Tipy a triky

pipux
16.10.2009 17:15
A zase tu máme archetypy postav. Tentokrát podle Freuda.
Autorská citace #61
19.10.2009 21:35 - Felouen
Dopis z Marseille píše:
Pokud te vzrusuji samice dikobrazu ...

Chodící jehelníčku, tebe (a spoustu dalších) naštěstí dikobrazí samičky nevzrušují, obzvlášť když v sobě máš těch x ostnů z první salvy.

Dopis z Marseille píše:
(A pipux ma pravdu, neumi varit.)

To, že Pipux řekne, že neumí vařit, neznamená, že je to a priori pravda. Navíc, mě nešlo o fakt vaření, ale o fakt praktičnosti, protože vaření je mi naprosto ukradené - navařit si věci typu čína, krupicová kaše a podobně umím, a co neumím, tak na to vytáhnu kuchařku. O zbytek se postará fastfood typu pizzy, bábovky z prášku a podobně. Basta fidli, není to žádná věda, ne v naší době.

sirien píše:
Zdá se mi to, nebo se naše flegmatická Fel začíná nervově hroutit a vztekat? :)

No, já totiž vůbec nejsem flegamtik, já jsem sangvinik, to za prvé, a za druhé, tohle není u mě nervové hroucení a/nebo vztekání, takhle já normálně vypadám, když se o něčem bavím a diskutuji - jdu do toho s plnou vervou, a pokud někdo přiostří, tak já také. Jsem totiž hrdý zastánce "když mě po mě něčím hodíš, tak já také, a postarám se o to, aby to trefilo svůj cíl, ať už jsi ty trefil nebo ne".

Řeknu to stručně - důvod, proč se ještě pořád občas chovám apaticky je ten, že kdysi do mě spousta lidí vtloukalo, že když se chovám normálně (což je takhle, jak vidíte v těch postech a říkáte o tom, že to je naštvané), tak jsem prý hnusná, zlá, drzá + spoustu ohavných přídavků. A poté, co jsem tady na českých školách (při mých dvou pobytech tady) vždy se setkávala při debatách s lidmi s naprosto nelogickými odpověďmi, nejčastěji v podobách otáčení mých slov proti mne (dokud jsem se nenaučila správně formulovat věty taky, aby nemohly být překrouceny) a nebo genderistických/jiných keců, tak jsem na chvíli se přestala o ostatní lidi kolem zajímat, a pak bylo trochu těžší se po praktikování toho pár let, při setkání s lidmi po škole se vnitřně opět "zapínat" a akčně zapojovat do dění beze ...strachu, že ti udělají to samé a budou hnusní jen tak, bez důvodu. (když se tak nad tím zamyslím, tak jediné, co mě mírně naštvalo, byla Pipuxova narážka na mojí praktičnost spojenou s genderem, to přiznávám)

sirien píše:

Orlopa si nevšímej, Orlop je hnusnej elitář :) .

Ha! Konečně další někdo, kdo nesouhlasí s některými jeho názory! :)

Sirien - Archetyp Rozmazlené princezničky: Aha. Tak to mě zmátlo to, že jsem myslela, že submisivní jedinec nemůže být částečně proaktivní a její snahu manipulovat ostatními skrze emoční vydírání a podobně jsem brala jako jasnou aktivitu. Pipux totiž říkal, že bere průbojnost a rozhodnost v jednom (tudíž submisivní osoba se nejen těžko rozhodne, co chce, ale zároveň si o to skoro ani neřekne), tak jak je to tedy s tou škálou? Jede se podle té tabulky submisivnost/dominatnost, nebo ty jedou podle svých definic na další straně a škála je k něčemu jinému?

Dopis z Marseille píše:
Toe milostna fikce ve ktery on hraje hlavni roli, a jeste s nejvic cool postavou z harryho potra. Komu by se to nelibilo?

(dobre, heterosexualum. ale ty ted neuvazujme.)

..uhh...nevěděla jsem, že jsi fanoušek yaoi. Budiž. Jako, zní to zajímavě, to jo, ale od dob, co jsem si omylem na Lipském veletrhu koupila yaoi místo akční zabijárny/fantasy mangy radši hlouběji o vztazích mezi muži než je shonen-ai neuvažuji. :D

Dopis z Marseille píše:
A nebylo to ve sklepe?

Haha, ne. :D Bylo to v temném lese, do kterého skoro nešel sluneční svit, a proto se přezdívalo tomu elfovi "Dark Elf", nebo tak nějak.

Dopis z Marseille píše:
He? To jsem nedelal, ale tak hodne stesti.

Ale naprosto to tak vyznělo.

Dopis z Marseille píše:
Coze? :)

Rychlost v poctu rozhodnuti na den, jo, to muzes merit. Doporucuju delat vazeny prumer podle toho jak moc jsou to dulezita rozhodnuti, rozhodovat o barve ponozek umi kdekdo.

Ono nešlo o počet rozhodnutí, ale o to, jestli se daná osoba vůbec rozhodne - já jsem to brala tak, že čím méně jsi rozhodný, tím déle ti trvá, než si vyjasníš co chceš, na čem stojíš a rozhodneš se, pokud vůbec, versus osoba, jenž hned vyhrkne co chce a ví to na punťík přesně. V tom spočívá ta rychlost.

Dopis z Marseille píše:
Rozhodne. <manazersky hlas>Pracovali jsme na tom dlouho a nebylo to jednoduche, ale konecne se podarilo. Dobra prace lidi.</manazersky hlas>
EDIT: Felouenko v klidu, nikdo se z tebe nesnazi delat blbce ani te urazet. Jenom si tak hrajeme.

Zatím se vám povedlo to, že společně s mojí vlastní iniciativou a snahou začínám být já opět jako já, což znamená, že když já jsem já, tak normálně jsem ostrá a neberu si moc servítky, a dokážu se naštvat, ale opravdu mě naštvat dokáže jen málokdo (a tentokráte jste mě ještě moc nenaštvali, jen mírně, as is explained in the brackets somewhere above). :)

A ne, neboj, pokud jsi to pochopil, tak vidíš, že já se u toho naopak strašně bavím, protože už dlouho jsem si do nikoho nerýpla, když on rýpnul do mě a/nebo přitom logicky zadebatovala. :)

Dopis z Marseille píše:
sirien píše:
Každopádně se nemusej hned rvát, třeba některý tenistky u nás v klubu...
Nemusi, ale je to pak zabavnejsi. (a horolezkyne ... hmm)

Yup, je vždycky zábavné na někoho vytáhnout zbraň nebo aspoň židli. Horolezkyně u tebe plně chápu, přeci jen, kdo by nechtěl zdolávat jehelníček s bodlinkami? Aspoň je o co se chytit a nesmýká se to. :)

Dopis z Marseille píše:
Myslis lidi co te slyseli nadsenym hlasem rict "loooool"? Pro ty uz svet nikdy nebude stejny.

No, to jsem nebyla úplně já, ale ta přeprogramovaná část, a kdykoliv, když říkám lol nebo podobné věci, tak úplně cítím, jak je to nepřirozené, a proto teď se přeprogramovávám postupem času zpátky, abych byla opět sama sebou. Ale občas do toho stereotypu na chvíli sklouzneš...:D LOL. (a tady to ve virtuálním space to přirozené už je).

Sirien - Orlop: Jop, měla jsem u něj takový pocit, že to vyvolá nějakou zajímavou reakci, tak jsem dala na svoji vnitřní intuici. A vyplatilo se to. :D

Dopis z Marseille píše:
Je to dobra vec kterou se da provokovat Fel?

Ne není, protože je mi to šumák (viz předchozí odpovědi). Vím své, a ti, kdo si myslí naopak, jsou naomylu.

Colombo píše:
Felouen: Nevšímej si jich. Někdy si spolu zahrajem;)

(Colombo slintá po pěkné nerdce)

O.O Ruce pryč, ohavný staříku! Komu se to opovažuješ říkat nerd? Když už, tak gamer nebo rpgčkář! Já tě poženu bičem, marš pryč! :D

pipux píše:

Časy se mění, buď flexibilní :)

Přesně tak a proto jsem také dokázala jsou flexibilitu tím, že jsem opět poukázala na původní diskuzi a pokud jsi také dostatečně flexibilní, tak dokážeš se k ní opět vrátit a dokončit jí i přes. :)

pipux píše:
Teď to ale už vůbec nemůžeš myslet vážně :) . Opatrně s manikůrou, vtipálečko.

Já ti dám manikůru, pak budeš litovat svých genderistických předsudků až tě překonám v dřevorubectví. Narozdíl od tebe mám pravidelnou praxi. :D

Jo a to chrrrrr si nech pro sebe, ten text nebyl přece určen tobě. :D

pipux píše:
sirien píše:
proč to má být zrovna ona? Proč na ní nemáš doma čekat Ty, až se vrátí z práce, a vařit jí?
Protože nehledě na to, co do nás století feminismu vtlouklo, obě pohlaví jsou jiná.

Protože bys třeba skončil jako máslo, jouda, ňouma, podpantoflák ...


To co praví Sirien jsou svatá slova. Dnešní doba se změnila a v moderních zemích a normálních manželstvích se lidé o tuto práci dělí, už žádné ty navaříš, protože já chodím do práce a vydělávám. Teď už obě pohlaví vydělávají a práci v domácnosti si dělí podle možností. Jasně, v pár backwards českých households ženy ještě pořád dřou, ale pokud se podíváš na vyspělejší rodiny a lidi, tak tam to záleží na tom, kdo má kolik času - když si třeba vezmeme příklad, kde žena je v rodině je ta, která vydělává více (třeba je manažerka nebo právnička, cokoliv), tak častěji muž navaří, protože proč by měl doma nic nedělat a hladovět, zatímco ona pracuje? Stejně tak, pokud jsou oba stejně dlouho zaměstáni, tak se budou střídat nebo navaří něco ten, kdo příjde domů dříve. Hezké fér dělení. S takovou, že ženy musí umět vařit tě leckterá požene, pokud to nebude nějaká puťka.

Takže ano, dnes by už jsi podpantoflák a haldu těch dalších nesmyslů co jsi napsal nebyl, protože časy se změnily - buď flexibilní ;) - a rozdíly mezi pohlavími se už velice rychle a razantně stírají ve všech ohledech a mnohdá už ani nejsou. Víš například, že v některých zemích jsou společné záchody? A to nejsou nějaké země rozvojového světa. Takže všichni, kdož máte staré, stereotypní názory na domácnost si je hezky koukejte vymazat z hlavy, už jsou OUT a pomůže vám to - protože vyjma Noira, pokud se nepletu, kolik z vás, jenž má tyto názory může říci, že již přes rok má družku? Pěkně hands up please, pánové.

Colombo píše:
Siriene...
Pokud jsi opravdu z rozpadlé rodiny, tak to je něco, s čím tradiční dogma o ženě nepočítá. V tomto připadě se jedná o společensky neustálené téma, které je možná i trochu zatlačováno do pozadí, protože vzorem a zejména základní jednotkou naší společnosti je rodina.

Toto je velice hnusný a necitelný argument, protože pokud jsi si přečetl můj předchozí odstavec, tak by jsi měl být poučen o tom, že žiješ ve své subjektivní realitě, protože už toto skoro vůbec neplatí - "tradiční" role ženy a muže v domácnosti v 21.století už jsou jiné. Navíc například existují i rodiny s jen jedním rodičem, které jsou naopak mnohem více "tradiční", než rodiny s oboumi rodiči. Takže to, v čem kdo vyrůstá nezáleží až tak, narozdíl od toho, jak je vychováván. A když už jsem u "tradičních" rodin, tak já ti můžu s radostí potvrdit, že u nás v domácnosti vaření naopak miluje mužská část rodiny, takže na Vánoce táta s bráškami vaří a pečou ostošest. Ono vlastně ani nemusí být Vánoce nebo jiný svátek, protože můj bráška tak rád peče, že každý týden se mi na stůl sama postaví bábovka nebo dort, ještě s polevou a nádherně se na mě směje. Tolik na tvoje tradiční postavení rolí v rodině.
Autorská citace #62
19.10.2009 21:42 - Felouen
wraiths píše:
jinak Feloun se muze setkat s nekym na kom ji bude zalezet a ten by treba byl rad kdyby mu uvarila( ale jiste ji to rad odpusti). Ale pokud to prani bude chtit splnit tak ji nic jineho nezbude(bud se zacit ucit nebo koupit). nebo zbude "mileho zlateho" pusti k vode. Vse je otazka priorit a je to velice subjektivni. Sice je to takova jakasi diskuse o nicem a muzeme se prit dlouho,ale me to nejak bavi. :)

Jo na tohle jsem zapomněla odpověděť. Tak já osobně bych s žádným vyděračem, jenž by na tomhle tak neochvějně trval si nic nezačala (je totiž něco jiného, když se o to férově dělíte, podle časových možností atd. a mezi tím, když to někdo neochvějně požaduje), ale pokud bychom hypoteticky řekli, že by se to stalo, tak já bych reagovala takto :

Nejdříve bych mu upekla nádherný krémový dort s krásnou, lepkavou polevou.
Pak bych se na něj velice mile usmála a řekla, že má to, co si přál a jestli je spokojený.
A pak, až by se začal těšit, tak bych ten dort čapla a hodila mu ho do obličeje.
Pak bych s šavlí v ruce čekala, až umyje tu podlahu, aby se leskla lépe než pirátská bárka (aby okusil trochu pravé práce a stal se hospodyňkou).
A pak, až by byl hotov, bych ho vykopla z bytu pryč a dala mu kopačky.
Autorská citace #63
19.10.2009 22:10 - Colombo
Proto jsem tu mluvil o tradičních dogmatech:)

Někdo si to bere moc osobně:)

Naši se třeba taky málem rozvedli bo tata moc chlastal. Ale překonali to. V naší rodině tata taky mnohem víc vaří, než mama. Já jsem taky deformovaný všelisčím.
Třeba ve školce mi jeden synek urval moji hračku (přetahoval se se mnou o ni) a vychovatelka mě s tím poslala doprdele, když jsem si stěžoval. Kolem mne byla spousta primadon, když jsem byl malý. Jsem deformovaný, ve spoustě směrech. Co na tom sakra vidíte negativního? Každý jsme.
Autorská citace #64
19.10.2009 22:26 - Sosáček
Dobre mirena rada: pokud ti tukanuv pohled na manzelstvi a rodinu prijde zrudny, neptej se ho na moralku nebo lasku. Fakt to nedelej.
Autorská citace #65
19.10.2009 22:29 - Colombo
Kdo mluvil o zrudnosti?:)

Variace, deviace...
"Deviace (z lat. de-viare, odchýlit se z cesty) znamená odchylku,"
Autorská citace #66
19.10.2009 22:57 - pipux
Felouen píše:
Přesně tak a proto jsem také dokázala jsou flexibilitu tím, že jsem opět poukázala na původní diskuzi a pokud jsi také dostatečně flexibilní, tak dokážeš se k ní opět vrátit a dokončit jí i přes. :)

Rozhodnost chápaná navenek. Ne myšlenky, ne slova, ale činy.
Mluvím o "odvaze činit rozhodnutí". Odvaha nastupuje tam, kde děláme něco, co nám není příjemné a známé. Nastavujeme svůj krk; submisivní si zase si své tepny kryjí.

Rozhodnutí dominatního člověka není ohřát si palačinky v mikrovlnce.
Hotovo. Víc k tomu nemám co říct.

Felouen píše:
Já ti dám manikůru, pak budeš litovat svých genderistických předsudků až tě překonám v dřevorubectví. Narozdíl od tebe mám pravidelnou praxi. :D

To nejsou předsudky, to ses chytla na špek :)
Narozdíl si nech na jiný rozdíl; nevíš. Jestli si skutečně chceš něco dokazovat, já vybírám poleno.

(hohoho, natře mi to holka. to by teda pěkně uzavíralo obrázek grandiózního fiaska)

Felouen píše:
Dnešní doba se změnila a v moderních zemích a normálních manželstvích se lidé o tuto práci dělí, už žádné ty navaříš, protože já chodím do práce a vydělávám.

Nevijádřil jsem se jasně, co?

Nic proti tomu. nic proti lidem ,kteří si to tak dokáží zařídit a jsou spokojení.

Uvařím ti, protože mě to baví. Ale vrchního uklízeče ti dělat nebudu; to radši seknu se vztahem a najdu si pořádnou práci (což neznamená, že budu domů nosit jen výplatu, otevřu si pivo a nebudu dělat nic. fuj!)

Mluvím tu o podstatě ženství a mužství, z biologického hlediska. Můži rádi produkují hodnoty a ženy si je berou / podporují své muže :) . A to platí pro nějakých 80% populace; feministky a hnutí mužů (ti, co se plácají po ramenech a pláčou) jsou menšiny.

Jestli se muž nedokáže v něčem uplatnit, být v nečem dobrý, je k ničemu. A žádná ho nechce. A v "západní kultuře" nám vyrůstá druhá/třetí generace měkkých mužů. Od druhé světové chlapi změkli, jsou z nich bábovičky.

A to je ten problém :P
Autorská citace #67
19.10.2009 23:04 - Colombo
jn, sirien je bábovička.

Ale tady nemůžeš mluvit o biologické podstatě, spíše o tom, co na to navazuje (co se odvozuje z biologické podstaty).
Jde hodně o rodinu jakožto základní jednotku společnosti, něco, co nemáme v genech, ale máme to velice silně "zakódované" v "společném podvědomí", tedy v kultuře. V tom, jak jsme zvyklí žít... atp.
Autorská citace #68
20.10.2009 07:55 - Lotrando
pipux píše:
A ty víš, že ... tradiční hodnoty odplavil nános bahna :)


Chce se mi konstatovat, že nános zůstává a nic neodplavuje, ale v tvých výrocích z poslední doby je to jen jeden ze slabších kousků který postrádá logiku.

Pokud jde o Colombovu vsuvku, tak já se teda hlásím ke stejné myšlence. Nedělní obědy jsou i pro mě určitým minimem, který přinejmenším pomáhá utužovat rodinné vztahy a žádná návštěva restaurace je nenahradí. Společná konzumace jídla u táborového ohně je zvyklost stará min. 40 tis. let. Že se najdou excesy je snad jasné, ne všude to musí fungovat stejně a ne všude má stejná zvyklost stejnou váhu. To však nic nemění na tom co bylo o společném jídle řečeno.

pipux píše:
Doba skáče a zkouší nové, takže pojetí nějakého tématu může v průběhu několika desetiletí oscilovat od extrému k extému.


Je v podstatě jen pouhým přáním. Ve skutečnosti jsou stereotypy zažrané hluboko a snaha je změnit často přivozuje zcela neadekvátní odezvu, kterou může být dotčený jedinec velmi zaskočen. To že žiješ ve velkém městě neznamená, že se můžeš chovat zcela v rozporu se zažitým řádem. Jen déle trvá, než ti to někdo omlátí o hlavu. A v době nadbytku a soustředění se na ego ti to může procházet o chvilku déle. Nakonec ale na bariéru narazíš a čím víc se rozeběhneš, tím víc to bude bolet.
Autorská citace #69
20.10.2009 08:25 - Magus
Colombo : he?To na cos "prisel" proste...nemuzes vedet jak to sirien doma mel nevis tak se nedelej chytrym.Byt ja sirienem tak si te najdu a vyridim to pestmi...Ale pokud si to tak nemyslel muzes se omluvit a neobhajovat to... NEJDE to obhajit...
Autorská citace #70
20.10.2009 11:04 - sirien
Colombo píše:
protože vzorem a zejména základní jednotkou naší společnosti je rodina.

ROFL
Ne, není. Už někdy od počátku šedesátých let.
Oficiálně se to sice tvrdí, ale sociální ukazatele docela jasně ukazují že tohle bylo v minulosti neopodstatněné dogma, podobně jako kdysi nutnost existující boží instituce (Voltaire kdysi prohlásil, že kdyby nebylo Boha, museli bychom si jej vymyslet, aby demonstroval nutnost absolutní morální instance. Ukázalo se, že to de i bez něj. Potom se tvrdilo, že je nutná existence instituce manželství a rodiny... ale, i když se to nahlas moc nepřipouští, protože stále žije dost lidí vychovaných v onom mýtu a lidí vychovaných přes jednu generaci těmito lidmi a protože je stále silný vliv věřících - rodina není stavebním kamenem státu. Tím je jednotlivec)

A velice rád bych Tě opravil - rozpadlé rodiny nejsou společensky neustálená záležitost, právě naopak. V mediálně-politické diskusi se o tom dost žvatlá, nicméně společensky jde o jev docela ustálený.
Kromě toho - moji rodiče se sice rozešli, ale mám dojem že jsem měl vždycky funkčnější rodinu než spousta kamarádů jejichž rodiče zůstali spolu, tak nějak nevim, co chceš z čeho vyvozovat.

Colombo píše:
v tobě třeba představa rodinné večeře, nebo vánoční večeře, nevyvolává natolik jasné a spokojené myšlenky, aby jsi se snažil toto nalézt i ve své budoucí rodině (a tudíž hledání této věci u partnerky). Žádná výhružka, žádná provokace, pouha fakta.
Fakta

Spíš bláboly. Fakta jsou něčím podložena.
Například těmi lidmi co nesnášejí Vánoce právě potože musí potkat svou (nerozpadlou) rodinu celou naráz a strávit s ní celý den. Nebo lidmi co odmítají tradiční rodinné schéma přestože (nebo spíš právě protože) v něm vyrůstali.

Značná část populace napříč sociálními rovinami se od tradičních "hodnot" a "vzorů" odklání už půl století - víc a víc. To jsou fakta - podložená statistikami rozvodů, statistikami dětí narozených mimo manželství, sociologickými průzkumy o pohledu populace na téma rodiny.

Felouen píše:
když se chovám normálně (což je takhle, jak vidíte v těch postech a říkáte o tom, že to je naštvané), tak jsem prý hnusná, zlá, drzá + spoustu ohavných přídavků.

ále... tohle mi občas lidi řikali taky... to se prostě vyrezistí a jede se dál :)

Felouen píše:
Pipux totiž říkal, že bere průbojnost a rozhodnost v jednom (tudíž submisivní osoba se nejen těžko rozhodne, co chce, ale zároveň si o to skoro ani neřekne)

ono pozor - princeznička ve své podstatě nedokáže říct, co chce, protože ona to pořádně neví. Její jednání se odvíjí od momentálního rozmaru, chybí v něm onen racionální prvek dlouhodobé cílevědomosti.
Představ si klasickou telenovelovou paničku která si chce žít s bohatým manželem, v luxusu... jenomže ve chvíli, kdy se jí všeho dostává, si to nedokáže vychutnat, řídí se dalším momentálním impulzem, chce ještě víc. Protože je nestálá, tak se její požadavky stále stupňují, až na úroveň, kdy přímo ohrožuje svoje původní zájmy - manžel je naštvaný z toho jak vyhazuje peníze, jak se chová atp. a panička je na nejlepší cestě všechno ztratit.

To je něco co by racionální člověk nikdy neudělal, stejně tak by to neudělal dominantně-hedonistický typ. Han Solo sice šel kam se mu zrovna hodilo a líbilo, ale neustále si byl vědomí toho jakou cenu věci mají a jaké budou mít (alespoň krátkodobé) následky.
Autorská citace #71
20.10.2009 11:09 - sirien
pipux píše:
A v "západní kultuře" nám vyrůstá druhá/třetí generace měkkých mužů. Od druhé světové chlapi změkli, jsou z nich bábovičky.

Takhle bych to neřekl. Spíš mi přijde že trpí existenční krizí z toho, že se snaží být drsní podle starého stereotypu, o který už ale nikdo nestojí... ve snaze se přizpůsobit pak působí rozměkle, protože nemají vzor kterého by se chytli a sami si ho nedokáží vytvořit.

Výsledkem pak jsou lidé jako Colombo, co chodí okolo a ventilují si svou zakřiklost v upjatosti k tradičním hodnotám, místo toho aby sami sebe našli v nějakém moderním pojetí.
Autorská citace #72
20.10.2009 11:25 - Lokken
sirien píše:
Výsledkem pak jsou lidé jako Colombo, co chodí okolo a ventilují si svou zakřiklost v upjatosti k tradičním hodnotám, místo toho aby sami sebe našli v nějakém moderním pojetí.


Nice one!
Autorská citace #73
20.10.2009 11:38 - sirien
Felouen, #61, #62: Ty, Fel, teprve teď mi došlo... hezká práce ten sedmiobrazovkovej wall of text.
Autorská citace #74
20.10.2009 11:47 - Blaine
Felouen, #61, #62: Wall of text critically strikes Blaine!
*mrmla a sviji se po zemi*
Gaaaah, too much, tooooooo much, no more!
*znovu pohledne na obrazovku*
CRIIIITIIIICAAAAAAL HIIIIIIIT!!!
*vybuch mozkovny, pripojte barvite popisy nove tapety mistnosti*
Autorská citace #75
20.10.2009 11:57 - Max
sirien píše:
stále žije dost lidí vychovaných v onom mýtu a lidí vychovaných přes jednu generaci těmito lidmi a protože je stále silný vliv věřících - rodina není stavebním kamenem státu


Jen kopeš jak kohout. Kdo je ten osvícený kdo určuje kdo žije v nějakém mýtu?
Kdo se stará o nějaké stavební kameny. Kuli státu nežiju a pochybuju, že se kdysi moje rodina zformovala kuli představě bloku kamene ve státu. Bloky kamenů bych nechal do lomu.

sirien píše:
Fakta jsou něčím podložena. Například těmi lidmi co nesnášejí Vánoce ...

Takže lidi co nesnášejí vánoce, nebo zavrhly koncept rodiny, představují fakta?

sirien píše:
něco co by racionální člověk nikdy neudělal

On se někde našel nějaký rize "racionální člověk"? Je ideál "racionálního člověka" to čím chceš být a představuje společnost kde bys chtěl žít?

Píše:

(A pak jsou tu lidé jako ...)
Nice one!

Jak se to vlastně lišilo od původního napadení Siriena? Útok na sociální status pisatele namísto na jeho názor. Ale bonus +3 za podporu by za to asi byl.
Autorská citace #76
20.10.2009 12:19 - Sosáček
sirien píše:
Kromě toho - moji rodiče se sice rozešli, ale mám dojem že jsem měl vždycky funkčnější rodinu než spousta kamarádů jejichž rodiče zůstali spolu, tak nějak nevim, co chceš z čeho vyvozovat.

1) jak muze byt neco co neexistuje funkcnejsi nez neco co existuje? mas nejak jinak definovano "funkcni" nez zbytek spolecnosti, zda se

2) nejsi trochu starej na to abys tahle zral a siril nietzcheho? vetsina lidi toho kolem dvaceti necha.
Autorská citace #77
20.10.2009 12:20 - Sosáček
sirien píše:
Oficiálně se to sice tvrdí, ale sociální ukazatele docela jasně ukazují že tohle bylo v minulosti neopodstatněné dogma, podobně jako kdysi nutnost existující boží instituce (Voltaire kdysi prohlásil, že kdyby nebylo Boha, museli bychom si jej vymyslet, aby demonstroval nutnost absolutní morální instance. Ukázalo se, že to de i bez něj. Potom se tvrdilo, že je nutná existence instituce manželství a rodiny...

Pripada mi, ze umyslne smesujes dohromady "nutnost neceho" a "neco je lepsi pro spolecnost". To je spatne.
Autorská citace #78
20.10.2009 12:40 - sirien
Max píše:
Jak se to vlastně lišilo od původního napadení Siriena?

úrovní.
Colombo provokoval a nikdo nemůže říct, že bych ho nevaroval...

Max píše:
On se někde našel nějaký rize "racionální člověk"? Je ideál "racionálního člověka" to čím chceš být a představuje společnost kde bys chtěl žít?

eh... tohle bylo doplnění k tomu co jsem psal k jedné věci v tom článku a bylo to psáno v rámci vyhraněných archetypů tak jak byly v článku popsány.

Max píše:
Kdo je ten osvícený kdo určuje kdo žije v nějakém mýtu?

Velice zajímavá otázka.
Máme tady nějaký (daty podložený) vývoj společnosti, který trvá několik set let - společnost se postupně rozpadá ze širších celků do menších - z komunit do širších rodin, z těch do užších rodin... má to přímou návaznost na industrializaci, urbanizaci, v posledních stodvaceti letech na prosazování genderové rovnosti.
V posledních šedesáti letech pak můžeme sledovat rozpad rodinného základu na individuálizaci jedince. Stejně tak můžeme sledovat - v souladu s dlouhodobým vývojem - postupné změny společnosti které jsou v návaznosti - nárůst rozvodovosti, společného života mimo instituci manželství, matek samoživitelek atd.

Dá se docela dobře říct, že vzhledem ke komplexnosti a provázanosti toho procesu se tohle nezmění - naopak tenhle společenský vývoj bude pokračovat dál, protože i související procesy pokračují dál nezměněně.

V tu chvíli můžeš docela dobře rozlišit, kdo je "osvícený" a kdo "v mýtu" podle toho, jak moc jde svým postojem s nebo proti tomuto proudu.

Nicméně osobně bych s pojmy "osvícený" a "v mýtu" zacházel trochu opatrněji než jak jsi to naznačil Ty - to že někdo chce mít rodinu, s manželstvím a vším tím ostatním, ještě nemusí nutně znamenat, že je v mýtu - prostě si jen svůj vlastní život představuje nějakým způsobem. Stejně tak to že je někdo single a děvkaří na každém rohu neříká, že je osvícený, protože jeho vlastní vnitřní postoje můžou být pořád dost zakonzevované.
Autorská citace #79
20.10.2009 12:49 - sirien
Dopis z Marseille píše:
1) jak muze byt neco co neexistuje funkcnejsi nez neco co existuje? mas nejak jinak definovano "funkcni" nez zbytek spolecnosti, zda se

Protože z mého pohledu dítěte ta rodina neustále existovala a existuje - mám mámu i tátu (i když nežijí spolu), kdykoliv jsem mohl jít za oběma, když sem udělal průser, tak si mě obvykle podali tak nastejno, když se něco řešilo tak to řešili společně (až na návštěvy školy, táta prohlásil že za těma slepicema (ředitelka, třídní) fakt chodit nebude a máma souhlasila s tim, že to bude obecně prospěšné řešení...). Dobře, s tátou jsem nebydlel, ale vždycky jsem u něj mohl být jak se mi zlíbilo - a dlouhé roky jsem u něj byl dost často.

Prostě - ačkoliv ta rodina neexistovala právně, ani z pohledu mých rodičů, z mého pohledu ano.

Když to porovnám s (některými) nerozpadlými rodinami, které znám, kde se rodiče vykašlali na operaci dcery s tím že není potřeba (a ta holka tim trpěla ještě půl roku, než si na to našetřila sama), s rodinou spolužáka ze základky, kde on i jeho starší sestra nazývali otce debilem a který mlátil manželku, nebo s rodinou kde byla matka těžká alkoholička a na rodinu dost kašlala...

Dopis z Marseille píše:
nejsi trochu starej na to abys tahle zral a siril nietzcheho? vetsina lidi toho kolem dvaceti necha.

většina ho narozdíl ode mě do dvaceti ani nepřečte, natož aby ho pochopili, jen jim přijde cool to tvrdit.
Mimochodem - Nietzscheho filosofie není zdaleka tak destruktivní, jak na první pohled vypadá. Doporučuju nastudovat, než se s tím začneš ohánět.

Dopis z Marseille píše:
Pripada mi, ze umyslne smesujes dohromady "nutnost neceho" a "neco je lepsi pro spolecnost". To je spatne.

nn. Tvrdilo se, že bez rodiny to nejde.
Pak se ukázalo, že de, ale tvrdilo se, že to nejde tak dobře a že to je horší.
Jenomže ono se ukazuje, že:
a) to vůbec nemusí být ani horší
b) na tom nesejde, protože dlouhodobý vývoj směřuje poměrně jasným směrem.
Autorská citace #80
20.10.2009 12:56 - Lotrando
sirien píše:
Colombo provokoval a nikdo nemůže říct, že bych ho nevaroval...


Teď si nejsem jist čím.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.088653087615967 secREMOTE_IP: 44.193.80.126