Kultura

Markus
13.7.2020 21:59
Pozvání do databáze RPG
Zdravím sousedy z Kostky!

Možná jste postřehli, že jsme vedle na RPG fóru rozjeli projekt nazvaný Databáze RPG. Je to v zásadě něco jako ČSFD pro RPGčka - částečně wiki s informacemi, částečně server na recenze a doporučení. Je možné zadávat tam postupně různé RPG produkty a potom je hodnotit a komentovat. Asi nemám ambici budovat kompletní databázi celého RPG světa (to už dělá RPGgeek), ale strašně rád bych zmapoval aspoň celou scénu českých produktů (jak tištěných, tak fanovských) a hlavně amatérských překladů, což je u nás dlouhodobě velmi plodná komunita.

Databáze umí pár šikovných věcí. Když si to proklikáte, zjistíte že si můžete např. vyfiltrovat jen věci dostupné v češtině a slovenštině. Nebo se různě proklikávat vzájemnými vazbami mezi systémy, autory, světy, žánry... Výhoda taky je, že z databáze můžete odkazovat přímo na různé servery, kde jsou překlady (nebo materiály) hostované, a databáze tak může sloužit jako centrální evidence, která odkazuje návštěvníky na jednotlivé stránky česko-slovenského internetu.

Je tam ještě spousta práce a hodně toho chybí, ale po dvou měsících se konečně dostáváme do fáze, kdy je tam toho dost a začíná to být k něčemu dobré.
  • Já jsem prošel a zadal do databáze všechny překlady, které vznikly na RPG Fóru, takže jsou konečně dobře dohledatelné. Viz například AD&D 2e, kde je toho dost. Tímto zdravím Rytíře, Merlina a další pamětníky téhle překadatelské generace, kteří dnes žijí tady!
  • Sirien zadal komplet Fate 4e a svoje Star Wars
  • ShadoWWWa jsem chudáka umotal na to, aby tam zadal produkty pro 5e (zrovna začal, hodně toho zbývá). Chudáka proto, že i když se omezí jen na přeložené věci, čeká ho spousta práce. Vyprodukovali jste toho tady hodně!
No a vás tímto chci pozvat, abyste se taky zapojili, jestli chcete. Nemyslím nutně zadáváním nových položek (byť to by bylo super!), ale třeba tím, že ohodnotíte hry, které znáte, nebo jednotlivé příručky/dobrodružství pro 5e. Byl bych rád, kdyby se podařilo udělat z toho nástroj na vyhledávání/doporučování zajímavých produktů. Například můžete hodnotit dobrodružství, která jste odehráli, a potom se podívat, jak je hodnotí ostatní a která jsou nejlépe hodnocená, až budete hledat další dobrodružství pro svoji hru.

Jak jsem říkal - práce je tam ještě hodně, ale teď je to ve stavu, kdy už se nestydím vás pozvat. Momentálně je nutné vytvořit si v databázi uživatelský účet, abyste mohli přispívat a hodnotit. Výhledově chci zprovoznit možnost loginu přes Facebook.

Ocením i jakékoli komentáře nebo připomínky.

A kdybyste se rozhodli začít tam sami zadávat obsah hostovaný tady na d20, budu moc rád! Klidně to tam naflákejte nějak nahrubo, já si to pak přeberu a doladím to. Nebo sem pište dotazy, nejasnosti, cokoli.

Těším se na vaše hodnocení ;)
1.3.2021 12:05 - Corny
On zrovna Shadowrun je případ sám pro sebe (asi možná trochu podobný Mouseguardu pro někoho), kdy je tuna lidí, co má rádo ten svět a pravidla přitom nemůžou vystát (sám se hlásím) takže se pak samozřejmě snaží hrát ho v něčem pro ně rozumnějším. A pak dává smysl to oddělovat.
1.3.2021 12:56 - sirien
York: z toho světa je psaná beletrie. Že to je pak jiná hra je jakože hodně subjektivní, každopádně ten svět je prostě samostatná věc.
1.4.2021 12:16 - Markus
„Aktuální česko-slovenská meta“

aneb jaké hry a dobrodružství jsou u nás nejoblíbenější, podle databáze na https://rpgforum.cz/zebricek


Za uplynulý měsíc nevidíme žádné dramatické změny, což mě vede ke zvolání CHCI TVŮJ HLAS! Nicméně i tak přibylo kolem 50 nových recenzí a hodnocení, akorát se soustředily spíš na okrajovější produkty. Souvisí to s tím, že se v uplynulém měsíci databáze rozrostla o stovky (!) nových položek, což je dobrá příležitost kouknout na ně, najít si něco zajímavého nového a případě ohodnotit, co už znáte.

Můžou vás zajímat třeba nově doplněné:

- produkty pro Dračí doupě:
https://rpgforum.cz/anotace/hra/534/produkty

- příručky a produkty Dračího doupěte+:
https://rpgforum.cz/anotace/hra/535/produkty

- komplet celý Asterion:
https://rpgforum.cz/anotace/svet/2785/produkty

- nově přidané příručky pro D&D 3e a 3.5e:
https://rpgforum.cz/anotace/hra/548/produkty

Je toho moc moc moc! Pojďme tou tuzemskou metou trochu zamíchat.
1.4.2021 12:27 - sirien
...jako k něčemu z toho bych určitě mohl, ale... když ono to je hrozná nuda, když se mnou nikdo nehraje :(
1.4.2021 12:33 - Markus
Já hraju, ale svým tempem, cca 1 recenze týdně. :)
1.4.2021 12:35 - sirien
Markus: co se děje v nižší lize mě netrápí :D
2.5.2021 16:01 - Markus
Obligátně po měsíci přicházím s přehledem žebříčku na rpgforum.cz, ale tentokrát to zkusím pojmout trochu netradičně.

Dávám vám přehled nejoblíbenějších produktů pro D&D 5e!Má to zjevné nedostatky (příliš malá skupina hodnotitelů). A právě tady, věřím, dokáže pomoct osazenstvo d20 :) Herních produktů pro 5e je v databázi zadána strašná spousta, v včetně všeho, co je tady přeložené. Budu moc rád, když se podělíte o svá doporučení a případně i stručné komentáře. A už teď si můžete projít komentáře ostatních - myslím, že je tam dost cenných postřehů.

Produkty pro 5e jsou tady:
https://rpgforum.cz/anotace/hra/2457/produkty

A teď už k tradičnímu obsahu...Jestli vám tam něco chybí, buď to můžete sami přidat, nebo řekněte - přidám to tam.
RPG hry jsou víceméně nehybné, dílčí posuny jsou vidět mezi dobrodružstvími, ale tam je tak slabá konkurence, že na probojování se do top 10 stačí dvě dobrá hodnocení. ????

Žebříček všeho (nefiltrováno, použijte filtry nahoře)
https://rpgforum.cz/zebricek

Žebříček vyfiltrovaný jen na hry:
https://rpgforum.cz/zebricek-hry

Žebříček vyfiltrovaný jen na dobrodružství:
https://rpgforum.cz/zebricek-dobrodruzstvi

Žebříček vyfiltrovaný jen na produkty pro 5e
https://rpgforum.cz/zebricek-produkty-5e
4.6.2021 12:10 - Markus
ČERVNOVÝ ŽEBŘÍČEK PODLE DATABÁZE RPG
...aneb aktuální československá meta...

Je úplně stejný jako květnový žebříček. Meta se nám nějak zadrhává. Staré osvědčené tituly se nám zakopávají na pozicích, zatímco novým nadějným talentům se nedaří prorazit. Ironsworn? Kdesi hluboko na dně. Lone Wolf nebo The Witcher? Po těch neštěkne ani pes. World of Darkness? Jak by ho snad nikdo ani nehrál. Lancer, Maid, Chuubo? Nenechte se vysmát...

Najdou se hráči novějších titulů, kteří se k nim nebojí přiznat? Dokážou svrhnout nadvládu starých her, které nikdo z mladší generace nezná? Nebo snad Mountain Witch, Monstegur a prastará varianta Fate zůstanou na prvních příčkách nadobro?

Bojujte za své favority! Chci si dát popkorn a sledovat to napětí!

Hlasujte a komentujte na www.rpgforum.cz

V mezičase, když už tedy žebříček nepřináší žádné vzrušení, si dovolím upozornit na českou tvorbu, která se zatím urodila v roce 2021. Jsouc zatím nemilována, přesto vypadá zajímavě a nabízí slibné herní zážitky.


4.6.2021 12:46 - Naoki
chtělo by to větší obrázky
4.6.2021 13:09 - Šaman
Přesně. A funkční odkaz. Chtěl jsem se podívat, jakáto prastará varianta Fate vévodí (i když si myslím, že je to aktuální varianta), ale na obrázku to najisto nepřečtu a odkaz nefunguje.
4.6.2021 13:12 - Aegnor
6.6.2021 15:45 - Markus
Pardon za ty obrázky, omylem jsem nalinkoval jen náhledy. Už je to opravené.

K žebříčkům se dá proklikat horním menu, ale klidně pošlu odkazy na jednotlivé žebříčky:
- Hry: https://rpgforum.cz/zebricek-hry
- Dobrodružství: https://rpgforum.cz/zebricek-dobrodruzstvi

Ten stařičký Fate je samozřejmě Fate (2.0), což je první verze Fate, která u nás byla přeložena, už někdy v roce 2007. Popravdě zrovna u téhle hry je to její místo vepředu myslím oprávněné, hrálo ji u nás svého času dost lidí (a má nabaleno dost "historických" hlasů). Spíš mě mrzí, že se nedaří nasbírat hlasy pro novější tituly jako třeba tady přeložené Call of Cthulhu 7e nebo Cyberpunk RED.

Respektive, ony i ty novější hry postupně ty hlasy sbírají, jen jich to holt chce víc, než se probijou někam nahoru. Blades in the Dark i Fate 4 jsou v databázi celkem nově a nahoru se dostaly rychle. Pak jsou ale hry, které myslím u nás lidi celkem hrají a mají rádi, ale v databázi se to moc neprojevuje (Ironsworn? Noví Vampiři?)

To je věčný "problém" toho, že většina lidí nemá moc chuť někam se registrovat a hodnotit. S tím se tak nějak počítá, nezbývá než se furt připomínat. Ono se to poddá. Třeba ti Vampiři už jsou skoro nahoře, myslím, že tam nakonec vylezou.
6.6.2021 17:48 - Jezus
Je to čistě můj dojem, ale myslím, že Ironsworn ještě není až tak známý nebo rozšířený.

Asi už o něm sem tam někdo slyšel, ale třeba ještě nestihl vyzkoušet.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.17164015769958 secREMOTE_IP: 34.239.170.169