Kultura

sirien
11.7.2016 22:46
Realistický boj (chladné zbraně)
Motáme se kolem tohodle tématu v X diskusích, tak asi bude dobrý to trochu centralizovat ať se to dá i dohledávat.
16.6.2019 13:44 - malkav
Při přechycení kopí pak rozhodně nemáš švih dvoumetrové tyče ;) Chápu jak to myslíš, jen říkám, že to ručkování je v té rychlosti a při odporu soupeře dost složitý manévr, i když to tak nevypadá. Ano, pokud se na takovou techniku přímo trénuješ, je to asi výrazně snazší, s tím pravda zkušenost nemám.
16.6.2019 19:20 - efram
Víte s tím teoretizováním ohledně boje, řekněme realita vs LARP pripadne vs historický šerm se to má asi jako s tímhle videem zde, určitě ve většině případů
16.6.2019 20:09 - sirien
Možná sis mohl všimnout, že tu je pár lidí kteří o některých tématech moc neteoretizujou, protože je mají v praxi nacvičené a vyzkoušené. A co sem si všim tu všichni poměrně rozlišujou mezi tim co znaj a o čem spekulujou.
16.6.2019 20:50 - efram
jj znam spoustu lidi co majineco nacvicene, ale realite se to hodne vzdaluje. ostatne to je videt i na tom videu :)
16.6.2019 22:10 - Šaman
efram píše:
Víte s tím teoretizováním ohledně boje, řekněme realita vs LARP pripadne vs historický šerm se to má asi jako s tímhle videem zde, určitě ve většině případů

Jestli je tohle argument, tak #sorryButNotSorry
17.6.2019 07:44 - Jerson
Nějak jsem nepobral, co to video má ukazovat.
17.6.2019 08:23 - efram
na to video se můžeš koukat z několika úhlů.
1. ukazuje víru mistra či ve vlastní iluzorní sílu
2. ukazuje víru jeho učňů, kteří slepě věří v jeho vnitřní energii, kterou je poráží.
3. souboj s MMA zápasníkem, který mu ukáže, že je všechno jinak.

Proč jsem sem to video dal? Protože stejně tak jako v sebeobraně, historickém šermu, LARPU se ve velké míře rozšířeny názory o tom jak moc se blíží reálnému boji. Případně si lidé myslí kolik o tom ví. Velice často se v těchto diskusích objevují závažné argumenty o reálnosti boje, ale u většiny přispěvatelů jde o velmi zkreslené pohledy na věc.

Nepopírám, že může jít o určitou přípravu na reálný boj. Nicméně reálný boj bývá zhusta o úplně něčem jiném. Přesto platí těžko na cvičišti, lehko na bojišti.
17.6.2019 08:47 - sirien
Mě se líbí jak tu všichni opatrně říkají co umí a odkud a co se jen domnívají a proč a pak efram co o své zkušenosti a jejím původu neřekne nic vtrhne do diskuse a poučným tónem všechny smete jako pomýlence s tím že on to samozřejmě dokáže posoudit (podle všeho co víme protože potkal jedno náhodné video).
17.6.2019 09:13 - Aegnor
efram: nic ve zlém*, ale z pozice jakých zkušeností mluvíš?

*srsly, prostě mně teď nenapadá, jak ten dotaz napsat tak, aby nevyzníval útočně.
17.6.2019 09:38 - efram
Nevím, proč bych tu měl pořád dokládat nějaké své znalosti. Sebeobranou se zabývám dlouhodobě. To je asi tak jediné co jsem ochoten uvést, v četně řekněme praxe. Víc uvádět Aegnore nechci, stejně by to zase Sirien shodil nebo relativizoval a bližší informace ani na net nikdy nepíšu.

Pro Siriena: Jednak nikoho nepoučuji, jen říkám, že ne vše co se může diskutujícím zdát jasným je praktické a reálně použitelné. Nácvik je jedna věc a reálný boj věc druhá. Mnoho lidí roky cvičí třeba nějaké formy boje, ale v reálné situaci se zachovají zcela jinak. Nedílnou a vhodnou podmínkou je získání nutných dovedností přímo v boji. Nepopírám, že určitá skupina bojových družin se blíží realitě. Stejně tak je tomu v sebeobraně a dalších bojových sportech.

Dehonestace čehokoliv co sem, kde kdo postne ti jde z podstaty věci velice dobře. Tvé závěry jsou, ohledně videa, milné. Vysvětlil jsem celkemjasně, proč jsem ho postoval. Mimochodem ta víra v "důkazy" ve videu se dá aplikovat i mimo bojová umění. Například víra ve vlastni neomilnost. Máš nějaké špatné pondělí?
17.6.2019 09:40 - Aegnor
Takže jsi neřekl nic konkrétního, jenom přišel a všechny urazil. Doufám že se nenaštveš, když tě tady nebudu brát vážně. :-)
17.6.2019 10:00 - efram
Urazil? Napsal jsem, jinými slovy, že ne všechny situace se v nácviku jsou využitelné a použitelné v boji. O nikom konkrétním jsem nehovořil. Nikoho neurazil. Co se týče kvalifikace, opravdu nechápu jaký je rozdíl v tom, když se tu někdo vyjadřuje v duchu toho, že roky dělá historický šerm a mým vyjádřením. Mám vám sem okopírovat certifikace? Mám sem dát videa?

A jestli budeš to co psal brát vážně je samozřejmě na tobě :)
17.6.2019 10:08 - sirien
Aegnor: nech to bejt, nemá to smysl.
17.6.2019 11:18 - York
Jerson píše:
Nějak jsem nepobral, co to video má ukazovat.


Divadlo.
17.6.2019 11:37 - Jerson
Aha, tak to jsem pobral dobře - napřed divadlo a pak dostane přes tlamu.
17.6.2019 11:47 - efram
Jerson píše:
Aha, tak to jsem pobral dobře


Přesně tak. Podstatné, je že ten mistr tomu věřil, a i žáci tomu věřili (věří) a jedinej, kdo tomu nevěřil byl ten MMA kluk
17.6.2019 11:53 - York
efram píše:
mistr tomu věřil, a i žáci tomu věřili (věří)


Lol.

(Sorry za neuctivý komentář, ale tohle se fakt nedá říct s vážnou tváří.)
17.6.2019 12:02 - sirien
Jerson, York: ono to je ve skutečnosti ještě horší/smutnější - tohle video je ikonická ukázka fenoménu tzv. "bullshido" (odvozeno od slov "aikido" a "bullshit") dovedeného do totálního extrému. Nejde ani tak o "divadlo" jako spíš o "kvasi-náboženský kult".

To co vidíš je týpek, který je sám přesvědčený o existenci "ki" a o vlastním mistrovském zvládnutí této "energie" - a hromadu žáků co jsou tak zblbnutí, že mu to věří a skutečně na něj reagují, jakoby je ovlivňoval. Tj. nikdo tam nic "nehraje". Následně je tento "mistr" konfrontován s týpkem co dělá tvrdý kontaktní styl (MMA) a který v žádné podobné nesmysly nevěří a kterej mu prostě rozbije hubu.

Což, ve skutečnosti, je hrozně smutnej příběh hned na několika různých úrovních. Bohužel není zdaleka ojedinělý.


Tady kolega s takovym vcelku sympatickym YT channelem co kdysi podléhal nějakým iluzím a prošel prozřením tomu věnoval pár videí: tady jedno popisný obecně ohledně věci a tady v tom přímo popisuje jak výše uvedený kultistický blud vzniká (podle něj teda, ale přijde mi to jako docela smysluplná hypotéza)

EDIT: kolega tomu ve skutečnosti věnoval větší část svého channel a když ty videa zkouknete chronologicky tak je tam krásně zmapovanej jeho přechod od "aikido je nejlepší, týpci z MMA sou vymlácený kokoti" (teda, on je vždycky slušnej a uctivej, ale ta message tam je a později v pár videích i přiznává že to takhle vnitřně vnímal) přes "wut, moment, tady mi něco přestává sedět" po "ou shit, všechno je jinak, aikido vůbec neni co sem myslel, MMA komunita je ve skutečnosti hrozně v pohodě, možná i víc než ta kolem aikida". Nakonec dokonce zavřel svojí vlastní aikido tělocvičnu, protože už prostě nevěřil tomu, co dělá, a rozhod se že se pude fakt naučit MMA a byl i v nějakém amatérském zápase.
17.6.2019 12:05 - efram
York píše:
Lol.

(Sorry za neuctivý komentář, ale tohle se fakt nedá říct s vážnou tváří.)



přiznám se, že jsem asi nepochopil jak to myslíš. To video je prostě určitou výpovědí toho stavu kolem bojových umění.
17.6.2019 12:11 - York
sirien píše:
Tj. nikdo tam nic "nehraje".


Ale jasně že jo.

Don't take me wrong - psychosomatické reakce dokážou být hodně silné a pocity, které při tom člověk zažívá, jsou reálné (vyzkoušeno osobně). Vždycky ale můžeš říct, že na tu hru nepřistoupíš a to divadlo hrát nebudeš.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.087106943130493 secREMOTE_IP: 35.168.113.41