Střípky

sirien
11.7.2016 22:46
Realistický boj (chladné zbraně)
Motáme se kolem tohodle tématu v X diskusích, tak asi bude dobrý to trochu centralizovat ať se to dá i dohledávat.
13.11.2016 21:53 - Šaman
A hele, zrovna tenhle týden s těmi jedenapůlkami (longsword, dlouhý meč) vyšlo nové video. Moc pěkná scénika. (V reálu by byl boj určitě nudnější (méně fint) a pravděpodobně i rychlejší. A častěji by se snažili bodat, než sekat.)

Teprve až podobná videa přesvědčila družinu, že je to opravdu pro pěšáky obouruční zbraň. Kdyby ho někdo používal jednoruč, tak zcela ztratí rychlost a dynamiku, i kdyby to byl zmutovaný kříženec Conana a Hory.

Adorea - souboj dlouhými meči
13.11.2016 21:58 - sirien
tyvole... ale to je FAKT hezká scénika! To sem neviděl už hodně dlouho :)
29.11.2016 03:59 - sirien
video o efektivitě pročívanice, nebo jak se v češtině řiká garbisonu/paddad armoru (lepší, než byste mysleli, zjevně)
29.11.2016 04:21 - Colombo
prošívanice?
2.3.2017 00:45 - sirien
Velmi zajímavý článek o výzkumu reálných útoků nožem (týpek zpracoval 150+ záznamů):

http://www.urbanfitandfearless.com/2016/09/self-defence-against-knife-attacks.html?spref=fb

Kromě toho tam jsou i zajímavá videa, třeba demonstrace onoho známého pravidla 7 metrů které obsahuje i ukázku reálných reakcí nic nečekajících policistů na útok od týpka co ví moc dobře, co dělá.
2.3.2017 15:15 - Tarfill
Pravda, dobrý článek a hezký (smutný) ukázky toho, jak špatně to může dopadnout.

A bohužel věta typu: "Such a small 'reactionary gap' means that it's almost impossible to stop the first stab if you're not expecting it."
a pomyšlení na to, že jen jedno bodnutí těm útočníkům většinou nestačí, zadělá na velké problémy všem, kteří se do střetu s nožem dostanou.
Snad se tohle svinstvo všem dobrým lidem vyhne... protože i řádný letitý trénink může přijít během vteřiny vniveč...
2.3.2017 15:19 - Tarfill
A ještě dodatek: video na jednom z prvních odkazů
"by Wim Demeere in his 2014 article "Are you really an expert?"
se mi vůbec nelíbí.
To co tam ten týpek předvádí (vykopávání nože a otevřené dlaně směrem k útočníkovi) je podle mých zkušeností dost riskantní počin...
2.3.2017 15:43 - sirien
Tarfill píše:
Snad se tohle svinstvo všem dobrým lidem vyhne... protože i řádný letitý trénink může přijít během vteřiny vniveč

Může... ale taky nemusí.

Věc se má tak, že první rána nožem je málokdy smrtelná. Lidi maj odpornej zlozvyk zůstávat naživu. Samozřejmě, můžeš mít prostě smůlu nebo narazit na týpka v blbé situaci co Ti vrazí kudlu na správné místo, ale statisticky to je dost nepravděpodobné.

Na to, abys zabil člověka jedinym útokem nože s relativní jistotou potřebuješ tři věci: situaci co Ti dá free strike, docela dobrej výcvik a hlavně disciplínu. Zejména to třetí je u podobnejch útoků spíš vzácný - lidi co Tě napadnou sou lidi co sou "tak trochu mimo" (stres, vztek, drogy, strach...) a spíš budou hrát brutalitu než preciznost.

Upřímně - já to trénuju v celku už pár let (ne nějak přehnaně moc, ale stejně) a jako nejsem si úplně jistej, že bych to dal na první dobrou. Jistě, můžu Tě zezadu podříznout nebo Ti vrazit nůž bodem do krku, můžu provést nějaký vojenský styl útoku (obejmutí s double-handed zaražením nože mezi žebra atp.), ale ani to neni v reálném provedení na 100%. Teda, pravda, že můj trénink neni zrovna moc o tom jak někoho zabít ze zálohy, někdo z armády by tohle asi za kratší čas mohl umět hodně líp než já. Takovej útok ale vyžaduje naprosto čistej záměr prostě a jednoduše zabít a cokoliv dalšího řešit až pak - musíš mít trénink, drill a udržet si mindset v danou chvíli.


Realita je taková, že první útok nejspíš přežiješ a velmi pravděpodobně dokážeš být "funkční" alespoň následujících pár desítek vteřin (minutu dvě?) a to je právě ta chvíle, kdy se výcvik stane kritickým. Zaprvé musíš okamžitě zareagovat - první rána nemusí být tak zlá, ale pokud chytneš další tři nebo čtyři, tak už to máš krutě blbý. Zareagovat okamžitě na tu první ránu a zabránit těm dalším už vyžaduje dril. Zpracovat to pak nějak dál taky.

Nevyjdeš z toho zdravej, ale máš o hodně větší šanci vyjít z toho živej.


Tarfill píše:
A ještě dodatek: video na jednom z prvních odkazů

přečti si ten blog ve kterém to video je a který je odkázaný - v podstatě ten blog je celý kritika toho videa a rady z něj tam jsou přímo označené za "bullshit".

Osobně sem strávil na YT nějakou dobu sledovánim takovejch videí a smutná pravda je, že BS je drtivá většina z nich.

Ono osobně mě úplně neokouzlila ani půlka z těch videií v 3. části s řešeními, i když jim musím nechat, že jsou rozhodně značně lepší, než cokoliv na co člověk běžně narazí a je vidět že to je upřímná snaha o skutečné řešení od lidí co věděj o co de.
2.3.2017 18:08 - Tarfill
sirien píše:
první rána nožem je málokdy smrtelná...
... statisticky to je dost nepravděpodobné


Jo, dejme tomu. Ale i tak je ta pravděpodobnost v mém vnímání dost vysoká, i kdyby to bylo třeba jen pět procent. Protože jde prostě o život. A ten mám jenom jeden. (a sám vím, jak zrádné jsou obyčejné hody procentní kostkou, když se chci v oDrD trefit nějakým bleskem a myslím, že statistika hraje v můj prospěch... :-))

A beru to navíc celkově - drtivá většina lidí, co jsou na těch videích zachyceny, jsou lidé netrénovaní! Já rozumím tomu, co se doporučuje a radí a některých věcí si všímám, ale když vídám na ulici různé lidi, kteří žádnému nebezpečí nijak nepředchází (z jakýchkoli důvodů), úplně mě bije do očí, jak málo by v mnohých případech stačilo, kdybych byl taky úplnej magor a na někoho ten nůž vytáhl...

Někde jsem slyšel, že netrénovaný člověk má asi jen 3% šanci, že přežije útok nožem ve zdraví, zatímco trénovaný člověk má tu šanci asi 40%! Nevím, jak moc jsou tyhle čísla reálný a jestli v tom článku výše třeba neuvádějí jiný výsledky, protože jsem nečetl úplně všechno, ale i tak se tomu dá věřit.
Sám jsem obranu proti noži taky chvíli trénoval a čím víc jsem se o tom učil, tím víc jsem si uvědomoval, jak moc je ten nůž vlastně nebezpečný a co dokáže v trénovaných rukách.

Navíc, dost mě zarazily zvláště videa (nejčastěji muži za pultem v obchodu), který ukazujou, jak útočník z ničeho nic vrazí nůž nebohému obchodníkovi do krku/hlavy. Prostě nechápu, co se těm magorům musí honit v hlavě, když udělají něco z "relativního klidu" tak najednou člověku, který je do té doby naprosto klidný a nijak je neohrožuje. Rozebírat jejich motiv samozřejmě nemá cenu, protože nejsem odborník a mnoho závěrů už bylo jinde řečeno, ale prostý motiv "oloupit a jít" mi prostě nestačí...

Jinak,
sirien píše:
...ten blog je celý kritika toho videa...

...to je tak, když člověk neumí pořádně anglicky a nečte úplně všechno. ;-)
Každopádně jsem rád, že jsem si jejich chybu uvědomil správně a že nejsem úplně marnej...
3.3.2017 10:54 - Jerson
Ono je ve výsledku celkem jedno, jestli má člověk nůž nebo jinou snadno použitelnou zbraň, protože překvapení hraje největší roli.
V případě často uváděných policajtů nevidí moc důvodů, proč by měli mít proti útočníkovi s nožem výhodu. Kromě amerických a několika dalších nejsou policajti cvičeni na to, aby v případě nebezpečí tasili pistoli a útočníka zneškodnili. A když se nějaká policejní složka dostane do takového stavu, většinou to pak schytává za každý případ, kdy policajt někoho zastřelí, ať oprávněně, nebo omylem. Civilové ozbrojení pistolí, kteří se udržují ve střelecké kondici a myslí to se sebeobranou vážně mají větší šanci - už jen v tom, že jsou cvičení všímat si podezřelého chování.
I když samozřejmě proti překvapivému útoku nožem zblízka nepomůže nic, pokud je dotyčná odhodlán zaútočit za každou cenu.
Jistou šanci dává snížení pravděpodobnosti útoku tím, že je větší část společnosti ozbrojena, protože to odradí alespoň lidi, kteří si myslí, že můžou zaútočit nožem a pak utéct.
3.3.2017 11:17 - LokiB
Jerson: ta závěrečná úvaha kulhá, jako vždy v podobných případech ... pakliže je větší část společnosti vyzbrojena střelnou zbraní, útočníci neútočí noži, ale také střelnými zbraněmi, či něčím silnějším.
doufat v to, že se většina lidí ozbrojí, tedy se změní pravidla hry, a zločinci zůstanou u svých původních zdrojů (zde nožů), je naprosté nepochopení fungování lidské společnosti.

viz legrační názor zastánců vyzbrojování, že kdyby v letadlech 9/11 byli všichni pasažéři vybaveni pistolí, tak by útočníci s noži ničeho nedosáhli ... funny
3.3.2017 14:14 - Jerson
LokiB píše:
ta závěrečná úvaha kulhá, jako vždy v podobných případech ... pakliže je větší část společnosti vyzbrojena střelnou zbraní, útočníci neútočí noži, ale také střelnými zbraněmi, či něčím silnějším.

Dostat se k pistoli je složitější než dostat se k noži, a na věci to nic nemění - proti útočníkovi s nožem může bez pistole zasáhnout jen omezený počet lidí a jen na krátkou vzdálenost, a má větší šanci utéct. Pokud budou mít všichni pistoli, jeho šance na úspěšný únik jsou mnohem menší.
Nehledě na to, že to přesně tak funguje - útočníci často zůstávají u nožů, mačet a podobných zbraní, protože se snáz ukrývají a jsou snáze dostupné. Palné zbraně jsou také na rozdíl od nožů evidované a snáze identifikovatelné, což opět vyžaduje buď počítat se snazším odhalením, nebo držet zbraň nelegálně.

Jak by to dopadlo s pistolemi v letadlech nevím, protože dopravní letadla jsou pro účely střelných zbraní poměrně netypické prostředí. Ale jak to dopadá v případě útočníků s mačetami, pistolemi nebo auty v zemi, kde je normální zbraň nenosit (jako Francie) a kde je normální zbraň nosit (Izrael a část států USA) je zpracováno v řadě prací.
3.3.2017 15:47 - sirien
Jerson: nechci to tu pitvat a měnit to tu na jisté jiné fórum, ale nemáš vůbec pravdu. Ozbrojenost společnosti nevede ke sníženému množství útoků, ale k jejich větší razanci (očekávaný odpor). Zkoušky ukázaly, že ozbrojení lidé co sami sebe považují za schopné reakce se ve většině připadů dost přeceňují a při simulovaném útoku který nečekají reakce schopni nejsou, což jen dál zvyšuje obecnou rizikovost věcí.

Každopádně velmi nerad bych tady skončil s diskusí o politice, takže bych poprosil podobné úvahy o úžasnosti nebo hrůznosti plošného ozbrojení společnosti brzdit a zůstat čistě u podstaty věci, tj. konkrétního útoku nebo střetu.

Problém se zbraněmi v tomto kontextu je, že útok je ve valné většině případů zcela překvapivý a ve většině zbylých je natolik překvapivý, že nedává moc času na reakci (zlomek vteřiny, vteřinu max). To je časový rámec, u kterého člověk ani nestihne vytáhnout nůž, natož pistoli (nemluvě o tom že nemusí mít náboj v komoře a má jí nejspíš zajištěnou). Pro nože k obraně se trénují drily kdy nůž vytáhneš během boje - tj. situace kdy se zároveň snažíš bránit útoku a táhnout zbraň, což ale už znamená, že člověk musel nějak projít tou první fází útoku.
3.3.2017 18:33 - LokiB
Ono jde o několik zcela odlišných případů, kdy k útoku může dojít. A pak se liší i možnosti či efektivnost obrany.

Když bude chtít lupič na ulici někoho přepadnout, bez ohleduplnosti k cíli, ovšem s potřebou zachování vlastního života, resp. šance na záchranu, tak ozbrojení lidí snižují jeho šance, protože někdo zareagovat může ... ten risk, že je někdo kolem nejen vyzbrojen, ale i vycvičen, existuje.

Když bude chtít terorista, nebo psychicky narušený člověk zaútočit bez ohledu na vlastní bezpeční, bez ohledu na to, zda sám přežije, resp. jak ze střetu sám vyjde, tak je jeho způsob útoku i šance na obranu zcela odlišné.

I vycvičený voják/policista má šanci/větší šanci díky tomu, že dokáže možného útočníka odhalit/podezřívat dříve, než k samotnému útoku dojde. šance, že oběť zareaguje na absolutně nečekaný útok z minimální blízkosti není velká a je jedno, jestli má oběť nějakou zbraň, nebo ne.

Ano, situace z filmů, resp několika reálných situací, kde ozbrojení lidé vejdou mezi neozbrojenou skupinu a tu terorizují/likvidují, protože oběti nemají adekvátní obranné prostředky jsou.

není snad ani myšleno politicky, že v situaci, kdy by se dalo opětovnými výsledky reálných situací předpokládat, že významné množství lidí ve skupině je ozbrojených, reagovali by útočníci odlišně ... neučili by se to. Někteří by na začátku udělali nepěknou zkušenost, zařvali by na to. Bylo by to však přechodné a ne trvalé vítězství obrany.

Tedy jak píše vlastně sirien v tom třetím odstavci výše
30.3.2017 17:29 - Aegnor
Odsud.

MarkyParky píše:
Vyražení meče by jako vyjádření čtyřkového Ohrožení dávalo smysl, ale mechanicky i fikčně by to byl IMO hodné špatný nápad. Ze země se dá celkem dlouho účinně bojovat (což se i ukazalo). Bez meče už hůř.

Štít je zbraň. Navíc k tomu máš volnou ruku, kterou teoreticky můžeš zablokovat protivníkovo kopí a tak. Já osobně bych byl radši bez meče, než na zemi.
30.3.2017 17:50 - sirien
Takovej malej disclaimer: všechny ty moje poznámky v tomhle směru byly určené pro případné zamyšlení autorského týmu a jde tam spíš o pohled na věc, než o kritiku. Říkal sem si, že by to třeba mohlo dát užitečný vhled popř. pomoct s psaním návodných textů pro akce a popisy a tak (protože si mimo jiné pořád stojím za tím, že "ukázkové cool popisy" na konci té kapitoly o boji sou ve skutečnosti k smrti nudný).

Nerad bych, aby se z mých poznámek psaných ve prospěch autorů stala nějak kritika toho, že si Marky šel zahrát testovací kolo souboje v RPG systému (ke kterému sem ho navíc tiše vyzval) a přitom sám neumí šermovat a moc toho o tom neví - to by mi nepřišlo moc fér.


Aegnor píše:
Štít je zbraň.

Tohle si většina lidí vůbec neuvědomuje - ve filmech a seriálech se tak prostě nepoužívaj, protože v Hollywoodu sou idioti. A abych byl fér, tak ve většině fantasy literatury to neni o moc lepší.

Pokud to nemáš sám zažité z tréninku, tak je těžké o štítu intuitivně přemýšlet jako o zbrani, když ho všude vidíš použitý jen jako v podstatě pasivní ochranu.

A přiznejme si, většina RPG systémů v tomhle směru taky moc dobrého nepřinesla, spíš naopak (DrD a jeho "štít dává +1 k OČ and that's it" za všechny)


Aegnor píše:
Já osobně bych byl radši bez meče, než na zemi.

jako obecně asi jo, ale tak ten souboj měl nějakou nevyslovenou žánrovou hero nadsázku, že jo.

Jinak bych si tímhle nebyl moc jistej. Třeba v momentě kdy sem na close bych šel radši na zem než ztratil meč - na close se ta výhoda délky kopí ztrácí a když sem na zemi se štítem, ale můžu Ti sekat na nohy mečem... vstát se dá docela rychle. Zvedat ztracenou zbraň přes odpor protivníka s dlouhou zbraní se dá těžko.
3.4.2017 15:49 - sirien
Malá reklama pro jednoho známého...

SEMINÁŘ BOJE 2 MEČI (dualwielding), BRNO, tuhle SOBOTU (8.4.)

Dům Rytířských ctností, Robert Waschka

FB event
web (tale konkrétní akce tam ale přímo neni)

Pokud by se někdo chtěl přidat, já si tam zajdu :)

Moje zkušenost z dřívějších Robertových WS:
- Robert má dost expy a ví o věci fakt hodně a umí to dobře vysvětlit.
- Nicméně kurzy nedělá příliš fyzicky intenzivní (tj. není to zrovna hardcore drill kdy byste si za den dostali něco do svalové paměti a reflexů, je to spíš takové fun uvolněné)
- Na druhou stranu o věci ví mrtě zajímavých věcí jak historicky, tak napříč mnoha různými styly a čas který zbyde z toho že se nejede tak ostře využívá k tomu, že o věci říká hafo informací okolo.

Tj.:
- pokud máte nějaké základy, tak to je hezké zpestření a rozšíření obzorů, možnost ošmatat si i něco "trochu jiného", dozvědět se nějaký kontext k věci a tak.
- pokud žádné základy nemáte, tak to je zajímavá možnost si věci vyzkoušet v bezpečném prostředí, kde vám nikdo zkušenější neurazí hlavu.PS: V rámci své série workshopů Zaklínačského boje a jiných fun aktivit okolo Robert objednal a už dostal i nějaké zaklínačské amulety, ruční práce co sem pochopil, říkal že některé se fakt povedly a že ještě dneska odpoledne dá na web fotky, pokud by někdo měl zájem.
4.4.2017 22:29 - sirien
Malý náhled do natáčení souboje mezi Oberynem a Horou.
5.4.2017 15:24 - sirien
Nikdo se nepude v sobotu přidat na dualwielding? :(
5.4.2017 17:21 - Demonica
Tak ja bych docela zasla, kdybych tuhle sobotu uz nemela obsazenou. Treba nekdy priste.
Nick:
Velikost okna: [1] [2] [3]
Zobrazit náhled Zobrazit náhled
Tagy:
Vaše IP adresa není z "bezpečných" adres. Příspěvek se odešlou pouze se správně opsaným kódem. Pokud nechcete opisovat kód, můžete se přihlásit (pokud nemáte účet, nejprve se zaregistrujte), nebo nám poslat informaci na PM a my Vaši IP adresu přidáme.
Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.25442314147949 secREMOTE_IP: 34.201.9.19