Tipy a triky

Alnag
21.11.2009 21:30
MerricB na ENWorldu sepsal následujících několik tipů, jak zrychlit souboje ve 4e, které se zvláště na vyšších úrovních začínají trochu vléci. Sám tvrdí, že zvládnul za 3 hodiny i 6 soubojů. Tak třeba o tom i něco ví...
Autorská citace #1
21.11.2009 21:30 - Jerson
Tohle mě zaujalo:
Píše:
Buďte soustředění Když je na hráči řada, měl by být téměř okamžitě říct, co jeho postava dělá. Měl nějakých 5 minut od posledního kola na to, aby si to rozmyslel, takže by měl mít představu.

Fakt je běžné rozpětí mezi dvěma akcemi jednoho hráče pět minut? V souvislosti s tím, že má hrá co nejrychleji říct co dělá, hodit, případně ještě vyhodnotit akci mi to přijde jako strašně malé zapojení.
Autorská citace #2
21.11.2009 21:57 - noir
Jerson: To záleží. Jsou kola a kola... Třeba když má postava akční bod, využije všech možných typů akcí, případně se jí povede nějaká specialita (např. kritickým zásahem ještě jednou zaútočí), odpálí nějaké efekty předmětů, tak se může kolo docela prodloužit. Ale jinak se dá odehrát během pár vteřin.
Autorská citace #3
21.11.2009 22:27 - Gurney
Je fakt že délka soubojů mi začíná na 4e docela vadit, čekal jsem že to bude trošku svižnější a to nás hraje stabilně kolem pěti hráčů + GM, lvl5 + nějaký předměty s daylinama.Na druhou stranu když jsme hráli ve třech lidech + GM odsýpala hra o poznání rychleji.
Autorská citace #4
22.11.2009 00:11 - Nerhinn
Vzdát se figurek? Ten chlap se musel zbláznit...
Autorská citace #5
22.11.2009 00:47 - sirien
Nerhinn ne nutně. Figurky jsou takové dvojí ostří. Když si rozbíjíš hubu se dvěma typoněma, tak sorry, ale nepotřebuješ je. Když si rozbíjíš hubu v nějakym minor encounteru s pěti typoněma, tak nepotřebuješ stavět celej plán, stačí Ti tužkama a něčim co máš poruce naznačit nejdůležitější body okolí a můžeš mít figurky na stole. Samozřejmě, když máš nějakej pořádnej encounter, tak se figurky nejen hoděj, ale sou i dost cool a tak...
je to spíš rada o tom, aby se figurky nednaužívaly. Aspoň tak bych jí chápal já.

Jerson: Záleží na:
a) tom jak moc použiješ rozsah možností (tj. zda zaútočíš, nebo zda zaútočíš, použiješ minorku a ještě se přesuneš o n čtverců do zajímavější pozice)
b) tom jak moc akcí aktivuješ (tj. jestli doodpálíš ještě nějaké předměty, jestli mají Tvoje akce nějakou sekundární věc na vyhodnocení, jestli odpálíš akční bod a zopákneš si nějakou akci...)
c) tom jak moc popisuješ. "zaútočím na něj" a hod kostkou je na pět vteřin. "rozeběhnu se, tady použiju tuhle minorku, takže se celé okolí... ...vyskočím z toho ohně, ještě napůl planu, rozmáchnu se a seshora... ...a potom dopadnu za něj" je samozřejmě na hodně dýl

Osobně myslim, že nejvýznamnější prvek je soustředěnost hráčů, aby se nikdo neptal "jak na tom sme? Co udělal ten a ten? Jaktože je tenhle teď tady?" a tak, aby hráči o tom co udělají přemýšleli dřív, než když přijdou na řadu... to samo o sobě myslím může zkrátit celou scénu i na polovinu času a zintenzivní to zábavu.
Autorská citace #6
22.11.2009 00:51 - Sethi
Bez figurek ani ránu. Jako bych to hrála kvůli něčemu jinému, než jsou ty malé milé barevné kousky na těch velkých barevných placatých kouscích.
Autorská citace #7
22.11.2009 01:04 - sirien
Kecy. TY to hraješ, protože můžeš hrát rohatou půldémonku se kterou se můžeš vykreslovat a terorizovat zbytek světa jejím asertivním přístupem za práva jiných rohatých bytostí.
Autorská citace #8
22.11.2009 01:16 - Colombo
Pro to to hrajem všichni, ne?
Autorská citace #9
22.11.2009 01:48 - Sethi
Houby víš, Tukánku, co jinak říct =)
Autorská citace #10
22.11.2009 08:32 - wlkeR
Odkaz na článek rozeslán hráčům.
V minulé hře jsem bohužel měl jeden problém zde nakousnutý, ale nedořešený: před kolem kouzelníka měli kolo asi dva nepřátelé. Ti se samozřejmě snažili získat převahu i dobrou pozicí a po pohybové akci druhého z nich hráč kouzelníka prohlásil "no, teďs mi to zkazil" a své kolo 5 minut promýšlel další taktiku.
Co tedy s hráček, který poctivě promýšlí svůj tah, ale je v poslední chvíli okolnostmi donucen ho změnit?
Autorská citace #11
22.11.2009 09:51 - tuleník
Máš 2 možné prístupy: pri takomto jednorazovom "donútení okolnosťami" sa na to vykašlať, ale osobne som asi skôr za to, vystaviť hráčov časovému stresu. Koniec koncov, v skutočnom boji nie je reakcia na dynamicky sa meniacu situáciu vždy optimálna (a hovorme si čo chceme, friendly fire a pod. sú celkom bežné "nehody"). Pokiaľ je to situácia, že či hráči vyľahnú alebo nie, som za zhovievavosť, inak skôr za tie vyššie spomenuté presýpacie hodiny :)
Koniec koncov, aj v šachu máš time control.
Autorská citace #12
22.11.2009 11:04 - Quentin
4e se mi zatim nejlepe hrala v poctu DM+3hraci (obviously leader, defender, striker, ale neni to podminka). Boje jsou pak docela v poradku.

Chybi tam naprosto zasadni vec! Na gridu odehravejte jen boje, ktere maji pribehovy vyznam, ktere maji smysl a koule. I kdyz se naucite hrat boje turborychle, tak stejne nikdy nebude pet pulhodinovejch random encounteru stejne zabavnejch jako dvouhodinovej boj, kterej zapada do zapletky.
Podle me se musi splnit aspon jedno z nasledujich:
  • Boj musi vyvolat postavy (vetsinou to znamena, ze do toho jdou s nakym umyslem, neco chteji tim bojem neco ziskat ... neni to nuda jako kdyz vas napadnou v lese vlci)
  • Na boj musi byt predem upozorneno (napr kdyz se dva sessiony mluvi o hrozivem obrovi, co za humny stavi hranice z karavan a pozvykanych mrtvol, tak jsou hraci na ten boj nateseni)
  • Musi to byt bossfight, typicky klimax pribehu (anakin vs obi-wan, optimus prime vs fallen, gladiator vs emperor)
  • Musi to byt boj nastrceny k tem nejnapinavejsim castem hry (vyhrabali jste se na horu osudu; uz vas od vyhne deli "jen" dvacet elitnich skurutu; kdyz se ohlednete, tak vidite za cernou branu umirat vase pratele ... spechejte)
  • V boji musi byt nejake drama (uz jsem zazil boj, kde se vetsina postav pohybovala v "moralne sede zone" a jeden hrac se vazne nedokazal rozhodnout kdo ma pravdu, tak s obema stranami ve svoji iniciative vyjednaval, a pocital to jako skill challenge)
  • ...urcite jeste neco vymyslim
ps: nevyhoda je, ze takhle ta hra neni napsana (deleni na encounter a daily powery, action pointy, surge ... vsechno pocita s vice boji za den). Ale neni to tak hrozne, casto se vam podari do pribehu nacpat i vic smysluplnych boju a pripadne tam hold nejaky ten vyplnovejsi nacpete. U mega boju na konec sessionu stoji za to i takove "extended fighty", kdy rozdelite jeden boj na vice encounteru, ktere frci hned za sebou a vypadaji jako jeden, akorat se mezi nima reseroujou encounter powery (napriklad bitvu o hrad, kde se probojovavate od brany az k zaporakovi na trune; nebo boj s carodejem co vyvolava porad nove bestie z astralu a teleportuje se vys a vys ve sve vezi)

U takovejhle boju hraci nechteji spechat, naopak chteji vzpominat na tu hustokruteckou trihodinovou bitvu.

Proste jsem chtel rict, ze pokud mate boje nudne, tak se zamyslete, jestli je to vazne tim, ze jsou dlouhe.
Autorská citace #13
22.11.2009 12:54 - Sosáček
Hele Quentine proc mam z toho jak furt rikas ze "neco ma koule" takovy zvlastni pocit?
Autorská citace #14
22.11.2009 16:58 - Merlin
Gurney píše:
Na druhou stranu když jsme hráli ve třech lidech + GM odsýpala hra o poznání rychleji.
v tomhle počtu hrajem většinou (pokud tedy ne 2+DM)a zase tak moc to neodsýpá. Docela se děsím, že bych měl hrát ve větším počtu. Už poměrně jednoduchý souboj v kafíkovi se 6 PC byl poměrně dlouhý.

pS: figurek se nevzdám, proto je mám a jsou cool :) heretici!!!
Autorská citace #15
22.11.2009 17:17 - Nachtrose
Nevim, jak to pujde casem, ale pri posledni hre jsem dostal vynadano, ze to strasne dlouho trvalo, nez se dostali k boji ( 1,5-2h ), ale zatim nebyli stiznosti na delku boje, maximalne, ze by nekdo nekam spechal a my nestihali.
Autorská citace #16
22.11.2009 18:08 - wlkeR
Quentin: Tož většina věcí, o kterých mluvíš ty, je 1) obsažena v Dungeon Master's Guidech a 2) neříká, jak, když už boj nastane, ho urychlit...
Autorská citace #17
22.11.2009 18:57 - Merlin
nacht: tak se jim snaž vysvětlit, že má jít o role play game a že se někdy třeba 1-2 sessione nebojuje. Zahrej s nimi celé sessione "kecací", sociální, diplomatické, vyjednávací...
Autorská citace #18
22.11.2009 19:06 - Nachtrose
Merlin: roleplaying, nebo roll playing game, pro nekoho zadnej rozdil. ;-) Navic kdyz mas partu munchkinu a odchovancu na PC hrach, co bys jineho moc cekal? Kdyz jsem jim rekl, ze jsou skupiny ktere treba cele sezeni ci dve netasi zbrane, tak se me dostalo pohledu, jestli mi nepreskocilo. Ale zase na druhou stranu, je to tak bavi a mne celkem taky. Na komplet nebojove sezeni bych si stejne asi netroufnul. A jak uz jsem rikal, na ty boje se tam tesi nejvic. Vrchol je asi nas ranger, odchovanej na WoWku co vyslo a dlouholetej guild a raid leader. Ten uz tak nejak ze setrvacnosti si dopocitava HP priserek, jejich obrany a dalsi veci, sbira si fragy a uz odpalil i akcni bod, jenom aby toho posledniho hajzlika dorazil :-D A ted budou nasrani, kdyz jim po asi jeste 3-4 sezenich nabidnu jako odmenu 300gp na celou skupinu. Ale za to si zase muzu ja sam.
Autorská citace #19
22.11.2009 20:09 - Merlin
Nacht: hmm..hmmm....asi bych věnoval čas něčemu jinému. třeba sběru hub, nebo sáňkování :) ale když je to baví :D
Autorská citace #20
22.11.2009 20:37 - Nachtrose
Merlin: houby moc nemusis a na sankovani chybi sneh ;-) Me to takhle taky bavi. Vsichni se spolecne ucime a jak jsem jzistil, nema to moc cenu to honem honem lamat pres koleno. Mozna taky prijdeme do faze, kdy budeme spise socializovat a rozmlouvat, nez bojovat. Zatim ale vy profesionalove mate tak 10-15 let naskok ;-) Vedet to podat jak ty kafika, mozna by je to vic vtahlo do deje, na druhou stranu je pravda, ze jsou trochu akcnejsi. Takze dle pravidla: "dokud se vsichni bavi, je jedno co a jak se hraje", zustavam v teto skupine DM.

Navic mozna se risuje paralelni hrani s wizardem jako DM, jiny pribeh, jine postavy, ale mozna stejny svet ( Eberron ). I kdyz ze stavajici party mi urcite slibil ucast jen warlord, dva urcite nebudou moci a ostatni dva az tri se jeste nevyjadrili, klici ve me seminko nadeje, ze budu hravat postavu casteji, nez 2x rocne na srazech a bez nutnosti nekam dojizdet ( coz mi zatim neumoznuje situace ), a budu tak moci zacit objevovat sve skryte sklony, k nektere z hracskych skatulek.
Autorská citace #21
23.11.2009 08:17 - Lotrando
Píše:
Boj musi vyvolat postavy (vetsinou to znamena, ze do toho jdou s nakym umyslem, neco chteji tim bojem neco ziskat ... neni to nuda jako kdyz vas napadnou v lese vlci)


to si opravdu nemyslím, okrádáš se o hromadu zápletek

Píše:
Na boj musi byt predem upozorneno (napr kdyz se dva sessiony mluvi o hrozivem obrovi, co za humny stavi hranice z karavan a pozvykanych mrtvol, tak jsou hraci na ten boj nateseni)


to je sice hezký v případě nějakého závěrečného souboje, ale co obvyklá potyčka, která třeba zapojuje npc, nebo jinak dokresluje atmosféru.

Píše:
Musi to byt bossfight, typicky klimax pribehu (anakin vs obi-wan, optimus prime vs fallen, gladiator vs emperor)


hmm, to samý co výše

Píše:
Musi to byt boj nastrceny k tem nejnapinavejsim castem hry (vyhrabali jste se na horu osudu; uz vas od vyhne deli "jen" dvacet elitnich skurutu; kdyz se ohlednete, tak vidite za cernou branu umirat vase pratele ... spechejte)


asi, jo, tohle bez výhrad, ale už to bylo řečeno

Píše:
V boji musi byt nejake drama (uz jsem zazil boj, kde se vetsina postav pohybovala v "moralne sede zone" a jeden hrac se vazne nedokazal rozhodnout kdo ma pravdu, tak s obema stranami ve svoji iniciative vyjednaval, a pocital to jako skill challenge)
...urcite jeste neco vymyslim


vyjednat primeri s jednou stranou, napriklad když parta přijde k potyčce někoho jiného, je docela o hubu, protože se snadno může stát, že se to nepovede a pak je střetnutí příliš těžké, nebo zas povede a protože počítáš s tím že ne tak je zas moc lehké. cokoliv dalšího ti omlátí o hlavu, například příchod posil, když je to moc lehké :). tak já nevím, nápad super, ale těžké na provedení.


moje rady jsou

- přehlednost (markery, statusy, figurky)
- rychlost rozhodování (je to boj, tak jakýpak copak, ale zas zábavnost, tak nevim)
- když už potvory nemaj co říct - tak se nenechají tupě umlátit, buď jim beru životy, nebo se zaměří na jeden cíl, nebo utečou
- z podobného soudku, respektovat status bloodied u potvor
- vložená výzva - hráči řeší ještě něco jiného než boj, ale to spíš celou záležitost prodlužuje.
Autorská citace #22
23.11.2009 08:40 - Quentin
lotrando:
quentin píše:
Podle me se musi splnit aspon jedno z nasledujich:
Autorská citace #23
23.11.2009 08:44 - Lotrando
QuentinW: na mě to působí všechno stejně - boje jen jako finální scény. A to myslím není až tak pravda. Boj může rámovat příběh úplně stejně jako hodinový rozhovor, možná dokonce líp. Samozřejmě, pokud to není jen výplň, aby se zabil čas, nebo pokud toho není příliš. Taky se hodně zapomíná na skutečnost, že hodně lidí to hraje hlavně kvůli boji. Ti ale patrně nebudou mít takový problém s délkou soubojů.
Autorská citace #24
23.11.2009 08:50 - wlkeR
Tož ony jsou boje taky o rutině, že, a tu člověk získá jen častou praxí :D
Autorská citace #25
23.11.2009 08:51 - Quentin
Tak vymysli dalsi podminky, ktere by mel boj splnovat.

Ontopic; nejvic pomaha, kdyz nejaky aktivni hrac trackuje iniciativu.
Autorská citace #26
23.11.2009 09:10 - Sosáček
Pripada mi zvlastni, ze by nekolikahodinovy boj mel byt vsuvkou, ktera predstavuje npc.
Autorská citace #27
23.11.2009 09:17 - Lotrando
Tak zavři pusu když se divíš.
Autorská citace #28
23.11.2009 09:25 - Lotrando
QuentinW

Lotrando píše:
- když už potvory nemaj co říct - tak se nenechají tupě umlátit, buď jim beru životy, nebo se zaměří na jeden cíl, nebo utečou
- z podobného soudku, respektovat status bloodied u potvor


- neřešit pravidla s příručkou v ruce - spory rozhodnout přijatelným způsobem a nastudovat do příště.
- nechat hráče sledovat tu iniciativu, jak jsi psal, nebo i další věci, aby nemusel všechno dělat GM
- nechat někoho "vést" skupinu, protože když hraje každej solo prodlužuje to souboj
- neopakovat se v příšerách, hlavně ne v těch co dávají stejné vyřazovací kondice typu stun, daze. jedna úplně stačí.
- omezit recharge u podobných efektů.
- na vysokém levelu úplně ubrat udělovače kondic. 14+ souboj tíhne ke třem kolům, kdy postavy řeší jak se vysekat ze stun-locku, pak přijde nějakej výraznej heal a potom už potvory moc nemaj co říct a jen dlaj dmg, přes basic attack

bohužel, podobná opatření zas mohou vést k jednotvárnosti soubojů. Takže asi rada navrch - přemýšlet co tím soubojem chci říct a to tam pak mít. Sdělitelné infomrace jsou o povaze nepřítele (například pakt, nebo jiný zdroj moci), organizovanost nebo její absence, ochota vyjednávat/nechat se uplatit. atd.
Autorská citace #29
23.11.2009 09:45 - sirien
Lotrando píše:
Tak zavři pusu když se divíš.

???

Ty hele, mě ta Jakubova poznámka přišla docela i chytrá, mě to taky přijde docela divný...
Autorská citace #30
23.11.2009 09:50 - Lotrando
(souboje jen když je to klimatický bossfight) vs (souboj jako zarámování příchodu npc na scénu)

Já nevim, proč hodnotí jak dlouho to trvá. protože že to budou dvě hodiny implikuje na základě čeho? Moje rada byla použít boj k takovéhle záležitosti. pokud by to trvalo naznačovanou dobu, tak to postrádá smysl.
Autorská citace #31
23.11.2009 10:00 - alef0
Keď sme minule hrali D&D s pánom Bakerom, veľmi pomáhalo, keď Dungeon Master radil začiatočníkom, aká schopnosť by sa hodila použiť. (Boli sme takpovediac začíatočníci v 4e).

Inak je myslím zdravá zásada, že ,,random encounters / náhodné konfrontácie sú fuj". Teda myslím tie také súboje, že ,,idete po lese a zrazu na vás vyskočilo d10 orkov, lebo v tomto lese sú orkovia." Tie súboje typicky neposúvajú príbeh, sú len vypchávka.

Mňa iritujú tiahle súboje vtedy, ak v dobrodružstve zaberú príliš veľa času na úkor ich skutočnej dôležitosti.

Raz sme 50 minút ožužlávali jednu prerastenú zombiu. Boli sme na jednotke, zombia bola v meste, mala DR 5/- a kým sme ju dobili našimi d6 zbraňami, zabralo to kopu času. V kontexte celého dobrodružstva to bola len jedna z mnohých príšer.
Autorská citace #32
23.11.2009 10:03 - wlkeR
Lotrando: Někdy příručka v ruce je lepší než DM na střeše. Já teda nevím, jak to má oficiální DM Screen, ale já se snažím mít všechna pravidla pro boj vždycky po ruce, včetně všech updatů, který taky na začátku session říkam hráčům, abych na ně omylem nevymyslel nějakej podraz, což nakonec mrzí obě strany.

V minulé hře jsem ohledně vleklých soubojů zavedl opatření, že když se postava rozmýšlela jenom dlouho, schytala to bonusovým příležitostňákem od všech nepřátel, co na ní dosáhli. Teprve potom nastoupil vynucený delay.
Nutno říct, že to nefungovalo, takže teď dávám jednoduše delay sotva se postava s něčím moc babrá. Útoky příšer a vynucená odložení jsou jinak moje jediná starost, všechno ostatní dělají hráči - iniciativu, obrany, životy, recharge, všechno. Občas přemýšlím, že ty poslední tři věci "odemknu" když si hráči dobře hodí na nějaký knowledge a tak, ale zase riskovat, že v případě neúspěchu bude celej ten management na mně...
Autorská citace #33
23.11.2009 10:51 - Lotrando
wlkeR: DM screen je docela dobrá pomůcka, ale jsou situace, kdy prostě řešení je na několika místech PHB a nemáš čas to hledat. Takových situaci je docela málo, zpravidla jdou uspokojivě vyřešit selským rozumem, ale jsou hráči, kteří tíhnou k přesnému výkladu a to pak zdržuje.

Vynucený delay, to zní zajímavě :).
Autorská citace #34
23.11.2009 15:10 - wlkeR
Zní? Tak název je možná původní, ale samotný nápad je už někde v core příručkách, nejspíš DMG.
Autorská citace #35
23.11.2009 15:28 - kin
Jinak, asi to dám sem, ale nedávno jsme se tu bavili o zavedení změny 1/2 Hp + 1d dmg pro příšery, tak jsem to v sobotu vyzkoušel, nyní sepsal a napíšu sem své postřehy a průběh souboje.
(hodí se to sem stejně dobře jako do sekce DnD 4E)



½ HP +1d dmg

Takže jsme to vyzkoušeli (zatím jen v jednom souboji, víc jsme jich nestihli, ale zkusím to znova příští sobotu), tak jak jsme slíbil, tak napíšu jak to fungovalo u nás, nejdřív co a kdo je v družině.
Družina je na lvlu 13.

Akira – tiefling/warlock
Dark pact, ze strikerů asi nejmenší dmg, ale každej její útok dává i různý efekty a to dokáže taky zvrátit situaci. Postavu jí pomáhá stavět hráč Bejna. Jinak takovej striker, napůl controler. Jede na prokletí a chrání jí její aura (každej kdo jí zraní, když jí má nabitou, dostane pecku)

Bane - revenant/avenger
Poměrně dost slušnej dmg dealer a i hodně vydrží, nemá malou obranu, ale kvůli své rasové schopnosti (i pokud je pod nulou, tak dokud nefailne dech save, tak může stále jednat a s jeho obřím bonusem na dech savy mu to padá hodně málo)má ohromnou spoustu životů. Hráč je i poměrně dobrej kombař, tak jedna z nejsilnějších postav v družině (a i celkově si myslim že je hodně dobře postavěnej)

Niku Vjachador - Shadar-kai/swordmage
Swordmage přes porty, slušnej defender, vládne bojišti přes teleportace, je tam kde chce bejt, nezáleží na pohybu. Taky dobře postavená postava, ale jeho hlavnim cílem jsou telepaty, tak nemá tak velký dmg nebo AC co by normálně mohl mít (ale ne že by bylo malý). Hráč taky dobrej kombař a taktik. Z postavy ždíme všechno.

Winc – kenku/ranger
Ranger zaměřenej na střelbu, stojí a střílí, nejradši powery co mají dva a více výstřelů. Hráč není takovej komber a taktik (je to spíš zabiják, odpálí action point jen kvůli tomu aby dorazil potvoru(y)). Ale postava není postavená špatně, dmg má poměrně velký, ale málo vydrží.

V družině je ještě Shal-kesk (warforged/fighter), ale ten nebyl přítomen na hraní a navíc mají postavy „companiona“ (DMG2 někde na začátku) člověka/clerica, kterej má těch pár léčení, jelikož družina složená ze 3 strikerů a dvou defenderů…no zatím žijou, zase rychle zabíjí a ty dva defendeři to dobře drží.

Protivníci
Byl to hard souboj. Pět kentaurů (MM2 str 30 a 31)
2x centaur hunter (hodně výstřelů (dva až tři za kolo)
2x centaur ravager (při chargích hodně slušnej dmg)
1x Centaur mystic (trošku healu a nějaká blasty a bursty)
5x Cyclops guard (minion, jen použitý staty, znázorňovali lidský posluhovače (aby nemeli large bejsku) MM1 str46

Rozestavěno tak, že družina uprostřed, před nima všichni na blízko + mystic, za nima dva střelci. Plus tam měli úkol, ochránit jednu postavu, aby jí centauři nezabili (pro jednoduchost měla 100HP, žádný obrany a auru 1, kdo do ní vleze nebo začne kolo, dostane pecku za 10 dmg, pohyb 4 braný jako shift, nic jinýho neuměla).

Souboj probíhal tak, že Niku teleportoval ve dvou kolech bráněnou postavu mimo dosah nepřátel do jedné rozpadlé věže a bránil vchod a zbytek se vrhnul do zabíjení. Strikeři měli skoro šanci sundávat potvory na jeden-dva zásahy. Nejdřív se ale pustili do minionů, ty za chvíli vyčistili, ale během té doby dokázali dát kentauři opravdu obrovský zranění (do Bejna dali dvěma útoky přes 90 dmg v jednom kole).Stejně tak ostatní, brzo byli všichni bloodied, ale pak družina pobila miniony a pustila se do nich, Akira zdominovala jednoho střelce a zabila s nim druhýho, Bejn rozdával dmg do všech stran a Winc to pak Dvojitýma výstřely dorážel a Niku držel vchod, i přes velký nápor nepřátel.

Souboj skončil rychle docela (neměřil jsem přesně (sakra! Přiště :)), ale dýl než třičtvrtě hodiny určitě netrval, tipoval bych tak půl a kus), postavy dostali záhul co se týče zranění (kentauři dávali průměrně 30 dmg jedním útokem (střelci měli dva, každej 2d12+2, ti na blízko při chargi 3d10+6 a mystik blast5 4d8+5), což není zrovna málo v poměru k životům postav (minony jsem neupravoval, ty jsem kupodivu nechal podle starých pravidel). Ale zase HP na začátku u nepřátel 48/75/66 když strikeři dokážou v klidu dát za 40dmg jedním útokem, není moc. Umírali rychle a přitom dokázali něco udělat. Hlavní bylo jejich speciální/encounter/recharge útoky použít hned na začátku, jinak by k tomu nemuseli už mít příležitost a to udělalo souboj zajímavý (každý útok byl něčím zvláštní) a s tou kostkou na dmg navíc dokázali udělat i docela nepořádek a hráče „vystrašit“. A nezabralo se tím moc času.

Hráči byli spokojení, souboj byl rychlý a zabíjeli v něm i „ne-strikeři“.
Zkusím to i následující sobotu, a pokud se to i tehdy setká s úspěchem, asi to zavedu pernamentně.
(i když občas asi nebude na škodu, dát tam „normální“ potvoru)

Příště zkusím tak dva souboje, v jednom nějakou pořádnou solo příšeru, abych viděl jak to půjde s ní.
(sola mají nejvíc HP, tedy o nejvíc přijde, ale mají i slušný útoky, tak aby to nebylo moc smrtelný, uvidíme)
Autorská citace #36
23.11.2009 16:04 - Nachtrose
Kin: hezky report, uz se tesim na ten dalsi.
Autorská citace #37
23.11.2009 16:08 - Lotrando
Solo potvoře dej kompars, jinak ti daji do stun-locku a maš po hehe.

mimochodem, Bane, to hrajete před jeho ascendencí? :)

pěkný report, všechna čest
Autorská citace #38
23.11.2009 17:18 - wlkeR
Skvělej report; z toho, jak to slyším, je to z mého hlediska báječnej materiál pro "výplň" typu hladoví vlci a banditi, ikdyž zase pro hlavní combaty bych to nechal normálně. Vyzkouším v sobotu a ozvu.
Autorská citace #39
23.11.2009 17:38 - Blaine
No nejsem si jist, jak by to s tou polovinou zivotu resila moje parta... Hlavne pokud si vezmeme nejakeho Sorcaka. Klidne i muj ranger/pit fighter/punisher of the gods Ripper by si to asi docela povodil. I kdyz bych byl jeste vetsi paper canon.
Zakladni Ripperova damáž na 21. lvl: 2d8+23 basic melee utok. Toto je pred aplikaci frost čýzu, prime shotu na mýlý, power attacku (ktery prilitne okamzite, jakmile ma cil frostovou vulne). Takze to udela takovych 2d8+41. S potencialem vysolit VELKE mnozstvi utoku do jednoho i do vice cilu. Pokud vezmeme Brute 21 mumii, tak tu trefim s hodem 4 na d20 po aplikaci power attacku a zabiju ji (pokud by mela pulku) v pohode trema utoky. To je jedna encounter schopnost. Pri pouziti AP a nejake daily power bych byl schopen oddelat dve az tri prumerne prisery odpovidajiciho levelu. A to nepocitam s zadnym critem, ktery dava damaz a utoky navic.

//Edit: Ripper
Autorská citace #40
23.11.2009 18:48 - noir
Blaine: No jo, ale hrát za Punishera, to se v dobré společnosti fakt nedělá! A je jen málo větších damage dealerů než tohle kombo... Na ten rapdi jsem se ani nedíval, ale věřím, že je to longtooth shifter, ne? :o)
Autorská citace #41
23.11.2009 18:58 - Blaine
Noir: nn, je to half-orc! Protoze:
Ferocious Critical
Prerequisite: 21st level, half-orc
Benefit: Whenever you score a critical hit with
a melee weapon attack, you gain a +4 bonus to
attack rolls and damage rolls until the end of your
next turn.
S critem 19-20 a vetsim mnozstvim utoku je lepsi mit half-orca nez shiftera.
Autorská citace #42
23.11.2009 19:14 - noir
Blaine: Fuj, to je hnus! :o) Teda ten můj ranger je tak suboptimální, až z něj začínám mít radost...
Autorská citace #43
23.11.2009 19:27 - Nachtrose
A to jsem si myslel, jakej ze to jsem powergamer :-)
Autorská citace #44
23.11.2009 23:27 - Alnag
Ty jo, napínavej report. Jsem rád, že to ustáli (i hdyž to byl hard encounter). Jinak ty miniony je asi logické neměnit. Životy se jim nekrátí není důvod zvyšovat zranění...

Škoda, že teď DnDčko neDMuju, mám hroznou chuť to zkusit...

Jinak poznámka bokem - přijde mi, že to lze aplikovat ad hoc
- když je to boj až do poslední krve
- když vám za hodinu jede poslední bus

A nemusí se to aplikovat plošně. Klidně může být nějaký velký bossovský souboj se standardními staty.

Moc díky Kine!
Autorská citace #45
24.11.2009 02:05 - kin
Takže:

Nachrose: taky se těšim na další .)
Ale asi nebude příští týden, jedu na koncert Prodigy a tak nevim jestli budeme hrát...

Lotrando: jo, solo potřebuje svoje side-kicky, jednou jsem se už spálil a tak už na to nezapomínám :D

Ad Bane...nevim, zrovna tohohle boha u sebe moc neřešim. Hráč si vzal jméno podle návrhů u revenantů, kde jsou samý "cool" jména typu Bane, Scourge, Wrath, Fable, Raven atd. :)

WlkeR: taky si myslim, souboj to parádně urychlí, splní svůj účel (odreagování se bitkou, vyčerpání nějakejch těch daily, surgů atd.)

Blaine: Nehodlám to používat furt, ale jak už jsem psal Wlkerovy, zdá se mi to fajn na takový ty rychlý souboje...
A když se to tak vezme, tak na chvíli uděláš "strikery" i z ostatních povolání, dmg budou mít sice stejnej, ale budou zabíjet dvakrát rychleji :D

Alnag: u těch minionů jsem právě došel ke stejnýmu závěru. :)

Jinak, abych to shrnul, líbí se mi to jako nápad, je to funčkní a plní to přesně to, co jsem od toho očekával. Ale jak píše Alnag, nemusí se to používat neustále.
Autorská citace #46
24.11.2009 09:34 - Blaine
kin: pokud ti to vyjde jeste jednou u nejakych jinych encounteru, tak to otestuju taky. Ale bojim se toho, ze by to moji hraci palili az moc rychle. A pak by nadavali, ze to neni zajimavy, protoze to neni vyzva. Hlavne protoze mame leadra, clerica.
Autorská citace #47
24.11.2009 09:36 - Nachtrose
Blaine: tak misto jedne kostky pridej dve, at je to vyzva i pro toho mega healera ;-)
Autorská citace #48
24.11.2009 09:42 - Sethi
Myslím, že v případě Blaneovy skupiny by nezaškodilo přidat pár kostek damage a hp neubírat =P
Autorská citace #49
24.11.2009 09:44 - Nachtrose
Lvl 10 solo monstrum: 350HP, 6d20 basic attack dmg ;-)
Autorská citace #50
24.11.2009 09:48 - Sethi
Nachtrose píše:
Lvl 10 solo monstrum: 350HP, 6d20 basic attack dmg ;-)

Už abych začala hromadit powery, co dominují cíl =)
Autorská citace #51
24.11.2009 09:52 - wlkeR
Hmm, jenom pro úplnost, mohl by mi někdo dát odkaz na článek kde si přečtu, jak -přesně- tahle mechanika funguje, abych si jí nahodou špatně nevyložil? Už jsem sice našel funkci vyhledávání, ale moc si nerozumíme :(
Autorská citace #52
24.11.2009 09:59 - Nachtrose
wlkeR: jestli si dobre vzpominam, tak to na kostce v zadnem clanku nebylo, jen ( tusim ) Alnag spomenul, ze to byl jeden z navrhu asi na ENworldu. A co presne na tom nechapes? HP neminion potvory vydelis dvema a kazde poskozeni, ktere dela, zvednes o kostku. Cili 2d4 -> 3d4; 1d10 -> 2d10 atd.
Autorská citace #53
24.11.2009 10:06 - Merlin
Přišel jsem na výbornou metodu jak urychlit souboj. Dnes to vyzkouším. ve zkratce: Jste mrtví.*




*doplň si dle situace...v bezvědomí
Autorská citace #54
24.11.2009 10:07 - Sethi
Když nad tím tak přemýšlím, mně osobně ani nevadí, když má mít příšera hromadu HP - spíš mě tak nějak frustruje, když ji nelze trefit (teď pominu, že je z pozice leadera tak nějak taky moje starost, aby se ostatní trefit mohli...) - naopak bych skoro řekla, že je prostě hezké, když nějakou dobu vydrží, ale člověk má tak nějak radost z toho, že ji tak hezky okrouhává.
Autorská citace #55
24.11.2009 10:11 - Blaine
Nacht: no doufejme, ze ted po rekonstrukci to bude vypadat lip. Hlavne cleric bude "Soul Reaper", chceme se dopracovat k epic destiny Avatar of Death. Ale ne Raven Queen, ale Nerulla. Ma k tomu vymyslene hodne povedene napady, ktere se mi libi, v predposlednim sezeni me napadla takova improvizace, kdy pri zehnani jednomu nejakemu kojenci prilozil ruku na celo a prenesla se do ditete sila. Zatim neznameho puvodu, ale rozhodne finalni souboj o epicky osud bude mezi "Mini-Dagonem" a jeho novym otcimem Dagonem. Kdo se stane Avatarem a jaka cesta Avatara bude se rozhodne na 20. lvl:)
Autorská citace #56
24.11.2009 10:11 - noir
Ty přece trefuješ skoro vždycky, jen se nejdřív musíš inspirovat pohledem na nepřátelskou krev :o)

Pořád řeším, čím nahradit double sword u beastmastera, powergameři raďte! Zatím váhám mezi double axe a spiked chainem.
Autorská citace #57
24.11.2009 10:14 - Sethi
Služebník Nerulla si támhle žehná, kudy chodí, jo?

Myslim, že budu muset přepracovat Aissčino PR.
Autorská citace #58
24.11.2009 10:25 - Blaine
noir: ja bych si vybral nejakou peknou zbran.:P
Pravy a Levy spar meho Ripper jsou zatim mece, jakmile se dostanu k +5 takt o budou scimitary. V pripade double weapony bych sel do chainu. Kvuli reachi. A kvuli stylu... Hlavne jsi hyena, rozhodne bude lepsi chrestit do toho dabelskeho hyeniho smichu retezem nez vyhruzne mavat sekerou!:)

Ucho22: on je porad jeste knezem Raven Queen. Mame udelany fluff, ze Nerull nebyl uplne znicen a ze se snazi porad ziskat silu zpatky, bohuzel uz neni bohem, ale smrtelnikem. A tak se stava, ze se rodi jako smrtelny a snazi se ziskat svoje bozstvi zpatky. Ale ne kazdy timto zpusobem "pozehnany" smtelnik si uvedomuje, ze je znovuzrozenym bohem a spousta jich jenom slouzila Raven Queen, protoze ta ma rada, kdyz si potencialniho soupere drzi velmi blizko, aby ho mohla kontrolovat.
Autorská citace #59
24.11.2009 10:38 - Merlin
Blaine: :) nech toho...už tak se z combení oloupávám a začínám "vyhořívat" :).
Autorská citace #60
24.11.2009 11:34 - Naoki
Uvažuju jestli u toho dělení HP a přidání kostky nebylo lepší zvýšit dmg jako u zbraní 1d8 ➛ 2d4 ➛ 1d10 ➛ 1d12 ➛ 2d6 ➛ 2d8 ➛ 2d10 popř. nějak to dodělat pro další pokračování řady. Přece jen je rozdíl když z 2d4 uděláš 3d4 než z 1d12 udělat 2d12...
Autorská citace #61
24.11.2009 11:47 - Nachtrose
Naoki: na druhou stranu 2d4 -> 1d10 je mensi narust, nez 2d4 -> 3d4. Navic byl to jen vysvetlujici priklad, myslim, ze na vyssich urovnich 2d4 pouziva asi malo monster.
Autorská citace #62
24.11.2009 11:56 - Merlin
myslím, že není pointa "tohocozdržuje" co nejrychleji zabít protivníka. myslím, že problém je v hromadě kombení, velkém množství možností a různých powerů. Je to prostě strategicko taktická hra a ty bohužel trvají dlouho. :/ ááách jooo vyhořel jseeeeeem
Autorská citace #63
24.11.2009 13:56 - Rytíř
Já to jenom čtu aniž bych dohledával ty schopnosti a něco počítal a sem z toho hotovej..asi už stárnu, číslička v demidž mě nechávají odporně chladným :(
Pravda, teď jsem byl donucen kapku si promyslet jednoho slavného zápasníka, tak tam by se mi impozantní zraněníčko líbilo! Nějaký rady jak vyřešit boj beze zbraní u člověka?? Jako povolání beru fightera.
Autorská citace #64
24.11.2009 14:01 - Blaine
Rytíř: uplne stejne jako u vsech ostatnich. Jenom pouzijes pravidlo z posledniho Dragonu k mnichovi: +3 proficience a 1d8 kostka zraneni. A vsechno ostatni stejne jako u fightera, schopnosti atd. Jenom bych rekl, ze ruce bych bral jako light blade ohledem ke schopnostem, ktere jsou vazane na zbrane.
Autorská citace #65
24.11.2009 14:04 - noir
Anebo vzít spiked gauntlets a brát je jako součást těla zápasníka. Vyjde to skoro na stejno...
Autorská citace #66
24.11.2009 14:08 - Blaine
Rytir: no a potom podle toho, jaky zapasnicky styl chces hrat si vybrat schopnosti, treba by se ti hodily ty, ktere potrebuji stit, protoze ten zapasnicky styl tak nejak funguje atd. No proste je potreba si to projit a rozhodnout se, jak by sis to predstavoval. Myslim, ze tedka je tam tech moznsoti uz tolik, ze se da hrat prakticky cokoliv. At uz je to tvuj zapasnik nebo muj papirovy kanon, ktery je postaven tak, aby dokazal, ze melee ranger je nejlepsi dmg dealer:P
A to nemam background na to, abych byl jeste multiclass do avengera:P (hazet dvakrat na vsechny utoky po AP, mnamka!)
Autorská citace #67
24.11.2009 14:09 - noir
Všichni rangeři pocházejí z Windsite Ports. A ti ostatní se narodili pod podivnou hvězdou :o)
Autorská citace #68
24.11.2009 14:14 - Nachtrose
V ramci logiky bych ruce povazoval spise za mace nebo hammer, nez light blade. A hlavne zalezi, jestli to ma byt PC, nebo NPC.
Autorská citace #69
24.11.2009 14:57 - Merlin
proč mám pocit, že se probírá pořád jen jakou power postavě dát, aby byla co nejvíc cool a jakou zbran, aby dělala co nejvíc zranění...kam se poděly nebojové věci a rady? áááách jooo...fakt už mě to nebaví (teda nemyslím vaši diskuzi)
Autorská citace #70
24.11.2009 15:05 - Sosáček
Merlin píše:
proč mám pocit, že se probírá pořád jen jakou power postavě dát, aby byla co nejvíc cool a jakou zbran, aby dělala co nejvíc zranění...kam se poděly nebojové věci a rady? áááách jooo...fakt už mě to nebaví (teda nemyslím vaši diskuzi)

Premyslim jestli je tohle ironie.

Pokud ne, chapes proc se mi nelibi dnd :)
Autorská citace #71
24.11.2009 15:05 - wlkeR
Nachtrose: 'kuju, já se jen trochu zamotal do tý diskuse, až mi nakonec nebylo jasný, co kdo jak provádí. Takhle je to jasný.
Autorská citace #72
24.11.2009 15:08 - Rytíř
Zranění rukama 1d8?? uff, a to sem si myslel dovíco, když sem si pohrával s myšlenkou na 1d6! Uznávám, že proti zbraním je 1d3 fakt slabota :) Ale tak o tom to je, i když beru že vím kam praštit, pořád mi jaksi přijde, že majznout tam mečem nebo kladivem a pěstí by měl bejt rozdíl.. hlavně mi sem nevoďte blázny praktikující ninjutsu :))

Jinak powery fightera jsem bral, přesně, okecat to zvládnu, jde mi o staty :) Zápasnický styl to má být dost volnej, zaměřenej na brutální účinnost, takže údery kde to bolí, dotažený páky, znehybnění soupeře, atd.

Blaine, co znamená "papírový kanon"?
Autorská citace #73
24.11.2009 15:14 - Merlin
Dopis: výjimečně to není ironie...
Autorská citace #74
24.11.2009 15:17 - Lotrando
Merlin: tak podle názvu diskuze asi nemůžeš čekat nic jinýho. Někde se tu ale řeší dva Alnagovi články určené pro vypravěče, tak se třeba potkáme tam.
Autorská citace #75
24.11.2009 15:19 - Nachtrose
Merlin: neberes to trochu moc tragicky? Btw. co je na tom spatnyho, chtit mit postavu cool? Cool a uber jsou dva rozdilne pojmy. Ja treba chci klisoidniho barda s rapirem a vilou jako familiarem a to, ze me to bude stat minimalne dva featy, cimzto se oberu o nejake zesilneni svych bojovych schopnosti me v tomto pripade zase tak moc netrapi. Pro me je ta postava cool a tu chci hrat. Nemusi byt zadnej megaslayer. Ale mne osobne by zase nebavilo hrat nuznou nulu, ktera cele sezeni resi tezke osobni dilema, zda si navliknout ten modry hadr s jednou dirou, nebo ten cerveny se dvema dirama.
Autorská citace #76
24.11.2009 15:21 - Nachtrose
Rytir: papirovy, pripadne skleneny kanon je oznaceni pro typ postavy, ktera dokaze relativne rychle vychrlit obrovske poskozeni, sama je vsak ale velmi krehka.
Autorská citace #77
24.11.2009 15:22 - Blaine
Rytir: to znamena, ze dokaze dat pecku, ale nic nevydrzi.
Merlin: Protoze jakakoliv rada, jak hrat postavu mi prijde dost podivna, hlavne pokud vubec nevim s cim operujes. A myslim, ze radit Rytirovi, jak hrat zapasnika je divne. Ale poradit mu, jak ho udelat, aby i v souboji z nej byl pocit zapasnika se specifickym bojovym stylem je lepsi. A hlavne se prosim te nenech zhnusit tim, ze se tady projevuje typ hrace "powergamer", ktereho zajima, jak postava dava damáž, kolik ho dava, co dalsiho dela a tak.

//Edit: k tomu papirovemu kanonu - papir je jeste zranitelnejsi, jak skleneny a hlavne dalsi veci je, ze vypada jako kanon jenom na papire. Jeste ho musim odzkouset, jestli mi ho neznici driv, nez neco dovede udelat...
Autorská citace #78
24.11.2009 15:26 - Nachtrose
Blaine: nice said. A nebo by se taky dalo rict, ze: Powergamer ma stejne pravo na zivot jako actor, storyteller ci kdokoli dalsi.
Autorská citace #79
24.11.2009 15:34 - Merlin
Nacht: neberu to tragicky a ani jsem neřekl, že je na tom něco špatnýho...určitě sis všiml té závorky, že proti této diskuzi nic nemám, pokud ne: Merlin píše:
fakt už mě to nebaví (teda nemyslím vaši diskuzi)

celkově je to myšleno na to, že čím dýl to hraju, tím víc zabředávám do toho, že 4 edice je jen a jen (pominuli super SC a NCE) o tom dělat co největší dmg, co nejvíce enemy s co nejrozmanitějšími powery. Nikdo po tobě nechce hrát nulu, nepodsouvej mi pls. Ale poměrově, kolik je v knize a vůbec třeba i v těhle diskuzích věnováno souboji a kolik těm dalším věcem? vždyt i na základě rozvláčného souboje, který ze všeho nejvíc začíná připomínat nějakou vojenskou strategickou deskovou hru (nebrat doslova :)) vznikla i tato diskuze.
chápu, přijde odpověd, že 4e je koncipována jako bojová a tomu jsou směřovány i schopnosti postav a že jsou tam na ostatní věci NCE a SC. To je na dlouhou diskuzi...
Autorská citace #80
24.11.2009 15:36 - Merlin
Nachtrose píše:
Blaine: nice said. A nebo by se taky dalo rict, ze: Powergamer ma stejne pravo na zivot jako actor, storyteller ci kdokoli dalsi.

škoda, že jsi nepochopil co jsem tím chtěl říc...pro mě za mě si třeba powergamujte do 99 levelu, bavte se..je mi to putna. že já se vůbec ozývám :) prostě přejdu na jinej systém a mám klid
Autorská citace #81
24.11.2009 15:39 - Blaine
Rytir: ohledne toho zapasnika, tak jsem se tedka koukal na schopnosti a ja osobne bych to udelal takhle:
At-Will:
Knockdown Assault
You smash your weapon into your foe so hard that the enemy loses its footing.
At-Will Martial, Weapon
Standard Action Melee weapon
Target: One creature
Attack: Strength vs. Fortitude
Hit: Strength modifier damage, and you knock the target prone.
Special: When charging, you can use this power in place of a melee basic attack.

Coz je klasicke podkopnuti.
Brash Strike
With a battle cry, you throw your whole body behind your attack.
At-Will Martial, Weapon
Standard Action Melee Weapon
Target: One creature
Attack: Strength +2 vs. AC
Hit: 1[w] + Strength modifier damage.
Increase damage to 2[w] + Strength modifier at 21st level.
Weapon: If you’re wielding an axe, a hammer, or a mace, the attack deals extra damage equal to your Constitution modifier.
Effect: You grant combat advantage to the target until the start of your next turn.

Coz je zase poradna slupka, pri ktere se zapasnik odkreje, ale zase ma dat poradnou slupku.
V tomhle pripade bych se taky pripojil k Nachtovi a rekl, ze pesti jsou mace/hammer.
Autorská citace #82
24.11.2009 15:45 - Blaine
Merlin: prekvapilo by te, kolik hrani a storytellovani je v nasich hrach, i kdyz tady to vypada, jak strasne jenom bojujeme. Pro nas je DnD 4ed jako dve hry. Souboj je taktika, kdyz to vezmu do extremu, tak je to deskovka. Ktera se vubec netyka toho, co je mimo souboj. Mimo souboj se resi spousta dobrych a zajimavych veci. A mimo sezeni si hraci resi svoje postavy, porovnavaji, premysli o kombech a bavi se o tom, jak to udelat, aby tahle kombinace fungovala a jake jsou pripady, kdy fungovat nebude. A pak mame sezeni, kde se za celou dobu ani nepriblizi k jakemukoliv souboji. Resi se, jestli nas samuraj nasleduje bushido, nas mag mu naseptava, ze lepsi je jet sam na sebe. Resi se, jestli je skutecne chytre to udelat takhle, resi se, kdo unesl ambasadora, bez jakehokoliv souboje se chyti unosci, protoze hraci predvedli krasnou akcicku na zachranu, ve ktere se chteli souboji vyhnout, protoze v boji by se mohlo neco stat rukojmim.
A to ze chteji byt v soubojich co nejlepsi? Neni to i cil postavy? Byt co nejsilnejsi, abych prezil? Naucit se bojovat zpusobem, kterym dovedu porazet sve oponenty jako Aragorn, Legolas nebo Gimli v Panovi prstenu (ve filmu)?
Autorská citace #83
24.11.2009 16:03 - Nachtrose
Merlin: no, mozna ne tak uplne. Navic uznavam, ze mas odehrano mnohem vic nez ja, ale presto si zatim myslim, ze ve 4e jde hrat cokoli i nebojove.
Autorská citace #84
24.11.2009 16:26 - Jerson
Jestli k tomu můžu říct jednu věc - když seberu různé hráče a nechám je hrát podle jejich představ, vychází mi relativně přesně 1,5 boje na šestihodinové sezení. Tu a tam se někdo boji vyhne úplně (i když chce bojovat), někdy dojde na dvě oddělená střetnutí, ale rozhodně bych to s boji moc nepřeháněl.
Autorská citace #85
24.11.2009 16:46 - Rytíř
dík za vysvětlení kanóna :)

Blaine: Knockdown assault neznám, zatím si vystačujem s PHB a PHB2. Není to odjinud? Já mu dal Spinning Sweep, vlastně to samý, jen je to encounter, no.. :)

a pak Rain of Blows, Unbreakable, Griffon’s Wrath... Villain’s Menace, Boundless Endurance, Dizzying Blow a Victorious Surge :)))

jojo, nemá 1 lvl, ale přesný číslo neřeknu, Jerson sem kouká, ať není ochuzen :) Ty powery věřím, že si dohledávat nebude..

Pokud vás ještě něco napadne, jiného hezkého, budu rád. Třeba featy jsem mu zatím moc neřešil. 4e zatím jen tak listuju, spoléhám na to, že leccos vychází ze 3e.. kterou snad ještě umim :D
Autorská citace #86
24.11.2009 16:47 - Merlin
Blaine: jo vyjádřil jsi to poměrně přesně :) jenže co s tím, když mě ta první, ta desková část nebaví? jasně, že každej si rád zabojuje. i já mám rád souboje. Ale prostě ty ve čtvrté edici přerostly někam úplně jinam, než se mi zamlouvá
Autorská citace #87
24.11.2009 16:48 - Merlin
rytíř: nespoléhej..nevychází
Autorská citace #88
24.11.2009 17:03 - Blaine
Merlin: no tak s tim ti umim pomoct jenom jednim zpusobem: najdi si jiny system, ktery dava dulezitost jinym vecem. Nebo hraj tak, aby te to bavilo. Sam za sebe a za svoji partu musim rict, ze momentalne, pro to, co hrajeme nezname lepsi system. Dokonce, kdyz jsem zkousel jine veci, tak jsem vzdycky narazil. Vetsinou to zkusime behem jednoho sezeni, kdyz se treba nesejdeme, abychom mohli pokracovat. Nekdo si neco pripravi a my to zkusime. Pro dalsi takovehle sezeni mam pripravenou 3:16 Carnage Among Stars, s tim, ze jsem si predelal setting na Warhammer 40K, hraci budou hrat za Gardu. Je to na jedno sezeni a nic vic. Abychom pripadne vedeli, co chceme hrat jineho, kdyz nebudeme chtit hrat DnD 4ed.
Jinak muj Ripper je pripraveny pro dungeon crawl, ktery wizardi vydali E1-E3, takze tam se pocita s velkou davkou boju a vlastne uz jsme si rekli, ze chceme hrat treti stranu v konfliktu Orcus a Raven Queen. Znovu ozivene smrtelniky, ktere si nekdo chtel privolat na pomoc, ale oni se rozhodli jit svoji vlastni cestou. Uvidime, kolik souboju tam zustane z toho silenho kvanta, co tam je.
Autorská citace #89
24.11.2009 17:03 - Jerson
Rytíři, mě o level nebo žádná jiná pravidla nejde, stejně mi to houby řekne a když hraju postavu, tak mě ani pravidla nezajímají. Navíc s tím blbounem bojovat nechci, a už vůbec ne nablízko (: )
Autorská citace #90
24.11.2009 17:44 - Beltar
Nám se pro zrychlení docela hodně vyplatilo, že hráči hází nejen na útoky, ale i na obrany. DM jen řekne seknul po tobě mečem, hoď si na AC, hráč nahlásí číslo a DM řekne jestli nestvůra zasáhla nebo minula.
Je to dobré i v tom, že hráči něco dělají i mimo své kolo.
Autorská citace #91
24.11.2009 18:13 - Jarik
Beltar> promin,ale na obranu se prece v 4e nehaze.
Dulezitejsi je ta poznamka... aby delali neco mimo sve kolo.
nejen skrze napovedy se mi zda, ze nejdulezitejsi je... planovat v prubehu akci druhych osob - a presto sledovat co se dej.
A ze nejaka NPC provedla neco s cim jsem nepocital? ... mno to je prece prirozene. Bud umim rychle reagovat, nebo je to muj problem. nikoho jineho.

protoze napriklad ja jsme blb, co mam problemy se stun, dazed... popisy (neb EN neumim), tak si ted pisi tahak, at vim, co ten termin znamena. Nechci nutit druhe, aby mi kazdou hru rikaly, ze slow mi snizuje pocet pohybu na polovinu (obrazne receno - nevim to). :) tak budu mit tahacek a je to :)
Autorská citace #92
24.11.2009 18:52 - sirien
Nachtrose (mumlymumlyažnamunchkinamumlymumly)
Autorská citace #93
25.11.2009 00:06 - Beltar
Jariku: Promiň, ale je úplně jedno, jestli má drak útok +25, ty AC 31 a DM hodí a 6+ zasahuje, nebo má drak útok +25, ty AC 11 (31-20 jako hod d20) a musíš hodit 15+ aby jsi měl AC 26 a víc. V obouch případech je šance 5 ku 15 (1 ku 3), že tě drak mine.

Vůbec největší je úspora u plošných útoků, kde DM nehází proti každému hráči, ale každý hráč si hodí.
Autorská citace #94
25.11.2009 00:12 - Merlin
Blaine: fajn, oznámím to svým hráčům. sorry hoši, tahle edice je pro mě moc založená na soubojích. jasně, vám se to líbí, ale mě ne, tak sorráč. jen konstatuji, že se mi to ze začátku zamlouvalo, avšak čím dýl ji hraju, zjištuji, že je pro tvůrce děsně jednoduchý vymýšlet nové děsně cool vlastnosti přidáním kondice a xd dmg, ale na DM je vlastně všechno ostatní.
Dnes jsme hráli a první co si hráči udělají je vyskládání power karet na stul. Celou dobu nebyl souboj a myslím, že ani příští týden nebude. A co je tak nějak mrzelo? že v erratě někomu něco vzali a na konci, že nesehnali ten předmět cochtěli. A věř mi, není to hráči, hraju s některými od Drd, přes ADnD...je to systémem
Autorská citace #95
25.11.2009 00:15 - Alnag
Merlin: Jsem upřímně zvědavý u jaké hry skončíš...
Autorská citace #96
25.11.2009 00:22 - tuleník
Beltar, v 4e sú predsa statické obrany!!! DMovi (aj hráčovi) stačí vždy hodiť len raz. A je jedno či to je na 1 cieľ alebo je to plošný efekt, číslo platí pre celú area of effect.
Autorská citace #97
25.11.2009 00:27 - Merlin
Alnag: asi u žádné...asi si budu doma šudlit nějaký povídky. :)
ale vážně. Strašně mi to vzalo chuť do hry. Navíc, když tady čtu (a ted myslím vážně, že to nikomu nezazlívám, ani to nijak neberu), jak je lepší vzít schopnost Psí hovno, protože má 156k v dosahu 6 čtverců, než Sobolí chcánky, protože ty mají jen 154k v dosahu 7 čtverců....a po zkušenostech, kdy je souboj skutečně jen o "deskové hře" mě to rozložilo

Ale je možný, že je chyba ve mě. A asi to jako DM nezvládám. nadruhou stranu, já to nechci hrát jako hráč. představa, že bych si dělal postavu je děsná. Mám rád postavy se smyslem a ne s tím, že k nim dokládám nějaký powery xyk6
Autorská citace #98
25.11.2009 00:45 - Alnag
Merlin píše:
Strašně mi to vzalo chuť do hry.


Jsi si jistý, že to, co ti vzalo chuť do hry je to, co si lidi povídají na internetu? (Tedy, ne že by to i na mne někdy nefungovalo), ale přijde mi, že mnohem důležitější jsou přeci jen věci víc reálné a hmatatelné. A někdy není od věci si chvíli šudlit povídky a uspořádat si myšlenky...

Podle mně není chyba v ničem. To není otázka chyby, ale chuti. Prostě nedělej to, nač momentálně chuť nemáš a dělej na to, nač chuť máš. :D
Autorská citace #99
25.11.2009 01:26 - tuleník
Merlin, zabrúsil si do zlej diskusie. Táto sa primárne venuje súbojom. Pokiaľ si sa nechcel psychicky samorozleptať, mal si si nájsť niečo, čo ja viem, o skill encounteroch. Mimochodom - súboj sa dá riešiť aj tak, takže ak ťa súboje deprimujú, prečo ich občas neriešite ukecávaním, vyjednávaním, obídením? Na toto všetko sú v 4ed elegantné mechaniky - ktoré zaberajú menej strán popisu preto, lebo taktický boj s jeho možnosťami je predsa len komplexnejšia problematika.
Ad postava so zmyslom - už sa tu riešili všelijaké postavy, a v podstate si nespomínam, že by sa nejaký rozumný build vyložene nepodaril. Mimochodom nikto nikoho nenúti maximalizovať damage output - čo sa TU diskutuje je fakt, že súboje trvajú priveľa kôl a pre postavy je na druhej strane pomerne problém dostať sa do reálneho rizika smrti. Zvýšenie damage outputu je nástroj ako vyriešiť tento problém (podobne ako zníženie HP monštier, a pritvrdenie ich útokov).
Ja som mal zo 4ed podobný dojem ako ty, ale už ma prešiel. A naozaj to vyzerá na nezvládnutie DMovania (čo žasnem, lebo oba DMG sú výborné knihy, ktoré IMO poradia ako sa vyrovnať s akýmkoľvek typom hráča, hrania, ... - 4ed je na DMovanie veľmi efektívna!). Že popis taktickej časti je na viacerých stranách ako zvyšok, bude "asi" tým, že na popis početných taktických možností s príkladmi a obrázkami holt treba viac priestoru. 4ed NIE JE "len a len" o súbojoch - buď to ty tak staviaš, alebo ti to do tejto roviny nasmerujú hráči.
Alnag má pravdu. Chyba nie je v ničom.
25.11.2009 07:59 - Beltar
Tuleník: Ach jo, než něco napíšete, zkuste si přečíst všechno a zamyslet se, než začnete být chytří.
Ano v základním schématu DnD se hází jen jednou to ví každý, kdo to někdy hrál. Ale z pravděpodobnostního hlediska je úplně jedno jestli je to útok+D20 vs AC, nebo útok vs AC+d20-20.

A když útočíš area efektem, útočíš na každého zvlášť, ale na dmg se hází jen jednou.

A navíc to není z mé hlavy, ale přivedl mě na to Alnag v rozhovoru v hospodě po posledním WWDnDD, že to je někde oficiálně popsáno jako eventualita.
25.11.2009 08:02 - Jarik
Beltar> aha... uz jsem te pochopil. Ten hod na utok si hodi hrac sam, takze DM nemusi hodit 5x, ale jen rekne utok 15 proti AC, hodte si to.
A pokud jsi to takhle nemyslel, tak se mi to presto zamlouva :D
25.11.2009 08:08 - ShadoWWW
Jedno je ale jasné. Aby vás bavilo DnD 4E, musí se vám líbit figurkové souboje. Je pravda, že většina schopností postavy je zaměřená právě na souboj.

Já se snažím ozvláštnit si občas souboje vystřihovánkami. Doporučuji.

Co mě na 4E mrzí, že vyšlo už tolik Power Source knih, dokonce od nového roku už poběží druhé kolo, a přesto něvyšla ani jedna kniha specializovaná jen na rituály. Rituály jde sice najít v každém settingovém kitu i Power Source knize, ale vždy jen na pár stran. Je to velký nepoměr a to je moc velká škoda, zvlášť pro ty, co boje zas tolik nemusí.

Chtělo by to knihu speciálně jen o rituálech a alchymii...
25.11.2009 08:52 - wlkeR
Beltar: Noo, je to dobrá alternativa u lidí, co řvou "a to nedostanu hod na obranu?" páč sou zvyklý na DrD a 3e sejvy, ale zase to zdržuje, když hráči obranu počítaj a já je tim ještě vytrhuju z přemejšlení o jinejch věcech, jako je např. taktika.

ShadoWWW: Taky je článek v nějakym Dragonu, jmenuje se Ritually Speaking, ale číslo jen tak z hlavy nedam.
25.11.2009 09:01 - Nachtrose
Kýblohlav obecný (wlkeR) píše:
Taky je článek v nějakym Dragonu, jmenuje se Ritually Speaking, ale číslo jen tak z hlavy nedam.


Dragon 366
25.11.2009 09:08 - Sosáček
Zaloz diskusi, Merline. Bezpochyby vymyslime system nejsou power karty nejdulezitejsi soucasti.

(co s hracema ale nevim. rozum veli, ze kdyz chcete kazdy neco jineho, nic moc nez rozhod vam nezbude.)
25.11.2009 09:18 - Merlin
Tulenik: no, asi budu nezdravě nekritický a sebevědomý, ale myslím si, že DMování zvládám poměrně dobře. i když za ty roky by to asi zvládl každej. Myslím si, že dokážu udělat jak zajímavou kampaň, tak zajímavé souboje (žádný, přepadli vás skřeti...). mají myšlenku a jsou součástí tažení a příběhu s nějakým smyslem. Stejně tak si myslím, že zvládám SC i NCE (pár jsem jich v příkladech psal v příslušné diskuzi). To mi však nezabránilo v tom, že se mi souboje jeví jako desková figurková a zdlouhavá hra a to mě neuspokojuje. toť vše.
4e mě zezačátku poměrně nadchla a líbila se mi. Ale jak postavy rostou a vybírají si nové a nové cool schopnosti, jejihž popis spočívá v tom, jak velký udělají zranění a jakej je další efekt, tak mě to rozčarovává. Chápu, že jsou hrdinové a nehodlám hrát sedláky a loosery. přesto...:)

Alnag: já se nějak přizpůsobím...:)
25.11.2009 09:24 - Merlin
Dopis: já nezakládám diskuze ze zásady...na to jsou tu jiní kabrňáci :) ale rád zasírám cizí. I kafíka za mě musela založit sethi :))
25.11.2009 09:25 - Sethi
A jakého jsem ho udělala pěkného.
25.11.2009 09:33 - tuleník
Merlin: give True20 a try, then.
25.11.2009 09:35 - ShadoWWW
Jo, ještě odkaz na ty vystřihovánky (nebo přímý odkaz).
25.11.2009 09:36 - Merlin
Ucho22™ píše:
A jakého jsem ho udělala pěkného.
a jak jsem ti za to vděčnej...sice by byl dokonalejší s tím kafíkem cos mi ho poslala na obrázku :) ten byl neskutečně šupózní.
omluva za spam, už mlčím

Včera jsem udělal nejrychlejší souboj :) žádnej, zato jsem vrznul nějaký SC a NCE a utěšoval Krtka, kterýmu v erratě omezili bloodclaw weapon :)
25.11.2009 09:38 - Merlin
tuleník píše:
give True20 a try, then.
holt hráči jsou nadšeni ze 4e, takže mám smůlu :)
25.11.2009 09:57 - Nachtrose
Merlin píše:
utěšoval Krtka, kterýmu v erratě omezili bloodclaw weapon :)


Ano, jak jsem to zahlidl, tak jsem si rikal, jak ze se asi bude chudak Krtek tvarit :-)
25.11.2009 10:56 - Merlin
Nachtrose píše:
Ano, jak jsem to zahlidl, tak jsem si rikal, jak ze se asi bude chudak Krtek tvarit :-)
mám ti to popisovat? byl to jeho mazel :D
25.11.2009 11:06 - Nachtrose
Merlin píše:
byl to jeho mazel :D


To jsem vytusil uz po ceste ze srazu. Nebo to bylo na sraz?
25.11.2009 11:43 - sirien
Merlin: No, mě ne 4e spíš mrzí totální degradace magie. Wizard už není nic jiného než dmg dealer jako ostatní, jeho powery fungují totálně stejně jako u ostatních, takže jakákoliv snaha o vykreslení magie je jen a pouze na popisech, které ale, jak víme, berou brzy poměrně rychle za své. Stejně tak minimální podpora rituálů, jak se tu někdo zmiňuje, ukazuje, že pro magii jako takovou není ve 4e zase až tak moc místa.
Myslím že zrovna na té magii je nejvíc vidět ta inspirace MMOčkama
25.11.2009 11:54 - Lotrando
Sirien: nesmysl, wizard rozhodně není dd a jaké rituály si vezme takové má. Navíc nechápu ty stesky tady, když spousta rituálů je vyloženě rp, podporuje stavbu příběhu apod. Když se podívám do builderu, kde jsou vylistované, vidím pro každou úroveň tak 10 kousků, od prostého svícení a zahánění blech až po věštění, ochranná kouzla atd. Možnost participace jakékoliv postavy při rituálu je také výborná záležitost.

Tak te´d nevím, jestli náhodou nehledáte bubáka tam kde není.
25.11.2009 11:54 - Merlin
Sirien: my se sto zatím snažíme aspon u Rituálů nějak dodržet...sypání čar, malování obrazců...

Občas se poněkud pozastaví i hráči u toho, že si neumí některé powery představit v "praxi". takové Inspirující slovo: vojevůdce se hladí po rameni a říká si:"To bude dobvý Uďo, to bude dobvý" a šup ho hned je mu líp :))))
25.11.2009 11:56 - Lotrando
Merline: tys nebyl na vojně? když tě kaprál seřval, hned ti bylo líp, ne?
25.11.2009 11:57 - Merlin
Lotrando: dobře víš, že jsem byl zastáncem 4e a líbila se mi, tak nemyslím, že dělám bubáka, kde není. jen jsem si posteskl. tak jak to Blaine výše vyjádřil by to asi odpovídalo. 4e jsou vlastně dvě hry. jedna desková figurková, druhá RPG. Jen u té deskovky jsem z toho kapku rozhozenej.
25.11.2009 11:59 - Merlin
Lotrando píše:
Merline: tys nebyl na vojně? když tě kaprál seřval, hned ti bylo líp, ne?

jasně...a nejlíp mi bylo, když jsem se seřval sám :D

ale tak já si to dovedu představit (obsahuje sprostá slova): Vstávej ty sračko! vstávej. Seš kurva tiefling a budeš makat. bože, z který prdele si vylezl. hni se hnise! Ták, to je ono! držte píky nahoře. né tím koncem hňupe. Vidíš, hned je ti líp...
25.11.2009 12:00 - tuleník
Už sme off topic, ale práve som našiel niečo čo asi jednu hráčku nepoteší... riešim ako ošetriť jej barbara ktorý je aj šikovný tesár a má vyrobiť nejaké majstrovské dielo, či sa mu podarí, keďže 4e nemá srandy ako Craft Item. Pýtal by sa Arcana check, ale chlapík je z princípu jednoduchší, Arcana -1, ale práááve ma napadlo že skill chalenge a pomôže mu s tým wizardka. (Kurva, ja hovorím, že všetko ide, keď sa chce!)
25.11.2009 12:42 - Merlin
Arcana check? proč? nechápu. je to magické dílo?
25.11.2009 12:47 - Nachtrose
Merlin: bud rad, ze nepovzbuzuje moralku jak imperialni komisar z WH40k ;-)

Prask! "Tak co vy bando lina, jeste nekdo se tu citi prilis vycerpany, aby bojoval dal?!"

Jinak Krtek to ma tezky. On warlord nebyl puvodne zamyslen jako tank, melee dd a healer najednou. At chvilku tankuje Babaj a hned bude Inspiring word davat lip smysl ;-)
25.11.2009 12:52 - Nachtrose
Tulenik: co to ma byt za dilo? Pokud stavba, tak mozna dungeoneering (znalost architektury), nejaka soska treba thievery (jemne prace), priadne nature (drevo je prirodni material) a verim, ze by se to dalo napasovat treba i na atletiku ci endurance.
25.11.2009 12:59 - Merlin
Podle druhu věci/stavby bych z toho udělal SC do kterého bych napasoval hodně věcí, od fyzických: atletika/akrobacie (tahání materiálu, šplh, balancování...), přes historii (dějiny stavebnictví, historické slohy), podzemní či přírodní vědy (materiály a přírodní vlivy), klidně i tu arkanu, pokud by místo stálo na geopatogenních zónách a jiných kravinách, Náboženství (jaké ulitby bohům, zazdívání obětin pod základy), Thievery (jemná strojařská práce), zastrašování (zatracený odbory, kdo to vymyslel), diplomacie (tak jo, dostanete přidáno), bluff (moooc přidáno a fakt, tato socha fakt nebude stát na starým pohřebišti a ti dělníci se neztratili) Ale odpálit to jen Arkanou je..divný.

ale to jsme asi OT
25.11.2009 13:01 - Blaine
Anebo nereste nejaky blby mechaniky pro kazdou silenou vec, ktera se da jenom proste a jednoduse popsat. A hrac si vetsinou dovede rict, co chce a dokaze si snad uvedomit, ceho muze dosahnout. To je jako, kdyz se me jeden hrac ptal, jestli ve sfere, kterou si vymyslel on sam, jako misto, ze ktereho pochazi, rostou hrusky. O.O Kdyz jsem mu rekl, at mi to rekne on, ze ja to nevim, tak se na me podivne podival...
Pokud je barbar tesar a chce udelat sosku, ktera bude fakt skvela, tak rekni budto "ano" nebo "ne". A nech hracku, at si sama vybere:)
Nebo ji ten skill na tesani udelej. A je to, proste bude mit navic nejaky skill. To snad nikomu nebude vadit, ne?
25.11.2009 13:12 - Merlin
Blaine: no já to neřeším..řeším jen věci, které mají nějaký posun pro děj. když budou postavy chtít postavit sochu na ostrově, aby se zavděčili místním domorodcům a bude na tom záležet, jestli se to povede nebo ne, páčto podle toho je budou chtít kanibalové sníst (nebo jim odmítnou něco dát). Proto to píšu taky v příkladech mých dovednostních výzev. Musí posouvat děj. Pak to má význam,
25.11.2009 13:15 - Naoki
Tak u toho inspiring word pro sebe to může být tak, že warlord zařve něco na zpsůb: "Ty chlupatá zrůdo, to si fakt myslíš že tim svým páratkem něco uděláš?", čímž si navodí pocit nadřazenosti nad nepřítelem, ergo si vyléčí nějaký to HP :)
25.11.2009 13:16 - Blaine
Merlin: jasny, jasny. Ale takhle vytrzene z kontextu mi to pripada jako zbytecnost. Hlavne to resit, pres nejaky skill, kdyz jsem si na zacatku u postavy ustanovil, ze je to tesar, tak bych proste pouzil hod (poku uz bych hazel) 1/2 lvl+stat vs. DC-5 a je to. Nemam skill, nemusim resit, ktery to je. Tohle je proste minulost postavy. Jaky atribut pouzit je o dohode. Tesarina muze byt sila nebo dexterita.
25.11.2009 13:31 - Merlin
Blaine: jasně. nevidím důvod proč na to házet, jak říkám, pokud to není nějaký konflikt co posouvá děj. Když už ale hážou, tak aby ten skill byl aspon blízko...proto jsem chtěl vědět proč zrovna arkana
25.11.2009 13:37 - Nachtrose
Pokud to ma mit vazny dopad na dej, asi bych to resil jak skill challenge, pokud to ma mit jen minoritni az zadny dopad na pribeh, nechal bych to na ability check, pripadne nehazel vubec. A pokud ta hracka rada haze, tak ji nech hodit a jen natural 1 bude neuspech ( odkoukano od Merlina ).
25.11.2009 13:41 - ShadoWWW
HA! Toto je něco na mě. :-) (ukázka)
25.11.2009 13:48 - Nachtrose
ShadoWWW: podelis se? *psi voci*
25.11.2009 14:03 - ShadoWWW
Zatím to nevyšlo. Vyjde to v únoru 2010.
25.11.2009 14:14 - Gurney
Merlin: Co se týká té 4e, jestli ti nevadí přímo figurkový souboje jako spíš že trvaj zbytečně dlouho, tak bych zkusil zatlačit na hráče aby zrychlili rozhodování a "zpopisnili" je. Ohledně kombení, kdo chce může, my zatím jedem postavy udělaný čistě z PHB a hraje se nám fajn (u předmětů máme výhodu ve spoluhráči který je fanatik do výbavy, takže při výběru itemů pro sebe jen tak mimochodem prošel Adventure's Vault 1 i 2 a našel nám věci který v současnosti máme)
25.11.2009 14:22 - Merlin
gurney: no, tahat figurkama po tilesech mi nevadí :) vypadá to hezky. Ono se to asi nakupilo vše dohromady
25.11.2009 14:28 - Alnag
Jinak co se týče toho vysvětlování jak powers v praxi vypadají... no mám v tom docela praxi. :) A myslím, že zatím se mi podařilo obstojně vysvětlit každou, na kterou jsem narazil. U těch léčivých je to hodně o tom, že životy nejsou zranění, ale bojeschopnost. A jakmile přijmete tenhle koncept tak je jasné, že bojeschopnost se dá zvýšit morálkou. Zranění vám to asi neuzavře, ale bojujete dál... (chcípnout se dá i později).

Merlin: Myslím, že ti rozumím. Sám jsem měl víc než jedno období, kdy se toho sesypalo hodně naráz a hrát se mi nechtělo. Chce to pauzu. Možná vyzkoušet nějaké jiné hry a pak si říct, co teda dál...
25.11.2009 14:46 - Ebon Hand
Na mě to zapůsobilo podobně, přišlo mi to jako jako mega akční mlátička, ale nějak jsem v tom nenacházel ducha. Teď si 4e zahraju vždycky na slezině a jsem spokojen. Sám hraju ve svým ouldskůlu..
Teď jsem otevřeně projevil svou herezi a budu po zásluze ukamenován.. :-)
25.11.2009 14:50 - Blaine
Ebon: A proc bys byl?:) *rozhlizi se a opatrne upousti dlazebni kostku*
25.11.2009 14:50 - Merlin
Ebon: no...auu...tak to...auu..jsme dva
25.11.2009 16:24 - tuleník
Merlin: magické ako magické... arcanu beriem do istej miery ako "neviem síce prečo to takto funguje a divím sa že to vôbec funguje, ale to funguje" :) jasné že na SC toho treba vymyslieť viac a nechám to na hráčke nech sa zapotí. Okrem toho urobiť skill na Craft Items je v podstate v pohode. Inak Thievery je DOBRÝ nápad, lebo zahŕňa mechanické úkony (a na rozdiel od Arcany má naň +1). Dungeoneering mi skôr príde ako underground nature než architektúra... ale to je jedno, skrátka sa to vymyslelo. Herný kontext je, že ak sa jej to podarí, bude priamejšia cesta k výsledku, ak nie... no, bude dopad - strata času a bude sa musieť niečo zariadiť ... proste inak.
25.11.2009 17:07 - Gurney
Alnag píše:
A myslím, že zatím se mi podařilo obstojně vysvětlit každou, na kterou jsem narazil.

Blinding barrage (rogue daily 1, PHB)? My jsme při popisu vždycky ignorovali že se to provádí vrhací nebo střelnou zbraní, tak by mě zajímalo co na to máš za "fintu".
25.11.2009 22:12 - Alnag
Gurney píše:
Blinding barrage


No, když ignoruješ popis, tak je to těžké. Ale každopádně podle mně je to klasické rozseknuté čelo, kdy ti krev teče do očí.
25.11.2009 22:20 - Quentin
gurney ... we always use just dirt
25.11.2009 22:26 - Sosáček
Pak se ale nabizi otazka, proc hodit nekomu do xichtu hlinu smi jenom zlodej ;)
25.11.2009 22:28 - Alnag
Dopis píše:
Pak se ale nabizi otazka, proc hodit nekomu do xichtu hlinu smi jenom zlodej ;)


Zajímá tě to doopravdy nebo se chceš jen hádat?
25.11.2009 22:32 - Gurney
Alnag píše:
když ignoruješ popis, tak je to těžké

No právěže když ignoruju popis tak je to tím lehčí :) Ne vážně, hodit někomu nůž do úsměvu tak aby ho to dočasně oslepilo už podle mě překračuje hranice běžné filmovosti až někam ke Klanu létajících dýk. Náš rogue to většinou taky popisuje jako oslepení hrstí prachu.
25.11.2009 22:34 - Sosáček
Alnag píše:
Zajímá tě to doopravdy nebo se chceš jen hádat?

Hadej.

Pripadne hazet do xichtu hlinu smi nejen zlodej, ale kdyz to udela nekdo jiny tak to nema efekt. Jak ti to muze nekazit hru?
25.11.2009 22:36 - Nachtrose
Postak: dyt ani netusis, jak ma ta schopnost spravne fungovat...
25.11.2009 22:38 - Gurney
Nekrmte trolly, pls...

...a když tak jen ty Ušatý :)
25.11.2009 22:38 - Sosáček
Nachtrose píše:
Postak: dyt ani netusis, jak ma ta schopnost spravne fungovat...

Co ja vim, nastavuje status? Co na tom zalezi?
25.11.2009 22:39 - Alnag
Dopis: Já jsem se obtěžoval přečíst si pravidla, takže vím, že hodit hrst hlíny může každý a má to efekt. Jenom ne ten samý, co má ta power. A ne, hru mi to nekazí, díky za optání.

Gurney píše:
Ne vážně, hodit někomu nůž do úsměvu tak aby ho to dočasně oslepilo už podle mě překračuje hranice běžné filmovosti až někam ke Klanu létajících dýk.


Prostě míříš na hlavu. Většina zranění na hlavě docela hodně krvácí, takže když trefíš kamkoliv nad oči, máš to v podstatě v podstatě jisté. (V té power je všechno - třeba i to, že když to trefíš jinam, tak to zraní, ale neoslepí...) Hrst prachu je pro začátečníky. Ať žije wuxia.
25.11.2009 22:44 - Nachtrose
Gurney píše:
Nekrmte trolly, pls...


ja vim. a presto se pokazde na nejakeho tro(t)lla chytnu :-(
25.11.2009 22:48 - sirien
Když sekneš někoho do čela, tak to vyvolá efekt tzv. krvavé opony. Z čela se Ti asi během vteřiny nebo dvou spustí tolik krve, že Ti to prostě zatmí oči. Doslova. Trenér na PTK vyprávěl, jak si to omylem vyzkoušeli v praxi, když mu vyletěla při tréninku exkrima přímo do čela kolegy a rozsekla mu ho...
25.11.2009 22:56 - Sethi
Gurney píše:
Nekrmte trolly, pls...

...a když tak jen ty Ušatý :)

Napřed mě potěšilo, že jsem jakože protekční.

Pak jsem si uvědomila, že jsem byla asi zařazena mezi trolly.

Nevím, jak se s tím vyrovnat.
25.11.2009 22:58 - Quentin
sirien: ale udelej to kusi v jednom pohybu deviti lidem najednou :D

hlina je porad lepsi interpretace barrage.
25.11.2009 23:00 - sirien
QuentinW píše:
udelej to kusi v jednom pohybu deviti lidem najednou

Epic fantasy. Done. (pokud to Vaše EF neumí, přejděte na Exalted)
25.11.2009 23:01 - Sosáček
sirien píše:
Epic fantasy. Done. (pokud to Vaše EF neumí, přejděte na Exalted)

:D

Exalted maji tenhle podobny WTF apekt. Muzes behat po zdi pokud je to jenom popis (stunt), ale nemuzes behat po zdi abys tim dosahl neceho ceho bys nemohl dosahnout ez behani po zdi pokud na to nemas charm. Hm.
25.11.2009 23:05 - Gurney
Ucho22™ v popisu uživatele píše:
charakteristika: ... master-class spammer

Ucho22™ píše:
Nevím, jak se s tím vyrovnat.

Nijak, nám takhle vyhovuješ :)
25.11.2009 23:08 - Sethi
QuentinW píše:
sirien: ale udelej to kusi v jednom pohybu deviti lidem najednou :D


Samonaváděcí šipka, hm?

Vytržená z kontextu, ta citace je fakt divná.
25.11.2009 23:09 - sirien
Se dá vysvětlit ještě poměrně slušně prostě tím, že když jen stuntíš, tak to není tak precizní pohyb, jen nějaká momentální bojová improvizace, takže z toho nemůžeš vytřískat tolik, zatímco když ten charm máš, tak to prostě ovládáš precizně a můžeš s tim dělat totální píčoviny.

Já jednou popsal nějakej SSE úhyb, jehož výsledkem bylo, že jsem se prosmek kolem nepřítele co stál ve dveřích a vyskočil jsem nahoru na futro, kde jsem zůstal stát na asi půlcentimetru širokym rantlu (stuntnul sem si crane stance technique nebo jak se to nadává), takže další tři DBčka, co se na mě vrhali najednou zjistili, že na mě vlastně nedosáhnou.
Kdybych ten charm neměl, tak se prostě dá říct, že si tam sice stoupnu, ale nemám ten balanc co potřebuju, takže mě ty DBčka můžou nějak sejmout dolů nebo počkat pár vteřin až budu prostě muset seskočit nebo tak něco.
25.11.2009 23:23 - Alnag
Quentin píše:
sirien: ale udelej to kusi v jednom pohybu deviti lidem najednou :D


Pána Prstenů jsi viděl? No... tak asi tak nějak.
25.11.2009 23:28 - Quentin
Alnag: chapu; kazdopadne mi hlina pripada porad trochu uveritelnejsi :) (co komu sejde na tom, ze to dela weapon dmg ... tyhle mechanicky veci se do popisu nemusi dostat, dyt ani ty hp nejsou zdravi)

grey letter píše:
Exalted maji tenhle podobny WTF apekt. Muzes behat po zdi pokud je to jenom popis (stunt), ale nemuzes behat po zdi abys tim dosahl neceho ceho bys nemohl dosahnout ez behani po zdi pokud na to nemas charm. Hm.

Tohle je v dnd hodne; uplne nejvic me irituje teleportace u swordmage. V boji tam lita jak rozladenej hologram, ale kdyz ho nechas spadnout do ctyrmetrovy diry, tak je jak brouk na zadech :)
26.11.2009 00:44 - Merlin
no, uděláš to tomu prvnímu a on jak řve a cuká hlavou tak z něj chčije krev a stříká do očí ostatním
26.11.2009 07:14 - ShadoWWW
Merlin: Kdyby v tom tvém popisu nebylo slovo krev, tak je to dokonale uvěřitelný popis. :D

Mám trochu dotaz bokem: Zkoušeli jste už někdo, jak funguje Vrah (assasin) v praxi? Hlavně jak se hraje s jeho schopností Assasin's Shroud?
26.11.2009 07:23 - Nachtrose
ShadoWWW píše:
Hlavně jak se hraje s jeho schopností Assasin's Shroud?


Tipnul bych, ze podobne jak s rogunou ve WoWku a jejima combopointama. Jen misto daggeru/1h-swordu se ohanis fullbladem ;-)
26.11.2009 07:47 - Lotrando
Tady na tom místě bych se pozastavil a vzpomněl si, co se vyčítalo třetí edici. Někdy mám totiž pocit, že se kruh uzavřel.
26.11.2009 07:52 - Nachtrose
Lotrando: a to?
26.11.2009 08:09 - Lotrando
Třeba že postavy nemají dostatečnej feeling, protože jen tak sekají, pořád dokola, háží kostkou.
26.11.2009 08:40 - Nachtrose
Lotrando: asi tak uplne nechapu, co tim feelingem myslis.
26.11.2009 08:48 - Lotrando
Ve 3e jsi, pokud jsi hrál zloděje, válečníka, nebo třeba hraničáře, vlastně neměl žádný finty a speciální útoky. Prostě jsi jen házel na útok. Boj pak probíhal tak, že jsi hodil n x na útok za kolo, to záviselo na levelu, a krom toho nic moc. Zatímco kouzelníci a hlavně kněží měli na výběr z hromady kouzel. Tohle 4E dost narovnala, takže teď mají všechny postavy své vlastní triky.
26.11.2009 08:54 - Nachtrose
Ok, potud chapu. Ale naznacoval jsi, ze se 4E nejak vraci ke 3E a to me zajima. Nebo jsem ten uzavirajici se kruh spatne pochopil?
26.11.2009 09:06 - Lotrando
Mě přijde ten pláč nad baráží podivnej. Tak je tam prostě power, jejíž doprovodný text není až tak výstižný (nebo je, ale pro malý okruh situací), a najednou jsou kolem toho stesky. Podle mě je na každém hráči, aby si tu svou postavu pojal podle svého a v případě potřeby přepsal znění dokreslujícího textu.

Uvedu příklad. Můj artificer má familiara, takové lítací cosi, podobný zlatulce, kdybych to měl přirovnat k něčemu dostatečně známému. A když summonuje peta, tak tahle zlatulka prostě doletí na místo, kde ho chce a tam se promění. To že při zničení peta není zničen familiar, nebo když chci pety dva, tak se zlatulka prostě oddělí a vysummoní dalšího jsou věci, které by mohly někoho iritovat. Nicméně mě přijde kchúl to takhle hrát, není to nic proti ničemu, jen to nemusí úplně vždy dávat smysl i za poslední zákrutou.

EDIT:

Druhý příklad, moje rangerka má feat aby mohla být šamanem. Jedinný důvod je v podstatě příběhový, a dává jí spirita. Tento spirit zosobňuje její divokou (někdy vzteklou) povahu a v podstatě nemá velká vliv na vlastní sílu postavy. Když ale chci zahrát její emoce, například když je na tebe hodně naštvaná, tak popíšu jak se za tebou objevil přízračný panter, přešlapuje sem a tam a seká ocasem.
26.11.2009 09:09 - noir
To zní skoro jako Pokeball :o)
26.11.2009 09:20 - Nachtrose
On artificer uz asi z principu funguje na "pokeballech", i kdyz jak konkretne je samozrejme na kazdym hraci. U kouzelnika nebo samana si dokazu predstavit vyvolani cehokoli z niceho, jen za pomoci magie. Artificer ale funguje prevazne na hodinovych strojcich a tak je asi hezci, kdyz hodi na podlahu nejakou krabicku, kouli nebo cokoli a to se rozlozi a transformuje do pozadovane podoby. A nebo na to pouziva familiara :-) Btw. ten familiar je taky na hodinovej strojek, nebo je zivej?

/edit: artificerovy summony jsou daily nebo i encounter? Si to ted nepamatuju presne, ale pokud daily, neni nic hezciho, nez kdyz stravi cast dlouheho odpocinku vyrobou novych potvurek, pripadne opravou tech starych.
26.11.2009 09:28 - Lotrando
summony jsou daily

familiar je ten lítaci scout, ale v podstatě je to takovej mini warforged :), má zárodek duše, normálně ho používám na scoutování, ale ne moc často, abych netrápil GMa. není nic horšího, než když jedna postava všechno prozradí :)
26.11.2009 09:40 - yokuzava
Sethi, ale peknej troll ;)
26.11.2009 10:54 - Blaine
Lotrando: Muj artificier ma vsechny svoje hracicky po kapsach uplne vsude mozne na tele. Hlavne kdyz si bere healing surge od hracu, tak vzdycky popisu, jak k nim pristupuji s dabelskym usmevem a obrovskou injekci >:P A pak vyrabim pilulky a tak, ktere ordinuji podle potreby za pomoci male "lekarske bambitky" - pro nedostatek spravnych vyrazu.
26.11.2009 10:59 - Nachtrose
Blaine: healing injector ;-)
26.11.2009 11:14 - Blaine
Proste jsem se snazil uplne omezit ten vliv magie, bohuzel to jeste neni ono. Ale svoji postavu jsem jeste udelal tak, ze tvrdi, ze nejsou bohove a tak. A bude se do krve hadat s druidem a podobnymi o spiritech. Bohuzel svet ji porad haze klacky pod nohy. S posmrtnym zivotem a tak, tsk, tsk.
Proste a jednoduse, vsechno je technika, ktera ve fantasy svete pusobi dost agresivne a to byl muj cil:)
26.11.2009 11:32 - Nachtrose
A kdo je podle nej ten hodinar, ktery zkonstruoval strojek, jenz nese nazev Svet? ;-)
26.11.2009 11:49 - Blaine
Nikdo takovy neexstuje! Nikdy nebyl. Jinak by svět nevytvořil vadný, abychom ho mi smrtelníci museli napravovat. Jestliže řekneme, že svět byl vytvořen někým dokonalým, tak přece nemůže být tak nedokonalý jako je teď. A pokud byl vytvořen někým nedokonalým, tak taková entita si nezasluhuje bezuzdé uctívání, jaké provádějí všichni věřící světa. Proto má postava došla k závěru, že svět tady byl už předtím a ty entity se o něj jenom perou a jsou to hnusní uzurpátoři.
Dalo by se říct, že výsledkem života takové postavy by mohla být epic destiny jako má ten ultimátní iluzionista, který vlastně zjistí, že celý svět je jen příběh, který někdo vypráví a on na konci přestane být hercem v této hře, ale vypravěčem... (metagame rulez!:) )
26.11.2009 14:28 - sirien
Nachtrose píše:
A kdo je podle nej ten hodinar, ktery zkonstruoval strojek, jenz nese nazev Svet?

Se neví. Prý ale v poslední době nějak oslep, či co...

Blaine: Jaký iluzionista?
26.11.2009 15:07 - Blaine
Sirien: Je to epic destiny, vyslo to v Arcane Power a tady je popisek konce teto postavy.
compendium píše:
Immortality?
The act of completing your final quest also proved that you could change the course of the unfolding cosmic yarn according to your own desires. Your mastery over the illusion that serves as creation’s tissue is nearly complete. Only a few final threads of figment elude you.
So you retreat from all the competing stories of the world, fading into the illusion, becoming a part of it. When next you take a step, you do not emerge as a discrete entity only feet away from your previous position. Instead, your body and mind leap into a thousand different stories in a thousand different times and places. You seek to become part of the underlying story, the first story, the parable that precedes all others. In so doing, you hope to promote yourself above all others. No longer will you be a character in the story, but the storyteller.
29.11.2009 15:25 - wlkeR
Tak jsem vyzkoušel rozpůlit HPčka a přidat kostku damage dvěma Shadowhunter bat a třem Famine Houndům (Open Grave) a poslat je na spící družinku 1. úrovně hlídanou paladinem (Perception +1, geniální, opravdu). Po útocích netopýrů umřel šaman, dokud mě neukecali, že u ohně (který měl být strašně neviditelný) je jasné světlo.
Pejsci sami moc damage nedali, protože jsem zároveň zaved pravidlo z blogu teď už nevím kterého designera, že se ongoing damage bude dávat až v důsledku failnutého savu.
Po pár daily schopnostech a jednom dračím dechu pejsci umřeli (a s nima půlka lesa) a netopýři stihli zdrhnout.
První dojem z úpravy - určitě jí ještě vyzkoušim, ale hlavní encountery mam nastavený standardně. Hru to slušně urychlilo a postavy přesto umíraly. Jen tam není moc prostoru pro různé taktické finesy, takže pokud máte víc hráčů, co na něčem takovém ujíždí, asi nechte standardní staty.
1.12.2009 17:20 - Almi
Kýblohlav: Asi je dost cítit 1. level. tak bych to ještě nepůlil, to až výš. Já to zkoušel zatím opatrně, na 7. levelu se ukázalo, že pak zas potvora nic nevydrží, zvažoval bych spíš než půlku třeba 2/3 nebo jinačí poměr, ale spíš si počkám na jiné a sám se budu řídit citem...
1.12.2009 22:06 - wlkeR
Tak ale jako byl to encounter 2-3. úrovně a dali to. Ještě to vyzkoušim na encounterech z Kobold Hall (mimo obou bossfightů), který by naopak měly bejt lehčí.
Co se poměru týče, tak 1/2 je celkem slušná a snadno se počítá (prostě vemu bloodied hodnotu). Nějaké úpravy bych prováděl až na větším statistickém vzorku s předpoklady že v normálně obtížném souboji žádná postava nezemře a nebude muset použít AP ani daily schopnosti, ale většina družiny bude bloodied. To konec konců vyzkoušim už brzy, po Vánocích podám detailně zpracovaný report :)
7.12.2009 07:47 - noir
Jen drobný postřeh z minulé hry, kde na nás Almi zrychlení zkusil. Řekl bych, že to moc nefungovalo. Z vícero důvodů.
1/Zdálo se mi, že jsme si souboj docela užívali, byl plný vnitrodružinového pnutí (občas bylo víc členů na straně nepřátel než vlastní smečky). Kdyby padouch vydržel déle, mohlo se to ještě zajímavě vyvinout.
2/Na zabití i silné potvory opravdu stačí dvě kola soustředěného útoku strikera, což mi přijde zbytečně málo.
3/Jako problematické mi nepřišlo ani tak vyšší zranění, spíš to, že postava sražená do bezvědomí pak děsně rychle skape, když dostane jeden-dva zásahy nějakýma plošnýma powersama. A to ani nemluvě od kritice dailyinou od skupinové roguny...
4/To je asi tak všechno. Zdá se mi to jako až moc silný zásah do vybalancovaného systému. A protože jsem zažil vlastně jen jeden moc dlouhý souboj, přijde mi to zbytečné.
7.12.2009 10:03 - wlkeR
noir: No jak říkam, tohle je dobrý na encountery typu "v lese vás přepadli vlci" - kerý sou tak nějak na pozadí a symbolizují, že postavy procházejí nebezpečným územím - což lze na druhou stranu "simulovat" krz skill challenge, kde každej fail sosne družině healing surge. Každému dle chuti, řekl bych. Ale bossfighty stoprocentně s normálními pravidly :)
7.12.2009 12:43 - Lotrando
noir píše:
2/Na zabití i silné potvory opravdu stačí dvě kola soustředěného útoku strikera, což mi přijde zbytečně málo.


Jinými slovy, pokud strikeři dělají svou práci, jsou úpravy trošku nadbytečné.

wlker:už samotné přepadení je hodně velká výhoda. přidat potvorám ještě zranění navíc je dost OP. Polovina životů nic moc neřeší, protože se vše podstatné odehraje předtím, než se postavy dostanou ke slovu.
7.12.2009 14:07 - Blaine
Jo, ja bych taky nepremyslel o nejake uprave, kdybychom nenarazili na vyrazne nedostatek damáže. To se nastesti vyresi zmenou class.
7.12.2009 15:05 - Lotrando
Moje zkušenost je taková, že potvory na heroic tier většinou nestihnou zdrhnout, pokud se k tomu nerozhodnou krátce po začátku souboje. Zatímco na paragon tier, klíčoví protivníci zpravidla mají dostatek rezerv, aby unikli. Což lecos naznačuje.

Proto bych se zdržel úprav hlavně na nižších levelech, kde se zdá být všechno lépe vyvážené. Na těch vyšších mi pak příliš nevadí, když mají potvory alespoň teoretickou šanci stát se tím správným, opakovaně prudícím protivníkem. Ostatně všechno hned umlátit do mrtva mi přijde dost ploché.

Druhá věc je, že by postavy neměly mít šanci do každé potyčky vstupovat s plnými zdroji. Tahle hra je o tom, co kdy kde použít, bohužel množství hráčů tíhne k tomu postavit kombo na "drahých" zdrojích a pak vyžadovat opakovaný odpočinek. Protože vyčerpané daily a item daily powers znamenají absenci kchúl komba. Hospodaření se zdroji je ale o taktice, narozdíl od prolézání příruček a hledání exploitů, které se nutně musí v tak rozsáhlém systému vyskytnout. Tak je zkuste unavit, zkuste ať nemají jistotu, kdy je finální souboj, chystejte zrady a zvraty. Ostatně ani enemy nemusejí být vždy v nejlepší kondici, vaše polovina životů může znamenat, že už nějakou potyčkou prošli, než narazili na PC. Pak úprava 1/2hp +1d nebude tak průhledná a bude mít smysl i příběhový.

Další věc jsou kondice a paragon tier. Podle mého názoru je daleko větší problém množství kondic, kterými jsou postavy hráčů zahrnuty v prvních dvou kolech souboje. Ve chvíli kdy se jich zbaví, už je většinou rozhodnuto. Spojeno s rozumnou taktikou a hlavně s alespoň částečnou představou "na koho jdu", od čehož se právě taktika odvíjí, se mi pak nezdá, že by potvory měly nějak moc životů. Samozřejmě, některé ano, ale málokdy ty podstatné. A když odstraníš leadera, zbytek přirozeně uteče.

Zajímavé je, jak se namísto toho, aby se hráči soustředili na hru, prováděli tahy efektivně, místo toho aby se hrálo hlavou ne kostkama, tak se pořád řeší, kde co přidat nebo ubrat. Docela mě překvapuje sebevědomí, s jakým mnozí do hry zasahují.

Pak už zbývá jen počkat na okamžik, kdy se hra pod tíhou domácích pravidel stane nudnou či nehratelnou.
7.12.2009 17:05 - wlkeR
"Přepadení" bylo myšleno jako "random encounter," ne ambush... Ale pravda pravdoucí, když už ke kole překvapení dojde, je to často dost bolestivé.x
7.12.2009 17:05 - Alnag
Lotrando píše:
Proto bych se zdržel úprav hlavně na nižších levelech, kde se zdá být všechno lépe vyvážené.


Promiň, ale mně se zdá, že to není "lépe vyvážené". Problém s délkou souboje není problém jedné skupiny, je to globální problém, stačí se podívat na ENWorld. Možná, že nakombená skupina super tatiků to zvládne, ale běžná skupina, vybavená napůl roleplayově se prostě po třech hodinách bitky, kdy už od protivníka všechno viděli a jenom se ho snaží jakkoliv pacifikovat, nudí a to není prostě moje představa zábavy.
7.12.2009 17:16 - Merlin
Souhlasím s Alnagem. jenže to nechci řešit náhlým úmrtím po jedné ráně, když před chvílí skočil do zkrvavení.
A ano, moje potvory utíkají z boje, když je to reálné a možné.
7.12.2009 18:31 - Naoki
Nepsali náhodou v DMG2 nějaká pravidla pro dlouhtrvající souboje? Jako např. že hráči dostanou action point nebo že se jím obnoví encounterovka?
7.12.2009 18:46 - Blaine
naoki: mam takovy pocit, ze to je jen pro souboje, ktere jsou pripravene nekolik za sebou jdoucich encounteru bez short restu (pouzil jsem, funguje to!:))
7.12.2009 18:46 - Merlin
Naoki píše:
Nepsali náhodou v DMG2 nějaká pravidla pro dlouhtrvající souboje? Jako např. že hráči dostanou action point nebo že se jím obnoví encounterovka?
myslíš jako řešit asi systémový problém další nádstavbou? to by, ale mělo být řešeno v základu a ne nadstavovat, když to nejde :/
7.12.2009 20:24 - wlkeR
Někde jsem čet (asi nějakej Dragon, ale jistě to nevim), že je výhodný zminionizovat artillery příšery, když jim pochcípaj bodyguardi a postavy je obklíčí. Možná by to šlo udělat jako rule of thumb: když příšery nemají hráčům už co "nabídnout," nechte je zkosit příštím zásahem. Samozřejmě pokud není možný útěk, nebo příšera neutíká (zobmie atp.)
7.12.2009 20:32 - Merlin
Kýbl: hmm..nevím, ani to se mi moc nelíbí...nejdřív se postavy probíjí horko těžko přes soupeře a pak ..střih...a co rána to smrt...
7.12.2009 21:46 - wlkeR
Ne úplně; myslím spíš takový to "když jste sejmuli soldiery A, artillery příšery B se rozutekly; ty, co postavy X a Y zahnali do kouta byly ovšem těmito zabity..." Záleží to na podání.
Pointa je - když je bitva vyhraná a příšery nemůžou postavy už moc ohrozit, má smysl projít dvě kola (stalo se mi, že během nich nehodil na útok nikdo přes 5, takže se to táhlo dál a dál a dál), kdy postavy stojí kolem příšery co třeba nemůže utéct a řežou do ní tak dlouho, než konečně padne?
8.12.2009 08:03 - Lotrando
alnag: neprominu, nemám co. Tady nejde o nakombenou družinu, ale o to aby postavy plnili svoje role a jednaly efektivně. Když každej dloube do svého cíle, tak to holt nemusí fungovat, to je ale obecně stejné ve všech taktických hrách.

A pokud máte nestandardní setup družiny, tak to holt musíte přizpůsobit. My to hráli i ve dvou, leader a warr a neměli jsme více méně žádný problém, ale GM to respektoval. A jestli si dvě hodiny vyměňujete at-will powers, tak to je holt nuda. Pak je ale na místě se zamyslet, proč to ještě po takový době děláte. Význam to asi moc velkej nemá a je divný, že se za ty dvě hoďky nic jinýho nestalo.


EDIT
wlker: ne, ne , ne, pokud je souboj na konci takhle jasnej (jak popisuješ), tak prostě potvoře odečtu životy. Nemá smysl dělat generátor náhodných čísel jen proto, že je někde napsané nějaké číslo. Nebo prostě řeknu, že ji dotloukli, pokud chtějí a neházím.
8.12.2009 10:16 - wlkeR
Lotrando: To s tim generátorem nepobíram, ale jo, nejlepší je asi zkonstatovat, že boj skončil, ikdyž třeba některý potvory ještě žijou; fanatici a ty, kterým byly postavami odříznuty únikové cesty prostě umřou (nebo skončí v bezvědomí), zbytek zdrhne.
Možná dát navrch ještě nějaký "nevzdali to bez boje" a rozdat všem postavám, co se aktivně účastnily masakru/blokování východů nízkej standard damage.
15.9.2010 08:15 - Quentin
článek píše:
Nemějte tolik hráčů! To zvláště platí pro 4. edici, kde standardní souboj zahrnuje 10 bojujících. Pět postav vyvážených pěti nestvůrami. Každý hráč navíc přidá dalšího protivníka, což nebývale navyšuje čas střetnutí. Ve skutečnosti je nárůst dokonce nelineární, protože se zvyšuje celková složitost souboje, je potřeba promýšlet více věcí.

Tohle mi přijde jako nejefektivnější rada z toho článku.

Co vy, v kolika lidech hrajete? Kolik je podle vás minimální, optimální a maximální počet hráčů?
15.9.2010 09:43 - Lotrando
Mě se osvědčuje 5 hráčů, ale funguje i čtyřčlenná skupina, u té se nemusí tolik respektovat setup, jako u menších družin. 6 hráčů už je opravdu dost a na vyšších úrovních se to hůř koordinuje. Víc bych si netroufnul. Méně než 4 jsme zkoušeli, ale pak je asi lepší zvolit jiný systém, nebo se s mířit s tím, že bojové encountery musí respektovat velikost družiny a hrají se častěji potyčky, nebo finální souboje a méně encountery na vyčerpání zdrojů, které jsou nutností u velkých družin, kde je hodně daily powers, které mohou rozhodnout a vy je potřebujete trošku probrat před finálním souboje, aby vám hlavní zloduch neumřel v nějakém stun-locku.

imho je to postaveno na 5 postav
15.9.2010 09:52 - Quentin
To cumim, ze jedes takhle "as written". Já jsem většinou hrál se třema hráčema (paladin, warlord, melee ranger) a všechno běželo jako na drátkách. Na minulém sezení se mi ale sešlo pět postav a už to bylo docela maso. Jeden encounter jsme hráli snad 2 hodiny (možná víc).

Teď tajně doufám, že do toho vždy aspoň jednomu hráči něco vleze a budem se scházet v průměru ve čtyřech (pěti se mnou).

BTW ten nejdelší boj byli 4xOrc Berserk (myslim), 1xEye of Grumsh a 1xOrc Bloodrager (ta velká elita). Mám dojem, že kdybych tam dal o jednoho nebo dva orky míň, vyhodil šamana a všem ve stylu MM3 zvednul damage z 1d12+5 na 2d8+7, tak by to bylo mnohem drsnější, zábavnější a rychlejší.
15.9.2010 09:53 - Alnag
Je to postaveno na pět postav, ale trvá to s nimi dlouho. Osobně bych vždycky inklinoval ke čtyřem. Hrál jsem i se třemi a dalo se to, ale souboje jsou pak ošidné a častěji vražedné.
15.9.2010 09:56 - Element_Lead
Ja mam nejradeji 3 hrace + DM a to prave proto, ze jsem jako hrac porad na tahu. Pet hracu uz me zdrzuje, hlavne pokud to je hrac co se cele kolo dlabe v nose a kdyz prijde na radu, tak nevi ktera mlati. Jako DM to mam jednodussi celkove s min hraci. 4 bych rekl, ze je idealni. Pet mi prijde jako hrozna zdrzovacka a jsem ochotnej nejakou tu roli postradat, alespon jsou boje tuzsi a vic zalezi na pomahani si mezi sebou apod.

Asi v tom nejsem sam, ale celkem bezne trosku napomaham hre (odmitam tomu rikat podvadeni, protoze to delam pro dobro hry). Kdyz citim, ze boj splnil svou funkci a dalsi kola jen pro poradek nejsou nutna, nemam problem zabit potvoru i kdyz ji nejake hp zbyvaji. Pripadne to co je tu vys napsano. Maloco bojuje do smrti a velka cast komparzu zdrha a zkracuje to.
15.9.2010 22:17 - tuleník
Alnag: teraz hrám s 3 hráčmi a naozaj sa oplatí robiť skôr sériu menších potýčok ako väčšie boje, a už boj lvl+1 môže skončiť všelijako.
Yashamaru: presne tak to robím aj ja, u niektorých bežných potvor po páde vodcu ostatní zdrhajú (a hráči zatiaľ na d20 nechodia, tak si to asi ešte celkom neuvedomili). Závisí to aj na tom, ako som ich ohlodal. Pokiaľ mám pocit, že majú málo, ide sa do konca.
16.9.2010 12:45 - Sosáček
To je taky tim, ze dlouhy boje jsou nudny. Po trech nebo s pomalou druzinou ctyrech kolech uz nikdo nema encounter powery, vsichni minioni jsou mrtvi, a je to jenom o hazeni DMG a tom kdo padne driv. Udelat rychlejsi ale drsnejsi souboje -- dve tri kola, ingame do deseti sekund potom je jedna strana mrtva, jako v shadowrunu -- by bylo reseni, ale nevim jestli to v dnd jde.
16.9.2010 12:49 - Quentin
Já pořád doufám, že pomůže, když budou mít potvory o třetinu větší dmg (viz. MM3).
16.9.2010 13:32 - Almi
QuentinW píše:
Já pořád doufám, že pomůže, když budou mít potvory o třetinu větší dmg (viz. MM3).


Samo o sobě to není samospasitelné, ale posun dopředu to je. Klíčovým stejně zůstává - nenudit hráče, ale zaujmout je.
16.9.2010 14:11 - Quentin
OT:
Almi: Uvažoval jsem nad tím, že bych si udělal nějakou kostru (vzorec), který bych používal vždy, když začne boj. Taková upomínka, že tam mám něco naházet. Nemám totiž problém vymyslet encounter před hrou, ale poslední dobou hraju bez přípravy a ze hry pak vyplyne hromada bojů, které jsem nečekal a nad jejich přípravu se pak ve spěchu ani nezamyslim, a akorát nahážu na prázdný grid pár potvor.

něco jako tohle
1) vyber potvory z MM (podle XP budgetu)
2) přihoď alespoň jeden druh členitého terénu (zábrany, difficult terrain, propast, voda, stromy)
3) přihoď alespoň něco k interakci (nebezpečný oheň, strhnutelná tapiserie, lešení které unese max 3 postavy, nějaká past z DMG, rozhoupatelný provazový most)
4) nějaký reward (magický item, peníze, blbinky jako alchymistický olej na zbraň, léčivý lektvar)
5) a vyber speciální mechaniku (každé kolo vyleze na balkon 1d4 skeleton minionů, encounter neskončí dokud neotevřete ty dveře, každé kolo budou zajatce mučit (intimidate) a vy je musite zachranit než vše prozradí)
16.9.2010 14:23 - Almi
QuentinW: Dokonale napsáno :-))

Já, když se dostanu do obdobné situace, tak mi to napadá, jen se podívám na hrací plán, díky tomu, že mám hromadu tilesů...
16.9.2010 14:25 - Nachtrose
QuentinW: nevim, jak moc holdujes uzivani pc/ntb u hry, ale je par utilitek, co umi nahodne encountery calkem elegantne resit. Dobry potencial ma v tomhle ohledu treba Masterplan, i kdyz to trochu pripravy predem vyzaduje. Ale spis takove hodne ze siroka.
16.9.2010 15:27 - wlkeR
Ja mam bandu 6 lidi. Souboje sou dlouhy, pac kdyz je nutim jednat, remcaj, ze je stresuju, a kdyz jejich pomalost mlcky trpim, vadi jim.. ta pomalost.
Proto vsecky souboje co nejsou klicovy nebo zajimaci resim spis jako challenge -par checku od postav, par ode mne, a za vysledek vyhrajou se ztratama na leceni podle toho, jak si vedli. Kdyz cek potrebi ohlodat velkou bandu nez se dohrabe na bosse, tohle mi prijde jako nejlep zpusob.
16.9.2010 15:43 - Sosáček
QuentinW píše:
4) nějaký reward (magický item, peníze, blbinky jako alchymistický olej na zbraň, léčivý lektvar)

To jsem musel prehlidnout :D
16.9.2010 16:18 - Quentin
Sos: O tomhle checklistu uvazuju prave kvuli tomu poslednimu nepovedenymu encounteru ;-)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.22043991088867 secREMOTE_IP: 18.213.110.162