Kultura

sirien
16.12.2007 21:46
Filmy fantastiky
fantasy, sci-fi, hororové filmy - ty kvalitní, ať si zvedneme náladu zničenou ve vedlejší diskusi :)

ok, tady je seznam jmenovaných... nechci ho číslovat, protože myslím že kvalitní díla si nezaslouží nějaké degradování stupňováním. Aby nevznikaly hádky tak uvádím v pořadí tak, jak tu byly jmenovány
  • Šestý smysl (kultovní horor, kdo neviděl do konce, nic nechápe)
  • Pátý element (roztomilý lehce pojatý humorný sci-fi film)
  • X-men I a II (výborná zpracování komixu, s vykreslením hrdinů)
  • Excalibur (film který ukázal legendu jak má být)
  • LOTR (netřeba snad dodávat víc)
  • Batman (kultovní zfilmování kultovního komixu)
  • Hvězdný prach (Gaiman - pohádka)
  • Conan (výborné zpracování sword&sorcery archetypálního hrdiny)
  • Dvanáct opic
  • Pitch Black
  • Star Wars (ovlivnily budoucnost a ukázaly jak vypadá space opera)
  • Star trek (u někož i jako odpůrce musím uznat hodnotu)
  • Piráti z Karibiku (kteří hrdě obnovili kouzlo pirátských příběhů)
  • Willow
  • Beowulf
  • Johny mnemonic (ukázka světa Shadowrunu jak od autorů)
  • Nekonečný příběh (protože prostě Falco :) )
  • Souboj titánů (kdo neví proč, tak neviděl a měl by napravit)
  • Indiana Jones (za to že od doby IJ mají lidé rádi archeology)
  • Dračí srdce (protože všichni máme rádi pohádky, a tahle má stylovýho draka :) )
  • Duna (aby se lidé mohli navěky hádat o žánru)
  • Blade runner (za otevření tematiky transhumanspace)
  • Kruh (já ho neviděl, ale jiní se u něj prý fakt báli :) )
  • Galaxy Quest (božská parodie na Star trek a všechny SF fany)
  • Návrat do budoucnosti (jediné filmy o cestování v čase které berou v potaz paradox)
  • Matrix I (jaká SMŮLA že NIKDO NIKDY nenatočil nějaké to pokračování...)
  • Jáson a Argonauti (za nejspíš první smrtelně rychlé kostlivé válečníky)
  • Terminátor (protože tahle postapokalyptycká sci-fi prostě JE)
  • Alien (horor který žánru přinesl spoustu nových prvků a geniálních myšlenek)
  • Predátor (kultovní akční duel mezi jedním MZáckým lovcem a Arniem)
  • Total recall (akční sci-fi klasika)
  • Sin City (Některé umění má prostě fakt styl)
  • Drakula (můžete se pohádat kterej z nich :) )
  • Faunův labyrint (neviděl sem, ale všichni až na Jersona pějí chválu)
  • Minority report
  • Hvězdná pěchota (o tom jak vypadá militantní svět)
  • Immortal
  • Iron man
  • Mad Max
  • Serenity/Firefly (opravdu skoukněte nejdřív Firefly, ten film sám o sobě sice je dobrej, ale neni na konci seriálu pronic zanic. Podorbnosti zde)
  • Jestřábí žena
  • Hvězdná brána
  • 13. Warior (čs: Vikingové)
  • Highlander I a III
  • Equilibrium za gun-katu a styl
  • Ghost in the Shell Protože kreslené nebo ne, kult je kult
Autorská citace #61
18.12.2007 12:24 - thief
Ale prosím, prosím. Někdo bere komiksy jako umění. To nikomu nebudu vyvracet.
Co je na Narnii dobrého? Třeba maximálně dobré filmové zpracování vcelku nezáživné knižní předlohy. Nebo trikové záběry na profesionální úrovni, o bitevních scénách nemluvě (srovnej třeba se zaklínačem nebo mnohokrát proklínaném Dračím doupěti). Co se herců týká, pro mě byl nejlepší ten minotaur-generál armády zlé čarodějnice.:-) Hlavně díky živé mimice. .-))
Autorská citace #62
18.12.2007 12:57 - Argonantus
Thief: to by bylo do takového top výběru strašně málo. "Dobré zpracování vcelku nezáživné předlohy" - padá na mne z toho deprese. Jinak koukám na ten Sirienův senzma, a teď už to začíná být pomalu ke koukání...kromě Pitch Black, který jsem neviděl, bych na tyhle filmy bez obav mohl někoho pozvat. A Johny je Mnemonic.
Autorská citace #63
18.12.2007 13:13 - Malabar
Rekl bych ze 300 je ptrave o umeni, presne jak rikal thief , nekdo komiksy jako umeni (jako treba ja) a nekdo ne. Jako komiks je 300 vyborny. Stejne tak Sin City
Autorská citace #64
18.12.2007 13:34 - Bajo
2 Argo: Ses si jisty ze tetsuo je pro male uchyly? Predstav si co si asi radovy vubec neuchyl predstavuje pod pojmem maly uchyl.
Jinak pokud jsou tam veci jako Bladerunner, Total Recall, apod... asi by jste meli pridat i Dark City a potencialne i Donnie Darko, jsou to celkem kultovni veci (premyslim i o Vrane, ale to je spise kult hlavne v Goth komunite).
K asijskym hororum bych asi doplnil dva, ktere podle me prekonavaji kruh a sice Shutter a zejmena A tale of two Sisters - nejdesivejsi horor co jsem kdy videl. Nicmene to nejsou zase tak zname veci. Dale je tu zasadni Kairo, ktere uz je sice prekonane, ale je to pramatka asijskych vlasatych hororu a vsechny jehodeti z nej silne vykradali.
Zcela neomluvitelne vam tu chyby z novejsich Faunuv Labyrint, pripadne Cesta do Fantasie (+ pripadne jina anime, pokud muze byt anime) a ze starsich Rosemary má děťátko a samozrejme Nosferatu, Frankenstein, apod...
to je zatim vse co me napadlo.
Autorská citace #65
18.12.2007 13:52 - Dalcor
Thief - jestli srvonáváš Narnii se Zaklínačem, nebo DnD tak je jasné že to musí být velkofilm. Ono jde taky tak trochu o rozpočet.
Dark City a Vrána - Alex Proyas!
Autorská citace #66
18.12.2007 16:17 - Yoltan
Bajo - tak Donnie uz je hodne vedle od tématu.
Pokud jde o komiksy, tak by stálo za to umístit do seznamu také IMMORTAL. Někomu to nemusi sednout, ale mě se to sedí.
Autorská citace #67
18.12.2007 17:18 - Alek
No tak když už to děláme takto široký, tak to se za Sin City také přimlouvám!
300 už je na hraně, jako v kině to nebylo zlý, v TV nebo na kompu bych to taky asi nevydržel, jako Rytíř. A hlavně, jednou teda stačilo, zpracování perfektní...asi velmi věrné předloze, avšak já bych byl radši za volnější přepis a obohacení příběhu. Takhle mě z toho v hlavě zůstala jen ta velká rubačka.
Jo a když tu byla zmíněna Cesta do fantazie, přihodil bych ještě Princeznu Mononoke.
Autorská citace #68
18.12.2007 18:49 - Alek
Prosil bych o jednu rezervaci v tvořícím se seznamu na rok 2010 (maximálně 2011) pro Hobita. ;) Neb PJ byl údajně konečně obměkčen (ani si ty nuly radši nepřestavuju) a se společnostma si plácnul. A jestli je Scottův Nottingham nejistý (ač já si to nemyslim, spojení Crowe+Scott fachá a ani G.I.Jane nebyla špatná), tak Hobit by měl tímto opětovným spojením zpoloviny nakročeno k úspěchu. No ale nezakřikněme to.
A pak, že je Hollywood ochromen. ;)
Autorská citace #69
18.12.2007 19:59 - sirien
Dalcor píše:
Sin City se mi nelíbí.
Já ho norálně fakt zavraždim... zatím mu je odpuštěno za velmi věcné shrnutí Narnie :)
U 300 je nutný si uvědomit o co jde - je to zfilmovaný komix, přesně komix, nikoliv historie, a autor tohoto komiu byl xenofobní homofobní rasista vyznávající lehce náckovské smýšlení o lepší rase... Pravda, některé scény fakt nevzněly dobře, protože to co může být stylové v komixu na plátně ztratí kouzlo - třeba v závěru ten dvojitý výklad toho proč spartský král poklekl a tak.
Ad Princezna Mononoke a Cesta do Fantazie - ne-e... žádné anime, prosím. Anime kdyžtak jinde
Jinak bych poprosil kdybyste mi připomněli filmy které jste říkali, měli by tam podle vás být a nezařadil jsem je - u některých jsem to udělal schválně, protože je neznám a chtěl jsem počkat co na ně řeknou ostatní, u některých může jít jenom o omyl. Kdyby se někdo vyjádřil k tomu Qualovu seznamu byl bych taky rád, skoro nic z toho neznám.
Autorská citace #70
18.12.2007 20:05 - sirien
přemýšlel jsem o Kill Bill jako o filmu ze kterého si dost RPG bere inspiraci, a o Pulp fiction, pro tu dokonale skoro-herní atmosféru, ale to už bysme utekli moc daleko od žánru.
Nicméně nechápu, jakým způsobem se mohlo stát že jsem ještě nenominoval Hvězdnou bránu, také kultovní film (nezaměňujte se seriálem!)
Autorská citace #71
18.12.2007 20:56 - Max
No stále mi tam chybí ten Pan's Labirinth .... jo a co takovej ÉT doomůůů?
Autorská citace #72
18.12.2007 22:33 - bigbythewise
sirien: Dracula. Ted ale jeste vybrat jaky. :)
Autorská citace #73
19.12.2007 08:21 - Jerson
Panův labyrint se mi moc nelíbil - zpracování bylo hezké a na "fantasy" dost neobvyklé, ale podruhé se na něj nepodívám.
Autorská citace #74
19.12.2007 09:48 - Bajo
Polde me je zase Faunuv Labyrint o kategorii vice hore nez Star Dust. Ne ze by byl S D spatny, ale FL je podle me jedinecny a vice mene jiz Kultovni (jestli se to po tak kratke dobe da rici). Ale abych pouil Argonantova slova. Je to vsechno v zavorkach a nejruznejsimi IMHO apod...
Donnie Darko jsem navrhoval do hororu ale uplne horor to neni, z velke casti je to psychologicke drama, ale je to misty dost temne, podle me v podobne rovine jako treba to Dark City.
2 Sirien: No jestli prijedu do te prahy, asi ti budu muset trochu rozsirit Filmoteku ;-)
Autorská citace #75
19.12.2007 13:25 - Dalcor
Bram Stokers Dracula s GAry Odlmanem
Autorská citace #76
19.12.2007 15:14 - sirien
Qual: Vůbec se nebránim :)
Autorská citace #77
19.12.2007 23:29 - Gurney
Mad Max - pravděpodobně dvojka (viděl jsem jenom jedničku a dvojku) pro postapo atmosféru kterou neměl do té doby a vlastně ani potom žádný film (snad Vodní svět svět, ale to je zase moc slaďárna).

A přimluvil bych se za Donniheo Darka, když už jsou tam Sin City a Šestý smysl tak je rozhodně film k tématu a do nejlepších prostě patří.
Autorská citace #78
12.5.2008 15:40 - SkyLuke
Podle mě jsi zapomněl dost kvalitních filů. Třeba Minority Report. Já jsem velky fanda SF, ale Hvězdné války jsou podle mě představitelem žánru č. 1. Možná pro některé Hvězdná Pěchota, Immortal nebo relativně nový Sunshine(horor/scifi)
Autorská citace #79
12.5.2008 15:52 - Gurney
Potom co jsem to viděl komplet celý tak bych přidal Firefly - neopakovatelná atmosféra, luxusní hlášky a kolik se potká seriálů kde každý díl je nejlepší? :)
Autorská citace #80
12.5.2008 16:01 - wraiths
panove ja lobuji za Iron Man. hlasky super a zpracovani exceletni. ja osobne davam pred X-many.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.063246965408325 secREMOTE_IP: 44.197.251.102