Produkty

yokuzava
4.7.2008 14:15
Pravidla 3E-3.5E vs 4E
Dobry den,
nevim kam jinam s takovym dotazem. Rad bych zacal hrat s kamarady, nejvice materialu jsem nasel k verzi 3 a 3.5 no a ted take vysly pravidla 4E. Existuje nejake srovnani? Cim zacinat? a nechtel by se nekdo zbavit pravidel 3 a 3.5 edice?
Autorská citace #1
4.7.2008 14:32 - Joe
Tu ti lepšie poradia miestni DnD 4e borci, či je lepšie začínať so štvorkou hneď zostra (zatiaľ sú vonku len základné príručky).
Ja by som skôr zobral preverenú 3.5-ku, ku ktorej máš hafo materiálu, preklady, veľa radcov okolo, ktorí ju už majú zažitú a vedia poradiť.
A keď sa zorientujete v základných pravidlách, nie je problém vychytávky zo 4-ky prevziať aj do 3.5-ky (Skill Challenge a podobne).
Toť moje dva haliere :)
BTW, jediná moja skúsenosť s 3.5-kou je Arcana Evolved, ktorú hráme asi 6 mesiacov (8 sedení). Takže tak.
Autorská citace #2
4.7.2008 14:42 - ShadoWWW
Pokud ještě nemáte žádné zkušenosti s DND, začal bych rovnou s 4E. Má pro začátečníky "přátelštější" zpracování a je to ideální start do světa DND. Má některé vychytávky proti starším verzím a taky jak budete hráčsky růst, budou s vámi růst i nové příručky a rozšíření pro 4E.
Pokud je pro vás angličtina problém, řešil bych to buď začátkem s přeloženou 3.5E (na ni český překlad už je) nebo když ještě nějakou dobu vydržíte, překlad 4E se zrovna připravuje.
Můj závěr: 4E je pro začínající hráče lepší, ale může být problém s angličtinou.
Autorská citace #3
4.7.2008 14:55 - vitus
Souhlasím (kupodivu) se Shadowwwem začít rovnou se 4e.
A pokud byste chtěli začít s 3.0 nebo 3.5E, tak stejně doporučuji, aby si DM od někoho půjčil Dungeona Master Guide od 4e a přečetl si ji :o)
Edit: Blbě jsem se vyjádřil, v čem se Shadowwwem souhlasím :o)
Autorská citace #4
4.7.2008 15:03 - Quentin
100% 4e! :)
Autorská citace #5
4.7.2008 15:18 - yokuzava
Abych rekl pravdu tak jsem "odkojeny" drd s milionem uprav, profibody atd. Ale jako hraci PC her se mi libilo DM 1 a 2, Eye of Beholder a podobne veci. Ted posledni dobou roguelike ADOM. Tak neco takoveho ale bez pocitace bych celkem rad hral. Ale v tech verzich se neorientuju. Jenom mam z netu stazeno pres 8GB pdf veci o 3E a 3.E a ted prvni 4 knizky ze 4E. Lokalni hrace tu nemame aspon podle internetu.
Autorská citace #6
4.7.2008 16:51 - Alnag
Ahoj Odine,
žádné pořádné srovnání asi ještě neexistuje, fakt je, že se v tom rozkoukáváme ještě všichni. Myslím si, že ať už se rozhodneš pro jakoukoliv verzi pravidel, neuděláš chybu, protože podle mého mínění jsou obojí velmi solidní, zábavné a zajímavé hry.
Co se týče toho, že je víc materiálů ke 3e než ke 4e to je a ještě dlouho bude pravda, ale ono to není tak, že by se materiály ke starší edici nedaly použít k té novější. Samozřejmě nelze použít většinu mechanických věcí, ale lze použít spoustu materiálů typu popisy, mapy, nápady a tak podobně. Což v delším horizontu je pro většinu lidí zásadnější.
Podobně jako Joeyeti bych mohl říct, že 3.5e je prověřená a že ti každý dokáže poradit prakticky s čímkoliv a je to pravda, zejména na tomto serveru. Na druhou stranu hlavní deviza 4e je velmi snadná naučitelnost pro hráče a zároveň to, že máš pořád co objevovat (zní to paradoxně, ale je to tak). Zároveň máš v tuhle chvíli taky šanci objevovat čtvrtou edici společně se spoustou lidí tady, takže místo toho, abys narazil na bandu expertů, kteří mají celá pravidla v malíku ji prostě můžeš poznávat spolu s námi, s tím jak přijdou další proudukty, s tím jak povedeme první dobrodružství atd.
Je spousta důvodů, proč si koupit 4e. A je spousta důvodů, proč si koupit 3e. Já osobně si ale myslím, že v konečném důsledku je ta uživatelská přívětivost a možnost stát se velice snadno členem D&D komunity v tuhle chvíli silnou devizou 4e.
Jinak Eye of the Beholder je ještě starší verze D&D než třetí, konkrétně je to AD&D 2e. Každá ta hra je trochu jiná, ale všechny jsou super. Pokud nemáš lokální hráče, budeš si je muset udělat a určitě se přidej na mapu, možná že tě někdo osloví.
Každopádně vítej a doufám, že tě to bude bavit a že tu s námi zůstaneš! :)
Autorská citace #7
4.7.2008 17:10 - Fritzs
odin: No, záleží na tom, co od té hry chcete... jestli chcete mít plno možností a ne úplně jasná, ale zato celkem dost variabilní pravidla ve kerých de v podstatě všechno volil bych 3,5E, jesi chcete hlavně figurkový boj a jasná přímočará pravidla volil bych 4E...
Jesi se nebudeš moct rozhodnoput, tak zkus FATE...
Autorská citace #8
4.7.2008 18:11 - Lotrando
4E jsou rychlejší na pochopení, pořád je co dělat (někdy pořád to samé), je to víc na figurky, hodně pohybů po mapě a taktiky. Většina střetnutí je s více protivníky, kteří mají zajímavější taktiku a mění se podle síly střetnutí. V tomhle ohledu je 4E lepší.
3.5E ti umožní vyrobit prakticky cokoliv jako hráčskou postavu, disponuje perfektním multiclassem a má takové ty klasické věci jako slotový systém na kouzla, hody na záchranu apod. Podle mě je to stavebnice úžasná, ve které se mlžete snadno ztratit a pořád se dohadovat o pravidlech. Nicméně je to klasika, která nezklame a je pro ní mraky materiálů. Taky se dá hrá tbez figurek, což může převážit.
Ještě bych u 4E očekával snahu přidávat další a další věci v podobě dodatkových materiálů, takže trochu tahák na peníze. Obsah PHB je na první pohled velký, ale hrozí trošku opakování. Ne u prvních postav, jako spíš později. Přesto je tam hromada zábavy na rok hraní, takže žádná křeč.
Autorská citace #9
4.7.2008 18:55 - Alnag
Fritzs píše:
Jesi se nebudeš moct rozhodnoput, tak zkus FATE...
Skutečný hráč RPG by řekl, "Jestli se nebudeš moci rozhodnout, tak si hoď kostkou!!! :))
Autorská citace #10
4.7.2008 19:20 - Fritzs
Alnag píše:
Skutečný hráč RPG by řekl, "Jestli se nebudeš moci rozhodnout, tak si hoď kostkou!!! :))
Pak nejsem skutečný hráč... a víš, že mě to vůbec nevadí...
Autorská citace #11
5.7.2008 00:39 - Quentin
oukej, reknu to jeste jednou: na sto procent 4e!
(ja vim, ze se takhle diskuze nevede, ale ja nemam moc co rict. Jen, ze je to jednoduche, akcni, funkci a u nas to vsichni zerou + je vic noob-friendly)
Autorská citace #12
5.7.2008 00:43 - Alnag
Samozřejmě, že úplně nejlepší je si obojí nejdřív někde vyzkoušet a udělat si vlastní názor. Ale jak jsem pochopil, tak to asi nebude zrovna průchodná možnost.
Autorská citace #13
5.7.2008 14:54 - bigbythewise
odin: Pokud máš rád počítačové RPG nebo MMORPG hry, tak jdi jednoznačně do 4E, budeš se s ní cítit jako doma. Pokud chceš pravidla, která svojí monumentálností a propracovaností předčí cokoliv, co jsi v PC hrách viděl, jdi do 3/3.5E.
Autorská citace #14
5.7.2008 15:01 - Element_Lead
4 e all the way. uz jen pro to ze pravidla porostou s vami
Autorská citace #15
5.7.2008 18:11 - thief
A je to tady zase. :-) Volba je opravdu na každém zcela dle chuti. Ale dejte na mě. 4E skončí ten den kdy vyjde Diablo III. Což bude jak to vypadá a jak doufám co nejdřív. ;-)) Dvě mouchy jednou ranou.
Autorská citace #16
5.7.2008 20:34 - Aeris
thief: Tak to si teda poriadny optimista. Diablo III podla mna neuzrie svetlo sveta este minimalne dva roky.
Co sa tyka pripadu 3.5e VS 4e, ja osobne mam rad oboje. Obidve maju cosi do seba, 3.5e je univerzalnejsia a clovek najde kopu modifikacii, za to 4e je vo svojom fachu numero uno. Takze zalezi len na momentalnej chuti.
Autorská citace #17
6.7.2008 00:01 - bigbythewise
Jó, dva roky bezesných nocí..
Autorská citace #18
6.7.2008 22:04 - Merlin
na diablo už jsem četl recenzi..nebo spíš na jeho ukázky
Autorská citace #19
7.7.2008 07:49 - yokuzava
Dobre rano, ted jsem akorat procetl prispevky :) a muzu k nim rici jenom par veci. RPG ruzne hry od drd po shadowrun a dalsi jsem hral od svych zhruba 12-13 let a to uz je hodne dlouho jenze moji pratele se kterymi jsem vsecko hraval se rozhodli prestehovat do angliee takze nemam uz 4-5 let s kym a co hrat. Pocitacove hry nejsou uplne ono. Snazil jsem se najit na internetu nejakou prodejnu kde bych pravidla mohl pridit ale v zaplave odkazu existuje jen jedno knihkupectvi, tam maji pouze 4E pravidla, a u jedne nejmenovane firmy maji zase na strankach v prodeji 3.5 ale jen PHB v cestine. To bych se z toho picnul. Asi nezbyde nic jineho nez sedet stale u pocitace a cist pdf-ka v originale. Ad volba systemu, ja vim ze volba je na kazdem a kazdy si muze vybrat ale zatim jsem nemel jak srovnavat a jak tusim Alnag poznamenal ani neni moznost ot nekde okoukat protoze nevim o existenci nekoho kdo by to tady hral. BTW Severni cechy, Ceska Lipa.
Autorská citace #20
7.7.2008 08:23 - Corvus
odin píše:
v prodeji 3.5 ale jen PHB v cestine
si si isty? :-)
Autorská citace #21
7.7.2008 08:46 - yokuzava
Eh, omlouvam se nejak jsem se prekouknul :) v cestine neni, ikdyz jeste v patek bych tvrdil ze to tam bylo ;)
Autorská citace #22
26.1.2009 16:26 - Aljen
Ak vybrat hru pre novacika z moznosti 3.5e a 4e tak je 4e lepsia volba.

Inak by som samozrejme vybral jednoduchsi a neklasicky orientovany system (cize DnD by to urcite nebolo).
Autorská citace #23
27.1.2009 08:51 - yokuzava
Mezitim jsem si poridil komplet 4E a zbezne procetl, bohuzel jedine testovani na srazu mi uniklo takze nemam zadne zkusenosti ani s kym hrat.
Neklasicky system? nejaky priklad? Zatim kazdy system mi prisel svojim pojetim klasicky.
Autorská citace #24
27.1.2009 15:32 - Malfin
Já začal asi před půl rokem 3,5e jako GM. Zatím jsem dost spokojený. Místní komunita je ted na 4e. Taky bych rád někdy vyzkoušel. Nicméně, u mě byl problém přeorientovat své přátele na 3,5e z 2e. Přijít teď se 4e, tak jsem první mrtvý GM ve střední evropě :D
Autorská citace #25
27.1.2009 15:47 - andtom
Kubulinek: Děláš dobře. Však hraní je v první řadě o lidech a jejich osobních pocitech a radosti ze hry.
Autorská citace #26
27.1.2009 16:07 - Alnag
Kubulinek: Místní komunita je na tom dost různě. Ale hráli jsme 3.Xe dlouho, všichni to tu znají, jsou k tomu materiály. Vlastně s tím není problém... :)
Autorská citace #27
27.1.2009 16:15 - Malfin
Netvrdím, že s tím je problém :)

Někdo na začátku téhle diskuze psal, že DMG 4e se hodí i pokud Odin začne hrát 4e. To je na tom ten manuál tak dobře?
Autorská citace #28
27.1.2009 16:19 - andtom
Mě akorát trochu překvapuje, že v případě hraní 3.5e nějak není zájem o Pathfinder. Přitom betaverze se dá stáhnout zdarma přímo od vydavatele.
Autorská citace #29
27.1.2009 16:35 - Alnag
Kubulinek:Kromě několika částí pravidlových je tam spousta nepravidlových částí, takže ano. Je na tom dost dobře...
Autorská citace #30
27.1.2009 16:41 - andtom
Kubulinek: Klidně ochutnej DMG ze stránky překladů Překlady.
Autorská citace #31
27.1.2009 17:23 - Lotrando
Kubulinek: ono je tam hodně zajímavých věcí podaných jednoduše a srozumitelně, žádné velké mystérium. to se dost cení.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.11181211471558 secREMOTE_IP: 3.80.211.101