Střípky

Autorská citace #82
20.10.2020 15:49 - LokiB
Jerson píše:
Ale no tak. Hodnotím českou verzi.


ok, to je validní. Mělo by to tam být lépe vysvětleno, není tvou povinností to dohledávat v originále.

Jerson píše:
Tedy se dá říct, že jeden dobrý pokus může průměrný počet hodů zvýšit, i když matematicky to nebude na první pohled zřejmé.


Ono hlavně to zesložiťuješ tím pojmem "průměrný počet pokusů".
Vzorec, který jsem dal výše, je exaktní "minimální počet pokusů, aby ses dostal na danou pravděpodobnost úspěchu". A to je vždy celé číslo.
Dobře je to vidět na té minci. potřebný minimální počet pokusů, aby ses dostal na pravděpodobnost 50%, že padne Panna, je "dva".
Když se začneme tvářit, že ten "průměrný počet hodů než padne panna" je ... co já vím, třeba 1.5, tak jsme v rejži ... 1.5x nehodíš :)
Autorská citace #83
20.10.2020 15:51 - Šaman
LokiB píše:
Dobře je to vidět na té minci. potřebný minimální počet pokusů, aby ses dostal na pravděpodobnost 50%, že padne Panna, je "dva".

Ee? Mně panna padá s 50% už napoprvé.
Autorská citace #84
20.10.2020 16:18 - Markus
Sorry, pánové, ale diskuze "Kupec" vs "Podomní prodejce" je fakt haluzoidní slovíčkaření.

Aneb "U kupce není explicitně napsáno, že cestuje mezi vesnicemi, proto si to schválně vyložíme tak, že necestuje, abychom mohli ukázat nelogičnost."

Kdo chce psa bít.

Tohle fakt není vinou špatného vysvětlení.
Autorská citace #85
20.10.2020 16:30 - Jerson
Markusi, vždyť víš, že jsem to do recenze napsal jinak, a ten povzdech nad kupce lm je tam z jiného důvodu. Mně vyšlo, že spojení mezi vesnicemi muselo existovat v relativně velké míře, a právě existence kupce a popis i něj to dokazovalo. Takže moje zesměšňování toho, jak v rámci jedné vesnice levně kupuje a draze prodává mířilo na autory, že to nesedí s jejich tvrzením o malém až žádném kontaktu mezi osadami.

Jinak vyložit si tu Krvavou mlhu po svém mi nepřijde moc jednoduché, protože v knížkách je roztroušeno hodně informací, které její podobu a působení v různých směrech dost jasně vymezují, takže jde spíše o to trefit se do nějaké autorské myšlenky, pokud vůbec v nějaké jednoznačné podobě existovala.
Autorská citace #86
20.10.2020 16:48 - Šaman
Ten pocit, když je nejlepší rasa pro kupce Vlker nebo Skřet… :D
Autorská citace #87
20.10.2020 16:49 - Markus
Jak psal Log, začíná se pět let po rozplynutí mlhy. Mně teda nepřijde nic divného na tom, že za těch pět let vznikli kupci cestující mezi osadami (i když třeba drtivá většina lidí se furt bojí vylézt z domu).
Autorská citace #88
20.10.2020 16:57 - Jerson
Kupec je popsaný tak, že mezi osadami cestoval už za dob mlhy. Pmy by jinak vesnice moc fungovat nemohly.
Autorská citace #89
20.10.2020 16:59 - Markus
Ale zároveň vytýkáš: "ve své vlastní osadě, kde většina obchodu probíhá směnnou formou?" Což je nesmyslná výhrada.

Cestovat mohl, ale jenom ve dne a v noci musel být zpátky doma.

U jiných povolání píšeš, že nedává smysl, kde se např. bojovník naučil být bojovníkem, koho okrádal zloděj nebo jak mohl lovec žít v přírodě. Pět let na tyhle aktivity mimo domov ti přijde jako krátká doba?
Autorská citace #90
20.10.2020 17:20 - Mizy
Ona celkově mi ta recenze připadá přesně ve stylu, jak to popsal Markus. Kdo chce psa bít... Tresničkou na dortu je ten povzdech, že bojovník je vyobrazen jako žena. To jako vážně? Holt se tu nemetají firebally za každým rohem a hrdinům na 3 lvl nezáří zbroj jak Fukushima. Za mě sehr gut.
Autorská citace #91
20.10.2020 17:29 - LokiB
Abychom věděli, o čem se píše:
Peddler
While the Blood Mist lay thick across the lands, trade between the villages was limited
and very local. Now, the mist has lifted, and the Forbidden Lands and its treasures are yours for the taking or buying, then selling to the highest bidder. You are a Peddler.

Názor na to, jestli a případně jak moc mohl Kupec cestovat i dříve, a nakolik to vyplývá z textu u jeho povolání, si může udělat každý po svém.

Já se přikláním spíše k tomu, že v tom problém není a že Jersonova poznámka v recenzi mířila trochu mimo.
Autorská citace #92
20.10.2020 17:50 - efram
Mizy

proto jsem ve svém prvním příspěvku napsal, že mě to po pár odstavcích přestalo bavit cist.
Autorská citace #93
20.10.2020 20:30 - sirien
Loki: ne; pleteš si medián a průměr. Pokud mám k6 šípů a při výstřelu je ztratím při 1 a 2, tak při delší hře to znamená, že v průměru mi to vystačí na 3 výstřely. Samozřejmě, ta distribuce není rovnoměrná - ve větší části případů vystřelím jen 1x nebo 2x, než mi padne 1-2 - jenže to je vyváženo všemi dalšími případy, kdy potrvá třeba 6, 8 nebo i 10 výstřelů, než mi padne 1-2.

Tj. pokud mám k10 šípů, tak to skutečně znamená, že v průměru vystřelím 12x, než mi dojdou. Ano, ve větší části případů (kdy případ je od začátku do vyprázdnění toulce) to bude míň, ale v mnoha jiných to zase bude citelně víc - a průměr bude 12.
Autorská citace #94
20.10.2020 21:07 - Šaman
Tak jsem si to nasimuloval a opravdu je to 6+5+4+3 = 18. Při milionu opakování skoro přesně.
Ale při stovce opakování je minimum výstřelů nejčastěji 4, občas 5 a 6. Maximum okolo 50. Při deseti opakování je minimum 7-8. Tzn. že se bude běžně stávat, že k12 na šípy se vystřelí třeba osmkrát. A podruhé třicetkrát. Průměrně pak 18.
Autorská citace #95
20.10.2020 21:45 - Jerson
Mizy píše:
Kdo chce psa bít... Tresničkou na dortu je ten povzdech, že bojovník je vyobrazen jako žena. To jako vážně?

Copak tam někde zobrazení bojovníka jako ženy kritizuju?
A nevím, proč jsi nabyl dojmu, že jsem chtěl ZZ bít pomyslnou holí? Jsi jeden z mála, kdo má takový dojem.
(malá nápověda - když chceš něco shodit, dáš tomu pět hvězd z pěti pro hráče s danými preferencemi?)

Markus píše:
Cestovat mohl, ale jenom ve dne a v noci musel být zpátky doma.

U jiných povolání píšeš, že nedává smysl, kde se např. bojovník naučil být bojovníkem, koho okrádal zloděj nebo jak mohl lovec žít v přírodě. Pět let na tyhle aktivity mimo domov ti přijde jako krátká doba?

Proč by musel být na noc doma? Mohl být v noci v jiné vesnici, ne?
A už jsem psal, že pokud měli lidé po 300 let spojenou noc a mlhu se smrtí, tak mi provede silně neuvěřitelné, že by se za pět let mohli něco výrazně změnit. Zejména pokud by se mlha objevovala jen v noci, tak by nějaký čas trvalo, než by její zmizení lidé vůbec zjistili. A nedovedu si představit, že by někdo z lidí dobrovolně zůstával v noci mimo vesnici - pokud by opravdu byli těch 300 let odříznutí.

Prostě mi přijde, jako by Krvavá mlha byla dodaná až následně, jako zdůvodnění, proč na mapě nejsou rozmístěné vesnice a cesty a je možné krajinu objevovat,, jako kdyby o ní nikdo nic nevěděl, ale přitom je hodně náznaků, za ta izolace nebyla a nemohla být až tak velká.

Tedy že kupec mezi vesnicemi cestoval a obchodoval, i kd, z úplně nevím, jak to zdůvodnit u jiných povolání.
Autorská citace #96
20.10.2020 22:06 - Rilkin
Šaman píše:
Tak jsem si to nasimuloval a opravdu je to 6+5+4+3 = 18. Při milionu opakování skoro přesně.


Analyticky to vyjde přesně. Stačí použít aritmeticko–geometrickou řadu.

k12 ~ 6
k10 ~ 5
k8 ~ 4
k6 ~ 3
Autorská citace #97
20.10.2020 22:14 - Šaman
Buď tu věc se spoustou řeckých znaků a písmenek místo písmen… nebo jednoduchý skript :) Každopádně je to ověřený.
Autorská citace #98
20.10.2020 22:37 - York
Jerson píše:
Prostě mi přijde, jako by Krvavá mlha byla dodaná až následně


Hru jsem nečetl, ale z toho, co o tom píšete, mi to přijde jako zajímavej setting. Připomíná mi to Earthdawn.
Autorská citace #99
20.10.2020 22:43 - Markus
Jerson píše:
A už jsem psal, že pokud měli lidé po 300 let spojenou noc a mlhu se smrtí, tak mi provede silně neuvěřitelné, že by se za pět let mohli něco výrazně změnit. Zejména pokud by se mlha objevovala jen v noci, tak by nějaký čas trvalo, než by její zmizení lidé vůbec zjistili. A nedovedu si představit, že by někdo z lidí dobrovolně zůstával v noci mimo vesnici


Výborně. Tohle všechno platí. Lidi jsou i po pěti letech připosraní, osady jsou izolované, všichni se bojí vycházet a xenofobie vůči jiným rodům žije ne navzdory tomu, že všichni byli 300 let izolovaní (a zapomněli staré křivdy), ale právě kvůli tomu, že byli 300 let izolovaní (a kohokoli, kdo je trochu odlišný, se děsí).

A teď.

Existuje málo výjimečných jedinců, kteří se přesto přese všechno odváží mezi těmi vesnicemi cestovat a vlastně znovu "objevují" svět, navazují komunikaci atd. Říká se jim dobrodruzi. Hráči jsou jedni z nich.

Za mě super. Nejenže mi to dává smysl, ale čím víc se v tom babráme, tím mi to přijde promyšlenější.
20.10.2020 22:50 - Mizy
Jerson píše: Copak tam někde zobrazení bojovníka jako ženy kritizuju? A nevím, proč jsi nabyl dojmu, že jsem chtěl ZZ bít pomyslnou holí? Jsi jeden z mála, kdo má takový dojem. (malá nápověda - když chceš něco shodit, dáš tomu pět hvězd z pěti pro hráče s danými preferencemi?) Prosím pěkně tohle tedy bylo o čem: "Na výběr jsou klasická fantasy povolání s jednou výjimkou. U obrázků si můžete všimnout převrácení stereotypů, kdy všechny bojově laděné postavy, které v rukou drží zbraně, jsou ženy. Jen zloděj má dýku a je to muž. Názvy povolání jsou v mužském rodu, ale popisy se – celkem logicky – řídí podle pohlaví na obrázku." Z jakého důvodu měl autor prosím potřebu tuto skutečnost zdůrazňovat? A dále k holi: Autor v recenzi má potřebu hledat za každou cenu nelogičnosti a chyby. Ať mě někdo přesvědčí, že to není pravda. Např. zmíňka o tom, že hřbitov je vedle potoka či řeky? Chtít za každou cenu realičnost, tak si koupím toulec na 50 šípů a luk a odjedu na Sibiř a zkusím tam týden přežít. Ale proč? Jde přece o zábavu. O co jsou relističtější ty pekla v DnD 5e?
20.10.2020 23:05 - Šaman
Mizy: Sleduješ to tu už delší dobu, nebo jsi tu nově? Jerson je zrovna znamý kritikou nelogičností - celé DnD, v úvodním dobrodružství k DH počítal kolik bylo kouzelníkovi když dostal úkol apod.
Takže proto nám jeho recenze připadá docela pozitivní.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.1051139831543 secREMOTE_IP: 44.222.82.119