Tipy a triky

Jerson
21.5.2020 14:05
RPG pro úplné nováčky
K založení téhle diskuse mě přiměl jeden příspěvek z Redditu popisující těžkosti člověka, který se má bez předchozích zkušeností pustit do vedení hry. V daném příspěvku šlo o maminku silně motivovaného hráče DnD, který hry stále vedl a chtěl si také zahrát postavu, nicméně díky svému natěšení má poměrně vysoká očekávání. Po přečtení pravidel a dalších jiných textů zjistila, co má a nemá dělat (tvořit svět, ne příběh, nechat hráče dělat rozhodnutí, ne každé setkání musí být boj, ... prostě celkem užitečné rady). Nicméně i po tom všem jí zůstává řada nezodpovězených otázek, jak to udělat, co udělat a kolik toho udělat.

Dostalo se jí rad, že si má stáhnout nějaký už hotový modul, ve kterém dostane vše potřebné, nicméně tahle rada není až tak užitečná, a už vůbec ne pro naše prostředí - nováček do modulu nevidí, těžko posoudí, který je dobrý a který nikoliv, přizpůsobivost preferencím hráčů je taky dost složitá, a navíc to znamená přečíst si další hromadu textu, dost možná mnohem větší, než ve hře skutečně použije, a nějak se s ní popasovat. U nás se přidá ještě celkem malý výběr česky psaných modulů.

Což mě přivádí na otázku myšlenou obecně - máte zkušenosti s tím, když někdo (dobrovolně nebo z lehkého donucení) začal vést hru opravdu od nuly, bez předchozích herních zkušeností, přičemž nešlo o vlastní zkušenost někdy ze začátku 90. let, ale z relativně nedávné doby, kterou jste schopni posoudit z pohledu zkušeného hráče, který se mohl i nemusel takové hry účastnit, a hlavně který dokázal posoudit, jak si tento nezkušený Vypravěč/GM vedl.

Druhá otázka je, zda máte nějaké RPGčko, ať už tištěné nebo na netu, o kterém víte, že nezkušený Vypravěč je podle něj opravdu schopen vést uspokojivou hru, ať pro nováčky, nebo zkušené a nadšené hráče, aniž by musel pátrat po dalších radách na netu? Na složitosti daných pravidel nezáleží, ale samozřejmě že jednodušší pravidla budou výrazně lepší.
19.10.2020 12:52 - Lethrendis
Vzhledem k tomu, že neznám absolutně nikoho, kdo by s Fate začínal a už vůbec ne od nuly, tak si mohu jen představovat problémy, které by mohly nováčky odradit.

Řekl bych, že hlavně nepřítomnost popsaných alespoň základů světa. Fate nabízí nástroje, jak na to, ale to není rychlý start - ve skutečnosti to vyžaduje určitou vstupní aktivitu při vytváření prostředí. Pseudostředověká fantasy minimálně naznačená jinde je uchopitelnější.

To už bych spíše doporučil Příběhy impéria než Fate Core.
19.10.2020 13:13 - Jerson
malkav píše:
Ten předpoklad, že hraní bude i s dětmi je jen předpoklad, který se tu vylíhl, nebo fakt? A věk těch dětí někdo mapoval? :)

Fakt, hodně z nich to píše jak ve svém příspěvku, a některé se mě ptají, zda mám něco pro pětileté děti. Podrobně jsem ho nemapoval, jen počítám s tím, že od 13 let výše se už dá hrát prakticky cokoliv.

sirien píše:
Bullshit.

Co potřebuješ je přestat si hrát na Severní Irsko a vymejšlet si problém na každé řešení.

Kdyby Tvoje vize nováčků byla reálná, tak to je banda slintajících tupců jejichž kompetence končí u "jedno-klik + čtení max. 1 A4 a jen pokud je popsaná velkejma tučnejma písmenama". Pokud někoho odradí druhý kliknutí, tak to s tím zájmem zjevně nebude moc žhavý, že?

Mimochodem je zábavné když si na řešení vymejšlíš problémy, který přehlídneš, že už byly taky vyřešený - Log Ti už dodal JEDEN link na všechen Fate a JEDEN link na všechno DnD.

Siriene, prosím - když dám někomu link na všechna DnD, a ona mi napíše "tomu DnD nerozumím", a musím psát na co kliknout, tak je to reálný problém. Některé odpovídají z mobilu, kde je ta přehlednost nízká, a dopředu to nemám jak zjistit.
Pokud jde o inteligenci, některé z nich jsou maminy od dětí. Co to udělá s inteligencí ví kdejaký rodič. Prostě to ber tak, že chci ten přístup maximálně zjednodušit. Už tak stačí, že mi FB omezil zakládání nových konverzací.

LokiB píše:
Jerson: řekni jim, že existuje Dračí Hlídka, že to jako takový ukázkový entry point RPG her může dobře posloužit, i když to má nějaká specifika :D

Ehm - to jsou lidé, kteří napsali pod soutěžní příspěvek, ve kterém můžou DH vyhrát, a nejspíše byli nuceni si přečíst, o čem DH je (protože měli napsat, jakou roli by chtěli mít ve hře). Nicméně vyhrát DH může jen jeden z 360 lidí, takže mám 359 dalších, kterým můžu nabídnout něco jiného - přičemž všichni měli možnost si DH na stránkách objednat, kdyby chtěli. To že to neudělali beru jako příležitost, a taky jako určitý postoj - jsou to deskovkáři, tedy lidé, kteří mají ve skříni desítky a stovky her, které možná ani nikdy nehráli, takže když jim dám něco, co si můžou přečíst hned, mám šanci zaujmout.

A jak jsem napsal - nechci řešit, co nováčci zvládnou nebo nezvládnou, to tentokrát nechám na nich.

Takže zatím mám tohle:

Píše:
Fate – univerzální, oficiální, přeložený (existuje i zjednodušená verze): http://fatesrd.d20.cz/fate-core-system/1-zaklady.html
Fate – různé další verze: https://fate.nepocitacovehry.cz/

DnD – fantasy, oficiální, přeložený (existuje i zjednodušená verze): http://dnd5esrd.d20.cz/prirucka-hrace/uvod.html
DnD esential kit – verze pro začátečníky: http://www.d20.cz/private/dnd5e/Uvodni_sada_pravidla_v1.10.pdf

Svět Dračáku - fantasy, domácí, ve vývoji: http://svetdracaku.markyparky.cz/index.php?title=Hlavn%C3%AD_strana

Dakara – univerzální, domácí:
http://rahman.sweb.cz/Dakara/RPG/Dakara-Hra_bez_pripravy_A5.pdf

Void – fantasy / sci-fi, domácí, ve vývoji:
- Fantasy verze: http://www.gediman.cz/download/VoidF-system.pdf
- Sci-fi verze: http://www.gediman.cz/download/VoidS-system.pdf


Chce někdo něco přidat?
19.10.2020 13:14 - sirien
Lethrendis: Fate vyzývá k tomu hrát ve světě nějakého seriálu nebo knížky, kterou mají hráči oblíbenou - a dává k tomu nástroje. V tom až tak problém neni.


Dukolm: mě popravdě spíš vždycky fascinuje to jak se nováčci unifikují do nějaké jednolité masy se stejnými preferencemi, ochotou, zájmem, schopnostmi...
19.10.2020 13:18 - sirien
Jerson píše:
Pokud jde o inteligenci, některé z nich jsou maminy od dětí. Co to udělá s inteligencí ví kdejaký rodič.

...chtěl sem sem hodit nějaký GIF jako reakci, ale z těch nabízejících se možností si nějak nezvládám vybrat.

Jerson píše:
Siriene, prosím - když dám někomu link na všechna DnD, a ona mi napíše "tomu DnD nerozumím", a musím psát na co kliknout, tak je to reálný problém.

Pokud je reálný problém napsat "stáhni tu úplně první věc", tak je asi důvod se nad něčím vážně zamyslet - a ten rozcestník to nebude.
19.10.2020 13:23 - Jerson
doufám že počítáš s tím, že stahovat překlady můžou jen přihlášení, nebo to už neplatí?
19.10.2020 13:25 - exi
Jerson píše:
http://www.d20.cz/private/dnd5e/Uvodni_sada_pravidla_v1.10.pdf

Tenhle link ti bez registrace fungovat nebude. Schválně se odhlaš a zkus to.
19.10.2020 13:34 - sirien
Jerson: Fate je daný otevřeně. U DnD to platí. Jestli má v dnešní době někdo problém s jednokrokovou registrací hotovou během 20 vteřin, tak si žádný PDF nezaslouží.
19.10.2020 13:50 - ShadoWWW
Je pravda, že abych mohl kdysi začít hrát s kamarády z ulice Dračí doupě (prve jsem ho potkal jen letmo ve Skautu), tak jsem dva roky (!) pátral, než jsem zjistil, že se v Brně prodává jen ve specializovaném knihkupectví a kde to je. A pak už stačilo jen tři měsíce (!) čekat, než Altar vydá nová pravidla verze 1.5 a budou k mání. Potom už jsme konečně mohli začít hrát.

Ti mladí dnes mají vše na zlatém podnose. :)
19.10.2020 13:59 - Lethrendis
To já, když jsem poprvé pořizoval Dračák, jsem ho měl nejdřív půjčený od kamaráda, pak jsem si po vybrání prasátka rovnou dojel pro vlastní s babičkou na Náměstí Republiky :)

Nevím, zda je pro nováčky dnes vhodnější hledání na netu, nebo kamenný obchod, to bude asi individuální. Za sebe bych si stále řekl, že kamenný obchod, kde tápajícím nováčkům prodavač ukáže několik úhledných balení knih s krásnými obrázky, tu fantasy, tu sci-fi, co kdo chce (ne že by byl v češtině velký výběr), pak jim vloží jedno z nich do ruky se slovy: "Tohle se Vám bude určitě líbit."

Na internetu totiž hrozí, že hledající nováček najde nějakou podobnou debatu jako tahle, kde nerdi řeší, co by měli hrát začátečníci. Velmi odrazující, řekl bych :)
19.10.2020 14:03 - Gediman
Jerson:
Kdyby jsi ten odkaz na stažení Voidu hodil přes počítadlo, byl bych rád :)

Resp. nejlepší by bylo, kdyby jsi tam hodil dva odkazy: Na Systém a na Tvorbu postavy, třeba jen na to Fantasy, když ho preferují.
19.10.2020 14:17 - Jerson
Gedimane, mít dva odkazy, u kterých je třeba si stáhnout separátně systém a tvorbu postavy, přičemž jsou odkazy jak na fantasy, tak na sci-fi verzi ... tím jsi počet všech možných čtenářů snížil odhadem o 99,9%.

sirien píše:
Jestli má v dnešní době někdo problém s jednokrokovou registrací hotovou během 20 vteřin, tak si žádný PDF nezaslouží.

Vůbec nejde o to, kdo má s čím problém, ale jak dobře je ta věc přístupná pro skutečné nováčky. Právě provádím test na několika stovkách skutečných nováčků, jak po mě různí lidé (včetně tebe) chtěli. Nevím, zda to někdy dokážu překonat, protože už tak je to dost časově náročné.

Do seznamu tu pdf verzi dostupnou po přihlášení zařadím, ale nediv se, pokud se k ní nikdo nedostane, aby si ty obrázky užil.
19.10.2020 14:28 - Gediman
Myslel jsem to tak, že místo odkazů na systém pro Void: Fantasy a Void: Science Fiction jim dej odkaz na systém a tvorbu postavy pro Void: Fantasy. Dva odkazy to budou tak i tak. Jen tedy použij ten s počítadlem, pokud možno.
19.10.2020 14:30 - sirien
Jerson píše:
přístupná pro skutečné nováčky

Skuteční nováčci mají o tu hru nějaký projevovaný zájem, což s Tvými namátkově kdesi vyhrabanými akvarijními rybičkami co s křikem a děsem v očích utečou hned, co narazí na první vatičkovou překážku, nemá nic společného.

(Sežeň si knížku od Erica Berneho "Jak si lidé hrají", nastuduj si hru "Ano, ale..." a přestaň jí zoušet hrát.)
19.10.2020 14:54 - Lethrendis
Sirien: Nebyl bych si tak úplně jistý. Už jsem potkal pár lidí, kteří o hraní projevili neadresný a vlažný zájem (možná zdvořilý zájem?), ale když došlo na věc a nabídl jsem jim hru (některým dokonce žánr podle zájmu), tak se vymlouvali a nakonec odmítli. A to by měli všechno bez námahy.

Stejně tak bych viděl, že se někdo přihlásí do nějakého chatu o knihu zdarma. Ve skutečnosti skutečný zájem mít nemusí.
19.10.2020 14:59 - malkav
Lethrendis: Jenže na takové lidi ti ani sebelepší odkaz většinou nezafunguje. V tomhle naprosto souhlasím se sirienem, pokud je ten zájem upřímný, tak má člověk dost silnou motivaci se aspoň trochu kousnout a kliknout tou myší i víc jak dvakrát ;)
19.10.2020 15:00 - sirien
Lethrendis: ale to je přesně to, co píšu.

(Plus fun fact teď vedle Sparkle upozornila, že jde o diskusi v nějaké komunitě nikoliv náhodných laiků, ale deskovkářů - jestli si deskovkář nedojde pro hru kvůli třem čtyřem kliknutím, tak zájem zjevně fakt nemá.)
19.10.2020 15:05 - Lethrendis
Však já se nehádám, spíše doplňuju ve smyslu, že ani projevený zájem nemusí být skutečný zájem.

EDIT: Teď si uvědomuju, že jsem to měl adresovat spíše Jersonovi.
19.10.2020 15:25 - Jerson
O deskovkářích jsem psal už na začátku. A Siriene, měl by sis fakt vyzkoušet, co znamená vytvářet si účet na d20, když si chceš stáhnout DnD.

Píše:
Omlouváme se, ale snažíte se přistoupit k souboru který není možno veřejně publikovat.
Pro přístup k němu je zapotřebí:
být registrován na tomto webu (d20.cz),
v uživatelském nastavení (kliknutí na svou ikonu uživatel; druhá záložka "Nastavení"; oddíl "Přístup do privátní části stránek") vyjádřit souhlas s pravidly pod kterými jsou materiály dostupné
a být přihlášen.
Po splnění těchto podmínek budete moci materiál stáhnout.


Kdyby tam alespoň byl odkaz vedoucí na registraci.
Nehledě na to, že se uvedeném místě uživatel dozví, že jsem mu právě nabídl pravidla nelegálně.

To všechno píšu proto, že jsi mi psal, že by bylo lepší nabízet pdf verzi, která je pro uživatele vizuálně zajímavější. Možná je, ale budu raději, když si přečte alespoň něco a třeba napíše, že se mu DnD zalíbilo, pak ho snáz navedu.
19.10.2020 15:42 - cyrasil
Jerson: A jak by sis vlastne predstavoval, ze by to melo fungovat? Oficialne+legalne+zdarma kompletni pravidla (alespon DnD) afaik nesezenes. Pokud maji skutecny zajem zacit hrat tak a) proste si koupi starter set, b) poresi si to nejak jinak (napr. registraci tady). Obe tyto moznosti zvladne clovek s ukoncenou zakladkou. Pokud zajem nemaji, tak vymysli duvody proc to nejde (jak uz tu nekdo zminoval) a pak nevidim nejmensi duvod proc by se je nekdo mel dal snazit k hrani dostat.
19.10.2020 15:46 - York
Proč nedáváte odkaz na překlad Basic rules, nebo jejich aktuálního evkivalentu? Na stránkách Wizardů bylo řečeno, že k tomu je pdf volně ke stažení, tj. i překlad by snad mohl bejt bez obstrukcí.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.085911989212036 secREMOTE_IP: 35.175.174.36