Tipy a triky

Autorská citace #1
14.11.2016 04:03 - Šaman
  • Malé lepicí papírky se mi osvědčily na Fate aspekty. Dá se to nalepit na postavu, na mapu, nebo kamkoliv jinam, i kam by se nemělo psát.
  • Sirien: Ty obrázky v článku jsou BRUTÁLNĚ VELIKÉ, takže nejsou moc přehledné. Na moji širokoúhlou obrazovku se mi vejde tak třetina celku.
  • O mapách vztahů mezi postavami jsem četl článek pro začínající spisovatele. Stejně tak při tvorbě larpů se řeší obdobné diagramy. V dračáku to většinou není potřeba řešit tak dopodrobna, ale je zajímavé, jak se s podobnými problémy musí vypořádat různé "profese". Svěrákova mapa vztahů k filmu je ukázána v odkazu. :)
  • Na rozsáhlou archivaci postav a reálií se mi nejlépe osvědčila wikipedie. Za prvé se dá odkazovat z jednoho textu na druhý. A za druhé je tam možné používat tagy, takže lze vytáhnout jak třeba postavy z jednoho města, postavy z jedné kampaně, postavy jednoho hráče apod. Jen to trvá, než se všechno sepíše.
    Nevýhoda je většinou potřeba mít server (těch bez serveru je jen pár a nelíbily se mi), ale pokud je online, je zase vždy po ruce. A hlavně co je tam psáno, to je dáno - když už se to přepisuje, tak se to i uhladí (narozdíl od hromady poznámek rozházených v několika sešitech a spoustou papírků, které si občas i protiřečí).
  • Poslední dobou jsem začal psát krátké články, nebo postřehy týkající se reálií do soukromé skupiny na fb. Nejsou to věci zralé k publikování, ale mohou se k tomu vyjádřit ostatní a když už je základ v elektronické podobě, tak se to pak publikuje výrazně jednodušeji (tedy dramaticky se zvýší šance, že k tomu jednou dojde. :)
---
Píšu spíš o tom, jak popsat a uchovat svět, než o přípravě konkrétních příběhů a dobrodružství. Zajímalo by mě, jak to dělal mistr Tolkien. Jestli měl různých protichůdných poznámek na rozházených papírech stejně, jako já, pak obdivuji jeho syna Christophera, který z nich poskládal Silmarillion. Mě se už spousta informací ztratila v propadlišti dějin a to jsou to moje vlasní poznámky a jen za 15 let. A to veškeré podklady a staré postavy (i cizí) skladuju, to se nezratilo - ale bez kontextu jsou to jen počmárané papíry, čísla a mapky.
Autorská citace #2
14.11.2016 11:27 - York
Řekl ti už někdo, že jsi strašně ukecanej? ;-)

A navíc jsi mi tím připomenul, že bych měl trochu zkomprimovat poznámky z aktuální kampaně. Ale nejspíš se na to vykašlu - chaozz rulezz! ;-)
Autorská citace #3
14.11.2016 12:43 - sirien
York: tak minimálně Ty, opakovaně :)

Šaman píše:
Ty obrázky v článku jsou BRUTÁLNĚ VELIKÉ

Open in new tab :)

Šaman píše:
Malé lepicí papírky se mi osvědčily na Fate aspekty.

Yup, určitě - nicméně snažim se tuhle sérii držet pokud možno co nejvíc systémově neutrální.

Šaman píše:
Na rozsáhlou archivaci postav a reálií se mi nejlépe osvědčila wikipedie.

Znám. Přemýšlel sem, že jí zmínim, ale pak sem se rozhodl wiki řešení vynechat, protože má pro valnou většinu lidí poměrně vysokou vstupní investici plus zdaleka ne všem vyhovuje elektronické řešení pro poznámky. Trochu sem doufal, že to někdo zmíní v diskusi (díky :) ) a přišlo mi, že diskuse k článku je v podstatě ideální místo pro to wiki možnosti uvést.

Totéž se týká článkových zápisů poznámek (i když je sám občas používám). Jen teda Facebook mi přijde krajně nepraktický kvůli vyhledávání a archivaci atp.
Autorská citace #4
14.11.2016 12:45 - sirien
Šaman píše:
O mapách vztahů mezi postavami jsem četl článek pro začínající spisovatele.

Hm. Článek to je docela zajímavej, jenže... já tak strašně, strašně nesnášim Svěráka (jak jako autora a jeho tvorbu, tak jako člověka).
Autorská citace #5
14.11.2016 13:10 - Aegnor
sirien píše:
Open in new tab :)

A nechceš nám říct, jak toho dosáhnout? (Protože ve FireFoxu se mi to nepovedlo.)

sirien píše:
protože má pro valnou většinu lidí poměrně vysokou vstupní investici*

Ta hvězdička má někam odkazovat?
Autorská citace #6
14.11.2016 13:26 - sirien
Hvězdička měla vést k poznámce, kterou sem nakonec smazal, sorry :)

Aegnor píše:
A nechceš nám říct, jak toho dosáhnout? (Protože ve FireFoxu se mi to nepovedlo.)

Pravý tlačítko myši a tah nahoru (new tab) nebo dolu (new background tab).
Teda, pravý tlačítko myši a tah, kterej máš nastavenej.
Teda, eh, hups... sem příliš zvyklej na svoje UI :D

Každopádně pokud máš Ff a nemáš addon FireGestures, tak si ho sežeň - chápu, že ho většina lidí nezná, ale pro nás co jsme na Ff přešli z Opery to byla první nutnost k sehnání - fakt nechápu, jak vy ostatní dokážete bez mouse gestures žít.

(Pokud tu někdo používá Chrome, existují obdobné addony pro Chrome. Pokud někdo používá IE/Edge, tak bad luck)

Jinak obecný návod: klikni na obrázek. Od momentu kliknutí do momentu plného načtení máš cca vteřinu čas, kdy pravé kliknutí myši vyhodí standardní nabídku k obrázku vč. "copy image location". (poté je tato nahrazena nějakou divnou nabídkou té místní zobrazovací funkce.)

Ano, je to opruz jak svině, víme o tom, bohužel to je hard-wired do systému tak jak to kdysi Max vytvořil. Na Nightfall bude změněno.
Autorská citace #7
14.11.2016 13:34 - Aegnor
sirien píše:
Každopádně pokud máš Ff a nemáš addon FireGestures, tak si ho sežeň - chápu, že ho většina lidí nezná, ale pro nás co jsme na Ff přešli z Opery to byla první nutnost k sehnání - fakt nechápu, jak vy ostatní dokážete bez mouse gestures žít.

Kouknu na to... ale jelikož jsem docela zvyklej na ovládání přes klávesnici, tak tu myš ve skutečnosti až tak nepoužívám. Tak nevím jak dlouho bych si na ty mouse gestures zvykal. I na té Opeře jsem je skoro nepoužíval.

EDIT: Fuj, zlej Aegnor, zas píše OT. Nedostane cukříček! (Prosím na tenhle příspěvek neodpovídat, ať je to tu aspoň trochu čistý.)
Autorská citace #8
14.11.2016 13:48 - LokiB
Pro mindmapy se mi celkem osvědčil MindMup, spravoval jsem si v něm informace ke kampaním, včetně map, atd.
dobře se to sdílí přes googledrive

s tou wiki by mě taky zajímala ta vysoká vstupní investice ... jako že je pracný to rozjet? nebo nastudovat, jak to funguje, pro někoho, kdo není na tenhle typ dokumentů zvyklej? ok.
vzhledem k tomu, jak dáváš zasvěcené rady bych jsem tak trochu očekával, že "to přeci uděláte snadno takhle a takhle, sám to používám a divím se, že bez toho můžete být" ;)
Autorská citace #9
14.11.2016 14:20 - sirien
LokiB píše:
Pro mindmapy se mi celkem osvědčil MindMup

Yup, ale je hiearchickej. Sice narozdíl od jiných není tak restriktivní a co se pamatuju tak umožňuje vícečetné root nodes, ale stejně mám osobně radši ten Draw, který má nulovou hiearchickou vazbu.

LokiB píše:
s tou wiki by mě taky zajímala ta vysoká vstupní investice

Pokud nemáš ve skupině ITáka co na to má náladu, tak to je opruz rozjet.

Potom co to rozjedeš tak to vyžaduje abys tam všechno naklikal.

A potom co to naklikáš, tak může být opruz to dlouhodobě udržovat (změna čehokoliv může vyžadovat změnu poznámek napříč různými stránkami té wiki a ne vždycky se to dá snadno najít cos kam kdysi připsal, takže se Ti tam můžou začít snadno hromadit zastaralé poznámky).
Autorská citace #10
14.11.2016 14:34 - Jerson
Já pro Omegu Wikipedii používám, ale hierarchický systém zařazování mi silně nevyhovuje a člověk, který mi s tím pomáhal nemá čas se tomu věnovat (ani kdybych ho zaplatil). Mám celkem jasnou představu, jak to udělat funkčně a relativně jednoduše, včetně těch potíží se změnou v různých stránkách, ale sám to technicky udělat neumím, takže své poznámky píšu na různé papírky, které pak ztrácím a celkově v tom mám bordel (kvůli nedostatku času).
Autorská citace #11
14.11.2016 14:40 - LokiB
Co si pamatuju, tak root může být v MindMupu jen jeden ... resp. vím, že jsem se snažil udělat to, že bych nad vytvořený root dal ještě jeden level a tehdy se mi to nepodařilo (protože nešel druhej root založit, abych to pak do něj zasadil)

Mně ta hierarchičnost obecně nevadila, celkem dobře se pak v tom naviguje ... kromě toho má možnost "propojovat" aspoň vizuálně i nody napříč stromem, takže v tom, opět vizuálně, matici pospojovat můžeš, a to se často hodí

Jo a pro poznámky ... najel jsem z nouze před nějakoudobou na OneNote a dá se s tím žít
Autorská citace #12
14.11.2016 22:59 - Gurney
Fakt užitečný a hodně cool článek.

Šaman píše:
O mapách vztahů mezi postavami jsem četl článek pro začínající spisovatele. Stejně tak při tvorbě larpů se řeší obdobné diagramy. V dračáku to většinou není potřeba řešit tak dopodrobna, ale je zajímavé, jak se s podobnými problémy musí vypořádat různé "profese". Svěrákova mapa vztahů k filmu je ukázána v odkazu. :)

Mě tedy tento způsob užívání mind-map přijde dost primitivní a nanic, zvlášť z ta "prošívaná" verze už neříká nic navíc oproti prosté větě "každý má něco společného s každým". To co má v článku sirien nebo třeba co ukazuje Kenneth Hite v Night Black Agents (Vampiramid) je úplně někde jinde. A zrovna rpgčka jsou "profese" kde jsou ty mapy potřeba ze všeho nejvíc - spisovatel může rozjímat nad vztahy mezi postavami celý den, ale GM v nich potřebuje mít přehled každou hru a být schopen reagovat hned.

Jinak imho nejužitečnější rada ohledně poznámek je dělat si je o tom co se ve hře změnilo (vztahy mezi postavami a NPCčky, nová NPC a skutečnosti, ...) a dělat si je okamžitě po hře, pak už to člověk dává dohromady dost těžko.
Autorská citace #13
14.11.2016 23:22 - Šaman
sirien píše:
Open in new tab :)

Nende. :)
Resp. jde, ale musím vypnout JS. Dokonce ani přes druhé tlačítko, kde čekám kontextové menu, tak mi vyskoči to JS zobrazení. Ani klik kolečkem, který běžně otevírá v novém okně, nepomáhá.
Autorská citace #14
15.11.2016 01:35 - Warnheri
Další velice povedený článek,
třeba v mojí bývalé partě, jsme využívali skupinu na Fb, kde jsem hráčům psal reálie, také tam hráči měli například své popisy postav a byl to relativně rychlý a snadný způsob přípravy a také nic náročného na přípravu ani provedením. A výhoda pro mě byl i feedback v podobě komentářů z jejich strany.

A souhlasím s Gurney(m?), ty poznámky o změnách se dle mé zkušenosti opravdu hodí - i když u nás si poznámky obecně dělali raději hráči, protože se mi v nich povedlo vzbudit dostatečnou "paranoiu", na to, aby si začali zapisovat.

Pro mě bylo vždy snazší si ty informace nosit v hlavě (kvůli úpravám za pochodu a větší volnosti pro různé interpretace - třeba v závislosti na situaci postav atd.),
než se dokopat k tomu si něco sepsat a natvrdo určit.
Autorská citace #15
23.12.2018 00:10 - sirien
přihodil sem do odkazů Daelin vlog o jejím DM šanonku. Je to vcelku zajímavá ukázka praktické organizace i s barvičkama (přesahujícíma až do battlemap atp.) a nalepovacíma papírkama atp.

Docela mě pobavil koncept předpřipravených jmen podle dominantního atributu postavy. Přijde mi že by mi to osobně spíš nefungovalo, ale je to zajímavej nápad obecně a působí na mě tak nějak... holčičí. (Což nemyslim ve zlym, spíš jako že mi to připomíná rozdíl mezi klučičíma a holčičíma poznámkama a organizací poznámek ze školy atp. Ostatně totéž platí pro to jak tam říká, že si ráda všechno píše do detailu a ne heslovitě - taky dost "holčičí" přístup...)


(EDIT: ano, o Dael ode mě v nejbližší době ještě párkrát uslyšíte, ale klid - těch DnD videí zatím moc nemá, takže se to za chvíli zas přežene...)

EDIT 2: u-hm. Takže před tim DnDčkem co hraje teď hrála Dael Fate. Doufám, že máte Dael rádi, protože o ní ode mě asi už nikdy slyšet nepřestanete.
Autorská citace #16
22.3.2020 10:48 - sirien
Není to úplně nástroj na přípravu, ale pro teď zejména aktuální online hraní se vám může hodit tenhle jednoduchý sdílený white-board pro rychlé náčrtky a kreslení:

https://awwapp.com/#

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.085078954696655 secREMOTE_IP: 34.205.246.61