Tipy a triky

Jerson
15.6.2020 08:41
GM screen
Používáte GM screen? Pokud ano, závisí na systému, který hrajete, nebo ho použijete vždy? Máte ho před sebou, nebo po straně? Jaké výhody pro vás použití má, a případně jaké nevýhody?

Pokud GM screen nepoužíváte, tak proč ne? Jak se stavíte k tomu, když jste hráči, a GM ho použije?

Měl by se GM ptát hráčů, zda a jakých způsobem GM screen použít, nebo to má rozhodnout sám? A co když by hráči chtěli používat vlastní obdobu?
Autorská citace #41
26.6.2020 12:14 - LokiB
sirien: hele, ale to co píšeš, není v rozporu s tím, co píšu já. Ty to nesnášíš, mně to vůbec nevadí, někdo jiný to oblibuje. u nás se to normálně používalo, i když se GMové střídali, ale když nebyl po ruce, tak to nevadilo, když byl, tak taky ne.

že s tím máš až takový problém, je nepříjemné. ale není to důkaz toho, že je GM screen obecně zlo. chápu, že je to obtížně přenositelná zkušenost.
stejně jako nejsou zlem auta, i když je mnoho cyklistů z duše nenávidí a přesvědčují každého, aby je opustil a přešel na MHD a kola. je to věc nastavení hlavy, ne neměnný fakt.

Ale jak jsem psal, klidně se bez GM screenu obejdu, a nikomu ho nenutím.
Autorská citace #42
26.6.2020 12:17 - Aegnor
EDIT: Tady byl nějakej nesmysl.
Autorská citace #43
26.6.2020 12:21 - LokiB
Aegnor: ty máš zvláštní schopnost diskusi druhých lidí svérázně překroutit :)

s tím zlem to byl komentář na sirienovo ostré vymezení se, viz "nicméně kdyby na to došlo tak dotyčného GM asi zkusím intenzivně přesvědčit ať ten krám zahodí. Potkal sem to párkrát (jednotky případů) na one shotech. Bylo mi to protivný i jako hráči,"

což chápu tak, že GM screen skutečně považuje obecně za zlo. ale raději, když bude mít sirien potřebu, bych to dál diskutoval s ním (nebo nediskutoval vůbec, ono to není třeba už dál rozvádět), než do toho zabředávat s tebou, který si to zas vyložíš po svém :)
Autorská citace #44
26.6.2020 12:30 - sirien
No mě Aegnor pochopil docela dobře.

Tvoje nepodložená generalizace toho co píšu, na druhou stranu... Že mám k něčemu sám vyhraněný postoj neznamená, že ho mám za plošně platný.

Nicméně pravda je, že bych screen nováčkovi nedoporučil, spíš naopak, a mám za to, že se stále dodnes používají hlavně protože pro vydavatele to je produkt který můžou prodat nebo použít v propagaci - mít to volný průběh (bez propagace, bez přidávání do krabicovek, bez toho aby to sponzoři tlačili streamerům...) tak to IMO už prakticky vymizelo.
Autorská citace #45
26.6.2020 12:33 - Aegnor
pardon, pardon, už mlčím.
Autorská citace #46
26.6.2020 12:35 - LokiB
sirien píše:
tak to IMO už prakticky vymizelo.


tedy máš za to, že těch GMů, kteří to používají rádi, není dost na to, aby se to jako produkt uživilo?
tak třeba při posledních kickstarterech k SW byl GM screen jedním z dalších doplňků a z toho, co jsem četl v diskuzích, byl celkem žádaný (jasně, ozvali se hlavně ti, kteří ho chtěli; ti, kteří ho nechtěli, o tom nepsali :))

svůj náhled čerpám ze své omezené sociální bubliny a pak z diskusí k SW a Old School hrám, kde GM screeny svoji popularitu také mají.
Autorská citace #47
26.6.2020 13:28 - sirien
Mám za to, že kdyby se to nepropagovalo a nemělo to setrvačnost, tak by většina GM vůbec neměla potřebu / by je vůbec nenapadlo něco takového u hry mít.

GM screen funkčně patří ke stylu hry, který upadl docela do menšiny. I když teď mě napadá že možná soudím hodně z euro pohledu, us herní kultura je trochu jiná - ale podle nějakých náznaků (rozmach "theater of mind" atp) to platí i tam, i když možná v ne tak velké míře.

Velká část té poptávky je IMO taky daná tím, že ty screeny jsou artově hezké a lidé si je pořizují ne ke hraní, ale jako sběratelský předmět. (Ale to je hlavně můj dojem teda, podklady pro to nemám.)
Autorská citace #48
26.6.2020 14:18 - LokiB
ono taky část toho úpadku půjde na vrub digitalizaci ... část těch, kteří rádi hrají na mapkách s panďuláky se přesunula na online. když se hraje přes virtuální tabletop, GM screen sice nevidíš, ale znamená to, že tam není?

když se podíváš na Critical Role (ať už DND nebo třeba i SW) a další online videa, i když hrají u jednoho stolu, GM screen jedou (z jakých důvodů nebudu spekulovat, jestli propagace, nebo styl hry nebo něco jiného). a i to lidi přebírají.
Autorská citace #49
26.6.2020 14:33 - Jerson
LokiB píše:
s tím máš až takový problém, je nepříjemné. ale není to důkaz toho, že je GM screen obecně zlo

Obecně bych to neřekl. Mám k tomu takový postoj, že GM by se měl hráčů zeptat, zda jim to nevadí, a když to nikomu nevadí, klidně ať ho použije. Když by to někomu vadilo, tak buď screen odstranit úplně, nebo uspořádat sezení tak, aby mohl mít screen po straně, kde bude třeba bude zakrývat mapy není připravené figurky, ale jinak aby měl před sebou volno.

O odučováním averze k bariérám jsem slyšel, ale jednak mi to ta to nestojí, a druhak vertikální předměty na stole shledávám nepraktické obecně - překáží to, když chci něco podat, když společně něco kreslíme, překáží to ve výhledu na mapy, obrázky, battleplán, a na to si není jak odvyknout. Prostě GM screen bariéra je, faktickyy k svým určením, má bránit hráčům koukat GMmovi do papírů, čísel a na hody.

A opravdu v y ne zajímalo, jak by zastánci GM screenu reagovali na toy když vy si podobně skrýval informace i každý hráč. A že v některých hrách by to dávalo větší smnysl, zejména pokud hráči hrajou navzájem podezřívavé nebo nepřátelské postavy v uzavřené hře.
Autorská citace #50
26.6.2020 14:56 - LokiB
na to, že si hráči chrání svoje informace / character sheety před dalšími hráči jsem také zvyklý :) chápu ale, že když je někdo citlivý k atmosféře, tak mu to může přijít nepohodlné (tedy ne třeba ten samotný screen, ale atmosféra nedůvěry, kterou to pro něj navozuje).

Jerson píše:
překáží to, když chci něco podat, když společně něco kreslíme, překáží to ve výhledu na mapy, obrázky, battleplán, a na to si není jak odvyknout.


Pravdou ale je, že když jsme hráli s tebou Omegu, tak si nevybavuji, že by cokoli z tohoto proběhlo. Tedy, i kdybys byl za plentou, tak by se to v těchto věcech během hry spíše neprojevilo.
Konec konců, lidé u toho hráli i z postele, z verandy, prostě co chatička na Dálavě nabídla.

Jerson píše:
GM by se měl hráčů zeptat, zda jim to nevadí, a když to nikomu nevadí, klidně ať ho použije. Když by to někomu vadilo, tak buď screen odstranit úplně, nebo uspořádat sezení


tak když se sejdou protichůdné potřeby, musí buď jeden ustoupit, nebo se najde kompromis, nebo se rozejdou, to je fakt.
že ty ze svého přístupu budeš preferovat hráče před GMem, je myslím zřejmé. jestli je to vliv toho, kdy jsi jako hráč měl špatnou zkušenost s přístupem GMa ... on ten screen svádí k tomu, aby byl GM podezírán z fixlování kostek. zajímavé by bylo ověřit, jak velkému množství hráčů by GM screen vadil méně, kdyby kupříkladu GM vůbec neházel (všechny hody by dělali hráči), nebo házel otevřeně, před GM screenem

zkus se na to podívat i z pohledu GMa, který má třeba zkušenosti, že měl připravená dobrodružství, svoje mapky, hádanky a překvapení, a pak mu tam hráči (ať už úmyslně nebo náhodou) koukli, a část té práce, kterou do toho dal, vyletěla komínem. jestlis tohle nikdy nezažil, rozumím víc tomu, že ti GM screen přijde zbytečný

Jerson píše:
aby mohl mít screen po straně, kde bude třeba bude zakrývat mapy není připravené figurky, ale jinak aby měl před sebou volno.


To u stolu často nejde technicky zajistit, aby to bylo současně i použitelné.
Autorská citace #51
26.6.2020 15:24 - sirien
Loki: virtuální hry jsou ještě úplně jiná problematika. A ano, vadí mi, když hráči mají před sebou víc VTT než videa.

Každopádně mě nijak nerozporuješ. Ano, hráči to vidí na streamech. Streamy mají sponzory, DM screen sou hrozně moc vidět, takže to je žádaný merch na použití - přesně to, co popisuju.
Autorská citace #52
26.6.2020 15:27 - Šaman
LokiB píše:
zkus se na to podívat i z pohledu GMa, který má třeba zkušenosti, že měl připravená dobrodružství, svoje mapky, hádanky a překvapení

Aneb:
Oblíbená cesta získávání informací od goblinů:
*Skuteční muži* mučí je.
*Praví roleplayeři* kouzlí Znalost legend/Telepatii/Čtení mysli.
*Potrhlíci* říkají jim slovní hříčky.
*Ťuňťové* mrknou za GMovo stínítko.


Na druhou stranu, pokud nebude stínítko, tak si GM svoje poznámky dá třeba do označeného sešitu a ubude i náhodných prozrazení - např: "Tady je tvoje postava… tady je velmistr hadí sekty… ou, asi jsem neměl vidět co má za kouzla… a pod ním je konečně moje postava :)"
Autorská citace #53
26.6.2020 21:41 - shari
Já DM screen používám z několika důvodů:
- mám na něm výpisky z pravidel o kterých vím, že si je nezapamatuju
- mám tam nejdůležitěší staty hráčů (když se během hry zeptám na passive perception, tak budou vědět, že maj začít něco hledat)
- při boji na něj věším cedulky s iniciativou - je to přehledné a všichni na to vidí
- ta zde zmiňovaná "bariérovitost" mi v podstatě umožňuje si tam sednout (či stoupnout) a odehrát to; jednou jsem si DM screen zapomněla a... bylo to mnohem víc stresující než obvykle
Autorská citace #54
26.6.2020 22:31 - Jerson
LokiB píše:
Pravdou ale je, že když jsme hráli s tebou Omegu, tak si nevybavuji, že by cokoli z tohoto proběhlo. Tedy, i kdybys byl za plentou, tak by se to v těchto věcech během hry spíše neprojevilo.
Konec konců, lidé u toho hráli i z postele, z verandy, prostě co chatička na Dálavě nabídla.

Však Omega nic z toho nepotřebuje, takže u ní ani GM screen nedává smysl. Leda snad na vykládání karet.

Jinak mi hráči mi do poznámek koukat mohli, ale něco u nich vyčíst bylo dost těžké. Takže tyhle situace jsem zažil, ale ve chvíli, kdy nepoužívám předem připravenou mapu určenou k prolézání už opravdu nemám co skrývat.
Autorská citace #55
26.6.2020 22:33 - efram
To, že někomu vadí přítomnost gm screenu považuji za malichernost. Většina skupin co znám používá buď GM screen a nebo jeho obdobu v podobě desek, laptopu etc. Tento prvek se jen přerodil v jinou formu, ale určitě nevymizel. Je to celkem i logické. Osobně potřebuji svůj určitý prostor pro poznámky. Gm screen má i nosné informace, které gm využije. Za mě cajk. Pokud by hráči můj gm screen vadil, respektuji jeho názor, bude se teda asi muset porozhlédnout po jiné skupině.
Autorská citace #56
26.6.2020 22:59 - LokiB
efram: jakkoli mi GM screen nevadí, tak to, že někomu vadí, bych za malichernost nepovažoval. mávnou nad lidskými pocity rukou málokdy něco vyřeší nebo zlepší, zejména tedy při hře, která má být společenská, společná a zábavná.

a je vlastně symptomatické, že někdo vyžene od stolu GMa se screenem a někdo zas hráče, kterému screen vadí :)
Autorská citace #57
26.6.2020 23:08 - Corny
"Respektuji jeho názor a vykopnu ho za něj" :D (se ani nebudu pouštět do toho, co má GM co sólo rozhodovat o tom, kdo bude v jejich skupině...)
Autorská citace #58
26.6.2020 23:37 - malkav
Corny: Tak ta závorka je taková ... no nebudu se pouštět do toho, kdo má odejít, pokud vadí ten screen jen jednomu hráči ... ale jo, ta poslední věta tedy eframovi ulítla :D
Autorská citace #59
26.6.2020 23:49 - sirien
Tak ono na internet se snadno píše jak by někdo použil podobné razantní řešení. V praxi to pak vypadá jinak.

Už sem to někde psal, ale spousta případů kdy si za mnou na nějaký akci* přišel někdo pro radu s nějakou nekompatibilitou ve skupině (očekávání, stylu, pojetí RP...) měla společný jmenovatel ten, že tenhle "očividná" řešení, která jsou mezi lidmi na fórech tak "oblíbená", nebo aspoň často zmiňovaná (nejspíš protože mnoho lidí na fórech jsou zapálení hráči co hrají ve více skupinách a spoluhráče si vybírají na hru a ne že by "prostě hráli s kamarády") byla naprosto mimo, protože dotyční prostě chtěli hrát spolu ve skupině tak jak jsou. Najít pro ně nějaké jiné funkční řešení bylo často netriviální.

* zajímavé, že takové dotazy online skoro nepotkávám, ale na akcích nemálo. Možná, čistá spekulace, to je přesně protože osobní setkání je skutečně osobnější a lidi se pak právě nebojí že dostanou nějakou úderně siláckou, ale vlastně naprosto useless odpověď. Možná protože mají dojem že můžou věc snáz vysvětlit - A nebo možná právě protože už online takovýhle výkřiků nanic viděli příliš.
Autorská citace #60
27.6.2020 01:40 - Lethrendis
Sirien 59: Naprosto souhlasím

Chtěl jsem ještě dodat pár věcí, ale párkrát jsem to smazal. Zrovna GM screen je tak zcela naprosto věcí individuální preference, že je skoro zbytečné vymýšlet k tomu nějaká moudra.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.071946144104004 secREMOTE_IP: 18.234.55.154