Kultura

Aegnor
22.4.2009 12:58
Seriály fantastiky
pozn.: moje stránkování je vzestupné (nové posty - vyšší stránky) a mám 20 postů na stránku. Tj. když napíšu "na třetí straně", myslím tím posty 41-60. Ano, stránkování si můžete změnit ve svém osobním nastavení.

pozn. 2: seznam zpracován po str. 147 vč.

Sci-fi - směs
  • StarGate SG-1 (str 43)
  • StarGate Atlantis (str 28)
  • StarGate Universe (str 8, 28, 29-30, 32)
  • Doctor Who (str 16, 19, 35, 38, 40-41, 51-56, 60-62, 78, (83))
  • Rick and Morty (str 79, 83)
  • Altered Carbon (str. 81, 84, 119)
  • War of the Worlds (str. 112)
Sci-fi - space
  • Firefly (str 44, 117)
  • Expanse (str 67, 70, 72-74, 76-77, 82, 96-97, 104-105, 113, 118-119, 128-129, 132-133, 144, 146)
  • Killjoys (str 69-70, 73, 78-79, 104)
  • Dark Matter (str 69-70, 73, 78)
  • Farscape (str 64, 69)
  • Babylon 5 (str 16, 19, 20, 46)
  • Crusade (str 39, 46)
  • Battlestar Galactica (str 32, 52-53, 118, 122-124, 126-127)
  • Star trek (121-122, 130, Sirienův průvodce TNG)
  • Deep Space Nine (str 16, Sirienův průvodce DS9)
  • Star trek Discovery (str 78-79)
  • Star Trek: Lower Decks (str 131)
  • The Orville (str 79, 83, 91, 142-144))
  • Lexx (str 79)
  • Picard (str 95, 118-119)
  • Mandalorian (str 104-105)
  • Foundation (str 121, 131)
Sci-fi - urban
  • Humans (/True Humans) (str 66, 77)
  • Dollhouse (str 8)
  • Krajní meze (str 46)
  • Flashforward (str 8, 11, 29)
  • Person of interest (str 41, 57-58, 62-65)
  • V (str 11)
  • Torchwood (str 16, 19, 38, 41, 43, 55-56)
  • Eureka, město divů
  • Earth-2 (str 49)
  • Sliders (str 10)
  • Warehouse 13 (str 56)
  • Tales from the Loop (str. 119)
Fantasy - hardcore
  • Herkules
  • Xena, princezna bojovnice
  • Legend of the Seeker (cca str. 1-5, 9, 39)
  • Letopisy Narnie
  • Merlin (str 10, 13)
  • Avatar the last Airbender +Korra (51, 52, 55, 59, 61)
  • Dragon Prince (str 120-123)
  • Avatar (N) (str 143)
  • Wakfu (neptejte se; stěžujte si Sethi)
  • Game of Thrones (str 40, 43, 48, 51, 85-93, 100-102, 116)
  • Jonathan Strange & Mr. Norrel (str 65-66)
  • Shannara Chronicles (str 67, 78)
  • Galavant (str. 74)
  • Witcher (N) (str 93-95, 99-117, 128, 135-140, 143)
  • Witcher (Pl) (str 99-100)
  • Carnival Row (str 98-99)
  • Disenchantment (str 83)
  • Wheel of Time (str 130-133)
  • Arcane (str 131, 134-135, 143)
  • DotA: Dragon's Blood (str 130)
  • Rings of Power (str 144-145)
  • Legends of Vox Machina (str 143, 146-147)
  • Dračák: Temné časy (str 134)
Fantasy - urban, bez upířin
  • Constantine (str 67-69)
  • Neverwhere (mimochodem seriál byl dřív, než knížka) (str 16)
  • Death Note (str 16, 42-43, 47)
  • Sanctuary (str 8, 29)
  • Supernatural (str 9, 37, 41, 50-51, 53, 67)
  • Dresden Files (str 56, 67)
  • Lost girl (str 49)
  • Librarians (str 64, 67, 119, 120)
  • Once upon a time (str 49)
  • Grimm (str 53, 64, 66-67)
  • Todd and the Book of Pure Evil (str. 74)
  • American Gods (str 77, 98)
  • Good Omens (str. 83, 93, 97)
  • His Dark Materials (str. 104)
  • Sense8 (str. 83)
Vampires & alike
  • True Blood (str. 6, 39, 42, 58) (plus samostatná diskuse, kdo ví proč...)
  • Buffy (str 8)
  • Moonlight (str 11, 50)
  • Vampire Diaries (str 11, 12, 26-31, 33, 36, 38, 40, 42-45, 48, 61, 64-65, 77)
  • Originals (str 59, 61-62, 65)
  • Teen wolf (str 43, 56)
  • Dracula (str 61)
  • souhrný výběr nějakých upířin
  • V Wars (str. 112)
  • Castlevania (str 132, 147)
  • Discovery of Witches (str 129, 143)
Weird mystery
  • X files (str 37)
  • Fringe (str 9, 22, 29, 33, 36-37, 41, 42, 49-50, 53)
  • Haven (str 50)
  • Lost room (str 16)
  • Sherlock (str 48, 60, 74-76)
  • Jekyll (str 30)
  • Event (str 39)
  • Lost (str 124-126)
Horror & weird
  • Penny Dreadful (str 58-59, 61, 67)
  • Stranger Things (str 75, 79, 81, 96, 119)
  • Black Mirror (str. 82)
  • Lovecraft Country (str 122, 128)
Komiksy a podobné:
  • Heroes
  • Misfits (str 31, 42-43)
  • Arrow (str 56, 68)
  • Gotham (str 68)
  • Clone Wars (SW anime) (str 41)
  • Daredevil (str 80, 83-84)
  • Punisher (str 80)
  • Iron Fist (str 80)
  • Jessica Jones (str 80)
  • Defenders (str 80)
  • The Boys (str. 98-99)
  • Legion (str. 118)
Pseudo-historické a dobrodružné
  • Black Sails (str. 81)
  • Vikings (str. 82)
  • Řím (str. 82)
  • Britannia (str. 82)
Další (???)
  • Walking dead (str 29, 49)
  • Dark Shadows (str 42)
  • Requiem for Phantom (anime) (str 47)
  • Requiem for Darkness (anime) (str 47)
  • Darker than Black (anime) (str 47)
  • Orphan Black (str 58)
  • Dominion (str 59-60)
  • Godless (str. 82)
  • Taboo (str. 82)
  • Mindhunter (str. 82)
  • Happy! (str. 83)
  • Blood Drive (str. 83)
  • Man in the High Castle (str. 98-99, 104)
  • Son of Zorn (str. 99)
  • Squid Game (str 132-133)
  • Final Space (str 129)
  • Shadow and Bone (str 137)
  • Legendy Polskie (str 127)
  • Snowpiercer (str 144)
Různě zmíněné: Alnagův výběr 16 seriálů, Dexter (str 13, 14, 46), Mentalista, Spooks (str 40-41, 56), Deadwood, Reaper, Bleach, Spartacus, Lost (str 23, 25, 46), Lie to me, Castle, House MD, Lucifer (67-68), Archer (69), Last ship (58, 71), Bojack Horseman (83), Adventure Time (83), Gravity Falls (83) a True Detective (85).

Pak taky Gumídci, Letohrátky (TaleSpin), Rychlá rota, Želvy ninja, Kačeří příběhy a My Little Ponny
15.9.2023 22:52 - sirien
Já myslim, že si ušetříme dost kdečeho, když se shodneme, že shit trek neni star trek.

Picarda sem naprosto útrpně masochisticky dal s01, což byla fatální chyba - měl sem to sledovat jen skrz Critical Drinkerova reviews, stejně jak Discovery. Jak a proč někdo zvládnul sledovat s02, aby se dokázal dostat k tý legendárně ale dost neuvěřitelně snesitelný s03 je mimo moje chápání, protože popravdě - nevim jestli sem kdy viděl horší seriál, než byl Picard.
16.10.2023 16:45 - LokiB
Hele, které nové seriály ze světa Star Wars jste viděli a jak se vám líbily?

Obi-Wan Kenobi
Boba Fett
Mandalorian
Andor
Ahsoka

Jako já sežeru skoro všechno, takže jsem byl spokojen vlastně se všemi :)
16.10.2023 17:39 - sirien
Já neviděl ani jeden - nějak mě vůbec ničim neoslovily a vlastně ani nezaujaly a zároveň na mě působily jako rychlokvaškovej "content" snahy ždímat prachy z brandu co to de. Chvíli sem přemejšlel že bych podle ohlasů zkouknul Mandaloriana, ale nakonec ve mě ten vnitřní nezájem převážil.

A celkově mi všechny dohromady přijdou jako dost smutnej odraz kreativní prázdnoty, kdy z celého SW-verza nejsou tvůrci schopný ničeho jinýho než parazitovat na starejch postavách, omýlat pořád totéž. Nový postavy s novejma příběhama, tématama, motivama, world-buildingem... nikde nic, všechno se pořád uboze plácá kolem původní Lucasovy Skywalker sagy (hexalogie).
16.10.2023 19:12 - Chyba
Mandalorian - prví 2 série shlédnuty vždy během pár dnů (Takže zřejmě zaujaly), u 3. mě to moc nechytá. Zbytek jsem nesledoval a na Obi-Wana Kenobiho a Bobu Fetta podle doslechu nemám ani chuť.
16.10.2023 19:59 - LokiB
sirien: tys velmi vyhraněný :)
Jednak tedy je každý seriál jiný, a to tak že úplně.
Obi-wan je pro starý, v podstatě pokus o psychologický drama
Mandalorian je primárně pro kluky, taková macho bojovka
Ahsoka je primárně pro holky (skoro všechny význmané postavy jsou holky) ukázka, že Jedi může být cool a vyrovnanější než Yoda

Boba Fett je pro starý, aby viděli, že život nekončí, když jste tlustý, opotřebovaný a potlučený :D
Andor ... je pro hráče RPG, aby mohli přemýšlet, jak hrát politiku a underground ...

Co se nový příběhy vs starý postavy týče ... v tom spin-offu Zaklínače, jakže se to jmenovalo?, se o to snažili ... a lidi o to nestáli. Stáli by o to v Star Wars?
16.10.2023 20:14 - sirien
Loki: v tomhle případě si nepřipadám ani nijak vyhraněně, prostě jen znuděně nezaujatě jmenovanou nabídkou.

A co se spin-offu Zaklínače týče, tak co vim problém nebyl v tom že to byl spin-off, ale v tom, že to byla sračka. Ostatně House of Dragon vzali lidi co vim dost dobře a u samotnejch Star Wars maj u fanoušků třeba KOTOR značně větší oblibu a lore legacy než cokoliv Disney.
16.10.2023 23:04 - crowen
Sirien - pozri si Andor, nie je toho vela, ale je to podla mna vynikajuca vec. Jasne, na Expanse to nema lebo Star Wars ocelova gula na nohe, ale aj tak je to zo SW sveta asi to najlepsie, co uvidis.
17.10.2023 10:13 - Ugy
Trošku sem se rozepsal. Varování místy drobné spoilery.

Za mě z nich jednoznačně vede Andor. Ten byl fakt dobrej obzvláště ten arc s věznící. Celkově mi to přišlo jako takový "dospělejší" SW. (pořád SW takže brát s rezervou). Bylo fajn vidět rebely ne vyloženě jako good guys. Hlavně je fajn vidět že TIE fighter a stormtrooper jsou opravdu děsivý síly imperia pokud proti nim zrovna nestojí hrdinové s plot armorem co má AC hodnotu nekonečno.

Mando první dvě série dobrý bavili mě. Třetí byla trošku víc meh, ale pořád šla. Vcelku sympatickej western.

Book of boba fett jako skouknul jsem to protože mám rád SW, ale spíš nic moc i když některý scény s Tuskenama mě bavily.

Obiwan tohle je takový guilty pleasure. Ewan McGregor jako Obi-wan je prostě supr a bavi mě. Ale... Má to prostě problémy. Vadera opět nechá naživu, protože ho prostě v týhle části příběhu nemůže zabít i když ho zase porazí. Leia byť herecky asi dobrý tak je to prostě malej votravnej zmrd. Celej ten příběh působí tak jako "chceme obi-wana a vadera ale vlastně jako nevíme jak a jejich minulost a budoucnost nám dost svazuje ruce"

Ashoka. Jako tohle sem strašne chtěl mít rad. Jakože strašně. Ashoku mám rád jako postavu a původní Thrawn trilogy byl kdysi můj úvod do starýho EU. Opět tam je ale big hairy but(t). Za prvé herka Ashoky mi připadala strašně strnulá a její ztvárnění Ashoky mi připadalo místy nesympatický či cringey. Nemluvě o tom že pohybově prostě není vůbec nadaná. Ale jakože vůbec a to já snesu hodně. Hlavně ve scénách s Heydnem (anakin) jde vidět jak kolem ní vyloženě tancuje a celej ten souboj táhne a když bojuje s tou čarodějnicí na konci tak herečka která je o snad o patnáct(?) let starší než ona se pohybuje prostě líp, plynuleji.
Další gripe je Thrawn. Mám pocit, že jaksi se jim nedaří ho napsat tak aby vybudovali pořádnýho záporaka, kterym má bejt. Očividně chtěj SW Thanose, ale vzniká jim takovej divnej strejda, kterej každou svou prohru a neúspěch okomentuje tím, že to tak vlastně plánoval případně že je to acceptable a že dosáhl toho co chtěl. Já Thrawna vlastně tak nějak lituju. On dělá vcelku rozumná rozhodnutí, ale plot armor hlavních postav je prostě mrtě silnej. Typickej příklad. Jede ke mně jedi na koňo-vlkovi. No nebudu se s tím sr** a prostě na něj nechám pálit z vrchu všechny turbolasery co moje ISD má. No a jedi si tím prostě bez škrábnutí prokličkuje.
Co musím vyzvednout ale abych jen Ashoku nekritizoval je vizuál. Vesmírný lodičky vypadaj cool (lodičky, souboje ne tma zase vládne plot armor jak sviňa). Polorozpadlý ISD opravený zlatem je nádherný. NOvá planetka má takovej LoTR vibe a působí fakt dobře... Ale tak nějak to nestačí. Asi nad tím zatím lámat hůl nebudu a budu doufat že v druhý serii nechaj Thrawna řádit jako černou ruku aby to vítězství nad ním časem bylo zasloužený.

Celkověj závěr z novýho SW-verse je asi takovej: Doufám že mando, book of boba fett a první ashoka jim konečně připravily půdu. Jde na tom trošku vidět odklon od mainstreamish starwars k tomu trošku víc wierd force shitu a budem doufat že to trošku nakopnou s dalšíma počinama hlavně ohledně Thrawna.
Plus jako někdo kdo vyrost na prequel trilogy a má ji rád (i když uznávám její chyby), je fajn vidět Heydna Christiensna znova jako anakina/vadera protože si myslím že to fakt dává velmi dobře s tím málem co mu je dáno.
17.10.2023 10:32 - LokiB
Ugy: jen pro pořádek - je to Ahsoka, ne Ashoka ;)
17.10.2023 14:39 - Ugy
LokiB Ja vim, že to pokaždý napíšu blbě. Pokaždý si řikám že na to nesmím zapomenout ale nakonec to stejně zvořu :)
22.10.2023 21:49 - Dukolm
Čas čarodějnic
Velmi povedený seriál na motivy knížek.

Po přečtení knížek jsem zkoukl znova všechny 3 série. Oproti knížkám tam jsou některé věci jinak ale přesto drží kostru příběhu. Až na pár věcí docela chápu proč dané změny udělaly prostě 500 stran dostat do 8 dílů s tím že autorka hodně popisuje myšleny a moc to v textu neokecává takže opravu hodně informací co by měly dostat do 8 dílů. Plus některé scény oproti knížce nebyly tak davové ale pořád obsahovaly to co měly, trochu člověk cítit že na něco prostě neměly rozpočet ale celkem zručně si s tím poradily. Když už máš počítačově modelovaný historický Londýn tak Prahu kterou potřebuješ na jeden díl zaměníš za hrad kam si Rudolf II. vyjel na lov.

No zaslouží si to místo vedle Hvězdného prachu a Jeho temné esence v tom jak správně zfilmovat knížku.
10.11.2023 18:38 - RoVan
sirien píše:
Is there any hope for the new Netflix Avatar series? | Hello Future Me

Už se bojíte?

Naoki píše:
Kdo se obětuje pro dobro komunity a shlédne to?


Trailer na Netflixového Avatara je tu.

To CGI mě sice řeže do očí, nesmrdí to takovým průserem jako všechno ostatní (kromě One Piece), obětuju se za tým a asi tomu dám šanci, třeba nebudou dialogy a postavy úplně blbý (nebo taky jim dáme vlastní kreativní vizi By Netflix®)
19.11.2023 20:40 - Log 1=0
Shlédl jsem nového Scotta Pilgrima.
Mám z toho takový jakože ne úplně vyhraněný dojem.
Určitě mě bavilo to sledovat. Dost často se dějí zábqavně-šílené věci, bizarní koniny a podobně. Vizuál je hodně stylizovaný, ale tak nějak příjmně. Jenže jsem to dokoukal, a jaksi ve mě chyběla jakákoli emocionální stopa. Jako určitě to neurazí, ale dá se bez toho žít.

SPOILER
jsem rozpolcený ohledně příběhu. Není to adaptace, ale vysloveně alternativní realita (jako ne ře se tvůrci vybodli na předlohu, vysloveně je uvedeno, že to je alternativní realita). A já se těšil na věrnou adaptaci, protože ke komiksu se těžko kdy dostanu. A Jeho fanoušci mohou být asi taky zklamaní. Ale zas jsem tu předlohu neznal, takže mi to vlastně mohlo být jedno, a takhle máme nový příběh, místo toho samého znovu. Ale stejně je to zvláštní volba.
/SPOILER
28.11.2023 23:56 - sirien
Dragon Prince s04+05

Dost propad a těžký zklamání.

Efektivně tam jedou tři dějový linky, z toho jedna je totálně samoúčelná a... nudná - dějou se tam věci, jen aby byly rozřešeny žádoucím (message předávajícím) způsobem, bez jakékoliv snahy, oběti, napětí atp. Absurdita toho vyobrazení tam je taková, že v jeden moment sem dospěl k závěru, že deklarovaný "záporák" týhle linky má vlastně mnohem větší point, než "klaďačka", která jen surfuje na těžkym plot armoru a účelovym scénáři.

Druhé dvě linky se vlečou jak rozvařená špageta (navzdory faktu, že v jedný z nich de postavám zatraceně o čas). Linka Virena a Claudie je divná a jejich charakterovej vývoj mi proti dřívějšímu standardu přijde takovej plochej.

A vykreslení Aavrose jako Big Evil Záporáka je po dřívějším dost pečlivě a výborně šedém vykreslení Virena v s01-03 totálně lame.

Jsou tam i nějaký další věci, co mi vadily, ale sou dílčí a spíš je nemá smysl pitvat (typu že najednou tam je pocitově moc scén hranejch pro humor, že vztahovkový drama je spíš na eyeroll než co jinýho...)

Jakože nevim co se stalo nebo změnilo na pozadí, ale byl sem z toho fakt smutnej. Vypadá to že to je zas trojsérie, tak tu s06 asi ještě pak dám, ale už se na ní nějak ani netěšim.
29.11.2023 13:30 - shari
sirien píše:
Dragon Prince s04+05

Dost propad a těžký zklamání.

Bohužel souhlasím. :(
Doufala jsem, že čtvrtá série byla nepovedená výjimka a v páté se to spraví, ale ona je snad ještě horší.
4.1.2024 01:59 - sirien

Star Trek: Voyager

Vzpomínáte na Maquis? Ne? Zjednodušeně Federační teroristi. Takže Voyager pronásleduje loď Maquis a obě jsou vtažené do zcela neznámého a neprozkoumaného Delta kvadrantu na druhé straně Galaxie, kde se musí obě posádky spojit a vydat se na cestu zpátky, která pokud někde nepotkají nějakou zkratku potrvá 75 let. Což je hned několik zajímavých premis seriálu. Které seriál bohužel ve velkém ignoruje.

Ignorování premis

Voyager, high-tech a jedna z nejrychlejších lodí Federace vržená do z většiny technicky zaostalejšího a komunikačně roztříštěnýho Delta kvadrantu, letí přímou čarou směr Alfa kvadrant, pocestě si dá pár hyper-skoků v hodnotě několika let cesty nebo překoná rozsáhlá území nikoho do míst, která nikdo nezná. Takže seriál samozřejmě jako špínu v kýbli točí pořád ty samý protivníky, Neelix jako místní průvodce pořád všechno zná nebo tam má nějaký známý a kontakty a Voyager stihne "předcházet pověst". Ve čtvrté sérii to tvůrci trochu adresují a citelně zmírní, ale problém zůstane přítomný až do konce seriálu. (Abyste docenili nesmyslnost věci: Představte si Boeing 747 co letí od vás pryč - pořád, plnou rychlostí, měsíce, roky... ale pořád je obklopen stejnými národy, pověst ho předchází a Neelix všude pořád někoho zná.)

Voyager je odkázaný jen na to, co má - a chvíli to fakt i funguje. Pak se na to zapomene a z "jen 38" torpéd se stanou nekonečný zásobníky - stejně jako se hangáry začnou plnit nekonečnem spotřebních raketoplánů. Fakt, že je po sedmi letech plných bitev a poškození stále v nablýskaném stavu a všechno na něm je dokonale funkční je v podstatě running joke sám o sobě. (Ironie je, že v jednom dvoudíle byl ukázanej Voyager s docházejícími zásobami plnej poškození a bylo to cool - ale to byla samozřejmě jen alternativní timeline co se pak smazala.)

Fakt, že Janeway byla nucená spojit posádku Hvězdné flotily s posádkou Federačních teroristů? V první půl-sérii se to párkrát trochu řeší, ale pak se to vytratí do občasné zmínky v dialozích bez významu.

Popravdě - v TOS kde se Enterprise pravidelně vracela z misí do Federace a často byla v relativním komunikačním dosahu jsem měl v důsledku mnohem větší dojem lodi co je fakt "tam někde venku, sama za sebe", než kdy při sledování Voyageru.


Ohledně postav:

Tady se u pár z nich zastavme jmenovitě, protože jsou hodně ikonické - a za mě dost mýtizované, takže začněme tím, že si řekneme dvě tvrdý pravdy:

Janeway je mizerná velitelka. Její taktická rozhodnutí jsou špatná (a opakovaně jí zachraňuje plot-imunita), její morální argumentace je tristní a hlavně nekonzistentní, ona sama neni ani trochu leader a neustále je nucená být podpíraná svýma důstojníkama. To neni případ pár špatně napsaných epizod, jde o její konstantní rysy - epizody kde se projeví nějak jinak jsou výjimkou. Padlo tu, že to je "předpisová kapitánka" - ne, neni, když se jí to hodí tak je taky porušuje nebo hledá způsob jak je obejít, jen narozdíl od Picarda to dělá alibisticky. (Btw. Kate Mulgrew neni "romatická herečka" a ta postava tak prostě nemá chemii na romantický linky, prakticky s nikym.)

Doktor je dysfunkční charakter. Scénáristi vůbec neví co s ním dělat, otázka jeho sebe-uvědomělosti je naprosto ignorovaná. Autoři už z kraje první série přejdou na to že s ním zachází jakoby byl plnohodnotná osobnost - morální implikace přitom zcela ignorují. Otázku adresují až na konci poslední série, ale jak se k tomu dostali tam neřeší. Což je dost škoda, protože Picardo je fakt dobrej herec a fakt hodně toho zachraňuje. (Taky to byl nejlepší velitel Atlantiské expedice, ale to odbočuju.)

Sedmá z devíti je jediná fakt výborná postava, tedy zároveň výborně napsaná i zahraná, výrazná, zajímavá, zábavná. Což je dost ironie, vzhledem k tomu že tam byla přidaná jako sexistický eye-candy (a její upnutý overalky a fakt že chodí v lodičkách sou WTF - a v kontrastu s jejím po efektivitě toužícím, praktickým charakterem). Hodně dílů de skutečně nahoru jen její přítomností - ne že by ty zápletky nebo děj byly lepší, ale Sedmá má prostě dobrý komentáře, interakce, akce atp. Zároveň to je nakonec ona (a ne zamýšlený Doktor), kdo ve Voyageru přebírá od Data štafetu a nese pochodeň "hledání lidskosti". Bohužel, i u ní pak scénáristi zakopávaj a kazej jí - vršení dalších a dalších (zbytečných) důvodů proč je výjimečná a zvláštní jsou trapný a spíš jí jako postavu kazej, její romantický linky sou dvě velký WTF.

Neelix si zaslouží speciální ocenění, protože u mě vyhrává cenu za nejprotivnější postavu Star treku ever (s velkym odstupem přebíjí Dr Crusher i Lwaxanu Troi), brzo sem se dostal do stavu, kdy sem všechny jeho scény přetáčel a instantně sem snížil dílu hodnocení jen za to že v něm měl víc jak dvě věty.

Ostatní postavy jsou v zásadě v pohodě, dobře napsaný koncepty, dobře zahraný - co do zajímavosti a hloubky cca někde mezi TNG a DS9. Tuvok je velmi dobře podanej Vulkánec co rozhodně dělá čest Spokově odkazu.

ŠPINAVEJ TRIK: Zejména (ale nejen) u postav a jejich vlastností a vývoje používá Voyager, stejně jako pozdější Enterprise, laciné scénáristické triky, aby vás gasslightoval a podsunul vám opak toho, co reálně ukázal, nebo naopak vůbec neukázal (zpětná tvrzení jiných postav o tom, jak se něco dělo - i když se to nedělo, chování a tvrzení postav jakoby něco nějak bylo - i když není atp.) To možná fungovalo při sledování 1/týdně během 7 let nebo při náhodném dívání, ale při bench-watchi 7 sérií za 3 měsíce po dávkách několika dílů naráz se to zoufale boří. Seriál se tváří, že Paris má nějakou linku sebenápravy - ale nemá, je napravenej slušňák od prvního dílu. Seriál se tváří, že Kim osobnostně roste - ale neroste, jen v jednom díle lusknutim skočí ze zelenáče na zkušenýho důstojníka. Taky se tváří, že začleňování Maquis se řešilo víc, než se reálně řešilo. Atd. Což je všechno škoda - kdyby ty linky existovaly, byly by super. A nebylo by je tak těžký udělat.



Obecné chyby

Stranou všeho ostatního, problém Voyageru je především ten, že - je prostě špatnej. Některý série sou příšerný (přelom s02 a s03 soutěží s koncem DS9 o totální shit-dno star-treku - počet "odpad" dílů tam je fakt kritickej). Některý sou "jen" nudný a v podstatě o ničem - série 1 a 2* dílů, co zmizej z paměti prakticky hned, co je dokoukáte.

Tvůrci nemaj žádný žánrový aspirace ani zájem zkusit něco novýho nebo jinýho. Chybí jakékoliv klasičtější SF zápletky, snaha zkoumat nějaké hlubší téma, díly reflektující společnost jsou povrchní, prvoplánovitý, formát se mění v defenzivně-tuctovej seriál. S tím pak jde ruku v ruce předvídatelnost, nefunkční dramatický sázky a tím absence napětí, omýlání seriálovejch (ne žánrovejch, ale obecně seriálovejch) klišé.

Delta kvadrant působí vlastně dost podobně jako alfa kvadrant, jen s jinými rasami. Teda, "jinými" - feelingem se často dost podobají těm alfovým.

Seriál je plnej Borgů - uznávám, že s Borgy kurvící Borg queen přišel už TNG film, ale Voyager tomu zatlouká jeden hřebík do rakve vedle druhýho a Borgy dál degraduje ve velkym (aniž by jakkoliv zodpověděl nějaký významný otázky okolo nich - jako např. pokud je Kolektiv tak špatnej, tak proč sám sebe nerozpustí?) Podobná degradace potkává i Q, ale upřímně - Q je za mě další přeceňovaná záležitost co je zvoranější, než fanoušci připouštěj.

DS9 byl horská dráha, kde odpadní díly střídaly 4 a 5* díly - poměr nebyl vždycky dobrej, ale bylo cítit, že se tvůrci snažej. Enterprise zkoušela dělat věci jinak - jiná doba, jiné formáty vyprávění a práce se sériemi, posuny žánru... víc to nefungovalo než fungovalo, ale byl tam cítit ten zájem. Voyager je prostě jen šedě nezajímavej.

Celkově sem tomu dal 1* - většina dílů je u mě mezi odpadem a 2* - i 3* je menšina, 4 nebo dokonce 5* aby člověk hledal pod kobercem.


Detaily

Série u Voyageru nemá moc smysl řešit, serál má efektivně dvě fáze: před Sedmou z devíti a po ní. Nejde přitom nutně o Sedmou jako takovou, jen její příchod je takový bod přelomu - předtím se točí hlavně ta špína shitů v kýblu (Keizoni, Phage...), potom se z toho stane víc boredom-of-the-week nenávazný formát. Série jako takové se spíš slejvaj dohromady.

Vypichovat jednotlivé díly sem zkusil, ale nemělo to moc smysl - dobrejch dílů je málo a většina dává smysl spíš v kontextu celýho seriálu než že by obstály jako skutečně stand-alone epizody ke zkouknutí.
4.1.2024 02:24 - sirien
co se mojí cesty Star trekem týče:

TOS u mě jednoznačně vyhrává - nejlepší a nejvíc "true SF" scénáře, které prozkoumávají myšlenky, nápady, koncepty, filosofii nebo nějak reflektují společnost. Vesmír se zdá velký a neprozkoumaný, plný úžasných a dobrodružných věcí. Samozřejmě, vizuálně a produkčně to zestárlo a má to vlastní mnohé chyby.

TNG je klasika - není až tak silná jako TOS co do scénářů (ale ne, že by byla slabá), zato přináší elegantnější a vyspělejší Federaci, příjemně "domácký" feeling při sledování a mnohem širší posádku ikonických postav a kvalitních herců.

Efektivně - tyhle dva seriály jsou to co tvoří Star trek.

DS9 zkusil něco jinýho (ehmehmvykrástBabylon5ehm) a rozbil si na tom tlamu - zejména díky hrozně slabejm scénářům, špatnýmu kočírování metaplotu (Dominionu) a rozbitý konzistence světa a tomu, jak seriál ovládla "prorocká linka". Obecně mi přijde, že to tu navazuje na závěr TNG a jakoby se star trek nebo jeho tvůrci začali vyčerpávat a ztrácet energii a nápady - ale i řemeslnou zručnost. DS9 to ale vykupuje ochotou k polemické ale respektující dekonstrukci Star treku, drsnějším laděním, hodně ikonickýma momentama a scénama a hlavně výbornou skvadrou postav a herců, kteří z toho udělali pro spoustu diváků srdcovku a ty na oplátku ve velkym zavíraj oči před chybama, co to má. Ale - je to horská dráha, všechno mizerný tu je vykoupený nečim fakkt dobrym - a všechno dobrý tu je kažený něčim fakt mizernym. Tolerantní divák nebo někdo kdo si vybírá jen vrcholy tu může pořád najít hodně.

Navzdory svým chybám, DS9 hodně rozšiřuje world-building star treku a jeho lore a i když to není ten "stěžejní" legendu tvořící seriál, tak to univerzum rozvíjí a přidává mu spoustu zajímavého.

VOY je nudná šeď, viz výše. V podstatě se snaží převařit koncepty TOS a TNG, jen s jinejma postavama - má ale ještě slabší scénáře, než DS9 a nemá zdaleka tak výrazný postavy (i když by na to měl herce). Vyčšerpání, které zmiňuju výše u DS9, tady nastupuje naplno - navzdory premisám, na kterých by se dalo stavět, Voyager to zahazuje a vůbec toho nedokáže využít.

Tohle je seriál, který přežil 7 sérií - ale paradoxně, star treku vlastně nic nepřináší a když ho vynecháte, o nic nepřijdete.

ENT byl poslední pokus ve Star treku nějak pokračovat, ale... je cítit, že to je vzepjetí z posledních sil. To, co Enterprise pohřbívá, ale paradoxně není slabá sestava postav a slabší herci ani nic moc scénáře - je to především fakt, že (ať už z tvůrčího záměru nebo kvůli omezenému rozpočtu), Enterprise při sledování nevyvolává ten příjemný familiárně-přátelský dojem (prostředí, postav, vztahů...) co předchozí Star treky.

Svět star treku Enterprise vlastně nijak moc nerozšiřuje - dost ho prohlubuje prokreslením před-federační minulosti, ale to je něco, co zaujme spíš fanoušky star treku, než někoho kdo jen prochází okolo.
4.1.2024 08:02 - smrq
Sirien, budeš pokračovat i těma novýma série má nebo jsi cílil jen na staré kusy?
4.1.2024 11:03 - Šaman
Vzhledem k tomu, že z Voyageru si pamatuju jen Sedmou, většinou jak se dohaduje s kapitánkou (ale zajímavá tam je tam Sedmá;), Doktora (jako sympaťáka, co si občas řeší že je hologram, ale ne za tak moc) a Neelixe (který působí podobně jako Jar-Jar), tak asi souhlasím :)
A to, že je občas honila borgská kostka co slibovala, že u nich budou asi milováni.

Ale když jsem na to koukal v noci doma o prázdninách, když byly zavřené koleje, přišlo mi to docela dobrý. Ale taky to byla jediná fantastika, která tam v noci běžela.
4.1.2024 12:37 - sirien
smrq: TLDR: nevím - viděl sem SNW (který sou suprový) a těšim se na další. Jinak sem jen prozvracel sem první sérii Picarda a odmítnul sem to uznat za star trek / kánon nebo s toho shitu vidět cokoliv víc.

STD sem viděl jen reviews a po utrpení Picarda mi to bohatě stačilo. Lower decks sem původně vidět odmítal, ale okolo někteří vytrvale tvrdí, že to je dobrý, tak je nějaká šance, že tomu dám šanci.

-------------

Ono to celý vzniklo tak nějak namátkově - já sem nějaký treky samozřejmě různě náhodně viděl dřív (hlavně TNG, něco málo VOY a DS9, jak to běželo v televizi), dost na to abych mohl říct že to tak nějak "znám" a měl sem dost dobrou představu o všem důležitym, ale i když sem okolo měl dost trekies, tak sem si trek nikdy moc neoblíbil a nikdy sem ho nezkouk poctivě.

Pak sem si jednou ani už nevim proč řek že teda aspoň zkouknu filmy, což sem udělal, ale k seriálům mě to nedovedlo.

V mezičase sem potkal The Orville, kterej sem si hodně oblíbil a za mě to je efektivně taky star trek (rozhodně víc, než nuTrek). (s02, s03)

Až čtyři roky po zkouknutí filmů sem si už ani nevim proč řek že bych mohl zkouknout i nějakej trek seriál, nejspíš v jednom z mých pravidených návratů k ještě neviděným/nečteným SF klasikám, ale pořád se mi do toho úplně nechtělo (TNG, DS9 i VOY sou všechno 7 sérií o 24-26 dílech, moje představy o TOS byly hodně v duchu memeček a Kirka bojujícího s ještěrem, o ENT sem vůbec nevěděl že existuje). Nicméně mám fakt rád Babylon 5 a všichni v mym okolí chválili DS9, že to je podobný, má to návazný metaplot linky a je to "nejlepší star trek", tak sem se teda hecnul a pustil sem si DS9. Mé dojmy byly... bohaté a pestré, viz odkaz.

Pak když sem dojel 7 sérií DS9 sem si ze srandy rovnou pustil TOSku, protože sem jí vlastně vůbec neznal a nikdy neviděl a měla jen 3 série a po tý děsivý shit-show závěru DS9 sem si řek, že to horší už stejně bejt nemůže... a hned od začátku sem byl nečekaně velmi mile překvapenej (s02 a s03 stručně tady bokem).

Takže když sem pak dojel TOSku, tak sem si řek ok, proč teda nedat šanci i Picardovi a pustil sem si TNG.

A to mi tak nějak stačilo - VOY sem si z namátkového vidění pamatoval jako slabej, což dost odpovídalo rozpačitým komentářům v mém okolí (a i tady), takže mě ani nijak nelákal. O ENT sem už věděl že něco takovýho existuje, ale ani sem nevěděl jak to vlastně vypadá a nijak mě to nelákalo.

Pak o rok nebo rok a půl pozdějc mi v jednu chvíli YouTube začal házet různé klipy z Enterprise... a postupně mě to nahlodalo tak moc že sem si dva roky po TNG řek "ok, jen 4 série, proč ne", a projel sem ENT.

No a v ten moment sem měl za sebou 21 sérií a 4 z 5 trek seriálů, tak sem si řek, že když už sem to dotáh až sem, tak teda můžu dokoukat i ten VOY ať to mám komplet.

...co se novýho treku týče...

Někde v mezičase sem potkal Picarda a byl to fakt příšernej zážitek, po kterym sem už s novym trekem nechtěl mít nic společnýho.

STD sem si odmít pustit nebo vůbec vzít na vědomí, protože všechno co se o STD dozvídám, od recenzí přes reakce kamarádů až po pár klipů co sem potkal na YT, mi způsobuje instantní nevolnost.

Nicméně když sem zjistil že i kritický trek fundies i lidi v mym okolí mluvěj vytrvale pozitivně o SNW, tak sem velmi opatrně a připraven na hrozné zklamání zkouknul s01 SNW a... překvapivě fakt hodně dobrý.

...a o Lower decks mám sice rozporuplnější informace, ale od doby co měly cross-over epizodu se SNW tak se klonim k tomu že jim možná dám šanci. Někdy. Možná.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.082763910293579 secREMOTE_IP: 3.140.188.16