Kultura

sirien
11.7.2016 22:46
Realistický boj (chladné zbraně)
Motáme se kolem tohodle tématu v X diskusích, tak asi bude dobrý to trochu centralizovat ať se to dá i dohledávat.
Autorská citace #1
11.7.2016 22:48 - sirien
Znáte tu storku o tom, že je rapír mnohem rychlejší než dlouhej meč a v boji bez brnění dává proti dlouhýmu meči jasnou výhodu?

tak tady se můžete mrknout na srovnávací sparing

(spoiler: ano, je rychlejší, ale ve skutečnosti to pro toho týpka s dlouhym mečem neni žádná hrozná trága a párkrát tam kolegu fakt nehezky sejme)

související: Scholla Gladiatoria na téma srovnání mečů pro duely.


EDIT: zato japanofilové a milovníci katan obecně budou dost zklamáni, ten nedostatek délky tam je zjevně dost cítit.
Autorská citace #2
11.7.2016 23:38 - Aegnor
u Katany vs rapír je škoda, že nepoužíval pochvu. Katana je použitelná i jednoruč, občas se používala i s levoručním Wakizaši, některé školy používají i pochvu (na kryt/blokování nepřátelské čepele). A celkově nejbližší evropská zbraň ke kataně je šavle.

Jinak výhoda rapíru je dle mého názoru v tom, že je rychlejší "od začátku." S jedenapůlí je potřeba se naučit být rychlý, s rapírem to jde hned.
(Jde o rozložení váhy:
-Jedenapůle má váhu v přímé lince a cca 50% na čepeli a zbývajících 50% na hlavici. (Je to teda hodně zhruba, jedenapůle má mít těžiště cca dlaň nad záštitu.)
-Rapír má cca 80% veškeré váhy okolo jílce a těžiště je někde cca na ukažováčku. Zbraň se pak chová úplně jinak a je mnohem rychlejší.
)

A jinak, já bych si k tomu rapíru vzal pěstní štítek:-).
Autorská citace #3
11.7.2016 23:45 - Colombo
Výhoda rapíru je ten, že je to převážně thrusting sword s balancem blízko zápěstí (tedy, podle Schola Gladiatoria). Tím umožňuje velmi dobrou kontrolu špičky. (teď čtu, že si to i napsal)

Katana použitelná i jednoruč? Ano, občas jo, stejně jako one-and-half sword můžeš tlapnout jednou rukou. A jeden magor si založil školu, kde používal dvě katany, v levé a pravé tlapce. To ovšem nic nemění na tom, že katana je obouruční zbraň.
Autorská citace #4
12.7.2016 00:03 - York
sirien píše:
Znáte tu storku o tom, že je rapír mnohem rychlejší než dlouhej meč a v boji bez brnění dává proti dlouhýmu meči jasnou výhodu?

tak tady se můžete mrknout na srovnávací sparing


Problém je, že tihle pánové jsou na stupnici od 0 do 6 tak na dvojce.

Někdo jim například mohl říct, že existuje i jiný směr než dopředu a dozadu (není to triviální natrénovat), že výpad se dá dělat i jinak, než vyrazit přední nohou dopředu a zadní za sebou táhnout (jednou tam před tím týpek s rapírem udělal krok a hned z toho byl zásah), že long sword je poměrně účinná sečná zbraň a sek s pořádným nápřahem je psychologicky poměrně účinná technika (opět ale s tím, že je potřeba udělat alespoň jeden nebo dva kroky směrem k protivníkovi, týpek s long swordem ve většině případů útočí na rapír místo na protivníka). Samozřejmě je na tom taky znát, že se ve skutečnosti nechtěj vzájemně zranit. Další věc je, že tělo je taky zbraň (dá se například navalit se na protivníka, šlapat mu při ústupu na nohy a tak), a že druhá ruka je další nástroj navíc - nic z toho žádnej z nich nepoužil. Jo a neviděj si vzájemně do tváře, což dost mění situaci (nemůžou číst mimiku protivníka). Situace, kdy týpek s rapírem prakticky nehybně stojí a vůbec se nesnaží krýt proti mírně sečenému výpadu shora je absolutně školácká chyba, to samé vzájemný výpad, kdy se oba probodnou. To jsou chyby, které dělá úplně každý nováček (mluvím z osobní zkušenosti ;-)) a je naprosto zásadní se je odnaučit. S rapírem bych taky čekal mnohem víc protivýpadů z rychlého ústupu (ideálně s úkrokem).

Na tomhle skill levelu je délka zbraně fakt hodně zásadní a je to na tom znát - mají dost podobný dosah (rapír má trochu větší díky tomu, že ho drží jenou rukou, ale pár jednoručních výpadů long swordem tam je taky - jde to, jen je to trochu těžkopádnější). Na vyšším skill levelu to podle mě obecně až tolik o délce zbraně nebude - katana například je sice o něco kratší, ale bojuje se s ní lehounce jinak (respektive moc bych se nedivil, kdyby týpek s long swordem hodně trénoval s katanou a bokenem, takové ty protažené výpady sekem jsou přesně katanový styl).
Autorská citace #5
12.7.2016 00:06 - Aegnor
Colombo: Jedna škola s jednoruční katanou je například Niten Ichy-ryu, kde se používá dlouhý a krátký meč (Katana a Wakizaši). Zakladatelem školy je Miyamoto Musashi - rekordman v počtu vyhraných duelů (60, druhý nejvyšší počet je nějakých 33). Nepřijde mi to jako nepoužitelná kombinace.

York píše:
Další věc je, že tělo je taky zbraň (dá se například navalit se na protivníka, šlapat mu při ústupu na nohy a tak)

To samozřejmě je. Ale myslím si, že maximálnímu kontaktu a přechodu ve rvačku se vyhýbaly úmyslně. 1. je to trénink se zbraní, ne obecný, 2. když je natáčejí pro video "zbraň 1 vs zbraň 2", tak by bylo hloupé neustále přecházet do kontaktu, kde zbraně hrají minoritní roli.
Autorská citace #6
12.7.2016 00:13 - Colombo
York: Nic proti, ale zníš jako couch expert. Máš nějaké reference?

Aegnor: odlehlá hodnota? Poměřovat kvalitu zbraně podle toho, že existoval jeden člověk, který s tou zbraní porazil ostatní spíše mluví o kvalitě toho týpka.
Autorská citace #7
12.7.2016 00:22 - York
Colombo píše:
York: Nic proti, ale zníš jako couch expert.


Couch ano, expert ne ;-)

Nováčkovské chyby mám z osobní zkušenosti, v tom mi fakt můžeš věřit. Jinak jsem vypsal konkrétní výtky, takže to můžeš zkonzultovat u povolanějších či z expertních zdrojů - snad ti to aspoň trochu pomůže v tom, na co se koukat a čeho si všímat.

edit: Tak s tím, že ten týpek zjevně trénuje s bokenem/katanou jsem se očividně trefil, v tom druhém videu mu to jde výrazně líp. Doporučuju koukat se mu na nohy, je to místy fakt velkej rozdíl. I tak tam ale má dost výpadů, kde mu nic nehrozí, protože protivník ustupuje a jen se kryje, a přitom mu chybí krok nebo dva, aby seknul protivníka a ne do prázdna. Hmm, zhruba po půlce videa tam zopakuje několikrát za sebou naprosto stejnej pohyb...

BTW pro srovnání kendo - trochu jinej styl a hlavně o dost víc sport, ale opět doporučuju dívat se na to, jak se hýbou a hlavně z jaké vzájemné vzdálenosti útočej. Když se chce protivník vyhnout zásahu ústupem, tak musí udělat sakra hodně kroků, kdyby udělal jen jeden, tak je tuhej.

edit2: Ok, tohle je vysoko nad mým levelem couch expertýzy ;-)
Autorská citace #8
12.7.2016 00:49 - sirien
Aegnor píše:
u Katany vs rapír je škoda, že nepoužíval pochvu.

Jo. A abych byl fér, tak mi taky místy přišlo, že si úplně nehlídá vzdálenost, některé ty zásahy co dostal na první dobrou by myslim měl bejt schopnej odklonit.

Ale ta role délky zbraně tam je vidět hezky i tak.

Aegnor píše:
Jinak výhoda rapíru je dle mého názoru v tom, že je rychlejší "od začátku."

Jako asi jo, ale zase nevěřim, že by ten rozdíl byl nějak děsivej.

Colombo píše:
Katana použitelná i jednoruč? Ano, občas jo, stejně jako one-and-half sword můžeš tlapnout jednou rukou. A jeden magor si založil školu, kde používal dvě katany, v levé a pravé tlapce. To ovšem nic nemění na tom, že katana je obouruční zbraň.

historicky byla používána i jednoručně, obvykle v kombinaci s wakizaši (nebo jak se to píše, já se v těhle japonštinách nikdy moc přesně nevyznal). Zároveň neni tak těžká, aby byl nějakej zvláštní problém jí použít jednoruč (a vzhledem k její délce to i vcelku funguje) - obouruč máš samozřejmě víc síly a kontroly, o tom žádná.

Dualwielding na katany... jako historicky se pokud vím nepoužívalo, ale ke svému překvapení sem kdysi zjistil, že to jako funguje a to dokonce i s delšíma zbraněma než je katana. Dneska bych to dokonce asi i dokázal vzít do ruky. Asi bych si dokázal představit pohodlnější zbraně pro dualwielding (čti: lehčí), ale technicky asi proč ne.
Autorská citace #9
12.7.2016 01:00 - sirien
York píše:
takové ty protažené výpady sekem jsou přesně katanový styl

stejně jako to je součástí různých HEMA škol pokud vim.

Jinak obecně ano, ty týpci jsou zjevně relativně začátečníci a dělaj chyby jak ve vzdálenosti tak v timingu, ale jako uměj to držet líp než mnozí herci z GoT a jsou na srovnatelné úrovni tak od pohledu a mě šlo o tu zbraň. Když zvýšíš skill na obou stranách, tak ten s delší zbraní z toho bude zase o něco schopnější těžit - jak moc se ta výhoda udrží nebo umenší si tipnout netroufnu (sám přímo nešermuju), ale že by zmizela se mi zas úplně nezdá.
Autorská citace #10
12.7.2016 01:00 - York
Další pěknej studijní materiál: jak se dá použít druhá ruka. Pohyb je na tom taky pěkně vidět, ukončujou sice výměny dost brzo (nemaj moc místa), ale i tak.

Tohle je taky vyloženě chuťovka (úkrok).


sirien píše:
jak moc se ta výhoda udrží nebo umenší si tipnout netroufnu (sám přímo nešermuju), ale že by zmizela se mi zas úplně nezdá.


Hele fakt dost. Mrkni se na ty zásahy v tomhle mém posledním linku. Ten z úkroku nebo z chycení protivníkovy zbraně třeba, tam by mohl mít klidně dýku (ok, tou by se mu o dost hůř krylo, ale nějakej krátkej meč určitě) a bylo by to úplně stejně smrtící.


edit: Ještě jeden detail je tady na tom posledním duelu dobře vidět - nekryjou protisekama, kryty prakticky vždycky začínají z kontaktu s protivníkovou čepelí.

edit2: Pomalu a s výkladem.
Autorská citace #11
12.7.2016 01:25 - Aegnor
Colombo píše:
Aegnor: odlehlá hodnota? Poměřovat kvalitu zbraně podle toho, že existoval jeden člověk, který s tou zbraní porazil ostatní spíše mluví o kvalitě toho týpka.

Existoval jeden člověk, který si danou kombinaci vybral, porazil s ní 60 studentů a mistrů jiných škol a založil okolo ní školu. Ze školy poté vznikly tři "vedlejší větve."
To něco říká 1. O tom člověku, 2. O té kombinaci (protože kdyby byla k ničemu, tak si ji nevybere) a 3. O kvalitě dané školy (kdyby nebyla kvalitní / kdyby vyžadovala velice specifické psychické a fyzické vlastnoti, tak skončí v zapomnění).

sirien píše:
Jako asi jo, ale zase nevěřim, že by ten rozdíl byl nějak děsivej.

Disclaimer: ano, jsem si vědom, že zkušenosti z dřevárenského "šermu" se nedají srovnat s železnými zbraněmi, ovšem myšlenka, kterou se snažím vyjádřit je dle mého názoru dostatečně použitelná i na "reálný" šerm.

Řeknu to takhle. Často na tréninku bojuji s kamarádovou zbraní - jedenapůlručka, 120cm, hodně lehká (jakože by si zasloužila být těžší) a musel jsem s ní mít asi tak 5 tréninků, než jsem byl aspoň trochu použitelný. Duel s protivníkem, co má těžší jednoručku, je stále 50/50 (a to bych ho měl vyhrávat, protože mám lehčí a rychlejší zbraň). Vůbec to není sranda.

V jedné bandě lidí se kterýma trénuju je člověk, u kterého jsem si vždycky říkal, že má hrozně specifickej a neobvyklej styl boje. Pak jsem si zabojoval s jeho palašem (sečná zbraň s hodně podobným rozložením váhy, jako má rapír) a v tom duelu jsem bojoval úplně stejným stylem jako on. Ta zbraň mě do toho okamžitě vedla a byl jsem mnohem rychlejší, než srovnatelná jednoručka s klasickým rozložením váhy.

sirien píše:
Když zvýšíš skill na obou stranách, tak ten s delší zbraní z toho bude zase o něco schopnější těžit

Oba si budou víc vědomí výhod svých zbraní a budou jich víc využívat, zase budou víc vědět jak neutralizovat výhody protivníka. Můj odhad (o půl druhé v noci) je ten, že "balanc" se nezmění.

York píše:
Další pěknej studijní materiál: jak se dá použít druhá ruka. Pohyb je na tom taky pěkně vidět, ukončujou sice výměny dost brzo (nemaj moc místa), ale i tak.

Hrozně sebevražedné útoky, spoléhající na to, "že je to jenom hra". Hned první výměna po té odkazované - naprosto zbytečný a hloupý bod na nohu. High risk, low reward. 1:46 začíná fakt sebevražedný útok. Celkově je to možná dobrý sportovní šerm, ale není to hezký šerm.
Autorská citace #12
12.7.2016 01:27 - sirien
Jinak teda když už tu ty katany řešíme... od konkrétních věcí ohledně materiálu, váhy atp. až po různá srovnání stylů atp.:


part 1 - srovnání s longswordem: materiál, výroba (kování), kontext ohledně vzácnosti materiálů (viz také part 14 ohledně tvrdosti a ostrosti).

part 2 - poznámka o shitovosti USA TV dokumentů. Srovnání s longswordem: schopnost bodat a prorazit bodem brnění

part 3 - co je katana "zač" z pohledu evropského šermíře. Délka (krátkost) katany a její váha (=těžkost). Její (ne)vyváženost.

part 4 - pro nevěřící Tomáše experimentální položení katany (a pár dalších mečů obdobné velikosti) na váhu.

part 5 - katana je "rychlejší". Eh, teda, pardon, neni.

part 6 - ne, překvapivě neexistuje jeden bojový styl pro katanu, existovalo a existuje jich hodně.

part 7 - ano, katany jsou výborné sečné zbraně (ve smyslu že jsou průrazné v seku/řezu). Ale, surprise - jeden z důvodů je, že pro sekání katanou nepotřebujete tolik skillu (protože jsou tlusté a neprohybají se) a nejspíš nejsou "nejlepší", indické/arabské jsou nejspíš lepší.

part 8 - pár slov ohledně iaida (bojovej styl) a o útoku přímo z pochvy. (doujasněno v part 10&11)

part 9 - podobnost mezi stylem boje s katanou a longswordem. A o podobnosti bojových technik obecně.

part 10 & part 11 - ujasnění k part 8

part 12 - japonský šerm v Evropských historických záznamech (docela pochvalné zmíňky).

part 13 - addendum k 12, recenzička konkrétního zdroje co se tim zabývá.

part 14 - jak moc jsou katany skutečně tvrdé a ostré (not bad, nijak zvlášť)

part 15 - ujasnění o tom, že proti katanám nic moc nemá.

part 16 - katany nepruží, ale ohýbají se.
Autorská citace #13
12.7.2016 01:40 - York
Aegnor píše:
Hrozně sebevražedné útoky, spoléhající na to, "že je to jenom hra". Hned první výměna po té odkazované - naprosto zbytečný a hloupý bod na nohu. High risk, low reward. 1:46 začíná fakt sebevražedný útok. Celkově je to možná dobrý sportovní šerm, ale není to hezký šerm.


Jo, to asi jo (to už se dostáváme do oblasti, kde fakt hádám), ale pořád je to o stupeň až dva výš než to první postnuté video.
Autorská citace #14
12.7.2016 02:08 - Colombo
Píše:
Existoval jeden člověk, který si danou kombinaci vybral, porazil s ní 60 studentů a mistrů jiných škol a založil okolo ní školu. Ze školy poté vznikly tři "vedlejší větve."
To něco říká 1. O tom člověku, 2. O té kombinaci (protože kdyby byla k ničemu, tak si ji nevybere) a 3. O kvalitě dané školy (kdyby nebyla kvalitní / kdyby vyžadovala velice specifické psychické a fyzické vlastnoti, tak skončí v zapomnění).

Ne, to hovoří něco o kvalitách toho týpka a o tom, že lidi opakují věci bez toho, aniž by k tomu byl racionální důvod. Ty sám tvrdíš, že to musí být efektivní čistě proto, že tam byla nějaká kontinuita škol. Teď si vem, že někdo před X lety mohl argumentovat, že dva meče musí být efektivní už jen proto, že ten týpek měl žáky, kdyby žáky neměl, tak to asi fungovalo jen pro něj, ni?

Ha, a máme tu magické myšlení. No a teď si vem, že on je mistr, jsi v silně tradicionalistické zemi a tyhle věci se prostě nerozporují. A máš tu obrovskou dlouhou tradici nějakého praktikování.

Hele, když lidi používají tolik rituálů, bylinek, které nemají vůbec žádný smysl a efekt, homeopatika nefungují, stejně jako různé ty "zdravé výživy" a všeljaké polomagické pseudovědecké bláboly, tak mi prosímtě vysvětli, proč by to v tomhle zrovna mělo být jiné.
Autorská citace #15
12.7.2016 02:53 - sirien
Colombo: Za předpokladu, že mluvíme o zbraních, které jsou rozumně kontrolovatelné jednou rukou (což katana je), pak dvě zbraně jsou lepší, než jedna. A to píšu jakože vim přesně, o čem mluvim. Ta rovnice je jednoduchá - pokud máš proti sobě dva lidi a jeden má jednu zbraň a druhý dvě, pak za předpokladu, že s tím umí zacházet, má ten se dvěma jasnou výhodu.

Samozřejmě mám přímou zkušenost a znalost se situací, kdy do hry nevstupují další faktory, jako např. štíty, brnění atp. I když, technicky vzato, s tím brněním ještě vcelku znalost mám, ono uvažovat nějakou moderní kevlarku atp. se zas až tak moc v praxi neliší a brnění to fakticky nijak moc nezmění.

Možná nějakej full plate armor s těžkejma rukavicema a náloketníkama (nebo jak se řiká tý věci na předloktí) - ne, že bych věřil, že by takovej pancíř věc obrátil, ale tu výhodu by nejspíš zvládnul umenšit.

Jednou zbraní proti dvěma se jít dá, ale pálíš přitom víc energie než ten člověk, co proti Tobě dualwielduje, protože musíš bejt fakt rychlej, jít hodně do stran a nestíháš stahovat ruku, což je docela problém. Přeloženo - musíš na to mít skill. A hodí se mít i aspoň základní trénink na to jak tu situaci řešit (tj. pokud si nikdy nestál proti někomu kdo umí dualwieldovat, tak i když si lepší to nebudeš mít moc příjemné).


Abych byl konkrétní, tak dualwielding umožňuje silnější údery a nějaké fakt hezké (ošklivé... záleží na které straně stojíš) kombinace kdy deš typicky block/strike naráz, což se fakt blbě contruje.


Samozřejmě, musíš vědět, co děláš. Historicky to není moc obvyklé, protože proč tahat do bitvy dvě zbraně, když štít je praktičtější popř. proč tahat jak kokot dvě zbraně po městě, když duely mají formální pravidla atp., takže ty techniky se moc nerozvíjely.

Vtip je v tom, že u mečů (co sem tak koukal, again, nejsem přímo šermíř) standardní styly nejsou zrovna dualwielding friendly, takže to většina šermířů nebude umět jen tak z patra použít. (A mimochodem - Skallagrim to fakt neumí a ty řeči co má v jednom tom videu sou poněkud mimo).

Šermířské postoje jsou hodně o tom že stojíš k protivníkovi bokem (což dává smysl, jak pro jednu zbraň tak pro jednu zbraň a štít, protože to zlepšuje obranu), což je nanic, protože máš offhand vzadu - což Ti stačí když dualwielduješ malej štít nebo nějakej tesák/dýku které používáš k obraně, ale když vezmeš do ruky dvě rovnocenné zbraně, tak to znamená, že jednu z nich vlastně "odkládáš" a pořádně jí nevyužíváš.

Při dualwieldingu chceš stát k protivníkovi (převážně) čelem abys ho vystavoval oběma těm zbraním naráz a abys mohl podle potřeby jít na pravou nebo levou stranu. Což je pro šermíře další problém, protože ti obvykle trénují jen primary hand a ne offhand a při dualwieldingu potřebuješ ovládat offhand cca stejně jako primary hand (což mimochodem není až tak problém naučit, když se to učíš - kupodivu na tréninzích máme i lidi co sou s jednou zbraní v offhand sou docela nejistý, ale když si vezmou dvě naráz, tak fungujou na obou rukách cca stejně).


Tj. "slabina" dualwieldingu je především v tom, že ho lidi moc netrénujou, protože k tomu obecně nebyly (a ani dneska moc nejsou) praktické důvody, takže neměli ani najetou tu techniku a když to neumíš, proč bys to dělal? Lepší vzít jednu zbraň se kterou si seš jistej. To ale neříká moc o tom, co se stane, když začne dualwieldovat někdo, kdo to umí.
Autorská citace #16
12.7.2016 12:01 - Aegnor
York píše:
Jo, to asi jo (to už se dostáváme do oblasti, kde fakt hádám), ale pořád je to o stupeň až dva výš než to první postnuté video.

O stupeň až dva výš, ale na vedlejší stupnici. Skillset je podobný, ale zároveň odlišný. Ano, práce nohou a základní seky se dá použít u obojího podobně, způsob myšlení je potřeba mít úplně jiný.

Colombo píše:
Ty sám tvrdíš, že to musí být efektivní čistě proto, že tam byla nějaká kontinuita škol.

Ne, já to tvrdím protože znám osobně minimálně 2 lidi, co s tímhle názorem souhlasí, oba jsou dlouhodobí železní šermíři a katany mají doma. Jeden dokonce šermuje s katanou a wakizaši zaráz. Musashiho jsem uvedl jako nejslavnějšího člověka, co danou kombinaci používal, protože argument "tvrdí to dva mí kamarádi" je hodně slabý.

A obecně, jak píše Sirien - nepoužíváš katanu jednoruč, protože je výhodnější ji používat jednoruč než obouruč. Používáš katanu jednoruč, protože výhody další zbraně v druhé ruce převyšují výhody, které dává obouruční použití katany. Navíc katana je docela lehká zbraň. Je o cca 25 čísel kratší jak evropská jedenapůle, což sebou nese fakt velkej váhovej rozdíl.
jedenapůle jde použít jednoruč, ale používá se tak buďto při doseku (kdy tím získáš pár čísel k dobru a neriskuješ zas tolik, protože při návratu do krytu si ji zase chytneš druhou rukou), nebo na koni (kdy neriskuješ, protože zatímco jseš odkrytej, tak už jseš z dosahu protivníka).
Autorská citace #17
12.7.2016 12:13 - York
Aegnor píše:
Navíc katana je docela lehká zbraň. Je o cca 25 čísel kratší jak evropská jedenapůle, což sebou nese fakt velkej váhovej rozdíl.


Ještě že to tu Sirien před několika posty linkoval, že.

Ano, máš pravdu, že katana (zhruba 1.1 - 1.3 kg) je v průměru o trochu lehčí než mnohem delší long sword (1.1 - 1.8 kg), ale taky je o dost těžší než stejně dlouhé Evropské (a Indické, atd.) jednoručky. Při stejné délce je katana těžší*.

* Což samozřejmě ještě neznamená, že je to špatně. Nějakou váhu zbraň mít musí, pokud má být účinná. Obzvláště pokud jde o primárně sečnou zbraň.
Autorská citace #18
12.7.2016 12:32 - Naoki
Píše:
Musashiho jsem uvedl jako nejslavnějšího člověka, co danou kombinaci používal, protože argument "tvrdí to dva mí kamarádi" je hodně slabý.

Zase Musashi je napůl legenda, takže bych s jeho uváděním taky nebyl moc hrr :-)
Autorská citace #19
12.7.2016 12:35 - sirien
"docela" lehká zbraň. Záleží, k čemu jí vztahuješ. Ano, je těžší než adekvátní evropská šavle, na druhou stranu je fakticky dost lehká na to, aby byla kontrolovatelná - měl sem katanu párkrát v ruce a jako na dualwielding dobrý; bude trošičku pomalejší* a asi to bude chtít trochu plynulejší a pečlivější návaznosti, na druhou stranu ty údery zas budou ráznější.

Při dvouhodinovym tréninku by z toho asi (zezačátku) docela bolely ruce, ale pro minutovej duel s reálně tak pěti, max. deseti vteřinama kontaktu to myslim utáhneš vpohodě.

* jak poznamenává Mat v jednom videu, je nutno brát v potaz, že rozdíl mezi meč A / meč B je vždycky menší než rozdíl mezi meč / něco nemečovitého; když tu píšu "pomalejší", tak je řeč o relativně malém rozdílu v porovnání třeba s nožema/tesákama, kopíma, sekyrama atp.
Autorská citace #20
13.7.2016 23:44 - Hunter
sirien píše:
Abych byl konkrétní, tak dualwielding umožňuje silnější údery a nějaké fakt hezké (ošklivé... záleží na které straně stojíš) kombinace kdy deš typicky block/strike naráz, což se fakt blbě contruje.


Umm, asi jsem nechytil tu podstatnou cast. Snazis se rict, ze dualwield je silnejsi na udery, nez jednorucka. Ano, je. Proc si ale beru jednorucku a nemam k ni stit? Typicka to bitevni verze pro pesi mece? Potazmo rovnou tycovou zbran pro obourucni boj? Je to delsi, tezsi s obratnym dosahem. Tvuj dualwield bude mit co delat neco zkouset vykryt jen jednou zbrani, takze musi blokovat obema, prestoze udery jsou slabsi, protoze nemas tak tezkou zbran.
Nedejboze, pokud se navic bavime o stredoveku, ze do toho zacnes tahat zbroj, krouzky, platy, i jen prosivanici... Zkratka kdyz z nejakeho duvodu proste nebojujes nahatej a nepritel se potrebuje pres tuhle ochranu dostat? Jednorucni zbran ma v takovych pripadech stejny efekt jako dve jednorucky, akorat se pripravis o velkou cast obrany.


Video
k nevyhodam dualwieldingu... A odpoved na to chlapika, co sledujes :-)

sirien píše:
standardní styly nejsou zrovna dualwielding friendly

Premyslel jsi nekdy o tom, proc existuji standardni styly? Jak se vyvinuly v dobe, kdy kazda obrana znamenala vyvoj zbrane a obracene? Neboli v dobe, kdy vse bylo bojove testovano? Kdyby to bylo efektivnejsi, tak se to casteji pouzivalo.
Dve zbrane jsou vzdy slabsi, nez typek s jednoruckou a stitem. Obzvlast proti dvema protivnikum.

sirien píše:
minutovej duel s reálně tak pěti, max. deseti vteřinama kontaktu to myslim utáhneš vpohodě.

zase mluvis o verzi, kdy se sesli dva neobrneni typci, aby se zabili navzajem, ze? Takze mluvis o verzi, kterou naprosto dokonale plni rapir, ktery staci na zabiti, je extremne rychlejsi, delsi a celkove designovany na boj s neobrnenym tydytem? Pak ano, u nej kombinace rapir dyka je dokonale. Kombinace rapir+rapir urcite jde taky, ale vstupuji do toho jiz vic nevyhody takove kombinace oproti prechozi. Jsou ale male a tykaji se unavy, stejneho dosahu (kdyz se na tebe nekdo natlaci, dyka je stale efektivni, rapir ne), potazmo mozneho poskozeni (dyce jen tak spicku neuseknou:-))

Jeste ad dual wield, pokud mate dokoukano Game of Thrones az na konec seste rady, smele do videa :-)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.080754041671753 secREMOTE_IP: 34.230.84.106