Kultura

sirien
11.7.2016 22:46
Realistický boj (chladné zbraně)
Motáme se kolem tohodle tématu v X diskusích, tak asi bude dobrý to trochu centralizovat ať se to dá i dohledávat.
19.11.2019 23:41 - Šaman
To jsem psal já. Že opravdu nevím, jakou mají motivaci, o co jim vlastně s tou holkou šlo. Jen si užít? Pak bych se na rytíře rozhodně vykašlal.
Přivést ji za odměnu někam, případně získat výkupné? Pak bych utekl po prvni třetině, dokud ještě mohl kdo utíkat.
Přivést ji a chránit za cenu vlastního života, jinak je jejich temný pán exemplárně popraví? Jo, pak chápu, že jdou do boje i když zbývají poslední tři…
20.11.2019 12:06 - Jezus
21.11.2019 02:16 - Boldrick
Ten rytíř proti dvanácti je docela fájny fantasy spektákl
Ale jen fantasy
:-)
21.11.2019 11:56 - Jezus
Protožé... ? :-)
21.11.2019 12:18 - sirien
Protože by ho umlátili čepicema. (Viděls někdy zápas v rugby? Skončil by přibitej pod hromadou těl a stačilo by, aby si pak někdo jen párkrát bodnul mezi pláty.)

Což ale... popravdě... neni úplně nutný. Aby to fungovalo, tak by ho museli skutečně srazit, což by vyžadovalo:
a) synchronizovanou akci 2-3 trochu sehranejch protivníků
b) davovej zerg-rush

To první je něco, co není až tak těžké uznat, že protivníci nezvládnou. Sice je snadno myslitelný, že v tý bandě je pár secvičenejch lidí, ale úplně stejně myslitelný je i to, že to je jen hromada násilníků bez jakýhokoliv společnýho výcviku. Sundat někoho (trénovanýho, kdo si je toho rizika samozřejmě vědomej a aktivně se mu brání) timhle stylem vyžaduje skutečně precizní synchronizaci, která není nemožná, ale ani samozřejmá a kromě tréninku vyžaduje i trochu vůle se fakt hecnout na "teď", plus ochotu přijmout nějakou bolestivou ránu (ne nutně zranění, ta zbraň se ohlídat dá, ale při podobnym manévru to někdo z účastníků najisto nějakym tim loktem, kolenem, hlavičkou atp. chytne) a fungovat dál "dopředu" s tím, že navazující riziko pořeší spojenec. U bandy lupičů si lze snadno představit, že mnoho elementů (ne-li všechny) chybí - dotyční nemusí být sehraní, nemusí mít vůli do toho fakt jít, nemusí si vzájemně věřit natolik, aby si to lajsli a nemusí mít morálku na to ustát pocestě ránu.

To druhý by zvládla i banda vesničanů beze zbraní (na doražení přibitého protivníka stačí jedna kudla a tu si můžeš pučit z jeho vlastní výzbroje - popř. mu někdo volnej sundá přilbu a rozmlátí mu s ní hlavu - primitivní, ale velmi účiné). Problém je, že to vyžaduje FAKT odhodlání, vyhecování nebo zoufalství, protože šance, že to pocestě někdo (jeden, dva, klidně i tři lidi) vodsere je značná. Nejspíš to přes ten nával nebude insta-kill, takže v současnosti bych do toho třeba osobně možná i šel (mít vedle sebe pár lidí co vypadaj že do toho pudou taky), ale v tomhle středověkym prostředí spíš ani omylem (protože by na mě za hodinu nečekala postel na pohotovosti s antibiotikama, anesteziologem a trénovanym trauma/břišnim chirurgem a umírat další hodiny nebo dny na prorvaný vnitřnosti nebo tejden až dva na hnis, otravu krve atp. - díky, ale fakt ne). Pokud nemáš fakt nakopnutej dav, tak nastane problém s dominem váhání - první kdo vypadá, že je na ráně, zaváhá - v tu chvíli zaváhají dva další, kteří přitom sami ohrožení nejsou (prostě při pohledu na to jak se zastavuješ ztratí vlastní odhodlání), s nima zaváhá zbytek a celej zerg-rush se Ti rozpadne do trapnýho "udělali sme dva skoky dopředu... a všichni čtyři zmatený kroky pryč a tři z nás ležej v krvi na zemi".


Tj. ta psychologická rovina by tady v tomhle případě hrála hrozně moc - a fakt, že je dotyčnej zakovanej, mu tady strašně přidává; to brnění proti přesile neni fakticky taková výhoda (můžeš si sám vyzkoušet někde na tréninku - když se přesila rozhodne, že Tě sundá, tak Tě prostě sundá, tečka), ale ten psychologickej dojem "hej, on je zakovanej jak sviň, já vůbec" tu udělá strašlivě moc.

Můj názor je, že dokud by zvládnul působit dost výhružně (což na tom videu docela vypadá... a ta přilba přes xicht tomu ještě přidává...) a dokud by dokázal zůstávat mobilní, aby ho nešlo snadno obestoupit (což zjevně je) a dokud by aktivně rozbíjel přečíslení (v momentě kdy začne bejt obestoupenej proaktivně někoho zvolí a napadne ho, čímž rozbije symetrii toho obestoupení), tak by těch 12 lidí dát skutečně mohl. S předpokladem, že má výraznou převahu ve skillu - což je ukázaný, že má (a co do historické věrnosti pokud k tomu brnění nepřišel náhodně by jí měl skoro určitě).
21.11.2019 13:26 - Jezus
Jj, souhlas. " I dobrý šermíř na hovno, když nepřátel nerovno." :-)

Tu psychologii jsi shrnul taky dobře. Proti sehrané/odhodlané přesile nemá šanci (na zemi jde umlátit i okolními kameny), ale to tam může právě chybět (Byť z videa to váhání není tak cítit, ta nesehranost a pomalé obkličování tam chybí).

Co sj tam vidět (respektive je nahraná) je veliká fyzická převaha toho rytíře. Což je taky "realistické" - na rozdíl od nich bude dobře živený a mít čas/energii/motivaci "posilovat".
21.11.2019 13:42 - sirien
Jo no, teď na to koukám znovu a o nějaké sehrané synchronizaci útočníků se fakt nedá mluvit - i když ho zrovna maj obestoupenýho, tak všichni útočej za sebe nezávisle na ostatních.

V pár momentech má kolega docela štěstí, že týpek co zrovna stojí za nim zkusí prostě zaútočit (takže to může pokrejt plechem) místo toho aby mu skočil na záda a zkusil ho strhnout - to se dá ale přičíst zápalu okamžiku a nedostatečnému výcviku dotyčného.

Teď koukám a ten týpek co přiskočí zezadu a bodne ho do nohy je ve skutečnosti docela hezká momentka - přiskočí, vidí, že záda a hlava sou pancéřovaný, bodne dolu. Pak má plechovka kliku, že ho dotyčnej zkouší podříznout (zastavitelnej manévr), místo toho, aby mu z boku probod hrdlo (v dané chvíli spíš nezastavitelnej manévr), ale chápu, že moderní bojový techniky nože proti pancíři se od středověkýho lapky nedaj očekávat :D (opět by tam bylo asi taktičtější ho kopnout do zad, aby padnul na hubu, a pak ho ve třech co tam byli okolo prostě zavalit a počkat až doběhne čtvrtej kolega co by ho dorazil, ale zas chápu že když ho úspěšně bodnul do nohy, tak už se viděl jak ho vítězoslavně podřízne a šel si pro insta-win místo skupinové taktiky... takže ano, podle všeho je tam pobije prostě na účet svého pancíře, vyššího skillu a jejich nesehranosti a taktické tuposti. Což mi všechno přijde relativně uvěřitelný.)
21.11.2019 13:57 - Šaman
No, tohle ale není ragby. On má meč, pak palcát, v nejhorším i dýku použitelnou i na zemi a má výcvik používat to vyřazujícím způsobem (dýka v oku, kdo je další?) Oni mají minimum ochrany (někteří štít, ale ostatní dostávají každou dobře mířenou ránu do živého).
Takže i ten zerg-rush by bolel, imho nejméně tři, než se ho podaří strhnout a pak pár dalších, než někdo bude mít čas stáhnout mu přilbu a nepřijít přitom k vážnému zranění.
21.11.2019 14:13 - sirien
Podceňuješ zerg rush. Kdyby udělali fakt pořádnej zerg-rush, tak sejme právě a jenom jednoho. A zbraní naráz zaútočíš jen na jednoho, při synchronizovanym výpadu ho ty ostatní v ten moment strhnou a zajistěj - ale to už chce právě tu sehranost.
21.11.2019 14:40 - Jerson
Trochu mimo - četl jsem, že takový Zerg rush se dá provádět i proti útočné pušce na amerických školách, a to včetně mladistvých od cca 13 let výše. Jen to musí udělat všichni najednou a smířit se s tím, že jeden až dva u toho můžou zemřít. Ale pokud je druhou možností, že nejspíše zemřou skoro všichni, tak to i tihle studenti zvládají.
21.11.2019 14:41 - sirien
Jerson: yup. Problém je, že v situaci co je na videu mají všichni poměrně validní možnost prostě utéct, takže tahle motivace zahnání do kouta tam nefunguje.
21.11.2019 14:50 - Jerson
To jsem chtěl taky napsat - prostě nejsou tak zoufalí a jeden každý z nich asi nechce riskovat, že kvůli ostatním umře - i když na druhou stranu každý z nich se na vlastní pěst staví proti rytíři, místo aby to nechal na ostatních.
21.11.2019 15:17 - LokiB
Mě by zajímalo, jak vidíte tu psychologickou část ... ok, je vás dvanáct, dva na něj vystartovali a skončili s rozpáraným břichem či jinak zmasakrovaní ... a teď: hodí vám to adrenalin rush a vy se rozběhnete s rudýma očima pomstít své druhy, nebo jako na to radši hodíte bobek, i když se stydíte před kolem stojícími soudruhy?
21.11.2019 15:29 - sirien
Tak můžeš předpokládat, že je za toho rytíře motivačně dostatek exp... zlatejch. Je to profláklej týpek a šéf za něj slíbil fakt hafo zlata.
21.11.2019 18:51 - malkav
No, teď jsem se na to nedíval, tak jen z paměti ...
Jsou tam minimálně dva típci se štíty, nějaká ta krátká kopí a sekery + palcáty. Rytíř má helmu, ze které je mírně omezeno periferní vidění. Chaotické útočí připisuji tomu, aby byl boj toho jednoho aspoň částečně uvěřitelný. V reálném situaci by podle mě sice někdo z lapků dostal po řepě a možná i byl vážně zraněný, ale rytíře by utloukli zcela jistě ...
Motivace je vážně otázka. O té se můžeme jen dohadovat, protože příběh není moc rozvedený, ale už i rytířův vercajk může být solidní motivace.

LokiB: Jeden z nich vypadal jako velitel (nebo tak na mě působil), tak by asi záleželo i na jeho vůli. Každopádně ne zbrkle, ale koordinovaně a měli by to dát celkem v pohodě.

Mimochodem už tu byla i debata o střetu meč VS kopí a to testovací video z Anglie jasně favorizovalo kopí. Tady jsou vážně minimálně dvě a několik dost pádných zbraní, takže ani zbroj to úplně nemá šanci vyvážit.
21.11.2019 19:33 - sirien
malkav píše:
už tu byla i debata o střetu meč VS kopí

wow, to je skok přes slušnou propast.

Ta diskuse co tu byla na tohle téma uvažovala nepancéřované popř. lehce (každopádně shodně) pancéřované protivníky. O tom co se stane když plechovka s mečem potká hadráka s kopím tu doteď nikdo nic neřešil (a jak sem byl předtím silný zastánce kopí, tak v tomhle scénáři teda vsázim na plechovku)
21.11.2019 19:39 - malkav
sirien: Taky uvažovala boje 1 VS 1 ;) Ve videu je jeden rytíř proti jedné tlupě ;)
22.11.2019 00:04 - Boldrick
sirien to shrnul naprosto perfektně
tak jen trochu doplním to co mě praštilo nejvíc
9:36 bodnutí do krku, asi nezvládnuto choreograficky, ale to byl jasnej smrťák - ale tohle byl asi fakt jinej kiks než ten zbyytek

ke konci se ho týpek, když byl na kolenou, snaží opět podříznout něčím dlouhým. Proč do něj prostě párkrát tupě nepraštil?
Dál ten pitomec co do něj šermuje šavlí, proč, to by napadlo i mí děti, že ho neproseknou.

Když už ti truhlici měli na meče (docela drahá zbraň) a, že je měli všichni, asi by měli mít i nějaké ty zkušenosti s plechovkama. A jestli to byli opravdu lůzři co to jen nakradli, tak by podle mě nebojovali.
Ostatně viz sirien
:-)
22.11.2019 07:29 - Boldrick
P.S.
Ale abych jenom přechytřele nekritizoval. Ten filmek i ostatní se mi líbí a držím ADOREE palce. Dýchlo z toho na mě nadšení a energie.
Ten pán v tom plechu byl naprosto skvělej drsňák.
A jsem zvědavý jestli to hodí více do historie, to by pak měli máknout na chorošce a nebo to posunou více do fantasy a to by už skoro nic nemuseli.
Já je určitě budu sledovat dál.
15.4.2020 19:16 - sirien
SKALAGRIM: Figuring out the Chakram - Strange but Effective!

...osobně mám za to, že tu schopnost sekat/usekávat podceňuje - a) ta zbraň může být zjevně i o něco těžší (tzn. mít větší sílu) a hlavně b) zjevně odvozuje názor ze zásahů pružícího nezapřeného - což není zrovna reprezentativní pro zásahy kusů těla.

...ta technika s rotací na prstu... je jakože fakt weird, ale osobně si dokážu představit, že by do toho hodu šla vložit i váha těla. Jen teda - možná to nebude AŽ TAK těžký, ale možná to taky bude kurva těžký a vyžadovat mrtě techniky a tréninku (zvlášť pro použití v nějakých praktičtějších kontextech a ne-tělocvičnových podmínkách).

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.087368011474609 secREMOTE_IP: 35.168.113.41