Tipy a triky

Jerson
15.6.2020 08:41
GM screen
Používáte GM screen? Pokud ano, závisí na systému, který hrajete, nebo ho použijete vždy? Máte ho před sebou, nebo po straně? Jaké výhody pro vás použití má, a případně jaké nevýhody?

Pokud GM screen nepoužíváte, tak proč ne? Jak se stavíte k tomu, když jste hráči, a GM ho použije?

Měl by se GM ptát hráčů, zda a jakých způsobem GM screen použít, nebo to má rozhodnout sám? A co když by hráči chtěli používat vlastní obdobu?
Autorská citace #1
15.6.2020 08:53 - LokiB
Píše:
Používáte GM screen?


Někdy. Když se hraje spořádaně u stolu a mám hodně svých poznámek a mapek, tak ano. Taky, když je to systém, kde si ještě nepamatuju všechny mechaniky/vzorce/... a na GM screenu jsou uvedené.

Píše:
Pokud ano, závisí na systému, který hrajete, nebo ho použijete vždy?


Na systému nezáleží, záleží na tom, jestli jsou pro to podmínky a potřeba.

Píše:
Máte ho před sebou, nebo po straně?


Z praktických důvodů před sebou.

Píše:
Jaké výhody pro vás použití má, a případně jaké nevýhody?


Výhody: Nesvádí to hráče k nakukování do poznámek GM. a současně prostor pro zobrazení informací pro GM.

Nevýhody: zabírá to prostor. odděluje to GM od hráčů.

Píše:
Jak se stavíte k tomu, když jste hráči, a GM ho použije?


Nevadí mi to, když se tak GM cítí komfotnějši.

Píše:
Měl by se GM ptát hráčů, zda a jakých způsobem GM screen použít, nebo to má rozhodnout sám?


Rozhodnout by se měl sám.

Píše:
A co když by hráči chtěli používat vlastní obdobu?


Jestliže to budou používat pro zakrývání svých poznámek, mapek, charactersheetu, tak s tím nemám problém. Aby házel hráč za screeenem mi ale nevyhovuje.
Autorská citace #2
15.6.2020 08:59 - Corny
- Osobně nehraju hry, které by z GM screenu nějak benefitovaly (Fate, Blades, ...), v drtivé většině hází hráči a když už potřebuju nějaké poznámky, tak je mám u sebe v bločku. Popravdě i kdybych hrál třeba DnD, tak screen pravděpodobně nepoužívám a házím z principu viditelně (nejen proto, že tajný hody moc neuznávám, ale i to podle mě moc odděluje GM a zbytek hráčů), leda bychom hráli hru, která vysloveně vyžaduje hody, co hráči nevidí. Sám ale screen mám spíš v podobné kategorii jako Dice tower... v podstatě fancy gadget, který ale k hraní není moc potřeba.

- Když ho GM použije, tak záleží na tom, co to je za GM a na čem jsme se dohodli na začátku. Pokud hrajeme něco, k čemu jsou tajné hody vhodné nebo potřeba, tak ať si ho používá, stejně tak pokud ho má třeba primárně na pravidla, poznámky a jiné propriety, ale hází veřejně. Pokud bychom hráli něco, kde házení tajně není nutné a GM přesto hází za screenem, tak bych asi dal najevo, že mi to moc nesedí a nadšený bych z toho nebyl.

- Podle mě by použití GM screenu, pokud není jen na poznámky a rychlá pravidla atd., mělo vycházet z domluvou přede hrou, tj. z toho, co hrajeme a jak jsme se na té hře dohodli. Tj. ano, měl by se "ptát" hráčů. Pokud řekne "Mě je jedno, co si o tom myslíte ale já si budu házet tajně za screenem", je to pro mě varovný signál.

- Co se "hráčských" screenů týče, tak asi podobně jako k tomu GM screenu. Mělo by to vycházet z dohody o hře na začátku hraní. Pokud hrajeme něco otevřenějšího, tak bych byl spíš proti, pokud bychom hráli třeba DnD a budou to používat pro svoje poznámky nebo na pravidla, tak je to docela jejich věc, jestli budou používat něco podobného. A popravdě, co se mě týče, tak pokud GM chce házet tajně za screenem, tak mi připadá jen fér, aby něco takového trpěl i u hráčů ;)
Autorská citace #3
15.6.2020 09:27 - Aegnor
Osobně mám nějaké GM screeny, ale nepoužívám (byla to vždycky součást nějakého balíčku "for GM"). Zatím vždycky sedáváme tak, že si navzájem nevidíme do poznámek. :-)

Jasná nevýhoda je vytváření určité "bariéry" mezi hráči - takže pokud bych někdy screen použil, tak určitě někde lehce bokem - tak, abych za něj mohl dát poznámky a abych měl pravidla rozumně na očích, ale ne tak, aby byl mezi mnou a hráči.

Jestli Vypravěč použije nějaký screen, to je na něm, je mi to asi šumák. Teda, aspoň většinou. Kdybych věděl, že GM občas fixluje kostky, tak bych se ho snažil přesvědčit, ať všechno hází veřejně.

LokiB píše:
Jestliže to budou používat pro zakrývání svých poznámek, mapek, charactersheetu, tak s tím nemám problém. Aby házel hráč za screeenem mi ale nevyhovuje.

Proč Ti to házení za screenem (u hráčů) nevyhovuje? Já funguju tak, že si řeknu o hod a dozvím se výsledek, takže je mi asi úplně jedno, jestli by hráči házeli přímo na moje poznámky, na svoji stranu stolu a nebo jestli by si odešli do kuchyně, aby si hodili. :-)
Autorská citace #4
15.6.2020 09:31 - Log 1=0
Píše:
Používáte GM screen?

Ne. Dříve jsem měl vytisklé papíry s jeho rubovou stranou, ale stejně jsem je nemohl najít mezi poznámkami a většinu věcí si pamatuju.

Píše:
Pokud GM screen nepoužíváte, tak proč ne?

Vytváří takovou divnou bariéru mezi PJ a ostatními.
Navíc ho (už) nepotřebuju.
A nechtělo se mi za něj dávat peníze.
Píše:
Jak se stavíte k tomu, když jste hráči, a GM ho použije?

Radši bych, aby to nedělal, ale je to totální prkotina, kterou nemám potřebu řešit, vlastně je mi to spíš jedno.
Píše:
Měl by se GM ptát hráčů, zda a jakých způsobem GM screen použít, nebo to má rozhodnout sám?

Na otevřené či uzavřené hře by se skupina měla domluvit*, ale pokud háže před ním a jen si zakrývá poznámky, tak nevidím problém, když si to rozhodne sám.
*má trochu paradoxní anekdotická zkušenost je, že ve většině uzavřených her si GM zakrýval kostky papíry nebo rukou a většina her se screenem byla otevřených.
Píše:
A co když by hráči chtěli používat vlastní obdobu?

Zopakuji, že použití screenu považuji za paralelní k uzavřené a otevřené hře.
Mám pocit, že dvojtá bariéra by mi asi u hry reálně vadila, ale nemám zkušenost.
Hru, kdy bych jak PJ jako jediný neměl screen, bych asi klidně hrál, i když nepreferuji a nemám zkušenost.
Jako hráči by mi vadila dvojtá bariéra v mezihráčské interakci (pokud by neměla grupa screen společný).
Jo, a taky mi to přijde nepraktické, ale když by byl stůl dost velký...
Hm, ta bariéra je vlastně trojtá, dva screeny a Území nikoho.
EDIT: Hraju z drtivé většiny DnD, ale mástroval jsem minikampaň ve FATE a necítím rozdíl.
Autorská citace #5
15.6.2020 10:22 - Šaman
Hraju Fate, takže nepoužívam. Fate je otevřená hra, kde hráč ví před jeho hodem kolik musí hodit. Ale i za dob oDrD a skrytého házení se používaly maximálně pravidla jako zástěna, kdyz bylo potřeba.

Výhodu bych viděl v tom, že často mám oboustranné poznámky, takže by to nesvádělo do nich nakukovat. To se ale dá vyřeešit spíš nějakým GM sešitem. A ne, že by to hráči dělali, spíš považuju za slušnost případné spoilery aspoň trochu schovat.

Nevýhoda bude jak v tom že často na stole není místo ani pro mapu, tak v tom, že to pak vypadá, že GM je nějaký velín. A já spíš chci, aby hráči občas projevili také trochu autorský stance ať už je to cokoliv. A GM "velín" je od toho imho bude spíš odrazovat.
Autorská citace #6
15.6.2020 10:28 - Corny
Jen poznamenám, že jsem to možná nenapsal úplně srozumitelně, myslel jsem to pochopitelně tak, ta hraju například Fate nebo Blades, tj. hry, které z GM screenu dle mého nebenefitují.

Šaman píše:
Nevýhoda bude jak v tom že často na stole není místo ani pro mapu, tak v tom, že to pak vypadá, že GM je nějaký velín. A já spíš chci, aby hráči občas projevili také trochu autorský stance ať už je to cokoliv. A GM "velín" je od toho imho bude spíš odrazovat.

Jinak tohle je taky pěkně řečeno a pod to se klidně podepíšu.
Autorská citace #7
15.6.2020 15:30 - malkav
Jak se stavíte k tomu, když jste hráči, a GM ho použije? - Vůbec nijak mě to neruší.

Měl by se GM ptát hráčů, zda a jakých způsobem GM screen použít, nebo to má rozhodnout sám? - Jakým způsobem? Tato otázka je taková prazvláštní. Ptát se podle mě nemusí.

A co když by hráči chtěli používat vlastní obdobu? - Nevidím k tomu důvod, ale vždy je možné aby i hráč měl desky, kde si neveřejné informace drží mimo pohled ostatních hráčů.
Autorská citace #8
15.6.2020 15:39 - LokiB
Ono to s GM screenem souvisí - myslíte, že když má třeba GM před sebou otevřený notebook (přesněji - přenosný počítač netabletového typu), že je to stejné jako GM screen, lepší, nebo horší?
Autorská citace #9
15.6.2020 16:28 - Jerson
Laptop bývá o něco málo menší než GM screen, takže bbx to mělo být o něco málo lepší, ale (pro mě) jen v případě, že ho používá na ukazování obrázků a dalších informací hráčům. A ani pak ho nemusí mít před sebou, ale mohl by ho mít po straně.
Autorská citace #10
15.6.2020 16:42 - malkav
I když jsem přítel papíru a tužky, tak dokážu pochopit, že v knížce se blbě mačká ctrl+f. Taky produkce dokreslující melodie bude kvalitnější z notebooku, než když ji broukají hráči/GM :)
Autorská citace #11
15.6.2020 16:49 - Šaman
Notebook není úplně tématem původní otázky, tak jsem se o něm nezmiňoval. Ale ten používáme, většinou na hudbu a občas na obrázky. Jen je mimo herní plochu, stranou. Mezi hráči by myslím příliš strhával pozornost. Kromě toho někdy se povede mít na stole jen "stylový" equip a notebook by to kazil.

A aktivně při hře ho nepoužíváme (ve smyslu nějaké programy pro vyhodnocování čehokoliv, házení kostkou apod.)
Autorská citace #12
15.6.2020 17:05 - MarkyParky
S notebooky to máme takhle:
* v některých hrách máme striktně domluvu, že jedeme pen-n-paper a notebooky jsou zapovězená věc. I pro GMa.
* v některých hrách mám GM poznámky v notebooku, ale ostatní hráči jsou většinově pnp. V takovém případě mám vždy notebooka spolu s poznámkami stranou, aby nezacláněl a nepřekážel a nevytvářel bariéru.
* v některých hrách s větším účetnictvím používáme notebooky všichni. Tam to neřeším, mám ho před sebou jako ostatní.
Autorská citace #13
15.6.2020 18:10 - Boldrick
Malkav:
:-D
Autorská citace #14
15.6.2020 18:50 - Jarik
Když jsem začínal, tak jsem jej používal právě proto, aby mne oddělil od hráčů. Nebyl jsem si moc jistý a tak mne chránil. Dneska mám s sebou pár sešitů nebo souhrn těch věcí že screen. Do kterých se nestydí podívat.
Raději než hledat v pravidlech.
Autorská citace #15
15.6.2020 19:30 - Lethrendis
Klasický screen jsem nepoužíval nikdy, ani ne kvůli bariérám, spíše ze zvyku. Dost často mívám vedle sebe na lenošce noťas kvůli pravidlům, zvlášť u her, kde jsou pravidla rozsáhlejší. Hudbu u hry moc rád nemám, protože mě ruší, a to i když je tlumená a stylová. Poznámky a materiály mívám raději vytištěné, stejně tak případné souhrny na papírech kolem sebe. Stejně tak házím fyzicky, byť někteří hráči využívají apky na mobilech.

Většinou praktikujeme formu polouzavřené hry, kdy si házím na slolku vedle křesla mimo hlavní stůl, ostatní hráči si také hází všude možně, hráváme ve velké místnosti, nesedíme přitom sevřeni u jednoho stolu. Tam si je sezvu jen někdy, když je nějaký můj hod zvlášť důležitý.
Autorská citace #16
15.6.2020 19:54 - Aegnor
Co se týče notebooku, tak ten maximálně otevřenej někde hodně bokem. Na hudbu nemusí být přímo na stole a na očích. A hledání v pravidlech stejně probíhá v nějakých pauzách - radši rozhodnout neideálně, než tím zastavit (nedejte bohové dramatickou) scénu.

Loki: Odpovíš mi kdyžtak na ten můj dotaz? Klidně do PMky, pokud se bojíš rozjetí nějaké nepříjemné diskuze. Nesnažím se útočit, jenom je mi ta myšlenka ("chci vidět, co hráči hází") docela cizí a rád bych ji pochopil.
Autorská citace #17
15.6.2020 20:33 - LokiB
Aegnor: mám rád přehled :)
nechtěl jsem tu Jersonovi plevelit jeho diskusi konkrétních otázek, ale tak když se připomínáš

popravdě úplně obecně je mi celkem jedno, kde hráči hází. ale setkal jsem se i s takovými, pro které bylo skryté házení příliš velkým pokušením, aby občas nepodlehli. a než riskovat, že by u stolu po 6 úspěších za sebou zavládla atmosféra nedůvěry, tak jsem v takové situaci pro otevřené hody.

a za druhé ... házení zajímavých hodů hráčů před hráči je někdy zdrojem zábavy.
onehdá jsme hráli, a jeden hráč že udělá to a to a že si na to nemusí házet, protože postava tohle super, vlastnost d12, má bonus za to a to, wild die k tomu. a GM mu řekl (já to neGMoval), že to sice jo, ale v Savage Worlds je tam furt šance na snake-eyes. hráč se načuřil, povídal něco o ztrátě času a hodil ... ty dvě jedničky. hele, někomu to třeba přijde hloupý, ale my ostatní jsme se fakt popadali za břicha smíchy. kdyby si to hodil ve skrytu, tak by ten "haha" efekt možná taky byl, ale přijde mi, že ne takový, jak když to odstartuje u všech najednou, jakmile viděj výsledek na stole.

bariéra mezi hráči mi osobně nijak nevadí, resp. ji více méně nevnímám. často stejně lidé chodí po místnosti, živě diskutují a roleplejují ve stoje.

Ale hlavně, já jsem fakt flexibilní a ne nějak zarytý ... takže když se někde bude hrát bez screenu, tak mi to nevadí, přizpůsobím se.
Autorská citace #18
15.6.2020 21:21 - Xeth
GM/DM Screen nepoužívám. Nemám pro něj využití a zabírá na stole místo, které lze použít (a dělá se to) jinak. Vešekeré hody mám veřejné a mechaniky znám. Pokud si něco nemohu vybavit a ani nikdo u stolu neví, tak buď ji rychle vyhledám (v pravidlech se poměrně dobře orientuji) a nebo prostě pro tu chvíli nějak rozhodnu a později sti tu informaci osvěžím.

S jeho používáním u jiných GMů/DMů nemám problém, pro někoho může být přínosem. Je podle mne především na tom hráči, který vede hru zda a jak ho bude používat (např. ho může mít, ale házet za ním nebude, jen mu bude krýt poznámky apod.).
Autorská citace #19
16.6.2020 07:58 - Jerson
Budete mít zájem o seznam názorů hráčů z různých serverů, nebo vám stačí názory, které jste tu četli a případně napsali?
Autorská citace #20
16.6.2020 08:54 - Arten CZ
Já jsem nikdy screen jako GM nepoužíval a nehrál jsem s žádným GM, který by screen používal. Poznámky mám napsány na papíře, obrázky zobrazuju na mobilu/tabletu/notebooku a pokud potřebujeme skrytý hod, tak využíváme kelímek, kdy hodíme kostkou a necháme ji pod kelímkem, dokud se na ni nepotřebujeme podívat.

Využití GM screen by mi nevadilo, ani jako hráči, ani jako GM, pokud by to GM přišlo komfortnější, sám jsem o tom ale nikdy ani neuvažoval. Oficiální GM screen je příliš velká, nevejde se nám na stůl. Pokud jsem GM já, vystačím si se sešitem s poznámkami pro případné oddělení informací, které nemají hráči vědět.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.074100017547607 secREMOTE_IP: 44.221.43.88