Střípky

Autorská citace #1
13.10.2020 11:01 - exi
Situace kolem velkých pravidel se mezitím změnila. Info tady.
Autorská citace #2
13.10.2020 11:28 - sirien
Cool.

A cool překlad :) Koukám, že letos máme nějakej kyberpunkovej rok...
Autorská citace #3
13.10.2020 13:01 - exi
Asi na nás už taky padá dystopická nálada :)
Autorská citace #4
13.10.2020 14:47 - Šaman
Pěkný :)

Přemýšlím, jestli neupravit historii podle aktuálních událostí a konspiračních teorií.

Desátá léta:
Skrytá válka - Amerika a Blízký východ bojují o zdroje ropy, válka je ještě prezentovaná jako boj proti terorismu.
Asie se v krátkém čase mění ze poměrně zaostalé rovnou na technologickou špičku, na což není sociálně a morálně připravena. Čína dominuje světově výrobě a ukládá si veškeré patenty, které jí projdou. Jižní korea zažívá boom esportu. Japonsko si udržuje pozici světové jedničky v robotice a experimentuje s kybernetikou.
Rusko se po studené válce stabilizuje. Evropa řeší své vnitřní spory za pomalu jí ujíždí vlak.

Dvacátá léta:
Amerika si pod Trumpovým vedením udržuje ekonomickou moc, přestože Čína a její export se stává obrovským problémem. Neobešlo se to ale bez utahováni šroubů a mnoha kontroverzních rozhodnutí. Indiánské rezervace přestávají být nedotknutelné ohledně těžby surovin. Sociální nůžky se rozevírají, menšiny jsou nespokojené. Zatím se je daří držet tím, že důležité menšiny musí být zastoupeny mezi televizními reportéry a komentátory, ve filmech a seriálech. Pořádají se různé Pride pochody, kde ti s extrémními názory jsou nejvíc slyšet.
Čína zažívá neuvěřitelný boom jak ekonomicky, tak technologicky. 90% elektroniky, na které svět začíná být závislý, bylo vyrobeno v Číně. Čína úspěšně experimentuje s rozpoznáváním obličejů (dokáže identifikovat každého jedince na plném stadionu), spolupracuje s korporací Huawei, která chrlí levné a kvalitní mobilní a internetová řešení. Se zadními vrátky pro čínskou vládu. Čína zavedla občanský index - hodnocení občanů. Zatímco na venkov změny dochází pomalu, tak ve městech se dělí občané na ty online a chráněné státem (pokud mají dobrý občanský index) a na ty, kteří nejsou online, nejsou v databázích obličejů… a tito lidé mají práva výrazně omezená.
V Japonsku experimentují s autonomními roboty v nebezpečných provozech. Tedy s autonomními roboty, kteří se dokáží učit pomocí neuronové sítě a vyhodnocovat i situace, na které nebyly naprogramované. Boom zažívají "vylepšené protézy". Umělé náhrady zraněných končetin je již nejen pohodlné a schopné provozovat téměř všechny činnosti jako původní končetina, ale za příplatek dokáže být taková končetina ještě lepší. Probíhají také úspěšné experimenty s funkční náhradou oka.
Blízký východ zdá se prohrává jak vojesky, tak ekonomicky. Stává se z něho zničená část svéta. Místo, kde se neustále válčí, kde se doslová bojuje o denní chleba. Výjimkou jsou těžařské oblasti bezpečné chráněné armádou.
Rusko s nelibostí neslo, jak západní mocnosti přetahují Ukrajinu na svoji stranu. Když došlo k jednání mezi Ukrajinou a NATO o převzetí vojenských základen na Krymu, tak Rusko zareagovalo anexí Krymu. Západ na to zareagoval sankcemi proti Rusku a opustěním Ukrajiny. Ta to odneska nejhůř - nyní je to díra mezi mocnostmi, které si na ni dávají pozor.
Myšlenka spojené Evropy se na konci dvacátých pomalu rozpadá.

2019:
Evropa:
- BrExit
- Turecko expanduje
- problémy s uprchlíky

Svět:
- V čínském městě Wu-chan v provincii Chu-pej se poprvé objevuje zvláštní virus. Spekuluje se o možnosti že byl uměle rozšířen z jedné z americkych základen. Čína město uzavřela pomocí armády.

2020:
Svět zasáhla epidemie v dosud nevídaném rozsahu. Během prvních měsíců se vir dostal na všechny kontinenty a v polovině roku neexistuje žádné nezasažené město. Zjišťuje se, že vir také ovlivňuje některé mozkové funkce.

V USA se hroutí americký sen. Epidemie dopadla tvrdě a vybírá si oběti jak mezi bohatými a chudými. A mezi chudými řádí prakticky neomezeně.
Trump ve snaze udržet ekonimicky růst před volbami hrozbu bagatelizuje, takže nemoc má dost času se rozšířit.
V polovině roku také došlo k brutálnímu zabití černošského kriminálníka policíí. Zásah byl nahrán na kameru a zveřejněn. Takovou intenzitu následných rasových nepokojů nikdo nečekal. Trump do ulic povolává armádu.
Volby na konci roku byly už jen završením tragédie. Tím víc, že nikdo nezpochybňuje, že USA jsou světová jednička ve zbrojení a ve vojenských technologiích.

2021: ???

2031: Welcome in CyberPunk
Autorská citace #5
13.10.2020 14:58 - LokiB
Ten popis do historie je suše výstižný :)
Přesto marně přemýšlím, kde jinde než v Evropě bych zrovna v těhle letech rád žil. Jak to ale dostat do historických knih cyber-fantasy RPG :)

Chybí ti tam něco k Africe, to se do historie taky bude hodit.
Války o vodu, přelidnění vzhledem k výraznému nárůstu počtu obyvatel... jen to tam dej!
Autorská citace #6
13.10.2020 15:06 - Šaman
Za prvé nechci plevelit vlákno. Kdyby se tahle myšlenka měla rozvíjet dál, bylo by fajn založit nové. A za druhé to není ani trochu kompletní. Třeba jak Google, Facebook a čínské firmy Huwei+Shaomi (třeba) soutěží o tom, kdo nasbírá víc osobnich dat a lépe je propojí - to tam vůbec není. A obecně o nástupu korporací (což by mohlo začít právě třeba v politicky nesjednocené a nepříliš mocné Evropě).

Jinak když se mocni perou, tak není špatné být trochu stranou. Takže chápu, že Evropa je fajn misto k životu. A doufám, že to tak zůstane. Ono kvóty na obsah řepky v palivu osobni život nezasáhnou nijak dramaticky. Narozdíl od bojů v ulicích, nebo čipu v paži.
Autorská citace #7
13.10.2020 15:22 - sirien
Šaman: Evropa je asi nejvíc anti-korporátní prostor na světě. Různorodost dílčích pravidel napříč EU spolu s vymáháním práv spotřebitele a občasnými protimonopolními zásahy tu jdou silně proti vizi Obchodníků s vesmírem. Ale jinak se ve svém světovém pesimismu samozřejmě nenechávejte rušit :)
Autorská citace #8
13.10.2020 17:17 - Gurney
Šaman: Trump, uprchlíci, brexit a Pride pochody? Jako chápu, že média jsou schopné cokoli z toho jako apokalypsu podat, ale cmon, trošku fantazie. Žiješ ve světě, kde se mezi sebou špičkujou země s jaderným arzenálem, nikomu nepřijde divné, že ho korpy špehují pro zisk, vojenská zařízení se vyhazují do vzduchu kyberútoky, a lidi se živí sbíráním věcí z toxických pustin. A mimo jiné to Japonsko jako technologická supervelmoc je taky osmdesátkové klišé, které nezestárlo moc dobře.
Autorská citace #9
13.10.2020 18:28 - Šaman
Nereaguju abych nenakopnul diskuzi (v tomhle vláknu). Jen jsem nahodil ideu vycházet z reálných dosavadních událostí. Shadowrun i Cyberpunk z nich nevychází.
Autorská citace #10
13.10.2020 23:27 - Gurney
Šaman píše:
Jen jsem nahodil ideu vycházet z reálných dosavadních událostí.

Ano, já taky.
Autorská citace #11
18.11.2020 20:40 - Nachtrose
Hele... nevím kam to tak uplne zařadit, ale tematicky se to hodí sem.
Pokud by chtěl někdo "zlegalizovat" svou digitální sbírku Cyberpunk 2020, tak R. Talsorian mají její poměrně velkou část v Humble Bundle za pár drobnejch.
A pokud by to někoho zajímalo, tak už je venku digitální verze CP RED a street date pro tištěnou verzi je zítra ( 19.11. ).

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.05801796913147 secREMOTE_IP: 3.226.72.194