Pravidla

LZJ
14.11.2007 15:13
Už nějakou dobu hledám alternativu k magickému systému D&D. Monte Cook ve svých pravidlech přenáší variantu improvizované magie dle Mage:the Awakening do systému d20.
Autorská citace #1
14.11.2007 15:13 - unknown
Bojovnik trpaslik
Autorská citace #2
14.11.2007 20:22 - andtom
Hezký článek. Obsahem zajímavý, kromě toho se mi příjemně četl.
Magie se IMHO stává:
1. nepředvidatelnější: plusem je zajímavost a flexibilita, minusem je ztráta určité herní jistoty na obou stranách
2. silnější: což je plusem a minusem samo o sobě, jak kdo na to nahlíží nebo potřebuje ve své hře
3. má to dopad na rychlost hry: ale jak kdy asi a záleží na konkrétním hráči nebo DMovi, jak je zručný v klasické slotové nebo improvizované magii.
Autorská citace #3
18.11.2007 13:54 - LZJ
Andtom: Dík za pochvalu.
Ad 1) jo, a ztrácí se ta taktičnost magie, když můžeš v DnD předpokládat, která kouzla umí protivník a pod. (Spoluhráči vzpomínají na poslední slova "Kde by ti lůzři vzali trojkový spelly..." :-))
Ad 2) to je IMO ovladatelné. Sice magie zvládne všechno (měla by, zas tak úplně jsem to neověřoval), ale má limity - pravidla lze přitáhnout, povolit míň komponent, zpřísnit hody na spellcraft nebo zpřísnit vyčerpání z kouzlení (neodpouštět 10+úroveň komponent).
Ad 3) Zjevně to chce mít po ruce ty tabulky s cenami komponent. Ano, zpomalí se využití těch běžných jednoduchých kouzel (asi se jich prostě tolik nebude používat, i když to asi bude záležet hlavně na hráčích), zase by nemělo být třeba tolik bádání nad těmi složitými, prostě si mág určí, jak kouzlo potřebuje.
Autorská citace #4
18.11.2007 14:01 - Alnag
K té rychlosti... myslím, že je to otázka zvyku. Kdybys hrál McWoD dlouhodobě tak jednak bys měl nějaké zaběhlé kombinace (u kterých bys věděl, kolik přesně stojí a co dělají - každý má favority) a prakticky se to zpomalí, jen když se mág bude pokoušet seslat nějaké nestandardní kouzlo v nestandardní situaci (což je zase věc, kde možná to zpomalení má smysl - protože se děje něco výjimečného a tím se to podtrhne).
Autorská citace #5
18.11.2007 15:37 - andtom
Alnag: Jj, hráč si používáním vytvoří portfolio (zaběhlé kombinace) improvizovaných kouzel, které se pro něj stanou fakticky rutinními.
Autorská citace #6
18.11.2007 16:23 - Alnag
Což si ale myslím, že není na škodu. Přijde mi, že i v reálném životě by to tak nějak fungovalo (mít teda magii :-))
Autorská citace #7
21.11.2007 16:29 - sirien
No, Awakeningová magie mě zrovna moc nechytla, protože jsem prostě zastánce paradigmatové z Ascension...
...nicméně mě nenapadlo, že by se to dalo tak dobře převést do DnD, kde to, co na Awk magii fakt nemám rád (rutinní kouzla) nabírá naopak mnohem smysluplnější úroveň.
Mimochodem, co se týče těch naučených kombinací, tak sakra bacha, vážení. Mám odzkoušené, že hráči MtA, kteří jsou zvyklí na improvizovanou magii, dokáží dělat fakt odporný psí kusy i s naprosto slabou magií a s trochou fantazie dokáže i slabí mág zavařit něčemu silnému tak že mu hoří pod prdelí.
Naopak nováčci se obvykle hned po vysvtlení rychle chytnou za začnou čarovat obdobně jako ti zkušení hráči - kreativně a inovativně, tedy velm mocně, ale po pár hodinách (obvykle tak dvou až třech, podle toho jak moc se kouzlí) upadají do stereotypu, začnou používat naučené kombinace a najednou jejich magie tak třikrát zeslábne - to není přirovnání, fakt to oslabení je najednou děsně citelný, efektivita postav de děsně dolu a tak...

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.15540099143982 secREMOTE_IP: 3.236.253.192