Kultura

sirien
11.7.2016 22:46
Realistický boj (chladné zbraně)
Motáme se kolem tohodle tématu v X diskusích, tak asi bude dobrý to trochu centralizovat ať se to dá i dohledávat.
Autorská citace #41
14.7.2016 13:55 - sirien
a ještě...
Anduriel píše:
Ne, vážně, šerm, boj a kombinace zbraní a zbrojí je tak široké téma že najít jednu univerzální odpověď co je nejlepší a co je lepší než, nebo co je lepší když asi není úplně možné.

...tohle ani nebyl úmysl založení téhle diskuse; Můj záměr byl tu vyjasňovat nějaké doslova mystifikace, které se objevují (typu že s dualwieldingem můžeš zasáhnout dva lidi naráz každou zbraní nebo to s "jednoznačnou" převahou rapíru nad longswordem v rychlosti atp.)
Autorská citace #42
14.7.2016 14:00 - Anduriel
Já bych hrozně rád někdy viděl někoho, kdo dualwielding zvládá. A to myslím bez ironie. My to samozřejmě na trenálech vždycky jednou za čas vyzkoušíme (když se nudíme a vymýšlíme kraviny - a podle toho to taky vypadá), ale nikdy jsem nepotkal někoho kdo to skutečně driluje. Takže pokud tu někdo takový je a je z Brna nebo okolí, hrozně rád bych se s ním potkal a vyzkoušel to. Tělocvičnu i veškeré potřebné vybavení nabídnu :).
Autorská citace #43
14.7.2016 14:06 - sirien
Anduriel: No, tak pokud mi promineš, že nedělám přímo šerm, ale FMA a že sice vim, jak to vzít do ruky a jak s tim fungovat, ale k "master level" mám pořád daleko, tak se někdy můžu stavit :) (nejsem teda z Brna, ale docela pravidelně se tam objevuju...)
Autorská citace #44
14.7.2016 14:15 - Anduriel
Sirien: To by nemělo vůbec vadit. Podle mých velice skromných zkušeností s FMA se to šermu stejně dost podobá. Mechanika těla a pohybu je koneckonců jen jedna. Takže tě beru za slovo :)

A když už se nám to podaří uskutečnit, tak tam klidně myslím můžeme pozvat další z Kostky, pokud by o to měli zájem.
Autorská citace #45
14.7.2016 14:19 - Aegnor
Sirien a Anduriel: On základní střeh ("německá škola") je takový specifický, nohy stojí bokem (jedna vepředu, druhá vzadu), ale trup může být bez problémů natočený směrem k soupeři. Není možné, že si s Andurielem nerozumíte pouze v terminologii? Tzn. Sirien si pod "stojím čelem" představí klasický postoj kdy jsou nohy na stejné úrovni, cca na šířku ramen... a Anduriel si pod "stojím čelem" představí "klasický" střeh s tím, že trup je natočený čelem a ne bokem?

sirien píše:
Jestli by to (dualwield) bylo (ve 1:1, proti kopí) lepší než jednoručka a štít si opět netroufám soudit.

Štít má obrovský pasivní kryt a v podstatě kopiníkovi sebere půlku potenciálních útoků (hodně zjednodušeně). To ti zbraň v druhé ruce neudělá, takže si myslím že štít je výhodnější.

sirien píše:
No nevim. Radši bych to srazil a uhnul, když si vzpomenu, jakou sílu vrazim do úderu kopím, zvlášť shora, a jakou ránu to dává, když to kreju kopím, tak představa že to kreju jednoruční zbraní, byť roofblockem, mě teda do extáze zrovna nepřivádí...

Tak letmej kryt není o tom "zbraň zastavím", ale právě o tom "odvedu stranou".

A15 píše:
U něj neustále kontroluješ zbraň a neprosekneš - v povolu ti prostě střihne levačkou a dostaneš listem do boku.

A bude ten úder mít nějaký použitelný efekt? Část energie se ztratí při letmáku a zbývající energie, kterou jsi do seku míří přímo dolů. Takže ten úder do boku bude mít energii hlavice, která se hnula o kolik... 10 čísel? 15? To mi udělá lehkou modřinu, při následném řezu - beze zbroje jsem v háji, prošívka to ustojí. To je proti variantě "dostanu do hlavy takovou pecku, že mě nezachrání ani helma, kroužková kukla a batvat" docela výhodnej kauf.

Nemluvě o povolu s únikem na správnou stranu, tam mi přijde že nemáš moc šancí mě s tím kopím dohnat.

Anduriel píše:
A k tomuhle bych ještě z vlastní zkušenosti přidal, že pokud s těmi jednoručními zbraněmi umíš tak ano, ale pokud jsi s nimi netrénoval, tak ti víc bude platná volná ruka, kterou se dá kopí po navázání různě chytat, odvádět a podobně.

Zbraň se dá i pustit. Protivníka to docela překvapí:-).
Autorská citace #46
14.7.2016 14:22 - Aegnor
Anduriel píše:
A když už se nám to podaří uskutečnit, tak tam klidně myslím můžeme pozvat další z Kostky, pokud by o to měli zájem.

Workshop "naprosté základy reálného šermu pro využití v realističtějších Tabletop RPG hrách"? To zní jako věc, které bych se klidně zúčastnil.
Autorská citace #47
14.7.2016 14:30 - sirien
Anduriel píše:
Podle mých velice skromných zkušeností s FMA se to šermu stejně dost podobá.

Fakt? Interesting.

Občas se u nás objevili i šermíři a člověk je poznal na první pohled - hned jak vzali něco do ruky tak se jim nad hlavou prostě objevilo gigantické "ŠERMÍŘ" a praštilo to do očí jak kladivo.
Důvod byl ten, že šermíři měli tendenci se ihned postavit do nějaké stabilní, ale statické pozice - typicky se rozkročit, klesnout v kolenou a natočit se, což je z našeho pohledu naprosto, naprosto špatně, protože u nás to je spíš naopak o dynamice a permanentnim pohybu. (Ještě navíc dělám konkrétně PTK a máme trochu zvláštní základní footwork, na kterej si člověk musí chvilku zvykat, než si ho osvojí)


Jinak jo, klidně :) Jen teda teď potřebuju bejt v Praze, pak budu na GC a pak zas v Praze a pak sou nějaký tábory, kde mě chtěla přítelkyně, tak moc netušim, kdy se v Brně ukážu (teda, jedu tam dneska večer, ale v neděli přes den se zas potřebuju vrátit). Ale to můžeme popř. dořešit v Brněnský komunitní diskusi :)


Aegnor píše:
Workshop "naprosté základy reálného šermu pro využití v realističtějších Tabletop RPG hrách"? To zní jako věc, které bych se klidně zúčastnil.

GameCon, sobota 11-13 ;)
Autorská citace #48
14.7.2016 14:34 - Aegnor
sirien píše:
GameCon, sobota 11-13

V té době jsem někde úplně jinde. Navíc "bezpečné měkčené zbraně" znamená, že to s reálným šermem nemá až tolik společného. :-)
Autorská citace #49
14.7.2016 14:46 - sirien
Jo no, je to taková sranda-aktivita na účet RPGčkovýho šermu :)
Autorská citace #50
14.7.2016 16:00 - LokiB
York píše:
... Pokud by si někdo vybral jednoruční meč a já si měl zvolit zbraň dle vlastního výběru, tak si vyberu nabitou kuši :)

To je dost riskantní, jednou ranou ho nemusíš zastavit :-)


No tak snad jedině ... 2 nabité kuše? ;)

BTW otázka: knight vs samurai patří mezi TOP 10 nejsledovanějších dotazů na internetu :)

BTW2: ze zkušenosti bych dodal, že jinou zbraň si také často vybere hřmotný bojovník 205 cm / 130 kg, jinou mrštný bojovník 165 cm / 60 kg.

BTW3: při výběru zbraně bych se snažil vybrat takovou, se kterou dokážu působit aspoň trochu dojmem, že jsem nebezpečný. Protože, imho, v takovém boji většinou prohraje ten, který se víc bojí, že prohraje.
Autorská citace #51
14.7.2016 16:37 - sirien
LokiB píše:
BTW otázka: knight vs samurai patří mezi TOP 10 nejsledovanějších dotazů na internetu

Japanofilní obsese, no, co k tomu dodat. Když lidi věřej, že katana je v podstatě kovovej lightsaber, tak co bys nechtěl :)
Autorská citace #52
14.7.2016 16:56 - LokiB
sirien píše:
Japanofilní obsese, no, co k tomu dodat. Když lidi věřej, že katana je v podstatě kovovej lightsaber, tak co bys nechtěl :)


Já se raději od určité doby těchto vypjatých diskusí neúčastním, protože nedokážu najít vhodnou společensky přijatelnou reakci v debatě "my to u nás trénujeme a funguje to přesně takto" vs "nás to učil XYZ a ten jasně říkal, že takto to nefunguje".
Ostatně, kdyby zástupci jednotlivých šermířských a bojových škol (kupříkladu jednotlivých škol kung-fu v číně, to je taky oblíbená debata, že ... styl prosti stylu, kung-fu proti karate atd) měli ve své době internet, vypadalo by to asi podobně :)

Některé zbraně mají poměrně strmou křivku učení, u jiných je to naopak poměrně pozvolné ... jak tohle zohlednit? Naučit se bojovat s tyčovými zbraněmi je imho obecně obtížnější než s mečovými zbraněmi ... nakolik to vyvažuje fakt, že následně mají tyčové zbraně v rukou zkušeného bojovníka určitou výhodu?

pro začátečníka to bude s kopím podobné jako s tou kuší ... jednou máchne/bodne a pak už radši kopí pustí a utíká, protože soupeř s tesákem (pakliže přežil) je těsně u něj. Atd.

řemdih je primárně volbou proti štítu a brnění ... ale když ho ovládáš, vzbuzuje taky celkem respekt u ostatních soupeřů. A i tyhle nízkoúrovňové/podprahové/podvědomé reakce mají v reálném boji velký dopad. atd.

Nám se většinou obtížně vciťuje (teda mně určitě) do boje, kde musím dopředu počítat s tím, že můžu být zabit, resp. že jdu někoho zabít. Trénink v tělocvičně se s tím srovnává těžko. Taky třeba pro někoho trochu rozdíl, když někoho na dva metry píchneš druhého do břicha kopím, nebo když ho máš umlátit na blízko palcátem. atd.

Zpět k boji ... já mám třeba levou ruku vysloveně slabou a nešikovnou, takže dvě zbraně bych si nevzal ani za nic. štít by mi dával psychologický pocit většího bezpečí ;) kdo preferuje furious attack, tak si asi štít nevezme. atd.
Autorská citace #53
14.7.2016 17:13 - York
LokiB píše:
preferuje furious attack, tak si asi štít nevezme


Právě naopak.
Autorská citace #54
14.7.2016 17:28 - LokiB
York píše:
preferuje furious attack, tak si asi štít nevezme

Právě naopak.


Může být :)
Autorská citace #55
14.7.2016 17:42 - York
LokiB píše:
Může být :)


Tohle jsem k tomu hledal.

Není to samozřejmě úplně reprezentativní, pač ten týpek s polearmou je strašně pasivní, ale jinak to vcelku dobře vystihuje sílu štítu proti oponentovi, který štít nemá (a je vcelku jedno, jakou má zbraň). Štít umožňuje se na něj natlačit, využít svou fyzickou převahu a zablokovat jeho zbraň, zatímco ty máš ruku se zbraní volnou. Tohle samozřejmě funguje jen s relativně krátkou zbraní (meč, sekera, palcát), s kopím tuhle taktiku použít nemůžeš (což je nejspíš důvod, proč Římani přešli z kopiníků (falangy) na štít a gladius místo na štít a kopí).
Autorská citace #56
14.7.2016 17:55 - LokiB
York píše:
Není to samozřejmě úplně reprezentativní, pač ten týpek s polearmou je strašně pasivní, ale jinak to vcelku dobře vystihuje sílu štítu proti oponentovi, který štít nemá


přiznávám, že opravdu nejsem expertem v dané oblasti. jestli někdo dokáže efektivně kopím udržet člověka se štítem od těla, útočit mu na nohy či do nepevné obrany, nedokážu posoudit. můj dojem byl, že ano.

to video mě tedy úplně nepřesvědčilo :)
moje intuice říká, že kdyby bojovali opravdu na tvrdo, tak by se ten se štítem možná trochu víc bál a držel zpátky. může to být klidně přesně naopak, nevím.
Autorská citace #57
14.7.2016 18:03 - York
LokiB píše:
moje intuice říká, že kdyby bojovali opravdu na tvrdo, tak by se ten se štítem možná trochu víc bál a držel zpátky.


Ano, to většina lidí dělá, ale je to chyba. Čím blíž jsi k protivníkovi (rspektive čím blíž je k němu tvůj štít), tím větší úhel štít blokuje. Je to pěkně vidět na duelech s vikingským štítem, když na sebe nalehnou štítama, tak jediná možnost, jak můžou zasáhnout protivníka, je natáhnout se rukou daleko kolem štítu - což s tyčovou zbraní nejde udělat (třeba tady).
Autorská citace #58
14.7.2016 18:21 - Aegnor
LokiB píše:
moje intuice říká, že kdyby bojovali opravdu na tvrdo, tak by se ten se štítem možná trochu víc bál a držel zpátky. může to být klidně přesně naopak, nevím.

Když má protivník výrazně delší zbraň, tak musíš zkrátit vzdálenost tak, aby tvoje zbraň byla efektivní a protivníkova už ne.

LokiB píše:
přiznávám, že opravdu nejsem expertem v dané oblasti. jestli někdo dokáže efektivně kopím udržet člověka se štítem od těla, útočit mu na nohy či do nepevné obrany, nedokážu posoudit. můj dojem byl, že ano.

No, ono je to těžký. Velikej štít (vikingskej má 80+ čísel v průměru?) kopiníkovi hrozně omezí směry útoku. Nohy se pohybujou, hlava je v helmě... a hlavně s tím štítem stačí malý pohyb na pokrytí potřebné oblasti.
Autorská citace #59
14.7.2016 18:22 - sirien
Loki: jo no. Vždycky sem měl za to, že ta "kung-fu is the best!" obsese se týká jen lidí, co nic moc nedělaj. Pak sem potkal týpka, co se kung-fu fakt věnuje a zjistil sem, že to je ještě fanatičtější kung-fu-is-the-best believer než internety. Dost mě to zklamalo, musim říct.

Další taková podobná obsese je "MMA is the best!" Ještě navíc s tim dementnim promem že to je "nejrealističtější poměření bojovejch stylů", z toho mi vždycky začne třeštit v hlavě.


York píše:
Tohle jsem k tomu hledal.

huh. Nic moc, tak od pohledu, přijde mi, že s tim kopím moc neví, co dělat - pořád se mu snaží mířit na hlavu, nechává si diktovat vzdálenost...

Jak moc to vystihuje sílu štítu... jako ukazuje to tu pointu asi stejně, jako ty videa co sem na začátku postnul pro demonstraci výhodnosti délky zbraně. "Podíval se na mě a řekl: '80% útoků kopím se vede na nohy. Chápeš?' Řekl jsem 'Ano' a v zápětí mi jednou ranou rozdrtil nárt" (jedna naše malá "domácí" to-tell storka o tom, jak se jeden z našich současných top-level trenérů učil na Filipínách bojovat s kopím)

York píše:
a zablokovat jeho zbraň

Z jedné strany. To kopí se dá docela dobře přehmátnout a použít jako tyč. A jako sice tam neni ostří, ale ránu to má slušnou.
Autorská citace #60
14.7.2016 18:49 - York
sirien píše:
Nic moc, tak od pohledu, přijde mi, že s tim kopím moc neví, co dělat - pořád se mu snaží mířit na hlavu, nechává si diktovat vzdálenost...

Jak moc to vystihuje sílu štítu...



Nemá to vystihovat sílu štítu, natož ukázat, jak se má proti štítu bojovat s kopím, ale ukázat, co se s tím štítem dá dělat (a obvykle nedělá) ;-)


sirien píše:
Z jedné strany. To kopí se dá docela dobře přehmátnout a použít jako tyč. A jako sice tam neni ostří, ale ránu to má slušnou.



Řeknu ti, že když se na mě navalil týpek s velkým štítem, tak jsem měl co dělat, abych zůstal stát. A to byl o dost menší než já.

Když proti sobě stojej dva lidi s jednoručkou, tak je to tak nějak o tom, co kterej z nich vymyslí. Když má jeden štít a jde tvrdě do toho, tak to je o tom, co vymyslí ten bez štítu - když nic, tak to má nejspíš spočítaný.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.06660008430481 secREMOTE_IP: 3.235.42.157