Tipy a triky

Alnag
13.4.2007 15:28
Je libo magický meč +4? Ano, máme zde 5 skladem a jestli chcete +5, tak si musíte počkat na další týdne, to nám zas dovezou ... to víte, "pluspětky" poslední dobou letí.
Autorská citace #21
15.4.2007 13:47 - Čindi
jj, je to tak, s tim mag. mečem +1 (apod. věcmi). Kdykoli jsem viděl pravidla d20 pro nějaký málo mgický svět, vždy tam byla speciální ocel)druh výroby, který dal zbrani minimálně bonus +1 nebo i větší.. a stál zhruba tolik, co ta magická zbraň v klasika pravidlech. Jen se holt řeklo, že je to damascénská ocel, no :))
Jo to je přesně moje představa. Zbraň +1 je v mém světě, zbraň od zkušeného zbrojíře a zbraň +2 až + 3 zakázková zbraň z proslulé zbrojařské dílny. Skutečně kouzelné zbraně jsou silnější. Zdá se mi že na středních úrovních 5-9 to působí vyváženě s bonusy na útok pro danou úroveň.
Autorská citace #22
15.4.2007 13:57 - Alnag
Andtom: Mně už to ani tak nefascinuje - je to poměrně běžný jev, že si mnohý jedinec upravuje vnímání skutečnosti tak, aby odpovídala jeho již existujícím přesvědčením a byť bys stokrát předestřel solidní důkazy o tom, že je to jinak, bude to jako házení hrachu na stěnu, neboť lidský mozek je už prostě tak nastaven, že co se mu nehodí do krámu, to mnohdy nevidí a neslyší. (A to samozřejmě platí pro zastánce všech - záměrně se vyhýbám slovo obou - podob názoru na určitou věc.)
Proto je v podstatě zbytečné to nějak hlouběji řešit, zvlášť tehdy, je-li to jen provokace a ne snaha o solidně míněnou debatu.
EDIT - Čindi: Tady je to pak rozdíl v tom, jestli jde o mechanickou stránku věci (bonusy zbraně) nebo o řekněme prožitkové záležitosti - kvalitní rodová zbraň - vs. zbraň výjimečná - tj. magická. Uvědomte si, že v klasickém D&D je celé vnímání posunuto o stupeň - takže běžné zbraně jsou dostupné asi jako kuchyňské nože, magické zbraně jsou dostupné asi jako zbraně na zbrojní průkaz a s legendárními zbraněmi našeho světa jsou srovnatelné artefakty.
Autorská citace #23
15.4.2007 14:14 - andtom
Alnag: Co když objektivní skutečnost nemá smysl a smysl má pouze souhrn individuálních rovnocenných skutečností, kdo ví. Cílem je pak nikoliv ovlivnit objektivní skutečnost, ale co nejvíc individuálních skutečností jednotlivých bytostí - a tak dle mého funguje na světě fakt spousta věcí: kdo oblbne (přesvědčí nebo dosaďte si co chcete), ten zvítězí. Smutné.
Autorská citace #24
15.4.2007 14:16 - Fritzs
Alnag: Já sem dostal dojem, žer postavám by se měl do ruky dostat i třeba jenom meč+1 jako vzácnost a na nějakej ledově/ohnivej antidračí palcát+4 by neměli mít ani pomyšlení... vono vlastně de jenom o to dát jim do ruky vercajk odpovídající jejich úrovni kerej má možná tak drak v pokladu a hlavní arcipadouch v ruce a jinak už nikdo jinej, to potom jo, předměty zůstanou vzácný (prostě je nikdo jinej než pár vyvolených hrdinů a padouchů nemá)
Andtom: představ si, dostal sem se i za tu kick_in_the_door k deep_imersion_storytelling a dokonce i, i když tomu možná nebudeš věřit, aji k something_in_between a došlo mi, že pro DnD se hodí asi opravdu nejvíc to something_in_between, dále popřípadě, když z toho chce člověk přímo dělat wargaming, i onen kick_in_the_door, ale rozhodně bych z DnD nedělal deep_imersion_storytelling, jelikož se tam prostě moc háže (ale to bych nedělal třeba aji z GURPSů)
Jo, je pravda, že je v konečném důsledku na hráčích, jaký styl hry si vyberou, ale proč to dělat lehce, když to lze dělat složitě, že... V případě DnD funguje GNS úplně dokonale, sou to pravidla kerá nevylučují jakýkoliv styl hry, nicméně rovněž jeden určitý styl hraní, řekněme gamismus, i když to asi není přímo ten výraz, který by se mi hodil, přímo podporují... Samozřejmě není až takový problém přidat, nebo odebrat cokoliv, jen mi příde, že existují systémy, které tohle umožňují mnohem lépe (FATE, Tri-stat, a aji ten GURPS), na druhou stranu existují i systémy, které to neumožňují vůbec (Mountain Witch, Nicotine Girls)...
Ale nakonec je to v podstatě jedno, ať si každý hraje jak uzná za vhodné...
Autorská citace #25
15.4.2007 14:44 - andtom
Fritsz: V klidu se házení může vypouštět a pokud jsi to četl, tak se tam třeba přímo píše o vykašlání se na boj v původní podobě. Prostě žádný problém, pokud je házení někomu překážka příběhovosti.
Autorská citace #26
15.4.2007 14:59 - Alnag
Fritzs: Hodnota magického bonusu je relativní... obecně si myslím, že hráči by měli mít "cool zbraň", vědět, že je cool a měla by působit jako cool. Když budou mít potvory damage reduction/magic tak to bude cool byť by to byla +1 zbraň, ale klidně to může být i ohnivý antidračí palcát. Podstatné je, že ve chvíli, kdy skoro nepoznáš obyčejnou magickou zbraň od dobře vyrobené zbraně obyčejné je to naprosto o ničem...
V kontextu toho jde taky o to, že když postava najde řekněme magické kopí, kterým byl proboden Ježíš Kristus tak si ho nepůjde do obchodu směnit za srovnatelně silný magický dlouhý meč (Excalibur), ale protože bude mít cool kopí, které je podstatně lepší než cokoliv v okolí si přidá přídomek Kopiník a začne se učit boji s kopím atd. Prostě vzácné magické zbraně mění charakter hry a z mého úhlu pohledu činí hru zábavnější.
Nevím, jak jsi přišel na to, že
a) při deep_immersion_storytelling se neháže
b) D&D nelze hrát bez házení
Myslím si totiž, že kostka reprezentuje určitý prvek náhody a překvapení a jako taková může mít svoje místo v každém herním stylu. A pokud prostuduješ D&D dukladněji, zjistíš, že všechny základní hody se dají nahradit pomocí mechanik "take 10" a "take 20", čímž je hra až na hody zranění v podstatě diceless a je to. (Akorát mi to teda nepřipadá až tolik zabavné, ale každému co jeho jest.)
Ad GNS - tím, že se to bude opakovat pořád dokola jako mantra se z toho, přes velký zármutek všech zastánců této modly, pravda nestane. GNS není nic jiného než poměrně sofistikovaný marketingový klam, kouř a zrcadla... Naštěstí psi štěkají, karavana jde dál.
Autorská citace #27
15.4.2007 15:02 - Argonantus
Sakra, tady je fofr... 1) In topic - ty zbraně - (Čindi, Rytíř a tak) - víceméně to tak nějak dopadne leckde; zbraň +1 vydrží jako zajímavý dějetvorný prvek snad v nejnižších epizodách, ale pak se hrdinové vydají za něčím podstatnějším. A kdyby nic podstatnějšího neexistovalo, byla by to asi škoda.
2) Alnagův Aragorn na 5 levelu - nemám v oku DnD levely (kolik jich je celkem? 24?) ale zdá se mi, že je to zatraceně málo; Aragorn je z hlediska děje někdo, kdo se blíží k těm konečným a ultimátním koncům, z hlediska běžných maníků působí jaksi mimozemsky.
Což se naopak mně jeví být naprosto realistické - Einstein je fyzik dvacátého levelu (pakliže je 24 konec), nebo tak nějak. Maníci děsně vysokých levelů jsou sice vzácní, ale existují. Kdyby neexistovali, nemá cenu děsně vysoké levely vůbec zavádět...
Andtom 15.4.2007 14:14 - Alnag taky:
přesně tak to je. Žádná objektivní pravda tohoto druhu o RPG neexistuje, a všechno jsou to jen a jen názory. Má to všechno stejnou platnost, jako umělecká kritika. Tudíž ke shodě nemusí dojít nikdy. A "zvítězit" má v tomhle klání jen pochybnou cenu.
Autorská citace #28
15.4.2007 16:34 - Spize
Co se týká Einsteina: Představme si experta na 5. lvl. Úkol: Objevení Teoorie Relativity Einstein si vezme 20. Má čas, nikdo na něj netlačí. => + 20 Má maximální inteligenci tzn. 18 => +4 Dovednost Kvantová fyzika na maximu (lvl+3) => +8 Feat Zaměření na Kvantovou fyziku => +3 Synergie z dovednosti Znalost (Elektromagnetismus) => +2 Bonus za vybavení (tužka a blok?) => +2 Jestli dobře počítam, tak jsme na 39... S tim se už dá něco dokázat, ne? I když, aby dostal všechny thle bonus, asi by musel mít hodnýho DMa. EDIT: A to jsem ještě nezapočítal bonus +2 od DMa za příznivé okolnosti (Dobře vyspal...)
Autorská citace #29
15.4.2007 16:41 - andtom
Spize: Na určité věci nelze vzít dvacítku. Objevení teorie relativity není trivialita, kde pouze dostatek času vede k výsledku (spousta lidí věnovala fyzice spousty času a nic).
Edit: Ono je to dle mého přímo "practically impossible task" (což obtížnost DC od 40 výše, i o hodně výše, dle úvahy).
Autorská citace #30
15.4.2007 16:45 - Alnag
Spize to vystihl poměrně přesně. Je to ještě jednodušší:
+8 ranky v dovednosti
+4 bonus vlastnosti
+3 Skill Focus
V takovém případě náš Einstein má na 5. úrovni bonus +15 k Znalost (fyzika). Dokáže "pomocí vzít 10" zodpovědět běžné fyzikální otázky s DC 25. Takové otázky jsou jedny z nějtěžších známých člověku. A i v případě těžších otázek (DC 30) bude znát odpověď zhruba v 75% případů.
Pokud bude dělat výzkum, přidá si bonus rešerší v odborných časopise (+2 okolnostní bonus), konzultací s kolegy (+2 pomoc jiného), použije špičkové vybavení (+2 okolnostní bonus) a podobné zdroje takže se až k porozumění problému, kterému předtím nikdo neporozuměl (DC 40+).
Jak vidíte, Einstein nemá zapotřebí mít stovky životů a odolávat desítkám seků mečem, může to být relativně obyjčený člověk, který se soustředil na něco a je v tom dobrý.
Autorská citace #31
15.4.2007 19:07 - wraiths
Alnag : a ja jsme si myslil ze kouzelny zbrane se daji vzdy nejak premenit treba pak na jinou, prece nevyhodim svou oblibenou zbran +1. si ji necham predelat za nejaky uplatek( mensi quest). a nebo k meci s malym bonusem muz byt pridavek...pochva, olej atd. ja osobne nejsem zastancem srotist mecu +1 i kdyz je to asi reseni.odkoupim nepotrebne zbrane. Dalkor: pocitat umis pekne ale zas pak by trposi nic nedelali jinyho nez vyrabeli artefakty :-). a ten pocet jsou trpaslici a trpasloce dohromady pokud se nemylim... a urcite nejaky pocet treba ani nemam naladu takovy artefakt nece vytvorit. trpaslice zas radej lovej nejakyho poradnyho trpose s velkym pytlem( myslim penez...i kdyz..:-) ) a nekteri se radej rejpaj v zemi, jini prodavaji atd. takze s tema arefaktama to za asi tak zhavy nebude.
Autorská citace #32
15.4.2007 19:23 - Alnag
Wraiths: Mně se třeba líbila ta myšlenka Weapons of Legacy, kdy máš zbraň, která tě provází od začátku hry, ale postupně odemykáš další a další její magické schopnosti. To je podle mně daleko víc cool. Nebo jak říkat, nechávat si zbraň vylepšit, to by taky šlo... to se mi líbí :-)
Autorská citace #33
15.4.2007 21:39 - andtom
Dovolím si neslušného copy-paste sám sebe, tehdy se nikdo nepřidal a tady se to celkem hodí, příspěvek z diskuze v sekci o pravidlech k článku Polemika k úpravám SZ:
23.6.2006 13:39 - andtom Tak mě v této souvislosti napadlo, co třeba posilnit koncept oslabení magie myšlenkou, že magie není poslušná služka, ale skutečná dáma, která vyžaduje určité zacházení na úrovni. Pointa: čím silnější magická zbraň, tím má větší nároky na šťastnou ruku při zacházení s ní. Nebo jinak řečeno nabití zbraně magií nezaručuje stoprocentně, že bude pokaždé magie v ní k dispozici. Aby se zbytečně nepřidával další hod kostky, zužitkuje se přitom základní hod d20 na zásah, který vyjadřuje takřečeno momentální zadaření se útoku (úderu nablízko, zásahu na dálku). Bude tedy platit, že bez ohledu na base attack bonus, sílu/obratnost postavy, featy, atd. (prostě vše, co dává bonusy/postihy do útoku) je pro vyvolání dřímající magie ve zbrani nutno mít na své straně víceméně kus štěstí, čím silnější magie, tím víc štěstí (to je onen náhodný hod d20, který jinak slouží k ověření zásahu). Pokud se nepletu, tak DMG omezuje celkovou hodnotu bonusu pro zbraň na +10 (předpokládejme, že ještě silnější artefakty jsou i proto artefaktami, že nikdy neselžou). Takže co třeba dělení po 2 na d20 kostce: zbrani s celkovou hodnotou bonusu +1 selžou při daném útoku veškěré magické bonusy při hodu 1-2 na d20, zbrani s celkovou hodnotou bonusu +2 selžou veškěré magické bonusy při hodu 1-4 na d20, atd. ... až zbrani s celkovou hodnotou bonusu +10 by měly selhat veškěré magické bonusy při hodu 1-20 na d20, ale bude platit, že natural 20 je i v tomto případě úspěch. Zbraň se v případě selhání magie v sobě bude chovat pro tento útok jako původní neočarovaná masterpiece zbraň. A aby se to celé podtrhlo (a trochu to bolelo), ve všech případech selhání magie ve zbrani ještě další jeden útok magie automaticky fungovat nebude, protože se magie ve zbrani "zotavuje" - nemusí se tedy ani ověřovat selhání magie při tomto následujícím hodu d20 na zásah a až další útok se opět ověřuje.
Nebo pokud se nebojíte přidat si další hod kostkou (a nemusí být d20, dle úvahy), může se použít zcela samostaný hod pro ověření selhání magie. Tím se oddělí štěstěna při zásahu se štěstěnou pro vyvolání spící magie v očarované zbrani a častěji tak můžou nastat zajímavé situace jako např.: minul si, ale Tvůj meč přitom zazářil jasným plamenem nebo naopak zasáhl jsi, ale Tvůj meč zůstal pohaslý ...
Autorská citace #34
15.4.2007 21:52 - Alnag
Hm... to je zajímavá myšlenka. Asi by se to dobře pojilo s těmi unikátními zbraněmi i když bych to možná až tak nehorotil (95% neúspěšnost +10 zbraně může být dost frustrující). U tradičního konceptu +1 dudlík do každé kolébky by to s těch hodů mohlo být možná až moc... kdyby těch zbraní ale bylo málo a měly třeba i výraznější působení a pravděpodobnost nevybuzení magie by byla tak mezi 30-60% tak by to mohlo být zajímavé zpestření...
Autorská citace #35
15.4.2007 22:02 - andtom
Alnag: 95% neúspěšnost +10 zbraně, to hrocení, je na druhé straně logický protidevalvační důvod, proč si nepořizovat total-brutal zbraně. Proto jsem to sem vlastně pastnul. Tedy mít takovou zbraň samozřejmě můžete, ale ... :)
Jinak dá se to samozřejmě upravit, to byl jen nástřel konceptu nehrát na 100% funkční magii zbraní. Dá se třeba házet d20 a selhání odstupňovat ne po dvou, ale po jednom (tj. +1 zbrani selže magie při hodu 1 na d20, +2 zbrani selže magie při 1-2 na d20 ... až po +10 zbrani selže magie při 1-10 na d20 = 50% šance).
Autorská citace #36
15.4.2007 22:20 - Alnag
Jo... tahle měkčí varianta se mi zdá už o dost přijatelnější. Rouzumím tvému "protidevalvačnímu" záměru, ale prostě mít +10 zbraň, která selže v 19 z 20 pokusů je skoro jako nemít magickou zbraň vůbec - tím je skoro nemagická. I když to taky má něco do sebe... no asi záleží hodně i od herního světa.
Separátní hod je asi nutný - protože ve většině případů je nízké číslo = stejně ses netrefil, ať už je zbraň magická či nikoliv. Pokud by se to nutně zakomponovávalo do hodu jednoho, mohlo by se to dát na fixních 50% jednoduše tak, že v případě lichých čísel by magie nefungovala. :-))
Autorská citace #37
15.4.2007 22:34 - andtom
Máš pravdu, pouze separátní hod má to správné něco. Zasáhnout a magie nezávisle na tom zamává pápá :)
Autorská citace #38
16.4.2007 09:09 - wraiths
andtom. no to je docela husty... to myslim kazdej radej zustane u sve zbrane +3 ta mus taci na kdejakou mag.potvoru a ma docela malou sanci ze nezasahne. ja jsme si prave myslil ze ty exkalibry a durandaly jsou prave skoro neomylny...

Alnag: vsak me se to take libi, proto to prosazuji kde se da. hrac muze najit kouzelnou vec, proc mu rikat ze je to hned +4zbran zasem jak se s ni sziva tak se mohou odemyka) jak pises dalsi schopnoti) treba jednou zabije nejakyho silnyho skretiho lorda a najednou hrac zjistuje ze tohle bylo potreba pro uvolneni dalsi moci. pak hrac zajde ve meste ke kovari aby mu zbran oravil a ten mu povi ze je to krasna zbran ale ze ji neco chybi...treba semhle kus nejakeho emblemu a hned je dalsi namet na zapletku....hraci jsou zvedavy a hned hledaji. :-)
Autorská citace #39
16.4.2007 11:33 - Rytíř
Andtom: no počkat, počkat. Tahle myšlenka se sice hodí do konceptu oslabování magie, ale jestli se tím vylepší devalvace mag. zbraní, o tom bych si dovolil pochybovat. :) Dosáhne se tím opravdu jen toho, že ty věci nebude používat nikdo, ne že si jich začne vážit! O což měl sem pocit tady šlo, ne? :)
Jinak vylepšování zbraní je prima a je super, že to ve 3e dovolili tak nějako ofiko a běžně. Co se týče Weapon of Legacy.. ona myšlenka se mi dost líbila, ale už dvakrát jsem se do nich zkusil začíst a nějak mě to nechytlo.. nevím vlastně proč. Snad že to jsou další pravidla, zas se učit něco novýho.. nevim no.
Autorská citace #40
16.4.2007 17:37 - Jerson
Tak nevím - magické zbraně jsem vyřešil jako jednu z prvních věcí a asi dobře, protože jsem s nimi nikdy potíže neměl.
Zaprvé se zbraň většinou "aktivovala" při vytažení s pochvy, a její energie se spotřebovala ať se využila nebo ne. To kromě jiné znamenalo, že po každém použití musela být znovu "nabita", a to vyžadovalo buď mága, nebo slušné psychické vlastosti a schopnosti, nebo "Samodobíjecí" zbřaň, která brala energii z poraženého protivníka (z čehož plynul třeba i postoj "tasíš jen když je v ohrožení tvá čest a nevracíš zbraň bez smytí urážky krví".) Takže magické zbraně se netasily jen tak.
Druhý efekt byl, že bonus byl jen na boj a to celkový - mohl být vybrán na jeden úder / obranu celý nebo po malých částech, ale prostě se vyčerpal. Zbraň byla magická pořád, ale prostě nedávala bonus instatntně.
Zatřetí - čím silnější zbraňh, tím silnější vlastní vůle. Magie ve zbrani mohla nahradit hodnocení bojové dovednosti příslušného jedince, takže amatér mohl bojovat dost dobře, zatímco profík by to třeba zvládl lépe než ona zbraň, a tak neměl důvod jí použít. S tou vůlí to taky nebylo jen tak - silná magická zbraňh se mohla rozhodnout bojovat a zabíjet i proti vůli nositele - pak zbraň prostě ovládala ruku i tělo sama od sebe. A protože se chtěla nabít, tak buď z nositele, nebo (lépe) ze zabitých protivníků. Tedy amatérovi se silnější magickou zbraní horilo, že z něj bude zabiják proti jeho vůli - sice většinou vyhraje, ale prostě zabíjí i když nechce. Navíc jsem zkušenosti za takový boj připisoval zbrani a ne bojovníkovi (nebo jen menší část), takže zbraň sílila čím dál víc (zvlášť pokud měla duši - třeba předchozího majitele)
Magické zbraně byly účinnější jen proti nehmotným tvorům - tam se magie počítala jako zvýšený účinek - a pak proti magickým zbrojím, tedy obraně čarodějů. A čarodějové tedy neměli moc důvodů nabíjet či vyrábět takové hromady zbraní, které se daly použít docela dobře proti nim.
Jo, a každá magické zbraň musela být "ovládnutá" - mentálně připoutaná k nositeli - to stálo zkušenosti.
Ve výsledku ta nejlepší zbraň (opakovací puška pro archanděly) nebyla postavam nikdy použita, i když jí vlastnili - nikdo jí nechtěl ovládnout, protože věděli, že nemají tak silnou vůli jako archandělé a obávali se, aby nebyli ovládnuti. A ti co silnou vůli měli (kouzelníci) zase neměli sílu, aby ustáli zpětný ráz. Prodat jí nemohli a ani nechtěli - věděli, že by dostali zlomek ceny a navíc by jí někdo mohl použít proti nim. Takže nejlepší zbraň ležela v truhle. :-)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.089109897613525 secREMOTE_IP: 44.195.47.227