Tipy a triky

sirien
10.5.2007 12:15
Článek, který se stal základem velice úspěšné přednášky na letošním Pragoconu, a na který hodlám navázat na Festivalu fantazie.
Autorská citace #41
14.5.2007 14:52 - wraiths
Rytíř : vsak jsou jiste i temni Dunadani a ty maji jiste sve mece. a myslim ze ty maji urcite proti gondoru,skretum, atd.
Autorská citace #42
14.5.2007 15:00 - wraiths
sirien :Zloděj: Ten, který vědomě uzmul cizí majetek pro svou potřebu přesahující nutné přežití (ano, z této definice vypadli lidé kradoucí jídlo protože umírají hladem, kradoucí oblečení, aby neumrzli, nebo děti, které něco ukradnou, aby udělaly nemocné mamince radost. tim padem teda bude ta zbran zabijet uplne neskodny kleptomany co berou kradez jako sport. vis to yb musily byt pak pravidla 16krat tak tlusty aby jsi kazdy slovo vysvetlil jak to myslis a bylo dany jasny pravidlo. zlo je..... , dobro je....., laska je....ale fyzicka je..... toho se opravdu nechci dozit. proste jednoduse kdyz mam evil bane, tak budu rezat Belzezuba a nebudu filosofovat zdali je dobry ze bere duse hrisku a nebo zdali to dela jen pro to aby bylo kraslovstvi pekelny vetsi.a bebo ze je pro nej brani prirozene a z jeho pohledu to je vlastne dobry.
Autorská citace #43
14.5.2007 15:27 - Rytíř
Wraith: ti to nějak vrtá v hlavě, tohle.. :) Právě o tom, aby se vyhnulo složitým definicím, tu celá ta odbočka k dobru a zlu vznikla přece :) Jako všechny jiné vlastnosti, i tuhle musíš v pravidlech definovat, když jí chceš zavést. Tomu se nikdy nevyhneš :)
Dokud se bavíme o dobru a zlu v herních světech, je možné celkem snadno polemizovat a dívat se na to z různých úhlů. Jakmile bysme to vztáhli na realitu, okolní prostředí, mam i já jasno a budu se bít za svůj pohled do roztrhání těla :) Dokud jsem ale v různých světech a ne na naší Zemi, tak je to volně na tom, jak si to nastavíte - neboli, klidně si dál mydli Belzebuba, protože je zlej. Dokud je tam každýmu jasný, kdo a proč je zlej, tak není žádný problém..
Autorská citace #44
14.5.2007 15:32 - Jerson
Tolkien do svého díla nedal žádnou magii, on ji neměl rád, dokonce se proti takovým názorům snad i osobně ozval. A Žihadlo bylo mečem proti skřetům, nebo spíše zářilo v jejich přítomnosti, i když jako elfí zbraň škodila kdečemu nečistému. To se těžko nacpe do jednoduché mechaniky se dvěma osama, navíc když je dnes chaos velmi přibližován ke zlu a řád k dobru.
Autorská citace #45
15.5.2007 15:29 - sirien
Z Raistlina by měl ohromnou radost Nietzsche - protože jestli někdo v DL stál mimo dobro a zlo, pak to byl rozhodně Raistlin. Jeho chování... no, skutky hodnotil úspěšností, šel za svým cílem, nebál se výzvy a poměřoval se se samotnými Bohy... ano, Z RAistlina by Nietzche měl opravdu radost. A protože naše "slabá" kultura odsuzuje Nietzscheho etiku jako špatnou, pak se obávám, že Raistlin byl zlý.
Glum... Nemyslím, že byl Glum zlý. Glum byl narkoman, potřeboval svojí drogu, do jejíž závislosti ale nespadl svou vinou, ale vinou drogy samotné (protože Prsten měl vlastní vůli a Gluma od začátku ovlivňoval). Nebyl zlý, spíše byl nemocný.
U odmala vychovávaných Paladinů by se to dalo snadno obejít. Morálka, ke které Tě vychovali, je dobro. Schopnosti Ochrana před Zlem a podobné pak budou působit proti těm, proti kterým byl Paladin vychován... a každý bude věřit, že on je ten dobrý.
Dalcor: Áno... to s DL jak byli stvořeni elfové je pěkný. Ale protože DL je RPG svět a hráči chtějí mít možnsot tvořit zlé postavy atd., tak se to poněkud odlišuje od světa Tolkienova, světa zcela čistě literárního. V literárním světě je vše dané pouze a jenom vůlí autora. Ten řekl, že z Melkora nic dobrého vzejít nemůže - a tak taky nevzešlo. Jenže hráči RPG chtějí hrát zlé elfy, dobré skřety... tudíž tam podobné implikace mezi metafyzikou a etikou nejsou tak jednoznačné.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.17777800559998 secREMOTE_IP: 3.236.225.157