Tipy a triky

Jerson
21.5.2020 14:05
Jak začít vést RPG
K založení téhle diskuse mě přiměl jeden příspěvek z Redditu popisující těžkosti člověka, který se má bez předchozích zkušeností pustit do vedení hry. V daném příspěvku šlo o maminkusilně motivovaného hráče DnD, který hry stále vedl a chtěl si také zahrát postavu, nicméně díky svému natěšení má poměrně vysoká očekávání. Po přečtení pravidel a dalších jiných textů zjistila, co má a nemá dělat (tvořit svět, ne příběh, nechat hráče dělat rozhodnutí, ne každé setkání musí být boj, ... prostě celkem užitečné rady). Nicméně i po tom všem jí zůstává řada nezodpovězených otázek, jak to udělat, co udělat a kolik toho udělat.

Dostalo se jí rad, že si má stáhnout nějaký už hotový modul, ve kterém dostane vše potřebné, nicméně tahle rada není až tak užitečná, a už vůbec ne pro naše prostředí - nováček do modulu nevidí, těžko posoudí, který je dobrý a který nikoliv, přizpůsobivost preferencím hráčů je taky dost složitá, a navíc to znamená přečíst si další hromadu textu, dost možná mnohem větší, než ve hře skutečně použije, a nějak se s ní popasovat. U nás se přidá ještě celkem malý výběr česky psaných modulů.

Což mě přivádí na otázku myšlenou obecně - máte zkušenosti s tím, když někdo (dobrovolně nebo z lehkého donucení) začal vést hru opravdu od nuly, bez předchozích herních zkušeností, přičemž nešlo o vlastní zkušenost někdy ze začátku 90. let, ale z relativně nedávné doby, kterou jste schopni posoudit z pohledu zkušeného hráče, který se mohl i nemusel takové hry účastnit, a hlavně který dokázal posoudit, jak si tento nezkušený Vypravěč/GM vedl.

Druhá otázka je, zda máte nějaké RPGčko, ať už tištěné nebo na netu, o kterém víte, že nezkušený Vypravěč je podle něj opravdu schopen vést uspokojivou hru, ať pro nováčky, nebo zkušené a nadšené hráče, aniž by musel pátrat po dalších radách na netu? Na složitosti daných pravidel nezáleží, ale samozřejmě že jednodušší pravidla budou výrazně lepší.
27.5.2020 23:06 - sirien
malkav píše:
Mimochodem je railroad vážně tak špatný pro začátek?

Stranou všeho ostatního, railroad je poměrně pokročilej styl hry, kterej je velmi náročnej jak na přípravu (a to jak co do know-how, tak časově), tak na vedení (a to jak co do udržení kolejí, tak co do vytvoření přidané hodnoty v atmosféře, RP, popisech, naraci...)

Na pohled to možná vypadá přímočaře a lákavě, ale je to past do které nechceš spadnout.

Právě naopak začátečníkům co nechtějí použít modul a chtějí si tvořit svoje standardně doporučuju postup co je na druhé straně spektra - v podstatě co nejvíc sandbox s fate-y style připravenou dějovou linkou - je to mnohem rezistentnější a když už se tam něco rozbije, tak to zřídka mívá dominovej efekt.
27.5.2020 23:50 - Log 1=0
GOLEM píše:
Ano bylo by super kdyby hned nováček přišel se super sandboxem a mohl by jsi jít kam chceš a začít objevovat a zkoušet, ale toho asi onen nováček schopen nebude.

Pokud nováček nezvládne° vytvořit sandbox, vytvořit railroad nezvládne už tuplem.°°

°Lze se rozcházet, co znamená zvládnout, co jeden považuje za zvládnuté druhé nemusí, ale to není poenta.
°°Existují samozřejmě výjimky, ale většina lidí jimi není.
28.5.2020 00:00 - Aegnor
GOLEM píše:
I kdyby dělal, tak přece i v rámci railroadu se mohou PC rozhodovat co jak vyřeší.

Ale ty rozhodnutí mají ve výsledku nulový efekt. V čistém RR je výsledek daný a nejde na něm nic změnit (jako příklad čistého RR se dá použít třeba DM of the Rings).
Nick:
Velikost okna: [1] [2] [3]
Zobrazit náhled Zobrazit náhled
Tagy:
Vaše IP adresa není z "bezpečných" adres. Příspěvek se odešlou pouze se správně opsaným kódem. Pokud nechcete opisovat kód, můžete se přihlásit (pokud nemáte účet, nejprve se zaregistrujte), nebo nám poslat informaci na PM a my Vaši IP adresu přidáme.
Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.15808796882629 secREMOTE_IP: 34.204.193.85