Kultura

sirien
11.7.2016 22:46
Realistický boj (chladné zbraně)
Motáme se kolem tohodle tématu v X diskusích, tak asi bude dobrý to trochu centralizovat ať se to dá i dohledávat.
17.6.2019 12:20 - sirien
York píše:
Vždycky ale můžeš říct, že na tu hru nepřistoupíš a to divadlo hrát nebudeš.

Jistě, ale v tom případě v té komunitě nezůstaneš. Buď odejdeš sám nebo Tě vyloučej (nejspíš za neuctivost, agresivitu, nedostatek disciplíny atp.) Pokud předtím zvládneš ukázat že něco nefunguje, tak to bude obratem zazáplatováno něčím jako "mistr ho ušetřil a nechal se praštit, protože se bál, že by mu jinak mohl nechtě ublížit" atp.

efram píše:
To video je prostě určitou výpovědí toho stavu kolem bojových umění

...úzké výseče bojových umění a specifické komunity která je obklopuje.

= o MMA, sportovním thaiboxu, s armádou propojenejch školách krav magy nebo musada a o mnoha a mnoha dalších z té ohromně pestré palety to nevypovídá vůbec nic. A i když i další styly mají místy (některé školy, někteří učitelé...) nějaké nedostatky v kontaktu s realitou, tak srovnávat je s timhle hard bullshido by bylo stejně urážlivý jako zavádějící.

(Tím neříkám, že by ve videu demonstrované hard bullshidó stále nebylo místy až moc aktuální a z doslechu vím, že je bohužel místy praktikované i v ČR, i když ne nějak moc.)
17.6.2019 12:31 - Jerson
sirien píše:
ono to je ve skutečnosti ještě horší/smutnější - tohle video je ikonická ukázka fenoménu tzv. "bullshido" (odvozeno od slov "aikido" a "bullshit") dovedeného do totálního extrému. Nejde ani tak o "divadlo" jako spíš o "kvasi-náboženský kult".

Jo, to jsem si tak nějak odvodil. Ostatně v druhém díle Krtka a Pandy je takový přístup také, jen mu věří mladá a hloupá panda Hehe.

Ale že tomu někdo věří natolik, že se postaví proti trénovanému člověku, který dělá kontaktní sporty, to je pro mě novinka. Myslel bych si, že takové věci se můžou stát ve filmu nebo v RPG (kde ki bude fungovat), a nikoliv v realitě, ale zjevně je reálný svět ještě zajímavější :-)
17.6.2019 12:47 - sirien
No, ono jeden z hlavních důvodů proč je tohle video tak slavný je ten, že je dost ojedinělý - drtivá většida bullshido "mistrů" se takovým věcem samozřejmě vyhne.

Dají se najít i nějaká další bullshido vyvracející videa, ale obvykle na nich sou "jen" náhodní praktikanti. (Ale i tak to je zábava sledovat. Opět poněkud smutná zábava, ale přesto...)
17.6.2019 13:02 - Tarfill
Jerson píše:
Ale že tomu někdo věří natolik, že se postaví proti trénovanému člověku, který dělá kontaktní sporty, to je pro mě novinka.

O to větší je to facka a velká lekce pro onoho "mistra" i celou jeho školu. Navíc díky tomuto videu má spousta dalších lidí možnost vidět tyto mistry a jejich umění v praxi a těmto nefunkčním školám se vyhnout.
Je to jedině dobře, že takováto videa jsou... ;-)
17.6.2019 13:15 - York
Píše:
The MMA guy use kick attack which deals 25(Physical ATK + 100) while the Ki Master only have magic resitance which did not protect any damage from physical attack. Wrong build.



Jeden z komentů pod tím videem ;-)
17.6.2019 13:56 - efram
sirien píše:
A i když i další styly mají místy (některé školy, někteří učitelé...) nějaké nedostatky v kontaktu s realitou, tak srovnávat je s timhle hard bullshido by bylo stejně urážlivý jako zavádějící.


Siriene je to uplne jednoduché. Na absrudnim videu to lepe vyninkne. Když sem dam validnější video, skončí to tím, že se bude pitvat a rozebírat hodiny a hodiny co je a co už není relevatni. Proto jsem zvolil tento extremni priklad.
17.6.2019 14:15 - Gurney
York píše:
The MMA guy use kick attack which deals 25(Physical ATK + 100) while the Ki Master only have magic resitance which did not protect any damage from physical attack. Wrong build.

To je boží komentář :D
17.6.2019 17:10 - Šaman
Tak když už se to tu sklouzlo k tomu videu, tak musím říct, že mi přijde dost podezřelý. Ten zápas se asi stal (našel jsem ještě video z druhé strany a v nepatrně lepší kvalitě), ale všechny vygooglené odkazy citovaly vesměs stejné věty. Jinak řečeno je to v mizerné kvalitě, nedohledal jsem jména a datum, ani nic jiného konkrétního a stojí za tím nejspíš jeden zdroj, který byl pak přepisován a šířen jak na MMA fórech, tak na YT apod. Často s bulvárním popisem. Imho adept na nějaký fejk. Viděl jsem už hodně fotek a videí, které ukazovaly něco jiného, než se tvrdí. Jestli jste k tomu někdo našel něco konrétního, tak sem s tím - docela mě to zajímá.

Ovšem používat to jako argument v diskuzi o použití kopí - historičtí šermíři neví o středověkém boji nic, podívejte na tohle ilustrační video - to je argumentační faul LVL Godzilla.
17.6.2019 18:19 - efram
Šaman

takhle to použito nebylo, ale co už. Zda to je fejk nebo ne jen težko dohledáš, ale podle toho jak to vydeo vypadá, mi to teda jako fejk nepřijde.
17.6.2019 18:35 - Šaman
efram píše:
Víte s tím teoretizováním ohledně boje, řekněme realita vs LARP pripadne vs historický šerm se to má asi jako s tímhle videem zde, určitě ve většině případů

To mi připadá, že tak to použité bylo.

Ohledně fejku - čím víc konkrétních (a zpětně dohledatelných) informací, tím líp. Tady nejsou žádné. Ani jména bojujících, ani té "školy". A fejk neznamená, že video samotné musí být falešné. Stačí, když někdo reálné video nasdíli v jiném kontextu. Znáš to - "Tenhle nepořádek po sobě nechali migranti v Maďarsku, tohle u nás nechceme!"… a ony to jsou fotky z největšího německého outdoor hudebního festivalu, jak se pak ukázalo.
17.6.2019 18:42 - malkav
Šaman: Tak ono to video má být podle mě spíš hyperbolickou ukázkou toho, že mnoho lidí může být na základě mnoholetého tréninku "čehosi" přesvědčeno o tom, že ví jak to funguje v reálném boji. Ukázkou může být to, jak výrazně se posunul "historický" šerm v průběhu dvou dekád v ČR.

Při vší úctě ke všem, kdo se věnují HEMA, byť mají násobně větší šanci na úspěch v reálném boji než netrénovaní lidé, i oni mohou dost pravděpodobně v reálném boji o život reagovat jinak, než by si představovali. Přesto je mnoho z nich přesvědčeno, že naprosto přesně ví, co mají jak dělat (a mnoho z nich by určitě reagovalo správně). A larpaři (ano i ti se výrazně za posledních dvacet let výrazně posunuli) a historičtí šemlíři ani nemluvě :)
17.6.2019 18:53 - Log 1=0
malkav píše:
i oni mohou dost pravděpodobně v reálném boji o život reagovat jinak, než by si představovali. Přesto je mnoho z nich přesvědčeno, že naprosto přesně ví, co mají jak dělat

To se ale vůbec nevylučuje.
17.6.2019 19:07 - malkav
Log 1=0: Nevylučuje. Právě proto může mít dost lidí tendenci být přesvědčení o tom, jak jednoduché je reagovat v boji a jak to v reálném boji funguje, ale realita může být diametrálně jiná.
Např. to ručkování po ratišti, pokud ti protivník zkrátí vzdálenost. Zní to jednoduše, na tréninku to lidé mohou trénovat, no v reálu to nemusí fungovat s takovým efektem, jako si člověk slibuje.
17.6.2019 19:26 - sirien
Tak zaprvé účelem HEMA není efektivita (přežití) v moderním boji (moderní zbraně, brnění, situace), takže celá ta úvaha/srovnání selhává už na samém začátku.

Zadruhé na to abys ověřil jak moc je funkční nějaký přehmat nepotřebuješ ostrý boj, stačí sparing.
17.6.2019 20:08 - efram
sirien píše:
Zadruhé na to abys ověřil jak moc je funkční nějaký přehmat nepotřebuješ ostrý boj, stačí sparing.


Tohle platí jen částečně. a když už tak několik různých sparingů
18.11.2019 11:13 - Šaman
Adorea má nové video. Vypadá to, že začali trénovat class&level - kterak si kněžka přivolá ochránce na desáté úrovni. :)
Těžkooděný rytíř proti hordě lehkooděnců.
18.11.2019 18:40 - malkav
Šaman: Adoreu mám rád, jejich videa jsou fajn :)
18.11.2019 19:57 - Šaman
Rozhodně. Jen (když už jsme v tomhle tématu) tak maličko zamrzel ten poslední záběr na rytíře, kde je vidět, že má holý krk. Jedna dobře mířená rána dýkou zaspoda pod přilbu by byla konečná. Ale asi to je jen na ten poslední záběr, během boje má myslím normální límec, takže opravdu skoro nešlehnutelná plechovka. Měl jsem o něj strach vlastně jen z té kuše, ale ono když ta rána nesedne ideálně, taky se odrazí.

Jinak samozřejmě tohle není pěšák, takže v reálu by přijel na koni za zahájil boj kopím, pak by dávalo smysl že 20 banditů na třetí úrovni nemají šanci.
18.11.2019 20:03 - sirien
Šaman píše:
Jinak samozřejmě tohle není pěšák, takže v reálu by přijel na koni za zahájil boj kopím, pak by dávalo smysl že 20 banditů na třetí úrovni nemají šanci.

and here we go again...

...ne, nejspíš by z toho koně sesednul a radši by proti nim bojoval pěšky, zejména proti takovéhle přesile, protože jak už sem tu (nebo jinde? Myslim že tady, nechce se mi listovat...) vysvětloval, tak pěšák má proti jednomu jezdci slušnou bojovou výhodu. Skupina pěšáků jí má ještě větší a udělat nájezd na skupinu je skoro na rovině sebevraždy - možná, že když to bude pár sedláků, tak to nedaj psychicky a rozprchnou se, ale pokud ne, tak ten jezdec dopadne špatně.

Jízda má převahu ve skupině (a zejména v linii), nicméně 1:1 je pěšák pohyblivější, snáz se brání, nemusí chránit koně (naopak na koně nejspíš zaútočí - jezdec ho z vejšky nemá jak bránit) atd. Skupina pěšáků jezdce prostě a jednoduše strhne a na zemi ho pak umlátěj čepicema (jakmile frajer leží, tak ho zakleknou a má konečnou).
18.11.2019 20:12 - malkav
No pokud bychom to vzali úplně z gruntu, tak v takové přesile by ho srazili na zem i jako opěšalého. Jinak souhlasím se sirienem, hlavně v lese by jako jezdec měl vážně nevýhodu. Mě se líbila ta znatelná převaha díky zbroji, konečně někdo ukázal, jak je to mocná obrana proti běžným zbraním té doby.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.10459494590759 secREMOTE_IP: 34.230.66.177