Pravidla

ShadoWWW
19.2.2016 13:01
Autorská citace #1
19.2.2016 13:01 - ShadoWWW
EnWorldí autor Matt Roth si netroufl vytvořit alchymistu pro D&D 5e jako povolání, ale zpracoval ho formou zázemí či volitelných odborností a navrch přidal ještě pár achymistických předmětů.

Líbí se mi, jak se mu to podařilo navázat na existující pravidla. U odbornosti Rychlá alchymie si umím představit, že místo prostého zkažení by tam mohla být tabulka náhodných efektů. :)
Autorská citace #2
19.2.2016 14:31 - sirien
Tyjo ale to je fakt jako hezká práce... a krásné je že se to dá kombit s classama, úplně sem viděl toho Raistlina jak v knížkách / povídkách občas někde míchá a připravuje něco co není úplně kouzlo, ale přitom to má magické efekty...
Autorská citace #3
19.2.2016 16:13 - Rojta
Tak takhle nějak bych si ty zázemí představoval, akorát asi na úrovni jednotlivý hry zpracovat výrazně větší seznam předmětů. Ale dočasné předměty jsou naprosto geniální řešení toho, aby něco uměl i bez surovin, ale nebylo to přesílený. Teď ještě v téhle úrovni jako povolání.
Autorská citace #4
20.2.2016 20:22 - PetrH
Fiha, tak to je velice působivé. Víc takových článků
Autorská citace #5
20.2.2016 21:47 - Sparkle
Boží, tohle využiju i do Fate
Autorská citace #6
21.2.2016 12:21 - Malabar
Toto je velmi pekne. Presne mi to sedi na jednu npc kterou budu prevadet do 5e. Takze to prislo presne v cas :) Diky.
Vice predmetu podobneho razu by se urcite hodilo :)
Autorská citace #7
21.2.2016 21:40 - chrochta
Alchymisté nesmírně rádi destilovali, co jim přišlo pod ruku. A i když se to nezdá, v přírodě se kolem nich poflakuje spousta různých organických kyselin. Mezi předměty by proto mohl - a měl - být zkoncentrovaný ocet, takto velice dostupná a poměrně silná kyselina.
Autorská citace #8
21.2.2016 21:51 - ShadoWWW
A to by bylo dobré, kdyby sem do dikuze každý napsal pár nápadů na několik dalších alchymistických předmětů, něco ve stylu těch v článku. :)
Autorská citace #9
22.2.2016 10:39 - Rojta
Existuje někde kompletní seznam lektvarů, které v tuhle chvíli v 5e jsou (vč. popisu co dělají, kolik stojí atd.?) Myslím že by byl poměrně praktický jako odrazový bod.

Ad chrochta: Dobrá pointa. Alchymista by měl být schopen vyrobit základní jed, kyselinu atp prakticky z čehokoliv a nezávisle na specializaci.

Nápady:
- kyselina na ničení zámků (hod na sílu kyseliny proti SO zámku?)
- flakonek vypadající naprosto přesně jako léčivý lektvar (barva, vůně) plný jedu, kyseliny atp. (kdo rád hraje zloděje s přesvědčením zákonný zm*d?). Měl by mít SO pro učení, zda to pozná někdo kdo pojme podezření/je léčitel atp.
- silné jedy pro otrávení velkého množství vody (studna, řeka...) - ono hodit do vody chcíplou krávu udělá svoje, ale není to moc nenápadná metoda, hlavně kvůli té chcíplé krávě.
- uspávací lektvar (navrhuji název "Dobrý den, slečno.")
Autorská citace #10
22.2.2016 10:53 - Colombo
dávidlo
projímadlo
kafe či energy drink
nějaké využití pro baterku (kyselina je, takže elektrolyt by se měl jít zrobit snadno)
nějaký tlumící lektvar (ne uspat, ale utlumit, osoba bude svolná k věcem, super jak získat povolení od úředníka)
lektvar proti bolesti
lektvar vyvolávající zdánlivou smrt

prostě takové ty běžné mundane věci, co by každý správný bylinkář měl znát. Nemusí to být hned jed a kyselina:P

Případně koloidní stříbro a CDS jsou v současnosti oblíbené všeléky, ty by měl běžný alchymista taky umět vyrobit.
Autorská citace #11
22.2.2016 14:16 - Tarfill
Mě třeba u alchymisty chybí takové ty věci, které třeba nemusí dobrodruzi potřebovat každý den, ale všedního člověka se více méně běžně týkají.
Částečně na to narazil Colombo výše (např. tlumící lektvar), ale když všeobecně zmíníme pojem drogy, opiáty a jiné návykové látky, určitě se to alchymisty může týkat.

Zároveň k jedům patří lektvar, který jsem v pravidlech nikde nenašel, ale který by měl být podle mě povinný pro dobrodružství plné intrik - lektvar proti početí. Nejspíše by to mělo patřit k jedům, ale tenhle lekltvar by určitě dříve či později vyžadovalo spoustu žen (ať už znásilněných dobrodružek nebo jinak vysoce postavených šlechtičen brojících proti pokračování rodu apod.)

Více rozepisovat si toto ale netroufám, s pravidly d20 mám zatím malou zkušenost.

Jinak samozřejmě ShadoWWW, je to dobrý a nápaditý článek... ;-)
Autorská citace #12
22.2.2016 19:43 - Colombo
Píše:
podle mě povinný pro dobrodružství plné intrik - lektvar proti početí
My s úspěchem použili Vlčí Mor.
Autorská citace #13
22.2.2016 21:37 - chrochta
lektvar proti bolesti = laudánum alias opium
jed k otrávení velkého množství lidí = botulin alias klobásový jed (jenom tedy to jeho shánění v dostatečném množství by bylo zdlouhavé)
tlumící lektvar = makový výluh (zase opium :) )

Jedovatá je spousta kytiček volně rostoucích v přírodě, jako konvalinky, náprstník, sněženky, bledule, koukol... V námelu se nachází kyselina lysergová neboli LSD; dle jedné teorie podpořila hon na čarodějnice v Salemu (byla deštivá sklizeň... a lodičkové následně mlsali přes zimu obilí s námelem).

Na obílených zdech chlívků se vylučuje nějaký dusičnan (asi směs amonného a vápenatého), jedna ze složek černého střelného prachu. Ne že by šel použít jako trhavina, zato jako zápalná látka a ke strašení lidí i zvířat ano.

Na Prima Zoom kdysi běžel seriál o tajemstvích antiky a středověku. V jednom díle tam probírali obléhání fénického Tyru Alexandrem Makedonským, během kterého obránci spálili stavěný most pomocí směsi roztaveného sádla, olivového oleje, síry a asfaltu, která hořela i na vodě a prý se dost chovala jako napalm.

to Tarfill: Dvě bylinky s antikoncepčními účinky jsou popsány ve Forgotten Realms Campaign Setting.
Autorská citace #14
23.2.2016 13:03 - Rojta
ad colombo: nějaké využití pro baterku (kyselina je, takže elektrolyt by se měl jít zrobit snadno)
- imho nepatří do standartního dnd světa. Že to jde jde vyrobit neznamená, že někoho napadlo k čemu to využít - historicky koneckonců máme několik tisíc let staré baterie, ale spotřebiče ne. Ovšem šlo by toho hodně založit jenom na téhle myšlence. Ale ve vlastním světe.

nějaký tlumící lektvar (ne uspat, ale utlumit, osoba bude svolná k věcem, super jak získat povolení od úředníka)
- mechanicky prostě výhoda na přesvědčení. Jednoduchý a použitelný nápad. Ekvivalent kouzla přátelství.
Autorská citace #15
23.2.2016 13:22 - rOJTA
Vůbec zajímavé by bylo rozšíření tímhle směrem pro gnóma - něco hodně podobného alchymistovi co se rozsahu schopností týče, ale přes technické hračky trochu a la to, co mají rasově.
Autorská citace #16
24.2.2016 23:26 - Gurney
Tak tohle je velice povedený způsob jak na alchymistu v D&D - díky za překlad.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.11977601051331 secREMOTE_IP: 3.214.216.26