Střípky

20.10.2020 23:07 - Markus
Mimochodem, k tomu "hřbitovu u potoka, který vyplavuje nebožtíky". Podívejte se na obrázek:

https://mytago.cz/download/ZZ_dobrodruzna_mista.pdf

Hřbitov - hrobečky - jsou takové ty malé věcičky v horní části uprostřed, mezi těmi menhiry a stromy. Já nevím, jestli se blbě dívám, ale potok je na opačné straně vesnice.

EDIT: Ba co, víc, vidíte tenhle text?

Píše:
Kotliny stojí na místě, kde se před dávnými časy nacházel hřbitov. (...) Na starém pohřebišti teď stojí kolem třiceti chalup a hospodářství – táhnou se až dolů k řece, která vesnicí protéká.


To slovo "dolů" tam, vidíte ho? Je to drobnost, necvičenému oku by mohla snadno uniknout, ale je tam! Mohlo by to snad znamenat, že...

*šokované nadechnutí“

...potok teče až dole pod hřbitovem?
20.10.2020 23:11 - Aegnor
Mizy: jednak, jak říká Šaman - Jerson je zkušební technik povoláním*, duší i myslí a rozebírá všechno do nejmenších detailů. Hezká ukázka je třeba tenhle blog (ona je to teda formou spíš diskuze, ale kategorií blog :-) ).
A k tomu vypíchnutí "převrácených pohlaví" postav - já to chápu jako pozitivní zmínku o tom, že ZZ nepoužívají klasické archetypy "bojovník musí být chlap".

EDIT: *Dobře, s tím povoláním si nejsem na 100% jistej, ale mám pocit, že to tu už někdy i sám říkal.
20.10.2020 23:14 - Mizy
Shaman píše:

Sleduješ to tu už delší dobu, nebo jsi tu nově? Jerson je zrovna znamý kritikou nelogičností - celé DnD, v úvodním dobrodružství k DH počítal kolik bylo kouzelníkovi když dostal úkol apod.
Takže proto nám jeho recenze připadá docela pozitivní.

Ano jsem tu nový, přesto mi ta recenze přijde zbytečně zaujatá a negativní. Vyčítají se věci, které:

a) si autor špatně vyložil a neuvedl je na pravou míru

b) jsou naprosto hnidopišsky nesmyslné, protože "se sakra jedná o hru". Howgh.
20.10.2020 23:21 - Šaman
Tak to vítej na Kostce. Je tu asi deset lidí a všichni jsme exoti. :D
20.10.2020 23:23 - Log 1=0
Mizy píše:
b) jsou naprosto hnidopišsky nesmyslné, protože "se sakra jedná o hru". Howgh.

A Jersona u hry baví tyhle věci, takže si jich všímá. Je v tom možná spíš výjimka, ale i když by byl nesmysl chtít řešit jeho připomínky 1:1, tak v obecnosti je to další pohled, který je užitečný už tím, že je jiný. Chápu, že pro někoho, kdo místní autory nezná to není jasné (proto je dobře, že jsi to napsal), ale můžeš nám věřit, že to nemá s nějakou zaujatostí nic společného.
21.10.2020 00:50 - Jerson
Markusi, ta stará zídka okolo vesnice je původní zídka okolo hřbitova, takže už před vybudováním vesnice musel potok protékat hřbitovem. V klidu zase vydechni :-)

Mizy, zatím jen tolik - to že je něco hra vůbec neznamená, že by nemohla dávat dobrý smysl. A to že jsi holky s meči pochopil přesně naopak, tedy jako kritiku, když jsem je vyzdvihl (a bavil se s Markusem o překladu, zda neuvažoval i název povolání v ženském rodu, tak jsem to zmínil v recenzi), to je tvoje věc.
21.10.2020 08:45 - malkav
Jerson: Ono tvé postavení k ženám se ve světle jednoho tvého dalšího příspěvku, ve kterém zpochybňuješ jejich inteligenci, dá chápat jako dost přezíravé.
A skutečně je takový problém potok v těsné blízkosti hřbitova? Neprotéká to sice přímo hřbitovem, ale jiný kraj, jiný mrav ... znáš to.
21.10.2020 09:28 - Markus
A kdo říká, že ta zeď je na stejném místě jako původně? Ten hřbitov je stovky let starý. Lidi tam přišli před krvavou mlhou a žili tam zavření 300 let. Co tam těch 300 let dělali? To je dlouhá doba, určitě se celou dobu nekrčili za zdí za hřbitově. Někdo jako Jerson by mohl říct, že by bylo dokonce nelogické, aby se za tu dobu nerozšířili. Že je nelogické, aby i po 300 letech byla zeď na původním místě!

Takže: Lidi utečou na hřbitov na kopci. Časem se z něj začnou rozšiřovat. Staví nové baráky i mimo zeď. Zboří část zdi a zeď postupně rozšiřují, aby zabrali víc a víc místa na rostoucí vesnici. Je dokonce zcela logické, že budou expandovat zrovna dolů k vodě - to bys měl Jersone zrovna ty chápat. Z původního hřbitova na kopci prostě časem vyrostla regulérní vesnice a posunula se dolů k řece. Zcela uvěřitelné, zcela logické.

Anebo.

Posmíváš se zídce, která je jen metr vysoká (což útočníky neodrazí) a má v sobě velkou bránu se špehírkou. Jistě, jistě, je humorné dělat špehírku v bráně, když můžeš udělat krok doprava a podívat se přes metrovou zeď. Jenomže.

Jenomže!

Ta metrová zeď je porostlá hustým křovím, trním, šípky. Nejenže to jako základní obrana zcela dostačuje (to fakt nepřelezeš), má to ještě jeden efekt. Základní zídka je sice jen metr nízká, jenomže - jak jistě musíš uznat, Jersone - rostliny mají objem! Všechny ty keře, trní a šípky, co na ní rostou, tedy zvyšují reálnou výšku zdi a snižují možnost podívat se přes ni. Zejména v letním období, kdy se vegetace ozelení, může být objem biomasy nad zídkou docela vysoký. Kolik to bude dohromady? Minimálně metr a půl, možná ke dvou metrům?

Jistě, drsná ženská bojovnice s cool jizvou přes oko si možná může hodit na mrštnost, jestli se jí náhodou nepodaří vyskočit tak vysoko, aby na vteřinku zahlédla, co se nachází na druhé straně téhle bocage! Jenomže ten sechlý stařík, co v noci hlídá u brány? Žel, ten před tu hradbu trní a šípkových květů skutečně nevidí. A proto mu v bráně udělali špehýrku.

Vidíš? Tuhle hru můžou hrát dva!

Tohle není o tom, že ten text je nelogický. Tohle je o tom, že ten text je volný a dává prostor k interpretaci. A strašně záleží na tom, jestli ho interpretuješ v dobré vůli, nebo ve zlé vůli. Když se budeš snažit, aby to nedávalo smysl, tak si tam tu hůl na toho psa najdeš. Když se budeš snažit, aby to dávalo smysl, tak to... bude dávat smysl.
21.10.2020 09:30 - Jerson
Ve kterém příspěvku zpochybňuju inteligenci žen?

A potok v blízkosti hřbitova problém není - zejména pokud je to regulovaný potok s korytem vyloženým kameny, který byl do svého koryta sveden později, než byl hřbitov založený, a pokud jde o hřbitov, který je dost možná sbírkou náhrobků spíše než odkladištěm mrtvých těl.

Tedy hřbitov na tvém obrázku vypadá podobně, ale liší se prakticky v každém bodu. Potok neprotéká hřbitovem, ale teče okolo, zeď hřbitova končí u potoka, místo aby byla u potoka přerušená a pokračovala na druhé straně, hřbitov je starší než koryto potoka, koryto je zpevněné, potok má dost málo vody, rozhodně to není řeka, po které by mohla přeplout šestiveslice, na hřbitově nejsou hrobky a dost možná ani hroby (s mrtvými těly a rakvemi), ale jen náhrobky, terén je zpevněn stromy ...

Jde totiž o to, že když máš poměrně velký tok, a chceš v jeho blízkosti vykopat jámu, tak kromě několika dost specifických podloží (tuším třeba jíl) do výkopu začne prosakovat voda, stěny výkopu se bortí, a hlavně na konci bys mrtvolu či rakev ukládal do vody. Nepropustné podloží má zase tu nevýhodu, že se v něm extrémně špatně kope, takže pokud jde o to založit někde hřbitov, je okolí malé či větší řeky jedno z nejméně praktických míst, které si můžeš vybrat. Ne že by se to nikdy nedělalo, ale většinou jde spíše o oblasti, kde není jiné vhodné místo.

Dalo by se to, kdyby by byl v oblasti běžný pohřeb žehem, protože náhrobky můžeš postavit ledaskde, ale to je ve fantasy prakticky nepoužívaný způsob, protože negeneruje ty správné mrtvoly.

Prostě když se na celou tu vesnici podíváš, tak nedává smysl. Na původním hřbitově měly být pohřbené oběti "mnoha ukrutných bitev" - kolik to je bitev, a kolik obětí? Alespoň deset bitev, alespoň sto mrtvých z každé bitvy, tedy minimum tisícovka mrtvých, spíše mnohem víc? Byl jsi někdy na hřbitově, kde je tisíc těch nejobyčejnějších hrobů? Ono to u nás moc k vidění není, když se mrtvoly spalují a náhrobky můžou být malé, ale i tak ještě někde hroby jsou. Nicméně na Balkáně jsem takové hřbitovy viděl, a jsou obrovské.

Když se podíváš do ZZ na velikost hřbitova, tak ten starý (na pozici 11) má asi tak 40 x 30 metrů (když beru, že ty domy u něm mají 10 metrů na délku, co je na jednoho až dva lidi v nich opravdu dost). To je 1200 metrů čtverečních, tedy asi 600 hrobů, když by byly naskládané nahusto, že se mezi nimi skoro nedá projít. 1000 lidí se do nich dá dostat jedině pohřbíváním v patrech nad sebou (což se v těch zemích dělává, protože fakt není místo). Ale to jsou ty úplně nejzákladnější hroby - tady se píše o hrobkách, které vyžadují mnohem víc místa než 2 m2 na jeden hrob - takže když budu počítat cca těch 1000 mrtvých (což je na "mnoho bitev" celkem málo), tak by opravdu hřbitov zabíral celou plochu vymezenou zídkou, to tak nějak odpovídá.

Nebo byli stavitelé hřbitova tak prozíraví, že zeď okolo něj postavili mnohem větší a zahrnuli do ní i protékající řeku, protože věděli, že to jednou bude potřeba? To mi přijde ještě víc přitažené za vlasy.

Prostě je to klasický "fantasy americký" výtvor (i když vytvořený Švédy) - věc, která má působit středověce, vytvořená někým, kdo viděl něco jakobystředověkého z rychlíku, a snaží se to napodobit, aniž by chápal smysl a funkci.
Ne že by se to nedalo použít - když se nad tím hráči nikdy nezamyslí, nebo se s nimi Vypravěč dohodne, že při odhalování původu vesnice uvěří předloženým tvrzením a nebudou se v nich vrtat, tak se taková vesnice vzniklá ze hřbitova dá použít tak jak je.
21.10.2020 09:32 - Markus
Tak jsem tě zrovna ukázkově zninjoval a poslal jsem ti protiargument dřív, než jsi napsal argument. :)
21.10.2020 09:35 - Jerson
Markus píše:
A kdo říká, že ta zeď je na stejném místě jako původně?

Kdo? Příručka:

Příručka Vypravěče píše:
V osadě se pokouší žít v harmonické pospolitosti asi stovka obyvatel. Stará hřbitovní zeď je chrání před krvavou mlhou a jinými hrůzami Zapovězených zemí.


Mám jinou otázku - je opravdu tak těžké připustit, že to autoři prostě odfklákli a nepromysleli, tak jak to autoři mnoha fantasy světů a modulů dělají, a že ty lokace skutečně obsahují nesmysly, kterých si většina lidí nevšimla, a díky tomu jim nevadily?

Je pro tebe či pro někoho jiného tak těžké připustit, že se ve fantasy hraje v ne moc promyšlených světech, které nesnesou hlubší zkoumání, protože je tvoří lidé, kteří mají jiné přednosti než všímání si detailů, nemají žádné poradce, a že jsou jejich díla určená lidem, kteří do nich nebudou vrtat - jak jako je tvořeno mnoho filmů a knih a dalších věcí?

Jo, zninjoval jsi mě hezky, ale jsi nepozorný čtenář nebo zapomnětlivý překladatel. Proč nemohl být hřbitov tak malý, jak je ukázáno, jsem totiž zdůvodnil, protože pak by na něm bylo jen pár desítek mrtvých, což zase neodpovídá tomu popisy "mnoha krvavých bitev" - pár desítek mrtvých má i "pokojná demonstrace" v některých státech.

V jiných oborech tvorby (včetně tvorby umění) dostávají tvůrci slušnou sodu za nesmysly, které dokážou napáchat, a to i od fanoušků daného díla - nebo spíše právě od nich - a to i v případech, kdy do tvorby zapojí různé poradce a znalce. Takže nevidím důvod, proč by se podobné množství nedotažených věcí nemohlo objevit v kdejakém popisu lokace pro RPG, která často bývá vymyšlena úplně z ničeho, občas i jedním člověkem nebo malou skupinou.

A docela mě mrzí, že mi podsouváš nějakou zlou vůli při výkladu jen proto, abys mohl můj rozbor shodit ze stolu jako neodůvodněnou kritiku.
21.10.2020 09:50 - Markus
Nepřipustím Jersone, protože to prostě není pravda.

Texty herních produktů se záměrně píšou velice volně a nechávají prostor interpretaci. Protože drtivé většině hráčů je přesná historie a proces nakládání se starými hroby u zadku, takže fakt není dobré věnovat text vysvětlování toho, že z těch tisíců hrobů, jejichž přesnou plochu ty vypočítáváš, taky může po třech stovkách let zbývat sotva dvacet a původní zeď už může být přesunutá někam jinam a kdo ví, kde přesně před těmi třemi sty lety ten hřbitov vůbec ležel. Takovéhle pindy do textu nepatří a je dobře, že tam nejsou, protože to 99 % hráčů nezajímá, aktivně to dělá herní produkt horším a ten, komu na tom fakt záleží, si to snadno vymyslí sám.

Jinými slovy: Místo aby herní produkty popisovaly každičký detail, popíšou ti jenom věci důležité pro hru a zbytek nechají volný, nekonkrétní. A ty jako čtenář/hráč máš interpretační volnost, která je tam od toho, abys řešil případné otazníky, teprve až nastanou. (Což ti možná přijde jako chyba, ale je to tak schválně - protože neřešením okrajových otazníků v příručce se ušetří straaaaaašně moc balastového textu.)

To, co tady předvádíš, pak není nic jiného než snaha tu interpretační volnost vzít a narvat do toho volného prostoru, co ti nabízí, co nejvíc nelogičností. A v tom ti ta hra skutečně nebrání. Jenomže stejně tak by mohlo by existovat nějaké tvé hodné dvojče, světlý Jerson, které by tuhle interpretační volnost vzalo a zaplnilo ji věcmi, které nejenže dávají perfektní smysl, ale ještě by nám vysvětlilo, proč zrovna metrová zídka je ideální a proč je dobře, že vede zrovna v těchhle místech, a proč není překvapivé, že po stovkách let už většina hrobů padla na stavební kámen a nikdo vlastně neví, kde přesně to pohřebiště bylo.

Jenomže ty prostě přicházíš se snahou dokázat, že tvůrci RPG nerozumí středověku, a ta interpretační volnost ti to skutečně snadno umožňuje. Ale tohle je skutečně jen závod v hledání hole na bití psa, ale myslím, že o kvalitách toho produktu to říká pramálo.

Protože - zrovna teď se bavíme třeba o vesnici pro hraní RPG. O její kvalitě rozhodují třeba NPC, co se tam pohybují, nebo zápletky, které jsou tam navrhnuté. Rozhodně ne otázka, co udělali s ticíci stovky let starých mrtvol.

EDIT: Mimochodem, některé ty mrtvoly tam chodí dodnes, tak můžeš seslat kouzlo mluvení z mrtvými a zeptat se jich. :D
21.10.2020 10:27 - Jerson
Už jsme zase u toho, že tvrdíš, že chci mít v příručce každý detail. Ale ne. Nechci. Na tom samém počtu stran a počtu slov dokážu popsat vesnici vzniklou na původním hřbitově, která bude u potoka, ale nebude obsahovat tolik nesmyslů.
Počet detailů zůstane stejný, jen budou dávat smysl. A když se začneš hrabat v historii vesnice i celé země, s čímž se nejspíše počítá (protože pokud ne, tak příručka Vypravače obsahuje 198 stran zbytrečných pindů), tak se v ní můžeš hrabat a pořád bude dávat smysl.

Já bych velmi rád nějaký smysl našel, protože to je věc, která v herních světech baví mně. Prostě zeptám se na pár věcí, odhalím nějaké skutečnosti a řeknu si "ty jo, to je vymakané, to mě nenapadlo". Bohužel tímto zrovna moc fantasy produktů neoplývá.

Mimochodem, problém to je proto, že někdy tyhle věci začnou přetékat. Vezmu si nějaký jednoduchý příklad. Skupina bude hrát v Kotlinách, Vypravěč jim je hezky popíše, s potokem širokým pět metrů a mostkem přes něj, a loděmi které vozí sudy, a pak dojde na nějaká šarvátce na mostě mezi příznivci jedné a druhé strany, skupina se do ní zapojít a protože to jsou hráči DnD, tak někdo navrhne "nemůžeme to postavit, ať víme, kde kdo stojí?" A tak vytáhnou tilesy a postaví říčku a pětimetrový most a rozestaví figurky a po chvíli jeden hráč řekne "co kdybysme zdrhli na lodi", tak tam Vypravěč položí loď s tím, že právě připlula, tak je prázdná, a postavy na ní naskáčou, je to šestiveslice, jich je pět, tak to nějak dají, a že loď otočí ... a ona se na tu pětimetrovou říčku nevejde na délku. Různé detaily zmíněné na různých místech se dostaly k sobě a přetekly. A co teď - rozšířit říčku, místo pěti metrů deset? Zmenšit loď, místo šestiveslice je to pramice? Ale před chvílí na ní přijelo osm chlapů ...

Nakonec to hráči nějak vyřeší, třeba odpádlují pozpátku, ale bude je mrzet, že se v takové cool situaci zasekli na nedomyšleném detailu, který ji v tu chvíli zazdil.

Pro tebe jsou možná důležitá živá NPC. Pro někoho jiného může být ve vesnici plné mrtvých zajímavé povídat si s nimi, zejména když je to fantasy a může nahlížet i do minulosti a ptát se dávno mrtvých lidí, protože pak snadno může začít "přetékat" i minulost.

Osobně mi to přijde jako že máš v tomto směru málo propracované světy, tak si (celkem pochopitelně) nedokážeš představit situace, kdy k takovému přetečení dojde - a nebo si myslíš, že se dá improvizačně zahladit. Z vlastní zkušenosti říkám, že to může fungovat, ale u přemýšlivých hráčů to může být silně nedostačující, a u hráčů, kteří zkouší svět pochopit to funguje dost špatně, a mnohem lepší je mít logický svět, který dává smysl nejen na první, ale i druhý nebo třetí pohled. Už jsem psal, že takové lidi na svých hrách potkávám celkem běžně. A jestli si myslíš, že takové hráče lze opít hláškou "to je fantasy", tak jim to nestačí.
21.10.2020 10:33 - Markus
Kde jsi vzal šestiveslici?

Ale dobře, čert vem Kotliny, to je vlastně detail a trochu ztrácíme z očí to důležité. Můžeš mi prosím ještě okomentovat příspěvek 99? Vracím se v něm k začátku tvé recenze a tvému odmítnutí smysluplnosti světa jako takového. Což mi přijde jako dost závažná kritika, a přitom stojí na vodě. Já i Log jsme ti vysvětlovali, že ten svět smysl dává, a je logické, kde se postavy naučily být dobrodruhy (měly na to pět let) i proč vlkeni a skřeti přežili krvavou mlhu.

Jak se stavíš k poznámce, že 5 let je dost času? Už ti do dává smysl?
21.10.2020 10:54 - Mizy
Jerson píše:

A to že jsi holky s meči pochopil přesně naopak, tedy jako kritiku, když jsem je vyzdvihl (a bavil se s Markusem o překladu, zda neuvažoval i název povolání v ženském rodu, tak jsem to zmínil v recenzi), to je tvoje věc.

V tom případě se za tohle omlouvám, ale za zbytkem si stojím.
21.10.2020 11:12 - Šaman
Markus: Tentokrát musím souhlasit s Jersonem.

Říct, že se šťourá do věcí, které 80% hráčů netrápí je v pohodě.
Ale tvrdit, že všechno dává smysl, to není v pohodě.

Že fantasy nedává často smysl, na to jsme si zvykli. Kromě Jersona.
21.10.2020 11:23 - Gurney
Jerson píše:
Mimochodem, problém to je proto, že někdy tyhle věci začnou přetékat...

To se dřív nebo později nevyhnutelně stane u jakéhokoki fiktivního světa, který spolutvoří více lidí. Pokud je to drobnost jako jak široká byla řeka na probřeží, které už protagonisté nikdy nenavštíví, obvykle se to s úsměvem přejde. Pokud to vstoupí to příběhu znova, tak se pro to buď najde nějaké vysvětlení, které někdy zajímavě obohatí herní svět, nebo se holt natvrdo udělá retcon.

Jerson píše:
u přemýšlivých hráčů to může být silně nedostačující

Přemýšlivým hráčům výše uvedené obvykle stačí a podle mé zkušenosti svoji přemýšlivost rádi zapojují do řešení logických děr. To, co popisuješ ty, je spíše obsese kontinuitou příběhu.
21.10.2020 11:28 - sirien
Mizy: když označíš část textu příspěvku a klikneš/tapneš na ty uvozovky co jsou u každého postu napravo nahoře (ideálně u toho samého postu jehož text označíš), tak se Ti automaticky vloží celá korektní citace, včetně vyplněného autora. Nejenže to bude snazší číst, ale Ty se pak nebudeš muset vypisovat s "Jerson píše"
21.10.2020 11:30 - Jerson
Markus píše:
Kde jsi vzal šestiveslici?

Tam jde jsi ji napsal, na straně 201:

Píše:
Na východ od mostu se nachází nově postavené kotviště. K masivním kůlům jsou přivázané dvě široké loďky. Každá má šest vesel a stěžeň, který je ale v tuhle chvíli sundaný.


Jak říkám, všímám si detailů (i když i tak mi ledacos unikne).

Píše:
Výborně. Tohle všechno platí. Lidi jsou i po pěti letech připosraní, osady jsou izolované, všichni se bojí vycházet a xenofobie vůči jiným rodům žije ne navzdory tomu, že všichni byli 300 let izolovaní (a zapomněli staré křivdy), ale právě kvůli tomu, že byli 300 let izolovaní (a kohokoli, kdo je trochu odlišný, se děsí).

A teď.

Existuje málo výjimečných jedinců, kteří se přesto přese všechno odváží mezi těmi vesnicemi cestovat a vlastně znovu "objevují" svět, navazují komunikaci atd. Říká se jim dobrodruzi. Hráči jsou jedni z nich.

Za mě super. Nejenže mi to dává smysl, ale čím víc se v tom babráme, tím mi to přijde promyšlenější.

Spojuješ tu dvě věci - mou kritiku jednotlivých popisů, a celkovou myšlenku.

To co kritizuju je právě ta nejednotnost plynoucí z různých popisů, jak faktických, tak atmosférických. "Tvým domovem je divočina" je prostě univerzální fantasy popis, který má hráče naladit, ale v tomto světě je to blbost pro všechny kromě vlkenů. Ostatní ten popis musí změnit na "vždy tě lákala divočina, a teď se do ní můžeš vydat." Díky tomu si nikdo nevytvoří ani omylem postavu starého lovce, který by měl nějakých 30 let trávit v divočině, týdny bez kontaktu s lidmi, a až během hry zjistí, že tahle jeho představa je ve světle dalších skutečností neudržitelná.

U xenofobie mi vadli, že je na jedné straně zmíněná v popisu ras, ale dál se s ní nepracuje a naopak tam jsou NPC trpaslíci, kteří nesnáší jiné trpaslíky, a svatby orků s lidmi, a podobně.

To co kritizuju je, že když vezmu jednu myšlenku z pravidel a budu jí sledovat, tak dojdu k jednomu vnímání herního světa, a když vyjdu z jiné myšlenky, tak dojdu k odlišnému vnímání světa, a ty dva světy nejsou navzájem kompatibilní a je třeba si ujasnit, jak to tedy bylo. Což jsem napsal do odstavce s Krvavou mlhou, ale podle mě by to mělo být v příručce - buď sjednocené natvrdo, a nebo tedy napsané "tyhle body si ujasněte, tady jsou možnosti". Protože to Vypravěče ani hráče nenapadne, a podle mě je škoda mít celkem zajímavý svět takhle rozbitý už na začátku a pak ho nějak lepit.

Klidně to mohlo být tak, že mlha nebyla všude stejná, takže někdo se naučil obchodovat, a lovec pochází z elfích lesů, a někdo přespával v podzemí, atd. Po přečtení obou příruček a zamyšlení bych to nějak dokázal s hráči složit, jen je to zbytečně obtížné. (Btw. podobný problém má třeba Metro 2033, ale to je lineární hra a ne otevřený svět, takže si sice nesmyslů všimnu, ale nedá se v nich vrtat. Jako RPG s možným řízením vlastní stanice by se to hrálo obtížněji.)

Mizy, když označíš text v mém příspěvku a klikneš na symbol uvozovek v pravém horním rohu daného příspěvku, vytvoří ti to citaci, na kterou můžeš reagovat, a je to přehlednější.

Na tvé námitky nemám co říct - moje recenze se ti líbit nemusí, na můj pohled na ZZ či jiné RPG produkty nebo celkový přístup k hodnocení věcí to nemá žádný vliv. Pokud ti mé názory vadí, můžu jen pokrčit rameny.
21.10.2020 11:31 - Markus
Šaman píše:
Ale tvrdit, že všechno dává smysl, to není v pohodě.


Já neříkám, že všechno dává smysl. Upozorňuju jenom na ty věci, které IMHO smysl dávají. Ty nesmyslné nekomentuju (krb a tři komíny). Ale ta základní kritika nesmyslnosti settingu po krvavé mlze je podle mě prostě mylná.

EDIT:

Píše:
"Tvým domovem je divočina" je prostě univerzální fantasy popis, který má hráče naladit, ale v tomto světě je to blbost pro všechny kromě vlkenů.


Ne, není to blbost! Ten lovec měl pět let na to, aby bezpečně běhal a přespával po lesích. Pět let je dost na to, abys mohl říct, že jeho „domovem“ skutečně může být divočina.

Za časů krvavé mlhy mohl přes den běhat po lesích a na noc se vracet do vesnice. I takový člověk o sobě může říct, že je "doma" v lese. Tohle je fakt slovíčkaření non plus ultra.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.097995042800903 secREMOTE_IP: 44.201.64.238