Tipy a triky

Jerson
21.5.2020 14:05
RPG pro úplné nováčky
K založení téhle diskuse mě přiměl jeden příspěvek z Redditu popisující těžkosti člověka, který se má bez předchozích zkušeností pustit do vedení hry. V daném příspěvku šlo o maminku silně motivovaného hráče DnD, který hry stále vedl a chtěl si také zahrát postavu, nicméně díky svému natěšení má poměrně vysoká očekávání. Po přečtení pravidel a dalších jiných textů zjistila, co má a nemá dělat (tvořit svět, ne příběh, nechat hráče dělat rozhodnutí, ne každé setkání musí být boj, ... prostě celkem užitečné rady). Nicméně i po tom všem jí zůstává řada nezodpovězených otázek, jak to udělat, co udělat a kolik toho udělat.

Dostalo se jí rad, že si má stáhnout nějaký už hotový modul, ve kterém dostane vše potřebné, nicméně tahle rada není až tak užitečná, a už vůbec ne pro naše prostředí - nováček do modulu nevidí, těžko posoudí, který je dobrý a který nikoliv, přizpůsobivost preferencím hráčů je taky dost složitá, a navíc to znamená přečíst si další hromadu textu, dost možná mnohem větší, než ve hře skutečně použije, a nějak se s ní popasovat. U nás se přidá ještě celkem malý výběr česky psaných modulů.

Což mě přivádí na otázku myšlenou obecně - máte zkušenosti s tím, když někdo (dobrovolně nebo z lehkého donucení) začal vést hru opravdu od nuly, bez předchozích herních zkušeností, přičemž nešlo o vlastní zkušenost někdy ze začátku 90. let, ale z relativně nedávné doby, kterou jste schopni posoudit z pohledu zkušeného hráče, který se mohl i nemusel takové hry účastnit, a hlavně který dokázal posoudit, jak si tento nezkušený Vypravěč/GM vedl.

Druhá otázka je, zda máte nějaké RPGčko, ať už tištěné nebo na netu, o kterém víte, že nezkušený Vypravěč je podle něj opravdu schopen vést uspokojivou hru, ať pro nováčky, nebo zkušené a nadšené hráče, aniž by musel pátrat po dalších radách na netu? Na složitosti daných pravidel nezáleží, ale samozřejmě že jednodušší pravidla budou výrazně lepší.
1.6.2020 20:07 - GOLEM
Jerson: bohužel jsem nikdy svědkem nováčka, co by vedl hru zkušeným lidem a mohli posoudit, nebyl. A tato pravděpodobnost mi přijde značně malá (ne nadarmo se většinou píše že GM,... by asi měl být jeden z těch "zkušenějších"). A zbytek dotazu má tolik podmínek, které musejí být splněny, že jejich pravděpodobnost bude v nepřímé úměrnosti k času který touto diskuzi strávíme.

Edit: zatím takové RPG, které by Tvým požadavkům vyhovovalo neznám. A i kdyby bylo tak se obávám že to dopadne asi stejně jako když se rozhodneš jako nováček velet skupině vojáků, protože jsi nastudoval vojenskou strategii rodiny Sun.
1.6.2020 21:09 - Lethrendis
Sirien píše:
Samozřejmě, jakmile by ta rada měla jít proti tomu, co děláš Ty sám, tak to je najednou otázka preferencí.


Jak jinak :) Hele, mně je fuk, co lidem doporučuješ Ty, věřím, že jsou to dobré rady. Nicméně Tebe zřejmě silně irituje, co doporučuju já. Otázka preferencí :D
2.6.2020 02:01 - Gurney
Jak tak čtu Jersonovy požadavky, doporučil bych teheránský bazar. Úžasné místo, kde nefunguje GPS a některé obchůdky už člověk znova nenajde, přestožes je předtím dvakrát navštvívil a přísahal by, že má odbočky a křižovatky spočítané. Pokud majitel vypadá, že pamatuje ještě Sásánovce a mají kouzelné lampy, boxerky se kterýma člověk nikdy nedostane do zubů, snowboardy se kterými se nejde nažrat sněhu nebo permanentně naladěné kytary, co vždycky zahrají správný tón nebo akord, je docela dobrá šance najít tam i to kýžené rpgčko pro úplné nováčky.

Pro ty méně náročné, co se spokojí s výsledky práce pouhých smrtelníků, pak není špatné zavítat na drivethru a napsat do vyhledávače zaklínadlo jako "quickstart" nebo "starter set". Imho nejzajímavější tak na rychlé prolistování vypadají quickstarty k 2d20 Modiphius hrám (které bych se nebál nazvat méně alternativním a v lecčem vychytanějším Fate Accelerated), které se vejdou do těch 30 stránek a jsou rozhodně méně pravidlově hutné než velká část deskovek. Zajímavě vypadají i zkrácené verze MY0 her od Free League Publishing - ty už tedy mají trochu jinou filozofii, a někde mezi 70-150 stránkami už učí hráče víceméně kompletní hru.
2.6.2020 02:41 - sirien
Gurney píše:
které bych se nebál nazvat méně alternativním a v lecčem vychytanějším Fate Accelerated

not even close

Jednoznačně gamistickej systém.
Hezkej, ano, ale úplně jiná preferenční kategorie, naprosto odlišně orientovaný mechaniky.
2.6.2020 18:09 - Gurney
A btw, pokud bych dneska měl dát do ruky svému dávnému začínajícímu já jedno vzorové dobrodružství, jedno jestli k odehrání nebo spíš jen jako inspiraci, tak bez váhání Markusův překlad Zkázy divošských králů (odkaz). Téměř perfektní D&D dobrodružství na 12 stránek (+mapy a obálka), které bere za své, že příběh je to co se stane ve hře, a tudíž se nezhroutí udělají-li postavy něco nečekaného, ale přitom dává GMovi dost informací na to, aby to celé zvládl zmanagovat a žádný bullshit navíc. Je tam boj, je tam dungeon crawl, jsou tam sociální výzvy, a na všem záleží, jak se to nakonec odehraje. A navrch to není vykastrovaná vesnická fantasy o sbírání malin nebo vybíjení hlodavců neobvyklých velikostí někde v ruině, která je všem ukradená.
6.6.2020 16:05 - Gurney

6.6.2020 17:11 - sirien
nice...
7.6.2020 03:01 - Naoki
gurney prosím řekni že to je série, tohle chci číst
7.6.2020 13:41 - Gurney
Má to ještě tři další díly a původně bylo v plánu víc (viz.), ale asi to zapadlo poté, co 40k RPGčka (už zase) změnily vydavatele.


7.6.2020 13:49 - Naoki
;-(
7.6.2020 19:26 - Jerson
z Discordu píše:
No a...nevím, jak to tady funguje a k čemu konkrétně tento server slouží, a tak bych se ráda zeptala a nahodila, že jsem ve světě D&D úplným nováčkem. Zatím mám za sebou jen 5 let hraní textového rpg a ráda bych to povýšila na trochu jinou úroveň. A proto jsem vlastně i tady hledám osůbku (osůbky), které by mě do toho světa zasvětili a případně si i našla partu, se kterou bych si hodila první hru.

Mám sem tuhle slečnu zkoušet přivést?
7.6.2020 19:34 - Aegnor
Jako přijde mi, že nasměrovat ji do obecné diskuze o DnD je naprosto v pohodě. :-)

EDIT: Mně osobně to přijde jako "super obecná záležitost", proto nadhazuju tuhle diskuzi. Ale ofc může založit i novou. :-)
7.6.2020 19:37 - Log 1=0
Tak minimálně články by ji zajímat mohly.
Ale bojím se, že někdo, kdo používá slovo osůbka, to musí mít těžké na většině internetu. A i když se budu hádat s lidmi, co šíří ty pomluvy o toxickém prostředí, tak SafeSpace a HateFreeZone taky nejsme.
7.6.2020 19:39 - Aegnor
No, když jsi zmínil články ... máme tu nějaký článek typu "DnD 101"? Nějak si žádnej nevybavuju.
7.6.2020 21:11 - sirien
Jerson: co je pointa otázky?

Asi jí můžeš dát odkaz na témata kde se hází inzeráty na skupiny nebo kde se domlouvají otevřená hraní - odpovídá to tomu, co poptává a třeba se s někym dohodne nebo potká nějaké hraní kde si to bude moct vyzkoušet.

Jestli se ptáš, jestli jí sem máš přitáhnout jakože do týhle diskuse jako nějakýho tarbíka na pokusy, tak ne, nemáš.


Aegnor: tak když se ptáš přímo Loga, tak zrovna Log tu letos sepsal DnD 5e v Kostce. Nebo co by sis jako představoal jako DnD 101?
7.6.2020 21:18 - Jerson
Otázka zněla na to, zda ji mám dát odkaz na d20 celkově, ale už to tu čte, tak je to asi zbytečné.
7.6.2020 21:57 - Gurney
Já obvykle doporučuju lidem, co chtěj vědět wtf to melu, když mluvím o roleplayových hrách, ať se proklikají nějakou dobře koukatelnou (= hodně roleplayovou a dobře nazvučenou) actual play jako LA by Night (odkaz) nebo UnDeadwood (zde). Probírat se těmahle supergeeky diskuzema, jedno jestli tady nebo jinde pro někoho, kdo chce začít nemá zas tak moc smysl. S možnou vyjímkou hledám hráče/vypravěče (zde) diskuze a podobných na discordu a fb, pokud by ji to zaujalo.
7.6.2020 22:17 - Jerson
Ona už viděla Critical role a další videa, takže jak to vypadá už ví.
7.6.2020 22:35 - sirien
Já většinou doporučuju Gamers nebo Natural one - přijde mi to obdobně vypovídající, ale o dost zábavnější, než herní streamy.
8.6.2020 09:13 - Aegnor
sirien píše:
Aegnor: tak když se ptáš přímo Loga, tak zrovna Log tu letos sepsal DnD 5e v Kostce. Nebo co by sis jako představoal jako DnD 101?

špatně jsem si přečetl to, co Jerson citoval z Discordu. Takže můj dotaz vlastně nedává smysl. My bad.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.085967063903809 secREMOTE_IP: 44.202.183.118