Tipy a triky

Alnag
19.4.2008 22:33
napsal Robin D. Laws
Autorská citace #1
19.4.2008 22:33 - sirien
Hm... ad1 nejsem stoupencem compů u hry, ale jsem ochotný je snést pro pár konkréních účelů kde jsou užitečné - například management hudby, případně předem připravené poznámky ke hře (funkce ctrl+f holt u ručně psaných poznámek nefnguje) a tak... rozhodně bych byl ale opatrný co se týče toho to přehánět - lepší postupně zkoušet co vám funguje a co ne než do toho skočit totálně... známá to Dalcorova historka o Vypravěči, který bezmála dvacet minut klikal do lap-topu a válčil s nějakým herním softwarem, aby pak oznámil: "prší"
A k obsahu článku - zrovna Google obrázky jsou IMO dost nanic, skáče to tam s přesností králíků vysypaných z klobouku. Mnohem raději mám Deviantart
Autorská citace #2
19.4.2008 22:36 - Alnag
Tak tady je první příspěvek k cvičení, jsem zvědav, kdo se přidá.
Moje fotky: The Burden, Buddha In a Shopping Cart (Hellfire), Forgotten.
Námět zápletky pro Esoterrorists: Nadnárodní obchodní společnost The Globe obchodující se starožitostmi, náboženskými a okultními předměty se možná stala cílem Esoteroristického útoku.
Její plavidlo Marshall Cunningham, vezoucí ze Singapuru do Londýna vzácný náklad tří esoterních sošek jadeitového Buddhy se potopilo ještě v přístavu. V přestrojení za vyšetřovatele pojišťovny British Security Ltd. musí členové Ordo Veritas vyšetřit možnou účast Esoteroristů a eventuelně je zlikvidovat.
Autorská citace #3
28.4.2008 14:39 - Dalcor
zajímavý článek, ale k PDA jsem se ještě nedostal ... zatím. Vlasntě nemám ani notebook.
Autorská citace #4
28.4.2008 15:44 - Alnag
Já si vždycky říkal, že taková zlatá střední cesta by mohly být UMPC - až se rozvinou do nějakého reálně použitelného stavu.
Autorská citace #5
29.4.2008 09:36 - Rytíř
Jo, dobrej článek. PDA sem zažil v reálu a vůbec mi to nevadilo - je dokonce menší než standardní papírový blok :) A přesně, jak se tu píše, na poznámky vztahující se ke hře stačí - myslím na vyvolání. Zapisovat si tam cokoli je zdlouhavé, pokud to nečmáráte jako obrázek, takže pokud si dobře vzpomínám, ten náš Vypravěč si dělal poznámky během hry jen výjimečně, nechával si to na přestávku a po hře. Ale byl důsledný a opravdu to hned po hře dělal.. říkal, že když to nemá v PDA, jako by to nebylo, že to zapomene. Jako já ho chápal :))
Mít připojení během hry mi připadá trochu nadbytečný, protože to se hodí jen když vás fakt nachytají hráči totálně na holičkách.. a to by se prostě stávat nemělo, že ;) Notebook při hře je stejně v pohodě, dokud je kam ho položit tak, aby byl sice na očích, ale stranou a nedělal tu bariéru, co opravdu vadí. Hráči nesmí mít pocit, že namísto hraní si DM hraje s noťasem! Pak je to ok :)
Autorská citace #6
29.4.2008 09:58 - Dalcor
Něco jako je to UMPC má Bazi...zajímavej kousek
Autorská citace #7
29.4.2008 10:25 - Lotrando
My jsme notebooky používali hodně zpočátku, kdy znalost pravidel nebyla ještě nejlepší a penetrace papírovou verzí PHB minimální. ctrl+F je úžasná funkce a rychle řeší hodně problémů, ale časem, jak člověk pozná příručky a umí se v nich orientovat, je lepší poctivá kniha. To že počítače ve fantasy ruší, to je asi mimo diskuzi. Někde bokem na pouštění hudby, nebo ukázání obrázků či kousku motivačního filmu se hodí, ale neměl by dělat zástěnu GM. Trošku s tím zápasím.
K použití PDA jsem skeptický. Na nějaké editování poznámek je to prťavé, jako generátor čísel to ubírá na autentičnosti, nedám dopustit na pěkné kostky.
Místo pro počítač ovšem vidím v přípravě. První črty sice dělám tužkou do bloku, pak ovšem přepisuju a finishuju v textovém editoru. Blok má výhodu v rychlosti, kdy tok myšlenek nic neomezuje a hlavně pro skicování je přirozenější. Hraju ale z čistopisu, kde už má přehledně vše srovnáno.
Zatím stále dost pátrám po vhodném sw. Hlavně na kreslení je to problém, protože každý umí něco a jiné věci zas ne. Momentáolně umě kupodivu vítězí nový Word, který obsahuje celkem slušný vektorový editor obrázků, což je na plány měst a budov dostačujícíc.
Autorská citace #8
29.4.2008 15:58 - Gurney
Na mapy jsem objevil wizardí Dungeon Tile Mapper, existují i jiné podobné programy, s wordem by se mi asi moc hrát nechtělo.
Autorská citace #9
29.4.2008 17:51 - Alnag
Já kreslím mapy většinou od ruky (nebo ve Photoshopu), ale zajímavý článek o tvorbě map vyšel teď nedávno na hrách na hrdiny.
Autorská citace #10
29.4.2008 21:17 - Lotrando
Editor na tiles používám taky, al evětší mapa je v podstatě jen množina vektorů. Ten sedmičkovej word mě docela překvapil. Použil jsem ho z nouze a už v tom mám půlku města. Copy Paste do Corelu taky není problém.
Specielní editory mají tu vadu, že je poznat kterým mapu člověk kreslil. Používal jsem AutoRealm, ale vývoj ustrnul a chyb je tam dost. Použitelný ale je, umí kreslit fraktálově, což vypadá dost věrohodně hlavně u teréních tvarů.
Autorská citace #11
20.5.2008 23:27 - sirien
Na FF budu mít přednášku o používání počítačů u hry, tak jsem sám zvědavej o čem všem tam budu mluvit. Určitě se tam ukáže:
  • promítání obrázků při hře
  • zápisky vypravěče v compu
  • zápisky hráčů v compu
  • vyhledávání informací při hře (google, wiki...)
  • pouštění hudby
  • vliv počítače na atmosféru hry ve vztahu k žánru
  • možnosti korespondenčního hraní
Máte dojem že by se tam dalo dát něco dalšího?
Autorská citace #12
20.5.2008 23:30 - Alnag
Podle mně je to s tím počítačem při hře hodně o tom, jak zvládáš multi-tasking. On ho má GM při hře i tak docela dost - sledovat příběh, hráče a jejich vklady, obvykle i nějaké svoje záznamy/staty a tak. Osobně si on-line vyhledávání pořád neumím moc představit. Ale kdyby se comp dal píchnout do mozku... něco jako v Shadowrunu, tak potom jo... :-)
Autorská citace #13
20.5.2008 23:36 - sirien
no tak on s tim compem nemusí operovat nutně Vypravěč, o tom tam chci taky mluvit :) . Třeba když hrajem Star Warsy tak hudbu (zásadně SW soundtracky (: ) pouští David nebo Sethi (podle toho kdo si ukradne lap-top) podle toho jak to sami cítěj nebo jak jim Honza řekne. Nebo třeba někomu momentálně mimo scénu řekne "hele, di na wookipedii a najdi tam obrázek tý lodě, zatimco tyhle dva kecaj..."
Autorská citace #14
20.5.2008 23:39 - Alnag
Á... wookieepedia... můj oblíbený zdroj inspirace. Tajný recept jak vymýšlím náměty na SW hraní. Najdu si nějaké nosné téma - třeba Jedi ve Wookieepedii - chvíli nazdařbůh klikám na jakékoliv odkazy a kam mně to zanese to je inspirační zdroj.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.087716817855835 secREMOTE_IP: 35.175.236.44