Tipy a triky

Alnag
11.4.2007 12:07
Na začátku příručky k A Game of Thrones otiskli autoři (Guardians of Order) takový pěkný manifest hraní, který si zaslouží překlad i komentář. Ne všem může být po chuti, ale myslím si, že jako moment k zamyšlení poslouží. Navíc je považuji za svým způsobem hravá a vtipná.
Autorská citace #61
17.4.2007 15:40 - Alek
Argonantus: No vidiš to, v podstatě jsi řek to samý, co ten manifest. ;) Jen jsi z toho neudělal rádoby vtipné desatero...
Autorská citace #62
17.4.2007 16:00 - Argonantus
Alek:
nejsem si úplně jist, že je to to samé. Tu rovnováhu by šlo snad vypátrat v jejich pravidle 5), ale tam se Manifesto obrací k nebohým hráčům, kdežto já to hážu na krk DMovi. Příběh je řešen pouze speciálně ve střetu s kostkou, což vidím taky trochu jinak.
Přemýšlím, zda to velezajímavé pravidlo 4) je pro začátečníky. Je to trochu matoucí - řekl bych, že není vůbec určeno ke hraní, ale pro ty nešťastníky, co zkouší číst nebo psát na RPG fóru nebo D20...
Autorská citace #63
17.4.2007 16:07 - andtom
17.4.2007 15:21 - Dalcor: Naprosto s Tebou souhlasím, Dalcore.
Autorská citace #64
17.4.2007 16:20 - Alek
Jak podotkl už Alnag ve svém komentáři k pravidlu 5, směřuje toto pravidlo spíše k DM. Nevim, kde tam vidíš hráče, ten může může s rovnováhou udělat leda to, že ji nebude narušovat.
Pravidlo 4 podle je podle mě určeno spíše DMům a těm, co již pravidla trochu znají a rádi se v nich hrabou. A autoři tím jen chtěli říct (což je mi sympatické), abychom je nebrali tak vážně a co se nám nepozdává, si upravili po svém.
Autorská citace #65
17.4.2007 17:28 - Argonantus
Alek: "ten může může s rovnováhou udělat leda to, že ji nebude narušovat."
- no právě. Já jsem toho názoru, že ji vlastně zkouší narušit vždycky, a že to je normální, a je starostí DM (a jenom jeho), aby se mu to nepodařilo - ne tím, že mu to zakáže, ale tím, že upraví svoji stranu pole dle mého pravidla o rovnováze.
Autorská citace #66
17.4.2007 17:37 - Alek
Argo: no tak v tom jsme zajedno. Jde jen o výklad toho manifestu, kterej máme každej jinej ;) Tohle pravidlo směřuje k DM (a je jedno jestli je začátečník nebo ne), on prostě ve chvílích důležitých pro příběh musí kostky korigovat, nejlépe je vůbec nevyndávat.
Autorská citace #67
17.4.2007 17:52 - Rytíř
Alek: už jsem se lek, že se neopravíš.. :) to s tím, jestli má DM kostky korigovat nebo raději nevyndávat! Protože tohle pravidlo by podle mého mělo být svaté a někam bych ho vyryl namísto spousty jiných - DM nechť si vždy dobře rozmyslí, kdy použije kostky a kdy raději svou fantazii. Ovšem v okamžiku, kdy vyndá kostky, musí se hozenými výsledky řídit stejně důsledně, jako jakýkoliv jiný hráč!
Nic neničí důvěru mezi DMem a hráči, resp dobrý pocit ze hry, tak spolehlivě a rychle, jako falšování výsledků hodů...
Autorská citace #68
17.4.2007 18:07 - Argonantus
Alek: Aha. Já mluvím o pravidlu
5) Jsou-li kostky ve sporu s příběhem, pak příběh vždy vítězí.
- kde je můj postoj lautr stejný, jako Rytířův; nevyndávat kostky je něco dost jiného, než je vyndat, hodit, a pak si to rozmyslet.
... a o pravidlu
6) Min/Maxing a ťuňťování nejsou problémem vyplývajícím ze hry, ale problémem vycházejícím z hráče.
- ať koukám, jak chci, nepřipadá mi, že by to směřovalo k DM. Tím méně mi je z fromulace jasné, co s tím hodlají provést (asi zastřelit hráče...?)
Ale možná na to nedobře hledím.
Autorská citace #69
17.4.2007 18:36 - Alek
O 6) jsem nikdy nemluvil...mluvil jsem naposledy o 5) a ta imo směřuje přímo k DMovi. A naprostý souhlas s Rytířem, mělo by to tak být (leč jsou ťunťové, co to hoděj a když zjistěj, že to nevyšlo, tak to doháněj všude možně - to je pak tragédie, ale věřim, že tohle se stane každýmu jen jednou a příště už je radši nevyndá ;)).
Autorská citace #70
17.4.2007 20:59 - andtom
Argonantus: Pravidlo 6. evidentně směřuje k DMovi. Říká mu, že nemá pro min/maxing spílat pravidlům, když nejsou v tomto směru nepřůstřelná, protože rozhodnutí min/maxovat spočívá čistě na hráči. Tím mu také dle mého naznačuje řešení - ukázat nenásilně hráči půvaby hraní jinak než min/max a rozhodnutí nechat na něm.
Autorská citace #71
17.4.2007 21:30 - Argonantus
Andtom: Vzdávám se. Nikdy bych to bez doplňujícího výkladu nepochopil.
Autorská citace #72
21.8.2009 10:00 - Argonantus
S odstupem se mi to po WTF debatě jeví být opět aktuální.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.057417869567871 secREMOTE_IP: 3.90.205.166