Kultura

sirien
11.7.2016 22:46
Realistický boj (chladné zbraně)
Motáme se kolem tohodle tématu v X diskusích, tak asi bude dobrý to trochu centralizovat ať se to dá i dohledávat.
30.4.2020 16:04 - Aegnor
Sword Master Rates 10 Sword Fights from Movies and TV | How real is it?

Má v tom docela širokej záběr. Není to jenom GoT a Witcher. :-)
30.4.2020 16:41 - sirien
Aegnor: hm... můj vkus je od toho jeho dost někde jinde :D Jinak Mattovy fight reviews mi přijdou o dost lepší, ale zas pravda že to je dost jinej formát.


Best historical armor for a fantasy adventurer? FANTASY RE-ARMED

(TLDR: těžké prošívanice pro všechny při cestování; těžké zbroje pro všechny včetně těch co vsází na rychlost a pohyblivost při možnosti si zbroj nandat a pak sundat. Velké štíty pro sesilatele.)
30.4.2020 17:08 - malkav
Aegnor: Podle mě dal některým výkonům až moc vysoké známky :)

sirien: Souhlasím, Mattova hodnocení se mi taky líbí. A se Shadem jsem měl zprvu trochu problém, ale časem jsem zjistil, že je to spíš kvůli jeho stylu a projevu. Ale jeho konstrukci pro nošení meče na zádech prostě nikdy nepřekousnu :D
2.6.2020 02:59 - sirien
SOLVED? Draw a SWORD from your BACK (with a normal sheath/scabbard)!

jako... dobře tam tu sebranku šermířskejch YT veteránů tou jednoduchou demonstračkou vyškolil :D
2.6.2020 07:33 - malkav
sirien: Už jsem ti někdy napsal, že miluju tvůj způsob vyjadřování k názorovým oponentům? :D

Jako já budu asi vždy zastánce toho, že nošení meče na zádech je praktické mnohem spíše pro jeho přepravu na větší vzdálenosti a to ještě kdo ví jestli (opravdu dlouhé štreky jsem s ním u pasu nebo na zádech nikdy urazit nemusel). On sám tam rozebírá několik nepříjemností, které je třeba při tasení ze zad řešit - záštita u obličeje, čepel kolem krku, posunutí trochu z ramene. Používá koženou pochvu bez dřevěnéhé/kovového jádra, to jen tak jako zmínka, protože i on zmiňuje historičnost.

Dochoval se nám vůbec nějaký systém nošení na zádech? Vím o různých systémech řemení pro nošení na boku. To podle mě dost jasně směřuje k jednomu závěru - nejspíš nebylo nošení na zádech preferované. Naopak tyto systémy řemení a nošení na boku umožňuje tasení jednou rukou, což i on demonstruje, že ze zad není tak jednoduché (ne-li nemožné). Není pravda, že i pro tasení od boku potřebuješ i druhou ruku, což ti dává oproti nošení na zádech obrovskou výhodu.
2.6.2020 08:45 - Corny
Já se obávám, že zde asi historie hraje druhé housle 'rule of cool' (A Sirien spíš asi narážel na to, že spousta youtuberů tomu věnuje hrozně moc energie a času (aby také ne, to je docela vděčné téma) a přitom to zjevně zas taková věda není)
resp. co se historický autentických systémů nošení meče na zádech, které by snad měly ambici jej i nějak rychle tasit, týče, nejdál se asi dostaneš k tomuhle:

Případně můžeme najít i něco takového (ale tam je právě ten problém s rychlým tasením; zbraně jako nodachi navíc nejsou úplně ten typ zbraní, co prostě nosíte připravené v pochvě během dne a chcete mít možnost je rychle tasit, kdyby vás u procházky přepadl nečekaný nájezd kavalérie; praktičtější často bylo prostě mít po ruce nějakého podržtašku, co vám s tím pomůže):

Zrovna u dlouhých mečů je nošení na zádech sice pohodlnější (určitě zejména na dlouhé vzdálenosti, zejména proto, že pochva se u pasu prostě hýbe, což na běžné chození kolem není problém, ale na delší pochod to začne být dřív nebo později docela otravné a nepříjemné) ale určitě ne rychlejší nebo pohotovější bez nějakých hodně divných systémů, které ale pak zase nechrání tu čepel před živly, což je ta hlavní funkce pochvy. Pokud už obouručák nesu na zádech, praktičtější bude jej nést na rameni (viz výše) nebo v pochvě, kterou si prostě sundám celou i s mečem, vytáhnu ho a dám ji zpět na rameno (což ve finále není tak časově náročný manévr).
Dle mého není nošení na zádech tolik o praktičnosti, s výjimkou případů, že mám těch mečů prostě moc a už je nemám kam lépe dát (což se asi tak často nestávalo a pak mám jiné meče co rychle tasím) nebo, a to spíš, mám ten meč tak dlouhý, že jej v nějaké smysluplné podobě u pasu prostě nejde nést (claymore a takové legrácky). V jiných případech si ale nedovedu moc představit, že by nošení meče na zádech bylo z praktického a efektivního hlediska dobrou alternativou pro nošení meče u pasu.
2.6.2020 09:02 - malkav
Corny: Tyhle obrázky samozřejmě znám. V případě lancknechta jde o dlouhý a relativně těžký meč, u kterého je "pohotovostní" nesení v pochvě prostě nejspíš problém. I u toho samuraje si nemyslím, že jde o nesení na zádech s úmyslem mít možnost ze zad tasit.

Pokud jde o alternativní nošení meče s možností tasit, osobně se mi líbí způsob, který popisuje Matt ve videu na Youtube.
2.6.2020 09:09 - Corny
Podle mého zkrátka "praktické" nošení meče v pochvě na zádech s možností rychlého tasení žádnou zásadní (pokud vůbec nějakou) historickou oporu nemá, spíš je to o tom, že lidem přijde tenhle způsob cool a snaží se vymyslet, jak to co nejlépe zařídit.
Přiznám se, že Matta kdovíjak nemusím, každopádně to co ukazuje je asi docela fajn, ale už se asi nebavíme o nošení na zádech ala Sirienem sdílené video.
2.6.2020 09:18 - malkav
Corny: Souhlasím s tím, že je to cool :) Samozřejmě je to s určitými limitacemi, které byly naznačené ve videu od siriena možné. Pro potřeby RPG her, jak zmiňoval ten týpek ve videu je to určitě v pohodě.
Mattovo video - ano, už je to mimo nošení na zádech, dal jsem to jako alternativu. Já mám jeho videa celkem rád, věc vkusu? Nebo máš nějaké konkrétní výhrady?
2.6.2020 10:29 - Colombo
Připadá mi, že valná většina případů jak se zbraň přepravovala bude někde na vozu nebo mule. Neporovnáváme tedy jabka s hruškama? Máme zdokumentované případy lidí, kteří se výrazným způsobem podobají mainstreamovým hrdinům a kteří by nám mohli poodhalit co bude asi nejpohodlnější?
2.6.2020 10:42 - sirien
Já narážel na ten zástup lidí co různé tvrdili že to vůbec nejde, že to je nemožný atp.

Když tím strávili celá videa kdy rozebírali jak hrozně se to nedá udělat (popř. designovali celé nové pochvy atp.), tak mi reakce "zkuste to druhou rukou" přijde fakt LOL.

Jinak samozřejmě je to o rule of cool, ono to pořád má nějaké nepříjemné nevýhody, např. jak k tomu videu ve své reakci poznamenal Matt tak když by si člověk chtěl vzít plášť nebo batoh tak to bude dost blbý. Teda, ten batoh si dokážu představit - ten meč může viset i svisle podél, ne nutně křížem pod, ale ten plášť (nebo jiný oblečení do deště) tomu moc nedává.

EDIT: jinak vyztuženost pochvy by fakt nebyl problém. Historicky co vím nějaké záznamy jsou, ale je jich minimum.
2.6.2020 10:45 - Colombo
Píše:
batoh

Ty ale v té době neexistovaly. S tornou, či jak se tomu říká, to vypadá mnohem zvládnutelnější.
2.6.2020 10:50 - malkav
sirien: "zkuste to druhou rukou ... a bacha na záštitu, ať se netřísknete do hlavy ... a bacha na čepel kolem krku ... jo a potřebujete druhou ruku ... jo a při delších mečích je třeba ho hodit trochu na stranu ... a použijte jiný systém uchycení na zádech, než který komentujete ... a použijte jinou pochvu, než kterou komentujete ..."
On třeba Metatron komentoval nemožnost tasení ze zad v souvislosti s filmy a hrami. A přímo v tom videu v úvodu říká, že v jistých kulturách a s nějakými druhy mečů si to dokáže i představit. Jen tak poznámka k tomu vyškolení nějaké sebranky ;)
2.6.2020 10:50 - Jerson
sirien píše:
Já narážel na ten zástup lidí co různé tvrdili že to vůbec nejde, že to je nemožný atp.

Všechna ta videa jsem neviděl, ale nemysleli hlavně to, že se zbraň nosí na stejném rameni ruky, kterou pak bojuješ, jak je často vidět v PC hrách?
2.6.2020 10:53 - malkav
Colombo: no já ti nevím ...


Jako nemožné to není, jak píše sirien, dá se to nést s řemenem přes jedno rameno. Ale proč v takovém případě rovnou ten meč i s řemenem neshodit dolů?
2.6.2020 11:25 - sirien
malkav: druhou rukou musíš tasit i od boku (pokud nemáš krátkej meč na legionářskej způsob, což ale nebylo běžný).

Ten zbytek je otázka techniky - kterou beztak trénuješ, protože tasení zahrnuje i věci jako rychlost popř. techniky jak přejít z tasení rovnou do bloku / útoku / jak zabránit zablokování té zbraně atd. Plus nic z toho by jim nezabránilo zjistit, že se to dá udělat (zatímco na kameru vtipně předváděli, jak tou souhlasnou rukou nejde)
2.6.2020 11:37 - malkav
sirien: Ne, nemusíš tasit od boku i s druhou rukou, i když je to pohodlnější. Zato jak demonstroval tento týpek, tak na rameni se ti to má tendenci svézt níž a v jeho případě prostě musíš použít druhou ruku.

"nic z toho by jim nezabránilo zjistit, že se to dá udělat" ... několik set let válečnictví v Evropě razilo ve většině jiný směr ... proč asi?

"zatímco na kameru vtipně předváděli" ... někteří (všechny jsem neviděl) v souvislosti s komentářem k PC hře Zaklínač ...
2.6.2020 11:39 - Corny
Tak nemusíš tasit druhou rukou, záleží hodně na meči, co máš za pochvu a systém, jak ji máš u pasu.
2.6.2020 12:09 - Colombo
malkav: I stand corrected, ale mám za to, že běžně se nosil nějaký vak než tahle konstrukce, která mi připomíná krosnu co nosí různí ti šerpové.
2.6.2020 12:11 - sirien
malkav: pls, nikdo neřeší - a nikdy ani neřešil, btw - jestli to je nebo neni lepší pro někoho v realitě. Spor byl o to, že to vypadá víc cool u postav, ale mnozí tvrdili, že to vůbec nejde - a zjevně de. Nic víc v tom nehledej.

btw. je trochu vidět, že do toho reješ poměrně bez přemejšlení. Trochu tu pochvu upravit, tak by na tom rameni mohla držet na pohodu bez svážení se. Plus druhá ruka se k tasení běžně používá i při tasení od pasu (což v tom videu i říká myslim).

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.094273090362549 secREMOTE_IP: 3.238.62.119