Tipy a triky

Count
4.11.2013 22:33
Jak vytvořit při živém hraní fog of war
Jaké věci používáte pro vytvoření "Fog of war" při živém hraní?

související diskuse: Rozkrývání mapy hráčům
Autorská citace #1
5.11.2013 01:47 - sirien
Možná dej nejdřív příklad, kdy bys vůbec měl potřebovat něco takového tvořit a proč?
Autorská citace #2
5.11.2013 05:26 - Vojtěch
Sebereme figurku z mapy, pokud ji žádná z postav nevidí a můžou se pokusit ji alespoň přibližně umístit pomocí ověření na vnímání. Mapa ještě neobjevená je zakryta papírem, nebo se dokreslí, až tam někdo dojde.
Autorská citace #3
5.11.2013 12:33 - Colombo
Suchý led?
Autorská citace #4
5.11.2013 18:00 - Count
Budeme teď po delším čase hrát podzemí. A vzpomínám si, že kolem půlnoci je docela problém navigovat hráče kam pokračují chodby a sám to dělat nechci. Také to ubírá čas a soustředění. Chtěl bych položit na stůl slepou mapu bez poznámek a nějak ji postupně odkrývat. Ale čtvrtka papíru není dobrá, poodkryje víc, než má.
Autorská citace #5
5.11.2013 18:22 - Colombo
Písek, sůl, lentilky, lego a postupně odhrabávat? Nebo třeba nějaký typ neviditelného inkoustu.
Autorská citace #6
6.11.2013 00:09 - Count
Zkousel jsem ryzi a mouku, ale to neni reseni. Nefunguje to, nekdy je vrstva tenka, nekdy silna a sype se to. A navic ryze v kiberci pompulce pokoje kdyz nekdo drcnul do stolu je na zabiti.
Autorská citace #7
6.11.2013 00:16 - crowen
Nakreslit na stvorcekovy papier, rozstrihat na diely a postupne dokladat by fungovalo?
Autorská citace #8
6.11.2013 02:05 - sirien
normálně na tu mapu rozložit dílky pexesa nebo něco podobnýho - pexeso je na dost tvrdym papíře aby nelítalo všude okolo když někdo zafouká špatným směrem, je dost malé aby se dalo rozumně použít a dost levné a dostupné na nákup.
Autorská citace #9
6.11.2013 07:58 - Merlin
když jsem to kdysi takhle dělal, tak jsem dal do víka od krabice od bot, nebo co to bylo (má to zvýšené boky) mapu, posypal solí a štětečkem odmetal..fungovalo to supr a v díky krabici se to ani poi drcání nesypalo bokem (a to jsme hráli v zadní místnosti hospody)
Autorská citace #10
7.11.2013 10:39 - Ebon Hand
Já nehraji na hexu, takže mapu postupně dokresluji/dokreslují hráči na čtverečkovém papíře.
Autorská citace #11
10.11.2013 21:31 - Count
Z toho co jsem zatím sesbíral, vyzkouším rozstříhat mapu na části a pak lepit na samolepící nástěnku. To by mělo zabránit náhodnému rozfoukání nebo rozbití při drcnutí do stolu. Budeme hrát za 14 dní, tak následně poreferuji. Ale ochranu proti polití pivem vymyšlenou ještě nemám. :-)
Autorská citace #12
10.11.2013 21:51 - Naoki
plastifikovat ty kusy mapy? :) vyjde to dráž, ale zase to nabádá k opětovnému použití
Autorská citace #13
11.11.2013 08:36 - Beltar
Teoreticky stačí oblepit průhlednou izolepou a plastifikace hotova.
Autorská citace #14
15.11.2013 01:27 - Count
Nemyslím, že bych někdy použil nějakou mapu dvakrát a do plastifikovaných se nedají psát rozumně poznámky, pominu li centrofix. Ale přemýšlím nad tím, jak hrát bojové situace. Zatím mám z tenké překližky různé dílky a těmi jako zdmi ohraničuji prostor. Možná ale vytisk u ty mapy v měřítku figurek a bojovat se bude rovnou na nich.
Autorská citace #15
15.11.2013 01:45 - sirien
Count: no tak si to vyrob trochu víc obecně jako tilesy. Křižovatky, typové místnosti... když to zalaminuješ tak na to pak jde opakovaně kreslit fixama na whiteboard, v budoucnu pak můžeš skládat nové mapy ze starých dílků.

A když budeš mít takhle typizované mapy tak si lze obdobně udělat i "zoom" nejčastějších typů lokací (např. obdelníková místnost) a ty pak používat ve větším jako battle grid, který lze fixou doladit (např. o sloupy, nábytek atp.)

Kdybys chtěl být fajnšmekr, tak to můžeš udělat bez gridu a bokem si vyrobit několik gridů různého zoomu (např. vystřihat si je z papíru, poslepovat ze špejlí...), takže tutéž zoomnutou lokaci (např. tu obdelníkovou místnost) budeš moct používat proti gridu 5*10, 8*16, 10*20... když nejhustší grid bude odpovídat minimální velikosti potřebné pro umístění figurky, mělo by to fungovat :)
Autorská citace #16
15.11.2013 13:51 - Merlin
count: jestli máš doma kus plechu...cca 50*50 cm...pošli mi adresu. Pošlu ti tilesy co jsem si dělal. Jsou na magnetickým povrchu. na tom plechu pak drží, můžeš je dodělávat a přidávat jak chceš..plech pak postavit za skříň a "mapy" nespadnou. Dnes už je nepoužívám, bo mám DnD Tilesy. Ale jinak jsou supr a odhaluješ s nima jen to co odhalí PC..respektive přidáš....mám jich pár desítek kusů. Když si je polepíš průhlednou páskou, tak můžeš i psát fixou a pak smazat
Autorská citace #17
18.11.2013 14:39 - Hunter
Me nejvic uchvatil system hrani na whiteboardu (proboha jak je to cesky netusim) - kde se nejen mazacima fixama malovala vetsi mapa, tak pak i bojova mapka - s tim tedy, ze chybi grid. Ale ten mi uprimne nevadil a dal se vicemene snadno odhadnout podle velikosti figurek... Pak se "fog of war" dela snadno, protoze neco umazavas a neco dokreslujes...
Ale je to naprd, pokud chces "celou" mapku, misto jen "kousku", jako mistnosti, ci otevreneho prostoru pred dungeonem :-)

Pro figurkovani jsou ty magneticke kousky naprosto suprove, skvele se na nich hralo :-) Ale chce to mit alespon plnou krabici od bot, aby jsi mohl vybirat a stavet dle chuti. Na druhou stranu, neb magneticky podlep vystrihujes podle potreby a tisknout muzes klasicky na papir (a pak to slepit), vygenerujes hromadu jak terenu (textur), tak i tvaru...
Autorská citace #18
18.11.2013 18:09 - Vojtěch
Mno... bílá plocha?
Autorská citace #19
28.7.2014 10:56 - Count
Trochu s odstupem, ale nakonec jsme použili samolepící nástěnku velikosti A2 a podle postupu postav jsem stříhal a na nástěnce slepoval mapu na tvrdším papíru. Čtverečky (metry) na mapě odpovídaly měřítku figurek a tak se dalo dobře bojovat rovnou v základním rozestavení. Na další hraní vezmeme samolepící nástěnky dvě, předpokládám pohyb v různých úrovních.

http://activacek.cz/produkt/samolepici-nastenka-hopax-seda-1263/
Autorská citace #20
28.7.2014 11:38 - sirien
White board je fajn, ale Dalcor, šmejd jeden, měl něco lepšího: pseudokoženkovou roli cca metr něco na něco přes metr a půl (co se pamatuju) s čtvercovým gridem... A stejnou vlastností co má white board: přepisovatelná water fixama. Dodneska mu to závidím.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.061949014663696 secREMOTE_IP: 44.204.65.189