Kultura

sirien
11.7.2016 22:46
Realistický boj (chladné zbraně)
Motáme se kolem tohodle tématu v X diskusích, tak asi bude dobrý to trochu centralizovat ať se to dá i dohledávat.
7.8.2018 07:49 - Jerson
LokiB píše:
Mám za to, že jsou přesvědčení, že ano. Ne že by snad po tom toužili, ale myslí si, že to nějakou váhu má. Jak zareagují v konkrétní situaci, kdy z ničeho nic na ně někdo vytáhne kudlu? Ví bůh.

Loki, já mluvím o situaci, kdy bude potřeba rychlého tasení a střelby, protože to se musí učit speciálně. To že lidé mají pistoli pro sebeobranu, aby mohli útok odvrátit už jen tím, že ji vytáhnou, nebo jsou odhodláni střílet poté, co ji normálně vytáhnou je něco úplně jiného.
Mluvím o tom, že pistole je pro obranu celkem dobrá, protože situace, kdy na člověka útočí bez předchozího varování nebo náznaku někdo s ukrytým nožem není tak moc častá.

Se Sirienem vedeme tuhle diskusi už deset let na základě videa, ve kterém byla situace, kdy policajt vidí týpka s nožem, týpek s nožem jasně deklaruje svůj záměr zaútočit, pak se vrhne k útoku a policajt se pokusí bránit střelbou z pistole. V tom videu to nestihl. Sirien z toho vyvozoval, že obrana pistolí proti noži na méně než sedm metrů je k ničemu a nedá se stihnout, já tvrdil, že kdyby měl policajt pistoli ve vhodném pouzdře a uměl tasit, tak se ubrání, nebo má alespoň šanci útočníka vážně zranit.

A jednom srazu došlo i k praktickému pokusu s airsoftkou (manuální), kdy jsem stál proti Sirienovi na sedm metrů s pistolí za opaskem (tedy ani ne ve správném pouzdře). Když jsem ji musel natáhnout, tak jsem vystřelil ve chvíli, kdy na mě Sirien útočil (do něj). Když jsem ji měl nataženou, vystřelil jsem poprvé na čtyři metry, podruhé už by to bylo až po kontaktu (protože manuální airsoftka).

(Pak jsem nějaký čas trénoval rychlé tasení a střelbu s plynovým Desert Eaglem, a jsem si celkem jist, že kdybychom to zkoušeli znovu, tak bych ho zasáhl minimálně třikrát, a pokud by neměl ochrannou helmu a silnou mikinu, možná by si ten útok rozmyslel i proti té airsoftce, protože zásah do hlavy dokáže člověku zkazit den.
Nicméně k dalšímu opakování už nedošlo, jen od té doby se k téhle debatě občas vracíme, zejména když někdo najde video s jinými vstupními podmínkami (jako třeba skrytě připraveným nožem.)

Jinak do záznamu říkám, že dobrý střelec - ten, který se pokaždé trefí do přibíhajícího člověka - by mnohem lépe využil tázer, který zastavuje na 100% (pokud funguje), a stačí zásah kamkoliv do těla.
7.8.2018 09:34 - Aegnor
Jerson píše:
Siriene, kolik bylo útoků, kdy se útočník znenadání rozběhl na někoho s ukrytým nožem a ukázal ho až na půli cesty? Na jedné straně voláš po reálné situaci, na druhé straně stavíš umělého útočníka, který není pod vlivem adrenalinu a strachu, protože na rozdíl od nože ho může zabít na pět metrů i omylem vystřelená rána z pistole.

Tak když si třeba vezmu tu demonstraci Doug Marcia, tak jsem to pochopil tak, že počítají s nejméně výhodnou situací (ukrytá zbraň, protivník se prvně rozběhne a až pak vytahuje nůž, zády k útočníkovi ...) a tu cvičí, protože cokoliv výhodnějšího (pro obránce) už bude jenom jednodušší.
Jerson píše:
Když tu situaci postavím obráceně, a bude na tři metry útočit týpek s pistolí, tak obránce s nožem bude úplně stejně v řiti jako v tomto případě, protože i když bude teoreticky v dosahu, prakticky nebude schopen nic udělat

Myslím si, že v situaci, kterou teď zmiňuješ (útočník obránci vyhrožuje zbraní, všichni ví, že může téct krev), tak je pro obránce výhodnější být ten s pistolí. Pokud stojí útočník s nožem tři metry od obránce a má vytaženej nůž ("naval prachy dědku" :-) ), pak když obránce zahájí tím, že tasí pistoli a začne zvětšovat vzdálenost, tak útočník s nožem toho fakt moc nenadělá, protože se prostě nedokáže dostatečně rychle rozhýbat. Naopak když mám pistoli a už na obránce mířím, tak jakmile začne tahat nůž, tak už můžu střílet a ustupovat.

LokiB píše:
Popravdě, když to opravdu vůbec nečeká, tak bych nedal moc ani za reakce opravdickejch profíků. A nakolik je kdo schopnej odhadnout v reálný situaci, aby mu hned secvaklo "hele, tohle MŮŽE skončit třeba ... prásk prásk" ...

Přijde mi, že profíci (jakože armádní speciální jednotky a podobná svoloč) se primárně budou snažit udržet si prostor. Tj. když se okolo nich někdo rozběhne, tak mu hlavně dostatečně uhnou z cesty a teprve potom budou nějak řešit, jak moc je ohrožuje.
7.8.2018 13:28 - Jerson
Aegnor píše:
Tak když si třeba vezmu tu demonstraci Doug Marcia, tak jsem to pochopil tak, že počítají s nejméně výhodnou situací (ukrytá zbraň, protivník se prvně rozběhne a až pak vytahuje nůž, zády k útočníkovi ...) a tu cvičí, protože cokoliv výhodnějšího (pro obránce) už bude jenom jednodušší.


Nevím, zda se na tomhle dá něco cvičit - vytáhnout pistoli a střílet na běžícího, když nevidíš že by měl nějakou zbraň a ani nijak nehrozil je hodně hypotetická situace a v reálném životě to asi nikdo neudělá. Co jsem četl, tak sebeobrana pistolí se cvičí tak, že na simulované procházce parkem potkáš několik osob, přičemž jedna nebo více z nich můžou být útočníci. Střelec ale nesmí vytáhnout pistoli nebo ji dokonce použít proti člověku, který ho nijak neohrožuje.

To co psal Sirien jako výtku platí - je dobré umět rychle tasit, ale hlavním problémem je vědět na koho a kdy máš tasit.

Aegnor píše:
Myslím si, že v situaci, kterou teď zmiňuješ (útočník obránci vyhrožuje zbraní, všichni ví, že může téct krev), tak je pro obránce výhodnější být ten s pistolí. Pokud stojí útočník s nožem tři metry od obránce a má vytaženej nůž ("naval prachy dědku" :-) ), pak když obránce zahájí tím, že tasí pistoli a začne zvětšovat vzdálenost, tak útočník s nožem toho fakt moc nenadělá, protože se prostě nedokáže dostatečně rychle rozhýbat.

Tady s tebou Sirien rozhodně nebude souhlasit a já osobně nevím, tři metry mi na takovou situaci přijdou málo. Asi bych napřed hodil peněženku před sebe na zem a tasil pistoli až když se k ní týpek s nožem skloní.
7.8.2018 13:44 - sirien
Jen krátce. Nevím jak na metry, musel bych to změřit. Při oboustranně tasené zbrani na kontakt beru nůž, na jeden dlouhej krok pro dosah (což je o trochu dál než většina lidí myslí) pořád nůž, vcelku bez váhání. Na dva dlouhé kroky... to může být tak ty tři metry? to je už hodně nejasný a spíš o tom s čím si je člověk jistější (taky je otázka jestli je jen taseno nebo i namířeno). Na delší vzdálenost už je ta pistole asi lepší - resp nejspíš by nešlo zaútočit nožem bez toho aby člověk chytil nějakou kulku, ale pokud by byl útočník magor tak ho to nemusí zastavit a může to hravě skončit kontaktem, což by znamenalo minimálně zranění, možná double kill. Aby ta pistole "zajistila" bezpečí i proti sebevražednýmu magorovi tak podle mě potřebuješ tak pět kroků vzdálenosti. Čtyři když to čekáš a víš jak uhnout.

Hodit peníze na zem a pak střílet je už jiný level taktiky než o jakém se bavíme. Pro USA asi dobrý, u nás bych se na to vykašlal protože obhájit to pak u soudu by nemuselo být easy.
7.8.2018 14:04 - Aegnor
Jerson píše:
Co jsem četl, tak sebeobrana pistolí se cvičí tak, že na simulované procházce parkem potkáš několik osob, přičemž jedna nebo více z nich můžou být útočníci. Střelec ale nesmí vytáhnout pistoli nebo ji dokonce použít proti člověku, který ho nijak neohrožuje.

Tak jako ta sebeobrana se skládá (ultimátně) ze dvou věcí - identifikování hrozby a samotné obrany proti útoku. Já tak nějak celou dobu mluvil pouze o té druhé části.
7.8.2018 14:22 - LokiB
sirien píše:
Na dva dlouhé kroky... to může být tak ty tři metry


hele, metr a půl krok neuděláš. vojenský krok je 3/4 metru, když se dělá dlouhej krok, například při odměřování volného přímého kopu ve fotbale, tak se počítá tak jako přibližně metr, ale většinou je to o něco méně.

Jerson píše:
Co jsem četl, tak sebeobrana pistolí se cvičí tak, že na simulované procházce parkem potkáš několik osob, přičemž jedna nebo více z nich můžou být útočníci. Střelec ale nesmí vytáhnout pistoli nebo ji dokonce použít proti člověku, který ho nijak neohrožuje.


a jak tedy to cvičení probíhá? Theatre of mind?
7.8.2018 14:52 - Jerson
sirien píše:
Hodit peníze na zem a pak střílet je už jiný level taktiky než o jakém se bavíme. Pro USA asi dobrý, u nás bych se na to vykašlal protože obhájit to pak u soudu by nemuselo být easy.

Říkám tasit - střílet se dá později :-) Ale v mém případě je to stejně jen teoretická možnost.

Aegnor píše:
Tak jako ta sebeobrana se skládá (ultimátně) ze dvou věcí - identifikování hrozby a samotné obrany proti útoku. Já tak nějak celou dobu mluvil pouze o té druhé části.

S tím souhlasím, a druhou část je nutné hodně natrénovat, ale bez té první části je celkem k ničemu. Modelové situace, o kterých jsem četl, prostě s útokem pomocí ukrytého nože nepočítají a střelba proti nim se netrénuje, nebo jsem o tom alespoň neslyšel. I když už je to pár let, co jsem se tím zabýval.

LokiB píše:
a jak tedy to cvičení probíhá? Theatre of mind?

Upravená střelnice, zástěny, křoví, možnost zastínění prostoru. S ostrou zbraní to jsou lepenkové postavy útočníků se zbraní a civilistů, kdy dochází na tu střelbu na terč, a v druhém případě je to pistole s cvičnou municí (nevím co se tím přesně myslí) a živí instruktoři a kompars, kteří vytváří různé modelové situace. Nevím nakolik se to blíží realitě, ale člověk si alespoň vyzkouší, jak má reagovat v případě, že po něm něm někdo v nočním parku chce připálit cigaretu, nebo když dvojice muž-žena vyleze z křoví.
7.8.2018 15:00 - sirien
Loki: Do té vzdálenosti nepočítám jen ten krok, ale i dosah který tím získáš.
28.8.2018 20:00 - sirien
Splitting Bullets with Butter Knives: Penn & Teller Tell a Lie

oh my :D Klasickej katana trik s nožem na máslo :D
29.8.2018 01:34 - Hunter
Mozna stupidni poznamka k tematu, ktere vyhaslo, ale zraneni nozem jsou dle doktoru snaze lecitelna, ergo je sance na preziti vyrazne vyssi i pri vicenasobnem pobodani. Statistiky si ostatne urcite dokazete dohledat. U vicenasobnych strelnych poraneni to bohuzel tak radostne zdaleka neni.
Aneb beru pistoli pro vetsi ucinek a silnejsi efekt zastraseni v ceskych souvislostech.

Ale bokem, vyznate se nekdo v novodobych savlich? Docela rad bych si poridil funkcni chladnou zbran, kos na ruku je nutnost, bodat se mi nechce casto, pouziti jako pesi. Na druhou stranu o savlich z 18. a 19. stoleti (natoz 20. a 21.) vim bohuzel prilis malo :-) Kord mi tak prijde sice lepsi, ale vlastne nemam srovnani, neb jsem se s moderni savli nikdy neucil. Pouziti - proti osobe/osobam vybavenym horsimi zbranemi na blizko (baseball bat, tyce, macety, noze) a na obranu proti nim (v kontextu mam taseno a vim o utocnicich).
EDIT: Odkazy na kvalitni videa, souvisejici zdroje informaci a take ceske skoly savle funkcne ucici, vitany :-)
29.8.2018 02:50 - sirien
Hunter píše:
Mozna stupidni poznamka k tematu, ktere vyhaslo, ale zraneni nozem jsou dle doktoru snaze lecitelna, ergo je sance na preziti vyrazne vyssi i pri vicenasobnem pobodani.

Ujišťuju Tě, že kdyby ta statistika zahrnovala jen zranění od lidí co věděj, jak s nožem zaútočit, popř. třeba "jen" od lidí, co ten útok myslej vážně, tak by to tak nebylo. (Pokud někde čteš že někdo někoho "5x bodnul a dotyčný přežil", tak Tě ujišťuju, že protivník s nožem byl totální amatér).

Pravda, že tohle je prostě naprosto nepopiratelná výhoda střelných zbraní (a důvod, proč historicky převážily, že...) - na to abys s nima někoho zabil potřebuješ řádově menší povědomí o tom, co děláš. Zatimco s mečem většina lidí vlastně ani neví, jak zaútočit. Pokud někdo náhodný vezme do ruky třeba meč a zkusí s ním na někoho zaútočit, tak pokud cíl není totálně zděšenej nebo něco, tak je dost dobrá šance že mu ten útočník ani moc ublížit nezvládne. Pro kratší zbraně to platí míň (amatér zvládne jedenapůlku hůř než obouručák, jednoručku líp než jedenapůlku, mačetu líp než jednoručku a nůž líp jak mačetu...), ale obecně i ten nůž vyžaduje aspoň trochu skillu aby byl ten útok maximálně efektivní (a ten rozdíl mezi "tak nějak bodnu protože mávnu rukou dopředu" a "fakt bodnu a vim co jak" je v důsledku brutální. Doslova). S pistolí na druhou stranu i amatér zvládne tak nějak namířit a stisknout spoušť a pokud se trefí, tak se prostě trefí a ta kulka udělá všechnu ostatní práci za něj. (Tzn. ne, ta situace v RPG kdy nebojová postava failne hod na útok ve skutečnosti neni z realistického pohledu nijak moc nesmyslná...)

Tj. pokud si máš vybrat jestli Tě náhodnej netrénovanej útočník napálí pistolí nebo bodne nožem, tak Tě ten nůž asi fakt vyjde líp. U trénovaného útočníka... to je vpodstatě jedno, vcelku najisto Tě zabije jeden jak druhej.

Vlastně... teoreticky Tě nakonec ta pistole může vyjít i o něco líp, protože když Ti trénovanej střelec dá čtyři kulky do hrudníku a Ty padneš, tak psychologicky vzato Ti už do hlavy ten zásobník spíš nevyprázdní a Ty můžeš mít prostě kliku. Na druhou stranu pokud Tě natankuje trénovanej bojovník s nožem a čtyřikrát Tě bodne, tak máš takřka najisto že a) aspoň tři z těch čtyř bodnutí budou fakt hnusný (nůž protočenej v ráně a vyrvanej v jinym směru dělá fakt hezký věci - a ne, ten útok to nijak nezpomalí) a b) minimálně jedno z nich pude skrz krk. I kdyby to bylo to jedno co nebude nejhorší... tak tam toho je pořád dost kritickýho. A i kdyby ne tak umřeš na ten výčep krve z těch zbylejch tří.


Hunter píše:
Docela rad bych si poridil funkcni chladnou zbran, kos na ruku je nutnost, bodat se mi nechce casto, pouziti jako pesi.

Na co?

Na sebeobranu se na to vybodni a kup si teleskop :) (zcela vážně, solidní kus tupýho kovu, zejm. skladnýho jako teleskop, je pro sebeobranu v mnoha směrech a z mnoha důvodů mnohem lepší; side note: pokud ses ale s ničim podobnym neučil, tak si zcela vážně radši nepořizuj vůbec nic a pokud cítíš potřebu, tak se nejdřív nauč s tim zacházet...)

Kordy (a rapíry a všechny tyhle dlouhý tenký k ruce vyvážený mrchy) jsou primárně bodný a vyžadujou docela specifickej skill (tj. boj s touhle kategorií zbraní je totálně odlišnej od boje čimkoliv jinym, mnohem víc než např. meče/sekyry)

"Moderní šavle" ani nevim jestli existuje (minimálně jako nějakej samostatnej styl). V HEMA se šavle dělá, dominantní styl je pokud vim pruskej / polskej. V Praze znám dost šermířů a některý asi i šavli dělaj, ale naprosto netušim, jestli i učej nebo jak tu sou / nejsou školy. V Brně vim že učí Robert Waschka v Domě Rytířských Ctností (Bohunice... nebo někde za nima, nevim přesně kde tam ta hranice čtvrtí je). Vím že učí historické styly a "fun" styly (pro hry, larpy, dřevárny). Jestli učí případně i sebeobranu... netušim (EDIT: resp sebeobranu jako takovou učí skoro určitě, ale jestli učí i sebeobranu se zbraní netušim). Jako učitel je vpohodě, i když co sem měl možnost poznat tak neni moc "drilovací" - na mě ty semináře co sem byl byly "měkký", dost lidem to ale naopak vyhovuje. Robert je hodně z "fochu" a je docela dost "přístupnej", takže dotazem na něj určitě můžeš získat nějaké kontakty na další lidi jinde případně.
29.8.2018 03:29 - Šaman
Hunter píše:
Aneb beru pistoli pro vetsi ucinek a silnejsi efekt zastraseni v ceskych souvislostech.

Pokud nejsi polda, nebo sekuriťák v práci, tak si nemyslím, že by byla nějak reálně užitečná. Musí se nosit skrytě (takže při nějakém přepadu není okamžitě při ruce), samotné ohrožování tou zbraní (třeba i jen výhrůžné) je myslím trestný čin a hlavně pokud je to na krátkou vzdálenost, tak už tak nezastraší. A její použití si musíš hodně dobře rozmyslet (a i ten okamžik rozmýšlení může být problém).
Ještě bych to chápal při obraně domu někde na samotě. Než se ti někdo vláme do dveří, tak řekneš že máš zbraň a můžeš i varovně vystřelit do vzduchu. Když toho nenechá, tak se schováš do stínu na druhé straně než jsou dveře, v ideálním případě si dveře nasvítíš bodovou lampou a když vejde, můžeš celkem bezpečně střílet (bezpečně z pohledu akutího nebezpečí i z pohledu zákona). Dokonce máš nejspíš i čas zkusit první ránu mířit třeba na nohy.

Pokud jde ale po chození v noci nějakými nebezpečnými místy, tam myslím pistole moc nepomůže. A hlavně ji nemůžeš použít, ani kdyby bylo útočníků více a vyhrožovali ti, dokud opravdu nespustí útok. Preventivně vystřelit na někoho, kdo se k tobě blíží, to je o kriminál. A přitom pokud ho přiblížit necháš, jsi lama :)

Nejlepší obranou v takovém případě jsou rychlé nohy, pokud bych chtěl zbraň, volil bych krátkou tyč (nebo tonfu, pokud s ní pravidelně trénuješ), protože se dá použít i v obraně, je poměrně bezpečná i z pohledu zákona a klacek se dá sehnat z provizorních zbraní asi nejlíp. A pak ty rychlé nohy.

Jo a nezapomeň, že pokud máš pistoli u sebe, jsi jako za volantem. Nemůžeš si dát ani pivo. Natož tu zbraň potom použít, nebo jen ukázat.
29.8.2018 07:54 - Jerson
sirien píše:
Ujišťuju Tě, že kdyby ta statistika zahrnovala jen zranění od lidí co věděj, jak s nožem zaútočit, popř. třeba "jen" od lidí, co ten útok myslej vážně, tak by to tak nebylo. (Pokud někde čteš že někdo někoho "5x bodnul a dotyčný přežil", tak Tě ujišťuju, že protivník s nožem byl totální amatér).


To vyjde úplně nastejno se střelnou zbraní - 95% postřelených, kteří se dostanou k lékaři, přežije. Samozřejmě ti co zemřeli na místě ze statistiky vypadnou, stejně jako ze statistik snadnosti léčení řezných ran vypadnou všichni, kteří byli bodnuti nebo říznuti profíkem, ti se k doktorovi často ani nedostanou, a když se doktor dostane k nim, tak jen konstatuje smrt.

Jinak profík se pozná až potom - dokud nožem někoho skutečně cíleně nezabiješ, tak nevíš, jak jsi v tom dobrý. Stejně tak pokud někoho nesejmeš pistolí (nebo samopalem). A můžeš mít výcvik jaký chceš, klidně i výcvik URNA. Takže reálně těch "ví, co dělají" moc nepotkáš. Můžeš potkat lidí "vím, kam a jak bodat/řezat".

Šaman píše:
Pokud nejsi polda, nebo sekuriťák v práci, tak si nemyslím, že by byla nějak reálně užitečná.

Lidé nosící zbraň říkají opak - víc situací jsi schopen vyřešit v klidu, protože
pistole u sebe snižuje míru stresu v dané situaci (ne u všech), a pokud se opravdu cítíš ohrožen, můžeš pro svou sebeobranu něco udělat. Navíc se naučíš, kdy pistoli můžeš - a máš - vytáhnout, aby z toho nebyl průser, a nejspíš poznáš lidi, kteří se zvládáním takových situací mají zkušenost. A když o to půjde, tak naučit se rychlé tasení skrytě nošené zbraně a střelbu můžeš taky.

Šaman píše:
Preventivně vystřelit na někoho, kdo se k tobě blíží, to je o kriminál. A přitom pokud ho přiblížit necháš, jsi lama :)

Tohle není pravda - nestřílíš "preventivně", ale v sebeobraně. Pokud k tobě půjdou čtyři vyholení týpci s tyčema v rukách a jasným úmyslem ti ublížit, máš právo se bránit střelbou. Ale to všechno ti při dělání zbrojáku vysvětlí.

Šaman píše:
Nejlepší obranou v takovém případě jsou rychlé nohy

To jen v případě, že umíš skutečně rychle utíkat, máš kam, a hlavně nemáš u sebe někoho, kdo je pomalejší než ty - typicky partnerka, dítě, rodič. Útěk není obrana, utíkat můžeš vždycky, i když máš pistoli.
29.8.2018 09:01 - LokiB
sirien: to není jen o technickém sillu. Pistole střílí víc "nezúčastněně". Prostě jen zmáčkneš kohoutek. Což sice není psychicky jednoduché, ale je to řádově jednodušší, než do někoho opakovaně zarážet kudlu, cítit odpor jeho tělo, kterým se prořezáváš/propichuješ. Prostě psychické zábrany daleko více brání tomu, vést účinný útok nožem, než pistolí.
A zejména na "poprvé". Když už to člověk zkusil, jako ten profík, tak už se mu ty bariéry překonávají snáz, nebo úplně padnou.
29.8.2018 14:07 - sirien
Loki: To je pravda, ale samozřejmě jen částečná (jako většina věcí okolo sebeobrany). S pistolí se Ti může stát (...se může mnoha lidem stát...) že vystřelíš, i když nechceš - a to i v případě, že máš trénink (stres, adrenalin, třes ruky...) Ostatně lidí co zvládli postřelit sami sebe není zrovna málo. Podobně ale i s nožem existuje nesčetně případů, kdy někdo někoho bodnul nechtěně - začnou se o ten nůž tahat popř. jeden udělá krok dopředu nebo zakopne a ten s nožem udělá zbrklej pohyb atp. U nože je tohle horší je ne z části nevypočitatelnej i pro trénovaného člověka - na tréninzích když se jede nějakej dril a někdo z něj nějak vypadne a propadne se do nějaké improvizace tak double-kill momenty sou velmi běžný a sem tam se i stane že omylem podřízneš sám sebe (doslova, někde blbě zaútočíš hodně na blízko a najednou máš vlastní ruku na krku a ten druhej to třeba ani nechtěl - neni to obvyklý, ale viděl sem to dostkrát abych to považoval za dostatečně možný).

Ty věci, střelný i chladný, sou nebezpečný. Což je jejich podstata. Někdy mi přijde, že to lidi (a i lidi co maj trénink) podceňujou. (mimo jiné i proto doporučuju lidem na obranu spíš teleskopy než nože - nad tou delší zbraní máš víc kontroly, přehledu, máš s ní lepší vzdálenost a ta tupá tyč je efektivní, ale přitom má mnohem menší riziko fatálního omylu...)

Jerson píše:
Jinak profík se pozná až potom - dokud nožem někoho skutečně cíleně nezabiješ, tak nevíš, jak jsi v tom dobrý.

Pokud si v proaktivní roli tak určitě. Pokud si v té situaci v reaktivní roli, tak už mi to přijde dost pochybný. Něco se děje, někdo Tě přímo ohrozí, zareaguješ, ve stresu provedeš to co si svaly pamatujou.

V kvalitní sebeobraně právě proto existuje koncept "každodenní bezpečné reakce". Zjednodušeně řečeno - pro situaci kdy Tě chytne někdo zezadu za rameno je demence učit se dril ve kterym první reakce je, že dané osobě pošleš za sebe loket do xichtu, protože to skončí jen jednim ze dvou způsobů - buď (pokud si vymatlanej debil) jednoho dne omylem přerazíš zuby kamarádovi / vlastní holce, nebo (spíš) ten dril prostě nepoužíváš a nepoužiješ ho pak ani když se skutečně stane, že ho potřebuješ (protože tělo neni zvyklý ho okamžitě aplikovat na danej podnět). A sice to je hodně ilustrační, ale neplatí to jen pro situace kdy se něco začne dít za Tebou mimo Tvoje zorné pole, ale pro cokoliv (někdo Ti zepředu chytí zápěstí, někdo do Tebe strčí rukou...) - právě protože v dané situaci tělo buď neudělá nic, nebo to, co má nadrilovaný - a Ty chceš aby to co má tělo nadrilovaný bylo to co je bezpečné udělat prakticky kdykoliv. Což sou reakce na nějaké všední podněty, ale pak máš reakce na přímé útoky a opět - pokud něco uděláš, uděláš to co si svaly pamatujou, ne to co si najednou vymyslíš.

Háček je v tom, že samozřejmě sou lidi co psychicky tu situaci nezvládnou (ať už jí maj naučenou sebelíp z tělocvičny) a pak sou lidi co jí zvládnou - máš pravdu že dokud se to nestane tak se to rozlišuje špatně, ale situační trénink zvedá šanci, že zareagovat dokážeš a pokud ten trénink máš, tak pak ten výsledek bude vypadat podle toho.

Jerson píše:
A když o to půjde, tak naučit se rychlé tasení skrytě nošené zbraně a střelbu můžeš taky.

Znám pár lidí co uměj střílet dost dobře a maj zbroják a bouchačku a všechno... a stejně v civilnim životě po chvíli přešli zpátky na teleskopy a nože z naprosto všedních a pragmatickejch důvodů - v ČR prostě není reálná míra ohrožení taková aby ta pistole dávala o tolik větší benefity a oproti tomu míra v níž Tě limituje je dost citelná - žádné pivko s kamarádama po práci nebo k jídlu u večeře, žádné že deš najednou kolem banky nebo úřadu a "vzpomeneš si", žes tam zrovna chtěl něco vyřídit atp. - po pár měsících / letech to většině z nich prostě začlo fakt lézt na nervy.
2.9.2018 12:34 - Boldrick
Nůž je dobrá útočná zbraň. Dokážete s ním překvapit. Lidi co s ním před útokem mávaj jsou pitomci, proti kterejm se dá lépe bránit (vše závisí na tréningu a zkušenostech, ale o tom se více zmiňovat nebudu). Nemusíte ho odjišťovat a celkově je na útok rychlejší. Trefit někoho nožem je spíše snadnější.
Trefit smrtelná místa v boji, je o dost složitější. Zastavovací efekt prakticky nemají.

Rozepíšu dva rozdílné zástupce, naprostá většina pak nějak kombinuje tyto dva nože:
Velký nůž, většinou tesák, je dobrá sečná zbraň (na nůž), ale zabít s ním je problém. Naděláte spoustu škody, ale smrtelná zranění? Snad jen uříznout hlavu :-) nebo celkově nařezat. Samozřejmě krk, ten u bránící ho se člověka dáte špatně.
Blbě se nosí - je velký a vy vypadáte jako blbci.
Lebku s ním v podstatě neprorazíte, mezi žebra se musíte trefit na plocho, hrozí jeho uvíznutí. Bodnutí do břicha nejsou nijak zastavovací. Ale je univerzální a jistý psychologický efekt na útočníka může mít.

Nůž Commandos - malý, lehký, tenký, prostě pro profíky. Jasná útočná zbraň. Dobře se nosí a skrývá. Trefit se s ním je složitější a musíte bodat. Jak zaznělo víše, tuším od Jarsona, dvacet bodných ran dělají břídilové nebo blázni. Neuvízne mezi žebry (opravdu jen výjimečně), nádherně ho vrazíte spodní čelistí do lebky či prodloužené míchy. Když víte kde jsou ledviny, je to super. Ale na obranu fakt ne.

Pistole je oproti tomu na obranu mnohem lepší. Opět viz. Jarson, přidává psychologickou podporu. Na různých diskuzích narazíte na různé názory co se vhodnosti týká.
Velké ráže mají lepší zastavovací účinek, ale kdo by se s tím tahal. Pobíhat s D.Eaglem je magořina, byť ten byl speciálně navržen dle požadavků amerických důstojníků, právě kvůli zastavování. Taky si ho člověk z vejplaty jen tak nepořídí.
Malé ráže se lépe nosí, ale zas tak dobře nezastaví.
Každopádně rychlé tasení nepřipadá v úvahu. Jen diagnostikovaní šílenci by nosili (ještě že nemůžou oficiálně) neustále odjištěnou bouchačku s nábojem v komoře. Není to šetrné ani ke zbrani a je to opravdu nebezpečné, jak ukazuje spousta zkušeností. Na přípravu ke střelbě potřebujete čas, i kdyby pár sekund. Tady je nádherné video, frajer kuknul ve špitále.
https://www.youtube.com/watch?v=S4ebuv-QSeI
Lepší rychlost máte s revolvery, tam máte náboje neustále připravené, ale menší zásobu munice a hůře se nosí.
Záleží i na munici, ale legálně koupíte jen málo ranivou munici, takže k tomu bych se nerozepisoval.

A ranivost, ta je s pistolí lepší než s nožem, ale jak bylo na videu, kdyby byl frajer více připraven, určitě by dokázal ještě po pani vystřelit. Zaplať já, že nedokázal. Vše závisí na rychlosti útoku, i s pistolí můžete šestkrát trefit mimo smrtelná a bolestivá místa a útočník vás podřízne. Zvlášť, je-li útočník vyadrenalinovanej či zfetovanej, pak ani nepřesný průstřel hlavy ho nemusí zastavit. Kulka může sklouznout po lebce a doslova objet mozek, už se to nemálokrát stalo.
Když budete mít trochu času, je pistole neocenitelná. Jak pro majitelku Army Shopu, která do hlavy odpráskla Ukáčko, co s nožem pod krkem držel prodavače jako rukojmí. Soud ji v podstatě hned omilostnil.
2.9.2018 13:43 - Boldrick
Extrémistická vsuvka :-) o dlouhých chladných zbraních.
V naší době, na našem místě je nošení něčeho takového fakt extrém. Meče jsou na sebeobranu docela dobré, ale rychlostí útoku se značně přibližují pistolím.
Ale proti pistoli nepomůžou a nikdo s nožem na vás nepůjde. Což by samo o sobě bylo fajn, ale kolik z nás zná někoho napadeného, jenž utrpěl trvalé fyzické následky napadení nožem.
Nicméně nejlépe ze všeho vychází katana, nebo její kratší verze, jejíž jméno si teď nevybavím.
Kordy jsou možná rychlejší, ale obtížnější na zvládnutí a jejich smrtelnost mimo jiné vyplívala z neexistujících antibiotik a žádné základní první pomoci.

Nevím jak se k tomu staví zákon, ale matně si vybavuji, že dlouhá čepel musí být bezpečně kryta, což pochva na meč neumožňuje. Takže jako zbraň pro sebeobranu jen do prvního fízla. A člověk v kraťasech s mobilem a sluchátky s katanou u pasu by asi byl docela postavička :-)

Nůž vs pistole:
Útočit nožem z větší vzdálenosti než tři metry provozují jen orkové a ISIS. I ty tři metry jsou docela dost, ale na nepřipraveného střelce to stačí. Připravený střelec v našich podmínkách je paranoik, který by zbraň podle zákona mít neměl, nebo někdo kdo vlezl někam, kam příčetný člověk neleze a opět viz zákon.
Vytáhnout skrytou zbraň, odjistit, natáhnout a trefit se, to je v tom fofru docela nářez.
Řešením je nosit zbraň neskrytě: výhoda je, že na vás jen tak někdo nezaútočí a zvládnete rychlejší obranu.
Nevýhoda je, že s ní na dost míst nesmíte, jak tu zaznělo. V MHD se vám ji někdo může pokusit ukrást, kdyby jste ho za to odpráskli asi půjdete sedět. A pro odhodlané útočníky jste první cíl. Jo a pořád ještě jako paranoik vypadat budete i když jím podle doktorů nejste.

Kamarád, profík, co se zbraní týká, na obrázky s přeškrtnutou pistolkou hází bobek. Buď mají jak zjistit, že ji máte a v tom případě musí mít prostory pro odložení zbraně a nebo to zjistit nemůžou a pak je to jedno.
2.9.2018 14:46 - Šaman
Boldrick píše:
Nevím jak se k tomu staví zákon, ale matně si vybavuji, že dlouhá čepel musí být bezpečně kryta, což pochva na meč neumožňuje. Takže jako zbraň pro sebeobranu jen do prvního fízla. A člověk v kraťasech s mobilem a sluchátky s katanou u pasu by asi byl docela postavička :-)

Pokud vím (informace ze secvičné při nalévárně o zbraních typu D - sám zákoníky neznám), náš současný zákon se k tomu nestaví nijak. Předmět je označený jako zbraň jen pokud je to střelná zbraň podle zákona o zbraních a střelivu. Jinou zbraň zákon nezná, dokud není použita. Takže mačeta u pasu není zbraň podle českého zákona.
Pak se prý ještě pojem "zbraň" vyskytuje v trestním zákoníku, kde je za zbraň označen jakýkoliv předmět, který umožnil zesílit útok. To je i dlažební kostka, nebo kružítko… To se ovšem řeší až pokud tím předmětem byl spáchán trestný čin (útok, nebo možná i jen vyhrožování útokem).

Takže z nošení ostrého meče u nás zatím nevyplývají dalši povinnosti, kromě dodržování obecných pravidel o neohrožování. Prý policie může takovou zbraň odebrat (třeba když je člověk nalitej a mohl by tím někoho ohrožovat), ale to bude nejspíš navázáno na obecnější zákony a pravomoce.
(Nevím jak by se tvářili v bance, kdyby tam člověk přišel s obnaženou mačetou, ale to už jsou zase záležitosti těch institucí.)
2.9.2018 14:51 - sirien
Boldric: nic ve zlym, ale tahle teoretická kategorizace nožů s úvahama o tom jak moc ne/uvíznou mezi žebrama mě vždycky pobaví :) (A ne, realitu to fakt nepotkává. Zejména úvahy o tom jak nůž ne/prorazí lebku sou fakt hodně absurdně mimo :D ). Řekněme, že si sem velmi jistej, že kdybych fakt chtěl, tak dokážu člověka naprosto najisto zabít i debilnim švýcarákem (ne že by to byla weapon of choice vzhledem k absenci pojistky čepele a asi by to bylo trochu víc messy než by bylo jinak nutný, ale svojí práci by udělal dostatečně).

Podobně víra v magii stopping effect u ručních zbraní je... brát Ti to nebudu protože mě o tom už nebaví diskutovat s předem přesvědčenejma lidma, ale já bych na to svůj život fakt nevsázel. (Profi armády taky ne, mimochodem, a Americká policie - nejspíš nejvíc střílící ozbrojený útvar na planetě vč. většiny armád - tomu taky nějak moc nedává.) Kdybych měl někomu něco doporučit tak to je "ser na stopping, mačkej to dokud nelehne".

Boldrick píše:
Bodnutí do břicha nejsou nijak zastavovací.

Poď si to vyřikat na fullpower sparing. Dřevákama (kolíkama, teda, zas nejsem takovej magor a sadista abych to vpálil tou dřevěnou špičkou), ne gumákama, aby sis tu ránu správně užil (ne, ostrej nůž Ti tu ránu do břicha nedá, ten se prořízne - tu ránu dostaneš tou pěstí která ten nůž následuje na doraz). (Samozřejmě, co do stoppingu nejde jen o nůž, ale o celou techniku - jenže totéž platí i u té pistole, pokud nevíš jak jí použít dobře, je lepší jí nemít vůbec.)

Boldrick píše:
https://www.youtube.com/watch?v=S4ebuv-QSeI

Zaprvé tahle ženská je trénovaná policajtka.

Zadruhé byla lucky jak svině - na tom zpomalenym záběru je dobře vidět, jak týpek několikrát mířil jejím směrem, jen nestisknul spoušť ve správnou chvíli (což se mohlo stát i náhodou, šokem, překvapenim, omylem...) - ta situace si přímo řikala o doublekill. S nožem by se tomu mohla vyhnout. Na druhou stranu s lepšim výcvikem by se tomu mohla vyhnout i s tou pistolí.

V tomhle směru je lepší příklad ten jak týpek (taky policajt, mimochodem) tušim že v Brazílii (? Myslim že to určitě byla nějaká J Amerika, možná ale Mexiko) sestřelil toho útočníka u bankomatu. Jo, tady to máš, dokonce na tom samym YT channelu. Tak Venezuela. Fakticky horší situace (byl přímo cílem útoku), ale takticky mnohem zvládnutější. A všimni si, že týpek padnul až po čtvrtym zásahu (dobře, IMHO spíš začal padat už při třetim...) - tolik k tomu mýtickému stopping effectu. Tenhle obránce na něj naštěstí taky nevěřil a solil to dokud bylo potřeba.

Boldrick píše:
Nicméně nejlépe ze všeho vychází katana, nebo její kratší verze, jejíž jméno si teď nevybavím.

wakizaši. Nicméně technicky vzato při týhle dýlce zbraně už bych radši šáhnul po úplně normální mačetě. Nositelná a ukrytelná je stejně, práci udělá stejnou, ale je lacinější.

Boldrick píše:
Útočit nožem z větší vzdálenosti než tři metry provozují jen orkové a ISIS

...a gangsteři různého typu atp. Problém je, že ten nůž tahaj až na bližší vzdálenost, protože proč by ho tahali nějak moc brzo a ukazovali Ti ho, když nemusej... jak se tu už řešilo.

Boldrick píše:
Kamarád, profík, co se zbraní týká, na obrázky s přeškrtnutou pistolkou hází bobek.

Upřímně? Fakt doufám, že na to hrozně doplatí a bude z toho mít nějaké problémy (ideálně ztrátu průkazu, zákaz nošení a podmínku), protože přesně tenhle přístup majitelů zbraní mě nehorázně štve. A fakt že to tu napíšeš jako "whatever" příklad mi taky přijde dost patologickej.
2.9.2018 15:43 - Boldrick
Opět mě bereš za slovo.
Zabít můžeš příborovým nožem. Dobře mířená malorážka tě taky zabije. Ale při vyhrocený sebeobraně bych na ně nesázel. Uvažoval jsem vhodnost nožů pro boj.

Do živého člověka jsem nožem nešel, ale něco už jsem zkoušel. Když mě znáš, můžem to probrat u piva.

Zastavovací efekt - větší ráže tě pravděpodobně zlikviduje na méně výstřelů než menší. Co se ti na tom nezdá?
Viz. další: proč by byla nevýhoda málo munice u revolverů? Jak jsem psal.

Bodnutí do břicha - Dej co největší ránu do břicha rukou v které držíš rukojeť nože, ale bez čepele, samozřejmě. Jestli dáš KO jseš borec.
Ale jinak to píšeš dobře. A v dnešní době bys mě asi porazil. Asi bych to přežil KOček jsem už dostal dost. Ale opatrně něco jsem už odbojoval ;-) Ale už jsi se mnou asi bojoval, já jen nevím kdo jsi :-)

Viz vzdálenost - byl to takovej vtípek. Orci neexistujou, ale nikomu to neříkej. Ale jinak píšeš úplně to samý.

Patologickej? V tom případě se nemusíš bát, že pistoli budu mít i já. :-)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.08024787902832 secREMOTE_IP: 44.204.164.147