Tipy a triky

Quentin
23.5.2014 14:42
Gobliní triky
Quentin nedávno píše:
Já bych neřekl, že tu lidi málo hrajou. To jen ty diskuze jsou pořád takové "meta". Málokdo se baví o konkrétních herních věcech. Já bych se mnohem radši místo o gamism vs simulace bavil třeba o tom, jaké všechny pasti můžou goblini v dungu připravit.

sirien píše:
a proč takovou diskusi nezaložíš? Zrovna taková by mi přišla dost zábavná :D

Tak jo. Pojďme v duchu jedné z Jamesových rad vymyslet různé způsoby, jakejma s váma může banda goblinů vyběhnout.

James Maliszewsky píše:
2. Combat encounters should generally be with baseline (or near-baseline) monsters with difficulty enhanced by the circumstances of the encounter (i.e. monsters have set up ambushes, monsters forcing the PCs to fight in unfavorable surroundings, teams of similar (or dissimilar) monster-types working together, etc.) rather than through templates or class-leveling

Nemusí jít jen o bojové taktiky, ale i pasti, triky, lži, lsti, vynalézavé vybavení apod.
Autorská citace #21
12.6.2014 11:02 - Vojtěch
Napadla mě zlotřilá past se sršni třeba. Prázdná místnost v hrádku, přes kterou vedou dveře dál, zeď je rozvalená a z venčí sem proudí krásné sluníčko a ptačí cvrdlikání. Idylka prostě. Mno a dveře dál jsou zaseknuté a z rohu místonsi se ozývá zlověstné hučení a ze spáry občas vylétne naše oblíbená, žlutočervenočerná okřídlená věc. Ano, pokud budou postavy potichu a nebudou dělat prudké pohyby (know (nature)/Wisdom nebo tak něco), tak jsou celkem v pohodě.

Blbé je, že na dvře míří nastavená kuše... ano skrz spáru, která tam není náhodou a ano, sršně si postavili hnízdo KOLEM té kuše, takže pokud spustí, budou řádsky nasr...
Autorská citace #22
13.6.2014 22:39 - skew
Píše:
Často používám hady, brouky, pavouky, ale vosy jsem nějak zazdil.
Já jsem nedávno brouzdal wikipedií po všemožných psích plemenech a došel jsem k závěru, že nevyužívám dostatečně psy.

Co jsem nevěděl je, že se psi užívali i při lovu lvů a tigrů.

wiki:
catch dog versus bay dog

Irští vlkodavové při lovu vlků

středověký lov medvěda

______________________________________________________
Jezdecký vlk/worg je už klasika, psi by se ke goblinům imo hodili taky. Přeci jen, při výchově smečky psů umře míň goblinů, než jenom při ochočení takového vlka.
A sice na nich nejspíš nebudou jezdit, ale naučit je lovit zvěř i lidi by bylo stejně užitečné. A líbí se mi představa, že by goblini svoji zvěř cvičili pro taktiku, kterou už bez tak používají: tj. zahltit soupeře počtem. Smečka deseti psů na pár dobrodruhů, obklopí je a drží na místě, ve chvíli, kdy dobrodruh něco zkusí, naskáčou na něj, zakousnou se mu do rukou a drží. Soupeř se sotva může hýbat, to je ta správná férovka.
Případně pokud nepřátelé začnou prchat, psi se jim začnou zakousávat do lýtek a kotníků a zpomalovat je.
Autorská citace #23
14.6.2014 00:36 - Colombo
skew: J, inteligence a skupinová taktika dělá svoje, jestli hledáš inspiraci, jukni se na national geographic atp. videa s hyenami. Ti sice s psovitýma šelmama nemají nic společného, ale taktiku vypadají, že mají podobnou (a jsou taky pořádně velcí).
(tím myslím hyeny vs lvi atp.)

Třeba tady je super bitva a payback

Vlci vs grizzly (ty hyeny jsou ale superbrutální, tady krev neteče)


Tak mě napadá, co místo vlků jim dát ty hyeny?:) Velmi striktně matriarchální cibetkovitá šelma s jedním z nejsilnějším skusem ze všech zvířat (bohužel až 8 místo, předehnal ji hroch
.
Autorská citace #24
14.6.2014 11:18 - skew
Colombo píše:
Tak mě napadá, co místo vlků jim dát ty hyeny?:)
Jo, ten maniakální hyení jekot se ke goblinům taky skvěle hodí. Skvrnité hyeny jsou i společenské, takže by se dali možná ochočit, ne (minimálně jsem viděl ty obrázky, kdy je má nějakej afričan na vodítku, nebo spíš řetězu...)?
Autorská citace #25
14.6.2014 11:39 - Colombo
Píše:
(minimálně jsem viděl ty obrázky, kdy je má nějakej afričan na vodítku, nebo spíš řetězu...)

O tom sem taky uvažoval, ale pak sem si vzpomněl, že to mám z Batmana (animák, 1992) nebo z District 9 (tuším), takže sem si tím nebyl úplně jistý:D.

Ale jo, máš naprostou pravdu, dokonce je to tradiční zvíře a dělo se tomu po tisíciletí.
http://en.wikipedia.org/wiki/Striped_hyena#Tameability
Super je:
Píše:
Striped hyenas are frequently referenced in Middle Eastern literature and folklore, typically as symbols of treachery and stupidity.

Ehm, kdo že? Goblini?:D


a tady je zajímavý kompilát:
http://carnivoraforum.com/topic/9335990/1/


Mimo to, domestikace se dá poměrně rychle urychlit šlechtěním, takže si myslím, že by to šlo celkem jednoduše.

Viz ten ruský pokus, kde za 40 let vyšlechtili domácí lišky, které štěkali, měli velmi variabilní zbarvení (místo relativně uniformního, prostě skvrnky a více barev) a měli moc rády lidi. Navíc měli i neutrální a negativní kontrolní skupinu (kde vybírali pro agresivitu).

edit: Darn, někdy si ty hyeny budu muset víc nastudovat:
wiki píše:
Compared to other hyenas, the spotted hyena shows a greater relative amount of frontal cortex which is involved in the mediation of social behavior. Studies strongly suggest convergent evolution in spotted hyena and primate intelligence. A study done by evolutionary anthropologists demonstrated that spotted hyenas outperform chimpanzees on cooperative problem-solving tests.


A kulturni vlivy jsou taky super:
Píše:
Some ethnic groups in Ethiopia associate themselves with hyenas; the Gurage traditionally believe that their ancestors migrated from Arabia to Ethiopia using hyenas as mounts
Autorská citace #26
14.6.2014 12:08 - sirien
Víte, že hyeny jsou vlastní druh? (a nikoliv psovité šelmy - můj vřelý pozdrav autorům Werewolf the Forsaken...) A že ve skutečnosti mají blíže kočkovitým, než psovitým? (s psovitými sdílí jen pár vnějších rysů, které jsou shodou okolností hodně výrazné, nicméně obecně ve většině směrů jsou podobnější kočkám než psům)

A že to ve skutečnosti NEjsou mrchožrouti? (resp. žerou i mršiny, ale jen občasně, zejména v obdobích kdy je nouze o čerstvou kořist). Svou pověst mrchožroutů si získaly omylem protože často kradou ulovenou kořist jiným šelmám, čistě z pohodlnosti (snazší zahnat jiného predátora od ulovené kořisti než se honit za vlastní), nicméně většina jejich potravy je vlastno-zubně ulovená a většina toho zbytku je čerstvá, jen ulovená někým jiným. V době dostatku hyena o skutečnou mršinu takřka nezavadí pohledem.


(fun facts for this day)
Autorská citace #27
14.6.2014 12:21 - Vojtěch
Jo a víte, že už je jako pety zabrali Gnolové? :)

I když vzhledem ke gobliním návykům je možné, že i gnoll je produktem vzájemného křížení...
Autorská citace #28
14.6.2014 15:24 - chrochta
Staří Egypťané prý hyeny chovali jako domácí zvířata (tj. - na maso).
Autorská citace #29
7.1.2016 20:33 - skew
Bump.

Myslím, že goblini by alespoň občas měli mít něco jako útěkovej plán.
Jsou malí a pomalejší než lidi, což je normálně nevýhoda. Ale může se to otočit v jejich prospěch ve chvíli, kdy si vybudují nory a tunely příliš malé pro ostatní humanoidy.
Autorská citace #30
8.1.2016 10:08 - Jerson
Přečetl jsem si tuhle diskusi až teď, ale myslím, že Goblini můžou použít všechny triky, které použil Vietkong v boji proti Američanům ve svých vykopaných tunelech. Tedy základ je mít stup jen tak velký, aby se tudy protáhl goblin, ale ne nic většího (což je mimochodem logický základ každého doupěte a kdejakého obydlí). Válečníci ve zbrojích a s meči jsou pak automaticky deklasováni do role kořisti, protože se prostě nevejdou, a když se vejdou, nemůžou se normálně pohybovat.
Autorská citace #31
8.1.2016 22:24 - skew
Dokázal bys vyjmenovat nějakou neprázdnou podmnožinu všech triků, které použil Vietkong proti Američanům?
Autorská citace #32
10.1.2016 23:10 - Jerson
Dokázal.
Autorská citace #33
11.1.2016 16:21 - skew
I'm not playing your game, Jerson. -_-
Autorská citace #34
11.1.2016 16:36 - sirien
(Když napíšeš normální otázku do níž ale vložíš formulaci "neprázdná množina", tak by ses asi neměl divit, když dostaneš odpověď která je dokonale správná podle pravidel výrokové logiky. Zvlášť, když takovou otázku nasměřuješ na technika se zvláštním smyslem pro humor...)
Autorská citace #35
11.1.2016 22:05 - Jarik
Já si myslím, ze Jerson požadavek splnil před dotazem.
Uvedl jeden důvod... což je na 100% neprazdna podmnožina. :-)
Autorská citace #36
11.1.2016 22:38 - sirien
:D
tohle je pointless...

Jerson: prosím popiš trochu detailněji víc těch Tebou zmíněných taktik Vietkongu. :)
Autorská citace #37
12.1.2016 09:31 - Jerson
skew píše:
I'm not playing your game, Jerson. -_-

To máš za to, že mi z tvé odpovědi nebylo jasné, jestli to myslíš jako "Jersone, napiš nám něco o tricích Vietkongu" nebo jako "Jersone, goblini nejsou Vietkong, jdi s tím do háje".

Jak jsem uvedl, základním přepokladem menší rasy žijící v podzemí (což na členy Vietkongu vzhledem k americkým vojákům hezky sedí) je, že všechny tunely jsou (minimálně několik metrů u vstupu) jen tak velké, aby se do nich vešel jen voják (americké armády) menšího vzrůstu, a pouze jen s pistolí a baterkou - žádná další výbava zavěšená na těle. Další vnitřní prostory byly samozřejmě větší. To zaručuje, že obyvatelné nebudou stát proti fyzicky výrazně silnějšímu soupeři, ale jen těm nejmenším.

Za vstupem je více chodeb, jen jedna je správná. Ostatní jsou slepé a v určitých místech vybavené tenkou rohoží pokrytou hlínou, pod kterou jsou malé bambusové bodce potřené fekáliemi. Jakmile se o ně voják opře dlaní nebo předloktím, zapíchnou se mu do kůže a má zaděláno na otravu krve (kromě toho, že to bolí.)

Chodba může být vybavena i sklopnými bodci ve stopě, které voják spustí až když se dostane za ně. Bodce mu pak míří na nohy, zadek a záda proti směru nutného pohybu (cesta v před za nejbližší zatáčkou dál nevede), samozřejmě opět mohou být infikované. Dostat ruce za tělo, nadzvednout celou konstrukci a vysoukat se zpět je obtížné až nemožné.

Chodba může být vybavena vodním sifonem - pro další postup vpřed je třeba potopit se do kaluže plné vody (bahnité, žádné křišťálově čistá jezírka), které může být dlouhá metr a za ní chodba pokračuje dál, ale taky může být dlouhá tři metry a slepá, případně opět vybavená nějakými bodci. Pro běžný vstup to samozřejmě není, ale jako vstup, kterým unikne pronásledovaná hlídka je to ideální. Voda a bahno navíc můžou znefunkčnit baterku a pistoli pronásledujícího vojáka ("místní" mají jen chladné zbraně, kterým bahno nevadí, a minimálně na prvních několika metrech žádné světlo nepotřebují, protože se orientují po hmatu a po paměti - ví, která chodba kam vede.

Chodby vedoucí do obytných částí můžou mít výše uvedené pasti vypínací - zatažením za ukrytý provaz ve stěně se bodce sklopí, případně zafixují v bezpečné poloze, zatažením za provaz o pár metrů dál se opět odjistí.

V těchto chodbách můžou být i propadla ve stropě, kterým se z výše položené místnosti dostane za záda vetřelce ozbrojený strážce.

V propadle na stropě může být i jen připravená hlína určená k zavalení vetřelce - stačí překvapení a chvilka, kdy bude bez vzduchu, šanci na vyhrabání má dost bídnou.

Jak fungovalo odklízení mrtvol amerických vojáků netuším, zpráv se z logiky věci moc nedochovalo.

Nevýhoda pro RPG je, že většina těchto pastí slouží buď k okamžitému usmrcení, nebo naopak k dlouhodobým komplikacím. Pasti typu zraní, ale nechá projít se v tomto případě moc nepoužívaly, protože nedávaly smysl.
Autorská citace #38
12.1.2016 09:47 - Quentin
Nice! Z toho slepého sifonu mám málem klaustrofobickej záchvat, jen si to představím :-)

Píše:
Nevýhoda pro RPG je, že většina těchto pastí slouží buď k okamžitému usmrcení, nebo naopak k dlouhodobým komplikacím. Pasti typu zraní, ale nechá projít se v tomto případě moc nepoužívaly, protože nedávaly smysl.

Od toho je tam zbytek družiny, aby tě vyhrabali, ošetřili, odvlekli k léčiteli etc.
Autorská citace #39
12.1.2016 10:26 - Jerson
Pokud jsi z podstaty věci nejmenší a nejspíše i jediný z týmu, kdo se tam vejde, tak tě nikdo nevytáhne - nebo ne včas :-) S magií by to samozřejmě bylo snazší a mnohem bezpečnější, ale sám bych do takové díry nevlezl ani náhodou a to ani v RPG :-)
Autorská citace #40
12.1.2016 11:11 - Arten CZ
To je strašný, o tom se mi teď bude zdát... fuj

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.065387010574341 secREMOTE_IP: 18.227.228.95