Střípky

sirien
11.7.2016 22:46
Realistický boj (chladné zbraně)
Motáme se kolem tohodle tématu v X diskusích, tak asi bude dobrý to trochu centralizovat ať se to dá i dohledávat.
26.10.2017 13:11 - Šaman
V tom PP to taky nebyly standardní situace. Poprvé, u Helmova Žlebu, stáli proti pikenýrům, kteří by je rozsekali. Saruman moc dobře věděl, že proti jeho armádě mohou kdykoliv vyslat těžkou jízdu a proto je na cesty vybavil typickou proti jízdní zbraní. ALE těsně před střetem dojde k tomu efektu, že vyjde slunce nad obzor a možná k tomu Gandalf něco přidá kouzlem a skuruti povolí formaci. V tomhle je klíčový rozdíl - najet do pevné pikenýrské formace, nebo mezi bandu cápků s dlouhýma klackama. U Helmova Žlebu bylo přesné načasování otázkou života a smrti.

Při druhém nájezdu u Gondoru už skřeti nebyli vybavení proti jízdě (max krátká kopí), elita právě dobývala hradby a rohanští tak najeli opravdu do boku armády. To, že se jim pár řad skřetích minionů s oštěpy postavilo čelem, to je nemohlo zastavit.

Mimochodem nájezd proti připravené formaci pikenýrů byl i v Ohněm a mečem (nebo Potopa?) - poprvé skončil naprostým debaklem, podruhé se hrdinům podařilo na jednom místě prorazit a tím rozhodit nepřítele a povzbudit morálku vlastních. S plátovými chrániči plecí to asi šlo, ale o úspěchu rozhodovala právě ta kvalita pikenýrů.

P.S. Jackson si ve Dvou věžích několikrát pohrál s tím, že na první pohled sebevražedný nájezd/skok ve skutečnosti nebyl tak sebevražedný, jak to z pohledu kamer vypadalo. U toho nájezdu oslnění skuruti těsně před nárazem ucukli a když Gimli skáče zachránit Aragorna po výbuchu hradeb, tak to vypadá že skáče přímo NA připravené píky… ale ty jsou pár metrů ZA ním. Tomu by se skoro dalo říkat 2D efekt :)
26.10.2017 20:52 - LokiB
sirien: jako jo, však to není o tom, že by HEMA byla nejúčelnější. Popravdě, ono vůbec dneska se učit bojovat kopím je naprd, to nikde nevyužiješ. Možná po válce, to se třeba hodit bude :)

Sám nejsem nijak zažranej do simulací středověku. Jen mě ten pán na chvíli zaujal, jak o tom mluví a vystupuje, na pohled je to celkem sympaťák.

třeba tohle ;) choďte jako ve středověku (horší kvalita zvuku) ... zase, to určitě většina lidí tady zná, ale pro ty co ne
26.10.2017 23:25 - sirien
LokiB píše:
Popravdě, ono vůbec dneska se učit bojovat kopím je naprd, to nikde nevyužiješ

well... samotný boj kopím asi ne, ale tréninkově to je super věc co rozvíjí dost dalších dovedností s jinými zbraněmi a tak (v určitém pojetí, minimálně).

Každopádně si prosím všimni, že jsem nenapsal nic o tom, že by HEMA byla neúčinná nebo nějak špatná. Psal jsem jen, že u nás se to dělá jinak (a we wushu třeba taky) - což je trochu jiný typ tvrzení. Každý styl má svůj kontext a zkoušet např. kopím bojovat po našem stylu v armádní linii by bylo... well, znáš takové ty komedie Jackieho Chana? Myslím, že by to mělo dost podobný feeling.
27.10.2017 00:26 - LokiB
sirien: ono mi asi nebylo úplně zřejmé, kam směřuje to "u nás" ... jestli "u nás v čechách", nebo "u nás v tělocvičně", nebo "u nás v naší době".
zas jako jsem to nebral jsem to nijak útočně a ani neměl potřebu pána hájit. ano, máš pravdu, že jsou různá kopí a různé přístupy, přičemž to z vida není nijak "lepší". jen historicky zajímavé.
7.11.2017 10:06 - Haplo
Mno, ten nástroj na zabíjení dobytka...taky nevím, ale já bych ho nazval sudlice.
Co se týče těch kladiv, přihodím trošku: Když si vezmete váhový rozdíl mezi mečem a kladivem a navíc fakt, že u kladiva je ta masa koncentrovaná na zásahovou část zbraně, jsou pak zásahy bitevním kladivem účinné i díky tomu, že prostě předáte tak mnoho energie, které pak způsobí větší zranění.
Ano zbroje byly několika vrstvé a chránili před různými druhy útoků (sekčné, bodné a právě tlumení nárazu - rozložení síly z jednoho bodu na více), nicméně pokud dostanete takovou silnou ránu, ztratíte rovnováhu a třeba i spadnete.

Ve válečných taktikách se moc nevyznám, na to je expert kamarád, ale to dlouhé nájezdové kopí se nazývá dřevec (též má i svoji turnajovou variantu, ale primárně je tak označované dlouhé jezdecké kopí).
15.11.2017 10:44 - Nuloen
Tady mám video kde mluví o té jateční palici. (to co tam mají je replika nálezu z mohyly v Sutton Hoo)

Na sudlici to trochu pasuje, je to sečná dřevcová zbraň, ale spíš bych to hodil mezi halapartny, ty jsou vyloženě vytvarovány jako sekera, a některé mají na druhé straně místo háku kladívka.
4.2.2018 20:23 - sirien
Mattovo docela zajímavý video - oficiálně na téma katana, ale ve skutečnosti mnohem víc o dobovejch záznamech z 19. století o pohledu Západu (Britů) na Japonský bojový styl a zbraně - aneb jak moc je skutečně revolver lepší, než katana (resp. meč). (spoiler: Britští důstojníci nebyli s revolverama extra happy a byli docela rádi za šavle)

Katana vs Sabre: More European accounts of Japanese swords and sword fighting
28.5.2018 14:06 - Log1=0
Nemůžu najít vlákno Realistický boj (palné zbraně), tak mě kdyžtak přesměrujte:
Jaké jsou ne/výhody brokovnic atp. oproti kulovnicím atp.? Kdy je lépe mít jeden projektil a kdy broky?
28.5.2018 16:05 - Tarfill
Log1=0 píše:
Jaké jsou ne/výhody brokovnic atp. oproti kulovnicím atp.? Kdy je lépe mít jeden projektil a kdy broky?

Jsi si jistej, že se ptáš na správným foru? ;-)
28.5.2018 16:55 - Log 1=0
Já si jsem dokonce jistý, že se tu kdysi dávno podobné kraviny řešily.
28.5.2018 20:11 - Boldrick
Zdravím
Výhoda broků, je větší rozptyl. Takže se s nimi lépe trefíš, na kratší vzdálenost - cca 20m možná 30m. Samozřejmě se vzrůstající vzdáleností je menší (a teď omluvte neodborné výrazy) síla působící na cíl, tudíž zastavovací účinek a snad i zranění, ale to je opravdu o tom jak se trefíte. Důležité je, že brokovnice nemá vývrt hlavně.
A dá se do ní nabít kule, respektive patrona s kulí. Ale běžně se to moc nedělá, spíš je to pro americký fajnšmekry :-)
Kule funguje v podstatě jako kulka a ranivost je stále značná i s větší vzdáleností. Nicméně brokovnice nemají žádná vychytaná mířidla, takže se zase dostanete na cca 20m. Samozřejmě trénovaný střelec se dostává dál :-)
Používají se hlavně na menší zvířectvo.

Kulovnice, oproti brokovnici, je primárně určena na střelbu jednoho projektilu, ale pozor, má vývrt (jaký už si nepamatuju, ale je to na wiki, ostatně je tam toho dost), takže se s ní lépe trefíte i na velkou vzdálenost. Když s ní budete střílet broky tak si zničíte hlaveň.

Upilovaná brokovnice je magořina na vlky (dle wiki) a díky mafii i na lidi.

Brokovnice i kulovnice kopou v podstatě stejně. Opíráte si je o rameno, nijak jinak se z nich střílet nedá. Jak jsem zmínil, míříte hlavní, a to i u pumpy. Na cca dvacet metrů trefím 5 z 10.
Upilovanou brokovnici držíte v natažených rukách u boku či v podstatě stehna. A míříte tak nějak vod voka :-) Rozptyl na deset metrů to má asi metr a kope jak sviňa, ale trefíte se s ní skoro vždycky.

Z krátký pumpy jsem nikdy nestřílel a ani si to moc dobře představit neumím, ale asi to jde, jinak by to cajti nenosili :-)

Výhoda brokovnice/kulovnice oproti jiným zbraním je snadná údržba a má jednoduchý mechanismus. Brokovnice byla nejrozšířenější zbraní na Divokém západě.
28.5.2018 20:13 - sirien
Log: Moc toho vlastně nevim, ale tak laicky:

Brokovnice:
- Mají určitý rozptyl (reálně třeba kruh o průměru 15 cm) který lehoučce snižuje nároky na přesnost
- Malé projektily mají samy o sobě menší energii, což je významné při lovu, protože toho ptáka nechceš tou velkou kulí rozmrdat na hadry
- ...ze stejného důvodu mají ale menší průraznost a relativně rychle ji ztrácí (pancířem broky neprojdou a nějakého tlustokožce spíš rozzuří než zraní)
- při zásahu je nicméně "úder" poměrně adekvátní (když Tě ty broky trefí všechny, tak Ti prostě předají tu energii celou)
- Reálně na brokovnici nelze pořádně provést balistiku (malé projektily sou vymrštěny z široké hlavně ve velkém množství naráz - to na nich nezanechá specifické stopy)

Kulovnice:
- Dostřelí dál,
- Projektil letí v dané linii, ztrácí energii pomaleji, tzn. větší efektivní dostřel
- Je průraznější
- Na projektilu lze provést balistické srovnání


...Jerson nebo Ebon (nebo Merlin nebo někdo...) Ti možná řeknou víc.
28.5.2018 20:39 - Jerson
Podle příruček je na cca 50 metrů rozptyl broků asi metr, s tím že záleží na jejich velikosti. Velkých broků je v nábojnici jen pár, malých je pár desítek (cca 20 - 30). U brokovnice hraje roli i zahrdlení hlavně, tedy jakési zúžení u ústí, které broky trochu shlukne k sobě.
A samozřejmě na člověku způsobuje brokovnice velká povrchová zranění, která ale na větší vzdálenost nejsou tak nebezpečná, i když vypadají ošklivě. Běžná kulovnice s ráží okolo 7 mm a celoplášťovým nábojem člověka spíše prostřelí.
28.5.2018 21:09 - LokiB
Log: no tak většina výhoda i nevýhod je zřejmých ... efektivnost zásahu + průraznost + dostřel + přesnost , to vše ve prostěch kulovnic, versus větší šance na zásah u malých pohyblivých terčů díky rozptylu v případě brokovnice.

Plus pochopitelně do brokovnice můžeš nabíjet poměrně dost zábavnejch druhů munice (počínaje obyč slugem až po ... no najdi si dle obrázků :))

Ono i u kulovnice hodně záleží na typu střeliva ... kolem toho jsou podobně žhavé diskuse na netu, jako kolem všech podobných témat (katana vs dlouhý meč ;)).
Jaký průměr, jaká délka nábojnice, kolik prachu, jaké granularity, jaký typ "kulky", atd atd.
I toto, většinou to dost záleží na tom, po čem chceš vlastně střílet. Jestli chceš střelit jelena, nebo prostřelit chlapa za cihlovou zdí či v neprůstřelný vestě.
28.5.2018 21:33 - Boldrick
koukal jsem na to a jen doplním
Kulovnice je v podstatě lovecká puška. Dnes už v podstatě na standartní puškové střelivo. Doby koulí, byť rotujících, jsou už dávno pryč.
Brokovnice může střílet jednotné střely (slugy), ale ta přesnost je menší.

A jednotné střely (slugy) mají obecně větší ranivost než střely hromadné (broky).
28.5.2018 21:55 - sirien
Na druhou stranu, když chceš do vlkodlaka narvat hromadu stříbra, tak do tý brokovnice se to sekaný stříbro líp láduje. A viděl sem někde i variantu brokovnicového náboje střílícího malý kolík z tvrdýho dřeva, což takový upíry určitě potěší - do pumpovačky takovejch nábojů narveš rozhodně víc jak do kuše.
28.5.2018 22:00 - sirien
Shotgun anti-vampire varianta ve variantě improvizované předovky

Varianta s náboji do zezadu nabíjené brokovnice - nějaké další zábavné varianty nábojů viz suggestions.

Damn. Někde sem viděl variantu do pumpovačky s takovejma kratšíma sofistikovanějšíma nábojema...

No, to je jedno, googlete si sami, ideu sem sdělil :)
28.5.2018 22:08 - York
sirien píše:
googlete si sami


Ale kdeže. Spoléháme na tebe, že zabiješ večer googlením strašně zajímavých blbostí za nás ;-)
28.5.2018 23:00 - captain66
sirien: Nac se morit s kolikama, kdyz do brokovnice proti upirum muzes nacpat tohle.
31.7.2018 17:49 - Ebon Hand
Moc pěkné video se simalacemi při napadení nožem na blízko

Siriene, takhle jste to měli dělat a ne na nějakých 5 metrů, to byl naprosto mimozní distanc. :-)
Nick:
Velikost okna: [1] [2] [3]
Zobrazit náhled Zobrazit náhled
Tagy:
Vaše IP adresa není z "bezpečných" adres. Příspěvek se odešlou pouze se správně opsaným kódem. Pokud nechcete opisovat kód, můžete se přihlásit (pokud nemáte účet, nejprve se zaregistrujte), nebo nám poslat informaci na PM a my Vaši IP adresu přidáme.
Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.25783801078796 secREMOTE_IP: 35.172.233.2