Posledně jsem na sezení sliboval, že stručně napíšu něco o propojení sovětského sportu a speciálních jednotek.
V Sovětském svazu byl sport, stejně jako jiné aspekty společenského života, zestátněn. Vznikla propracovaná síť státních tělovýchovných organizací, která měla za cíl zachytávat talentované jedince a náročnou, soustavnou přípravou rozvíjet jejich potenciál na maximum. Skrýval se v tom dvojí záměr: jak ideologický (ukázat převahu SSSR na sportovním poli), tak i ryze praktický - vychovat fyzicky zdatné občany, z nichž budou pro případ války dobří vojáci. Z této pragmatické úvahy také vyplývá, jaké druhy sportu byly v SSSR především podporovány: atletika, lyžování, střelba, bojová umění, hokej atd. Naopak stát neměl nejmenší zájem na "neužitečných" sportech jako golf či kulečník, které neslibovaly žádný faktický přínos.
Ne nadarmo byl největším sportovním klubem CSKA Moskva, armádní ústřední klub. Neměl žádné vlastní odchovance, ale jako pavouk uprostřed pavučiny přitahoval ty největší talenty ze všech koutů SSSR, aby jim nabídl špičkové zázemí pro jejich další rozvoj. Na CSKA se nešetřilo a svým členům, dosáhli-li světové úrovně, nabízel královské podmínky: plat, zabezpečení a celou řadu sociálních výhod, které byly jinak v SSSR pouze vytouženým snem širokých vrstev obyvatelstva. Být v CSKA znamenalo i vstoupit do armády, odkud právě sportovec čerpal své finanční a sociální zajištění i po konci kariéry.
Specnaz je označení pro elitní sovětské jednotky speciálního určení. Viktor Suvorov píše, že "Specnaz je pestrou směsicí sportu, politiky, špionáže a ozbrojeného terorismu," přičemž jednotlivé složky se nedají od sebe jasně oddělit. Zvláštní kategorií Specnaz představovalo tzv. sportovní křídlo, které bylo tvořen "lidskými stroji", sportovci vrcholové úrovně z armádních klubů. Ačkoliv ne každý sovětský olympionik byl členem Specnaz, v řadě případů se obě kategorie překrývaly. Sport na reprezentační úrovni totiž poskytoval ideální krytí pro výzvědnou činnost Specnaz. Pod zášititou reprezentační účasti mohli agenti vycestovat do zahraničí a seznámit se s tamními poměry. Tyto znalosti by měly pro případ války nebo infiltrační mise cenu zlata.
Sportovní křídlo Specnaz se sestavovalo ad hoc. Jednotliví členové byli svoláváni při příležitostech cvičení a zformovali skupin podle momentálních požadavků. Po ukončení výcviku se zase rozdělili a vrátili se pod nevinnou záštitu jednotlivých sportovních klubů.
Sportovci Specnaz měli jednak špičkovou kondici danou dlouholetým tréninkem, druhak podstoupili náročný vojenský výcvik. Takže nejenže ovládali svoji disciplínu, kterou reprezentovali SSSR v zahraničí, ale vedle toho byli vyškoleni v parašutismu, orientaci v terénu, byli výbornými běžci a plavci, ovládali bojové umění sambo... a mohli se spolehnout, že pro své úkoly obdrží tu nejkvalitnější techniku, jakou jim Sovětský svaz může nabídnout.
-------
(EDIT: To přivlastňování příspěvků poté, co se člověk při dlouhém psaní odloguje, je hodně vychytaný. Díky!:)