Tipy a triky

Alnag
25.7.2007 20:07
Co jsou to odbornosti v číslech, znáte jistě z pravidel. Co nám ale řeknou o postavě? Myslíte-li si že nic, pak jste na velkém omylu. Možná je čas abyste se přesvědčili sami.
Autorská citace #1
25.7.2007 20:07 - Malabar
Tak tuten clanek se mi hooodne libil.
Autorská citace #2
26.7.2007 01:49 - bigbythewise
Kvalitne napsany, to jo, ostatne jako vzdy on Alnaga, akorat me osobne se tenhle napad nejak nezda.
Autorská citace #3
26.7.2007 08:44 - Dalcor
Alnagu zrovna dneska cestou do práce jsem četl Cadwallon DM Secrets kde mluví v sekci o Vedení a hraní hry o tom co znamenají Distinctive Features a Feats a jak vlastně definují postavu.
Autorská citace #4
26.7.2007 09:27 - Jerson
Tohle se mi líbí, když už si někdo vybírá další schopnosti z pravidel, mělo by se to na jeho postavě odrazit dodatečně.
Jen některé zápory mi přijdou podivné, třeba "Zacházení s exotickou zbraní". Úplně nejlépe je popsaná hned první odbornost "rychlé reflexy". Takhle jsem to už hráčům zkoušel podávat a i ve hře to dopadalo tak, že stačil náznak čehokoliv neobvyklého a postava hned tasí zbraň, ostatní se taky připraví a pak tam stojí jako pitomci (v lepším případě, v horším strážci pořádkou koukají na jejich nelegálně držené zbraně :-)
rozhodně bych se přimlouval za zdůrazňování, že každá schopnost má zároveň i nevýhody, protože se porostě projevuje vždy, i když to není moc vhodné.
Autorská citace #5
26.7.2007 09:40 - wraiths
Jerson: presne tak,pravdu dis, za kazde plus je take mit nejake minus. a jeste horsi je kdyz takovy "adrenalinak" pak treba toho strazce poradku tou nelegani zbrani picne.
Autorská citace #6
26.7.2007 09:47 - Dalcor
V Cadwallonu jsou dva druhy Distinctive Features a Featu. Jsou to psychicke /Command, Fanatism/ a Fyzicke /Bash /. Vsechyn Distinctive Features majo Obligation - nevyhodu. Napriklad ROMEO rika ze mas prirozeny šarm pri svadeni osob stejneho co jineho pohlavi (vyborna DF pro Povolani Courtesan) a obligation rika ze musis svest nekoho z druziny, dokonce tusim nezavisle na pohlavi a rase. Feat je totez co DF ale ztraci Obligation. Tudiz mistni Jedinečné schopnosti mají opravdu vliv na psotavu a kromě taktického prvku s ejedná i o prvek roleplayovací.
Autorská citace #7
30.7.2007 17:20 - LZJ
Dalcor: A co se stane, když se Romeovi nikoho svést nepovede? ;-)
Autorská citace #8
30.7.2007 17:24 - Dalcor
nic, ale musi se o to pokusit. Cadwallon rika vubec malo veci co a jak se stane nebo co se musi a nechava toho spoustu na vypraveci. Treba v knize jsou popsany efekty strachu, ale hra neurcuje ktery se musi poucit. At hrac hraje efekt strachu jak chce. Spousta veci je na domluve hrac -> vypravec
Autorská citace #9
31.7.2007 08:38 - Fibriso
Ono v Cadwalonu spousta tech Distinctive Features má nevýhodu ne na hru, ale na hráče samotného... (musí vždy mít volně k vidění character sheet a musí být čitelný, při plížení hráč nesmí vydávat zvuky (jen šeptat, jedině chrastění kostek povoleno) a podobné věci...
takže pokud se ve skupině vyskytne Wulfenka s Distinctive - Romeo, je o zábavu postaráno...(jen jestli by pak pro ostatní nebylo lepší raději spáchat sebevraždu)
Autorská citace #10
10.10.2007 18:08 - sirien
Neodpustím si poznámku (četl jsem jen zběžně, přecijen tnhle systém není jeen z "mých") - u Bleskových reflxů je nevýhoda popsaná jako hraničení s paranoiou. Jistě, herně to může být ok, ale malý výlet do reality: Ve skutečnosti lidé s podobným výcvikem (agenti, absolventi bojových umění, zkušení rváči) se nemusí chovat nijak divně ani nikam pokukovat, celé tohle "umění" nebo spíše celá tahle dovednost spočívá v tom, že ze stejného zorného úlu toho prostě dotyčný pozná víc, protože ví, na co se dívat. Např. se setkáte s člověkem, normální člověk mu podá ruku, podívá de do obličeje (do očí), na oblčení. Nědo s podobnou dovedností se ale podívá i na to jak dotyčný stojí (uvolněně/napjatě), jak se hýbě (koordinovaně, účelně? - silný bojový výcvik lidem skutečně mění pohyby, to není mýtus) a při pohledu na oblečení mu oči nesjedou po úžasných knoflících, ale spíše protěkají místa, kam se běžně skrývají zbraně.
stejnětak - pokud se normální člověk podívá na lokál hospody, uvidí skupinku co se nahlas baví, dvojici co popíjí víno a dva managery nad lap-topy s dvouma dalšíma lidma, kteří zjevně probírají nějaký projekt. Někdo s výcvikem uvidí ty samé managery, tu samou dvojici, ale u té nahlas se bavící skupinky si všimne i toho, že jeden z nich zatíá pěst a druhý posunul ruku někam za sebe.
Co tím chci říct je že tyhle výcviky nejsou ani tak o pohybech, ale spíš o vnímání a jeho směřování.Krásně to je popsané v té knize od toho Izraelského agenta, kde popisuje, jak ulice, která pro něj před výcvikem byla prostě plná lidí, pro něj po výcviku byla otevřenou lknihou informací - viděl týpka co někomu zrovna šlohnul něco z kapsy, viděl dva policisty v civilu co sledovali nějakého třetího člověka...
...mnohem vhodnějším (vzhledem k realitě) by u tohoto byla jako nevýhoda... např. ... skutečnost, že takovíto lidé nesnáší, když musí sedět zády do prostoru, nedejte bohové zády ke dveřím nebo oknu a mají další zvláštnosti spíše tohoto typu.
Autorská citace #11
10.10.2007 18:45 - Rytíř
Dneska jsi při chuti :) je to moc pěkně popsáno, ale sám jsi řekl, že to je následek důkladného výcviku.. tedy v Dnd spíše věcí úrovně a povolání/dovednosti, než jednostranně zaměřené odbornosti.
Já si to třeba představuju podobně, jako reflexy, které pozoruju u sebe - když se leknu, něco mě překvapí a je to blízko, náhlý pohyb, objevivší se osoba a tak, tak první co je, že ruce vylétnou nahoru chránit břicho a hlavu z té strany, odkud "hrozí nebezpečí". A když se leknu hodně, tak obvykle vzápětí na to, jakmile trochu rozeznám o co jde, jedna z těch rukou vyrazí do protiútoku.. snažím se to odnaučit, protože už sem málem rozbil úsměv jedné pěkné slečně, co se neslyšně vyloupla zpoza rohu :)) Jsou to pak hoňky se včas zastavit a nevypadat jako blázen.
A ono to odnaučování popravdě moc nejde. Prostě, zbavte se jednou vybrané odbornosti! :) Kdežto výcvik se potlačit dá.
btw, jakou knížku máš na mysli? Takle vypadá docela zajímavě.. ;)
Autorská citace #12
11.10.2007 00:17 - sirien
hm. Nemůžu si vzpomenout, kdysi mě na ní odkázal Hač, táta jí má možná v knihovně, ale prostě mám okno na název - chtěl jsem jí jmenovat už v původnim příspěvku, ale nevzpoměl jsem si, a nevzpomínám si pořád :(
Autorská citace #13
11.10.2007 07:06 - unknown
Siriene, ve skutečnosti lidé kteří se cvičí na rychlou reakci v nebezpečí zaujímají mnohem dříve útočný postoj, i když do nich někdo strčí v tramvaji (pomňme, že tito lidé moc tramvají nejezdí) A dopadá to tak jak říkal Rytíř - stačí jim sáhnout na rameno a v přístím okamžiku ti už kroutí ruku, protože nemají čas analyzovat situaci rozumem.
Stejně tak to že se pozná bojový výcvik - jak u koho a jak kdy. Jsou lidé, kteří se díky bojovému sportu pohybují jinak - a jsou tací, kteří prostě "přepnou", a musel bys je sledovat pár hodin, abys dokázal odhadnout jací jsou ve skutečnosti.
Autorská citace #14
11.10.2007 12:56 - wraiths
Rytíř: tak to abych si dal an tebe pozor a kdyz budu chtit bafnout tak abych ti dal pak rovnou pesti nez mi das ty. :-)) ty sji men ale pobavil.
ja abych rekl mam uplne jine zlkusenosti. opravdu ti dobri to ani na sobe nedaji znat.ze jsi je nejak zaskocil.je pravda ze maji sve navyky jako s tim mistem zady ke dverim atd. ale dokazi situaci vyhodnotit velice rychle. je pravda ze jim nekdy neco ujede ale toho se snazi vyvarovat( prece jen zlomenej vaz se blbe okeca). priklad tramvaj nekdo do nej strci, spise se na typa vice pritiskne aby mu znemoznil mu pak uteci nez mu zasadi pestovku. a to samy s bafnutim muzes na nej stokrate bafnout ani jednou ti neda po hube pokud teda nebudes na spatnym miste( v cele pri uteku veznu, vykukovat v podvozku prepadenyho letadla atd.) vetsinou situaci vyhodnocuje petkrate ve vterine nez jedna.
mimo jine: to jen Rytir je "surovec"(vim ze skusenosti kdyz se mne snazil ubit mecem) a nema cisty svedomi kdyz malem sestreli slecnu. :-)
Autorská citace #15
11.10.2007 19:03 - sirien
Ve skutečnosti ty lidi co v tramvaji na někoho takhle vyjedou NEJSOU ti hodně dobří, to jsou jen ti průměrě dobří, co to dělají a umí to efektvně použít, ale kteří stále mají hódně co zlepšovat. Pokud zezadu bafneš na někoho fakt dobrýho, tak nezareaguje tím, že Tě namístě zabije, spíš se ztáhne aby vyhodnotil, co se to vlastně děje... a věř že pokud vyhodnotí že se děje něco špatnýho, tak na tom ti dotyční budou stejně blbě, jako kdyby se do nich navezl rovnou.
wraiths: Popravdě zlomenej vaz se okecává docela dobře - neni nikdo další kdo by svědčil. Mnohem hůř se okecává třeba taková zlomená ruka a tak...
Autorská citace #16
12.10.2007 08:47 - wraiths
sirien: no s navezenim do podobne osoby znam z vlastni skusenosti :-)) byvala pritelkyne-"nekolikanasobna vicemistrine Evropy v karate". Nikdy mic nci zlyho neudela vsak pri "kockovani" jsem dostal jednu skadlici ze jsem o sobe par minut nevedel :-)). dle mne lidi s podobnym vycvicenim(jakykoliv bojovy umeni) maji spise problemy. je to neco jako "pavoucak"...s velkou silou prichazi i velka zodpovednost. a to na nich urcite bude videt. priklad bavici se typek,co flirtuje s dvema slecnama u baru najednou ztichne, stahnese do pritmi a prisune si zidli k sobe bliz pri hlasite a dosti vasnive debate majitele klubu a jeho spolecnika.jak napeti skonci(trva to jen par vterin), zidli zas odsune: "a kde, ze jsme to damy skoncili..." chtel jsem teda spise popsati "Rytire-adrenalinaka" co rozdava rany,ale asi bych si to odnesl. :-))
urcite je na kazdym ta odbornost znat. konak-krivy nohy, lecitel(bylinkar)-hned si vsimne vyrazky a s pecha s radou, kovar-popaleniny na rukach, remeslnik se drevem- nema prst,ci ma prsty porezany, atd.
Autorská citace #17
12.10.2007 12:02 - sirien
S tím že to zanechává stopy souhlasím, s formou už nikoliv, ale obávám se že zde již ani jeden debatu více neposuneme.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.084535121917725 secREMOTE_IP: 54.198.37.250