Tipy a triky

Jerson
21.5.2020 14:05
RPG pro úplné nováčky
K založení téhle diskuse mě přiměl jeden příspěvek z Redditu popisující těžkosti člověka, který se má bez předchozích zkušeností pustit do vedení hry. V daném příspěvku šlo o maminku silně motivovaného hráče DnD, který hry stále vedl a chtěl si také zahrát postavu, nicméně díky svému natěšení má poměrně vysoká očekávání. Po přečtení pravidel a dalších jiných textů zjistila, co má a nemá dělat (tvořit svět, ne příběh, nechat hráče dělat rozhodnutí, ne každé setkání musí být boj, ... prostě celkem užitečné rady). Nicméně i po tom všem jí zůstává řada nezodpovězených otázek, jak to udělat, co udělat a kolik toho udělat.

Dostalo se jí rad, že si má stáhnout nějaký už hotový modul, ve kterém dostane vše potřebné, nicméně tahle rada není až tak užitečná, a už vůbec ne pro naše prostředí - nováček do modulu nevidí, těžko posoudí, který je dobrý a který nikoliv, přizpůsobivost preferencím hráčů je taky dost složitá, a navíc to znamená přečíst si další hromadu textu, dost možná mnohem větší, než ve hře skutečně použije, a nějak se s ní popasovat. U nás se přidá ještě celkem malý výběr česky psaných modulů.

Což mě přivádí na otázku myšlenou obecně - máte zkušenosti s tím, když někdo (dobrovolně nebo z lehkého donucení) začal vést hru opravdu od nuly, bez předchozích herních zkušeností, přičemž nešlo o vlastní zkušenost někdy ze začátku 90. let, ale z relativně nedávné doby, kterou jste schopni posoudit z pohledu zkušeného hráče, který se mohl i nemusel takové hry účastnit, a hlavně který dokázal posoudit, jak si tento nezkušený Vypravěč/GM vedl.

Druhá otázka je, zda máte nějaké RPGčko, ať už tištěné nebo na netu, o kterém víte, že nezkušený Vypravěč je podle něj opravdu schopen vést uspokojivou hru, ať pro nováčky, nebo zkušené a nadšené hráče, aniž by musel pátrat po dalších radách na netu? Na složitosti daných pravidel nezáleží, ale samozřejmě že jednodušší pravidla budou výrazně lepší.
19.10.2020 15:53 - sirien
Jerson píše:
měl by sis fakt vyzkoušet, co znamená vytvářet si účet na d20, když si chceš stáhnout DnD.

55 vteřin od otevření nového anonymního okna (ano, stopoval sem si to na mobilu). 11 kliknutí a 3 tabulátory (a pár úderů klávesnice na zadání loginu a hesla)

- 25 vteřin na založení účtu a přihlášení se - 4 kliknutí (a 3 stisknutí tabulátoru)
- 20 vteřin cesta do Nastavení a potvrzení souhlasu - 4 kliknutí
- 10 vteřin cesta k DnD překladům a jeho stažení - 3 kliknutí (ok, věděl sem, že je odkaz na Home - na druhou stranu Tvoje akvarijní rybičky maj direct link ve vedlejšim tabu).

...FYI sem to dělal poprvé po MNOHA letech.

Holt sem to asi chtěl udělat místo toho abych byl facebooková akvarijní rybička bez skutečného zájmu, co se Tě jen snaží odbýt všemožnými výmluvami.


Hra s hledáním problémů bez zájmu o řešení za účelem tvorby povzdechávací a stěžovací si diskuse, kterou už poněkolikáté hraješ, je Ericem Berne označována za patologickou. Fakt bys měl přestat.
19.10.2020 15:59 - York
sirien píše:
Fakt bys měl přestat.


Ne, to by fakt neměl. Uživatelská přístupnost a složitost získání toho, co zákazníka potenciálně zajímá, má hodně velkej efekt.


(Zrovna v tomhle případě teda je jasný, proč tam ty obstrukce jsou, takže chtít od Kostky, aby to změnila, je zbytečný. Ale obecně má v tomhle Jerson pravdu.)
19.10.2020 16:21 - sirien
York: já to napíšu bez servítků - tohle je už-ani-nevim-kolikáté (jen za nedávnou dobu asi tak třetí) kolečko, které probíhá v následujícím cyklu:

- Jerson přijde s žádostí o nějakou hru pro nováčky. (Někdy jen tak, někdy protože to chce nabídnout na místě X nebo ve skupině Y, někdy v návaznosti na nějakou diskusi...)
- Lidé mu dávají různé návrhy
- Jerson všechny tyto návrhy jeden po druhém postupně odmítá
- Lidé mu dávají další návrhy
- Jerson je dále odmítá. Důvody postupně gradují. Průběžně se začnou objevovat klasické bombové bonmoty ("lidé nemají rádi fantasy", "tohle používá divnou kostku", "tady je moc čísel", "tohle je moc složitý" aj.)
- Lidé co ještě netuší o co jde nebo mají neuvěřitelnou trpělivost zkouší dávat další návrhy
- Jerson je nadále odmítá, absurdita důvodů prolétává stropem, vždy se postupně ukáže, že cílová skupina se skládá nejspíš z duševně zaostalých jedinců kteří a) jsou naprosto neschopní použít cokoliv jiného než direct-download link a b) jsou naprosto neschopní přečíst text o rozsahu přesahujícím 1 normostranu, občas se dostane i c) je navěky odradí něčí křivý pohled jejich směrem
- Lidé ztratí trpělivost a diskuse umře.
- Jerson jí po čtvrt až půl roce oživí nebo začne novou, úplně od začátku


Pokud by Jerson SKUTEČNĚ stál o to vědět co má lidem nabídnout, tak nemusí oživovat jednu diskusi tady a druhou diskusi u sousedů - bohatě by mu stačilo přečíst si co mu lidi napsali v minulé iteraci tohoto kolečka, protože mu pořád píšou totéž (TATO diskuse samotná, založená Jersonem, půl roku zpátky - schválně nalistuj první stranu a čti výše uvedené kolečko od tehdejšího začátku)

Pokud by SKUTEČNĚ chtěl mít one-click download řešení pro tyto nováčky, tak místo toho aby furt v diskusích opakoval jak je hrozné, že žádný takový nemá k dispozici, tak by ty tři nebo čtyři PDF o kterých je pořád řeč hodil do sdílené složky na Mega nebo Uloz.to a ten one-click link by dávno měl.


Tady vůbec nejde o nějaké nováčky (kteří neexistují) nebo pohodlnost nebo cokoliv, tady jde jen o vyvlání další iterace diskuse o tom, jak je všechno hrozné protože to je nevstřícné pro nováčky (...kteří existují v Jersonově hlavě).

A sorry, mě už to nebaví sledovat ve stejném složení a se stejným obsahem podesátý.
19.10.2020 16:27 - York
Připravit si odkazy pro podobný případy a průběžně je udržovat aktuální zní jako good tip.
19.10.2020 19:05 - Chyba
K otrázce přístupnosti DnD na kostce: všimli jste si že SRD se dá otevřít i bez přihlášení.
22.10.2020 14:07 - Gediman
Jerson: Tak co, dal jsi jim ten seznam odkazů? Jaké jsou reakce? Docela by mě to zajímalo.
22.10.2020 16:57 - malkav
Tak mě napadá, jak by dámy reagovaly, kdyby si přečetly Jersonův komentář o jejich inteligenci a tedy potřebě mít to na jedno kliknutí :D
Podle mě není až tak důležité, o jaká pravidla půjde, hlavní bude zájem. Vždyť i většina z nás začínala na DrD a neumřeli jsme, ani to na většinu z nás nemělo efekt jako lobotomie.
22.10.2020 17:41 - Jerson
Já komentoval něčí inteligenci? Nebo máš namysli to jak se člověk cítí po celodenní péči o malé dítě?
Napsal jsem padesáti lidem, že mi FB zablokoval další konverzace. Deset odpovědí, jedna neměla zájem, devět dalších uvítalo nějaké odkazy. Dvě si samy řekly, zda nemám vlastní pravidla na testování, takže dostaly Omegu. Jedná chtěla to nejjednodušší, tak jsem jí doporučil Příběhy impéria lite. Další dvě si postupně přečtou to co jsem jim poslal, zbytek dostal odkazy, ale ještě nečetl mé následné otázky.
22.10.2020 18:12 - efram
Kde se stala chyba ze FB blokuje konverzace? Úplně tomu nerozumím
22.10.2020 18:32 - York
malkav píše:
o jejich inteligenci a tedy potřebě mít to na jedno kliknutí


Chceš říct, že ty to máš jinak? Já teda když mám o něco jen vlažnej zájem, a musím nějdřív něco stahovat nebo rozklikávat, tak to skoro určitě vzdám. A nutnost registrace u mě na 90% zabije i celkem silnej zájem.

PS: Nezřídka mě zastavé i blbej popup s odkliknutím povolení cookies, zvlášť když to není prostě jen "ano, upisuju svou duši a se vším souhlasím", ale musim něco číst a rozhodovat*. Jedno z nejdebilnějších nařízení EU ever.

* Když o to mám FAKT HODNĚ velkej zájem, tak v takovejch případech v chrome tools radši vykuchám stránku, než abych něco četl a odklikával.
22.10.2020 22:45 - Jarik
Já si myslím, že je máš nalákat na koupi LWAG.
A nechtit to vyřešit dnes :)
23.10.2020 09:10 - Gurney
Zrovna čtu Grimoár 2.0 (odkaz) a je to ze všech možností asi zdaleka nejblíž tomu, jak bych si kompletní hru pro úplné začátečníky představoval. Ideálně tak v kombinaci s nějakým dobrodružstvím typu Skřetí jeskyně (viz.)
23.10.2020 09:17 - Aenast28
Pod Grimoár se můžu taky podepsat. Se skupinou jsme na to přešli z DnD 5e při hledání jednoduššího a zároveň takovýho víc old school systému a jsme naprosto spokojeni. Systém se dá naučit během chvilky a zároveň poskytuje dost flexibility, že se na něj dá nasadit na jakýkoliv setting a houserule. :)
23.10.2020 11:03 - Jerson
O Grimoáru vím, nicméně Quentin není spokojen s fungováním soubojáku a vymýšlí úpravu.

Gurney, odkaz na GRimoár nefunguje.
23.10.2020 11:08 - ShadoWWW
Betaverzovaný systém je pro nováčky opruz, protože během kampaně se mění pravidla pod rukama. Znám to z DnD Next. Grimoár je dobrá volba, ale počkal bych s doporučováním pro nováčky až na finální verzi.
23.10.2020 11:19 - PetrH
23.10.2020 12:12 - Gurney
Ta nejnovější verze (2.0) prozatím tady. Jinak pokud něco Quentin nazve verzí 2.0 a "není spokojen s fungováním soubojáku", tak to nejspíš znamená, že to funguje stejně dobře nebo lépe, než některá vydaná a tištěná rpgčka. Takže bych se doporučování komukoli vůbec nebál.
23.10.2020 16:39 - Jerson
Gurney, s Quentinem jsem měl soukromou debatu. Nevím, jak mu grimoár funguje, nezkoušel jsem ho. Chci ho nabídnout také, jen ho Quentin momentálně upravuje, tak raději počkám na výsledek.
Lehká nevýhoda že, že Grimoár vyžaduje různostěnné kostky, které lidé doma většinou nemají.
23.10.2020 19:16 - Quentin
Grimoár 0.2.0 je pracovní verze, kde jsou všechny hody na straně hráčů, a ještě jsem to nehrál, takže za to neručím :)

IMHO z vybavení bude potřeba ještě vyhodit k4 rolly, protože místy nebudou dávat smysl. Například postava beze zbroje nemůže bez výhody nebo komplikace uhnout obouručnímu meči.

Ale jsem vděčný za Gurneyho důvěru :)
24.10.2020 12:04 - Jerson
Takže jsem učinil nový pokus, kdy jsem nabídl RPG ve skupině pro deskovky. Za dopoledne mi napsalo 40 lidí, že chtějí pravidla, dostali seznam, a uvidím, jaký to bude mít úspěch.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.083438873291016 secREMOTE_IP: 3.237.91.98