Tipy a triky

pipux
27.6.2009 11:38
Už vás omrzelo hrát si na hrdiny? Chcete to změnit a nejste si uplně jistí, jak na to? Pak čtěte dál ... ]:->
Autorská citace #1
27.6.2009 11:38 - Jerson
Tedy ne že by to byl špatný článek, ale kromě odstavce o gobliních rasách podle mého názoru chodí okolo toho nejpodstatnějšího - jedině magoři páchají "zlo" vědomně. Všichni ostatní, které tak nebo onak označujeme za "zlé" mají pro své chování velmi dobré důvody, používají jinou filosofii a morální hodnoty, ale ve svých očích nejsou špatní ani náhodou. A naopak nejhorší je prototyp paladina, který páchá dobro, třeba tím že likviduje skřety a draky na potkání, protože věří že jsou zlí.

Zlá postava je u hráčů RPG občas oblíbená proto, že v reálném životě nemůžou nikoho jen tak beztrestně vykuchat, tak se ve hře chovají jak utržení z řetězu. Ale mnohem lepší je, když se hráči tu a tam setkají s člověkem či situací, které jim jejich vlastní chování ukáže z druhé strany, v tom horším světle.
Autorská citace #2
27.6.2009 13:44 - sirien
Ve skutečnosti je spousta lidí schopná vědomě jednat zle: z pomstychtivosti, ze vzteku, nebo, a to velice často - z prostého a jednoduchého nezájmu
Autorská citace #3
27.6.2009 14:32 - Magus
NAŠEL SEM TOHLE: 1.ZLO! dělá zlo kvůli zábavě nebo jen tak. 2.SOBECKÉ ZLO! ČINÍ ZLO aby zachránil či podpořil SEBE SAMO. 3. DOBROČINNÉ ALE PŘESTO ZLO: činí zlo aby zachránil nebo podpořil někoho jiného...
Autorská citace #4
27.6.2009 15:33 - sirien
Výborně, už ses naučil nepoužívat vykřičníky. Tvoje posty jsou o hodně příjemnější na čtení. Zkusíme další level? :) Místo VELKÝCH PROTIVNÝCH PÍSMEN je docela hezké používat normální pismo uzavřené do "b" tagu...

K tomu co píšeš - odkud to máš? Protože mě to přijde pro naše potřeby až moc zredukované.
Autorská citace #5
27.6.2009 15:43 - Magus
Hmmmm...Co je to zredukované? S občanky a z hlavy.Zapomněl jsem totiž ten sešit=)
Autorská citace #6
27.6.2009 15:46 - sirien
Vysvětlení k "zredukované" (případně tady, ale je to omezenější výklad)

V občance berete koncept zla jo? wow... v rámci čeho prosimtě?
Autorská citace #7
27.6.2009 15:51 - Magus
Uča dělala scénu (histerickou) kvůli jednomu klukovi ze třídy že vyprášil houbu na tabulu jedné holce do vlasů...A když se uklidnila tak se ho ptala jaké že on je za "zlo"! Jestli takovy nebo makovy nebo takovy ktery sem tu napsal. Já řek že je to zajímavý a tak sme se o tom bavili celou hodinu! uplněmu zapomnela dát poznámku!=)
Autorská citace #8
27.6.2009 15:52 - Magus
A soudruhu už mě s Bártem štvete=D
Autorská citace #9
27.6.2009 15:58 - sirien
Když si laskavě přečteš, co Bart píše, a třeba pochopíš, co tím sděluje, tak Tě dost možná štvát i přestaneme.
Autorská citace #10
27.6.2009 15:59 - Magus
Já vím ae mě se nechce klikat jinam a hledatto. Pač se to na "cihle" stráááášněě dlouho načítá!=)
Autorská citace #11
27.6.2009 16:06 - sirien
Což, nicméně, není problém nás ostatních ale čistě a jenom Tvůj. Ono je dost rozdíl zeptat se jednou za čas když se Ti něco nechce hledat (že Jersone ^^ ) a otravovat s každou blbostí o kterou zavadíš.
Autorská citace #12
27.6.2009 18:04 - Jerson
Souhlasím. Napřed hodně čti a až když nevíš / neumíš najít, tak se ptej. Nebo se prostě tvař, jako že ti to dává smysl a časem pochopíš, co to mělo znamenat.
Autorská citace #13
27.6.2009 20:27 - pipux
Jerson píše:
jedině magoři páchají "zlo" vědomně

Tak trochu s tebou nesouhlasím.

V Kohlbergově šestistupňové škále vývoje morálních hodnot je stupínek č.1 právě "chovám se tak, abych se vyhnul trestu", neboli také "nekonám zlo, protože by mě ztrestali".

Ale co když jsi tak mocný, že tě ztrestat nemohou? :))

Jerson píše:
Všichni ostatní, které tak nebo onak označujeme za "zlé" mají pro své chování velmi dobré důvody, používají jinou filosofii a morální hodnoty, ale ve svých očích nejsou špatní ani náhodou.

Oni si hledí svých hodnot a svých cílů, zatímco zkříží naše cíle.

Jak se dělá zlo? Mírně to otočíš: budeš drtit ostatní, zatímco půjdeš po svých cílech. Pokud ale budeš jenom drtit ostatní, budeš destruktivní blbec.

Jerson píše:
někoho jen tak beztrestně vykuchat

Pokud víš, že ti to projde, pak správně, takto se dá dělat solidní zlo.

Ale existují i rafinovanější formy zla: pomluvy, intriky, zrady, využívání, cílená destruktivní manipulace. Přiučme se od žen, příp. od Darth Sidiouse :P
Autorská citace #14
27.6.2009 20:45 - Alnag
Pipux píše:
V Kohlbergově šestistupňové škále vývoje morálních hodnot je stupínek č.1 právě "chovám se tak, abych se vyhnul trestu", neboli také "nekonám zlo, protože by mě ztrestali".


Všimni si také, že je to první stupeň vývoje... to, že se tak chová malé dítě je jedna věc, to, že se tak chová dospělý, druhá. Pokud se dospělý chová jako malé dítě, obvykle není k označení "magor" daleko.
Autorská citace #15
27.6.2009 21:01 - Magus
Hele hele bacha na jazyk=D=D
Autorská citace #16
27.6.2009 21:03 - pipux
První stupínk vývoje, ale k čemu spěje?

Docela by mě zajímalo, jestli je možná jiná cesta (a)morálního vývoje, protichůdná k námi zmíněné :) (něco jako ultimátní zlo)
Autorská citace #17
27.6.2009 21:20 - Alnag
Dobro a zlo jsou jen relativní pojmy. Nicméně vědomě páchat "zlo", tj. jednat v rozporu s nějakým individuálním vnímáním toho, co je společensky přijatelné, vyžaduje jistou míru osvobození od společenské normy... a tam někde vede linie deviace, abnormality... nebo řečeno s Jersonem "magořiny".
Autorská citace #18
27.6.2009 21:33 - Aeris
S plnou vážnosťou sa hlásim k zástupcom zla a taktiež tu mám náš motivátor.
Autorská citace #19
27.6.2009 22:25 - Faire
Stejně jako lze souhlasit s relativitou dobra a zla je dobré si uvědomovat, že vztažnou soustavu lze nalézt velmi snadno - evoluce, zájem společnosti, platné hodnotové systémy, ideální stav... Jak říkal Jerson, zajímavý je především střet dvou hodnotových systémů, kdy obě postavy (srovnatelně morální) pevně věří tomu, co dělají (Guardian of the Sacred Spirit, třeba).

Co se vědomého páchání zla týče, IMHO to opravdu děláme každý, jen jsme trochu žabaři (dát někomu něco sežrat, protože nás naštval...) - asi jako to indie RPG o zabíjení štěnátek pro satana :) Pak tady máme postavy, které mají problém s uchopením sociálních norem už od přírody. A pak nejvyšší ligu - lidi, které to opravdu baví a dělají to s nadšením a profesionálně.

A pak je tady ještě jeden druh lidí - na první pohled řádní členové společnosti, pod pokličkou pokrytectví něco opravdu temného a mrazivého, třeba rodiče, kteří dovedou vlastní děti k sebevraždě, aniž by si připustili, že dělají něco špatného - dost dobrá knížka Lidé lži, od nějakého amerického psychologa (křesťanská).
Autorská citace #20
27.6.2009 22:32 - Alnag
Faire: Evoluce je velmi vratká vztažná soustava. Evoluce nemá cíl ani smysl, je to popis procesu fungování života jak jej známe. Vyvozovat z něj dobro a zlo dost dobře nelze... (jedině ve vztahu k sobě, ale to jsi tam, kdes začal, evoluce je jen zástěrka).

Nicméně určité hodnotové systémy fungují v rámci evoluční soustavy jednoduše proto, že jiné hodnotové systémy nebyly životaschopné (z různých důvodů).

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.084114789962769 secREMOTE_IP: 3.147.104.248