Kultura

sirien
20.9.2018 11:07
Politika v RPG (v RPG!)
Tenhle web je o RPGčkách a výslovně rozhodně ne o politice.

Bohužel, v poslední době se občas stává, že se společensky-politická témata objevují v RPGčkách, takže asi nezbývá, než si vytvořit nějaký ten hezky ohraničený (un)safe space, kde to můžeme probírat.

Shazujte sem všechna témata bez ohledu na hru původu.

Prosím zkuste se co nejvíce držet věci v kontextu RPG a co nejméně utíkat k jakkoliv obecné nebo "věcné" politice.
27.11.2020 17:37 - Log 1=0
Sirien: To ti nepodsouvám, a nevím, kde to vidíš.

Takže bys zůstal u Lovecraft byl rasista a antisemita. Zvýrazněno tučným písmem. Jo, k tomu se nemusí dodávat nic. To kolem je omáčka.

Na mě to působí jako klasický dialog s čtenářem. Autor řekl něco drsného. Reaguje, jako by čtenář chtěl polemizovat. A ano, reaguje stroze, a ne těmi nejlepšími argumenty. A pak přejde k tomu, proč řečené není až tak zásadní.

Asi má pravdu Corny, já ty věci prostě nevidím tak jako ty. Už tu po sobě začínáme házet "Je to takové!" - "Není!" - "Je." V tom nevidím moc smysl.
27.11.2020 17:38 - chrochta
HPL byl rasista a hlavně xenofob. A to poměrně liberální, protože neměl zřejmě rád vůbec nikoho - od Italů (Redhookský děs) přes Němce, Asiaty (Ulice) až po Newyorčany a "domorodce" (nikoli Indiány!) holandského, francouzského i anglosaského původu (Volání Cthulhu, Hrůza v Dunwichi). Taky byl misogyn a zřejmě se chorobně štítil špíny.

Ale měl rád kočky - a lze to dobře doložit z jeho díla (Casts of Ulthar, Cesta ke snovému Kadathu) a ještě víc z jeho korespondence (tvrdí Škvorecý v eseji "Podivný pán z Providence"). Argumentace kocourem Negříkem - mimochodem stejně se jmenující kocour se objevuje v Krysách ve zdech) je teda trošku dost fail, zvlášť když si můžou vybrat z hromady dalších, výraznějších a jednoznačnějších dokladů.
27.11.2020 18:06 - sirien
Log: já bych tam nepoužíval ani to tučný písmo (který, btw., tam myslim ani v originále neni a jde o Aegnorovo zdůraznění diskusně relevantní pasáže celé citace). Neni k tomu důvod. (Plus bych vyházel i nějaký další zbytečný afektovaný výkřiky jako "Tak. Řekli sme to."

Problém psaní všech těhle textů je, že jejich kvalita se neposuzuje podle toho, jak působí na lidi stejného názoru a ražení (jako jsi Ty - nebo Corny, zjevně...), ale podle toho, jak oslovuje lidi odlišného názoru. Tenhle text - jako každý jiný virtue signaling - totálně selhává, protože zatímco již souhlasící skupina vidí neškodný dialog, tak lidé do skupiny nepatřící tam cítí nezdravou hysterii - a to i když jsou věcně vzato stejného názoru. V tomhle směru pak je můj názor na ten text poněkud relevantnější, než Tvůj.

(Samozřejmě, existuje kontra-hypotéza, že ten text není určen mě, ale naopak hysterickým SJW a je psán tak, aby byli tito umlčeni souhlasným chrochtáním nad poslušným virtue signalingem a dál drželi tlamu a krok - pak by samozřejmě můj názor na kvalitu naopak relevantní nebyl, ale asi bych ho chtěl nahradit velmi kousavou poznámkou na téma morálního výpalného EDIT: čímž nechci říct, že bys Ty konkrétně byl hysterický SJW /EDIT)


chrochta: to sem ani nevěděl že měl HPL rád kočky - to tomu ovšem dává ještě kvalitní spin navíc a stupiditu toho výkřiku to podtrhuje dvakrát.
27.11.2020 18:16 - Aegnor
sirien: je to tučné i v originále.
27.11.2020 18:21 - sirien
Aha. V tom případě to je ještě očividnější a nemám co dodat.
27.11.2020 18:42 - Log 1=0
Sirien:
Já chápu tento argument, ale nesouhlasím s ním. V tomhle tématu je spousta lidí naprosto zbytečně přednasraných (a nemyslím tím jen SJW hunters, i u tebe mi přijde, že si některé věci zbytečně bereš - jako například tohle).

Poznámku o výpalném bych bral víc. Jako můj dojem z toho odstavce je tak nějak v duchu:
"Budeme dělat hru podle Lovecrafta. Co to slyším, někdo na nás chce řvát, že byl rasista? Hele, my to víme, tady to je velkým písmem a podtržené, spokojení? Co, někdo chce řvát, co jsme si o někom dovolili říct, že je rasista? Sorry, tenhle chlápek byl, je toho hodně, tady máte první věc, co nám vyskočila z googlu, stačí? Ono totiž na tom až tak nezáleží, jde nám spíš o jiné věci..."
A tohle zahlazené do méně agresivna. Že je to zahlazení vůči jedné straně vstřícnější? Nerozporuji, ale ono je to těžké vystihnout, zvlášť když máš nějaký vlastní postoj k tématu. Že mohli najít nějaký solidní argument místo první kraviny? No, mohli, ale myslím, že v tom nebyla pointa.
27.11.2020 19:09 - Jerson
To jsem zase něco rozjel. Tak jen do záznamu.
Lovecraft byl antisemita - a za ženu měl Židovku. Byl rasista - a svého kocoura pojmenoval Negřík. Jak psal RoVan, dokladovat, že byl rasista, se dá z mnoha různých úryvků, ale zrovna ze jména kocoura bych to nedělal, to by podle mě (bez jiných důkazů) svědčilo spíše proti negativně rasistickému postoji. Tedy že když bych o něm nevěděl nic jiného, tak bych si myslel, že měl černochy rád.
27.11.2020 19:16 - Aegnor
Jerson píše:
Tedy že když bych o něm nevěděl nic jiného, tak bych si myslel, že měl černochy rád.

Když domácího mazlíčka (== zvíře, které je tak nějak implicitně "pod tvojí úrovní", bez ohledu na to, jak moc ho máš rád) pojmenuješ "Negr" (Negřík, whatever), tak to na mě opravdu nepůsobí, že černochy považuješ za sobě rovné lidi.
27.11.2020 19:27 - sirien
Aegnor: Ty žádného psa ani kočku nemáš, co?
27.11.2020 19:55 - Corny
Já měl psů celkem 5. A nikdy by mě nenapadlo je pojmenovat jako něco, co je "pod mou úroveň". Ale stejně tak dobře vím, že spousta lidí na to kouká úplně jinak a spousta lidí, kteří psy nebo kočky mají, na ně opravdu hledí docela shůry.
27.11.2020 19:58 - Jezus
Potvrzuji, ke psům se různí lidi (jejich majitelé) chovají různě. S kočkami tolik zkušeností nemám, ale přijde mi, že příčetný člověk si nepořídí kočku, aniž by stál o společníka/mazlíčka. Na druhou stranu týraných a zanedbaných koček je taky habaděj...
27.11.2020 20:11 - sirien
fair point.
Nick:
Velikost okna: [1] [2] [3]
Zobrazit náhled Zobrazit náhled
Tagy:
Vaše IP adresa není z "bezpečných" adres. Příspěvek se odešlou pouze se správně opsaným kódem. Pokud nechcete opisovat kód, můžete se přihlásit (pokud nemáte účet, nejprve se zaregistrujte), nebo nám poslat informaci na PM a my Vaši IP adresu přidáme.
Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.34769415855408 secREMOTE_IP: 34.200.252.156