Kultura

sirien
12.4.2018 15:45
RPG videa, youtubeři, vlogy atd.
Ok, udělejme si jedno místo se sbírkou všech profláklých / hodnotných / zajímavých video-zdrojů k RPG - promo videa her, natáčené herní kampaně, vypravěčské kanály atd. V záhlaví budu zkoušet držet spíš věci co jsou hodně známé nebo mají nějakou vyšší přidanou hodnotu (dle ostatních nebo od pohledu, tolik volna ve svém životě bohužel fakt nemám), takže další věci budou možná náhodně rozházené po diskusi.

(seznam osobností co se hlásí k RPG ale nejsou přímo součást "scény" je tady vedle)


České/Slovenské - herní streamy
.


České/Slovenské - herní podcasty
.


České/Slovenské - streamy a podcasty o hraní
Jednorázové, speciální a ukázkové hry
  • TableTop: Fate Core - Will Wheeton, Felicia Day a John Rodgers, hrají ukázkovku Fate s Ryan Macklinem - rychlé Fate intro a nejspíš nejlepší RPG video ukázka vůbec.
  • D&Diesel - 30 minutová hra DnD Vina Diesela s Matt Marcerem a jeho partou
  • TableTop: Dread p.1, part 2 - Will&spoll ukázkovka hororovky Dread.
.


Nahrané/nahrávané kampaně (Anglicky)
.


"Naučné" kanály (Anglické)
  • Matthew Colville - jeden z velmi známých YTerů dávající rady k DMování a občas nějaké komentáře, recenze atp.
  • Geek&Sundry GM tips - playilist s radami od Matt Mercera, GMa slavné Critical Role (a později s radami od Satine Phoenix)
  • Office Hours - YTer s delším (hodinovým) formátem, co díl to několik témat
.


Různé
.Další zdroje v diskusi:, Quentin #9 (několik en kanálů), wlkeR #21 (Wizardí Acquisitions) a #28 (3 dílná DnD 5 a půl hodinovka), ShadoWWW #31 (Marcer+Colbert charitativní demo), Sirien #55 (trochu šílené převyprávění hry), Aegnor #67 (Paranoia; hrají Geek&Sundry s hosty), Jerson #76 (DrDII, záznam z Discordu) a #86 (DnD přes Twitch nebo tak něco),
Autorská citace #1
12.4.2018 15:52 - sirien
...do záhlaví pak kdyžtak naházim nějaké seznamy nejprofláklejších / doporučených videí a kanálů... jinak odtud:


York díky za nabídku. Většinu věcí sem (zatim) tak nějak rozklíčoval, ale kdyby si se měl chvíli / nebo kdyby měl kdokoliv chvíli, samozřejmě, zvlášť lidi s citlivým uchem :) / se zaposlouchat do té pasáže 2:40-2:50... to co si tam promumlávaj mezi Vinovym významnym "Hmmm" a Danovou poznámkou o tom že je "hoarder" nějak nejsem schopnej najisto seskládat - mám nějakej nástřel, ale nechci Tě kompromitovat, en titulky si rovnou vypni, jen Tě zblbnou, ten kdo je tvořil si tam domyslel celou větu která tam rozhodně neni.


Když narazim na něco dalšího tak to sem kdyžtak ještě dohodim :)


EDIT: oprava, 2:40... to co nechytám je sice 2:45+, ale trochu se mi zdá že to přímo navazuje na to co zazní ještě předtim. Nic dalšího už radši nepoznamenávám :)
Autorská citace #2
12.4.2018 16:00 - Quentin
Jde jen o záznamy her?
Autorská citace #3
12.4.2018 16:28 - sirien
Quentin: jak to myslíš?

Nechtěl sem s tim odposlechem dál bordelit v původní diskusi, ale taky sem nenašel žádnou vhodnější, tak sem založil tuhle s tím, že tu beztak zjevně byl zájem o to mít nějakej přehled různejch videí s hranim RPGček, ať už ve stylu Mercera v podobě záznamů fakt hraných kampaní nebo ve stylu Tabletopu v podobě polo/připravených ukázkovek (Dread, Fate).

Tj. tak nějak tu zfouknu dvě věci naráz... jestli Tě napadá něco dalšího tak nějak nevim co myslíš - max. tak fanfilmy, což asi můžu do záhalví dát taky, se nic moc nestane...
Autorská citace #4
12.4.2018 16:28 - exi
Nejspíš "We're all gonna get distraught..." a pak něco zamumlá, ale to už se kreje s replikou Dana, takže bych si tím nelámal hlavu.
Autorská citace #5
12.4.2018 17:00 - ShadoWWW
Já bych tam dal i videa druhého Matta a z českých kanálů PJ Craft a Strangers and Dungeons.
Autorská citace #6
12.4.2018 17:10 - sirien
hm.

Co tam slyšim já je:

we're all'g- /ticho/ destroyed.

což by mohlo bejt "we're all gonna get destroyed"

Jenže úplně stejně tam sem schopnej slyšet:

Grog. Distroct.

Kde Grog je jméno Danovy postavy a Distroct může bejt blbě odposlechnutý Distract nebo Destroyed. Kromě toho tam teda reflexivně když se nesoustředim místo Grog slyšim Mrog.

...ale já už to mám oposlouchaný tolikrát dokola že tam už nejspíš slyšim totální koniny a asi už tam nejsem schopnej slyšet vůbec nic jinýho dokud mi to někdo nevmlátí do uší...

co tam ale rozhodne NEslyšim je "we are all going to get destroyed by this girl". A to ani náznakem ani když napálim zvuk na max.

A když to poslouchám teď tak tam ještě navíc začínám slyšet:

Knock. Distraught.

Tzn. zopakování dvou klíčových slov z toho, co řekli dva hráči před ní - tj. taková mocking narážka na to co poznamenávaj, zjevně jízlivost na účet úvahy o rozrušení a toho že zrovna Grog bude klepat.

Což by ve skutečnosti dávalo nejvíc smysl, až na to, že vlastně nevim jestli to tam nějak zvlášť zapadá.
Autorská citace #7
12.4.2018 17:33 - exi
nevim no, myslim, ze to uz dost zapojujes fantazii v nekterych pripadech :)
s nejvetsi pravdepodobnosti je tam "We're all gonna get destroyed/distraught" (distraught - citace Laury). Smysl dava oboje, protoze Dan pak namita, co by jim asi tak mohla udelat. Tak si vyber, zbytek vynechej.
Autorská citace #8
12.4.2018 18:32 - York
sirien píše:
se zaposlouchat do té pasáže 2:40-2:50... to co si tam promumlávaj mezi Vinovym významnym "Hmmm" a Danovou poznámkou o tom že je "hoarder""You see, in the light, seems to be a female form <cosi co nedám> sitting over a desk in the corner, currently kind of toying and sobbing to herself silently."
"She seems distraught."
"We should probably knock."
"Hmm..."
"We're all... distraught."
(Ještě tam cosi cedí mezi zuby, ale to už fakt nedám.)
"What, she's a hoarder. What, she could approach a box, label us?"

google dictionary píše:

Distraught - deeply upset and agitated.
"a distraught woman sobbed and screamed for help"
Autorská citace #9
12.4.2018 21:26 - Quentin
Sirien: Měl jsem na mysli třeba naučná videa jako Running the Game nebo Office Hours

Jinak ze záznamů

Prapůvodní rollplay na itmejp - jeden z prvních velkých RP streamů, DM je šíleně hardcore a autoritativní. Zato hráči hrajou prakticky poprvé :D

Swan Song - Stars Without Number, Adam Koebel jako DM a fakt kvalitní hráči.

The West Marches - zajímavé hlavně, protože tam vysvětlí princip west marches stylu kampaně. Ale má to svoje momenty.

I hit it with my axe - Playing D&D with pornstars. Děsně zmatené, pozdější díly téměř koukatelné
Autorská citace #10
13.4.2018 16:11 - sirien
11:05-11:10 - co tam řiká Dan slyšim, ale Laura mu tam do toho zamumlá takovou polo-odpověď polo-reakci polo-přitakání a nejspíš sem to chytnul doslova, ale nejsem si úplně 100% jistej... kdybyste to někdo zkusil checknout a přepsat jak to slyšíte, bylo by to příjemné, díky.
Autorská citace #11
13.4.2018 16:55 - York
Tak tady nevim. Ani z kontextu to imho vytáhnout nepůjde.
Autorská citace #12
13.4.2018 21:11 - Quentin
Proč ta "cenzura"?

Původní Rollplay kampaň je technicky dost špatný roleplay, ale rozhodně je to profláklé, hodnotné a zajímavé, jak píšeš v podmínkách. Vzniklo to o dva roky dříve než Critical Role, bylo to crazy úspěšné a třeba já jsem u toho vydržel dýl už proto, jak cringy to občas je :D Mělo to i dojemné smrti, hafo fanartu, dokonce song :)

A ten West Marches styl kampaně je rozhodně zajímavej.
Autorská citace #13
13.4.2018 21:21 - York
Quentin píše:
A ten West Marches styl kampaně je rozhodně zajímavej.


Jop, taky už na něco takovýho mám dlouho zálusk.
Autorská citace #14
13.4.2018 21:33 - sirien
Quentin: nejspíš protože sem tu nechtěl skončit s dalšim never-ending listem tak jako v tématech s filmama a seriálama, tak sem zkusil nahodit nějakej náhodnej filtr už z kraje a rollplay sem odfiltroval na základě keywordu "autoritativní dm"... asi?


EDIT: popravdě já se v těch různejch YT channelech moc nevyznám a nemám vůbec moc čas ani náladu je "nastudovávat" - jestli chceš tak tuhle diskusi přehodim na Tebe a můžeš si ten výběr uspořádat sám dle libosti :)
Autorská citace #15
13.4.2018 22:17 - Quentin
Já taky ne. Doporučil jsem, co jsem znal :D
Autorská citace #16
14.4.2018 02:22 - sirien
21:55-22:00 - předtim než tam Vin řekne "13" tak tam Trevis a následně Dan něco zamumlaj - pořádně neslyšim ani jedno...
Autorská citace #17
14.4.2018 11:16 - exi
"Rolling is so good."? Nejspis a ten druhej "(neco) payed off."
Autorská citace #18
14.4.2018 13:02 - Gurney
Harperova kampaň v Blades in the Dark není špatná (byť jsem tedy zdaleka nekoukal na všechny díly) hlavně když se chce člověk mrknout, jak některé věci z pravidel vypadají ve hře.
Autorská citace #19
14.4.2018 17:09 - sirien
28:20-28:25 - tohle Jessica dělá překladatelům naschvál, že jo? "I know" je dobrý, ale to mumlyhuhlymumlyhuhly co následuje je jako WTF!?
Autorská citace #20
14.4.2018 18:15 - York
sirien píše:
tohle Jessica dělá překladatelům naschvál, že jo?


Nepochybně ;)
Autorská citace #21
15.4.2018 08:39 - wlkeR
Moje oblíbený jsou Acquisitions Incorporated a Acquisitions Incorporated C-team. Neřadil bych je mezi extra inspirativní, spíš akční a zábavné.

Původní AI začíná ve 4E a jede přes Next na 5E. Od 5E kopíruje děj zrovna probíhající kampaně, až předposlední díl byl tak trochu WTF a poslední doporučuju - Mikeova Battle Royale představuje moc hezkou nástavbu (a potenciální zdroj příjmů).

C-Team zas až tolik nesleduju, protože moc nezvládám ten pohled tří kamer zároveň. Ale bingenul jsem kus při únorové chřipečce a příběh má hezkou dynamiku s bohatým střídáním komedie a skoro až hororu. Navíc představili zajímavou mechaniku, která je sice založená na reakcích publika, ale dovedl bych si představit, že by fungovala i v normální hře. Jde o "superschopnosti" postav, jako je Grandmamancy nebo Tentacular Spectacular. Řekl bych, že využití těch schopností je na hře skoro vždycky to nejvtipnější.
Autorská citace #22
15.4.2018 13:36 - sirien
Hey, wow... Critical Role sou na IMDb. A maj tam 98% (!!!? WTF?) při 3.5k hodnoceních.

Aquisitions incorporated tam maj jen 82%, ale od trapnejch 16 lidí.
Autorská citace #23
15.4.2018 13:42 - sirien
Tady máte titulky k D&Diesel, měly by bejt +- i zkorekturovaný atd., takže pokud tam někdo nenajde nějakej fakt fail tak už do toho asi nijak moc šahat nebudu.
Autorská citace #24
15.4.2018 23:13 - Tronar
sirien píše:
Hey, wow... Critical Role sou na IMDb. A maj tam 98% (!!!? WTF?) při 3.5k hodnoceních.

Aquisitions incorporated tam maj jen 82%, ale od trapnejch 16 lidí.


Trochu OT, ale imdb hodnoceni neni v procentech.
Autorská citace #25
15.4.2018 23:41 - sirien
Tronar píše:
Trochu OT, ale imdb hodnoceni neni v procentech.

Trochu OT, ale je ;)
Autorská citace #26
26.5.2018 22:01 - Dukolm
Tak z českých zemí jsme kdysi dostaly při organizaci RPG GC od jedné vypravěčky odkaz an tohle . Nikdy sem nenašel dostatek volného času si to pustit. Až dneska a sem mile překvapen kvalitou(od druhého dílu už je i lepší zvuk).
Autorská citace #27
27.5.2018 00:50 - sirien
A hele - Yuffie :)
Autorská citace #28
31.5.2018 20:06 - wlkeR
D&D 5E Oneshot "Camp Nettlebee" od Loading Ready Run: opravdu vtipně pojatá hra, kde je vidět, že i s lv1 postavama se dá udělat plnohodnotné a zábavné dobrodružství. Celkem to má 3 díly a nějakých 5,5 hodin.
Autorská citace #29
3.1.2019 23:58 - Dukolm
Narazil jsme na Arielistelose yutuber (zatím jsem neměl čas to shlédnout celé jen pár částí)
Intro do RPG
https://gaming.youtube.com/watch?v=wOuvdsgL7g8&list=PLWW4bZQe-yE56dyZElj6-uBu9AhrAvsD5
Záznam z jejich hraní dnd přes hangouty nebo nějaké podobné řešení
https://gaming.youtube.com/watch?v=ASqW-TQgbOI&list=PLWW4bZQe-yE4CRZJOgVxFswjH-fEhQTlUJen ještě dodám že Čtyři kejklíři mají dvě nová videa od posledního mého příspěvku
https://www.youtube.com/watch?v=BQbZU6R2YD8&list=PLPsVXQF62xrufuNdXgDaQ-Q7e9qgv5d86&index=1
Autorská citace #30
16.3.2019 23:52 - Aegnor
L.A. By Night - hraní V5 v Los Angeles, vede Jason Carl (zaměstnanec White Wolf). Výborný postavy, skvěle zahraný. Krásná ukázka politiky v upířím podání (asi hodinový rozhovor anarchů se zástupcem camarilly je naprosto výborný).

Jak jich hraje menší počet (4 upíři + ST), tak má každá postava víc spotlightu a je to díky tomu pro mě sympatičtější, než třeba Critical Role.
Autorská citace #31
28.5.2019 00:42 - ShadoWWW
Matt Mercer hraje v novém videu DnDčko se Stephenem Colbertem, slavným americkým komikem. Hrají one on one (jeden hráč, jeden PJ). Fakt to stojí za to Matt je fakt úžasný GM.
Autorská citace #32
28.5.2019 08:56 - Quentin
Hej, na tenhle topic jsem úplně zapoměl

odkaz na 2k6goblinu
https://www.youtube.com/channel/UCUy_9nEC-Cfzp4v6FeL8W1Q/videos

Důvěra u stolu a Jak dělat postavy jsou docela dobré. Příprava je meh.

---

Colbert vypadá, že se fakt baví :D
Autorská citace #33
29.5.2019 23:12 - sirien
Jerson: takže:
- teď za mnou přišla Cemi...
- ...že za její kamarádkou teď přišla její 12 letá sestra...
- ...že by si chtěla zkusit zahrát nějaké RPGčko a jestli by si to s ní nezahrála...
...takže prej jestli já nevim jakej systém by měla zkusit.

Po pár průzkumných otázkách jsme se dostali k tomu, že 12 letá sestra by chtěla fantasy. A důvod, proč by chtěla fantasy, je ten, že někde na YT (nejspíš) viděla někoho, jak hraje "nejspíš DnD" a že by si to chtěla zahrát taky.

Tolik k tomu, jak holky netáhne fantasy, jak je neláká DnD a jak u nás hráči nechodí k RPG kvůli YT kanálům. Vim, že to je namátkovej případ, ale že by se ke mě takhle dopracoval ten jedinej existující se mi nějak taky nechce věřit :)


Protože vim, že se zeptáte:
- poslal sem jí link na místní překlad DnD 5e Basic Rules. Protože sestřička chce DnDčko, tak dostane DnDčko, žádnou další mentální orgie sem nad tim neprováděl. (Z kraje sem uvažoval ještě o FAE, ale v kontextu dalšího sem to zahodil.)
- ne, neví, co za kanál to přesně bylo, ale když si vzpomene tak se mi zeptá a dá vědět, tak to kdyžtak přepošlu
Autorská citace #34
29.5.2019 23:25 - sirien
ShadoWWW, Quentin: Colbert je mega nerd :) Hoďte si na YT do vyhledávání věcí jako:
- "Colbert DnD"
- "Colbert Star Wars"
- "Colbert Tolkien"
- ...

Popravdě těžko z těch různejch výstupů, narážek, rozhovorů a gagů něco vybrat - některý věci sou profláklý (jak zadupe Franca na téma Silmarillionu... jeho RIP Gygaxovi...), jiný míň (rozhovor s Oswaltem...) ale jedno lepší jak druhý.

Takže jo, vůbec se nedivim, že se fakt baví - zrovna Colbert patří mezi ty celebrity co musej mít u Wizardů fakt hodně rádi, protože se k DnD otevřeně hlásil a referoval ho ještě dávno předtím, než bylo díky 5e cool.
Autorská citace #35
30.5.2019 09:59 - Jerson
sirien píše:
Tolik k tomu, jak holky netáhne fantasy, jak je neláká DnD a jak u nás hráči nechodí k RPG kvůli YT kanálům. Vim, že to je namátkovej případ, ale že by se ke mě takhle dopracoval ten jedinej existující se mi nějak taky nechce věřit :)

Zaprvé - psal jsem, že s výrokem "holky nemají rády fantasy (a proto moc nehrajou RPG)" jsem od začátku nesouhlasil. Podle mě mají holky rády fantasy obdobně jako kluci. Liší se spíše podoba té fantasy.

Za druhé - píšu si první čárku za člověka, který se k RPG (zřejmě) dostane díky videu na Youtube. (Sice je to pro mě zpráva z páté ruky, ale nemám důvod o jejím původu pochybovat). Rozhodně to ukazuje, že tento jev existuje i u nás. Jeho četnost ale není jak určit.

Za třetí - to zda jí bude DnD opravdu vyhovovat a splní její představy se ukáže nejdříve po první hře, a spíše až později, třeba zda se z ní stane hráčka, zda u DnD vydrží, co na něj bude říkat po vyzkoušení jiných systémů, atd. Každopádně pokud budeš tento případ sledovat a poskytovat informace, budu rád.

Jinak jsem si udělal anketu v jedné RPG skupině (ve které jsou hráči skutečných RPG, nikoliv textových, i když několik takových se tam také vyskytuje) o oblíbenosti žánru sword&sorcery fantasy

74 respondentů (skupiny mají 1700 a 630 členů, jsou možné překryvy), z toho
24 % ho má jako neoblíbenější
55 % se líbí
9 % nevadí
4 % ho nemusí
7 % ho nesnáší

Takže nabídka takové hry (bez určení dalších parametrů) by oslovila zřejmě 88 % hráčů, na druhou stranu první volba by to byla zřejmě jen pro 24 % hráčů.

Nejde o nováčky - všechno to jsou lidé, kteří už nějakou dobu hrajou, takže předtřídění, bez rozlišení lidí, kteří tento žánr nemají rádi od začátku a lidí, kterým už leze krkem. Sebe jsem nikam nepočítal.

Není to žádná velká skupina, šlo mi spíše o ukázku, kde se ta čísla pohybují.

Teď zkusím sehnat názory lidí, kteří RPG ještě nehrajou, ale zaujalo je - to mi bude trvat déle a vzorek bude asi o dost menší, nicméně mě zajímá srovnání.
Autorská citace #36
30.5.2019 10:43 - LokiB
Jerson píše:
na druhou stranu první volba by to byla zřejmě jen pro 24 % hráčů.


no, není snadné z těchto otázek a odpovědí určit, jestli těch dalších 55% třeba nemá všechny žánry vyrovnaně oblíbené, a tak nejsou schopni určit "nejoblíbenější". Jsou lidé, kteří nemají nějaký preferovaný žánr, hrají prostě rádi všechno.
Kdybys chtěl určit tu první volbu, musel by ses na to asi zeptat, například jako:
"Při výběru žánru pro RPG hru patří S&S mezi první, o kterých byste uvažovali?" :)
Autorská citace #37
30.5.2019 11:04 - ShadoWWW
1) 74 respondentů je hrozně malý vzorek i na online komunitu.
2) Wizardí megaprůzkumy ukazují, že aktivní online komunita je jen malá výseč celkové D&D komunity, a když se udělá průzkum nad širším vzorkem, tak ankety vychází s jinými výsledky.

=> z tvého průzkumu se nedá moc usuzovat.

ALE i kdyby dalo, tak jaký by sis představoval reálný dopad takového průzkumu?
Autorská citace #38
30.5.2019 11:31 - Jerson
Loki, z těchto odpovědí se to určit nedá, ostatně pokud zformuluješ otázky jinak, klidně je předložím znovu a lépe. Nicméně čím složitější otázka, tím méně odpovědí na ni dostanu - to jsem si už vyzkoušel.

Shadowww - vidíš, a já bych čekal, že pro názor na všeobecnou oblibu fantasy to bude stačit. Jsou to vzorky sesbírané za jeden den. Když jsem dělal ankety dříve (pomocí FB nebo i přes google formuláře), tak jsem většinu odpovědí (asi 80%, nevím přesně) získal během prvního dne, pak už to dost klesalo, takže nečekám, že bych se za týden dostal přes stovku - ale ankety tam stále vysí, takže je po týdnu můžu zpřesnit. A nebráním se ani podrobnějšímu zjišťování, nicméně si myslím, že to nemá úplně cenu, to že by ze stávajících hráčů tenhle žánr nechtělo hrát cca 10% hráčů (plus mínus slušný rozptyl) není nic, co bych neočekával.

To že na net chodí jen menšina hráčů taky nebudu rozporovat, i když by mě zajímalo, jak bychom se my měli dostat k jiným vzorkům. Tady se rád nechám poučit.

ShadoWWW píše:
ALE i kdyby dalo, tak jaký by sis představoval reálný dopad takového průzkumu?

Já reálný dopad ankety doopravdy nepotřebuju, nebo ne v této chvíli. Tvrdím, že S&M fantasy není automaticky nejvhodnější styl pro začátečníky (a že lepší je jim dát na výběr několik možností), což je věc, kterou při nabírání nových hráčů na RPG praktikuju.

Navíc v této chvíli bych se raději ptal na jiné věci, konkrétně jak moc rádi vedou hráči hru, a jak se k vedení hry dostali, protože myslím, že pro rozšiřování mezi nováčky je otázka "kdo tu hru povede?" důležitější parametr než žánr.
Autorská citace #39
30.5.2019 12:03 - York
Jerson píše:
vidíš, a já bych čekal, že názor na všeobecnou oblibu fantasy to bude stačit.


Něco mí říká, že když uděláš anketu na Gameconu a druhou na hlaváku mezi bezdomovci, výsledky se budou dost lišit.
Autorská citace #40
30.5.2019 12:33 - Jerson
Však o to jde, ne?
Názor (který tu zastáváhodně lidí), že S&M fantasy vyhovuje většině hráčů, tento malý průzkum nevyvrátil, takže můžeme říct, že ho potvrdil.
Názor (můj), že jsou hráči, kteří tohle fantasy nemají rádi, je potvrzen také. Větší vzorek by velikost té skupiny dokázal zpřesnit, ale to že S&M fantasy části hráčů nevyhovuje budu tvrdit dál, protože podle mě to je podložený názor.
Otázka, jak moc S&M fantasy vyhovuje začínajícím hráčům stále zůstává na stole. Z téhle ankety bych vyvozoval, že když existují hráči se zkušeností, kteří tuto fantasy nemusí, tak budou i začínající hráči, kteří tuto fantasy nemusí. A i to bych považoval za podložené tvrzení.
Autorská citace #41
30.5.2019 12:54 - sirien
S&S. Sword and Sorcery.
S&M je něco trochu jinýho.
(A to "sorcery" tam skutečně patří a nejde to jen tak zaměnit za "magic" - ty slova mají pocitový a významový rozdíl a ten rozdíl je v tom žánru vepsaný v základech.)

A ve skutečnosti S&S hraje málokdo - S&S je typicky Conan a podobně stylizované příběhy. Mám popravdě trochu pochybnost o tom kolik lidí vůbec ví správně, co si pod S&S představit - a rozhodně to neni standardní DnDčko, ani co do generické podoby ani co do vydávaných světů (...vlastně možná trochu Dark Sun? Z toho co vim by to i vcelku sedlo, ale zas tak dobře Dark Sun neznám.)

Na druhou stranu, počet hráčů RPG co budou schopní S&S rozpoznat a minimálně rámcově správně popsat bude dost větší, takže pokud ses ptal specificky na S&S, tak se bojím, že je Tvoje anketa nevalidní. (Kromě toho, že celá tahle linka diskuse o anketě je trochu offtopic a patřil by spíš do nějaký úplně jiný diskuse.)
Autorská citace #42
30.5.2019 12:59 - York
Jerson píše:
S&M fantasy


To je sado-maso fantasy, nebo čeho to je zkratka? :)
Autorská citace #43
30.5.2019 13:30 - Jerson
Já to znám jako Sword & Magic fantasy, v překladu Fantasy Meče a Magie. SS fantasy mi nezní o nic lépe - když bych to napsal já, kolik lidí by si pod tím nepředstavilo gay nácky? :-)

Ale dobře, tak tedy Sword and Sorcery fantasy. Doufám že to všichni v anketě pochopili :-)

A videa k tomuto tématu, které mi to vyhodilo, raději ani nebudu ukazovat :-)
(takže nechávám offtopicu)
Autorská citace #44
30.5.2019 13:37 - LokiB
Jerson: proč tam dáváš to "fantasy"? S&S už to v sobě obsahuje, není třeba to dodávat.
Autorská citace #45
30.5.2019 13:43 - sirien
Jerson: v tom případě znáš zprzněnej zpětnej překlad nedokonalýho překladu :)
Autorská citace #46
30.5.2019 13:44 - York
Jerson: Aha, jasně. Jak psal už Sirien, problém je, že Sword and Sorcery je hodně úzce vymezenej žánr. Nepatří do něj Game of Thrones, Pán prstenů a vlastně drtivá většina fantasy literatury. DnD nebo DrD se tak dá hrát, ale neřekl bych, že to je převažující styl, zvlášť v dnešní době. Matt Coville například hraje epic fantasy, ne Sword and Sorcery.

Nejspíš ses teda ptal na něco jinýho, než na co jsi chtěl dostat odpověď...
Autorská citace #47
30.5.2019 14:17 - Jerson
Proto jsem napsal S&M fantasy (a popsal jsem tam i pravidla a postavy, které tam podle mě patří), protože já tenhle žánr znám takhle. A patří - tedy v mých fantasy začátcích tam patřil jak Conan, tak Pán Prstenů (z něj byla myšlenka skupiny takových dobrodruhů na výpravě odvozená), atd. Epic fantasy do toho patří také.
Autorská citace #48
30.5.2019 18:51 - ShadoWWW
S&M... to je něco jako middle-school???
Autorská citace #49
30.5.2019 19:22 - Jerson
Vy opravdu neznáte zkratku sword and magic? I když je možné, že s rozšířením internetu a jiným významem spojení "SM fantasy" se úplně přestala používat, jen jsem si toho nevšiml.

Shadowwwe, nevím co je to middleschool.
Autorská citace #50
30.5.2019 19:26 - Aegnor
Znám Sword and Sorcery. Sword and Magic netuším, co má být.
Autorská citace #51
30.5.2019 19:29 - Jerson
Nevadí, nechte to plavat.
Autorská citace #52
30.5.2019 20:15 - Zarahel
York: Sice je to vedle v jiném vláknu, ale díky za zajímavý příspěvek s Da Vinciho mapou. Donutilo mne to mrknout se na to trochu lépe. Dost mne to zaujalo.

Zrovna jsem, zhruba po roce sledování dokoukal (spíš doposlouchal) kanál, který mi přišel zajímavý.
Pruitt a Jim Davis tvoří duo věnující se DnD (ale aplikovatelná je spousta jejich témat i jinde) pěkně od podlahy, doplňují témata zajímavými komentáři a mohou tak být velmi zajímavým zdrojem inspirace. Jejich pořad je vedený formou dialogu ve dvojici, navzájem se doplňují a rozhovor samotný je pojatý relativně zábavným způsobem. (No, na zábavnost máme každý trochu jiná měřítka to je mi jasné :))

DnD a roleplayingu se věnují dost zeširoka - pokud hledáte inspiraci k vlastním hráčským postavám je jejich kanál plný hlubších vnoření do témat hráčských ras a povolání, mechanik a přístupů ke hře. Dost materiálu pro začátečníka a ti ostřílení tam také ledacos třeba najdou.

Web DM
Autorská citace #53
30.5.2019 20:50 - Quentin
Jerson: Myslím, že to, co si představuješ pod SM fantasy je generic fantasy nebo přímo D&D fantasy. Sword&Sorcery je takové oldschoolovější, hyboria, frazzeta, pulpovější estetika... aspoň tak jsem to nasákl z internetu já :D

Autorská citace #54
31.5.2019 06:36 - ShadoWWW
Sirien píše:
co si pod S&S představit - a rozhodně to neni standardní DnDčko, ani co do generické podoby ani co do vydávaných světů


Sasquatch Game Studios dělali pro Wizardy 5e dobrodružství Princes of the Apocalypse. Později sami za sebe vydali svůj S&S svět pro 5E - Primeval Thule. A je opravdu povedený, včetně aplikací 5e pravidel. Úplně z toho čiší Conan.

Je ale fakt, že S&S je jen okrajový žánr D&D.
Autorská citace #55
3.6.2019 21:44 - sirien
dobře... víte, jak sem psal o tý holce, co si chce zkusit DnD, protože potkala nějaké video na YouTube?

Čekali ste Matt Marcera? Čekali ste Dael Kingsmill? D&Diesel? Čekali ste nějakej jinej podobnej channel nebo záznamy streamingu? Něco cool a narativního a se super produkční hodnotou?

Pak - buďte ohromeni! :)

(srsly, fakt nevim, co víc k tomu říct - teď to poslouchám zatimco tohle píšu a do monitoru se dívám s výrazem upřímného údivu)
Autorská citace #56
3.6.2019 22:11 - malkav
sirien: No ten počet zhlédnutí a "to se mi líbí" je fakt super :D
Autorská citace #57
3.6.2019 22:31 - Aegnor
Já si myslím, že se to dá nejlíp okomentovat tím, co řekne úplně na konci:

Yep.
Autorská citace #58
3.6.2019 22:47 - malkav
doporučuji i další díly :D
Autorská citace #59
3.6.2019 22:53 - sirien
malkav píše:
sirien: No ten počet zhlédnutí a "to se mi líbí" je fakt super :D

OMFGs... to sem předtim totálně minul :D
Autorská citace #60
4.6.2019 15:48 - krytah
Lol, tuhle sérii jsem viděl. Je to sranda, ale rozhodně by mě to nepřitáhlo k DnD. :D
Autorská citace #61
4.6.2019 16:34 - Zarahel
sirien: Tak tohle je opravdu zajímavé :) Vážně jsem čekal jakýkoliv z těch mnoha kanálů a ono... tohle.

Na druhou stranu - z toho povídání čiší jedna věc: Zahrej si DnD a pobavíš se třeba i dost nečekaným způsobem :) Možná chápu proč ji to zaujalo, když se na to kouknu úplně nezaujatě.
Autorská citace #62
4.6.2019 16:42 - malkav
Zarahel: Přesně tak ... ten příběh se ztracenou vyspělou civilizací a archeologem na pozadí toho groteskního vyprávění je zajímavý. Holčina umí úžasně vyprávět, ilustrace jsou jednoduché a trefné. Nevím, jestli by mě to přitáhlo ke hraní, v dětských letech s největší pravděpodobností ano a i teď mě to skutečně baví :)
Autorská citace #63
5.6.2019 09:55 - Maelik
Jo Dingo je fajn. Doporučuju se podívat i na další díly vyprávění o téhle kampani.
Autorská citace #64
6.6.2019 09:24 - Jarik
Když jsem tak začal sledovat Critical Roll, tak jsem narazil (jako vy všichni) na Weave.
Tak si říkám, jestli někdo z Vás nedošel k tomu, kde sehnat za rozumný peníz ty hrací karty k tomu :D
Autorská citace #65
7.6.2019 07:50 - Jerson
Siriene, nějaké nové zprávy o té slečně přilákané oním videem?

Když jsem se na to video podíval, tak nevím co si mám myslet. Hlavně ten počet shlédnutí a lajků, který snad převyšuje i profíky.
Autorská citace #66
7.6.2019 12:36 - malkav
Já bych ten počet shlédnutí a lajků přisuzoval tomu, že ze hry nedělá vědu. Podává to hodně zábavnou formou. I když tobě třeba naskakuje hned analýza logických chyb v tom ději (neber to jako osobní výpad, to je prostě můj dojem bez nějakého jízlivého podtextu), tak plno lidí se prostě baví ;)
Autorská citace #67
23.6.2019 00:35 - Aegnor
Geek and Sundry hrají Paranoiu - mezi hráči jsou Will Wheaton, Felicia Day a Matt Mercer. Upřímně, o Paranoii jsem zatím jenom slyšel ... a tohle video překonalo všechny mé představy.
Autorská citace #68
24.6.2019 09:30 - Shako
Aegnor píše:
Geek and Sundry hrají Paranoiu - mezi hráči jsou Will Wheaton, Felicia Day a Matt Mercer. Upřímně, o Paranoii jsem zatím jenom slyšel ... a tohle video překonalo všechny mé představy.


Překvapil mě hlavně počet hráčů (7). Ale nikdy jsem ten systém pořádně nečetl, tak nevím, jestli to byla typická hra Paranoi.
Autorská citace #69
24.6.2019 11:46 - Colombo
Píše:
Ale nikdy jsem ten systém pořádně nečetl

Chceš říct, že sis nikdy nenastudoval Úkoly? To je proti Pravidlům Pořádku! Za to tě musím nahlásit Počítači!
Autorská citace #70
24.6.2019 12:17 - Jerson
Paranoia je super hra, na tohle se musím podívat, ale ten čas ...
Autorská citace #71
17.7.2019 07:49 - PetrH
tohle na mě vypadlo na jednom discordu - https://www.twitch.tv/videos/453601179
Autorská citace #73
21.7.2019 22:00 - PetrH
Dalsi jeden z twich https://www.twitch.tv/mrkew_sayuri/
Autorská citace #74
22.7.2019 08:18 - ShadoWWW
Potěší, když člověk vidí, jak youtuber s odběrem 3 tisíce lidí hraje se svou skupinou podle místního překladu. :-)
Autorská citace #75
28.7.2019 00:52 - PetrH
Nevim zda to tu nebylo - https://youtu.be/pXp68hIsEjk s crafakem, docela me prekvapil, chlapec jeden;)
Autorská citace #76
1.8.2019 07:00 - Jerson
Tak tu máme další videoblog se záznamem hry DrD II, tentokrát přes Discord. Má to čtyři hodiny, takže šance že bych to poslouchal je nulová, ale třeba se někdo odhodlá.
Autorská citace #77
1.8.2019 07:17 - Jarik
Jerson: Já to vydržel asi 5 minut ostré hry. A pak vypnul (dál to nešlo / za mne).
Jo. Myslím, že teď se trošku víc spustí vlna streamování RPG her. A uvidíme, kdo bude streamovat tak dobře, že si najde větší publikum.
Autorská citace #78
1.8.2019 10:32 - obbivan
Já pravidelně sleduji DRAKOVINA dříve DRUHOU STRANU.
Pohodovej obsah, většinou cca 4hodiny. Málo akce spousta legrace a kecání.
Autorská citace #79
1.8.2019 12:01 - Shako
Jerson píše:
Tak tu máme další videoblog se záznamem hry DrD II, tentokrát přes Discord. Má to čtyři hodiny, takže šance že bych to poslouchal je nulová, ale třeba se někdo odhodlá.


Pustil jsem to. Dvě minuty ticha. Potom bez představení do světa, herního systému se začnou představovat postavy. U první postavy se dozvíme, že nejspíš vůbec nezapadá do světa, ve kterém se bude hrát... Pak následuje pár rádoby vtipných hlášek a mezitím další bizarní postava... Mezi řádky si skutečně můžu domyslet, že hrajou DrD II.
...

Co minuta to nějaký další (aspoň jeden) bizár/hloupý vtípek... Vypínám to zhruba po 10 minutách.
Fakt má cenu to poslouchat dal?
Autorská citace #80
1.8.2019 12:04 - PetrH
obbivan - je to i trošku upadající, ale dá se. asi patří ke kvalitnějším streamům, ale je to i dáno tím, že tam mluví "profi performeři".
Autorská citace #81
1.8.2019 13:20 - Jerson
Shako píše:
Pustil jsem to.

No, musím říct, že vedle takovýchto pořadů Krotitelé draků celkem vynikají. Ale nechtěl jsem se k tomu vyjadřovat jako první, abych to nestrhal jen na základě pár minut poslechu a proklikání.
Autorská citace #82
9.8.2019 06:57 - Jerson
Když ve vedlejším tématu řešíme Krotitele draků a jak to dělat jinak, jsou zde známé Drakoviny?
Autorská citace #83
9.8.2019 08:02 - Jarik
Když to tak přebírám, tak v Drakovinách jsou obdobní nováčci jako v KD.
Prošli si 1.sérií (těch asi 8 dílů),... na které se poučili. Teď jsou v druhé, a mnohé to vylepšuje.
a) Vypravěč (2.série) mi přijde lepší než LK.
b) Svět mi přijde lepší.
c) A hráči chtějí hrát. To, že se učí pravidla za pochodu ani tak moc nevadí.
d) Protože jsou to streameři, tak si techniku řeší každý po svém. A mají každý své publikum.
e) Protože ale streamují s dostupností chatu, tak jim do hry vplouvá mírný rušivý prvek. Ale i to se dá omluvit. Protože jej dokáží ignorovat.
Autorská citace #84
9.8.2019 08:43 - PetrH
tak drakoviny jsou podobné jinému projektu (druhá strana odkazoval jsme výše, jako kolega Obivian na drakoviny), kde někteří lidé se opakují. Je tam znát už to, že jsi v twich platformě a je to skládaný stream, i lidé už ví jak více mluvit na tento typ komunikace.
Autorská citace #85
9.8.2019 08:47 - Jarik
PetrH: Ona Druhá strana je tou 1.sérií o které jsem mluvil.
Tím, že to je projekt stejné party lidí :). Potažmo primárně Aleshův projekt, který chtěl hrát DnD a zároveň to streamovat.
Autorská citace #86
11.8.2019 12:16 - mrkew
PetrH píše:
Dalsi jeden z twich https://www.twitch.tv/mrkew_sayuri/


Děkujeme za sdílení, většina hráčů jsou nováčci takže moc netuší co mají dělat, neznají některé pravidla, ale na to že hrají poprvé tak si myslím že super.

Stream má své mouchy, každý hráč nemá úplně nejčistší mikrofon, ale snažili jsme se od nich vymáčknout co nejlepší kvalitu. Já jako DM trošku sice tápu ještě s roll20 ale to se podá.

Pokud bude zájem o druhou sezonu (chtěli bychom kampaň z essentials kitu) zkusíme to zase o něco více vylepšit :)

ShadoWWW píše:
Potěší, když člověk vidí, jak youtuber s odběrem 3 tisíce lidí hraje se svou skupinou podle místního překladu. :-)


My děkujeme, překlad je naprosto boží (ač někteří hráči protestují proti některým jménům) a my se těšíme na překlad essentials kitu. PS: říkáme si spíš streameři pokud to bylo na nás :)

Další sezení by mělo být ve čtvrtek od 20:00 jestli vše půjde podle plánu :))
Autorská citace #87
11.8.2019 12:27 - exi
mrkew: Essentials Kit bude v řádu týdne nebo dvou, doufám :) Jinak se můžeš podívat na další zdejší přeložené kampaně Strádovo prokletí (gotický horor), Dračí loupež (městské dobrodružství) nebo Poklad dračí královny (klasika).
Autorská citace #88
11.8.2019 12:40 - PetrH
Jo a mrkew, kdyz sem das upozorneni tak to muze pomoci.
Autorská citace #89
11.8.2019 12:52 - mrkew
exi píše:
Essentials Kit bude v řádu týdne nebo dvou, doufám :) Jinak se můžeš podívat na další zdejší přeložené kampaně Strádovo prokletí (gotický horor), Dračí loupež (městské dobrodružství) nebo Hordu dračí královny (klasika).


Strádovo prokletí se nám dost líbí, ale je to už na delší dobu, ale určitě někdy zkusíme. Zbytek jsem se zatím moc nedíval. Děkuji za info v jakém je stavu Essentials Kit.

PetrH píše:
Jo a mrkew, kdyz sem das upozorneni tak to muze pomoci.

Dobře budu si pamatovat a příště to tady hodíme :)), snad nikoho nepohoršíme :)
Autorská citace #90
11.8.2019 13:53 - sirien
Aktualizoval sem nějak záhlaví, všechny české sem vytáhnul nahoru.

mrkew: neměli byste pro tu svojí hru / streaming nějakej název co by šel uvádět? (Jestli to už někde je tak sorry, já se na twitchi moc nevyznám)
Autorská citace #91
11.8.2019 14:18 - Aegnor
sirien píše:
Aktualizoval sem nějak záhlaví, všechny české sem vytáhnul nahoru.

Takže Quentin má ty svoje podcasty v angličtině? :-)
Autorská citace #92
11.8.2019 14:33 - mrkew
sirien píše:
neměli byste pro tu svojí hru / streaming nějakej název co by šel uvádět? (Jestli to už někde je tak sorry, já se na twitchi moc nevyznám)


Název zatím nemáme, zkusíme něco vymyslet. Nečekali jsme, že to bude mít takový úspěch. Jenom detail název našeho kanálu je složena ze dvou přezdívek Mrkew - já muž, Sayuri moje žena.
Aktuálně bych tam třeba nechal D&D Mrkew a Sayuri - živé streamy každý týden (čtvrtek nebo pátek)
Autorská citace #93
11.8.2019 14:39 - sirien
Aegnor: Quentin má tendence k lehkému trollingu občas, tak se nakvartýroval kam neměl :)


Mrkew: ok
Autorská citace #94
11.8.2019 14:48 - mrkew
sirien píše:
Mrkew: ok


Super takhle to může být, jen nechci být hnidopich ale Mrkew a Sayuri ne Sayuri a Mrkew. Uvádíme to takhle všude v tomhle pořadí tak at to není matoucí :). I tak velice děkujeme.
Autorská citace #95
11.8.2019 15:29 - Jarik
Sirien... Druhá strana jsou teď Drakoviny. Oficiálně.
Autorská citace #96
11.8.2019 16:22 - malkav
nezapomeňte na TOHLE :D
Autorská citace #97
11.8.2019 16:45 - sirien
Mrkew: pohoda.


Jarik: jo, ale ten link vede na YT videa co jsou pojmenovaná jako "Druhá strana", tak mi přišlo možná lepší to nechat takhle. Ne?


Malkav: je to dole v "další zdroje v diskusi" :)EDIT: to je takové dilema jako že dávat do záhlaví všechno nemá moc smysl, protože to pak bude nekonečně dlouhý. Moh bych z toho udělat článek, ale a) si nejsem jistej že by to bylo lepší, i když možná jo, a hlavně b) asi nejsem ta pravá osoba protože by to v článku chtělo možná trochu víc popisu k těm věcem a já je ve skutečnosti moc nesleduju - takže možná kdyby byl nějakej jinej dobrovolník?
Autorská citace #98
11.8.2019 19:44 - Náčelník Velký Nos
sirien píše:
Jarik: jo, ale ten link vede na YT videa co jsou pojmenovaná jako "Druhá strana", tak mi přišlo možná lepší to nechat takhle. Ne?


Ahoj, za Drakoviny díky, že nás tady uvedete, ideální by byl odkaz na přímo nový kanál https://www.youtube.com/channel/UC5W8zaxEqssNl-6a532oUhQ

Díky moc,
Jiras K.
Autorská citace #99
11.8.2019 19:51 - sirien
jasně, neni problém :)

Upravil sem to v záhlaví.
12.8.2019 22:00 - Dukolm
Čtyři kejklíři - jsem viděl všechny které mají na youtube za mě hodně povedený kousek, jednom díle trochu horší zvuk, ale když si člověk uvědomí, že je to točené většinou na conu a hrají před publikem, tak se to dalo prominout.

Arielistelos - zde jsem odpadl po několika hodinách, nějak mi scházela absence podkladů. Je to jenom zvuk a člověk si uvědomuje je že občas ty lidi nebo nějakou mapu potřebuje u toho vidět. Ale časem tomu možná ještě dám nějakou šanci cestou v autobuse.

Drakoviny - poslední zdejší objev, kterému jsem obětoval nějaký čas o víkendu (2 hry) a asi ještě obětuji. Rozhodně pěkné zpracovaní a kvalita zvuku hodně dobrá. Vypravěč má hodně dobré hlasové dovednosti, které doslova obdivuji. Hráči mají dobrý projev a jdou od sebe dost dobře odlišit jen podle hlasu. Jediný co bych jim asi vytkl, že občas by se hodila k popisu nějaká mapa.

A pak jsem s trochou masochizmu od 20 minuty dokoukal až do konce i Krotitelé Draků - stream z Gameconu. Celkově vypravěč podprůměrný výkon, dle mého hodnocení a hráči taky nijak extra nezaujaly. A dost se mě pletly hlasy Leily Bardo a Valerie. Celkově to skákání si do řeči dost znepříjemnilo poslech.


Celkově mi přijde že máš li dobrý obsah tak nepotřebuješ super drahou techniku a věci okolo. Základem je dobrá skupina a dobrý zvuk, nepotřebuji zvuk který bude jako z filmu ale stačí když člověk lidem rozumí a nemusí zeslabovat a zesilovat pořád dokola.
14.8.2019 19:18 - Xeth
Zajímavé je taky začínající tažení PF2 k příležitosti vydání 2. edice. Vypravěč je myslím poměrně dobrý a hráči většinou své postavy hrají velmi slušně (trpaslice Omelette je prostě skvělá :)). A navzdory občasným pravidlovým vstupům je to celekm zábavné sledovat. Vlastně mne to přimělo se blíž zajímat o PF2. Takže za mne dobrá práce.

A prosím o opravu číslovky u prvního tažení Critical rolu v rozcestníku. :)
15.8.2019 00:41 - ShadoWWW
(Video) úvod do dobrodružství Ztracený důl Fendelveru.
15.8.2019 08:18 - Jerson
Píše:
Zdravím , mé jméno je Jan, je mi 19 let a v životě jsem nehrál DnD , Dračí doupě, či jiné hry na hrdiny. Před několika týdny mě chytlo sledování Drakovin a to mě zaujalo až na tolik, že jsem posledních pár dní průběžně studoval DnD 5e pravidla(players handbook) a zkusil si vytvořit postavu na DnD Beyond, abych se dostal více do hry. A nyní bych rád zkusil si zahrát nějaké dobrodružství.


Píšu si první čárku za člověka o ,kterém vím, že ho k hraní přilákalo sledování cizí hry na Youtube.
Siriene, jak dopadla sestra kamarádky tvé přítelkyně, už se odhodlala ke hře?
26.8.2019 21:02 - ShadoWWW
Tý jo. Ty Drakoviny mají vzestupnou tendenci už tak vysoké kvality. Hustý.
26.8.2019 21:55 - PetrH
Otazkou je jaka bude dalsi serie...?
26.8.2019 22:07 - sirien
Jo, Drakoviny sou super, zrovna je namátkově poslouchám.

Jinak musim říct že zrovna Drakoviny sou docela dobrá ukázka toho, že na naprosto dostačující a pohodovej zvuk dneska neni žádnej zázrak ani těžko dosažitelnej problém. Ostatně Gurney tušim mi zmiňoval, že LA by Night nebo tak něco začínalo i zvukově doslova iPhonem na stativu a zjevně to taky stačilo... (což se nedivim - občas mám ve zvyku pustit telefon na hlasitej odposlech, nechat ho ležet na stole a mluvit normálnim hlasem zatimco chodim po místnosti - a mikrák na telefonu mi to bere naprosto bez problémů, i když zrovna mluvim směrem někam k čertu...)
7.9.2019 15:25 - ShadoWWW
Typical Sunday - borci ze Slovenska, co hrají DnD 5E.

Jejich kanál má 30 tisíc odběratelů.
7.9.2019 18:44 - efram
Mimochodem hend v tom prvním díle Typical Sunday, je videt ten pohodovej pristup. Postavy budou teprve doladovat. Nic neresej krecovite. Kupodivu to ani nevypada , ze před hrou museli studovat tuny textu......
8.9.2019 07:02 - ShadoWWW
Střetnutí s drakem bylo cool. ;)
8.9.2019 08:12 - pilchowski
to bylo vtipný, a nejlepší je, že jsem to měl podobně, když jsme to hráli: první drakův dech byl skoro TPK, jedinej, kdo to ustál, byl barbar a ukecal draka tím, že mu dal mapu k pokladu (falešnou)... ale ukecat draka tím, že mu udělám skoro erotickou masáž, to jsem ještě neviděl (pominu to, že já bych teda takhle hloupýho draka, co se vzdá svejch pokladů, neroleplayoval, ale zase ten nápad s masáží bylo nutný využít), díval jsem se na to poprvé a jakože fakt jsem se bavil
8.9.2019 09:50 - PetrH
Jo tohle se da poslouchat a delat neco jineho. Hezky to bylo, musi se nechat. Follow me upozorni na priste. Jste stopajici hvezda. Vydrzet a nepolevit.
8.9.2019 15:12 - ShadoWWW
Vypadá to, že Strangers and Dragons se probouzí už dnes večer (přibližně v 20 hod.).
8.9.2019 16:20 - mrkew
pilchowski píše:
to bylo vtipný, a nejlepší je, že jsem to měl podobně, když jsme to hráli: první drakův dech byl skoro TPK, jedinej, kdo to ustál, byl barbar a ukecal draka tím, že mu dal mapu k pokladu (falešnou)... ale ukecat draka tím, že mu udělám skoro erotickou masáž, to jsem ještě neviděl (pominu to, že já bych teda takhle hloupýho draka, co se vzdá svejch pokladů, neroleplayoval, ale zase ten nápad s masáží bylo nutný využít), díval jsem se na to poprvé a jakože fakt jsem se bavil


Na jednu stranu jsem je nechtěl zabít :D Na druhou stranu ta masáž byl tak obrovský náboj, že jsem to musel využít :D
9.9.2019 08:42 - ShadoWWW
Strangers and Dragons začali novou sérii.
9.9.2019 11:31 - mrkew
Co jsem se díval, tak kvalita mnohonásobně lepší oproti 1. sérii.
22.9.2019 22:51 - PetrH
Dneska agraelus hitnul pres 10k predplatitelu. Jen dneska behem 2.5 hodiny 1000. Ted 22:50 presne 10110 subu. Z kazdeho ma minimalne 3.5 eura. Tot tak...
24.9.2019 01:18 - York
Roleplaying, Running the Game #83 - dlouhý video, ale hodně zajímavá úvaha o hraní RPG pro diváky.
24.9.2019 02:38 - sirien
45 minut... jestli to bude další Colvillovo přežitý blábolení, tak budu dost smutnej.
24.9.2019 03:36 - sirien
Dobře... ta úvaha o 0 rozměrnejch postavách a rollplayingu (ll, ne le) je ve skutečnosti docela zajímavá.

Ta úvaha o 1 a 3 rozměrnejch postavách je taky zajímavá. Něco drobnýho na tom popisu 1 rozměrnejch postav mi neladí, ale nedokážu přesně ukázat na to, co to je. Na druhou stranu rozbor motivací a jejich podtextů je fakt dobrej.

Ty rady k vedení hráčů k RP sou taky popravdě docela dobrý. Á - a ten popis rozdílu mezi "good roleplayer" a "good player" je fakt dobrej.

A máš pravdu, že ta úvaha o publiku je dost zajímavá. Nicméně osobně nesouhlasim s tim co říká o RP u DMa. Má pravdu, že nemá smysl přehánět a snažit se bejt Mercer. Na druhou stranu dobrý RP u DMa podle mě vyžaduje určitej "performance" pro ostatní, protože to pomáhá hráčům vžít se líp do scény tím, že mají fakt dojem, že se baví s X. Už sem to psal někde ve scénáristice, ale vždycky brečim když vidim nějakýho DMa jak má super příběh a super postavy, ale pak všechny postavy (nebo všechny postavy nějakého typu) roleplayuje stejně jako ostatní. Osobně mám za to, že to hře ubírá víc, než když ten "performance" vynechávají hráči pro PCčka.

AU! ta definice metagame... SKORO zvládnul udělat jedno video u kterýho mě nic nebolelo.


Ale dobře, dávám Colvillovi nějakej kredit. Jen republikovej, teda, ty kostky má pořád schovaný, takže na pořádnej Imperiální pořád nemá nárok.
24.9.2019 14:26 - Corny
sirien píše:
AU! ta definice metagame... SKORO zvládnul udělat jedno video u kterýho mě nic nebolelo.


Asi bych se s ním taky o dost věcech neshodl, ale zrovna u tohohle mám pocit, že se spíš snažil zdůraznit, co není metagaming a co je metagaming spíš jen stroze odbyl (jelikož nemluvil o tom, co metagaming je a tak nebylo tak podstatný se tím víc zabývat). Taky bych se s ním docela zásadně neshodl, ale skoro bych mu dal i "benefit of the doubt", že to tak úplně nemyslel, pokud by se tomu víc věnoval.
24.9.2019 14:56 - sirien
Benefit of doubt se kupuje jedině za imperiální kredity, republikový nestačej.
30.9.2019 07:25 - Jerson
O víkendu jsme se bavili o Krotitelích draků, tak jsem kouknul na jejich FB, a vidím tam obrázky z jejich první hry - a nemůžu si pomoct, ale rozmístění hráčů mi přijde divné. GM a dvě trojice sedí každá u jiného stolu, takže na ty jejich cool modely všichni nemůžou dosáhnout, sedí dost daleko od sebe - ve "veřejné" zóně odpovídající asi tak zkoušení před komisí... Na jednu stranu chápu, že to dělají hlavně pro kamery, pro které je tohle rozsazení asi lepší z hlediska snímání lidí a nasvícením, ale pak se to zase pere s určitou autenticitou hraní, tedy s tím, jak takové hraní běžně vypadá.

Na na jejich stránkách to má 36 lajků, na jiných stránkách jeden nebo dva, což mi z 3700 sledovačů přijde a 3600 původních lajkovačů přijde strašně málo. Ještě uvidím, až vyjde video z jejich hraní, ale zatím mi všechno ukazuje na závěr, že profesionální technika nemá proti standardní technice vůbec žádnou přidanou hodnotu, kterou by se daly ospravedlnit o jeden či dva řády vyšší náklady na natáčení.
30.9.2019 09:01 - mrkew
Byl někdo na natáčení krotitelů draků?

Jerson píše:
rozmístění hráčů mi přijde divné. GM a dvě trojice sedí každá u jiného stolu, takže na ty jejich cool modely všichni nemůžou dosáhnout, sedí dost daleko od sebe


To jsem si taky říkal, psali že pojedou ve stylu critical role na 3 kamery. Why not, ale nečekal jsem, že všechny 3 skupinky, dva gauče hráčů a DM budou od sebe sedět 5 metrů daleko. Zvláštní rozložení.
30.9.2019 09:10 - Aegnor
Jako na ty fotky jsem kouknul ... a hráčské stoly jsou podle mě v pohodě. Jenom ten stůl pro GM je prostě hrozně daleko.
30.9.2019 10:51 - Jerson
Dojem člověka, který byl na natáčení a tedy sledoval na plátně hru z vedlejší místnosti v přímém přenosu, by mě také zajímal.

Aegnor - no nevím, asi bych nechtěl hrát tak daleko od spoluhráčů, nehledě na to, že takové rozsazení v podstatně neumožňuje, aby se spolu normálně bavili dva lidé sedící na krajích jednoho gauče.
30.9.2019 11:31 - Corny
Tak ono je asi důležitý, jestli to vyhovuje jim, nevadí jim to a neškodí to hře. Každý hrajeme jinak. To podle mého s "autenticitou" nijak nesouvisí, nikde není napsáno, že se TTRPG musí hrát u jednoho stolu, na gauči, nebo na zemi v tureckých sedech. Ostatně spousta lidí hraje v dnešní době exkluzivně na dálku přes skype apod., a není na tom nic neautentického.
30.9.2019 11:41 - York
Corny píše:
nikde není napsáno, že se TTRPG musí hrát u jednoho stolu, na gauči, nebo na zemi v tureckých sedech.


Psáno to sice nikde není, ale dost lidí si už všimlo, že fyzická pozice a rozestavení hráčů má na hru vliv. Pokud třeba tři hráči sedí u stolu a čtvrtý leží na posteli, automaticky ho od hry trochu distancuje a vysílá to signál, že do ní vlastně není tak docela zapojenej a nemá o ni až takovej zájem. Podobně když rozesadíš hráče po dvou na gauče, velmi pravděpodobně se budou mezi sebou víc bavit hráči, co sedí vedle sebe, a je slušná šance, že se jednotlivé dvojice zaberou do tichého hovoru mezi sebou a budou hůř vnímat, co říkají ostatní.

Fyzický odstup PJe zase implikuje odstup od hráčů, je to v podstatě symbolické vyjádření Dračákystického přístupu, kdy PJ je pánem všeho a nikdo mu do ničeho nesmí kecat.
30.9.2019 11:47 - LokiB
York: jako psychologická vsuvka dobrý :) takovej základ, kterej se napíše do seminární práce při rozboru TTRPG ... a ve skutečnosti ... to tak rigidní nebude.
jako všechny ty body asi zvětšujou šanci na možné zmíněné projevy, ale nijak je neimplikují.
30.9.2019 11:53 - Corny
LokiB píše:
...


V podstatě není co dodat :D
Ano, vliv to mít může. Ale nemusí. A některé skupině to tak třeba vyhovuje.
30.9.2019 12:06 - York
LokiB píše:
jako všechny ty body asi zvětšujou šanci na možné zmíněné projevy, ale nijak je neimplikují


Přesně tak.

Jisté je, že to na hru má vliv. Jakej přesně bude, záleží samozřejmě na konkrétních hráčích, konkrétní hře a podobně. Když budeš hrát příběh o tom, jak se postavy u nějakého šamana zdrogují a vydají se na astrální pouť, tak naopak může bejt fajn, když budou všichni hráči ležet.
30.9.2019 13:51 - Lethrendis
Ehm... na zasedací pořádek má asi největší vliv tvar místnosti, počet a tvar stolu/ů, židlí, křesel... řekl bych. Když hrajeme u nás, sedám v oblíbeném rohu gauče a nesděluju tím nikomu nic :)
30.9.2019 14:10 - Jerson
Corny píše:
Každý hrajeme jinak. To podle mého s "autenticitou" nijak nesouvisí, nikde není napsáno, že se TTRPG musí hrát u jednoho stolu, na gauči, nebo na zemi v tureckých sedech.

Pokud si dobře vzpomínám, jedna z původních myšlenek Krotitelů byla Ukázat, jak se hraje RPG přirozeně, s mixem začátečníků a zkušených hráčů, tak, jak to hrají skupiny, jen s profesionální technikou a produkcí. Viděl jsem už různé herní stoly, i když jich nebylo až tak moc, ale hrát na takhle velkou vzdálenost, to ještě ne.
30.9.2019 14:23 - York
Lethrendis píše:
Když hrajeme u nás, sedám v oblíbeném rohu gauče a nesděluju tím nikomu nic :)


Vědomě ne, ale podvědomě určitě ano. Vliv má už jen to, kdo vedle koho sedí.

Teď se každopádně o situaci, kde je to fakt výrazný a PJ sedí za katedrou jak učitel před třídou prvňáků :-)

(Tak jsem to teda aspoň pochopil z popisu.)
30.9.2019 14:30 - Aegnor
Pro lidi mimo FB.
30.9.2019 14:55 - Corny
Jerson píše:
Viděl jsem už různé herní stoly, i když jich nebylo až tak moc, ale hrát na takhle velkou vzdálenost, to ještě ne.


To už se pak zase dostáváme do prostředí "Mě něco připadá divné, takže beru jako univerzální pravdu, že to tak nemá být" :)

York píše:
Vědomě ne, ale podvědomě určitě ano. Vliv má už jen to, kdo vedle koho sedí.


Point každopádně není ani tak v tom, že nemá vliv na atmosféru a průběh hry kdo jak a kde sedí, ale spíš že neexistuje žádný "univrzálně autentický" setup. Například pokud někdo hraje třeba Blades in the Dark, může ta hra vypadat podstatně jinak než když někdo hraje oldschool DnD. A každému sedne prostě jiný setup a každý má také jiné možnosti. Když mám v místnosti dva gauče a velký stolek, můžou sedět klidně všichni u sebe. Když mám v domě dva malé stolky a hromadu židliček, tak budou třeba sedět dál od sebe. Tj. není moc fér tvrdit, že se někdo protiví snaze dělat "autentickou" představu hry jen proto, že jsou hráči třeba dál od sebe.
30.9.2019 15:37 - York
Corny píše:
neexistuje žádný "univrzálně autentický" setup.


To každopádně.

Při natáčení asi taky hráči nebudou mít problém s držením pozornosti, takže to možná vadit nebude.

Přišlo by mi to ale dost nešikovný, pokud při hře používaj nějaký rekvizity (vypadá to, že ano). Asi bych měl potřebu se v průběhu hry zvedat a jít se podívat...

Pro srovnání fotka z Gameconu (ok, já mám těch rekvizit víc a používaj se pořád):

30.9.2019 16:12 - Jerson
Corny píše:
To už se pak zase dostáváme do prostředí "Mě něco připadá divné, takže beru jako univerzální pravdu, že to tak nemá být" :)

Corny, já nikde nenapsal, že to tak nemá být - jen že mi to přišlo divné. Fakt v tom není poznat rozdíl?

Třeba mě zajímá, jak operovali s těmi terény a figurkami, když neseděli u jednoho stolu. Zda hráči vstávali a přesouvali se, nebo to řešil jen LK, nebo to přenesli na jiný stůl, atd. No,zítra snad uvidíme.
30.9.2019 16:15 - sirien
Tak to relativizování zas uklidníme, co vy na to?

Ten setup co tam mají je na normální hraní totálně WTF. Mohl bych rozvést co to udělá s komunikací a roleplayingem atd, ale myslím že to není třeba protože to každej vidí intuitivně sám.

Ten setup je zjevně pro kamery aby to mohli natáčet jako show. Za mě to je špatná volba protože:

A) tahle parta bohužel už ukázala, že show dělat neumí. Chybí jim naprostý základ věci a snaha nahradit to technikou je marná.

B) jiné pořady dělají show s mnohem normálnějším setupem buď tak že prostě oželí dokonalost záběru (zjevně s tím lze dobře žít - když umí udělat tu show jako takovou) nebo použijí víc kamer co berou různé části stolu (a funguje jim to i na statických kamerách na střih nebo prostě na split screen).

Ladislav má ale holt svojí pravdu o všem.


Co by mě zajímalo víc - fakt se zlepšili natolik že stojí za to je řešit?
30.9.2019 17:19 - Jerson
To právě nevím, zatím nenapsal nikde nikdo, kdo by je viděl.
30.9.2019 21:57 - efram
Rozhodně souhlasím se Sirienem s tím, že by rozložení herní plochy nemělo jít na úkor hry směrem k lepší kameře. S čím nesouhlasím je přehnaná kritika, která tu opakovaně zaznívá směrem k JaD. Shledl jsem několik zde vychvalovaných poskytovatelů totožného obsahu a nemyslím si, že by na tom JaD byli až tak špatně. Z celé diskuse a vítek mám spíš pocit osobních antipatiíí něž faktického hodnocení věci (až na výjimky).
30.9.2019 23:42 - sirien
KD, když už. JaD je poněkud něco jiného.

(Jinak teda číst zrovna od Tebe poznámku o podjatosti vzešlé z osobní antipatie...)
1.10.2019 07:49 - pilchowski
Tak jsem zvědav, jak tahle reklama na sebe sama zabere (od 7:30)
1.10.2019 13:26 - mrkew
První díl zde: https://www.youtube.com/watch?v=w7S4JS2dAkc

Měli problém se zvukem, občas nevyvážený a v určitých částech zcela vypadl. Tak snad to do příště opraví :))
1.10.2019 16:20 - efram
sirien píše:
KD, když už. JaD je poněkud něco jiného


Sry, sekla jsem se jak jsem to psal. Jsem zrovna koukal na ten poslední JaD, tak mi to asi nějak uvízlo v paměti.

sirien píše:
(Jinak teda číst zrovna od Tebe poznámku o podjatosti vzešlé z osobní antipatie...)


Bohužel v tomhle ohledu se musím sklonit před tebou mistře, jsi lepší.
2.10.2019 09:27 - PetrH
KD jsem viděl. Proboha proč je to tak uřvaný a přehrávaný? to jako, že jsme ksicht známý tak se musím přetvářet? Fakt mi tenhle guláš nesedl. Pokud porovnám Drakoviny, Mrkew tak jsou mi mnohem příjemnější a fakt nepotřebuji modely za tisíce. Chemie tam mezi hráči funguje mnohem lépe. Tady je to jak špatně napsaný seriál plný hvězd, co dělat tu raketovou vědu a medicínu jak v ordinaci....
2.10.2019 09:31 - Jerson
Napůl sleduju a napůl poslouchám Krotitele - úvodní scéna, oni jsou v observatoři, venku je neviditelná potvora, kterou jejich slepá mniška odhalí, zloděj po něm vystřelí, přitom ho spoutá (to bylo ještě před začátkem tohoto sezení) a začne boj - tedy GM řekne "hoďte si na iniciativu". Šestý hráč se ptá, jak se počítá iniciativa a jak je Obratnost v angličtině.
Nicméně - stříleli zřejmě přes okno. Pak potvoru sledují přes okno, jak ji omotávají nějaká ta svazují chapadla. A když chce ta slepá mniška proskočit oknem (je fakt moc uvěřitelné, jak se chová slepá postava), tak tam to okno není a potvora je za zdí, což je ostatně ne moc zřetelně vidět i na battleplánu, který je snímán z dálky, takže na něj špatně vidím i já, navíc v tom úhlu překáží barák před místem boje.
A pak tedy zjišťují, jakým oknem ho viděli - oknem ze vstupní chodbičky, tedy pod úhlem, ze kterého ho žádná z postav vidět nemohla (na tož po něm něco vrhat nebo střílet).

Někteří hráči na battleplán nevidí, takže když zloděj chce vystřelit ze své dlouhé píšťaly, střílí na cíl metr a půl daleko (přes okno), jen to v první chvíli neví. Jo, a zaklekne, takže by ho nejspíše neviděl, to okno mi přijde docela vysoko.
A GM před tou akcí jeho figurku posune, aby na nepřítele viděl.

Jen abych to shrnul - tak zloděj pomocí luku a kouzla tu nestvůru trefil a spoutal, a hned v dalším kole chce útočit pomocí píšťaly a nikoliv lukem, který drží v ruce. A musí se přesunout, aby mohl střílet na cíl, který předtím trefil a spoutal ho na místě. Jo, a při střelbě se na ten metr a půl netrefí.

Profesionální vybavení podruhé během dvou minut nezvládá hlasité projevy hráčů.

Vidoucí v záchvatu smíchu (postava i hráčka) říká, že se jde podívat do knihovny (jako mentální knihovna, když byste to z popisu nepoznali), GM na to reaguje, že padne na zem a má zranění za 1 HP. Dostane tři vize. Za bojové kolo, tedy šest sekund, dostane čtyři minuty popisů vizí.

Pří smíchu zase vypadl zvuk. A pak znovu.

Hráč Bolka zjevně nepochopil, že "knihovna" je jen nějaká astrální věc. Shrne, co se stalo před ním (tedy působí to dojmeme, že všichni opravdu jednají jeden po druhém a nikoliv současně), pak zjistí, že nedoběhne, takže se vrátí a kouzlí.

Jedno bojové kolo trvalo 20 minut.

V této chvíli má video 29 lajků a 15 dislajků.
2.10.2019 09:42 - Aegnor
Ještě bych k Jersonovi dodal, že před tímhle vším proběhlo 10 minut popisování toho, co už odehráli. Nějak si z toho nedokážu nic vybavit. Za první půl hodiny sledování proběhlo jedno kolo, projevily se nedostatky rozložení místa, kde hrají ... a to je tak všechno.
2.10.2019 09:54 - ShadoWWW
Mrkew pojedou novou kampaň. Těším se!
2.10.2019 10:37 - pilchowski
Mě na tom videu KD trkly hned dvě věci:

1) LK představuje Essentials Kit a soutěž o něj tak, že ho schová za DM screen...
2) Z pohledu kamery na terénu v určité fázi nejsou vidět figurky postav, takže se člověk jen domnívá, kde asi stojí...
2.10.2019 10:48 - Zarahel
Hola,
trochu naruším konverzaci o KD (jen na okraj, vážně jsem se snažil na to mrknout i déle, než 10 minut, ale já to zkrátka nedal...) a nahodím něco, co jsem objevil nedávno :)

Kdyby se to tu objevilo už dříve, tak jsem to přehlédl - povídání o DnD trochu jinak. Pro vypravěče nebo hráče, které zajímá podle mého vážně dobře povedené vyprávění o DnD lore.


MrRhexx

EDIT: Hmmm. Teď to poslouchám a došlo mi JAK velký geek vlastně jsem :D
2.10.2019 11:02 - Jerson
pilchowski píše:
2) Z pohledu kamery na terénu v určité fázi nejsou vidět figurky postav, takže se člověk jen domnívá, kde asi stojí...

Na to, jak detailně zpracované modely mají k dispozici a jak dlouhý čas trávili přípravou natáčecího místa je z battleplánu vidět úplné houby. Nevidí na něj hráči, pořádně na něj nevidí diváci, GM k němu musí vstávat ... fakt o ničem.

Jinak doporučuju přeskočit shrnutí, tedy prvních 15 minut určitě, ale ani pak to není lepší.
2.10.2019 11:07 - Jarik
Mám doma takový otočný servírovací prkýnko (40cm). To by pomohlo.
2.10.2019 11:22 - York
Jerson píše:
Na to, jak detailně zpracované modely mají k dispozici a jak dlouhý čas trávili přípravou natáčecího místa je z battleplánu vidět úplné houby. Nevidí na něj hráči, pořádně na něj nevidí diváci, GM k němu musí vstávat ... fakt o ničem.


Jo, tohohle jsem se trochu bál a proto jsem sem dával tu fotku z Gameconu, kde to mají všichni hráči před sebou (thumbs up orgům Gameconu za dobře připravený herní stůl).
3.10.2019 18:38 - whit3r4ven
Rád by som dal do povedomia aj českú hernú skupinu, na Twitchi sú ako sloninohy a na Youtube potom dávajú záznamy z hrania pod názvom Pařeniště a ich Facebook je Sloní Nohy
4.10.2019 09:48 - Jarik
Včera hostovali v Drakovinách na one-shotu Mrkew a LK.
Předpokládám, že během pár dní to bude i na YT. Zatím jen na twitchi Drakovin (resp.ještě Freeze).
4.10.2019 09:53 - mrkew
sirien píše:


Konečně jsme vymysleli název pro naší skupinu a celkově pro druhou sérii. Klan Zephyra a budeme hrát vždy každý pátek od 20:00, tak kdybys byl hodný a změnil popis budeme rádi :)

Jinak díky za tvou radu na založení blogu, máme ho zde: http://www.d20.cz/blog/mrkew/52275.i0.html
6.10.2019 08:18 - PetrH
Živý přenos hraní dneska od 10. (Používají kouzlem a mečem) edit: https://youtu.be/CJhYCkjlfEM
6.10.2019 08:46 - ShadoWWW
PetrH: Jaký kanál?
6.10.2019 08:52 - PetrH
Sakra link se ztratil https://youtu.be/CJhYCkjlfEM
6.10.2019 18:04 - ShadoWWW
Výroba zástěny Matta Mercera.
6.10.2019 19:51 - Dukolm
Pěkný, no už jsem od nich viděl video nebo obrázky na herní stoly.
7.10.2019 18:22 - kin
Docela zajímavý video, na začátku probírají vliv stremování na popularitu rpg.
Pro zkratku, říkají tam že cca 50% právě hrajících lidí (asi v usa) hraje kvůli stremování.
Pak dobré poznatky typu, že stremování lidem ukázalo, že to je zábava, sociální a o vyprávění příběhů, kteru může hrát kdokoliv bez ohledu na pohlaví, barvu, vzhled, atd. Že to hlavně polidštilo rpg jako celek, ubralo jim to na démoničnosti starých dob.
7.10.2019 19:05 - PetrH
Co rikate na nove drakoviny a hosty? https://youtu.be/WL8aiQRdBuQ
7.10.2019 21:13 - ShadoWWW
Dost dobrý nápad, dost dobré zpracování. Někdy by to mohli zopakovat.
8.10.2019 11:47 - PetrH
Rozhodne to fungovalo s lk lepe jak jeho projekt... coz je zvlastni ale mize to byt dane i slozenim a pojetim toho projektu
10.10.2019 17:14 - PetrH
Další ytb záznam hry v systému Kouzlem a mečem. https://youtu.be/ojs2sy333zg
12.10.2019 22:19 - Babcom
Ahojte, som tu nový, ale ak máte radi scifi, tak náš kanál s priateľmi (je to ale "len" podcast vzhľadom na to, že to nahrávame na našich live sessions, takže audio-only) má už 17 dielov online a ďalšie na mňa čakajú na upload:

https://www.youtube.com/channel/UC_asB3X_ewfGNiTVudvz6PQ

Je to scifi vo vesmíre Babylonu 5 podľa dosť starého systému (The Babylon Project RPG). Možno niekedy v budúcnosti urobím aj prehľad o tom systéme, ak by bol záujem.

A práve som začal uploadovať aj záznamy z online hrania, kde hráme s priateľmi (polka z ČR a polka zo SR) podľa druhej edície Mutant Chronicles RPG kampaň v rovnomennom vesmíre - teda Mutant Chronicles (možno si pamätáte kartovku Doomtrooper). Tam som len práve začal s uploadom:

https://www.youtube.com/channel/UCus2H-z-Ui3tlgpv_lF0xtA

A hrali sme to prvýkrát cez Roll20 a mali problémy s audiom, takže kvalita záznamu je... no... taká, aká je. :P

(Dúfam, že ma nezlynčujete a niekomu sa to bude páčiť... viem, že robím ešte veľa chýb ako GM, ale učím sa...) ;) Bude lepšie.
12.10.2019 23:23 - Jerson
Přijde mi, že s RPG záznamy a twitchi z hry je to jako svého času s pravidly - v poslední době to dělá kde kdo :-) Bohužel je zcela mimo mé možnosti tuhle tvorbu sledovat.
13.10.2019 16:12 - ShadoWWW
Zatím těch lidí, co to dělají, moc není. Ale co potěší, že ti, co to dělají, umí nalákat publikum. To se těm tebou zmiňovaným tvůrcům nikdy nepovedlo. Máš ale pravdu, že přichází ta správná vlna, na které vyrostou celebrity.

A za pár let přijde někdo, kdo řekne: "Jo, to tenkrát měli lehký, ne jako dnes. To já kdybych..." Ale ve skutečnosti je za tím mnoho úsilí a odvahy.
13.10.2019 16:19 - sirien
Spíš než vlastní tvorbu pravidel mi to teda když už připomíná dobu, kdy měla "každá" skupina svoje vlastní webovky (dávno tomu, ale Jerson by to pamatovat moh).

Šlo by říct, že to sou tak trochu možná takový dobový trendy, na druhou stranu mi nepřijde, že by to mělo cokoliv víc společnýho, protože to je všechno dost o něčem jinym.
13.10.2019 18:33 - Jerson
Úsilí a odvaha jsou pro mě vedlejší - naprosto zásadní je čas, a když ho nemám (spolu s několika dalšími lidmi), tak prostě neudělám nic.
13.10.2019 18:57 - ShadoWWW
Tak prostě ten trend jde mimo tebe. Nic, co by ti mělo trhat žíly, ne?
13.10.2019 21:01 - Babcom
Ja väčšinu RPGčiek online počúvam popri práci na compe doma, určite tomu nevenujem celé vedomie a preto je možné, že mi niektoré veci unikajú... ale to mi až tak žily netrhá. Mám pár vecí (Acq Inc), ktoré pozerám plne (a ešte dobre, že vychádzajú ca. 1x za kvartál - podobne hráme aj my - obe moje skupiny sa stretávajú tak max. 1x za mesiac, lebo viac času proste nemáme). Ostatné nahrávky sú pre mňa skôr rádio v pozadí... Alternatívne sa to dá stále stiahnuť ako MP3 do auta alebo to počúvať ako podcast na Spotify a podobne. Ale každý vie, či a koľko tomu chce venovať. ;)

(Btw, druhá scéna v Mutant Chronicles RPG je online, v ktorej dobrodruhovia nielen kecajú, ale aj niečo robia... :D :P https://www.youtube.com/watch?v=vupJIcbyBgU )

Inak, tie hore spomínané Drakoviny boli vynikajúce, mne sa to veľmi pozdávalo. :D
13.10.2019 21:37 - sirien
Jinak sem koukám zapomněl odepsat :)

Hra z prostředí Babylonu 5 zní hodně zajímavě a asi se i přiměju k tomu se podívat aspoň na její začátek :) Nějaký přehled toho systému (...v Kostce, nebo recenze nebo tak něco) by byl určitě super - i když možná sem jen ovlivněnej tim že mám rád Babylon 5 :) Sem ho dokonce nedávno celej znovu zkouknul - a narozdíl od jinejch sem toho vůbec nelitoval, naopak.
13.10.2019 22:49 - Babcom
B5 je samozrejme naj-epic seriál, takže úplne chápem. ;)

Sirien: Ak by si dal prednosť one-shotu a nemáš čas na celú kampaň, tak myslím, že štvrtá časť na YouTube (s techno-mágmi) je dejovo sebestačná.

Čo sa týka recenzie, rád niečo spíšem, keď sa v novembri vrátim z dovolenky.
18.10.2019 11:09 - PetrH
A je tu další ze skvělých momentů - pokračování hraní v systému KaM. Jste očekáváni dobrodruzi a fandové. https://youtu.be/AdnndB3TEQA
22.10.2019 12:53 - PetrH
Jsou opět zpět. Vaši hrdinové v Zapomenutém světě. Systém Kouzlem a mečem. https://youtu.be/WuryUaWPsFE
24.10.2019 20:38 - LokiB
UnDeadwood Part I: Stay Close, Reverend
První díl Critical Role hrajících Deadlands (resp. ne tak striktně, co se pravidel týče, jako když hrají DnD).
Jsem to zkusil zkouknout, abych o sledování hraní na youtube jen neteoretizoval
Není to moc rozjeté, celkem utažené, jako by nad tím visel trochu dým. Matt jako hráč a ne GM. Ale chvílema tam bylo i veselo.
1.11.2019 08:23 - Dukolm
@Wizards_DnD píše:

Did YOU start playing #DnD after watching #CriticalRole?

https://twitter.com/Wizards_DnD/status/1190086053505511424Jsem docela zvědavý co sem tam sejde za komentáře tak za 24 hodin a více.
17.11.2019 23:03 - LokiB
Tak UnDeadwood s Critical Role, hrajícími Deadlands, skončil IV. částí. Nebudu spoilerovat, ale je vidět, že se profi chlapci nebojí do toho dát i scény, které by v běžných herních skupinách byly asi extrémně kontroverzní :)

škoda, že neměli takovou zkušenost s pravidly, jako mají v DnD třeba, mohlo to být ještě trochu zajímavější, co do použití herních mechanik.
Beru však zpátky svoje dřívější ošklíbání se nad sledování herních videí. Sorry, mýlil jsem se. Nebylo to dokonalé, mělo to své mouchy, ale sledovat tyhle čtyři díly bylo pro mě velmi zábavné, ani chvíli jsem se nenudil a dovedu si dobře představit, že bych na ně koukal každý týden :)
Složením mi vyhovovali víc, než co jsem viděl ukázky z původní DnD kampaně. A 5 hráčů bylo tak akorát.
21.11.2019 15:57 - ShadoWWW
S&D se pouští na Startovač.
22.11.2019 08:54 - RoVan
ShadoWWW píše:
S&D se pouští na Startovač.


Nemůžu říct že bych byl z odměna na startovači nějak odvázaný - na druhou stranu si myslím, že si kluci podporu zaslouží, to co zatím vydali bylo vždycky koukatelné a je vidět, že se u hraní baví. I ta cílová částka zní rozumně.
25.11.2019 14:13 - Ugy
Koukám siriene, že jsi pronikl i na youtube :D (PJ craft rozhovor)
https://www.youtube.com/watch?v=b2l-hNBdrEg
25.11.2019 19:46 - exi
Sirien: Asi za všechny, co se kolem toho motáme, díky za zmínění překladů a jejich propagaci :)
25.11.2019 20:11 - efram
rozhodně jeden z lepších rozhovorů....teda ale siriene vrazit toho paladina jen do 3e, to je muselo ranit..:)
12.12.2019 20:53 - Pastýř
Teď jsem narazil na tato videa z Animefestu.

Jedno přímo k DnD
https://www.youtube.com/watch?v=jR_AEXF9jOs

a jedno k stolním RPG univerzálně
https://www.youtube.com/watch?v=7Cl2iviAtrc

není to nic úplně převratného, ale je to v češtině.
12.12.2019 22:49 - Zarahel
U toho DnD videa oceňuji samotnou myšlenku přednášky se snahou ukázat DnD RPG třeba netknutým. Vybrané téma na úvod je dobré, senzace naladí, že jo... přednes je už otázkou vkusu (nebo limitů).
Co mi ale téměř vyloženě vadí je přednes v určité tématické notě (zvláštně pojaté výkřiky feminismu a nejen toho), který IMHO ke snaze seznámit někoho se hrou úplně nepatří. Asi by mi to nevadilo, kdyby to bylo vyjádřeno nezaujatě, ale ten tón byl trochu skoro humorný. Jsem jediný kdo má stejný či podobný dojem? :D

Edit: Ok, přednes je všeobecně nešťastný. Nejsem si místy jistý, jestli chce hráče seznámit a pokud možno naladit, nebo seznámit a odkázat jinam. Trochu mi to vyznívá jako drobné sklony k elitářství.
13.12.2019 07:16 - Pastýř
U DnD to je prulet od minulosti k soucasnosti. Je to sice takova trochu jupi prednaska, ale me se zdala povedena a feministicke vykriky me nijak nevadili.

U te vseobecne prednasky se mi libilo jak se snazil u kazdeho systemu rict jeho pro a proti. Bohuzel to bylo jen takove letem, svetem a pouze o hrach ktere hral.

Osobne bych uvital, nejaky clanek, nebo video, ktere by udelali srovnani systemu. Ani ne tak do hloubky, jako mechaniky, ale spis na jaky styl hry se dany system hodi. Jeho zakladni vyhody a nevyhody, pokud by ho chces zacit hrat.
13.12.2019 07:36 - Jerson
Pastýř píše:
Osobne bych uvital, nejaky clanek, nebo video, ktere by udelali srovnani systemu. Ani ne tak do hloubky, jako mechaniky, ale spis na jaky styl hry se dany system hodi.

Myslíš zhodnocení jednotlivých RPG, pro co jsou vhodné? Nebo srovnání mezi sebou?

U toho video o DnD mě zaujalo, že téma satanismu a špatného působení DnD je tak staré jako já, myslel jsem že to přišlo až později. I když je fakt, že u nás se RPG vyskytly na začátku 90. let a podobné články se objevily už někdy v roce 1996, možná ještě dřív.

Přednes mi přijde v pohodě, a výkřiků feminismu jsem si nevšiml.
13.12.2019 08:22 - Pastýř
Myslim prehled a zhodnoceni jednotlivych RPG na co jsou vhodne, co podporuji a jake maji naopak slabe stranky, pokud je chce nekdo zacit hrat.
13.12.2019 08:33 - sirien
Heh. Takovou přednášku sem měl kdysi na GC.
13.12.2019 08:34 - Jerson
Na to jsem před pár lety viděl větvený graf na otevřeném hraní, aby si hráči mohli podle svých preferencí vybrat, a pro těch 60 nebo kolik systémů tam vždycky bylo jen pár parametrů. Ale určitě jsem takové tabulky dle preferencí viděl zpracované i jinde.
13.12.2019 08:42 - sirien
Jo ty sou super, dá se nad nima skvěle pohádat.
13.12.2019 09:11 - Jerson
Však právě, ale třeba by se hráči na nějakých parametrech shodli.

Koukám na druhé video, konkrétně na tu část, kde mluví o tom jak začít hrát

Je to dostatečná ukázka, že nedostatek Vypravěčů a jejich vznik lehkým donucením není jen můj výmysl, ale že se s tím potýkají i jiní lidé?
13.12.2019 09:47 - ShadoWWW
Mě zaujalo, jak se zapletla do vlastních anglicismů. Místo ilustrátoři řekla artisti, ale to má v češtině úplně jiný výhnam.
13.12.2019 10:34 - Jerson
U druhého videa je zajímavé, že nezmínil Dračák, se kterým se hráči u nás ještě pořád můžou potkat nejčastěji (i když se to zřejmě brzy zlomí ve prospěch DnD.)
13.12.2019 12:14 - Pastýř
Siriene: A nechces tu svoji prednasku dat jako clanek na Kostku?

U toho videa se mi treba libilo kdyz mluvil o Fate. "Snadne pravidla, pouzitelne na cokoli. System neleveluje, v pripade delsi kampane, nema postava kam rust. Po dvaceti hrach uz mate vse odehrane." To jsou informace ( nepopiram ze subjektivni) ktere se proste na zacatku tech 300 strankovejch pravidel, nedoctete.
13.12.2019 14:38 - sirien
Protože to je naprostej bullshit a ukázka toho že autor/ka ten systém potkala nanejvýš z rychlíku, ne-li jen z doslechu. Kapitola Dlouhá hra / Milníky a související, plus ST kpt Úrovně moci - sem na telefonu takže na SRD si to dohledej případně sám ;)
13.12.2019 19:27 - Šaman
Pastýř: Levelování řešíme přidanými triky. Za dlouhou kampaň třeba i dvakrát možnost přidat nebo rozšířit trik. Trik odpovídá právě těm novým schopnostem v DnD. Kromě toho mají hráči občas možnost navýšit si nějakou dovednot/vlastnost/přístup a během dlouhé kampaně se občas i zvedne strop, kam až mohou navyšovat.

Pokud samozřejmě není něčí hlavní zábava mechanický character building (což je typické třeba pro Diablo), tak problém s růstem postav opravdu nenastává.
Druhá věc je pak setting - az na výjimky se třeba v takové Hře o trůny taky úroveň moci postav tolik nezvyšovala (Jaime, Bronn, Cersei, Tyrion, Ohař… i ten Jon). Prožili zajímavý příběh, ale že by na konci byli silnější, než na začátku, to těžko říct. A přitom bych neřekl, že ty postavy neměly kam růst.
Rostly hlavně postavy dětí co začínaly od nuly (Starkovi děti, Daany, Podrick). A jen Arya a Daeny měly opravdu hrdinský vzestup ve smyslu DnD like her.
13.12.2019 19:45 - Aegnor
Šaman píše:
Za dlouhou kampaň třeba i dvakrát možnost přidat nebo rozšířit trik.

Tohle vážeš na zásadní milníky?

Šaman píše:
Kromě toho mají hráči občas možnost navýšit si nějakou dovednot/vlastnost/přístup

Občas tady znamená cca co tři sezení. :-)

Šaman píše:
az na výjimky se třeba v takové Hře o trůny taky úroveň moci postav tolik nezvyšovala (Jaime, Bronn, Cersei, Tyrion, Ohař… i ten Jon).

Pokud vezmu v úvahu hlavní postavy dle knih (to jsou postavy, z jejichž pohledu je příběh vyprávěn), tak Jaime se moc neposunul, Cersei se v průběhu knih posunula dost brutálně, Tyrion odcestoval spíš "bokem", ale taky u něj nějakej posun vidím ... a Jon se posunul dost brutálně. Probohy, vždyť se z mladýho bastarda s naivním pohledem na svět stal 998. velitelem noční hlídky. Bronn a Ohař jsou vedlejší postavy.
13.12.2019 21:13 - Šaman
Nerozumím otázce. Na milníky to většinou vážu, on to je i pozůstatek DrD myšlení, kde na přestup šal celá družina a během přestupu uplynul nějaký čas. To už sice neplatí, ale stejně se nelevlí někde vprostřed kapitoly.

Co tři sezení proč? S dovednostmi a pyramidou to byl 1 bod k rozdělení každé plnohodnotné sezení a dovednostní strop se řešit nemusel, to si řešila pyramida sama.
Teď s vlastnostmi je to spíš co 5 sezení (těch je méně ale používají se častěji).

U té GoT jsem měl na mysli - získala Cersei nové perky, nové dovednosti, nebo jí stoupla čísla? Občas byla nahoře, občas dole, ale schopnosti postavy zas tak moc nerostly. Aspoň ne v tom DnD významu levelování.
13.12.2019 22:53 - Jerson
A co teprve hráči, kteří si za 20 sezení pořídili jen jednu novou schopnost, a to ještě nedobrovolně :-)
14.12.2019 01:17 - Aegnor
Šaman:
První odstavec - v mém dotazu je důležité to slovo zásadní. Protože dle defaultních pravidel Fate 4e (Ať už FC nebo FAE) můžu mít po nějakých dvou sezeních klidně 5 triků. (Uvažuji dle pravidel preferovanou variantu, že malý milník je na konci sezení.) S dalšíma trikama už budu muset čekat na nějaký zásadní milník.

Druhý odstavec - ne. Každé sezení si můžu prohodit dvě dovednosti, nebo si vyměnit jednu +1 za nějakou, kterou v deníku nemám vůbec. Případně můžu prohodit hodnocení dvou přístupů.
Bod k přidání do dovednosti/přístupu je až významný milník, který je pravidly doporučován každé cca třetí sezení. Zvednutí dovednostního stropu je až zásadní milník.

Ke GoT - ok, nepochopil jsem tě správně, asi nemá smysl dál rozebírat. Z pohledu DnD podle mě postoupil Jon. A Bran.
14.12.2019 02:54 - Šaman
Myslím, že tohle jsou všechno soft mechaniky a ani bych netvrdil, že jsou nějaké preferované varianty. Zrovna milníky, příběhové oblouky, to jsou věci spíš ze scénáristiky a v pravidlech jsou popsané proto, že slouží jako pomůcka pro výstavbu a sledování delší kampaně. Vše v této kapitole chápu spíš jako doporučení jak se k problému expení postav postavit - vnímat příběh spíš po kapitolách, než kolik kdo zabil nepřátel.

Na jednotku "sezení" už jsem žehral vedle, tak jen zopakuji, že tady to platí taky. Za sezení se může stihnout pár scén, nebo celá kapitola. Záleží na jeho délce, tahu na branku (hráči se nemusí rozhodnout jít do všeho po hlavě a třeba celé sezení sbírají informace) a dalších nepravidlových proměnných.
A v některých kampaních ani žádné výrazné milníky být nemusí. Takže kdyz se vypravěč a družina domluví, že už asi nastal čas na posílení postav, provedou to. Mělo by to mít nějakou oporu ve fikci (což velký milník bývá).

Jak často k tomu má dojít je ale záležitost toho nastavení (nakalibrování). Jinak bude vypadat expení Herkula (po kazdém splněném úkolu může být posílení a výsledkem bude rychlé naexpení na poloboha) a jinak takové Aryi v GoT (až po několika sériích se teprve dostala k opravdovému boji - přitom je to jedna z těch postav, co opravdu expila nějaké DnD like povolání).

A postava může být silná už od začátku a třeba pak už neposilovat vůbec. Nedává smysl, aby žoldák veterán nějak viditelně sílil jen proto, že teď ho pár měsíců sledujeme v zajímavém dobrodružství. (Např. Tři mušketýři, zvlášť ti tři starší.) Záleží na tom, co chcete vyprávět.

---
Offtopic: někdo mi včera poslal PM (přišlo mi upozornění na mail), ale žádnou zprávu nemám. Hádám žes to mohl být ty nebo Sirien. Tak nevím, jestli ji autor zase smazal, nebo ji sežral nějaký sprajt v Matrixu…
14.12.2019 05:20 - Jerson
Včera přišla zpráva se spamem, tak počítám že ho někdo promazal všem, kdo ji dostali.
14.12.2019 08:41 - Lethrendis
Přirovnávat expení/levevání postav v RPG k vývoji filmových/seriálových hrdinů mi přijde jako nesmyslné. To je jiná hra na jiném hřišti.
14.12.2019 08:53 - LokiB
Vzhledem k tomu, jak často se tu bere inspirace právě z filmů a seriálů, tak když chceš v rámci hry vyprávět podobný příběh, tak to relevanci jistě má.
14.12.2019 09:08 - Lethrendis
Nemyslím. U filmových postav sleduješ jejich osobnostní vývoj, jejich příběhovou linii. To je něco úplně jiného než posilování postavy ve hře.

Ve filmu/seriálu má smysl sledovat zisk nových schopností pouze u postavy nějakého žáka (klidně dospělého), kde to má zase smysl jen v kontextu vypravovaného příběhu.

V případě her jde o to, že (asi z důvodů tradice?, nikdy jsem o tom nepřemýšlel, proč vlastně) se očekává, že herní avatar bude po odehraných sezeních stále silnější. Vázané na příběh to být někdy může, ale v drtivé většině případů nemusí, je to mechanický efekt popsaný pravidly, kdy si hráči pouze určují, jak často to nastane.
14.12.2019 10:01 - LokiB
Lethrendis píše:
V případě her jde o to, že (asi z důvodů tradice?, nikdy jsem o tom nepřemýšlel, proč vlastně) se očekává, že herní avatar bude po odehraných sezeních stále silnější.


nikoli, ty to očekáváš, žádné "se očekává" tu neplatí :)
resp. jistě to mnoho hráčů očekává, ale jak ti i Šaman psal, když budeš chtít hrát za mušketýry v době jejich knižního dobrodružství, třeba za Athose, tak neočekáváš, že se budeš během té pár měsíční kampaně nějak zlepšovat. hraješ už hotovou postavu.
stejně tak, když někdo bude chtít hrát ve Středozemi za družinu, tak sice hobiti se zlepšovat mají kam, ale není důvod Aragornovi přidávat další útoky, a Gandalfovi další kouzla, atd, pakliže nedojde k nějakému významnému milníku, třeba jako je přerod Gandalfa Šedého do Gandalfa Bílého.
nerozumím tomu, proč nechceš vidět, že taková hra je také zcela validní a někoho bude bavit, zatímco piplání si postavy od 1. do 15. úrovně ne.
14.12.2019 10:50 - Lurker
lokiB píše:
taková hra je také zcela validní

Taková hra zcela validní jistě, je. Nicméně přijde mi jako zajímavá otázka, jestli to je něco, co nějaký majoritní většině hráčů i vyhovuje a co od hry chtěj.

Můj pocitovej názor je stejnej jako Lethrendise (i. e. ~"hráči mechanickej růst postavy chtěj"), ale jsem DnDčkař s omezeným rozhledem, takže to nic neprokazuje.

Máš Ty (nebo kdokoli další) zkušenost s nějakou takovou hrou dlouhodobě hranou? Protože jedna věc je mít statickou postavu pár měsíců, a jiná je hrát s ní dva roky.

LokiB píše:
neočekáváš, že se budeš během té pár měsíční kampaně nějak zlepšovat

Obecně mi přijde, že od příběhu očekávám, že postavy se budou nějak posouvat.
  • Je-li ten příběh primárně o zabíjení nestvůr, čekám, že postavy bude mít další a lepší možnosti, jak zabíjet nestvůry.
  • Je-li příběh o těžkostech dospívání, čekám, že na konci budu mít dospělejší postavu, která bude lépe s to se poprat se světem.
  • Je-li hra o vztazích, čekám, že na konci dostanu pár, který překonal svý rozdíly a našel lásku a porozumění. (Nebo jednotlivce, který dospěl k tomu, že samotnýmu je mu líp a je díky tomu svobodnější nebo tak něco.)
14.12.2019 10:54 - Lethrendis
Tak v pár bodech:

Nemyslím, že bych to očekával pouze já. Přemýšlím teď, jestli jsem četl nějaká pravidla TTRPG, kde by se neřešilo zlepšování/levelování postav. Asi ne. Z toho usuzuji,že pokud taková hra je, rozhodně to není nějaký mainstream. Domnívám se tedy, že hraní nezlepšujících se avatarů bude spíše výjimečné.


Ve filmu je nějaké zdokonalování postavy (připodobníme-li to k nějakému zisku nových dovedností, jejich posilování, zisku HP, neb takovou tu klasiku) zajímavé pouze tehdy, vykresluje-li příběh nějaký postup postavy od méně schopného ke schopnému hrdinovi. Což nebývá zase tak časté, jak přemýšlím, tak určitě ve většině filmů se žádný "výcvik" prostě nekoná, není to třeba, postavy se mění jiným způsobem. K čemu dochází často je nějaký posun v charakteru, chování atp. Hrdinové mnoha a mnoha filmů jsou prostě už na začátku "hotoví", jak jsi napsal.

Kdybychom tohle posunuli do roviny herní, pak by dávalo smysl zlepšovat pouze začátečníky a po dosažení určité úrovně zdatnosti to zarazit a říct, že už jsou "hotoví". Respektive rovnou si vytvořit postavy silnější a levelování vůbec neřešit. Cvičit pouze když je nutně potřeba nějaká nová dovednost, která se nedá získat jinak než speciálním výcvikem.

Kdybych to tedy přirovnal k... asi Fate, které je asi nejvíc dramatické, tak by to znamenalo, že se získávají asi aspekty, ale ne body dovedností, obnovy, nebo cokoliv takového. Ale i v dramatickém Fate máš přímo v základních pravidlech návod na mechanické posilování, natož v klasikách typu DnD.

A na závěr: O tom, že by to někoho nemělo bavit nebo že to není validní, jsem nenapsal ani čárku. Napsal jsem pouze to, že to není totéž a nedá se to srovnávat.
14.12.2019 11:43 - LokiB
Lurker píše:
Obecně mi přijde, že od příběhu očekávám, že postavy se budou nějak posouvat.


Hele já nikomu nevymlouvám, že při hře leveluje. A ve skoro všech dlouhodobějších kampaních měl postavy, které se zlepšovaly. I když někdy tedy velmi málo, jak jsem tu psal v jiné diskusi o levelování podle času či sezení.

To co jsem psal tu je, že nesouhlasím s Lethredisovým vyjádřením, že "Přirovnávat expení/levevání postav v RPG k vývoji filmových/seriálových hrdinů mi přijde jako nesmyslné."
Mně to nepřijde nesmyslné .
Takže ty, i když vcelku okrajové možnosti, které zmínil Šaman, mi přijdou prostě validní.

Lethrendis píše:
A na závěr: O tom, že by to někoho nemělo bavit nebo že to není validní, jsem nenapsal ani čárku. Napsal jsem pouze to, že to není totéž a nedá se to srovnávat.


Psal jsi, že ti to připrovnání přijde nesmyslené. Jak si tedy jinak vyložit situaci, když to někdo bude tak hrát, protože bude pro tuto část brát inspiraci právě ve filmu nebo seriálu, a tobě to přitom přijde nesmyslné?

Jako nebudu se hádat o slovíčka. Jestli tobě něco přijde nesmyslné, je to tvoje věc.
14.12.2019 12:22 - kin
Lethrendis: Jen k tomu že jsi nečetl systém bez levelování, určitě četl , jen tě to možná netrklo. Protože skoro všechny one-shot systémy prakticky nikdy nepočítají s levelováním/vylepšováním. A jsou jich desítky, stovky, možná i tisíce :D

Poison´d, my life with master, goblins, fiasco, dread, ten candles a i ty drobná rpg od granta howitta co jsou tu přeložena. Tam všude začínáš s "hotovou" postavou a stejně tak i s ní končíš.
14.12.2019 12:25 - Lethrendis
Asi se nevyjadřuju přesně, tak jinak: Hra není film. Tudíž argumentovat tím, že protože ve filmu někdo neleveluje, tak to pro hru něco znamená, mně nedává smysl. Protože hra není film.
14.12.2019 12:26 - ShadoWWW
Jerson: Taky mi to přišlo. Spambota jsem zablokoval.
14.12.2019 12:28 - Lethrendis
Vzhledem k tomu, že se bavíme o levelování během kampaně, mi nepřišlo důležité bavit se one-shotech.
14.12.2019 13:01 - sirien
Kromě toho, že některá RPG přímo cílí filmový styl příběhu bych asi poznamenal, že v mnoha filmech a filmových sériích protagonisté skutečně rostou a Lethrendis má asi jedno oko křečovitě zavřené, když tyto všechny přehlíží.

Že existují i jiné filmy je pravda a výstižné se k tomu vyjádřil nedávno už Pjotr v příslušné Yorkem založené diskusi o levelování (což je dobré téma kam tuhle diskusi případně přesunout, mimochodem).
14.12.2019 13:43 - Lethrendis
Siriene, to spíš Ty jsi přehlédl můj post 216 - takové filmy jistě jsou, ale ve filmech se "leveluje" pouze ve chvíli, kdy to scénárista potřebuje, aby vyjádřil nějaký příběh.

Ve hrách, raději teda napíšu ve všech klasických TTRPG hrách, které znám, aby mi někdo nepředhazoval různé minisystémy a polodeskovky, je postupné posilování postavy důležitou složkou a vyjadřuje nějaký herní progres postavy. Ve většině takových her je to přitom mechanicky uchopené, s velmi slabou návazností na příběh.

Domnívám se, že to prostě nelze míchat - není zde příčinná souvislost, nic z toho nevyplývá. Je to pouze vzdáleně podobné. Pokud někdo chce hrát kampaň a nelevelovat, je to jeho věc. Nicméně tvrdit, že protože to tak je ve filmu, má to tak být i ve hře, je podle mě nesmyslné. Pokud něco má být ve hře, je to kvůli nějaké dohodě hráčů o hře a jejich nastavení herního světa.
14.12.2019 13:46 - Lethrendis
Ale asi si nerozumíme a já se špatně vyjadřuju, končím s tím.
14.12.2019 13:57 - Šaman
Lethrendis a Lurker:
Píše:
Taková hra zcela validní jistě, je. Nicméně přijde mi jako zajímavá otázka, jestli to je něco, co nějaký majoritní většině hráčů i vyhovuje a co od hry chtěj.


O tomto filosofovat nehodlám. Ono je jedno, co majoritní většina chce. Řeč šla o tom, že se tak Fate hra dá nastavit. Na druhé straně se dá nastavit i na rychlý vzestup poloboha.

S filmy to srovnávám proto, že Fate má k takovým příběhům blíže, než třeba DnD (myslím). DnD má zase blíž třeba he hrám typu Diablo (character building a mechanické efektivní překonávání překážek je nedílnou součástí zábavy). S oběma systémy lze do určité míry hrát obojí, ale každý ten systém má potenciál rozvíjet jiné aspekty hry. V DnD se Boromirova touha a Frodova závislost na Prstenu mechanicky odehraje špatně, nejspíš bude potřeba nějaké house-rule. Fate na to nástroje má.
Naopak prolézání pravidel a hledání silných komb pro různé příležitosti Fate nemá.

A maličko mi připadá, že se někteří úplně nedokáží srovnat s těmi možnostmi volby (rozsahem nastavení) které Fate umožňuje. Fate je dělané jako univerzální. Nejen co se týče settingu (od pravěku po Star Wars) ale hlavně nastavování i jinych rovin. Třeba právě ta úroveň moci a její zvyšování. Nebo důraz na vnitřní stav postav (dalo by se odehrát i psychologické drama, pokud by se z toho dal poskládat nosny příběh). Boj vlastně není ve Fate nutný prvek, imho se dá odehrát skoro cokoliv, co má nosný příběh. (Možná jsem konzervativní, ale přijde mi že se stále hraje o tom CO a JAK se stane a obě otázky musí hráče zajímat. Plus bylo by dobré, kdyby protagonisté měli nějaký vývoj, ale ne nutně posilování moci.)

S tím, že komu posilování moci postav přijde jako samozřejmé a je to pro něho součástí zábavy, tak tu možnost samozřejmě má. Jen si nemůže (ve Fate) pročítat pravidla povolání a přemýšlet jakou schopnost si vezme na příští úrovni. (Teda, ono by to šlo taky, ale byla by potřeba nějaká DnD-like nadstavba nad Fate, kde právě někdo sepíše celé stromy povolání a zavede třeba i nějaké levely. Proč ne. Jen v základu to nemá, protože tím se zároveň v mnohém definuje svět a systém přestane být univerzální.)
14.12.2019 15:07 - Lethrendis
Nedá mi to, tak ještě jinak:

Dával jsi, Šamane, za příklady Aryu nebo Athose. Jedna pomalu levelovala a druhý vůbec. Ovšem tohle nejde nijak přenést do her na hrdiny. Nemá to žádnou souvislost. Jejich "levelování" není věcí nějakého posunu postavy, byl to čistě záměr autora, který mohl být jakýkoliv. Fakticky šlo o jiný druh popisu charakteru postav, které nejsou herní a do záběru se dostanou, když si to přeje režisér, a pak třeba zase dlouho ne. Není to výsledek nějakého prošlého milníku, žádného expení, žádných prosezených hodin hry.

Ergo jistě to můžeš nějak napodobovat ve Fate, zarazit levelování (nejlépe někomu, kdo má v deníku napsáno, že je starý pes, co se novým kouskům nenaučí?), nebo tak něco. Fate unese hodně a je skutečně dramatičtější něž třeba DrD nebo tak něco. Ovšem ani tím Ti nevznikne žádná analogie s filmovým jakolevelováním. Vznikne Ti pouze jiné nastavení hry, kde se postup postav v kampani bude vyjadřovat třeba zapisováním příběhu, ne mechanicky.

Takže ještě jednou: Odvolávat se na "levelování" postav ve filmech při diskuzi o posunu postav v kampani hry mi přijde nesmyslné. Jiná hra na jiném hřišti. Ještě bych měl dopsat "jiná pravidla a jiné cíle".
14.12.2019 15:24 - sirien
18.12.2019 15:17 - Shako
Kde je ta správná diskuze, kde najdu názory místního osazenstva k probíhajícímu startovači strangers and dragons?

Potom, jak se tu řešila kampaň krotitelů, tak bych čekal nějaký zájem, ale nikde jsem nic nepotkal....
18.12.2019 15:29 - sirien
Crowdfunding, nejspíš - ale myslim, že Strangers sme v něm ještě neřešili. Asi to pudu napravit. (i když mám dojem že sem to už někde potkal, ale možná mi to někdo posílal soukromě...)
7.1.2020 11:41 - Jerson
Nová youtube dvojice RP Gurmáni
7.1.2020 20:54 - wlkeR
Při hledání materiálů k Curse of Strahd jsem narazil na celkem zapadlý kanál Lunch Break Heroes. Přesně jak slibuje nabízí bite-sized (obvykle 10 až 20 minut) tipy, jak zajímavě upravit publikovaný dobrodružství. Zatím má Phandelver a v současnosti vydává celkem hezký věci ke Strahdovi.
15.1.2020 09:10 - Jerson
Koukáte někdo na Drakoviny? Konkrétně v Epizodě 18 se hra poněkud zvrhla, začalo se řešit chování postav, nicméně podle mě problém skrytý ve stylu vedení hry, tak k tomu sepisuju své postřehy a názory.
15.1.2020 09:11 - Aegnor
Jerson: hodil bys čas, ve kterém se to zvrhlo?
15.1.2020 09:30 - pilchowski
Aegnor píše:

Nějakej Lukáš Novák v komentech tam vypíchnul pár zajímavejch momentů tohoto typu.
15.1.2020 09:53 - Jerson
Jo, v komentářích je to rozepsané dost podrobně, nicméně začíná to asi ve 43 minutě, ve chvíli, kdy najdou Chicho v kleci.
15.1.2020 12:05 - sirien
jakože... moc ses s tim namazlil, ale sepsané to je dost korektně.

Škoda jen, že v komentářích na YT to zapadá prachem a zmizí do ztracena.
15.1.2020 12:53 - sirien
...by se mohná víc hodilo případně rozebírat přímo v tématu Drakovin
24.1.2020 12:51 - pilchowski
Jerson píše:
Nová youtube dvojice RP Gurmáni

Zdá se, že hoši dali přednost opiu před pravidelným přísunem videí.
9.2.2020 18:02 - malkav
Nevím, jestli to patří sem, nebo spíš do zajímavostí :)
D&Diesel na Youtube
9.2.2020 18:05 - Aegnor
malkav: úvodní příspěvek diskuze, kategorie "Jednorázové, speciální a ukázkové hry", druhý odkaz. Ano, patří to sem. :-)
9.2.2020 18:12 - sirien
9.2.2020 18:23 - malkav
sakra tak to jsem asi podobně jako cimrmanologové objevil Ameriku :D
10.2.2020 13:19 - Gediman
Nevím, jestli to sem úplně patří, ale ok:

Letošní rok bych rád vytvořil alespoň jeden záznam z hraní Voidu, pro účely propagace. Bylo by to přes Skype nebo Discord, pouze audio, které bych nahrál na youtube... s nějakým obrazovým doprovodem, tohle budu muset ještě promyslet.

Pro tento účel by klidně stačili jen dva hráči. Jednoho hráče bych už měl, ale druhého se mi zatím nedaří sehnat. Byl by někdo ochoten do toho jít? Pravidla není nutné znát - možná by byla i výhoda, kdyby je hráč neznal, protože bych je mohl alespoň vysvětlovat během hry.
14.2.2020 14:29 - sirien
Může mi někdo pls ujasnit a zpo-odkazovat ty Drakoviny/Na Tahu atp.? (Updatenul bych záhlaví)
19.2.2020 18:35 - ShadoWWW
Todd Kenreck hodinu diskutuje ve videu s WebDMem o Blood Hunterovi.
2.3.2020 14:31 - Gediman
Tak jsme o víkendu hráli poprvé RPG přes Discord - zatím jsem žádný zvukový záznam nepořizoval. Nicméně občas jsme měli výpadky spojení, několik menších u jednoho z hráčů a pak jeden větší, kdy jsem byl zcela odstřižen...

Jak se potýkáte s výpadky spojení, nebo třeba kolísající kvalitou? Protože když člověk chce udělat dobrý záznam pro youtube, tohle může být docela problém.

Je teda fakt, že jsme si zahráli pěkně, jen občas někdo musel zopakovat, co říká, protože ho ostatní neslyšeli. Nějaké delší záseky bych asi teda musel vystřihnout.
2.3.2020 17:30 - ShadoWWW
Nahrávat to lokálně a na internet to dát v postprodukci.
2.3.2020 18:21 - Gediman
Jo, asi jsem zapomněl dodat, že nechystám živý stream, tzn. s postprodukcí počítám tak či tak. Takže zjevně se s tím nedá nic dělat :)

No tak nic...
3.3.2020 10:58 - mrkew
Gediman píše:
Tak jsme o víkendu hráli poprvé RPG přes Discord - zatím jsem žádný zvukový záznam nepořizoval. Nicméně občas jsme měli výpadky spojení, několik menších u jednoho z hráčů a pak jeden větší, kdy jsem byl zcela odstřižen...

Jak se potýkáte s výpadky spojení, nebo třeba kolísající kvalitou? Protože když člověk chce udělat dobrý záznam pro youtube, tohle může být docela problém.

Je teda fakt, že jsme si zahráli pěkně, jen občas někdo musel zopakovat, co říká, protože ho ostatní neslyšeli. Nějaké delší záseky bych asi teda musel vystřihnout.


Sami s tímhle máme problém u Klanu Zephyra. Používáme dvojí kombo Skype plus Discord. Skype protože webkamery a jednotlivý účastníci se dají vytahnout přes NDI vrstvy a nezavisle s nima pracovat v OBS. Ale zvuk je odporný ve Skypu, na to máme Discord kdy kvalita zvuku je lepší ale výpadky bohužel jsou i u nás. Lepší to je prý na nitro boosted serverech, ale ten bohužel nemáme, ale zkusíme sehnat.

Napadlo náš ještě zkusit vlastní Team Speak server, audio kodec by měli mít stejný jak Discord (brzo prý bude verze Team Speaku 5 a tam by měla mít lepší zvuk, uvidíme, já už ji sice mám dlouho v beta testingu ale zbytek skupiny ne), nebo placený Zoom co například používají Drakoviny, ale nevím jestli stále.
3.3.2020 11:00 - mrkew
Gediman píše:
Jo, asi jsem zapomněl dodat, že nechystám živý stream, tzn. s postprodukcí počítám tak či tak. Takže zjevně se s tím nedá nic dělat :)

No tak nic...


Nahrávat by to museli všichni u sebe a pak by ti to museli poslat a podle synchronizačních prvků to spojit do jednoho.
3.3.2020 15:03 - Gediman
Díky za rady.

No, Discord jsme zvolili, protože nabízí různé týmové funkce. Máme server s natáhnutou d20 kostkou, další vychytávky se ještě třeba časem objeví. Zatím jsem to tolik nezkoumal.
17.3.2020 13:09 - sirien
Gurney mě teď nasměroval na tohle:

Interview with Kevin Crawford of Sine Nomine, Designer of Stars Without Number

MNOHO moudrosti je skryto v této jedné hodině podcastu.

O stylu hraní a jeho setrvačnosti napříč systémy. O tom, že tvůrci her nejsou pro reálnou podobu hraní jejich her tak důležití, jak si rádi myslí (resp. v kontextu paralelní diskuse o hraní AW - jak by někteří fanoušci rádi, aby byli). O smysluplné poodbě obsahu. O tom, jak v pravidlech vykreslovat herní prostředí. O náhodných tabulkách. O obchodních modelech (a o tom jak důležité je pro indie autory aby se šlo k jejich práci (resp. jejímu základu) dostat snadno a zdarma). A o mnohém dalším.

Rozhodně stojí za to.
18.3.2020 11:45 - sirien
PJ craft 17 - tipy a triky

vcelku v pohodě díl s nějakejma tipama ohledně poznámek a pomůcek pro battleplany atp.

Co mě nicméně nejvíc zaujalo byl úvod, ve kterym Gergon mluví o patreonu a efektivně řiká, že z 1.850 lidí, co sledují jeho kanál (subs) a z cca "1000" lidí, co shlídnou každej díl PJ craftu (views... otázka kolik z toho sou prokliky a kolik skutečná shlídnutí) se vygeneruje nějakých 17 lidí, co ho podpoří na Patreonu "nějakou tou dvackou" (doslovně zmíněno, kolik jsou skutečné příspěvky netušm, ale nejspíš to minimálně naznačuje řád ve kterym se bavíme).

Tj. v českém RPG prostředí online video obsah vygeneruje oproti všem subs cca 1% lidí co finančně přispějí.

Kdyby každej dal 50 měsíčně (což osobně tipuju spíš ne, ale dejme tomu), tak to hodí necelou tisícovku měsíčně. Gergon hodí takových 6 videí měsíčně, řekněme 3-4, protože ne všechna jsou k RPG a nejsem si moc jistej jak moc se těch zmíněných "17" váže k jeho patreonu jako celku nebo k té části co se nějak "přihlásila" k RPG videím.

To hodí nějakých 250 korun na video. Průměrná délka toho videa je 30 minut (řekněme, odhadem), takže - a teď začnu hodně tipovat, ale minimálně řádově sem snad správně - to je tak hodinka materiálu, dvě hodiny nějaké post/produkce...

Jako při nejlepší možné vůli se dostávám ke 100 na hodinu práce. Což... neni zrovna nic moc epic (zejména protože to v reálu bude asi o dost míň).
18.3.2020 12:28 - mrkew
Stačí se podívat na patreon a jde vidět že má $59, ale nevím jestli to je před a nebo po provizi. Patreon si bere 5% pokud se nepletu zbytek jde tvůrci. Což je nějakých 1450Kč

My máme na Twitchi přes 3000 lidi a suby držíme kolem 20 někdy i více, ale poslední měsíce nám to padlo, protože nejsme teď tak aktivní. Follow se vůbec nemůže brát v potaz. Follow můžou mít lidi jen aby byly v obraze ale sledovat nemusí a nebo přestali no.
18.3.2020 12:48 - ShadoWWW
sirien: S tím bojovala i Deskofobie. Tisíce shlédnutí, ale na Patreonu skoro nic. Chtěli to už zabalit, ale pak se to zlomilo a teď už jim to docela jede.

Streamování, co jsem viděl, je většinou běh na dlouhou trať. Není to tak, že dnes začneš vysílat a do příští týden máš tisíce subs a desetitisíce shlédnutí. Může to klidně trvat měsíce nebo roky, než se to zlomí. Nebo taky nikdy.
18.3.2020 12:58 - Jerson
To je $59 měsíčně, nebo celkem? Pokud za měsíc, tak to žádná sláva není, ale pořád víc než vést kroužek v Domě dětí. Pokud celkem, tak ... no, to 1% lidí kteří platí dobrovolně za zábavu uvádí třeba i F2P MMO hry, takže asi to bude všude stejné.

Skoro až zvažuju, že bych ho podpořil taky, i když pro mě jeho rady určené nejsou :-)
18.3.2020 13:12 - mrkew
Jerson píše:
To je $59 měsíčně, nebo celkem? Pokud za měsíc, tak to žádná sláva není, ale pořád víc než vést kroužek v Domě dětí. Pokud celkem, tak ... no, to 1% lidí kteří platí dobrovolně za zábavu uvádí třeba i F2P MMO hry, takže asi to bude všude stejné.


Aktuálně, to znamená měsíčně.
18.3.2020 14:32 - sirien
ShadoWWW: já tu dynamiku znám; jen sleduju z drtivý většiny (ehm - skoro výhradně) anglofonní sféru, kde sou ty čísla samozřejmě hodně někde jinde (stejně jako ochota poslat nějakej ten dolar - teď nechci říct nic proti "české povaze", tohle je IMO kulturní věc co k nám prostě ještě naplno nedoputovala). Tohle mi přišlo jako zajímavej náhled do česko-slovensko-jazyčného (?? jak se to ksakru řekne správně česky?) prostředí. Jinak Gergon ten channel jede už relativně dlouho, tak mi to přišlo relevantní zmínit - samozřejmě kdyby měl ten channel měsíc, tak to neřešim.

mrkew: ok, to sem to ve skutečnosti podstřelil cca na půlku. Nicméně jak píšu, to zase pokrejvá všechnu související tvorbu, tj. zas to je nutný dělit ne 3-4, ale těma 6 videama měsíčně, což sme cca zpátky kde sme byli.
18.3.2020 15:17 - ShadoWWW
Jo, to bude asi kulturou. Ono je v tom USA ještě o dost dál než třeba i západní Evropa. I v conech a RPG hraní i RPG trhu jako celku. Jako smutný je, že to nadšení tu je podobné jako v USA, řekl bych, ale ta monetizace bohužel zásadně pokulhává. Ale právě proto, že je to kulturní problém, tak se to IMHO nepodaří změnit v dohledné době, spíš to bude otázka pár generací, jestli vůbec. Třeba ve Švýcarsku, ač je to hodně západní kultura, RPGčkům nikdy neholdovali dříve ani dnes. Oproti tomu (východní) Polsko je v tomto dál než Německo.
18.3.2020 15:35 - sirien
ShadoWWW: hm. Já sem nějaký západo-evropský a australský cony viděl a jako zas si to fakt nemaluj. Ve skutečnosti takovej Istrocon (popř. co sem slyšel ComicCon Prague) k tomu nemá moc daleko. A co sem slyšel od Americkejch conařů co sem potkal tak ono ty Americký cony taky nejsou takový zázraky, jak přes louži vypadaj z dobře vybranejch fotek a hezky sestřihanejch videí (aneb "větší" neni vždycky "lepší" a ono většina jich neni ani tak moc větších...)

Jinak s tou kulturou se IMO pleteš, tohle má dva faktory:
- kulturní - prostě ta kultura individuální přímé podpory tvůrců k nám ještě úplně nedošla a nerozšířila se. Tohle je zrovna typ kulturního aspektu, který IMO moc velkou stálost nemá a může se s klidem měnit průběžně během pár let, takže tohle se u nás i výhledově asi ještě dost posune.
- ekonomický - bohužel, ČR není v tomhle kontextu nijak bohatá země. Přičemž "bohatá" tu má dva významy: a) kolik pro Tebe 1 EUR znamená a b) kolik těch EUR máš navíc nad svý potřeby "pro zábavu". V ČR/SR má to Euro pořád mnohem větší hodnotu, než v Německu / USA atp. (můj dojmový přepočet je že 1 Eur = 10 CZK, i když podle parity kupní síly to je cca 1 EUR = 15 CZK) a na západě si lidi prostě pořád vydělaj víc. Tzn. můžou si dovolit "pustit" větší podíl svýho příjmu a každá ta jedna jednotka toho většího podílu pro ně znamená míň, než pro nás. A tohle se jen tak rychle nezmění.
18.3.2020 16:17 - Gediman
Já osobně jsem spíš v tomhle ohledu skeptik. Podle mě je třeba RPG komunita v ČR/SR mnohem menší, než si je tady většina lidí ochotna připustit. Lidé většinou říkají, že komunita je velká a na netu je vidět jen špička ledovce, ale to mu já moc nevěřím.

Ono je podle mě dost málo lidí, co mají čas a ochotu vůbec přečíst si pravidla. Moje zkušenost je taková, že z té velké masy sci-fi/fantasy-orientované skupiny fandů je jen pár lidí, co chce hrát (přesněji vyzkoušet zahrát) RPG, ale ještě méně lidí, co jsou ochotni si vůbec přečíst pravidla alespoň do té míry, aby si sami vytvořili postavu. Je to prostě "chci to zkusit, ale současně pro to moc neudělat". A to dokonce i když vezmu v potaz nějaké ukázkové free příručky. To by hra musela mít tak 2 stránky maximálně.

Fakt by mě zajímaly nějaké statistiky z českých/slovenských obchodů co se týče prodeje RPG... jenže pak tu je třeba tenhle web, který vypouští překlady zdarma, což celou věc poněkud sabotuje. Ochota pak za něco platit nebo něco přispívat je ještě menší, imho.

"USA ještě o dost dál" - Mno, řekl bych, že spíš naopak - USA je o dost "pozadu". V USA má RPG dlouhou tradici, hrálo to dost lidí před nástupem počítačů a dá se předpokládat, že dost z těch lidí to hraje i teď. Dnešní mladí lidé ale dají přednost počítači před jinou formou hry. Tedy, dokonce bych řekl, že i karetní hry, deskovky a možná i wargaming jsou v tomto ohledu pro ně celkově lákavější. U nás RPG moc nebylo a tudíž ani ta komunita starších hráčů není velká. Takže bych řekl, že komunita je nejen malá, ale bude se zmenšovat. Stejně jako v USA, imho (ale rád se kouknu na statistiky, pokud jsou :)
18.3.2020 16:22 - Xeth
Podle mne má Gergon jednu velkou slabinu, která ho stojí pozornost sledovatelů - netočí pravidelně k tématu. Prostě sem tam střelí nějaké to video, ale časové rozpětí má silně nestabilní a do toho poměrně rozličná témata (a stále přidává další). Takto je to víc "koukejte co všechno dělám" než "snažím se oslovit určitou skupinu." Myslím si, že kdyby vydával videa pravidelně ke každému ze svých témat, že by na tom byl se sledujícími i s Patreonem lépe.
18.3.2020 16:25 - sirien
Gediman: Od druhé věty dál co odstavec/tvrzení, to "ok boomer." Až opustíš '90s mindset, tak se zkus nad všim zamyslet znovu.
18.3.2020 16:35 - ShadoWWW
Statistiky jsou takové, že DnD trh i počet hráčů se v USA každý rok zvětšují geometrickou řadou.

Píše:
Fakt by mě zajímaly nějaké statistiky z českých/slovenských obchodů co se týče prodeje RPG...

Fantasy Obchod udává počet prodaných kusů u svých produktů, takže statistiky jsou. Tedy musíš vzít v potaz, že to je jen jeden obchod z několika a že existují i hráči, co si kupují knihy přímo z Amazonu nebo jen digitálně přes DDB apod.

Píše:
jenže pak tu je třeba tenhle web, který vypouští překlady zdarma, což celou věc poněkud sabotuje.

Já si naopak myslím, že počet hráčů zvětšuje způsobem, že bez nich by ti hráči prostě neexistovali nebo existovali v dramaticky menším měřítku. Ochota hráčů, co používají překlady, hrát podle originálních příruček je limitně u nuly. Jiná věc je, že často i píšou, že by chtěi nějak přispět nebo projekt finančně podpořit, ale nemají jak, protože by to už nebylo úplně legální.

Z hlediska byznysu je třeba rozdělovat dvě věci. Překlady jsou u nás typická komunitní věc. Byznys je prodej knížek. Hádám, že kdyby u nás díky překladům nebylo 5E tak populární, ovlivnilo by to negativně i prodej originálů. Na druhou stranu máš pravdu, že v současnosti neexistuje způsob, jak zmonetizovat tu fanouškovskou práci. Existuje IMHO v podstatě jen jedna možnost, která se ale táhne a není tak snadná – konečně vydat Jeskyně a draky. Protože pak bys všechny současné fanouškovské věci zdarma mohl pokusit zmonetizovat jako doplněk pro JaD. Vydat JaD je z hlediska monetizace RPG v ČR alfa i omega. Fanouškovská komunita si poradí a bude žít a rozvíjet se i bez JaD. Ale JaD by celou věc pořádně nakoply kupředu.
18.3.2020 16:37 - Aegnor
ShadoWWW píše:
Tedy musíš vzít v potaz, že to je jen jeden obchod z několika a že existují i hráči, co si kupují knihy přímo z Amazonu nebo jen digitálně přes DDB apod.

DriveThruRPG je třeba fajn zdroj.
18.3.2020 16:37 - York
Gediman: Cena výrobku je holt daná tím, co je kdo za něj ochoten zaplatit a nikoliv tím, co stojí výroba. Když máš na trhu hromadu RPGček ke stažení zdarma, tak lidi následně očekávají, že za další rpgčka nebudou muset platit - a není to jen otázka překladů. Platí to ale i obráceně. Když máš náklady třeba milión kč ale prodáš to miliardě lidí, tak to efektivně má násobně větší hodnotu oproti nákladům. Nedá se tudíž ani říct, že lidi by měli být ohleduplní aspoň do tý míry, aby ti zaplatili náklady - když bude o tvůj produkt mít zájem jeden člověk, tak si to nejspíš nebude moct dovolit a když milión, tak zase vyděláš mnohem víc.

Anyways, chci tím říct, že trvat na tom, že by tě něco mělo uživit, moc nedává smysl. Systém, na kterém funguje naše společnost, na tohle prostě hází bobek a rozhoduje jen to, jak dobře (a hlavně kolika lidem) něco dokážeš nebo nedokážeš prodat. Na druhou stranu ale tvorba rpgček patří mezi věci, který můžeš dělat sám a živit se u toho něčím jiným. Samozřejmě, že pokud něco děláš fakt dobře, tak by bylo fajn, kdyby ses tomu mohl věnovat na full time, ale to, že nemůžeš, není v tomhle případě show stopper.


Gediman píše:
Podle mě je třeba RPG komunita v ČR/SR mnohem menší, než si je tady většina lidí ochotna připustit. Lidé většinou říkají, že komunita je velká a na netu je vidět jen špička ledovce, ale to mu já moc nevěřím.


Už jen hráčů RPGček na Gameconu je dohromady mnohem víc než aktivních uživatelů Kostky a RPG fóra dohromady.
18.3.2020 16:39 - PetrH
a to ještě přijde krize a lidi začnou (ne hned) postupně ty mikro platby (na což sází kde co storu, spotify, netflix atd atd az po donaty, subs a patreony) stahovat a utahovat a ocekava se pokles v tomto sektoru sluzeb a pod o 50% dolu
18.3.2020 16:42 - Gediman
Sirien: Fajn, ale tohle moc nepomůže. Zkus to rozvést.

Tohle jsou moje osobní zkušenosti s velkou komunitou mladých lidí (cca 15-30 let) se zájmem o sci-fi/fantasy/komiksy. Lidí, co hrají RPG, je v ní jen pár, stejně tak jako třeba lidí, co hrají wargaming. Je to logické. RPG vyžaduje víc hráčů a nastudování pravidel, wargaming vyžaduje investici do modelů. Jak říkám, deskové a karetní hry jsou přístupnější, ale ani tolik lidí v komunitě není. Největší převahu mají hráči počítačových her a ti, co sledují seriály a streamy na youtube (třeba i více najednou), potom čtenáři knih a komiksů.

Možnosti, jak trávit volný čas, se pro tento typ lidí neustále a velmi rychle rozšiřují. Jsou přehlceni nabídkou, snadno dostupnou a stravitelnou zábavou, a bude se to ještě zvětšovat. To není pohled 90. let, to je velmi aktuální.
18.3.2020 16:47 - sirien
Gediman: já se bojim, že to míjíš tak moc, že bych na každý téma musel psát slohovku a na to teď nějak nemám čas ani manu.
18.3.2020 16:52 - Gediman
Sirien: Pokud bublinou myslíš množinu lidí (typů fandů/potenciální cílové skupiny) a tvojí bublinou myslíš hráče RPG, tak se obávám, že moje bublina je větší než ta tvoje.

Neboj se a normálně napiš svůj názor. Slohovka není třeba :)


Edit: Ah, koukám, že si ze svého příspěvku vymazal tu zmínku o "pohledu ven z bubliny", nebo tak nějak. No, já to mazat nebudu.
18.3.2020 17:03 - Log 1=0
Gediman píše:
Možnosti, jak trávit volný čas, se pro tento typ lidí neustále a velmi rychle rozšiřují. Jsou přehlceni nabídkou, snadno dostupnou a stravitelnou zábavou, a bude se to ještě zvětšovat. To není pohled 90. let, to je velmi aktuální.

Promiň, ale tohle je hodně zastaralý způsob myšlení. Tenhle postoj se objevuje už minimálně sto let (jen ne u RPG, ale u knih, divadla...), s těmi stejnými argumenty a prognózou, že bude hůř. Jen ty věci, co už měly před sto lety zmizet, nějak nemizí. A víš co si myslím? Že nezmizí ani v budoucnu. Stejně jako nezmizí RPG. Protože ono se zdá, že si ty věci ujídají z koláče, ale ve skutečnosti si ti, které to fakt baví, ten čas najdou. A ti co ne? Ti budou raději chlastat a souložit, jako tomu je už tisíce let.
18.3.2020 17:05 - LokiB
York píše:
Cena výrobku je holt daná tím, co je kdo za něj ochoten zaplatit a nikoliv tím, co stojí výroba.


jo, ale nulové ceně se konkuruje těžko čímkoli.

já třeba souhlasím s tím, že překlady volně dostupné, o odjinud stažených originálech ani nemluvě, nejsou úplně vhodné.
jo, je to od 90. let dlouhodobý filozofický spor, pravda je jedna, moc se s tím dělat nedá, trend dostupných věcí zdarma (a tím myslím věcí, které zdarma normálně nejsou, ale někdo je pro ostatní učinil volně stažitelné), tu je a nezmizí.

a máš pravdu, že žádná záruka toho, že se člověk může živit tím, čím chce a co ho baví, neexistuje.

ShadoWWW píše:
Hádám, že kdyby u nás díky překladům nebylo 5E tak populární, ovlivnilo by to negativně i prodej originálů.


ale fakt je to jen hádání, podložit se to nedá.
oproti tomu hádám, že lidi, kteří si tady u nás v ČR materiály k 5E kupujou, by si je z naprosté většiny kupovali, i kdyby žádné překlady nebyly.
Ty dvě skupiny "kupující originály" a "konzumující překlady" se zas tak moc neprotínají. a to i s přihlédnutím k situacím "u tebe jsem viděl překlad, sám si koupím originál".

překlady slouží k šíření a hraní 5E, ale neslouží k nějak významnému růstu prodejů.
A jakmile by nastal trend, že celkem brzo po vydání bude dostupný kvalitní překlad zdarma, tak je to imho ještě horší.
18.3.2020 17:09 - LokiB
Log 1=0 píše:
Tenhle postoj se objevuje už minimálně sto let (jen ne u RPG, ale u knih, divadla...), s těmi stejnými argumenty a prognózou, že bude hůř


ono v mnohém hůř je ... majoritně divadla u nás fungují jen s podporou státu, protože jinak by se neuživila. to je prostý fakt.
Filmy se u nás točí s velkou podporou státu, který do toho sype miliardy, protože dtto.
Svět muziky se proměnil zásadně, co se prodejů a výdělků pro muzikanty týče, atd.

To jsou fakta, to není nějaký dojem.
18.3.2020 17:16 - ShadoWWW
Když vezmu svou několikaletou zkušenost, tak:
Mám originální, koupená pravidla. Situace před třeba deseti lety:
- "Chceš si se mnou zahrát DnD?"
- "No jestli to není v češtině, tak mě to nezajímá, to si radši zahraju Dračák nebo Shadowrun, který mám v češtině."
- "Já bych si i zahrál, ale tak drahý pravidla, na kterých se budu muset učit anglicky, jsou pro mě nedostupná. Když mi z toho vykopíruješ to podstatné, tak možná."

Situace dnes:
- "Chci si zahrát DnD, přijdete někdo?"
Přijde 10 lidí, z toho 3 si kvůli tomu koupili pravidla, osm z nich si přečetli překlad (bez něj by nepřišli) a zbylí dva se chtějí učit pravidla za běhu, což vzhledem k českému deníku postavy i pravidlům není problém.

Takže mé závěry:
Dnes je situace určitě lepší než před lety. Jednak tím, že lidé si reálně vydělají víc peněz a tisícovka už není tolik, co kdysi. Na druhou stanu, pokud by nebyly překlady, tak místo třeba tisícovky hráčů v Brně by jich bylo pár stovek a měl bys mnohem těžší (nejen v Brně) najít hráče, co by si s tebou zahráli. Navíc všichni si nakonec koupí aspoň kostky a někteří i figurky a herní plán. Rozhodně by ale bez překladů nebylo DnD 5E takový fenomén, jako je.

Stačí se podívat na OSR. Vlna popularity OSR se vzedmula několik let před příchodem DnD 5e a i u nás má své zastánce a prosazovatele. Přesto je to z pohledu DnD 5e jen pár geeků, kteří dodnes nedokázali rozšířit ani DCC (neřknu-li vytvořit jeho překlad).
18.3.2020 17:43 - sirien
Gediman: myslim, že se svejma dlouhodobejma aktivitama vč. organizace GC mám přehled kterej vcelku přesahuje mojí osobní bublinu.

Skutečné množství hráčů RPG u nás (a jeho poměr k viditelné špičce ledovce na webu) se ukazuje všude možně - počínaje počtem místních pasivních uživatelů přes počty stažení místních materiálů přes to jak "mimo" jsou celé rozsáhlé komunity co se online setkávají méně veřejně a odtud nejsou vidět přes hráče na conech až po prodeje příruček (vč. např. DrDII), o různých úplně odtržených skupinách o nichž se dozvídáme jen zprostředkovaně (v rámci táborů, skautů, pionýrů, DDMek...) ani nemluvě.

Rozsah pravidel RPG tvoří určitou překážku, ale zdaleka ne tak velkou jak maluješ. Brutálně to rozbíjí virální podstata šíření RPG (abys začal hrát s někým kdo to zná nic studovat nemusíš) stejně jako různé intro materiály (dema, begginers boxy...) nebo články popř. video-tutorialy.

Pokud Tě zajímají statistiky prodejů, není nic snazšího, než se zeptat. Co sem se nějakou dobu ptal posledně tak Altar prodává DrDII po tisícových nákladech.

Materiály zdarma ničemu neškodí. Což dokazuje i ten Altar, kterej se na to vybod a pustil DrDII do světa ve free pdf formě a zjevně to Bouchiho netrápí. Vliv mají různé věci, pro začátek to že většinu stažení nelze mapovat na "ušlý prodej" a fakt že lidé co věc hrají jí časem i koupí (nebo si k ní koupí něco dalšího - viz i rozhovor co sem tu odkazoval včera nebo předevčírem). Ve skutečnosti to je spíš plusový vliv kvůli výraznému síťovému efektu (bez cz překladů by se věc nedostala ke spoustě lidí co si pak koupí originál). Kdyby to tak nebylo, tak by přístup vydavatelů byl těžko tak benevolentní (WotC...) až přímo věc podporující (Evil Hat...)

O tom jak moc sou počítačové hry konkurence pro RPG, resp. jak moc nejsou a to tvrzení je plain bullshit, se ani nebudu rozepisovat, to se pitvalo už tolikrát, že mě to už nebaví.

Predikce o tom, jak jsou RPG na vymření... čtu tak dlouho, co RPG hraju, a bez ohledu na to, že RPG jsou celou tu dobu v kontratrendu k tomuhle nesmyslu se stejně vždycky najde někdo další, kdo to jen tak plácne jako Ty teď.


Celý Tvoje uvažování o věci je zaseklý někde v devadesátkách kde produkt byla knížka a jakákoliv elektronizace je prodej ničící konkurence a alternativa neni nikdy komplementární, ale vždycky potenciálně zhoubná...


Poslechni si radši Gaimana. Atp.
18.3.2020 17:55 - sirien
LokiB píše:
To jsou fakta, to není nějaký dojem.

To je interpretace fakt, a ta je dojmová.

Co by se stalo s divadly bez podpory státu neni moc jistý, skoro jistý je, že by nenastal žádnej Armageddon (pokud bys jí nezaříze přes noc, samozřejmě, to by mohlo bejt dost turbulentní). Osobně se klonim k tomu, že by se nestalo nic moc hroznýho, prostě by se musely trochu víc komercializovat (sponzoring, reklama...), o což teď neni zájem, protože to je pro divadelníky "špinavý". Hrát v divadelní "nezávislé státem sponzorované ~ČT" je víc "nóbl" než hrát v "komerční reklamama prolezlý Nově", pokud chceš přirovnání. Samozřejmě, některý divadla by to nedaly, možná by vznikly jiný. Jak hodnotná je divadelní tvorba která by se neuživila v takovéhle alternativě je sporný. Že bych ztratil možnost zajít si na Shakespeara, Cirana nebo na Zase za rok ve stejnou dobu fakt nevěřim, stejně jako nevěřim že by zanikly malý a ochotnický spolky.

Filmovej fond je pro mě rudej hadr. Kdykoliv se podívám co vzniká z jeho podpory a co by se bez něj nezaplatilo, tak mám snad bez výjimky dojem, že to sou vyhozený peníze z daní a bylo by lepší to zrušit a o nic bysme nepřišli. A opět sme u toho co píšu výše - co by se stalo je že pár holier-than-thou artovejch filmařů by buď museli začít dělat věci co chtěj lidi sledovat nebo si hledat komerční sponzory nebo by přišli o práci. Když se podívám na to kdo to je, tak nevidim ztrátu.

Se světem muziky si už dokonale mimo - tamnější trh je už teď tak nechutně pokřivenej různejma svazama (co fakt nepomáhaj autorům) a distributorama (co maj značně větší share a právní nároky nad ziskama a právama, než mi přijde příčetný, natož etický) že nějaký dotace fakt nehrajou roli.


Jako můžeme se bavit o nějakejch jinejch věcech, např. o tom, že dotace mají vliv na dostupnost (možná... fakt si netroufám odhadovat) a z toho vyplývající veřejnej zájem (jako např. u knihoven) atp., ale že by věc bez podpory zanikla - to je asi jako tvrdit že televize zabije kina a streaming nahrávací společnsoti. Přesně totéž - argument založenej na "teď se to takhle dělá a nemám fantazii / nenamáhal sem se představit si alternativu"
18.3.2020 18:01 - ShadoWWW
Oni se na to nevykašlali jen vydavatelé RPG, ale třeba i facebook či google, kteří založili své podnikání na "produktech zdarma", až třeba po Microsoft. Krásný příklad teď v posledních letech Java (Sun/Oracle) vs C# (Microsoft).

Java se stala programovacím jazykem číslo jedna, hlavně ve webovém světě, díky tomu, že byla zdarma. Oraclu to ale bylo trnem v oku a proslýchalo se, že dříve nebo později Javu zpoplatní. Stále více firem přecházelo z Javy na C#, pokud mohli. Loni na jaře Oracle zpoplatnil nejen JDK (vývojový kit), ale i JRE pro firmy, čímž tu platformu zabil.

Oproti tomu MS se sice dlouho tvářil, jak bojuje s pirátstvím, ale vždy mu to naopak hrálo do karet, protože absolventi škol díky pirátství uměli dělat s Wokny i Officem a nastupovali do firem, které kvůli tomu kopovali MS produkty. Nakonec to došlo tak daleko, že MS vydal Desítky, které už budeš mít navždy za první nákupku. V programování šel ještě dál, kdy Visual Studio Professional verzi zpřístupnil studentům, freelancerům a neziskovkám zcela zdarma jako Comunity Edition (díky tomu umí absolventi C# i VS). Nakonec, aby Javu zadupal do země, vydal celou .Net Core platformu jako open source. Proto stále více firem dnes přechází z Javy na C# a nové produkty, pokud to jen trochu jde, otvírají na .net core platformě. (Peníze pak těží z cloudové platformy Azure, na kterou Oracle nemá odpověď, ale to už je jiná písnička.) C#-u dnes konkuruje v byznysu hlavně Python, který je - překvapivě! - taky zdarma.
18.3.2020 18:10 - LokiB
ShadoWWW píše:
Nakonec, aby Javu zadupal do země, vydal celou .Net Core platformu jako open source.Já ti nevím, přijde mi, že pleteš dost věcí dohromady ... a to říkám z pozice, že dělám ve vývoji softwaru 20 let a to jak na java platformě, tak i na MS platformě, od C++, posléze C# a tedy i frameworky .NET
No nic, to sem stejně moc nepatří, ale imho je tvůj argument mířící tak nějak mimo.

sirien píše:
Jako můžeme se bavit o nějakejch jinejch věcech, např. o tom, že dotace mají vliv na dostupnost (možná... fakt si netroufám odhadovat) a z toho vyplývající veřejnej zájem (jako např. u knihoven) atp., ale že by věc bez podpory zanikla


To zásadní v tom bylo, že Log říkal, že něco už tu je 100 let, ale jaksi nedodal, jak zásadně se ta odvětví za 100 let u nás změnila.
Nehoruju pro dotace, jen konstatuju, jaký je současný stav.

ShadoWWW píše:
- "Chci si zahrát DnD, přijdete někdo?"
Přijde 10 lidí, z toho 3 si kvůli tomu koupili pravidla, osm z nich si přečetli překlad (bez něj by nepřišli) a zbylí dva se chtějí učit pravidla za běhu, což vzhledem k českému deníku postavy i pravidlům není problém.


Takže i ty potvrzuješ, že ti, co přišli s tím, že přečetli překlady, nejsou obecně ti, co si pravidla koupili. Takže vlastně to, co jsem říkal já :)
18.3.2020 18:24 - ShadoWWW
Ne, tvrdím něco jiného. Jde o síťovou externalitu. Z těch 10 lidí, co přijdou na hraní, se během roku vygenerují další dvě až čtyři skupiny (protože někteří z nich otevřou další hraní se svými přáteli nebo rodinou). Takže z jednoho hráče, který měl origo pravidla, se během roku takhle vygeneruje dalších 3-12 lidí, kteří si koupí pravidla (a x dalších, kteří si je nekoupí). Často totiž PJe dál tvoří ti, kteří anglicky neumí. Kdyby ty překlady nebyly, tak to skončí u jedné skupiny, tj. 3x až 4x menšího prodeje originálek. Ale spíš ještě míň, protože DnD 5e by bylo někde na úrovni Pathfinderu nebo Numenery a RPG scéně by se svými současnými prodeji kralovalo DrD II. Bohužel RPG komunita jako celek by byla značně menší a uzavřenější.
18.3.2020 19:09 - Log 1=0
LokiB píše:
To zásadní v tom bylo, že Log říkal, že něco už tu je 100 let, ale jaksi nedodal, jak zásadně se ta odvětví za 100 let u nás změnila.

Jen to se nemění, co už dávno mrtvé jest.
Fakt nevidím důvod řešit, že mi podsouváš nesmyslný předpoklad o neměnnosti věcí, i když věřím, že to nečiníš ze zlé vůle.
Dokonce mě ani nenapadlo, že to myslíš takto, a viděl jsem v tom klasické shazování veřejného sektoru, na které jsem nereagoval, protože se to nedá bez rozpoutání politického flameu.
18.3.2020 19:13 - Gurney
Když o tom tak mluvíte, tak Mage: The Ascension 20th Anniversary Edition je drivethrurpg dnes zdarma.

Jinak doporučuju ten rozhovor s Kevinem Crawfordem (odkaz), který už tady linkoval sirien. Vysvětluje tam mimo jiné, proč je škoda rezignovat na pokus na své tvorbě vydělat a zároveň proč a jakou formou poskytuje poměrně velkou část své tvorby zdarma, aby to pak dalo i nějaký zisk.

Gediman píše:
Moje zkušenost je taková, že z té velké masy sci-fi/fantasy-orientované skupiny fandů je jen pár lidí, co chce hrát (přesněji vyzkoušet zahrát) RPG, ale ještě méně lidí, co jsou ochotni si vůbec přečíst pravidla alespoň do té míry, aby si sami vytvořili postavu. Je to prostě "chci to zkusit, ale současně pro to moc neudělat". A to dokonce i když vezmu v potaz nějaké ukázkové free příručky. To by hra musela mít tak 2 stránky maximálně.

Však ono se v posledních nejméně deseti letech spousta rpg snaží, aby se vše co hráč potřebuje, včetně osobáku, dalo narvat právě na ty 2 stránky.
18.3.2020 19:21 - sirien
LokiB píše:
ale jaksi nedodal, jak zásadně se ta odvětví za 100 let u nás změnila.

panta rhei, když mluvíš o sto letech, tak některé věci netřeba dodávat.
18.3.2020 20:22 - Gediman
Sirien: No, jsem rád za tvůj optimistický přístup, ostatně sám se snažím propagovat Void :)
18.3.2020 21:34 - Colombo
Píše:
Loni na jaře Oracle zpoplatnil nejen JDK (vývojový kit), ale i JRE pro firmy, čímž tu platformu zabil.


Ačkoliv bych vnitřně jásal kdyby to tak bylo, Java je už nějakou dobu celkem free, IcedTea který se vyvinul v OpenJDK je dneska reference implementation a java už má dneska dost svalů na to, aby tu už nějakou dobu zůstala (bohužel).

Lidi přecházejí na C#, jeden důvod je to, že MS dokázal zvládnout vybudovat mnohem příjemnější ekosystém a hromada vlivných enginů (co se týče gamingu, npř. Unity) jej adoptovala. Ale hlavní důvod je ten, že C# je mnohem lepší jazyk, vyvinul se z .Net a je to mix mezi Javou a C/C , dělaný týpkem co se podílel na designu Pascalu, což je jazyk co inspiroval Python protože byl původně vyvinut jako jednoduchý jazyk pro začínající programátory.

Oproti tomu Java byla navržena týpkem, co neměl předchozí zkušenosti a to na základě velmi ideologického konceptu (objects being first class) s tím, že "pojďme udělat C , ale lepší!". Momentálně je Java monstrum. Někde sem četl tohle přirovnání:

https://www.reddit.com/r/programming/comments/utqb/ask_reddit_why_do_so_many_reddit_users_hate_java/cutv1/

Pro neangličtináře:

Dodatek: C/C++ je velmi těžký jazyk s obrovskou volností pro programátora. V C/C++ se často pracuje manuálně s operační pamětí, místo toho aby onu paměť nějak managoval jazyk. To a možnost předefinovat operátory (například + nebo - a další) dává jazyku obrovskou sílu/moc, ale člověk se tak lehce může dostat do problémů.

Příklad: Násobení/sčítání matic je krásný příklad pro nadefinování +/-/* pro objekty typu vektor, matice atp. Člověk pak může napsat ony operace čistě matematicky: b = Ax, místo:

b = A.multiply(x) (v javě)

Problém je, že někdy není jasné, co by daná operace měla znamenat a nadužívání v nevhodných momentech udělá kód naprosto nečitelným. To a další věci jsou často zmiňované jako "C++ ti umožní střelit se do/ustřelit si nohy"


Internet překlad (details reduced) píše:

Řešení Javy na to ustřelit si nohu v C bylo useknout si nohy. ...

Samozřejmě, že to nefungovalo. Vzniknul (aftermarket -- neoficiální?) trh s protézami a ačkoliv v poslední době zavedla Java některé featury, které původně odmítla, jsou v převážné většině jen přišpendlíkované. Hromada lidí zapomněla, že je tu celý svět plný lidí, kteří se nepohybují na samohybných invalidních vozících a nepotřebují strojky které jim pomáhají žvýkat, a vášnivě debatují o tom jak zbožňují své Žvýkací Doplňovače a Integrované Pohybové Prostředí a jak je jednoduché se pomalu drápat nahoru po schodech na svých prostetických nohách (což zní skvěle po tom, co si strávil 5 let na invalidním vozíku), nekonečně se hadají s těmi, co chodí po vlastních nohou, o co přicházejí když se rozhodli si neuseknout nohy.

(snip o korporátním programování)


Korporátní programování, tady je Hello World v korporátní Javě:

https://gist.github.com/lolzballs/2152bc0f31ee0286b722

Ale to sem děsně OT.
18.3.2020 21:52 - Šaman
Colombo píše:
Ale to sem děsně OT.

To ano. A jako i programátor vůbec nerozumím tomu "přeloženému" rámečku. Vypadá to na nějaký automatický translator, který pointu ztratil někde v překladu.
18.3.2020 21:59 - Colombo
A čemu, že to nerozumíš? Původní text nemá zrovna skvělou větnou skladbu, ale rozhodl sem se ji ponechat.
18.3.2020 22:13 - Šaman
Pro začátek nerozumím zadání - ustřelit si nohu v C mi přijde stejně pitomé, jako si useknout nohy v Javě, ale… navrhuji v této offtopic diskuzi o 13 let starém parodickém článku o programování které se mezitím o dekádu posunulo, nepokračovat. :)
18.3.2020 22:25 - Colombo
Editováno. Kontext byl původně zmíněn s hromadou programátorského žargonu, který nedával moc smyslu pro neprogramátory.

Píše:
13 let starém parodickém článku o programování které se mezitím o dekádu posunulo

To je ten problém. Co se týče Javy, tak ta se nemá moc kde posunout. Oproti tomu C++ 2020 je mnohem lepší.
18.3.2020 23:02 - LokiB
sirien píše:
panta rhei, když mluvíš o sto letech, tak některé věci netřeba dodávat.


no ... mouka v koloniálu se prodává víceméně stejně :) co se principu obchodu "koupím levněji od dodavatele a s přirážkou prodám koncákovi" týče.
princip financovani divadel se zmenil o dost vic. a ten zrovna specificky Log jmenoval jako dukaz, ze budoucnost RPG je svetla :)

nevim, jaka bude budoucnost RPG, nebojim se o ni, ale pouzivat k tomu takove dukazy komentuje.

Co jsem tu jeste neslysel, jak si myslite, ze by se projevilo, kdyby v RPG bylo radove vic penez? Byly by pak lepsi hry? z pohledu hracu.
18.3.2020 23:37 - Gurney
Gediman píše:
...sám se snažím propagovat Void

To pak není divu, že kolem tebe nikdo nechce žádná rpg zkoušet. Tuplem když svůj zájem nejdřív musí dokázat tím, že si nejdřív to tvoje copy-pasta veledílo přečte.
18.3.2020 23:42 - Log 1=0
LokiB píše:
princip financovani divadel se zmenil o dost vic. a ten zrovna specificky Log jmenoval jako dukaz, ze budoucnost RPG je svetla :)

O principech financování jsi tu začal ty, já o něm nepsal ani ťuk, leda v té reakci na tebe. Mě to ani tak nezajímá.
Pointa byla, že lidi do divadel chodí. Mají zájem nejen o nové inscenace klasik, ale i o nové hry a divadla je inscenují. Zánik se nekoná.
Jestli se během období, ve kterém se dvakrát totálně přeoral ekonomický systém jako celek, změnil princip financování, je vcelku putna, resp. bylo by divné, kdyby ne. Ostatně prvorepublikový koloniál byl, ať si píšeš co chceš, v mnoha věcech odlišný od dnešní sámošky.
18.3.2020 23:44 - LokiB
Log 1=0 píše:
Promiň, ale tohle je hodně zastaralý způsob myšlení. Tenhle postoj se objevuje už minimálně sto let (jen ne u RPG, ale u knih, divadla...), s těmi stejnými argumenty a prognózou, že bude hůř. Jen ty věci, co už měly před sto lety zmizet, nějak nemizí. A víš co si myslím? Že nezmizí ani v budoucnu. Stejně jako nezmizí RPG. Protože ono se zdá, že si ty věci ujídají z koláče, ale ve skutečnosti si ti, které to fakt baví, ten čas najdou. A ti co ne? Ti budou raději chlastat a souložit, jako tomu je už tisíce let.


Ok, jestli tento tvuj prispevek nebyl o financovani, pak jsem ho zcela spatne pochopil. Pardon. mozna byl tedy o casu ... ja to chapal, jako o kolaci financnim, tys mozna myslel casovy.
18.3.2020 23:47 - sirien
LokiB píše:
mouka v koloniálu se prodává víceméně stejně :)

DPH neexistovalo, EET neexistovalo, náležitosti označení produktu na obalu se změnily, najisto se změnily i typy prodávané mouky stejně jako jejich specifikace a postupy zpracování (tj. mouka kterou dneska prodáváš se fakticky v určité míře lišily od mouky co bys koupil před sto lety) a reálná cena mouky (a její podíl na spotřebním koši) se taky dost lišej.

Na úrovni "babka přijde do koloniálu, vezme mouku, dá prachy a odejde" se nic nezměnilo. Jenže na téhle úrovni zobecnění by se nezmění ani na tom že "babka přijde do divadla kam zaplatila vstup, sedne si a podívá se na představení", takže sorry, měř stejnym metrem.


Ono se samozřejmě mění i ta RPG - a nejen tím, že se zásadně rozšířila paleta preferencí, podle toho se výrazně změnil přístup k designu. Kdysi se šířila přes gaming shopy, pak komunita komunikovala magazíny, pak vzniklo play-by-post, pak se to přeneslo na web, pak se začalo hrát online, teď se šíří přes virální videa, svýho času bylo vydávání závislý na nakladatelstvích, dneska je rozmáchlá indie scéna...


LokiB píše:
Co jsem tu jeste neslysel, jak si myslite, ze by se projevilo, kdyby v RPG bylo radove vic penez? Byly by pak lepsi hry? z pohledu hracu.

Produkčně rozhodně (hardcovers, kvalita papíru, kvalita ilustrací). Designově? Nemyslim - design IMO nestojí a nikdy nestál na penězích, jako spíš na sdílené kreativitě tvůrců (a faktu že soud rozhodl že lze "vlastnit" pouze doslovné znění textu mechaniky jako autorský text, nikoliv mechaniku samotnou).

Co by se změnilo by bylo, že by vznikalo víc doplňků ve vyšší kvalitě a rozsahu. To je v praxi vidět třeba na tom, jak nedávno museli škrtat produkty třeba Evil Hati - ekonomický tlak je prostě donutil ty míň rentabilní položky zaříznout. (Zvlášť v USA kde jako freelancer trpíš na zdravotnim a sociálnim pojištění to je na tužku - a většina tvorby de odtamtud.) Konkrétně různé adventures (Pelgraine Press mi přišlo že tohle dost omezil, nejspíš z finančních důvodů) nebo sourcebooky (Evil Hat zaříz nějaký toolkity atp. co byly v plánu).

Nejspíš by okolo vznikalo víc "crap" okolo (figurek, 3D battlemap, ilustrací na zakázku, appek atp.)

Konkrétní podoba by se dost lišila podle toho odkud by těch "řádově víc peněz přišlo". Pokud by stejná množina hráčů byla bohatší, tak by to IMO mělo dost jiné dopady než kdyby se rozšířila množina jinak obdobně bohatých hráčů.
18.3.2020 23:51 - Log 1=0
LokiB píše:
Log 1=0 píše:
Protože ono se zdá, že si ty věci ujídají z koláče, ale ve skutečnosti si ti, které to fakt baví, ten čas najdou.


Jo, myslel jsem čas.
18.3.2020 23:55 - Aegnor
sirien píše:
Designově? Nemyslim - design IMO nestojí a nikdy nestál na penězích, jako spíš na sdílené kreativitě tvůrců (a faktu že soud rozhodl že lze "vlastnit" pouze doslovné znění textu mechaniky jako autorský text, nikoliv mechaniku samotnou).

Možná lepší betatesting?
19.3.2020 00:04 - Colombo
Píše:
Možná lepší betatesting?


To je snad první věc co ti korporátní kultura seškrtá.
19.3.2020 06:27 - Jarik
Minimálně 20 příspěvků ot ?

Kdyby jste si tu raději řekli, že dnes začíná nová kampaň naTahu (část bývalých Drakovin). Která poběží asi každý den, kromě úterý. Dokud bude karanténa.
19.3.2020 07:52 - Gediman
Gurney píše:
To pak není divu, že kolem tebe nikdo nechce žádná rpg zkoušet. Tuplem když svůj zájem nejdřív musí dokázat tím, že si nejdřív to tvoje copy-pasta veledílo přečte.


Omlouvám se, jestli to tak vypadá, ale to s tím nemá nic společného. Já osobně vidím celkově zájem o RPG nízký. Je teda fakt, že teď se například trochu zvedá zájem o World of Darkness, ale jen proto, že se chystá nové RPG na PC. A vždycky, když někdo napíše, že je to "na základě deskovky" nebo "na základě karetní hry", tak je opravuji. To povědomí je vážně nízké - a když už, tak si to lidi pletou s úplně jinými typy her.
19.3.2020 11:29 - Šaman
V mém okolí je o "dračák" zájem vždy. Ovšem pohybuji se mezi larpery, kde je to běžná doplňková zábava i na různých srazech a workshopech. Ale stále hraje i dost lidí z vejšky, co na larpy vůbec nejezdí.

Fantasy s přehledem vede, od low magic, přes ála FR, po různé mixy technikou a steampunkem.
Ovšem hrál jsem i western s indiánkou starou magií, StarCraft, sebe v upíří Maškarádě, postapo vědce v tanku a podobné šílenosti. Nejčastěji (vlastně až na výjimky vždy) jsem viděl hrát vlastní světy.

Jeden rok jsem zkoušel jednorázově hostovat v co nejvíce družinách a to jsem si ověřil, že co GM, to originál. I pokud se hraje podle stejných pravidel (což se stalo málokdy), tak styl vedení hry a přístup celé družiny se vždy hodně lišil.

A co se věkové kategorie týče, znám hráče od 12 let co chodí do domu dětí až po třicátníky (a dokonce i několik třicátnic).

Z pohledu skrz moji sociální bublinu bych tedy dokonce řekl, že je to zábava mainstremová napříč různými skupinami kamaradů. Horši je to s pravidelností - hraje se poměrně dost jednorázovek a v kampaních zvláště ti starší mají průměr třeba jen deset her a rok.
19.3.2020 12:11 - Gediman
A ano, když už někdo zná RPG, říká mu "dračák", popřípadě "Dračí doupě? DnD? Je v tom nějaký rozdíl?"

Jo, je mi jasné, že tuhle záměnu u mainstreamu podporují překlady hlášek třeba v seriálech a filmech (viz třeba ten film z roku 2000). :)
19.3.2020 12:15 - LokiB
Tak v mém okolí jsou to stále ti samý lidé po celých těch skoro 30 let. Noví kolegové i mladí, v práci či jinde o RPG zájem nemají.
Až pak děti, které mám mezi kamarády, tam ten zájem vidím, protože je to další zábava, kterou zkoušejí.
19.3.2020 12:16 - Šaman
Ano, v mém okolí se říká "dáme večer dračák, mám připravený jedno scífko tak na pět hodin". Ono "dračák" zní tak nějak líp, než "co kdybychom si večer zahráli nějaké stolní erpégé?" :)

A mládež, která nikdy opravdové Dračí Doupě v libovolné edici nehrála tohle označení přejímá.

Co se systémů týče, jsou to půl napůl vlastní systémy a nebo DnD (3e5, 5e), Pathfinder, jedna starší družina hraje DrD1.6 a my Fate.

---
Ještě musím zmínit, že u larperů občas vznikají hybridni hry - ve stejném světě a v rámci jedné kampaně se většina hraje jako stolní rpg, pak se třeba nějaké politické jednáni odehraje jako komorní larp v kostýmech a výprava za artefaktem se odehraje jako družinovka, tedy se zbraněmi v lese. Ale tohle je závislé na tom, že je GM dobrý organizátor a nebojí se opustit virtuálno. A že zařídí equip pro nevybavené hráče. Ale třeba v Jablonci takový člověk je.
19.3.2020 13:03 - sirien
Aegnor píše:
Možná lepší betatesting?

vživotě sem u RPG neviděl betatesting jakkoliv závislej na penězích. Vždycky to bylo o a) transparenci vývoje, b) kvantitě fanoušků ochotných se zapojit z čistýho nadšení.

Gediman píše:
Jo, je mi jasné, že tuhle záměnu u mainstreamu podporují překlady hlášek třeba v seriálech a filmech

A ShadoWWWova volba DnD překladovýho klíče, která mě nikdy nepřestane bolet :/

Šaman píše:
"dračák" zní tak nějak líp

nezní. Jen ty co to tak řikaj sou prostě zvyklí to tak řikat.
19.3.2020 13:06 - Šaman
sirien píše:
nezní. Jen ty co to tak řikaj sou prostě zvyklí to tak řikat.

A jak tomu říkají ostatní? Všem hrám z ranku "stolní RPG"? Ideálně jednoslovně.
I deskovým hrám se říká běžně "deskovky".

Ještě jsem slýchával označení "drdko" a "jeskyně". Ale "dračák" drtivě vede napříč všemi co znám.
19.3.2020 13:11 - Aegnor
"rpgčko"
19.3.2020 13:14 - Lethrendis
JJ, a to DnD je vlastně taky Dračák, ne? To řeknu rovnou, ne? :)
19.3.2020 13:22 - sirien
Šaman píše:
A jak tomu říkají ostatní?

erpégéčko. Budeš se možná divit, ale fakt to tak dost lidí říká. A pak sou další, co obecnej termín ani moc nepoužívaj a mluvěj rovnou o konkrétní hře (dýendýčko, apokalypse, šedouran).
19.3.2020 13:32 - Šaman
Aha, tak "erpégéčko" používám, ale v obecném významu. A pokud tím myslím něco konkrétního, tak nejčastěji počítačové rpg, když "larp" a "dračák" mají vlastní označení :)
19.3.2020 13:33 - York
Já například opravdu hraju Dračák :-)
19.3.2020 13:39 - Aegnor
Šaman píše:
"larp"

*žahr. Když už řešíme tu terminologii. :-)

sirien píše:
pak sou další, co obecnej termín ani moc nepoužívaj a mluvěj rovnou o konkrétní hře (dýendýčko, apokalypse, šedouran).

Případně používají obecně "erpégéčko" a k tomu ještě konkrétní hru/opis ("štěňátka", "pijavice" a tak).
19.3.2020 13:42 - Šaman
Aegnor píše:
žahr. Když už řešíme tu terminologii. :-)

Žahr není teminologie, žahr je anarchistický punk. :)
19.3.2020 13:48 - ShadoWWW
V mém širším okolí v cílovce "lidé, co stolní RPG nehrají, ale znají ho asi jako WoW, který taky nehrají, ale slyšeli o něm" všichni říkají stolním RPG "Dračák" (bez výjimky). Označení RPG mají spojeno s počítačovými hrami. Když jim řeknu, že Dračák je taky RPG, jen stolní, tak řeknou: "OK, ale říkat tomu RPG by se pletlo s RPGčky, Dračák je prostě Dračák." Nikdo počítačovým RPGčkům neříká Dračák.
19.3.2020 13:49 - LokiB
Šaman píše:
A jak tomu říkají ostatní? Všem hrám z ranku "stolní RPG"? Ideálně jednoslovně.
I deskovým hrám se říká běžně "deskovky".


Doupě ... jdeme hrát Doupě. Vždy a všude. Bez ohledu na systém. Pojem Dračák nesnáším :P
19.3.2020 16:09 - ShadoWWW
Jen připomínám, že dnes v 18:00 budeme streamovat první díl Stínů nad Brnem na našem twitch kanále.
19.3.2020 16:48 - Jarik
Když jsme u těch bublin. Říkají tomu "irl-RPG".
19.3.2020 16:49 - Jarik
A stejně tak dnes začínají naTahu na svém twitch kanále.
19.3.2020 17:02 - sirien
Jarik píše:
Minimálně 20 příspěvků ot ?

ve skutečnosti docela in-topic - to téma je obecně o videosféře, včetně financování, ne jen o stream hrách. Jinak Na Tahu klidně může mít vlastní téma když ho někdo založí.
19.3.2020 17:10 - Chyba
Mimochodem, ono ho už
19.3.2020 17:40 - sirien
Aha, díky, moje blbost, že sem pořád neaktualizoval záhlaví.
19.3.2020 17:51 - Chyba
Ještě můžeš opravit ten proejtk, co je u nich.
20.3.2020 19:30 - sirien
Přidal sem do záhlaví skandálně opomenuté Legendární dobrodružství a Shadowovy Stíny nad Brnem.

A když tak koukám na to jak se ty streamovaný hry množej a jak nejspíš budou víc a víc v trendu tak si řikám, jestli je radši nehodit do samostatný přehledový diskuse - tahle byla přecejen zamejšlená jako trochu obecnější. Ale asi to zatim nechám a uvidíme :)
20.3.2020 20:03 - Xeth
Když už jsi v tom, připomínám ten Critical role - "1th campaign" změnit na "1st campaign."
20.3.2020 20:06 - Aegnor
Co je špatně na "firth campaign"? :-O
20.3.2020 20:22 - sirien
fuckin' grammarnazis
20.3.2020 20:56 - ShadoWWW
Novinka: integrace DDB do Discordu.
20.3.2020 21:01 - Xeth
sirien píše:
fuckin' grammarnazis

Chraň pánbůh, ale tohle pálilo v oku i mne. Díky. :)
21.3.2020 10:37 - sirien
btw. náhodou by někdo nechtěl sepsat článek s radama pro herní streamování, co?

Jakože - co sou dostačující technologie (mikrofon, kamera, připojení...), jaké programy jsou optimální (a vzájemně dobře kompatibilní: Hangouts/Skype/Discord... VTTčka... Twitch...), jak je nastavit a propojit, jak udlat záznam, jak ho nahrát atd.

Trochu mi přijde, že tady je slušná bariéra, která je ale dost neviditelná pro ty, co jí už překonali, a že mít nějaký manuál v tomhle směru tak tu těch stream her může i dost přibejt. možná se pletu, ale za pokus by to stálo :)
21.3.2020 11:18 - mrkew
sirien píše:
btw. náhodou by někdo nechtěl sepsat článek s radama pro herní streamování, co?

Jakože - co sou dostačující technologie (mikrofon, kamera, připojení...), jaké programy jsou optimální (a vzájemně dobře kompatibilní: Hangouts/Skype/Discord... VTTčka... Twitch...), jak je nastavit a propojit, jak udlat záznam, jak ho nahrát atd.

Trochu mi přijde, že tady je slušná bariéra, která je ale dost neviditelná pro ty, co jí už překonali, a že mít nějaký manuál v tomhle směru tak tu těch stream her může i dost přibejt. možná se pletu, ale za pokus by to stálo :)Přemýšlím že nějaký návod udělám, ač si nemyslím že naše řešení je best of, ale minimálně je bez údržbové :)
21.3.2020 12:30 - Xeth
sirien píše:
...s radama pro herní streamován...

To je skvělý nápad. *thumbs up*

mrkew píše:
Přemýšlím že nějaký návod udělám, ač si nemyslím že naše řešení je best of, ale minimálně je bez údržbové :)

Paráda, vlastně by mne to taky docela zajímalo.
21.3.2020 12:51 - Corny
Tuším, že v jednom Office Hours o tom Adam Koebel taky mluvil, můžu to zkusit najít...
21.3.2020 13:11 - ShadoWWW
No právě hodně hráčů by ocenilo někde návod v češtině, ideálně asi videonávod. Jak co nasavit z hlediska software i hardware. Já bych mohl něco málo poskytnout, ale Mrkew je v tomto rozhodně povolanější a zkušenější.
21.3.2020 13:14 - sirien
ShadoWWW píše:
ideálně asi videonávod

nebo taky ne, že.
21.3.2020 13:59 - ShadoWWW
Dnes vydali tipy a triky na hraní po netu i Wizardi.
21.3.2020 21:47 - mrkew
Sepisují si otázky do toho videa jak streamovat. Na co byste se chtěli zeptat? Co by vás zajímalo? Díky
21.3.2020 21:55 - LokiB
Tak ty specifičtější otázky, co mě napadaj.

Jak nakonfigurovat aplikaci pro video stream? Nějaké speciality, které jsou třeba, a které by člověk, který danou aplikaci nezná dobře, marně hledal, nebo by ho nenapadly.

Jak řešit zvukovou stránku věci (třeba v discordu jsme se setkali s problémy, že jednoho slyšely dva perfektně, ale dva vůbec, i když ostatní sami slyšeli + pak jak řešíte, že discord někdy startuje zvuk až když člověk začne mluvit, takže první slova zanikají)
21.3.2020 23:06 - Xeth
Já bych tam rád viděl i úplné základy, protože jsou tací, kteří netuší lautr vůbec nic o tom co a jak dělat. Jako třeba já. :D

Tj. co se k čemu používá (nahrávání stříhání případně efekty - SW i HW), jak se do vysílání dělá layout a do něj umisťují jednotliví hráči, jestli/jak je třeba spojovat jednotlivé přispívající hráče. Jak/zda se dají nějak korigovat jejich vstupy (hlasitost a obraz). Je nějaký rozdíl mezi streamováním na různé platformy (YT, twitch) a pokud ano, jaký. Jaká je na co (hra, pokec,...) lepší platforma a případně proč atd.

Zkrátka něco opravdu od píky. A ideálně tam věnuj pár řádků všem možným potížím, na které jsi narazil. Hádám, že jako kompletně nezasvěcený ani nevím, na co všechno se ptát. :)
25.3.2020 20:15 - ShadoWWW
Gediman píše:
To by hra musela mít tak 2 stránky maximálně. (...) Fakt by mě zajímaly nějaké statistiky z českých/slovenských obchodů co se týče prodeje RPG...


ICv2 teď vydalo statistiky za rok 2019. Růst RPG v US a Kanadě je oproti předchozímu roku o 23%. A fakt to nejsou dvoustránková RPG.

2014 $25M
2015 $35M
2016 $45M
2017 $55M
2018 $65M
2019 $80M

Mě by zajímalo, jak postihne RPGčka současná krize. V roce 2008 je to prý postihlo docela dost. Wizardi nejspíš budou těžit z licencí za DDB, Roll20 a FG. Bude ale zajímavé sledovat, jak to zasáhne jejich knižní produkci.
26.3.2020 08:36 - Gediman
ShadoWWW píše:
ICv2 teď vydalo statistiky za rok 2019. Růst RPG v US a Kanadě je oproti předchozímu roku o 23%. A fakt to nejsou dvoustránková RPG.


To rád slyším. Jen bych prostě řekl, že ty rules-heavy* hry s 300+ stránkami (Eclipse Phase, Warhammer, Star Wars...) kupují/čtou hlavně GMové, ostatní hráči se jen řídí tím, co jim GM řekne, že je možné... a protože ten si nemůže pamatovat všechno, hráči přijdou o dost možností, které hra nabízí. Mám na mysli ability, kouzla, předměty, zvláštní pravidla.

Za mě osobně - ideální stav je ten, kdy každý hráč má vlastní přehled o všem, co jeho postava může mít, umět a udělat. Jen by prostě musel pročíst těch 300+ stránek. A jak říkám, to mnohé hráče odradí. Takže vlastně hrají, ale ne na 100 % možností. Což je podle mě škoda.


* přičemž se nemusí nutně jednat o "rules", ale o seznamy vybavení a abilit, backgroundy, fluff, rady jak hrát, inspirace, atd...


LokiB píše:
Jak řešit zvukovou stránku věci (třeba v discordu jsme se setkali s problémy, že jednoho slyšely dva perfektně, ale dva vůbec, i když ostatní sami slyšeli + pak jak řešíte, že discord někdy startuje zvuk až když člověk začne mluvit, takže první slova zanikají)


Přesně náš problém. Hlavně by mě zajímalo, čím to vůbec je. Rychlostí připojení? Nějaké vytíženosti sítě?
26.3.2020 12:28 - Naoki
Píše:
že ty rules-heavy* hry s 300+ stránkami (Eclipse Phase, Warhammer, Star Wars...) kupují/čtou hlavně GMové, ostatní hráči se jen řídí tím, co jim GM řekne, že je možné...

A pak má spoustu družin kde ty rules heavy hry čtou hlavně hráči a GMové se starají hlavně o příběh.
Aneb, citacion needed.
26.3.2020 12:33 - York
Gediman píše:
Jen bych prostě řekl, že ty rules-heavy* hry s 300+ stránkami (Eclipse Phase, Warhammer, Star Wars...) kupují/čtou hlavně GMové, ostatní hráči se jen řídí tím, co jim GM řekne, že je možné...


To určitě ne. Hráči těhle her si rádi vybírají schopnosti, vybavení a podobně pro svoje postavy.

Jiná věc je, jestli někdo ty příručky čte v kuse od začátku do konce - to nejspíš ne a k tomu ani nejsou určené.


Gediman píše:
a protože ten si nemůže pamatovat všechno, hráči přijdou o dost možností, které hra nabízí. Mám na mysli ability, kouzla, předměty, zvláštní pravidla.


U dobře navržené hry hráči zdaleka nemusí číst všechno a určitě ne před tím, než poprvé začnou hrát. U class&level hry ti například před hrou stačí pročíst kouzla a schopnosti, který můžeš umět na první úrovni, další můžeš nastudovat později.
26.3.2020 13:11 - Gediman
Naoki píše:
A pak má spoustu družin kde ty rules heavy hry čtou hlavně hráči a GMové se starají hlavně o příběh.

Fajn. Na takovou jsem tedy osobně nenarazil, u nás je to tak 50/50.


York píše:
U dobře navržené hry hráči zdaleka nemusí číst všechno a určitě ne před tím, než poprvé začnou hrát....

Jo, s tím souhlasím. Jen mi někdy připadá, že někteří hráči prostě nechtějí číst nic. Ale jasně, pro ty pak asi rules-heavy hry prostě nejsou, no.
26.3.2020 13:29 - sirien
Gediman píše:
osobně nenarazil

možná by neškodilo přenést se přes stín pouhé osobní zkušenosti ;)
26.3.2020 13:36 - Gediman
Dobře, najmu si špehy, zapnu satelitní sledování, naučím se telepatii. Muhahahá.
26.3.2020 13:49 - sirien
Dobrej nápad. Ale prozačátek by možná stačilo číst, co Ti píšou ostatní nebo se třeba rozhlídnout po nějakejch veřejně dostupnejch číslech o celkovém trhu (předtim, než Ti je napsali ostatní).
26.3.2020 13:51 - Gediman
Jasně, a to změní moji osobní, osobní, zkušenost jak?

Já netvrdím, že Naoki kecá :)
26.3.2020 13:54 - sirien
Nijak, ale dá Ti to vědět, že neni reprezentativní a že jí nemůžeš zobecňovat, což očividně děláš s velkým nadšením.
26.3.2020 13:58 - Gediman
Neřekl bych, že zobecňuji, a už vůbec ne s nadšením. Ale to už slovíčkaříme.
26.3.2020 13:59 - ShadoWWW
No jako popravdě, i když jsem pravidla DnD 5e překládal, tak v podstatě už od druhého sezení každý hráč ví o své postavě (rase, zázemí, povolání, oboru) víc než já jako PJ. A to v každé skupině, s kterou jsem hrál. Ne každý zná ty třísetstránková pravidla. Někdo zná jen svou rasu, povolání a obor plus pár obecných pravidel (tj. reálně tak těch 10-15 stran textu), někdo má nastudovanýho i celýho Xanathara a všechna pravidla v PHB. Že je to ale nutnost bych rozhodně neřekl.

Třeba skupina mé dcery hraje s Úvodní sadou, ale z šedesáti stran pravidel nikdo z nich nezná všech 60, reálně tak o 10 má povědomí, ale detaily o tom, co skutečně potřebují u stolu, mají v deníku, jinak hrají, co jim kostka a slina na jazyk přinesou.
26.3.2020 14:16 - LokiB
Hmm, tak já mám v družině 4 hráčů 2, kteří neznají pravidla ani po 4 letech, a 2, kteří je znají dobře.
Tohle se zobecnit nedá, někoho prostě baví pravidla studovat a přijde mu to super, někoho ne.
Já jsem vždycky ať už jako hráč či Gm chtěl znát pravidla "dokonale", protože mě to bavilo. ale rozhodně to nepovažuju za obecné :)
17.5.2020 12:18 - Jerson
Narazil jsem na nový pořad Majstri svetov, musím říct, že i když samozřejmě poznámky mít budu, tak se mi dost líbí :-)
17.5.2020 13:19 - sirien
působěj sympaticky, ale jen sem to v rychlosti proklikal (topics/timestamps?)
17.5.2020 13:41 - Jerson
Rozebírají nulté sezení, co je dobré si ujasnit a co oni (ne) dělají, jdou bod po bodu. Z mobilu to těžko popíšu lépe.
17.5.2020 23:43 - Babcom
Vďaka za sledovanie / preklikanie a tiež pozitívne reakcie! ;) Tu Šaňo z Majstrov svetov.
Timestamps je super dobrá poznámka, nenapadlo ma to. Uvidím, či sa dostanem k tomu, aby som si to spísal a ich doplnil niekam do popisu videa.
Poznámky - určite napíšte, ak vás niečo napadne, chceme sa posunúť dopredu a nejak to robiť lepšie. (Technické veci, čo sa týka hlasitosti a tak už mám na zozname, tiež chceme nabudúce zobraziť aj chat, keď ozaj sme v ňom mali niekoľko otázok - s čím som ani pri najlepších očakávaniach vôbec nepočítal, takže to nás milo prekvapilo.)
Ak by ste mali nejaké pripomienky, nápady na zlepšenie alebo nápady na témy, dajte mi hoci vedieť do osobnej správy.
17.5.2020 23:51 - sirien
Ha! Fanoušek Babylonu... No tak to si pudu dát subscribe, to do budoucna nemůže bejt špatný :D
18.5.2020 00:52 - Babcom
Hej, práve som ešte o tom Babylone 5 trochu obšírnejšie napísal blog. ;)
25.5.2020 14:47 - Jerson
Narazil jste někdo na 90vteřin Nerdfix?
25.5.2020 14:58 - sirien
už jo... cool? (nr. 4?) (resp. jako nevim moc co k tomu říct, twitter - pardon, TikTok - formát potkal YouTube...)
25.5.2020 15:01 - mrkew
Znám znám, byl jsem ještě u zrodu původních 90. vteřin na Indianovi, když jsem ještě pro ně pracoval. Tudíž jsem i tuhle věc zachytil, protože jsem pořád s nimi "v kontaktu". Ale nesleduji.
26.5.2020 08:04 - Jerson
Myslel jsem tím spíše to, že jde o zprávy pro nerdy a jen tak mimochodem jako první mají zprávu o vydávání nového RPG u nás. A 1500 diváků není tak úplně málo.
Jen mě napadlo, jestli by nestálo za to do takových mikronerdích zpráv dostat třeba zmínku o nově vyšlém překladu, nebo tak podobně.
11.6.2020 17:08 - malkav
Není to úplně RPG video, spíš mě pobavil první komentář v diskusi:
Alan Russette - Is that a Dungeons & Dragons Essentials Kit in the background???
Matt Easton na YouTube
20.7.2020 14:18 - Jerson
Viva La Dirt League začali hrát DnD, a vzhledem k tomu, jak vtipná videa dělají o hraní Skyrimu a PUBG, tak jsem zvědav, jak vypadá tohle.
21.7.2020 00:03 - strucky
Jerson: Jop, rozhodně to stojí za kouknutí, je to fakt prča.

Už jsou venku 4 epizody, většinou kolem 25 minut dlouhé.

Přihodím odkaz na první epizodu, pro ty línější... :-D
23.7.2020 21:06 - PetrH
Zajímavá hra: https://www.twitch.tv/dibsscz
A sloní nohy vejš na twich
Balada o Roztříštěné zemi - Darkewers
23.7.2020 22:18 - Jerson
Takže první Příručák pro Dračák - co je to RPG, ať ho nemusíte hledat.
Asi to má být opravdu o všech RPG, kterým říkají souhrnně Dračák.
23.7.2020 22:20 - strucky
Sice do jejich contentu nevidím, ale určitě to bude čistě o DnD, jelikož, jak sami říkají, je to copy Handbooker Helper od Critical Role = DnD.
23.7.2020 23:15 - PetrH
Konečně i vtipné, hravé a nenásilné. Doporučuji pouštět mladým :)
2.8.2020 08:36 - Jerson
Majstri svetov dneska v šest večer budou mluvit o přetáčení (fixlování) kostek.
2.8.2020 15:19 - PetrH
Super a kde ?
2.8.2020 15:37 - shari
2.8.2020 18:45 - PetrH
Diky:) by se mohli doplnit nahoru :)
2.8.2020 19:37 - PetrH
Dnd skupinky španělsky mluvicich hracek https://www.twitch.tv/carpedice

eidt: díky za korekci Naoki
2.8.2020 21:09 - efram
Na ten díl jsem se podíval ze záznamu. Nepřijde mi, ze bych se dozvěděl něco nového, nějaký nový uhel pohledu, něco co by se zde neprobralo. Co mi, ale přišlo dost rušivé byl chat u videa a snaha některých zdejších matadoru implementovat své myšlenky. Jednalo se o regulérní spam. Chtěl jsem si ve videu poslechnout někoho jiného a ne vidět další kolečko stejné argumentace.
2.8.2020 22:43 - Corny
Bývá docela obvyklé, že v chatu u videa, kde se mluví o nějakém tématu, mají diváci tendence se vyjadřovat k danému tématu, zejména pokud je to téma zajímá, což je ostatně často důvod, proč to video sledují.
2.8.2020 22:54 - Jerson
Eframe, co chceš nebo nechceš číst u streamu, ke kterému ses dostal jen díky upozornění, je celkem vedlejší. Pánové z MS tygke reakce oceňují.
2.8.2020 23:05 - efram
Nesleduji první stream Jersone. Debata byla zbytečně narušena a rozhodně stream ovlivnila. Ale chápu, že jsi musel :)

Však se tam objevilo i konstatování "sorry za spam "
2.8.2020 23:20 - Aegnor
A debata byla narušena:
-názorem, který byl odlišný od názora lidí co streamují?
-názorem, se kterým nesouhlasíš?
-tím, že ten názor napsal někdo z kostky?*

*Mimochodem, docela mi uniká, proč se vlastně účastníš debat, když se tu s většinou lidí nesneseš.
2.8.2020 23:24 - malkav
Pokud bych to shrnul, tak ten streem považuji za obhajobu korekce hodů v určitých situacích a při určitých herních stylech. Jasně tam popisují co je k využívání této praktiky vede. Považuji za přinejmenším nevhodné (ne-li neslušné), předhodit tam autorům "lhaní kamarádům" apod.

Jinak, Jersone, považuji jejich poděkování spíš za zdvořilost a připuštění cizího názoru. Tvé otázky mi taky přišly rušivé především proto, že vím jak vypadala zdejší debata a dost mi to evokovalo jasně shazující postoj zdejších k GM, kteří úpravy používají.
2.8.2020 23:25 - Gurney
Efram: Tenhle zřejmě poprvé sleduješ, jinak by sis za posledních 10 dílů musel všimnout, že chat a reakce na věci z něj je autory zvolený formát. Ale chápu, že jsi musel :)
2.8.2020 23:43 - efram
Aegnor+Gurney+Jerson

Jediné co jsem tím chtěl říct je následující.

Tohle téma se na d20 probírá horem dolem. Až s Jezuitskou zaujatostí. Konkrétně na tenhle díl jsem se díval s tím, že jsem chtěl vidět názor jiné skupiny. Skupiny mimo d20, RPGF - mimo zdejší bublinu. Myslím, že by to mohlo být zajímavé právě v porovnání se zdejšími debatami. To se ovšem nekonalo.

Stream těchto lidí nesleduji. Viděl jsem jejich první díl a to jen z části. Stream o RPG obecně nesleduji. Pokud už nějaké sleduji tak si spíš vybírám. Pokud ovšem měla diskuse dokázat názory zdejší bubliny na písečku jiné skupiny tak GJ. Je dost podstatný rozdíl mezi dotazy a spamem směřujícím k potvrzení vlastních tezí. Ostatně uznal to už sám Quentin v úvodu, kdy konstatuje "sorry za spam". V závěru se jeden z protagonistů dokonce Jersonovi omlouvá, že jeho podněty nestačí zodpovídat.
2.8.2020 23:56 - Log 1=0
No, pokud je to stream postavený na interaci s publikem, a chodí tam lidi odsud (oboje ti mohlo být jasné po pár minutách), tak je celkem logické, že se tam objeví názory místních lidí. Na internetu, i českém, je spousta míst, kde nikdo odsud nechodí, a jejich názory tam nepotkáš. Jen je tak trochu nesmysl čekat, že se na ně proklikáš skrze linky tady.

Jo, a tohle téma se tu naopak moc neprobírá, naopak je pro ustálené členy komunity vlastně uzavřené, jen občas nějaký historie neznalý nováček rozvíří stojaté vody. Pokud to je Jezuitská zaujatost, tak se musí jezuité dost nudit.
3.8.2020 02:06 - Naoki
PetrH píše:
Dnd skupinky italsky mluvicich hracek https://www.twitch.tv/carpedice

podle názvů dílů je to španělsky ne italsky
3.8.2020 06:16 - Jerson
efram píše:
V závěru se jeden z protagonistů dokonce Jersonovi omlouvá, že jeho podněty nestačí zodpovídat.

To vos, když se podíváš na jeden díl, tak ti uteče zbytek. Čtyři díly zpět mi na konci přímo děkovali za mě postřehy. A Eddie se mi omlouval ne ta to, že nestíhá reagovat na mé podněty (ostatně jsem jsem psal jen 20 minut a oba na to reagovali), ale na poměrně dlouhou odpověď, kterou jsem jim napsal po předminulém díle.

Ostatně pokud ti jde o názor mimo zdejší bublinu, celkem standardně mají GMmové víceméně obvyklý názor, že GM je ve hře nad pravidly i hráči a má právo dělat všechno, co považuje za nejlepší pro zábavu hráčů.
3.8.2020 07:23 - efram
Stream je o interakci, bezpochyby. Za mě to byl spíš spam. Pointu svého pohledu jsem sdělil.

Jerson

Nehovořil jsem o kvalitě tvých příspěvků Hovořil jsem o možnosti slyšet jiný názor. Jsem rád, že se ti dostalo satisfakce.
3.8.2020 08:13 - Corny
Log 1=0 píše:
Jo, a tohle téma se tu naopak moc neprobírá, naopak je pro ustálené členy komunity vlastně uzavřené, jen občas nějaký historie neznalý nováček rozvíří stojaté vody. Pokud to je Jezuitská zaujatost, tak se musí jezuité dost nudit.

Je fakt, že většina lidí tu má na dané téma tak silný názor, že o tom vlastně diskutovat nepotřebují :)

Každopádně obecně, vybrali si hodně kontroverzní téma, na které má spousta lidí hodně silný názor (třeba já, a popravdě mě pokaždé připadá zvláštní, že někoho překvapí, že zrovna takovéhle téma lidi silně prožívají), tj. pokud se na to strhne bouřlivá debata (stačí se podívat, jak to vypadá zde, když to semtam někdo nadhodí), tak to je poměrně pochopitelný následek.
3.8.2020 08:28 - Quentin
Každopádně to bylo strašné. Prakticky většinu času strávili ospravedlňováním podvádění. Doufal jsem v nějakou konstruktivnější debatu. Třeba, jak vyhodit ze hry ty věci, kvůli kterým se běžně podvádí. Ale ani jsme se nestihli dostat za základní věci jako ... nelži svým přátelům, wtf.
3.8.2020 08:47 - efram
Quentin

Moc jste je tu debatu rozvést nenechali. Nemyslím to úplně doslovně, ale svými dotazy jste v zásadě debatu moderovali. To téma fakt ani nechci dál rozebírat (přímo ty kostky), protože se strhne shit storm o lhaní atd. a přeci kdo lže, ten krade, a kdo krade může i zabít, že? :)

Quentin píše:
Ale ani jsme se nestihli dostat za základní věci jako ... nelži svým přátelům, wtf.


Myslím, že v tom vidíš něco co většina lidí ne.
3.8.2020 08:50 - Aegnor
Jako konkrétně "přetáčení"/"fixlování" kostek si klidně probírejte, ale kdyžtak pod blogem, který se tomu věnuje (sirienův či lethrendisův).

EDIT: A Jerson už tu diskuzi o highly flammable tématu přesunul.
3.8.2020 08:53 - Corny
Jako to asi je ale chyba těch, co tu show vedou, jestli se nechají příliš moderovat chatem, nebo ne. Těžko může být chat u streamu zodpovědný za to, že se jím nechají streamující moc ovlivňovat a nedokáží rozvést vlastní myšlenky.

Quentin: Byť s tebou co se daného tématu týče plně souhlasím, tohle asi není vhodné místo na to tady o tom rozjíždět debatu (případně flame).
3.8.2020 09:12 - Jerson
Zrovna MS ve svém streamu jedou podle bodů, které mají napsané, takže se ani moc nedivím, že nedošlo k debatě - na to nemají postavený formát pořadu, a navíc debatovat písemně (dokonce z mobilu) s někým, kdo odpovídá slovně, to se nedá.
Navíc zrovna fixlování kostek a vůbec podvádění ve hře mi přijde na delší než jen hodinové téma.
3.8.2020 12:51 - Gurney
Quentin #386: Víceméně souhlas. On ten stream má imho dva klíčové momenty, které vypovídají vlastně vše - první, když tam Eddie mluví o tom, že ono by to vlastně celé šlo dělat jinak a bylo by to i snazší (!), ale jemu to tak vyhovuje, potřebuje to tak pro svůj předpřipravený příběh a hráčům to vyhovuje...asi... ale samozřejmě sám to s nimi řešit nezačne, oni sami by si museli říct (dokonalá Catch-22 situace). Druhý když pak na konci mluví o tom, že GM má jiné cíle než hráči, což je imo prostě špatný mindset. Ale přesně jak podotýká Corny, to bychom museli řešit někde jinde, tady se někteří jen třesou na to začít kvičet, jak jsou dehonestovaní, utlačovaní a upalovaní, a nevyhnutelně se z toho do pěti postů stane repetitivní flejm. A ano, taky mě znepokujuje, jak mi Šaňo nahlíží do duše.
22.8.2020 09:27 - Jerson
Potřebuju poradit. Mám nepříliš výkonný netbook, který bych chtěl použít pro záznam hry, tedy natočit cca 5 hodin videozáznamu v kuse, abych ho mohl později nahrát na youtube. Jaký program je na to nejlepší, aby byl jednoduchý na ovládání a nesekal se?
22.8.2020 12:22 - Dukolm
Možná by stálo a to napsat co znamená nepříliš výkonný notebook, a jakou kvalitu zvládne web kamera. A jestli chceš zaznamenávat online hru nebo offline.

Já většinou používám OBS Studio protože přes měj můžu webkamery nastavit pevné zaostření(pokud scéna zabírá větší počet lidí), plus se tam i dobře pracuje s mikrofonem. Ale pokud potřebuješ točit skupinu více lidí při hře nebo akci typu Simulátoru Artemis tak to webkamera i když dobrá úplně není ono a telefon nebo zrcadlovka s dobrým mikrofonem/mikrofony fungovala lépe.
22.8.2020 12:47 - Jerson
Na parametry netbooku se teď podívat nemůžu, takže nevím co zvládne kamera. Ale chci snímat hru u stolu.
1.10.2020 12:31 - mrkew
Na Tahu se spojují s Indianem potažmo s NerdFixem

https://nerdfix.cz/clanek/critical-role-ted-jsme-na-tahu-my-de65j3
1.10.2020 12:38 - Jerson
stránka nenalezena
1.10.2020 12:42 - mrkew
Opraveno
2.10.2020 10:56 - Jerson
Je tu nějaký animátor, případně znáte animátora, který by byl schopen a ochoten vytvořit animované logo pro video?

A jakou kameru byste mi doporučili na natáčení v interiéru, když bych potřeboval zabírat jak sebe (asi ne moc často), tak věci, které budu mít pod rukama, třeba pravidla?
2.10.2020 11:11 - Zarahel
Jerson píše:
Je tu nějaký animátor, případně znáte animátora, který by byl schopen a ochoten vytvořit animované logo pro video?


Hmmm. To dost záleží, co od loga konkrétně chceš. Teoreticky můžeš použít free template a lehce jej poupravit (After Effects, Vegas etc.)

Hrál jsem si s tím nedávno a zas tak těžké mi to nepřišlo.
Dělal jsem pro svých 6 hráčů v kroužku takové intro for fun.

Ukázka

EDIT: Co se týče kamery, důležitejší mi přijde zvuk a světlo. Co jsem si všiml lidé dělají cool videa i na mobil. Světlo a zvuk je ale zásadní.
2.10.2020 11:54 - Naoki
Znám animátory, ale otázka je jestli za hodláš zaplatit full price nebo očekáváš službu za pivo
2.10.2020 12:04 - Jerson
Očekávám, že zaplatím za jejich práci. Za pivo mi to někdo může ukázat :-)
8.10.2020 22:27 - sirien
Pokud někdo ke své pozvánce na Discord server neumí dodat ani základní formátování a nějaké rozumné info, zato i v onom krátkém popisu zvládne udělat překlepy, tak jsme si na admin callu co zrovna máme řekli, že takový přístup k sebepropagaci si vlastní diskusi nezaslouží.

Pokud někdo chcete navštívit další Discord RPG server co tvrdí, že je Discord teprve v začátku a že zrovna tento snad sjednotí celou cz RPG sféru (od RPGčkařů přes larpery ke všem ostatním) na jedno místo, tak jste zváni tímto odkazem:

CZ/SK RolePlay


Pro zvědavé jedince, originál následuje pod čarou

_______________________________

Všichni přiznivci RolePlay / Dračák / DnD / Ralp na jednom místě
Ahoj snad nikdo nebude naštvaný, když zde pošlu odkaz na Discord , kde se snažíme dostat všechny hráče a příznivce RolePlay.
https://discord.gg/hJDjrQt
Co od toho můžete čekat :
Pomoc a rady ať už se zajímáte o RAPL / RolePlay PC Games /DnD / Dračák.
Pro nováčky i pokročile
Discord je na začátku ale snad poroste až do nebe a spojí ČeskoSlovenskou komunitu pod jednu střechu.
Určitě uvítáme jakekoliv reakce
10.10.2020 14:20 - LokiB
The Great Gooey Dungeon

Pro někoho herní nebe, pro jiného peklo :)
10.10.2020 15:13 - sirien
Loki: ÚŽASNÝ! Ale bez fog of war to nemá vůbec smysl hrát. Ale s fog of war to bude nejvíc epic věc eva'!
10.10.2020 19:12 - Gurney
To je hodně moc cool.
10.10.2020 19:33 - mrkew
Tý jo, jak dlouho to asi hrají než to projdou?
10.10.2020 19:43 - York
Epic.

edit: Všechna jejich videa mají úžasnou production quality.
11.10.2020 14:48 - Gediman
No... v tomhle bych si spíš chtěl zahrát Warhammer 40.000 (wargame), než RPG :)
21.10.2020 21:35 - Aegnor
Herci ze Stargate seriálů hrají SG-1 RPG (v podstatě live playtest/propagace). Nečekejte main cast (dobře, až na McKaye (David Hewlett)), jsou to herci vedlejších postav.

EDIT: SG herci, co jsou ve videu:
- David Hewlett (McKay)
- David Blue (Eli)
- Julie McNiven (Ginn)
- Simone Bailly (Ka'lel)
- Rainbow Sun Francks (Ford)
- Alexis Cruz (Skaara)
22.1.2021 12:08 - Jerson
Nevím zda jste viděli tohle video, ve kterém Karpianus povídá (kromě jiné) o tom, jak být dobrým Vypravěčem. Zmiňuje tam překlady na Kostce.
22.1.2021 12:39 - ShadoWWW
Pěkný. Tady to mají shrnuté do článku. (Tam je taky odkaz na Kostku. :-)) Ten YT kanál má skoro 12 tisíc odběratelů. To už je pekný dosah. Za mě palec nahoru pro moderátora i Karpiana.
28.1.2021 14:39 - sirgavon
S tim fyftem to vypadá celkem dobře. Jsem v dnd úplně novej a obě ta videa co tam mají dost pomohla. Nebo teda alespoň mě to přišlo celkem přehledný
28.1.2021 16:11 - Gergon
Nevím jaká dvě videa, jestli tam má Láďa dvě, ale ještě před tím jsem tam taky byl jednou, možná i tam se najde nějaké info pro začínající PJe.
Gergon FYFT - už to snad umím ty odkazy =)
Mým úmyslem není se chlubit, proto jsem sem to video necpal dřív, ale pokud někomu pomohla dvě, tak přidávám odkaz na třetí video o DnD.
28.1.2021 16:38 - sirien
Určitě se nechlubíš, vzhledem k tomu že jsme Ti zrovna tohle video za Kostku včera sdíleli na FB tak spíš jen doplňuješ :)
28.1.2021 16:42 - Gergon
vážně? no vidíš, díky =)
28.1.2021 20:21 - RoVan
Právě na mě vyskočil nějaký nový SK stream Dice Jail. Mají online dvě epizody (nebo možná jednu rozdělenou na půl). Sice jsem zvědavý, ale asi na to úplně nemám prostor, kdyby někdo to chtěl omrknout, dejte vědět jak se jim s tím streamováním vede.

FB píše:
...Youtube Channel kde budeme uverejňovať videá z našej DnD kampane " Na palube Ophelie" . Neskôr plánujeme pridávať aj videá venované Lore, herným tipom , GM lekciám a kopec ďalšieho ???? keď vás zaujíma Dungeon and Dragons...
30.1.2021 18:47 - Necromancer
mmchdm, koukal někdo na to video od Medojeda? Mluvil tam proč jsou stolní RPG tak skvělý a měli byste si je zahrát. A udělal tam i docela slušnou reklamu Kostce! :-)
30.1.2021 19:17 - sirien
tohle video

Jakože... osobně mi ten jeho projev neni moc příjemnej, ale jinak dobrý.

EDIT: jen teda... těch 21 dobrodružství od Dračí hlídky - pár dnů zpátky sem je pročet abych je ohodnotil na RPG Databázi a jako je to sbírka hroznejch příšerností :/ - a to bez ohledu na Hlídku, většina z toho pro Hlídku ani nebyla napsaná.
4.2.2021 14:31 - ShadoWWW
A pak borec (Čech) s 81 tisíci odběrateli udělá video o hrách na hrdiny. :-)
4.2.2021 16:31 - Jerson
ShadoWWWe, to schválně odkazuješ na stejné video jako Sirien hned nad tebou?
16.2.2021 21:42 - Xeth
Prosím o přidání následujících sérií:
Knights of Everflame (momentálně 2 série PF2) a Oblivion Oath (momentálně 1 série PF2). Obojí vede Jason Bulmahn (jeden z hlavních designérů PF2), rytíři jsou herci, hráči v OO jsou lidé z kanceláří v Paizu. A pak Troubles in Otari (PF2 série, hraná online), s báječným RP, kde mimo jiné hraje např. Xander Jeanneret z Relics & Rarities (koukám, že tu tato DnD 5E není, tak prosím taky přidat, rozhodně stojí za to).
9.3.2021 07:34 - Jerson
Herohub - další česká skupina točící videa o RPG, hlavně o DnD.
25.3.2021 14:24 - mrkew
Proč si zahrát Dungeons and Dragons (Dračí doupě) A JAK?! - od
Hroty Algernona

https://www.youtube.com/watch?v=V4m39F_kupY
14.4.2021 12:14 - Necromancer
Docela dobrej týpek točí Stráda. Rozjede to jako seriál. Třeba to bude někoho zajímat.

https://www.twitch.tv/vinstor

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 1.2451751232147 secREMOTE_IP: 3.238.98.214