Kultura

sirien
11.7.2016 22:46
Realistický boj (chladné zbraně)
Motáme se kolem tohodle tématu v X diskusích, tak asi bude dobrý to trochu centralizovat ať se to dá i dohledávat.
Autorská citace #81
17.7.2016 03:48 - LokiB
fakt by tohle mohlo nejakyho vyznavace katan urazit? ja ta cekal nejaky brutalni humiliation a ono skoro nic :(

ad GoT ... asi tam kazdej vidi, co tam videt chce. Mne tam prislo velmi mnoho uderu kasirovanejch, vedenejch pomalu, na zbran a jen pomoci strihu kamery z toho delany "drama" ... vetsina zaberu , kdyz bojujou, je dlouha hodne pod jednu vterinu a strih, aby to vypadalo zajimave ... asi ze nejsem takovej GoT fan, tak mi to prijde taky dost legracne boring.

Nedaval jsem sem Fearless ukazku jako priklad "realneho boje s kopim", jen ukazku, ze existuji i jine techniky (ktere se opravdu uci) nez to, co se da praktikovat v liniove bitve ... jasne ze je to jen choreo a ne skutecny boj :)
Autorská citace #82
17.7.2016 06:43 - Aegnor
Já ještě zareaguju na tohle:
LokiB píše:
což pochopitelně není boj náhražkami zbraní, kde nehrozí v podstatě žádné nebezpečí.

Ale ono tam to nebezpečí hrozí. To nejsou "náhražky" zbraní, to jsou reálné zbraně, které akorát nejsou nabroušené (ok, to kopí je výjimka, ale i to se na scéniku používá kovový s kuličkou na konci).

Třeba kamarád co dělá scéniku, tak jednou dělali ukázku na ne úplně vhodným terénu (tráva po dešti mám pocit) a jemu to uklouzlo, tak na závěr sekvence neskončila špička jeho meče tam, kde měla, ale asi o 5 čísel dopředu, tzn. v kolegově stehně.
Stejně tak dalšího museli v podstatě "vyhodit" z tréninků, protože byl v háji po rozchodu a ty rány pořádně nekontroloval a nedokázal by tu zbraň bezpečně zastavit. Což je u takové "koruny" (či jak tomu říkají*) fakt o hubu.
Prostě když kolem tebe lítá kilo a půl oceli ve tvaru, který byl vytvořený na zabíjení lidí, tak to není nikdy bezpečný.

Jinak ty masky, co mají na sobě Nick a Mike (hned první video a pak kopí vs rapír), tak ty vydrží správně provedený bod jedenapůlí/kopím do obličeje. Jsou pevnější než obdobné masky sportovních šermířů.

*"Koruna" - sek jedenapůlí z jedné strany na krk, z druhé strany na krk a okamžitě poté střecha.
Autorská citace #83
17.7.2016 11:21 - LokiB
Aegnor: ok, nebezpečí hrozí. myšleno bylo zejména to, že "nebojuju abych zabil" resp. "nebojuju, abych si zachránil život". důležité je spíš "abych se nezranil, druhého nezranil a aby to moc nebolelo". Tím to neshazuju, na tom přístupu není nic špatného, patří to k věci. Jen se tím nedá úplně dokazovat coby kdyby při "reálném boji".

tady byl vícekrát zmiňovaný třeba sportovní šerm. Což je těžká disciplína, náročná na učení ... v reálu by člověk musel dost přizpůsobit, protože není tak velká výhra škrábnout jako první soupeře do ruky, když mě on o desetinu vteřiny později propíchne břicho.
Nesrovnávám sportovní šerm a cvičení historického šermu ... účely jsou různé. Historický šerm má k realitě v mnohém blíž. Ale úplně se na něj v diskusi, jako je tato, také odvolávat nelze.
Autorská citace #84
18.7.2016 13:36 - Anduriel
Trochu jsem se dovzdělával a koukal jsem se jak bojují s dřevcovými zbraněmi asiaté a náhodou jsem narazil na toto:

video

Líbí se mi, že to vypadá prakticky stejně jako u nás - přiblížení, rychlá výměna úderů, zkrácení vzdálenosti, zápas a boj na zemi. Přesně taková je moje zkušenost s duelováním dřevcovými zbraněmi.

*je to z FB a nevím o co jde, ale vypadá to trochu jako turnaj*
Autorská citace #85
18.7.2016 15:13 - LokiB
Anduriel: ale i tam mají zdá se své kritiky, viz jeden z prvních komentářů:

Terrible Bo/spear skills. Those circles should be much smaller and the form is terrible. Also, all strikes went to the body and not one at the hands? :/ I've been out of karate for a long time and even I can see these things. Terrible...

:) holt se nejde zavděčit všem ...
Autorská citace #86
18.7.2016 18:21 - Anduriel
LokiB:Taky jsem si to přečetl, právě v poněkud marné naději že se dozvím co to je zač, zdali se dělají pravidelné eventy, případně jestli existují nějaká videa z výuky... Bohužel nic. Je to ajk s většinou internetových komentářů.. dozvíme se z něj, že forma je "strašná" a kroužky by měli být "menší". Takže pokud k tomu někdo něco máte, sem s tím :).

(A ano, povšiml jsem si podobností technik z videa z Fearless, ale filmovou tvorbu prostě v tomhle threadu asi nelze brát za zdroj poznání)
Autorská citace #87
18.7.2016 22:16 - sirien
No, tak zrovna sem se vrátil z hradu... teda, z tréninku a zrovna dneska sme zas jeli po dlouhý době kopí (teda, technicky vzato oštěp... ono se to u nás moc nerozlišuje, jednomu říkáme "dlouhé" a druhému ne, technika je dost obdobná, s kopím je pomalejší a silovější, ale pohyby v podstatě tytéž), tak sem si to trochu osvěžil zase... a jako nemůžu mluvit za šermíře nebo jiné styly, ale u nás to je i na close distance docela... well, rozhodně ne rvačka se zahozenejma tyčkama, spíš naopak - čím blíž, tím víc to má tendenci bolet, když člověk udělá chybu. A rozhodně to není "netechnické".

Šlo by diskutovat o tom, jak moc to jsou techniky, které by člověk učil řadového nevolníka, co má stát v řadě za štítem, ale jako představa, že by kopí bylo na close nanic mi přijde trochu zcestná (což tvrdím na základě toho, jak moc to mě osobně a podle výkřiků nejspíš i pár lidí okolo občas při tréninku zabolí)
Autorská citace #88
25.7.2016 15:25 - sirien
Tak jsem měl tenhle víkend možnost si vyzkoušet to kopí proti jednoručce a štítu. Jednoručku a štít si na mou prosbu vzal docela dobře trénovaný šermíř, jeli jsme s těmi dražšími verzemi larpových zbraní, takže jsme se do toho mohli s klidem opřít úplně natvrdo (note: pokud neznáte: když víte, co děláte, tak vzít tyhle měkčenné zbraně bez chráničů vyjde cca nastejno jako vzít tvrdé zbraně a vzít si chrániče).

Musím říct, že výsledek byl myslím velmi přesvědčivý a docela v kontrastu k tomu, co zde někteří psali - kdybych si měl do toho duelu vybrat, tak si to kopí vezmu naprosto s klidem a dokonce bych si troufl i říct, že bych ho preferoval. A to i přesto, že to kopí co jsem měl bylo o něco kratší, než by se mi líbilo (ca 1.5m. To co mělo asi 1.7m sem měl zakázáno si na tuhle srandu půjčit, protože bylo z lacinější produkce a majiteli se ta představa, že by si ho dva lidé s tréninkem vzali do fullpower sparingu, přirozeně moc nelíbila...)

Důvody jsou cca následující:
  • Velmi citelná převaha vzdálenosti, i s tím v podstatě "jen oštěpem" - mohl jsem si udržet dost prostoru, aby mě s tím mečem moc neohrožoval...
  • ...to mi jen tak mimochodem umožňovalo "dorážet" stylem že když mi nevyšel opening výpad, tak jsem se v klidu stáhnul bez toho, aby mi mohl vrátit reaction.
  • Štít (měl takový ten "kapkový" - shora kulatý, dole do špice co překrývá stehno... nevím jak tomu nadáváte) rozhodně neumožňoval krýt zároveň hlavu a nohy - kdykoliv jsem dostal možnost provést kombinaci útoků zhora a zdola tak měl kolega problém a musel se stahovat. A s tím kopím se ty výšky výpadu dají střídat docela dobře
  • Aby se ke mě dostal, musel projít přes vzdálenost, což dokud jsem měl kolem sebe místo byl dost problém. Když mě párkrát vmanévroval do místa kde sem se nemohl úplně volně pohybovat, tak to mojí výhodu dost snížilo, ale nesmazalo jí to úplně
  • Když se mu povedlo se ke mě přiblížit, tak to kopí rozhodně nebylo "useless" a i na blízko se mi s ním pracovalo docela dost dobře.
Jen tak pro ty které by to zajímalo - zacházel sem s tím samozřejmě tak, jak sem naučený a zvyklý, tj. FMA (Kali) stylem - body sem volně kombinoval s rozmáchlejšími i krátkými údery. Pro ty, co si to zvládnou představit - zábavné bylo, že jsme tam s jedním dost top-šermířem zjistili, že způsob, kterým já používám oštěp/kopí je velmi, až velmi překvapivě velmi, podobný tomu, jak se v Evropských stylech používaly jedenapůlručky a dvouručky. (Ano, to kopí sem v základu držel obouruč na konci, na rozsáhlejší držení vzadu/v půlce sem přehmát až když si na mě vynutil zkrátit vzdálenost.)

Pokud o tom má někdo nějaké pochybnosti nebo by si to chtěl jen sám zkusit, s radostí si tu srandu někdy zopakuju :)


Fun momenty: Během tohodle pokusu nám nastaly dvě fakt zábavné situace, nevím jak zábavné budou když je takhle jen přepíšu...

První byla, že se nám v jeden moment podařil FAKT LUXUSNÍ double-kill. V jednu chvíli se mi povedlo vyrazit meč z ruky, on začal ustupovat, zatlačil sem ho až ke zdi, kde se válely ty ostatní zbraně. Deshi je periferně zahlédl, odrazil mi útok, skočil dozádu, hmátnul tam, zastínil mi při tom výhled štítem, takže sem mu neviděl na druhou ruku, pak se vrhnul dopředu, tim štítem mávnul v oblouku aby mi srazil kopí doleva, já to využil jako opening, stáhnul sem kopí a bodnul mu za ten otevírající se štít... teprve v ten moment sem si všimnul, že mi na hrudník letí ze širokýho oblouku obouručka. Zarazili jsme se v momentě, kdy sem Deshimu plnou silou a vahou zarážel kopí přímo do srdce a kdy mi Deshiho obouručka dopadala na hrudník v úrovni mýho srdce - moment obou zásahů nerozeznatelný zlomek vteřiny od sebe (btw. ano, obouručka se dá ovládat jednoruč, ne moc dobře, ale tohle by s reálnou provést šlo).


Druhý moment byl, když si Deshi prohodil meč za sekyru (v tu chvíli jsem netušil proč), když sem zvoral vzdálenst v útoku, Deshi mi skočil do útoku, dostali jsme se na close range, ze kterého jsem nemohl ustoupit a Deshi mi tam už nevím jak přesně to kopí vyrval. Já jsem v ten moment reflexivně hmátnul po jeho zbrani a "disarmnul" sem ho nazpátek a skočil sem z toho pryč, takže jsme k velkému pobavení okolního publika najednou stáli proti sobě a Deshi měl štít a kopí a já sekyru.

Musím říct, že to teda nebyla ani trochu příjemná situace pro mě, ALE zjistil sem zajímavou věc (pro mě, teda, na sekyry nezvyklého člověka, šermíře to asi nepřekvapí) a to proč si Deshi prohodil meč za sekyru - ono se s ní to kopí dá docela rozumně i hákovat :) Teda - Deshi ovládal i to kopí, takže rozhodně ne, že bych mu to byl schopnej nějak moc vyrvávat nebo tak, ale ty body se s tím odváděly docela dost líp, než tim mečem. Zároveň to kopí na jednoruč s tím štítem mi přišlo, že není nic moc - úplně přijde o ty silové rozmáchlejší údery, které jsou (pro mě) základ práce s tou zbraní a hlavně se stane relativně předvídatelné a na long range se dá poměrně rozumně parýrovat rukou. Měl jsem dojem, že kdyby k tomu kopí zahodil ten štít, tak by ho to vyšlo líp. Nicméně i tak to bylo dost nanic, najednou sem musel bejt ve výrazně rychlejším pohybu a dost to unavovalo. Jestli bych to nakonec tou sekyrou zvládal probít nebo ne netuším, protože jsme toho pak museli nechat a ty zbraně si prohodit zpátky (usoudil sem, že jediný rozumný způsob jak jít skrz je že po průchodu přes vzdálenost kopí musim prokopnout / plnou vahou protlačit ten štít pryč, což jsme už nechtěli zkoušet, protože to by ten štít co jsme tam měli asi už moc neustál).


EDIT: add - samozřejmě, mělo by to být zjevné, ale tak projistotu: vše výše uvedené byla kompletně a čistě duelová záležitost jeden na jednoho v prostoru, žádná bitva ani nic podobného.


EDIT 2 - o pár let později - zajímavé další zdroje viz tento post a možná (ale jen možná) i dál...
Autorská citace #89
28.7.2016 08:52 - Anduriel
Já mám z výše napsaného pocit (a dost možná je to jen pocit, tak mě klidně opravte), že pořád zapomínáte na jednu důležitou věc, která je ale pro popis "reálného boje" naprosto zásadní, a to je zbroj.

Docela často trénujeme víceméně tak, jak jsi popsal: lehké zbraně (larpové), maximální rychlost, skoro maximální síla. Jenže při tom je potřeba si uvědomit, že s kvalitní zbrojí by spousta těch zásahů protivníkovi neudělala nic. Bodl jsi ho kopím (klidně ohromnou silou) do hrudníku? Kyrys ránu svede stranou. Praštil jsi ho vší silou druhým koncem zbraně do nohy? Plátové nohy ránu zastaví a on si jí v zápalu boje ani nevšimmne. Údery do hlavy? Kvalitní batvat a přilba absorbují skutečně hodně.

Přijde mi, že proto se vám zdá kopí (dlouhá zbraň) v duelu o tolik výhodnější, než třeba meč a štít (a tady si prosím povšimněte, že rozhodně netvrdím, že je něco lepší, nebo horší). Prostě je s ním snazší se protivníka "dotknout". S tím se nedá určitě polemizovat. Ale já mám podložené svými zkušenostmi, že duely se rozhodují na kontakt, a o to právě proto, že zbroje zachytí většinu úderů co projdou přes kryty a dřív nebo později se oponenti do sebe zaklesnou, protože už jsou příliš blízko na údery. Na kratší vzdálenost zase tahá za delší konec lana ten, kdo má kratší zbraň, při kontaktu už na zbraních prakticky nezáleží, dochází k zápasu a vyhrává ten, kdo je v něm lepší (nebo dokáže rychleji vytáhnout dýku).

K tomu je tedy nutné podotknout, že má zkušenost je pokřivená tím, že nepoužíváme zbraně ostré. S ostrou zbraní by dobře mířený, nebo prostě jen šťastný zásah funkci zbroje omezil, ale nemyslím si, že úplně vyloučil.

Siriene, někdy k nám prostě musíš zajít na trénink. Ne proto, abychom si poměřili, kdo ho má delšího, ale abych ti byl schopen ukázat jak to myslím :).
Autorská citace #90
28.7.2016 12:31 - Colombo
Anduriel: Pláčeš na špatném hrobě. Se štítem to je totiž to samé, ne-li horší. Povšimni se, co se s mečem stalo, stal se jako vedlejší zbraň poměrně rychle. Protože v momentě, kde jak říkáš, přIšly ty zbroje, tak se z meče stala taková ocelová tyčka.

Sirien: Hezký popis. Imho Matt to i říkal, že jestli by měl netrénovanému člověku doporučit zbraň, tak buď kopí (dosah) nebo štít a palcát (stačí ti s tím někoho praštit)
Autorská citace #91
28.7.2016 12:32 - Colombo
edit: s mečem je to to samé
Autorská citace #92
28.7.2016 13:40 - Jerson
Colombo píše:
Protože v momentě, kde jak říkáš, přIšly ty zbroje, tak se z meče stala taková ocelová tyčka.

No nevím, meče přestaly být hlavní zbraní rytířů až se zavedením celoplátových zbrojí na konci 14. století, kdy se víc začaly používat řemdihy, palcáty a kladiva.
Autorská citace #93
28.7.2016 13:47 - Anduriel
Píše:
Pláčeš na špatném hrobě. Se štítem to je totiž to samé, ne-li horší. Povšimni se, co se s mečem stalo, stal se jako vedlejší zbraň poměrně rychle. Protože v momentě, kde jak říkáš, přišly ty zbroje, tak se z meče stala taková ocelová tyčka.


Zajímavý, nevšiml jsem si že bych plakal... naopak jsem se výslovně vyvaroval toho, abych hodnotil a porovnával jednotlivé zbraně, protože každá má určitě svá pro a proti a každý spatřuje tu rozhodující výhodu někde jinde. Někdo v délce kopí, jiný v údernosti palcátu a další zase v univerzálnosti mečové zbraně.

Spíš jsem chtěl vznést otázku, jestli Sirien (a potažmo všichni ostatní debatující) berou v potaz při duelu reálnými zbraněmi zbroje a jejich vliv na účinnost zbraní obecně, a to proto, že mi přišlo (a znovu, můžu se plést), že nikoliv.

Jinak nevím kdo je to Matt (má nějaká videa?), ale netrénovanému člověku bych taky doporučil dřevcovou zbraň. Dá mu minimálně možnost zasáhnout dříve a když to bude šťastný úder, může protivníka vyřadit (ale nepovažuji to za příliš pravděpodobné).
Autorská citace #94
28.7.2016 13:51 - sirien
Anduriel: bych si na Tvém místě tu zbroj zas nepředstavoval jak nějakej magic / sci-fi štít s inerciálnim tlumenim. Rána je rána a když má nějakou energii, tak zbroj jí dokáže rozložit popř. pohltit deformací, ale rozhodně nedokáže porušit zákon o zachování energie.

Rána do nohy Ti jí ve zbroji možná nezlomí nebo nerozsekne/neprobodne, ale ta síla na Tebe pořád působí. Rána do hlavy je nepříjemná vždycky, i když je nezraňující, natož když to je fakt rána (otřes mozku neni moc milá věc).

Kromě toho zbroj se dá prorazit (ok, je to fakt těžký, vyžaduje to fakt dobrou ránu, ale jde to) a hlavně málokdo se promenáduje okolo v totálnim celoplátu od hlavy až po palec u nohy a když už bys to chtěl brát v úvahu, tak to bude platit na obě strany.

Každopádně všeobecně sme tam nijak nepíčovali s nějakejma larp kravinama - měli sme měkký zbraně abysme se instantně neposlali do nemocnice, ale těma ranama co sme si tam zasazovali a u kterejch sme si kejvali jakože "ta byla tvrdá" si sem poměrně jistej, že by byly citelný i proti zbroji


Důležité je taky to, že když mám delší zbraň a nechci se s Tebou dostat na full contact z naprosté blízkosti, tak mě k tomu budeš dost těžko nutit. To co tu proběhlo v těch videích co se tu postovali, jak týpek stojí s kopím a protivník se na něj dostane na první charge, považuju za totální neschopnost toho týpka s kopím.

A ještě jednou - představa, že je kopí na blízko nanic, je dost mimo.


Anduriel píše:
K tomu je tedy nutné podotknout, že má zkušenost je pokřivená tím, že nepoužíváme zbraně ostré.

To je HODNĚ kritické pokřivení. Ne kvůli vztahu zbraně a zbroje, ale kvůli návykům. Ono skutečná zbraň - byť jen v podobě kusu neměkčeného dřeva bez chráničů - budí respekt a nebudí ho pro nic za nic, budí ho docela zaslouženě, protože prostě dokáže zranit. Pak je docela vidět, jak lidi co sou zvyklí na chrániče si ve chráničích troufaj na věci, které si lidi co sou zvyklí fungovat i bez chráničů nelajsnou.

Jako jasně, zbroj Ti dává další možnosti - srážet útok rukou, ignorovat nějaké ne úplně silně jdoucí rány atp. a můžeš s ní dělat nějaké věci navíc nebo méně obezřetně, ale prostě Tě nečiní imunním vůči útokům obecně.

Anduriel píše:
Siriene, někdy k nám prostě musíš zajít na trénink. Ne proto, abychom si poměřili, kdo ho má delšího, ale abych ti byl schopen ukázat jak to myslím :)

Já myslím vím, jak to myslíš :)
A musím podotknout, že pokud chceš zkoušet štít a meč, tak poměřování nemá smysl, protože delší je samozřejmě to kopí :p

Nicméně na trénink se rád ukážu, taková sranda je vždycky k dobru :)


Anduriel píše:
Přijde mi, že proto se vám zdá kopí (dlouhá zbraň) v duelu o tolik výhodnější, než třeba meč a štít

Tady bych rád jen upřesnil, že se tu objevilo tvrzení, že kopí je proti štítu a meči slabší. Šel sem si to zkusit a moje konstatování je, že teda jako rozhodně neni.

Že by bylo výrazně silnější netvrdím, protože na to nemám žádné podklady - v tom sparingu sem si zkusil, že se s ním dá proti meči a štítu fungovat docela dost dobře a že kdybych si měl vybrat, vezmu si kopí (což je určitě ovlivněné i tím, že s kopím zacházet umím, se štítem ne). Bylo to ale asi jen 5 nebo 10 minut proti jednomu člověku, abych tvrdil, co je skutečně lepší, tak to bych si to potřeboval odzkoušet mnohem víc proti víc lidem.
Autorská citace #95
28.7.2016 13:54 - York
Zbroj hraje dost zásadní roli. V historických pramenech je dobře vidět, jak vývoj zbrojí spouštěl vývoj zbraní specializovaných právě proti nim.


sirien píše:
Tady bych rád jen upřesnil, že se tu objevilo tvrzení, že kopí je proti štítu a meči slabší.


Nee, to jsme si nerozuměli. Snažil jsem se říct, že štít dává fakt znatelnou výhodu proti typovi s krátkou jednoručkou (stejně jako kopí vs krátká jednoručka má jasnou výhodu kopí). Proti dlouhé zbrani štít zhruba srovnává šance.
Autorská citace #96
28.7.2016 14:02 - Jerson
sirien píše:
Bylo to ale asi jen 5 nebo 10 minut proti jednomu člověku, abych tvrdil, co je skutečně lepší, tak to bych si to potřeboval odzkoušet mnohem víc proti víc lidem.

Siriene, a zkusil ti tvůj soupeř to kopí přeseknout? Já vím, že ne, neměl na to zbraň, ale v reálném boji s dřevcovou zbraní s nepříliš silným ratištěm by to člověk s mečem zřejmě zkusil - a když ne přeseknout, tak alespoň naštípnout.
Autorská citace #97
28.7.2016 14:12 - Anduriel
Píše:
Colombo píše:
Protože v momentě, kde jak říkáš, přIšly ty zbroje, tak se z meče stala taková ocelová tyčka.

No nevím, meče přestaly být hlavní zbraní rytířů až se zavedením celoplátových zbrojí na konci 14. století, kdy se víc začaly používat řemdihy, palcáty a kladiva.


To je přílišné zjednodušení docela složité tématiky a není moc pravdivé. Přestože rozvoj kvalitních celoplátových zbrojí určitě přinesl více zbraní typu palcát, sekera a pod., tak meč nikdy nepřestal být hlavní zbraní rytířů. Dobře je to vidět na dobových vyobrazeních bojující šlechty, kde má meč prakticky každý.

například tady

Neplatí to ale bez výjimky:
například tady

Nálezová situace ale hovoří jednoznačně ve prospěch meče a mečových zbraní.
Autorská citace #98
28.7.2016 14:16 - sirien
Jerson: zkusil... a selhal by.

Přerazit dřevcovou zbraň se dá v podstatě jen ve dvou případech - buď když se Ti podaří do ní udeřit proti zemi (tj. jeden konec drží protivník, druhý se opírá o zem) nebo když jí protivník použije na obouruční přímej hard blok (tj. uchopí jí na šířku, nastaví Ti její část co má mezi rukama a zapře se do ní naproti). Ani jedna tahle možnost se Ti nepoštěstí - úder proti zapřené zbrani je v praxi dost mimo (nikdo Ti tam tu zbraň nenechá) a takovejhle hard blok je spíš dost krizová věc ze zoufalství.

Ani jeden z těhle dvou případů navíc není "snadný" a i když takovou situaci nějak vyvoláš, tak se Ti to nemusí podařit.

Ve všech ostatních případech zapracují dva faktory - pružnost a volnost. Přeseknout zbraň ve vzduchu prostě v praxi nejde, protože jí prostě odrazíš na druhou stranu. A to i v případě, že na Tebe tou zbraní útočim a Ty deš proti ní napřímo.

Nemluvě o tom, že abys to udělal, musíš zaútočit na zbraň a... no, obvykle je dost hovadina útočit na zbraň.

Jinak zrovna tohle je něco, co si můžeš docela dobře i někde vyzkoušet (když seženeš nějakou vhodnou zbraň, protože tou sekyrou na dřevo se tyč v prostoru docela blbě zasahuje... ale tak teoreticky pokud máš trpělivost a nevadí Ti se unavit to můžeš zkoušet i s tou).


EDIT: a ne, nedokáže to ani katana.
Autorská citace #99
28.7.2016 15:05 - Jerson
sirien píše:
Jinak zrovna tohle je něco, co si můžeš docela dobře i někde vyzkoušet (když seženeš nějakou vhodnou zbraň, protože tou sekyrou na dřevo se tyč v prostoru docela blbě zasahuje... ale tak teoreticky pokud máš trpělivost a nevadí Ti se unavit to můžeš zkoušet i s tou


Díky, nechci. Zaprvé nemám meč (nikoliv sekeru), a zadruhé už jsem takhle jednou dokazoval kamarádovi, že řetěz ani zdaleka není tak ultimátní zbraň, jak si myslí, a málem jsem ho u toho u toho zabil. Teď jsem otec rodiny a podobné kraviny zkoušet nemůžu a nechci.

Anduriel píše:
Přestože rozvoj kvalitních celoplátových zbrojí určitě přinesl více zbraní typu palcát, sekera a pod., tak meč nikdy nepřestal být hlavní zbraní rytířů. Dobře je to vidět na dobových vyobrazeních bojující šlechty, kde má meč prakticky každý.

Dvě věci - zobrazení není fotka, a ani fotka není adekvátní zobrazení reality. Středověcí ilustrátoři si určitě vybírali zobrazení rytířů v jejich typickými zbraněmi častěji, a tedy dávali jim meč do ruky bez ohledu na to, co používali v reálném boji.
Zadruhé - asi jsem měl napsat "hlavní zbraní rytířů proti jiným rytířům". Samozřejmě že rytíř měl meč i nadále a bojoval s ním, jen v bitevní skrumáži byl palcát nebo bojové kladivo velmi pravděpodobně obratnější a účinnější. Nicméně vzhledem k tomu, jak málo skutečných záznamů z té doby je se nechci pouštět do žádných debat na toto téma, protože to nemám nijak zvlášť podložené. I okolo bojů z WW2, které jsou miliónkrát lépe zdokumentované fotkami, filmy, hlášením, vzpomínkami přímých účastníků a dalšími věcmi je tak strašně moc dohadů, nejasností a mylných představ, že si nedělám iluze, že by se šlo dobrat pravdy o aspektech boje před šesti sty lety.
28.7.2016 15:08 - Vojtěch
Mno, možná by šlo udělat epickou demonstraci mačeta vs. násada od smetáku relativně bezpečně ;)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.082946062088013 secREMOTE_IP: 3.236.111.234