Tipy a triky

Alnag
23.3.2007 16:33
Drak? DRAK??? DRAK!!!! Utíkejtééééé.
Tak tohle je to, čeho chceme dosáhnout.
Autorská citace #21
26.3.2007 08:33 - Argonantus
Já to postavím jinak; pokud jste toho názoru, že draci z nějakého důvodu hromadí předměty, pak je obtížné předpokládat, že s nimi zároveň nedovedou nějakým způsobem manipulovat....
Autorská citace #22
26.3.2007 09:53 - Jerson
Mě samotná idea hromadění předmětů přijde (s odpuštěním) pitomá - co z toho? Na jednou stranu se píše o nesmírné moudrosti draků a dalších podobných věcech, a na druhou stranu se chová jako trouba, co si sbírá nějaké leské cestky jen proto, že jsou lesklé.
Nemluvě o drobném faktu, že to zatracené zlato je šíleně těžké - kolik že toho drak unese? Tunu, dvě? Takový Šmak ležel na hromadě několika set tun zlata - odtahat to na vozech nebo dokonce v batůžku - to bych ho fakt chtěl vidět :-)
V mém fatnasy draci shromaždovali informace, dokázali "číst" auru místa nebo předmětu a stejným způsobem i informace ukládat, takže svět byl vlastně plný "dračích poznámek", které byly pro velkou většinu osatních neviditelné. Skutečný poklad, který se dá odnést ve vlastní hlavě.
Autorská citace #23
26.3.2007 09:54 - Jerson
Ještě mě napadlo - lidé v naší civilizaci hromadí předměty, ale nakládat s nimi je často nad jejich možnosti. STěhování studentů na koleje a zpět toho budiž příkladem - byl jsem jediný, který měl na koleji vždy jen tolik věcí, kolik se dá sbalit do batohu.
Autorská citace #24
26.3.2007 10:38 - Rytíř
Jerson: jo, poznámka o stěhování je vážně trefná :)) KAŽDÝ je velmi překvapen, kolik věcí vlastně má, když se musí stěhovat! :)
No a proč draci hromadí poklady.. i když to láká, tak to nemůžu svádět na tolkiena :), protože to dělají i naši draci a saně z pohádek. I když ty jdou i po princeznách, kanci. ;) Já to beru tak, že draci nejsou ani tak moudří, jako spíš vychytralí - teda ti zlí. U těch hodných nemam s moudrostí a vznešeností problém, ale ty taky pokud vím zas tak často na pokladech neleží... Možná jsem ale předpojatý, když věřím, že opravdová moudrost se se zlým přesvědčením moc neslučuje.
No a ty zlý mohou poklad hromadit jak pro to, že se jim líbí, tak třeba i proto, že díky němu si nemusí honit potravu sami, přijde jim až pod nos :))
Autorská citace #25
26.3.2007 11:20 - Fibriso
každý drak má rád něco jiného, většina draků co sbírá poklady na spaní paradoxně místo zlata sbírá obyčejné SP a CP, z důvodu aby jich měli *hodně*, bílí draci zase sbírají lidi a ostatní bytosti/zvířata (v ledu), zaltí zase dávají přednost sochám, obrazům a knížkám (*hodně* knížek, jeden ze zlatých draků na faerunu vlastní knihovnu která je jednou z největších na světě) ,jistý bronzový drak zase strašně rád sbírá magické hůlky a hole... a jeden zase sbírá příběhy a rád je vypráví (*nechtějte* ho potkat :D )
Autorská citace #26
26.3.2007 12:10 - andtom
Fibriso: :)) Jj, to jsou takové krásné specializované tematické sbírky. Ovšem jedna sbírka je spojuje, výměna na dračím sletu možná: sbírka kosterních pozůstatků vetřelců :)
Autorská citace #27
26.3.2007 12:33 - Argonantus
Můj dojem, získaný četbou Beowulfa je ten, že celý tento problém vděčí za vznik nedorozumění. NAPŘED byla mohyla s pokladem, a pak se do ní nastěhoval drak (alespoň v tom Beowulfovi to je přesně tak).
Pokud jde o takové případy, jako Frodův drak, působící na nějakém ostrově v Baltu nebo Severním moři, zřejmě placatém a nízkém, tak se drakovi ani nelze divit - mohyla byl ten nejzajímavější úkryt, jaký mohl najít.
Třetí případ stejného druhu je Fáfnir - i zde je zřejmé, že mohyla s pokladem byla už dřív; a dokonce se dá tušit, že podle jedné verze byla i kus od bojiště.
Autorská citace #28
2.4.2007 13:22 - Alnag
Přemýšlel jsem nad tím, jak tuhle Argonantus psal, že poslední drak vyhynul někdy ve 13. století. A říkal jsem si... co kdyby... co kdyby draci nebyli jen nějaké relikty z druhohor, co se "možná" potloukali někde po zemi, ale skutečně měli všechny ty úžasné vlastnosti, které se jim přisuzují - tu záludnou inteligenci a magické schopnosti?
Pokud tedy přijeme tato východiska, ptejme se dále, opravdu by takoví velice chytří a úžasně magicky nadaní draci prostě jen podlehli lidské expanzi a vyhnuli? A nebo, třeba možná, by se jenom adaptovali na měnící se prostředí. Co když na sebe jednoduše přijali lidskou podobou a začali lidskou společnost tak říkajíc "rozkládat zevnitř". Co následuje po 13. století? Počátky renesance, tedy zejména intelektuální a ideologická změna? Namířená proti komu? Co se začalo nevyhnutelně rozkládat s nástupem renesance? Církev. A s čím se často spojuje drak - s ďáblem... Zajímavé ne?
A pojďme v této úvaze "co kdyby" ještě trochu dál... Draci se tak trochu vytrácejí z přímého povědomí, snad aby je nikdo s náhlými změnami ve společnosti nespojoval. Ale pak, později nastává jejch pravá renesance. Dnes zavadíte o draka doslova na každém kroku. Dračí mem je nadmíru úspěšný. Že by příprava na návrat draků v jejich pravé podobně? Kdo ví. Žijí draci mezi námi? Kdo ví. Když však přistoupíme jen na chvíli na úvahu "co kdyby", vyvstanou nám zajímavé scénáře... třeba pro fantasy RPG hru v moderním světě a nebo možná i na trochu znepokojivější scénáře. :o)
Autorská citace #29
2.4.2007 13:48 - wraiths
Alnag : to mas pravdu, ze muzit mezi nami. treba Edison mohl byt takovy drak. kazdy ovlada svuj zivel a on treba elektriku. a nebo vetsina lidi co maji Nobela za mir mohou byt zlati draci. a Bill Gates je asi pekne tlustej a starej,bilej drak :-)) co uz si nahromadil peknej poklad. no a mame vysvetleni jak se prenaseji ty poklady...pres bankovni operece. ;-)
Autorská citace #30
2.4.2007 13:58 - andtom
Alnag: Žeby měli prstíky ve vydávání Dungeons&Dragons? Kdopak má složená kožovitá křídla ve vedení WotC? A Altaru? :)
Autorská citace #31
2.4.2007 14:19 - Dalcor
Kapitola 1 nepočítá s Dragonlance
Ćetl sjem dysi výbornou sbírku povídek se společným dračím jmenovatelem. Byly tam super povídky. BTW edna z nejhezčích DL povídek které sjem četl se týká stříbrného draka albína zabitého rytířem ze Solamnie a druhá pak o tom jak ancient dragon v přestorjení za nejvyššího komořího nějakého království svolá nejlepšší drakolovce k hledání sama sebe. vše proto aby si mohl na pár set let zdřímnout ;)
Autorská citace #32
2.4.2007 14:37 - Jerson
Hmmm, možná je to jen tím, jak se na draky díváme teď. Ostatně to samé se tvrdí i o emzácích, všechny ty filmy ukazující jejich technickou i mentální nadřazenost a / nebo přátelské úmysly taky mají připravit půdu pro jejich faktický příchod ... ale draci by si měli pospíšit, než jejich prostor shrábne Cyberpunk nebo něco takového.
Autorská citace #33
2.4.2007 15:15 - Argonantus
Jerson:
Cyberpunkoví draci jsou málem výzva...
Autorská citace #34
3.4.2007 08:33 - Jerson
... což je sice možné, ale hranice mého vkusu jsou nějak nastavené a cpberpunkový drak se do nich nevejde - i když by to byl možná originál :-)
Autorská citace #35
3.4.2007 14:56 - Ebon Hand
Já jsem připravil jen jednoho starého draka, zeleného. Je to hrozný hajzl, který tyranizuje celý svůj ostrov silou svých pohůnků, vydíráním, terorem, loupežema a podobně (je rozlehlý jako čechy a žije na něm půl milionu humanojdů). Vše vykonávají jeho nochsledi. Když něco chce, tak to časem získá, nějaké slovo nebo dohoda nic neznamená. To, že by se k němu dostali dobrodruzi a překvapili ho beru jako věc zhola nemožnou. Přeci jen si své sídlo buduje pár set let. A kdyby potřeboval rychlý přesun, není problém během krátké doby vše přehodit do úkrytu v jiné sféře a na nové místě z úložny zase vyzvednout. Jo ještě jsem zapoměl, že se baví sbíráním identit, které se ho pokusili odpravit a ve volném čase bádá nad možnostmi nekonečného trýznění svých zajatců. Tolik u mě..
A k těm co kdyby: Zvažovali jste někdy proč slovo drak, které je ve většině jazyků velmi staré, se řekne všude takřka stejně?? Drak, Dragon, Draco, Draconis, Drake..
Autorská citace #36
4.4.2007 08:44 - Argonantus
Ebon Hand:
Jazykovědný problém draka jsem s to vysvětlit. Slova pro draky byla nalezena ve staré řečtině (derkomai, derkesthai), v obou případech to souvisí se slovním základem ZRAKU, pozorování, pozorného sledování a podobně. Tam končí obvykle badatelé běžných levelů (s Oxford dictionary a podobně), ale čaroděj vyššího levelu Elder zjistil, že slovo "darc" existuje dokonce v sanskrtu, a je to opět zrak, pozorování; draky si tedy přivezli do Evropy zřejmě i se slovem už indoevropští praobyvatelé. Zajímavostí je, že slovo je příbuzné různými důmyslnými obměnami se slovem "clear", čistý, které je prý v keltštině a vůbec leckde.
Pak by tě šlo zavalit podrobnostmi o neméně zajímavých alternativách slov pro draky (saň, worm a podobně), ale asi by to glosa už neunesla. Pokud by na tom někdo trval, lze sem metnout příslušnou kapitolu knihy.
Autorská citace #37
4.4.2007 10:23 - andtom
Argonantus: To by mně zajímalo, jak se hledá příbuznost slova různými důmyslnými obměnami :) Mně to zní tak, jakože máme počáteční slovo a nějaké hezké vznešené ke kterému se chceme zpětně dobrat a tak provádíme důmyslné obměny, až se k tomu dopídíme.
Nejsem tedy ani ubohý čaroděj druhé kategorie Rumburak, ale slovo darc mi připadá tak krátké, že z něho snad musí pocházet spousta slov, resp. pomocí důmyslných obměn se zřejmě bude dát dospět ke spoustě slov. Jinak hádám, že úplně náhodou není žádných společných kořenů v minulosti mezi drakem a třeba současným anglickým slovem dark nebo nějakým jiným nevhodným slovem, pletu se? :)
Autorská citace #38
4.4.2007 10:47 - Argonantus
Andtom: Najdi si Eleshara Vermilliona, nebo Skavena, a zeptej se jich; já bych kecal. Vím jen, že různé přesmyky a záměny písmen ve slovech mají v každém jazyce svoje pravidla. Dokonce se tak děje i u skloňování ("hlásková změna").
Takže to rozhodně nejsou nějaké libovolné hrátky, ale bádají nad tím vědci s příšerně dlouhými tituly.
Jinak - ano, z těch evropských "praslov" pocházejí mraky slov, a dokazuje se tím vůbec příbuznost indoevropských jazyků. Například sníh, který zní podobně v kdejakém jazyce; nebo škola.
"Dark" - to nevím, může to být i náhoda. Stejně jako anglické a čínské "long", což značí drak a dlouhý. Jsem v jazykovědě čaroděj velmi nízkého levelu (gymnaziálního), a moudrosti stran draků nebo sanskrtu jsem vyčerpal z čarodějů daleko vyšších.
Autorská citace #39
17.10.2007 18:16 - sirien
Eleshara vám sem můžu poslat. Argonantus zmizel. Draci jsou úžasní :D
K prapůvosní otázce - při hraní na Tergaronu jsem své hráče zkonfrontoval s jedním drakem, resp. s jendím z posledních co zůstávali v Základní úrovni Tergaronu. Povídali si s ním později poměrně často a byli to docela dobří přátelé... on teda Pyros (ano, Dalcore, ale tato inspirace byla pouze jménem, prostě se mi pro draka líbilo. Nevim, proč by dračí jména měla být nevyslovitelná, nemyslím, že by draci potřebovali dělat se cool nevyslovitelným jménem, oni JSOU cool sami o sobě...) byl kapku starší (asi tři tisíce let, co se pamatuju) a vlastně celá nová civiilizace byla vystavena z jeho popudu, stál za půlkou politických machinací a operací a celou civilizaci směřoval nahoru k rozvoji, k čemuž měl sakra dobré důvody (potřeboval připravit půdu pro příchod věštbou přslíbeného mága který měl otevřít portál do jiné dimenze a znovu přivolat draky zpět do Základního světa z jejich nedobrovolného vyhnanství). Ne že by teda hráči věděli něco o tom že je drak (s dračí podobou se nenamáhal už pár set let), to zjistili asi až po roce hraní, ale stejně :))
A v současné hře... hm. Ona to tu čte Sathel, takže nic, ale tam mám draky zpracovaný MÓÓÓC pěkně a velmi netradičně :)
Autorská citace #40
19.10.2007 03:44 - sirien
Od ELESHARA:
Zdravím, přiznám se, že jsem poněkud líný zapisovat se na další forum, kam bych neměl už čas chodit. Zatím ale potvrzuji, že podle mých současných omezených zdrojů "drak" pochází z řeckého "drakón, drakontos" - mořský had nebo plaz, u něhož se spekuluje o společném původu s oním slovesem "derkomai, derkesthai", aorist "drakó, drakein". Nemám ale k disposici v tuto chvíli žádné zdroje jiné než internet. Na sanskrt se zeptám.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.085486888885498 secREMOTE_IP: 44.222.169.53