Tipy a triky

Clon
16.12.2008 20:31
1vs1
Potřeboval bych nějaké názory na hru jeden s jedním. Nemám s tímhle žádné zkušenosti a nemám ani víc hráču. Čekám na na vaše rady, názory atd.
Jen mi sem prosím nepište, ať si seženu další hráče :D. O tomhle tohle téma není ;).
Autorská citace #1
16.12.2008 20:53 - Alnag
Ok. První co mne napadá je, že vzhledem k takovému počtu bych asi opustil tradiční schéma, kde jeden člověk dělá jen Vypravěče a druhý jen hráče. Takže bych to asi viděl tak, že oba hráči mají své postavy a střídají se po scénách (nebo delších úsecích) v tom, kdo tvoří opozici.

Hrál bych asi tím způsobem, jako kdyby dvojice lidí psala knížku. Tzn. dohodnout se o čem to dnes bude (rámcově) a pak se toho držet i když se střídáte.

Alternativně (jako doplněk) se nabízí vytvořit si X nějakých náčrtů scén a opozice, pak vždycky jeden náhodně si vždycky jeden vylosovat, zakomponovat ho do situace (někdy asi bude potřeba být trochu kreativní) a pak jej překonávat.

Je to takhle srozumitelné? Jestli píšu moc složitě nebo úplně mimo mísu, tak si řekni...
Autorská citace #2
16.12.2008 21:23 - Alek
Z vlastní zkušenosti bych doporučil dodat do hry vedlejší postavy, nechat za ně hráče částečně hrát. Dát mu nějakej majetek, věžičku, pevnůstku (nejlépe prokletou a bortící se :-)) a nechat ho se o ní starat. A hlavně mu zakázat teleporty, přízračný koně apod. Ten muj, zdravím Rytíře :-), hráč byl schopnej touhle formou zcestovat celej svět a to prakticky nemáš šanci na klasickou zápletku, když se nikde nezdrží, nikde nenocuje.
Autorská citace #3
16.12.2008 21:26 - Alnag
Navážu tím, co mne právě napadlo. Čím méně hráčů, tím obvykle zběsilejší tempo resp. víc vyčerpávající hra. Rozhodně by si neplánoval ty hry moc dlouhé a nestyděl bych se třeba po dvou hodinách říct, hele už toho bylo dneska hodně, budeme pokračovat příště...
Autorská citace #4
16.12.2008 22:01 - Merlin
Já takhle hrál dlouho..možná dva roky..když odpadli hráči a zbyl jen jeden. ale celkem jsem zvládal i delší kampaně...v podstatě jak píše Alek. Postupně dostal na starost území, staral se o něj, budoval pevnost, sháněl lidi....mě se to líbilo...a jemu taky. Víc jsi se tomu hráči mohl věnovat co do RP. vypadalo to pak skutečně jako film, nebo kniha.
Autorská citace #5
16.12.2008 22:12 - andtom
Merlin: Jednou kdysi jsi říkal, že jsi hodil hráči do placu inteligentní zbraň, s vlastním vědomím ... nebo si to pamatuji špatně? To řešení má své kouzlo ...
Jako rozumné se mi též jeví NPC ovládané vypravěčem, ne moc inteligentní, aby za něj musela složitěji myslet a plánovat postava ovládaná hráčem. Něco jako Karamon z Dragonlance (snad mi odpustí, že je brán jako příklad).
Autorská citace #6
16.12.2008 22:21 - Alnag
Ten nápad s inteligentní zbraní se mi osobně moc líbí, tak trochu by to suplovalo to, jak jsem si představoval, že se budou nějak účastnit ona a přitom ta zbraň se nemůže úplně nezávisle chovat (jen třeba naléhat). A taky z ní může být dobrý příběhový nástroj (je prokletá, někdo ji ukradne, má nějaké svoje poslání... atd. atd.)

Samozřejmě, záleží co na to Clone, ale mně se to zdá dost dobré...
Autorská citace #7
16.12.2008 22:38 - Malabar
1vs1 to byl muj zacatek s DnD, kdy sem k tomu jeste nemohl nikoho premluvit :) Rozhodne souhlasim s ostatnima, hra je vic filmova, a hraci se da vic venovat a tak se z nej stava opravdovej hlavni hrdina. Vzpominam na tohle obdoby rad. Clovek mel i vic casu si poradne udelat npc. No kdyz o tom tak pisu tak by sem si to nekdy zopakoval :)
Autorská citace #8
17.12.2008 00:27 - SEBastian_Chum
myslím že je to schůdne a hratelné, autorita vypravěče tím ale ustupuje a je potřeba víc s hráčem spolupracovat.

doporučuju se zaměřit na vztahy postavy s ostatními charaktery, ať je co nejvíc interakce a rozebírání motivací.
Autorská citace #9
17.12.2008 00:45 - Merlin
ano...byl to meč...tím jsem zajistil i to, když přehlédl něco duležitého PC, pomohl meč, bylo s kým se poradit (poměrně nenásilně)

dále jsem často používal NPC a mužu říct, že si je vždycky hráč oblíbil..často to byli takoví ti féroví staří válečníci ve výslužbě, sloužící novému pánu a služba byla pro ně vše, i když PC odmítali, hádali se s nima....
Autorská citace #10
17.12.2008 07:47 - Rytíř
Já sem si to vyzkoušel už kdysi dávno, jak formou mailů, tak i naživo... a líbilo se mi to hodně, jen Vypravěč byl laxní a věčně nespokojenej (zdravím Aleka) :)
Je to ideální na rozvíjení a popis světa, DM má opravdu menší autoritu, musí budovat oba - klasické schéma, kdy hráč jen reaguje na věci, které mu předhazuje DM, tady vůbec neplatí, to omrzí hodně rychle.

Takže když to shrnu, já bych do to rozhodně šel, ale chce to jednak hrát s někým, s kým si opravdu rozumíš, a jednak se shodnout na světě a pozici postavy, která bude tvýmu hráči vyhovovat a ponoukat ho k vlastní iniciativě - vlastní hrad nebo kouzelná věž je ideální ;)
Autorská citace #11
17.12.2008 07:55 - Clon
Mno... Berte to tak že toho člověka s kým chci hrát jsme v životě neviděl :D. Ale z těhhle návrhů mi přijde hodně lákavej ten že by měl území budoval si pevnost atd. a k tomu by měl inteligentní meč :D. Napadla mě ještě jedna alternativa, ale moc nevím jak ji sepsat tak, aby to někdo pochopil. Zamyslím se nad tím, a zkusím to napsat někdy odpoledne ;).

EDIT: čím víc nad tím přemýšlím, tím víc vidím že je to blbost :D takže nic. Jenom drobnost: Alnagu, skloňuj mě normálně podle vzoru pán, tzn. ne co na to Clone ale co na to Clon
Autorská citace #12
23.12.2008 09:52 - Count
Hru 1:1 jsem coby DM používal jako úvod pro hrače, kteří se chtěli připojit k družině a ještě neměli s hraním žádné zkušenosti. Z části právě kvůli větší možnosti RP a taky aby si vytvořil své návyky, než se pustí do hraní s ostatními, aby ho svým stylem nepřeválcovali. A taky tuhle variantu používáme často pro dohrávání "bokovek", většinou právě obhospodařování svého majetku a území, atd. Ideální je pro to cesta Ostrava - Praha. 3,5 hodiny čistého RP je kvalitní zážitek, nemluvě o pohledech ostatních cestujících :-)
Autorská citace #13
23.12.2008 22:50 - ilgir
Tyjo, minulý týden jsem hrál 1vs1 s hráčkou, která ještě nikdy před tím nic jako RPG nehrála a bylo to... skvělé. Byla to teda hodně vyprávěcí hra, žádné kostky ani nic takového. Ale vznikl nádherný příběh a i atmosféra byla příjemně hutná.
Autorská citace #14
23.12.2008 23:01 - Alnag
Ilgir: No tak vidíš, tak to bys mohl dát tady Clonovi nějaké rady do začátku...
Autorská citace #15
23.12.2008 23:14 - ilgir
Hmm... se trochu bojím, že ten můj případ bude dost speciální. Nebudu přehánět, když řeknu, že jsme si s dotyčnou četli myšlenky. To se to pak hraje...
Autorská citace #16
25.5.2011 18:44 - Nachtrose
Neni to sice presne 1v1, ale posledni dobou se mi nejak nesklada skupinka v nejakem rozumnem poctu a vetsinou to konci jako 2PC+GM. A na takhle malou skupinku mi neprijde DnD4e zrovna vyhovujici. Zvlaste kdyz oba hraci jsou spise akcneji zalozeni. Znate nejaky system, v nemz by se dali dobre hrat spis akcnejsi nez vypraveci hry v tak malem poctu? Aby pripadna sezeni nevysla jen tak na zmar. Zanr by asi mohl byt vicemene jedno, ale treba SR ci WoD si v takovem poctu taky moc neumim predstavit.
Autorská citace #17
25.5.2011 18:55 - ShadoWWW
Co zkusit Pathfinder nebo starý DrD? :-)
Autorská citace #18
25.5.2011 18:56 - Quentin
Dnd bych neopouštěl, jestli vás baví. Možná zkusit nějaký oldschoolek, víc coloru, míň encounterů (teda ne míň, ale kratší).
Autorská citace #19
25.5.2011 19:04 - Quentin
V DMG ke čtvrtý edici se teda připouští, že se to dá hrát i ve dvou, třeba leader a striker (takovej bard a ranger se probijou celkem slušnou škálou encounterů, i když maj slabší heal, a pokrejou skoro všechny skill challenge). A kdyby ti boje přišli nudné s tak málo postavama, tak jim můžeš přihodit nějakého henchmena, summona, pokemona whatever.

Kdyby jsi mermomocí chtěl zkusit něco jiného, tak bych doporučil třeba http://rpgforum.cz/anotace/stars-without-number
Autorská citace #20
25.5.2011 20:02 - Almi
Jestli máš akčnější hráče, není nic snadnějšího, než jim dát k použití pomocníky. Ať už ve formě hirelings (jako miniony). nebo přímo pomocníky NPC a nebo třeba figurine of wondrous power. Pak se lze docela vyřádit...

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.066993951797485 secREMOTE_IP: 44.223.31.148