Tipy a triky

Alnag
30.10.2006 06:38
Hráč: Zamaskuji se a proplížím se do města, abych zjistil, co se povídá. Chci vědět, zda mne někdo nepodezřívá z rozbití chrámového okna a poškození oltáře.

Vypravěč: To zní jako dobrý plán. Jak poznáš, že mluví o tobě.

Hráč: Jak jako?

Vypravěč: No, jsi ve městě nový. Nikdo tě ještě nezná jménem. Takže kdyby někdo věděl, žes to byl ty, popíšou tvůj vzhled nebo tak něco. Ale ještě jsi neurčil, jak vypadáš. Takže…
Autorská citace #1
30.10.2006 19:09 - thief
Tohle má jeden jedinej háček. Hráč, který není schopen zahrát charakter, který si sám vymyslí není většinou schopen zahrát ani charakter, který má zkopírovat. Důkazem je jeden můj hráč, který tvrdohlavě hraje drowa vypadajícího jako Drizzt doUrden (musel jsem povolit drowy), ale absolutně se jako Drizzt nechová. Přesněji řečeno se nechová vůbec jako žádný drow. Ten hráč totiž nejlíp hraje sám sebe. To znamená Málomluvný Smolařský Půlčík. :))
Autorská citace #2
31.10.2006 07:10 - kuba
Smutný :-), tak mu zkus navrhnout ať toho půlčíka zkusí. Je možná těžké zahrát charakter, který jsi nikdy neviděl, ale určitě mnohem snažší kopírovat chování některých filmových hrdinů. Ovšem pro Drowa.......?
Autorská citace #3
31.10.2006 12:32 - Alnag
thief: rozumím tvé námitce, ale nevěřím v existenci hráčů, neschopných zahrát určitý charakter. Je to o vůli a motivaci jej hrát, pokud ta z nějakého důvodu chybí, pak se toho pochopitelně nedočkáš, děj se co děj. Tenhle článek je ale určen lidem, kteří chtějí hrát nějakou postavu, akorát třeba nemají zrovna invenci, kreativní chvilku...
PS: Drowa už bych nikdy nikomu nepovolil. Viděl jsem ho ztvárněného už asi třikrát a nikdy podle mých představ. Chce to zjistit, co za tím výběrem stojí a nabídnou schůdnější alternativu.
Autorská citace #4
31.10.2006 12:41 - Sičák
alnag: "Drowa už bych nikdy nikomu nepovolil. Viděl jsem ho ztvárněného už asi třikrát a nikdy podle mých představ."
A neměl by ten drow spíše být podle představ toho, kdo ho ztvárňuje, než toho, kdo jde kolem?
Autorská citace #5
31.10.2006 12:47 - kuba
alnag: je jasné, že každý hráč je schopen zahrát určitý charakter, ale kolik z těch hráčů si zvolí ten správný charakter, který dokážou zahrát?? Teď by jim měl pomoci návod s filmovou postavou, jelikož její chování už viděli a může jim usnadnit hru.
Drow je postava snad jen jako NPC, jako postavu hráče bych ji nikdy vidět nechtěl. I když to co píše Jabberwocky je velmi zajímavá postavička
Autorská citace #6
31.10.2006 15:42 - thief
alnag: Pokud hráč není ochotný naslouchat rozumným argumentům, je třeba ho nechat aby si namlátil hubu. :-) Jinak budu zcela jistě označen za despotického DM (jakobych už dávno nebyl). Já osobně bych drowa tak problematickýho neviděl, jeho motivace jako člena družiny může být různá. Mnohem horší je zahrát jeho povahu. To umí jen ten, kdo o drowech něco ví a kdo umí hrát. Ale to je problém i u jiné těžko hratelné rasy - elfů. A ti nikde zakázaní nejsou.
sicco: Ne tak docela. Nejsem zrovna přítel extrémů typu trpasličí komik, elfí sukničkář, půlčík tyran nebo drow přizdisráč.
kuba: Pro dobrého hráče nemusí být problém zahrát jakoukoli rasu. Drow není úplně nejtěžší, co třeba ještěran? Problém je že nadšení většiny hráčů velmi dalece přesahuje jejich schopnosti a možnosti. Pokud se mám držet toho, že hráč by se měl bavit, musím být připraven i na znásilňování základní charakterových rysů některých ras. A samozřejmě je "nenásilně" vést k zániku. :-)
Autorská citace #7
31.10.2006 16:53 - Prcek
No, u nás to nakonec dopadá nakonec vždy tak, že se hráč vrátí ke svému oblíbenému archetypu a rase. Občas sice máme chuť si zkusit něco jiného (pak dochází i na tieflingy, drowy a podobně), ale tyhle postavy většinou nemají dlouhý život, protože hráč zjistí, že to není prostě ono. Myslím si, že když to DM povolí, hráč si nakonec namlátí hubu sám a DM je v tom nevinně :-)))
Autorská citace #8
31.10.2006 17:35 - Alnag
Sicco: Shrnul bych to asi tak, že pokud chce hráč hrát peroxidovaného černocha se dvěma scimitary, nemusí si kvůli tomu brát drowa. Pokud chce mermomocí hrát drowa, měl by nějak reflektovat skutečnost, že je to kultura odlišná od lidské a co to znamená...
Autorská citace #9
31.10.2006 18:55 - kuba
Hmm, mam pocit, že původní článek byl o něčem jiném. Schodneme se na tom, že pro drowa ve filmech neexistuje ekvivalent :-), z čehož vyplívá, že je to charakter u kterého tedy není možno z hrdinů stříbrného plátna vycházet. Zatímco k půlčíkům už většina z nás něco viděla a nebylo to špatný, že ano. V posledním Alnagově příspěvku s ním zcela souhlasím.
Autorská citace #10
31.10.2006 20:41 - thief
alnag,kuba: No a vo tom to je. :-)
Autorská citace #11
1.11.2006 08:09 - Xeth
No... po pravdě řečeno vůbec netuším co to je ten archetypální drowský charakter, o kterém se tu bavíte.... :) Je to Drizzt Do'Urden z Forgotten Realms ? Qilué Veladorn ? Jarlaxle Baenre ? Gromph Baenre ? Quenthel Baenre ? Triel Baenre ? Liriel Baenre ? Ryld Argith ? Pharaun Mizzrym ? Danifae nebo Halistra ? Z Greyhawku Clannair Blackshadow, Derken Gale, Jawal Severnain, a Landis Bree ? Nebo snad Dalamar z Dragonlance ?
Nemyslím si, že existuje něco jako archetyp pro drowa. Možná pro bezejmenné drowy pro přepady party, ale jinak jsou to "lidé" jako každý jiný, mají každý svůj příběh, svou historii, svou povahu. Ano, samozřejmě, že vše vychází z jejich prostředí a jsou do značné míry poznamenáni tím co se děje kolem nich a výchovou, které se jim dostává v jejich rodech.
Podle mne se sem tam může vyskytnout "nedrowský" drow, který je prostě jiný než se od drowů obecně očekává. Jako Drizzt. Ale prič by nemohl být některý zbabělec ? Proč by nemohl být sukničkář ? A proč ne třeba dobromyslný hlupák (něco jako barbar, prostě prosťáček) ?
Ti co se odlišují mohou mít život opravdu těžký, zvlášť pokud se narodí v Underdarku... ale co ti co se narodí třeba kněžkám Eilistrae někde na povrchu ? Nebo dokonce nějakým "přijatým" drowům v lidské/elfské/trpasličí/atd. vesnici ?
Nemyslím si, že by se drowům (drowským charakterům) měl život nějak usnadňovat - prostředí by na ně mělo adekvátně situaci reagovat - ale rozhodně by neměl být jen jediný typ drowa, který DM prosazuje. Drowové nejsou stejní, nikdy nebyli... až na ty skupinky co DM čas od času posílá proti partě PCček. ;)
Autorská citace #12
1.11.2006 08:35 - Alnag
Xeth: O archetypálním drowovi tu nikdo (doufám) nemluvil. Jde o to, že například drowové (obvykle) pocházejí z matriarchální společnosti. Člověk by tedy čekal, že to bude znamenat nějaký specifický vztah k ženám i na povrchu... (přirozený respekt například).
Stručně řečeno... jaký je rozdíl mezi drowem a nedrowem, který by opodstatňoval nutnost jej hrát. Drow může být i zbabělec i hlupák i sukničkář, ale neměl by ve ztvárnění těch přístupů zapomenout na svoje kořeny.
Já jsem nikomu nic nevnucoval, jenom jsem vždy s napětím očekával, co z toho bude... a nebylo z toho nic. Vezměte si třeba Anvalian, což taky není klasický drow a přesto se s ní její kultura a její důsledky táhnou neustále...
Autorská citace #13
1.11.2006 08:38 - andtom
Xeth: V drowech se teda vyznáš, klobouk dolů, já bych uměl z hlavy vyjmenovat jen toho prvního a posledního. Jinak jsi to napsal moc hezky, pod to bych se podepsal.
Alnag: Kdopak to tady psal před deseti dnama takový hezký článek o klišé? :)
Autorská citace #14
1.11.2006 09:07 - kuba
Začíná to být babrárna o tom, jak vypadá archetyp Drowa :-(. Jestli někdo nějakýho znáte, tak se ho můžete zeptat, jinak je to vaření z vody.
Ještě k tomu klišé. Samozřejmě je možné je bořit, ale v rozumné míře. Není přece možné, aby se některé postavy tak "moc" odlišovali od svojí komunity. Každý přece podléhá výchově a prostředí. O tom by nám mohl poopovídat Alnag, jak prostředí působí na osobnost a jak ji ovlivňuje. Zpět k článku a tématu. Použil jste někdo někdy nějakou postavu postavenou podle některého z filmových hrdinů?? Mě nikdy nic takového nenapadlo, ale určitě by to hraní postavy usnadnilo.
Autorská citace #15
1.11.2006 09:09 - Xeth
alnag: Kořeny... no právě. Jaký bude drow, kterého vychovali lidé, jaký ten co vyrostl mezi "dobrými" drowy a jaký ten co pochází z Underdarku a co takový co je ze společnosti kolem Vhaerauna ?
Navíc je pravda, že drowové sice žijí (převážně) v matriachální společnosti (ti v Underdarku), ale to plyne jen a pouze z moci kněžek a Lolth. Muži mají z žen respekt, ale jen proto, že jsou k tomu nuceni a ten je nezřídka provázen nesnášenlivostí a nebo nenávistí.
Pokud nemají ženy moc (nad muži) nebo pokud nejsou kněžky Lolth, nejsou mužští drovové (opět, mluvím o těch z Underdarku, vychovaných v matriachální společnosti) nijak zvlášť "nuceni" chovat k nim nějaký respekt. Naopak, někteří si mohou vylít svou frustraci a zlobu na těch, kterých se nemusí obávat.
Drowové, kteří nejsou podobným způsobem vychováni mají naprosto odlišný vztah k ženám a ke svému okolí vůbec. Čili ano, je to v kořenech.
Hráč by měl ctít kořeny své postavy (drow nebo ne) a DM by mu v tom měl pomáhat (ne ho však k něčemu tlačit - konec konců postava se může chtít od svých kořenů oprostit, můžeje chtít popřít...). Pokud se hráči nedaří držet se předepsaného charakteru své postavy (své historie, jím popsaného charakteru atd.) tak se nejspíš taky nic neděje... prostě je to jen drow co má onen hraný charakter a ne ten plánovaný. To je vše. :)
andtom: Díky. Dělám co můžu. :)
Autorská citace #16
1.11.2006 09:19 - Xeth
Doplněk pro Kubu: Chci tím říct, že:
a) něco jako správné chování drowa není b) drow může být charakterově IMHO inspirovaný jakoukoliv postavou z filmu, hry nebo knihy - úplně každou
Jinak jsem nikdy nedělal postavu podle předlohy. Je to zajímyvý způsob a rozhodně nemyslím, že špatný. Mnohým to dá vykreslenou představu jak by se asi tak jejich postava mohla / měla v určitých situacích chovat, pokud si sami nejsou jistí....
Autorská citace #17
1.11.2006 09:26 - andtom
Kuba: No mně se právě zdá, že hráčské postavy se docela často odlišují od průměru své komunity, a o to se pak záměrně opírá background postavy. Jde o to, že se tím dobře zdůvodňují "toulavé boty" a vlastnosti těch postav, které je normálně průměrně nemají mít.
Na otázku jestli jsem hrál nějakou postavu (nebo zažil jako DM), která by se snažila věrně odpovídat filmové předloze, odpovídám ne. Dle mého by to spíš rušilo, protože ostatní by si to v hlavě srovnávali se svojí představou (pokud by jim byla známá předloha) a každý ji má vždy malinko jinou (protože nejen u knížky, ale v menší míře i u filmu zůstává prostor pro fantazii, pro doplnění si některých věcí divákem, které o postavě nebyly jasně řečeny ve filmu). Ale dílčí inspirace a momenty z toho, co někde viděl, slyšel, četl, hráč určitě používá (minimálně podvědomě).
Autorská citace #18
1.11.2006 11:01 - wraiths
no ja se taky do toho amlinko pridam. a nebylo by treba dobry se zeptat toho hrace jak si ymsli ze ta postava ma vypadat a jak si prestavuje jeho hrani... treba aby mu napsal svuj bagroud postavy na papir. nebo mu alespon rekl jak chce postavu hrat. "treba chtel bych hrat cloveka silnych char. vlastnosti co vypada zvlastne zjevem. je vsak tajemny a nemluvi nikdy o svem detsvi( bud se stydi, nebo a nej by radej zapomel) co chce bojovat dvema rapiry ci strilet rucni kusi" a DM mu muze pomoci. a mate drowa jak vysityho...vydedence z vetsiny spolecnosti. DM jeste upravi malinko, treba to ze rekne hraci at se v pritomnosti ruagara chova treba povisene, nebo v zeske spolecnosti je radej v ustarni a myslim ze to hrace moc bavi. a pokud hrac prijde s necim co treba nevypada v ocich DMa jako drow, tak proc by nemohl hrat treba drowyho hobita. kdyz se to dobre poda tak jsou spokojeni jak hrac tak taky DM :-). jinak Xest se asi dost vyzna v drowych hrdinech(kach). asi s nim nekdy zavedu debatu. a zkonsultovat zdali je to co chci drowsky mozny ci uplna blbost.
Autorská citace #19
1.11.2006 12:59 - Xeth
andtom: Souhlasím... každý z nás je ve hře ovlivněný nějakou tou zkušeností (film, seriál, kniha, hra atd.). Úmyslné založení postavy na nějaké předloze ale myslím používá málokdo. Já osobně znám jednoho takového člověka, o kterém to mphu s určitostí říct.
wraiths: NP. :)
Autorská citace #20
1.11.2006 15:21 - thief
Jak jsem řekl, nemám rád, když někdo hraje určitou rasu a vlastně tu rasu vůbec nehraje. Můžete si stokrát opakovat něco o kořenech postavy a vyjímkách a vyděděncích, ale to je jen obyčejná výmluva z neschopnosti zahrát nelidský chrakter. To raději ať hraje člověka a na nic se nevymlouvá. Možná že může být drow zbabělec, sukničkář a šprýmař. Asi jo. A víte jak dlouho bude žít? Stejně dlouho jako bílá vrána, jako kapr, který se nebojí ochutnat něco nového, jako ti blbečci, co si myslí, že žralok na ně nezaútočí, protože to říká statistika a proto se na něj plavou podívat zblízka (jsou takový). O komunitách drowů z povrchu nebyla řeč, ale i ti jsou velmi opatrní a dobře vycvičení, protože k rasistům a ignorantům z Povrchu jim hrozí taky útok ze strany "pravověrných bratrů" z Podtemna. Neznám tolik konkrétních drowů jako Xeth, ale i dobrosrdečný Drizzt, i chladnokrevně vypočítavý Jarlax i tak blboučká Dinafae Despana věděli, že když udělají v životě blbost tak jim někdo z blízkého okolí rychle (nebo ještě lépe pomalu) zakroutí krkem. A snažili se tomu vyhnout. Protože mezi drowy na takovou srandu jako je děvkaření nebo taškařice prostě nikdo není zvědavej a nikdo je netoleruje. Howgh.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.089727878570557 secREMOTE_IP: 3.81.222.152