Kultura

sirien
11.7.2016 22:46
Realistický boj (chladné zbraně)
Motáme se kolem tohodle tématu v X diskusích, tak asi bude dobrý to trochu centralizovat ať se to dá i dohledávat.
21.12.2018 23:18 - malkav
Možná budu teď za hnidopicha já, ale nesloužila pochva taky k ochraně čepele? Ty polo-pochvy sice plní relativně dobře funkci nošení na zádech, ale ochranu čepeli tedy moc neposkytují. Navíc dobrodruh potřebuje na chrbátě tahat i hromadu dalšího haraburdí, jako třeba batoh s jídlem, lanem, pochodněmi nebo lampou a ještě mu musí zbývat prostor pro lup :)
21.12.2018 23:29 - krytah
Nemyslel jsem polopochvu, když se podíváš na video na předchozí straně, tak si týpek vyrobil normální pochvu, akorát jakoby rozseklou na straně. A ohledně batohu atd.,
tak když si na tu pochvu přiděláš něco měkkého, tak ti nebude vadit přes to nosit batoh.
Tohle všechno je samozřejmě jenom můj názor, nejsem na to expert.
21.12.2018 23:44 - sirien
malkav: když se na to video podíváš a fakt si i poslechneš co tam říká (uznávám, je dlouhý a Shad prostě tak hrozně rád poslouchá sám sebe...) tak se tam vyjadřuje i k tomu - v podstatě říká že není problém tu pochvu hodit pod plášť nebo tak něco
22.12.2018 04:14 - Šaman
Pak mu ale nepujde cepel zasouvat. Ono jako na larp dobry, ale pokud to mysli vazne, byly by potreba nejdriv nejake testy v realnem sermu.
Pokud pritom nebudou viset na zebriku, nebo se plizit ve vysoke trave, tak bych si vsadil spis na klasickou pochvu.
22.12.2018 08:31 - malkav
krytah: Kus toho videa jsem viděl a i ta vyrobená pochva nekryje ostří na víc jak půlce čepele, nehledě na to, že je to neforemná dřevěná deska na zádech. Ale budiž. S tím něčím měkkým jsem to už potom nepochopil. Nejde mi o to, že to bude nepohodlné, ale že pokud přes to hodíš batoh, tak zase nemůžeš tasit, protože čepel bude procházet mezi ramenními popruhy a celou délku čepele tahat ze zad je prostě peklo (samozřejmě krátký meče nebo tesák by asi šel, ale zase tref se poslepu zpět do pochvy ;) ).

sirien: Obávám se, že "hodit pod plášť" ti udělá dost medvědí službu, protože v tu chvíli zase rušíš tu možnost tasit ze zad kvůli "polopochvě", bylo by třeba nejdřív shodit plášť a výhoda je v čudu.

Šaman: Souhlasím, jen si myslím, že pokud by to mělo šanci na úspěch, tak by to už dávno někdo v historii za nás otestoval. Podle mě patří na záda batoh, ne pohotovostně nesená chladná zbraň.
22.12.2018 08:50 - efram
Já osobně si myslím, že nošení zbraně na zádech je jen super cool vychytávka pro fantasy tažení a filmy, protože to prostě pěkně vypadá. Snad kromě Ninjutsu (a jak bylo poznamenáno je to hlavně délkou zbraně) jej v historii snad ani nenajdeme. Možná při přesunu jako zavazadlo. Myslím si, že se pak spíš hledají důvody, proč je to vlastně reálné, ale reálně by to nikdo moc nepoužíval. To ovšem nebrání mít v dobrodružství zástupy bojovníků, kteří mají své zbraně na zádech :)

Už na tom videu je vidět hlavní nevýhoda, kterou už tu také někdo zmiňoval, a to velké odkrytí celého hrudníku bez možnosti se bránit. Když by takto tasil a protivník by se přibližoval (měl by v ruce schovaný nůž) a to i ze vzdálenosti delší 10 metrů (klidně 20-30m) tak nasprintuje tak rychle a smrtelně ho zraní tím nožem, že i kdyby stačil obránce tasit nemá šanci.

Podobnou paralelu bychom našli například u sebeobrany. Tam si lide také některé věci idealizují :); jako například zde: neviditelná síla myšlenky
22.12.2018 10:39 - Haplo
Jajaj, vy byste na těch zádech nosili věcí...Shad zmiňuje pohyblivost a předvádí ji se samotnou pochvou ale kdo z vás by chtěl dělat kotouly s batohem na zádech?! Teda, pokud chcete skončit jako chrobáci. Dobrodruzi sice s sebou tahají batoh, ale pokud se dostanou do situací kde předpokládají zvýšenou frekvenci nutnosti náhlých akrobatických pohybů, bude batoh asi první věc která půjde dolů. Většinu věcí ale stejně mohou mít v sedlových brašnách svého věrného oře, který čeká u vstupu do Morie.
A mimochodem, nechtěl bych na těch zádech tahat obouručák. Ten byl buď v rukách nebo někde hezky složený, přeci jen, není to žádná příruční zbraň. A pokud jste ho chtěli v pohotovostní poloze, měli jste ho v ruce opřený o rameno.
22.12.2018 10:51 - sirien
malkav píše:
ale že pokud přes to hodíš batoh, tak zase nemůžeš tasit, protože čepel bude procházet mezi ramenními popruhy

Nebyl bych si nutně tak jistej že to bude problém. Ten batoh taky může mít nějakou vhodnou konstrukci a tady děláš soudy na základě toho cos viděl na improvizované "proof of concept" modelové pochvě. Podobně s tím pláštěm. Všiml si že ten meč tasí stále z jednoho místa - tím vychýlením to místo nepřesouvá, jen mění úhel ve kterém ten meč táhne. Dokážu si představit že to bude fungovat s pláštěm a i s vhodným (!) batohem. Jestli by to fakt fungovalo nebo ne bych už musel jít vyzkoušet.

Představa že něco bylo určitě otestované jen protože by to mohlo být výhodné - to asi neberu, takhle svět nefunguje. Hromady inovací čekaly věčnost na to až je zkusí někdo, kdo "nevidí, že to je zjevný nesmysl". Nebo na někoho koho to vůbec napadne zkusit i přes úvodní obtíže. A kdo o tom pak přesvědčí ostatní. Tzn pokud by takovéhle nošení zbraně vyžadovalo změnu designu pochvy plus třeba úpravu batohu plus změnu zvuku hromady lidí kteří "prostě ví, ze tohle je blbost", tak to klidně může být lepší a přitom historicky nepoužívané. Navíc když to je výhodné jen pro určité případy (cestování...) zatímco pro jiné ne (v bitvě může být efektivnější mít meč u pasu, v civilu ve městě jsou zas ohledy na mnohdy nepraktickou módu).

Z mojí (velmi malé) zkušenosti bych podobnou pochvu nejspíš ocenil třeba při jízdě na koni, kde meč u pasu (cokoliv u pasu) může být místy dost otravnej.

efram píše:
Už na tom videu je vidět hlavní nevýhoda, kterou už tu také někdo zmiňoval, a to velké odkrytí celého hrudníku bez možnosti se bránit.

To je diskutabilní. Na tasení od pasu máš techniky (všude - v Iaido a Kenjitsu stejně jako v HEMA nebo v Kali...) a taky se to musí trochu umět. Tady sme viděli jen ten koncept pochvy. Kdyby jí někdo chtěl používat tak si nějaké techniky taky vytvoří - nejspíš něco jako krok zpět levou nohou, rovnou si bokem a zbraň v tu chvíli tasíš shora (! vcelku výhoda samo o sobě) přímo proti protivníkovi, efektivně možná rovnou do protiútoku. Možná to není tak dobré, možná to je ale i lepší, možná na stejno...

Skoro mám chuť jít se zeptat Roberta jestli by to se svejma lidma nešel vyzkoušet, on má podobné experimenty docela rád a šermu rozumí fakt hodně :)
22.12.2018 11:09 - efram
sirien píše:
To je diskutabilní. Na tasení od pasu máš techniky (všude - v Iaido a Kenjitsu stejně jako v HEMA nebo v Kali...)


jistě, ale taseni od pasu ma výhodu, že máš ruce vlastně pořád před sebou a kryješ si důležité orgány. Zatímco při tasení shora se celý odkrýváš. Ale ano jistě je to jen teorie.
22.12.2018 11:22 - sirien
efram píše:
taseni od pasu ma výhodu, že máš ruce vlastně pořád před sebou

Jako jo, ale zase je máš dole, takže si nemůžeš moc krýt hlavu. Pro tasení proti útočníkovi co je už blízko to asi fakt bude lepší, proti útočníkovi co se teprve přibližuje na dosah už bych si tou výhodností tak jistý nebyl.
22.12.2018 11:27 - efram
jde o to, že obecně mají lidé dost falešné představy o tzv. bezpečné a kontaktní vzdálenosti.

na hlavě mam helmu ne ! připadně čelenku z tvrdé kůže :)
22.12.2018 11:42 - krytah
To zas můžu říct, že na těle máš brnění. :)
22.12.2018 11:50 - efram
jak kdo, vem si třeba ženy a jejich typické brnění (které ve fantasy vyžadují u svých postav) nic nezakrývající
22.12.2018 12:40 - krytah
Ale teď jsem trochu zmatenej, buď se bavíme o reálu (kde mají ženy stejná brnění, jako muži) nebo se bavíme o fantasy atd., u čehož jsme se už dříve shodli, že jde hlavně o efekt a nemusí se moc řešit realističnost.
22.12.2018 12:50 - sirien
Efram: Jenže ve fantasy kováři do těch ženskejch zbrojí zakovávají speciální magii, která způsobuje, že ty zbraně automaticky jdou proti tomu kusu zbroje a ne proti odhalené kůži. Ví přece každej, ne?

(Jinak nějak nevim jak představy laiků o bojových vzdálenostech souvisí se samotnými technikami tasení zbraně lidmi co to mají natrénované.)

efram píše:
jako například zde: neviditelná síla myšlenky

To je ve skutečnosti hrozně smutnej případ.

Mimochodem tady kolega (sám ex-praktikant Bulshidó, který naštěstí prozřel...) má docela zajímavou teorii ohledně toho jak je možné, že mu to ty jeho žáci žrali a "hráli" s nim.

(Jinak pro zájemce ten jeho channel fakt můžu doporučit, zejména od doby cca 2-3 roky zpátky. Býval to velmi zapálený fundamentalistický zastánce aikida, kterému to nedalo a fakt si šel zkusit jak to funguje proti MMA atp. - potom, co dostal strašně po tlamě, tak se otřepal a fakt se z toho šel poučit a na tom channelu je vidět jak postupně zkouší to a ono a upřímně hodnotí jak mu to ne/fungovalo a proč a tak. EDIT: tady to vcelku hezky shrnuje v průletu svojí "keriérou")
22.12.2018 13:28 - efram
krytah píše:

Ja jsem tak trochu vtipkoval.

Nicmene tasit shora mi prijde mene vyhodne.....
22.12.2018 13:31 - efram
sirien píše:
Jinak nějak nevim jak představy laiků o bojových vzdálenostech souvisí se samotnými technikami tasení zbraně lidmi co to mají natrénované


Myslel jsem to pro tuhle debatu zde, pripadne pro ctenare. Reakcni doba a vzdalenost je velkym kamenem urazu v podobnych diskusich
22.12.2018 13:41 - malkav
sirien: Samozřejmě nelze dokazovat neexistenci něčeho :) Takže opravdu nehodlám dokazovat, že to tak nešlo. Jen tento způsob považuji za natolik komplikovaný (hlavně v nutnosti upravovat vlastně polovinu oblečení), že je to neefektivní. Ten upravený plášť by mě fakt zajímal. On totiž na tom videu využívá toho, že má čepel už od poloviny tasení de-facto svobodnou a nemusí ji táhnout rovně přes rameno, ale může odklonit od zad nebo vyklonit do boku. Prostě ze zad se přes rameno tahá blbě cokoliv, co je delší, než tvá paže.

Mimochodem nevím jestli se pletu, ale nepoužívala se při jízdě na koni pochva přidělaná k postroji koně? Nejsem koňák, tak mě možná deformují "historické" filmy :)
22.12.2018 14:17 - sirien
malkav píše:
Ten upravený plášť by mě fakt zajímal.

by nemusel bejt ani moc upravenej, stačilo by že by nešel těsně kolem krku ale (třeba jen na pravý straně, bohatě by stačilo) by šel spíš až přímo přes rameno, to by mělo nechat dost prostoru pro ten meč za ramenem. Samotný tasení Ti to pak neovlivní - tasíš pořád přes stejné místo které je někde v půlce šířky ramene, jen změníš úhel vychýlenim tý čepele do strany. V čemž Ti plášť nijak zvlášť bránit nebude.

U pláště s kápí by to už mohlo být víc limitující, protože ten meč přes rameno pod pláštěm efektivně zruší pointu toho mít ten plášť s kápí (tj. ochranu před deštěm, z části i větrem atp.)

Ale jako nevim jak moc o tom má smysl spekulovat - i kdybych měl náladu zkoušet si s tim hrát a experimentovat s různejma možnostma tak teď ani nemám poruce meč a mám pocit že půlka věcí co budou reálně problém člověka z hlavy nenapadne - jenže podobně bez toho aby to člověk měl přímo na sobě ho nejspíš nenapadnou ani mnohá možná řešení.

malkav píše:
Mimochodem nevím jestli se pletu, ale nepoužívala se při jízdě na koni pochva přidělaná k postroji koně?

Používala, minimálně někdy a někde (na tohle fakt taky expert nejsem), ale to má zas nějaké další svoje nevýhody (např. musíš mít pochvu v postroji koně...) Opět to je na téma "historicky to nevadilo, fantasy adventuring je ale úplně jinej kontext při němž by mohlo dávat dost smysl mít to jinak".
9.1.2019 15:38 - Haplo
Něco od Shada o ženském brnění.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.10875582695007 secREMOTE_IP: 34.237.245.80