Tipy a triky

Jerson
15.6.2020 08:41
GM screen
Používáte GM screen? Pokud ano, závisí na systému, který hrajete, nebo ho použijete vždy? Máte ho před sebou, nebo po straně? Jaké výhody pro vás použití má, a případně jaké nevýhody?

Pokud GM screen nepoužíváte, tak proč ne? Jak se stavíte k tomu, když jste hráči, a GM ho použije?

Měl by se GM ptát hráčů, zda a jakých způsobem GM screen použít, nebo to má rozhodnout sám? A co když by hráči chtěli používat vlastní obdobu?
4.7.2020 12:51 - LokiB
gergon: ber to tak, že tady se hodně věcí diskutuje skutečně na akademické úrovni (a to nemyslím hanlivě). Takže pojmy jako společná hra, railroad, sandbox, autorita GM, ponoření do hry, gamistická hra, atd atp jsou tu často brány ve významu, který je (pro mě) třeba odlišný od toho, jak ho chápu sám.

Když píše Jerson společná hra (kurzívou je to proto, že to používá jako terminus technikus), tak tím myslí hru, která má některé specifické atributy ... nejen to, že ji lidé hrají spolu. Ale týká se to i jejich zapojení, pravomocí, atmosféry, atd....
Z mého pohledu jsou jeho nároky na takovou hru velmi restriktivní, já je tak vyhraněné nemám.
Mně GM screen nevadí, jako GM ho někdy používám (když je po ruce a prostředí je pro to vhodné), když ho má GM a já jsem hráč, tak mě to nijak neruší. Ale zas že bych na něj přísahal a nechtěl bez něj hrát, to ne.

Některým hráčům GM screen vytváří pocit psychické bariéry (nejen fyzické, což je rozdíl od těch dalších příkladů, které jsi jmenoval) mezi hráči a GMem ... a mají pak třeba problém brát tu hru jako společnou a to jim vadí, protože chtějí (někteří, ale není to jediný důvod, který tu zazněl) hrát hru, kde jsou si všichni rovni, sedí nad společným příběhem ve společném settingu, který všichni stejnou měrou vytvářejí) (a to je pro ně ta společná hra).

Proto jsem psal, že je to tu diskuse, kde sytý hladovému nevěří ... my, kterým GM screen nevadí, obtížně porozumíme těm hladovým, ve kterých vzbuzuje hladové pocity. A oni zas obtížně přijmou náš pohled, že GM screen prostě problém ani pro společnou hru být nemusí.
4.7.2020 12:53 - Lethrendis
Jerson ve svém postu 115 předestřel svou představu dobré hry, a protože v ní není GM screen, tak z toho vyvozuje, že by neměl být celkově. Fajn. Jenže jak už tady opakovaně zaznělo, představy o tom, co je "dobrá hra", jsou fakt diametrálně odlišné.

Ergo věřím tomu, Jersone, že i kdybys vedl hry v nejlepší snaze přesně tak, jak jsi to popsal, stejně by ti nemálo lidí řeklo, že to nebyla "dobrá hra" a že je to nebavilo. Třeba protože oni si přišli příjemně si popovídat s pivkem a preclíky a ne se ponořovat, ale těch důvodů může být neomezeně mnoho.
4.7.2020 12:59 - efram
mě by opravdu zajímalo jetsli Jerosne dokážeš vyhlednout ze svěého obsesivního kruhu

GM-svini-schovává-koná-proti-hrát-otevřeně-je-to-nejlepší-pro-GM-PAUZA-GM-sviní.........

Pořád jedeš stejnou mantru dokola, bez ohledu na to co ti tu lidé píší. Neustále to téma reinkarnuješ ve většině (ne-li ve všech) svých příspěvcích (vláknech). Jistě jsou lidé a hry, kdy tebou preferovaná otevřená hra je top. Ale jsou lidé co hrají jiným stylem než preferuješ ty, a vyhovuje jim to. Smiř se s tím. Zkus to pochopit a možná se před tebou objeví skutečné výzvy k řešení, které komunita uvítá.
4.7.2020 13:38 - sirien
Gergon: a právě proto rozlišujeme objektivní a subjektivní soudy. Ono totiž pro Tebe ne/přítomnost GM screenu může být nepodstatná - ale pro jiné může hrát značnou roli, ať už z jakýchkoliv důvodů.

LokiB píše:
Když píše Jerson společná hra

Tak si Jerson spíš plete pojmy, protože do "společná" tlačí významy, které normálně odlišujeme (máme pro ně samostatné termíny), takže tady je zmatečnost spíš u Jersona.

Máš společnou hru, což je obvykle chápáno jako kooperativní přístup k tvorbě hry (příběhu, zábavy etc.)

Máš symetričnost, což je jiný pojem pro otázku (míry) rozdělení pravomocí a informací.

Máš otevřenost, což se vztahuje jen k míře rozdělení informací.

...a máš další podobné pojmy. Co mají všechny společné je to, že se z velké části nevztahují ani tak moc k samotné hře a jejím pravidlům (i když to není absolutní a jsou i výrazné výjimky - např. uzavřenost DCček v GUMSHOE má game-designové důvody...), jako spíš k social contract a vůbec k metaherní a hlavně sociální rovině té hry a ten postoj ke GM screenu se myslím láme hlavně tady spíš než v rovině faktického hraní u herního stolu. Ale to už je myslím v teorii hloubějc, než byla tahle diskuse zamýšlená.


efram: jen tak pro zamyšlení - totéž co si právě vytknul Jersonovi lze lusknutim vytknout Tobě, jen Tvoje cyklické téma je "V DnD as written se dá hrát prakticky cokoliv hráči chtějí, není nijak třeba cokoliv měnit, stačí se podívat do PPJ a najít tuhle jednu větu a řídit se jí..." A je úplně jedno, kolikrát Ti někdo vysvětlí, proč to vidí jinak.
4.7.2020 14:40 - efram
sirien

Právě že nedá. Z jednoduchého důvodu. Já rozhodně nezačínám diskuse s tímto plánem a už vůbec nereinkarnuji témata za tímto účelem. To je dost zásadní rozdíl od Jersonova případu. Stačí se podívat jakým způsobem jsou zakládány "akademické diskuse" a v co se to po první stránce zvrhne.

Ano já si myslím, že zkušený hráč s v d20 5e zahraje cokoli a pravidla obsahují mnoho návodů a postupů. A ty návody někteří circlejerk kritici neznají a nebo je ignorují. Buď záměrně, aby řeč nestála a nebo jen z nevědomostí (myšleno tak, že si prostě všechna pravidla člověka nemůže pamatovat, zejména pokud je nepoužívá).

Zvláštní je ten tvůj povzdech na konci. někomu se to musí vysvětlovat pořád dokolečka a s někým se o tom donekonečna polemizuje, protože "akademická debata", navíc s dovětkem, že až se bude pisatel nudit tak tu mrtvolu zase vykopem.
4.7.2020 15:00 - Log 1=0
Viktor Stěpanovič Černomydrin píše:
Měli jsme ty nejlepší úmysly, ale dopadlo to jako vždycky.


Btw. Jersone, máš nějaké výstupy toho crossweb srovnání?
4.7.2020 16:05 - sirien
efram: díky za podtrhnutí mojí pointy. Každopádně bych ocenil, kdyby se tohle téma nezměnilo v další případ samovznícení z něčí potřeby chránit ostatní před Jersonem, což je další takové... mnohými odpozorované opakované kolečko.
4.7.2020 23:01 - efram
sirien

neboj uz mlčím, nerad bych se víc ponořil do další "akademické" debaty. Navíc je dost velká šance, že za několik týdnů (možná déle/dříve) se to reinkarnuje nebo vynoří z hlubin v jiné diskusi jako pověstná nemesis, takže zapojit se mohu později.

P.s.: domluvím se s družinou a ja budu mít na další hře GM scrreen a hráči budou mít player screen, uvidíme jak nám to zboří hru
Nick:
Velikost okna: [1] [2] [3]
Zobrazit náhled Zobrazit náhled
Tagy:
Vaše IP adresa není z "bezpečných" adres. Příspěvek se odešlou pouze se správně opsaným kódem. Pokud nechcete opisovat kód, můžete se přihlásit (pokud nemáte účet, nejprve se zaregistrujte), nebo nám poslat informaci na PM a my Vaši IP adresu přidáme.
Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.24588203430176 secREMOTE_IP: 35.175.133.127