Střípky

sirien
8.1.2016 17:31
(akční) smysly a nesmysly
Jsem teď koukal na díl Mythbusters kde se řešily výbuchy granátů a způsoby střelby z pistole a...
Autorská citace #41
17.1.2016 22:37 - Jerson
Ebon Hand píše:
Ano, ten test na Dálavě byl zavádějící, stejně jako v tom videu tady, protože defender s pistolí přímo čeká na spuštění akce a získává tím obrovskou taktickou výhodu, jelikož jeho pohybová linie a drahá pohybu se týká pouze horní poloviny těla, akce je krátká pohybovou drahou. Útočník s nožem byl naprosto připraven o moment překvapení, což je zásadní podmínka, kterou se snaží útožnící s nožem získat (teda ty, kteří chtějí být úspěšní). To je jeden z důvodů, proč agresoři s noži preferují skryté nošení a útok z bezprostřední blízkosti.


Test na dálavě byl naprosto validní pro situaci, o které jsme vedli spor - celé to začalo videem, kdy maník s nožem zcela viditelně měl nůž v ruce, policista ho vyzval k odložení, týpek mu řekl, že ho zabije, pak po něm na pět metrů vystartoval a policajt nestihl ani vytasit zbraň. Sirien tvrdil, že je to OK, já tvrdil, že kdyby ten policajt alespoň trochu uměl střílet a tasit, tak se mohl ubránit, tak jsme to zkusili. Celou dobu šlo o situaci, kdy je od začátku na scéně nůž a pistole, všichni to ví a jde jen o vzdálenost, na kterou je nůž horší než pistole. Když budu chtít na někoho zaútočit a on to nebude vědět, můžu stát z pistolí proti pistoli, s nožem proti noži nebo pistolí proti noži a vždycky budu mít výhodu. To neříká nic o ničem a popisované pokusy tyhle věci nemají za cíl řešit. Když už, tak říkají "podezřelého týpka si držte X metrů od těla, jakmile se přiblíží víc, taste a buďte okamžitě připraveni střílet."

Ebon Hand píše:
pokud jste v bezprostřední kontaktu má nůž obrovskou taktickou výhodu, že ho opravdu jen málokdo chytne v nouzi za ostří, aby zabránil vlastnímu zranění, zato chycení pistole za přední část závěru je běžně trénované.

A čemu to pomůže? Pistole přeci vystřelí, i když ji držíš za závěr, jen muže nenabít nebo se zaseknout. A vzhledem k tomu, že závěr běžné devítky má dost síly na to, aby střelci utrhl špatně položený palec, nedělám si iluze, že by někdo dokázal chytit závěr tak silně, aby kromě průstřelu ruky neskončil ještě s ošoupanými prsty.

Kamach píše:
Samozřejmě pro účely sebeobrany v domácnosti je nejlepší mít ji volně na dobře dostupném místě (za čelem postele, pod deskou stolu...), ale to nikdo samo sebou nedělá, páč by to odporovalo předpisům pro přechovávání zbraní a střeliva :)

Tyhle věci budu řešit až v případě, že to bude potřeba, zatím jdou mimo mě :-)

Kamach píše:
Jestli je útočník chladnokrevný hajzl a ví, co dělá, tak proč by vůbec nějak dával najevo své úmysly? O noži se dozvíte až ve chvíli, kdy vám polechtá ledvinu nebo protne krkavici.

Viz výše - když budu chladnokrevný hajzl obránce s pistolí, připravím si pistoli do ruky, když uvidím podezřelou postavu na třicet metrů, a na sedm metrů se zastavím a jakmile řekne "šéfiku, nemáte voheň", budu rovnou střílet. Nůž mu můžu dát do ruky dodatečně.
Autorská citace #42
18.1.2016 00:37 - sirien
Jerson píše:
Test na dálavě byl naprosto validní pro situaci, o které jsme vedli spor

Čistě technicky vzato nebyl - dostali jsme se mu tak blízko, jak jsme mohli, ale skutečně nebylo v našich silách dát situaci patřičnou míru stresu a hlavně nejistoty a fatality - nejistoty v tom, že ten policista nemohl na 100% od prvního okamžiku vědět, že ho ten týpek opravdu chce napadnout (zatímco Ty jsi na 100% věděl, co budu chtít udělat), i kdyby to věděl, nevěděl by, kdy vystartuje (Ty jsi věděl, že start je na úder kostelních... eh, chci říct na Markusovo (nebo čí) výkřik) a hlavně napálit do někoho pár ran kuličkovkou (nebo ho párkrát praštit gumovym nožem) je psychologicky dost odlišné od toho do někoho vysolit pár ostrejch (nebo ho nakuchat reálnym nožem).

Tyhle prvky hrály v Tvůj prospěch - neměl jsi vůbez žádný z reálných stresových faktorů, které by Ti v realitě mohly zpomalit reakční dobu (nejistotu, neznámý moment, nepochopení, strach, nevůli zabít) a i přesto jsem se dostal na 2 metry a už jsem měl slušné momentum, než jsi poprvé vystřelil.


Tj. rozhodně nešlo jen o vzdálenost a rychlost (v té původní, reálné situaci).

Pravda je, že mě Tvoje rychlost překvapila - předem jsem si říkal, že do mě možná stihneš střelit jednou, maximálně tak tak dvakrát pokud budeš hodně ustupovat, ale že mám reálnou šanci se k Tobě dostat včas nebo aspoň na shodný moment - nakonec jsi moc neustupoval a stejně jsi stihl docela rozumě vystřelit třikrát, což jsem nečekal.

Na druhou stranu - no, asi takhle: jak moc by sis, zcela upřímně, pro takovou situaci věřil v reálu, se všemi těmi zmíněnými proměnnými, které jsme na Dálavě neměli?


Jerson píše:
A čemu to pomůže?

Nejseš vůl a nechytáš to tak, abys to nechal mířit na sebe - ten pohyb se vede tak že tu zbraň odstrkuješ z úhlu předtím, než ji uchopíš. Což je reálně docela dobře proveditelné.

Nicméně mezi náma to osobně považuju za naprosto dementní manévr (k učení nebo nadrolovávání) kterej může provést jen totální magor, protože buď ti ta zbraň při výstřelu rozerve prsty (jak píšeš), nebo - a to je možná horší - jí protivník pustí.

Ne každý kdo používá zbraň je dostatečně nadrilovaný k tomu se jí ve vhodný moment vzdát (a navíc některým to psychologicky jde snáz než jiným), nicméně pokud to dotyčný umí a provede to, tak to bývá velmi hnusný a finální moment, protože tím obvykle vytvoří situaci, v níž:
a) Ty se soustředíš úplně jinam, než bys měl, a stane se něco, co nečekáš. V tomto případě např. hledáš zbraň, zatímco Ti pěst padá na solar nebo vyráží zuby
b) Tvoje ruka je někde, kde není potřebná (v tomto případě kdesi bokem s pistolí drženou za hlaveň) a kde Tě nejspíš nekryje ze směru, z něhož přichází útok (od zrcadlové ruky protivníka - té kterou zbraň původně držel)
c) protože to nečekáš tak jsi ztratil velmi dlouhý zlomek vteřiny v close range / middle range vzdálenosti, což bývá velmi, velmi nepěkné.

Mimochodem tohle se dá provést i s jinými zbraněmi, když jsme trénovali s tyčema tak to byl můj oblíbený trik - kdykoliv mi zbraň skončila v jakémkoliv klinči/zámku, okamžitě jsem ji pouštěl. Nevěřil bys, jak úspěšné to bylo - co pamatuju tak tak v 9 z 10 případů to pro mě znamenalo vítěznej a čistej ending, protože protivník nestihl změnit pozornost z mojí zbraně na moje ruce dřív, než jsem ho zpracoval.



Anyway, mířit někomu na hlavu (ono i tělo, ale hlavně hlavu) střelnou zbraní ze vzdálenosti, z níž mi může zbraň chytit, je tak nebo tak pitomost a pokud ten na koho mířím ví, co dělá, tak si říkám o to, abych dopad hrozně špatně.

Osobně sem vždycky preferoval úchop za ruku (protože přes vyvrácené zápěstí do mě stejně nevystřelí a narozdíl od zbraně mi ta střela do prostoru neserve dlaň), můj trenér dával osobní preferenci na úchop přes grip a kohoutek (tj. chytnete přímo hřbet ruky, kterou útočník zbraň drží, a volitelně podle toho jak moc hustě si připadáte narvete prst nebo dva do kohoutku zbraně - teoreticky byste tím měli vyřadit její schopnost vystřelit... mě se ta představa že rvu prsty mezi (dost možná rozžhavené) kladívko a kovadlinku nikdy moc nelíbila)
Autorská citace #43
18.1.2016 00:39 - sirien
Jerson píše:
jakmile řekne "šéfiku, nemáte voheň", budu rovnou střílet. Nůž mu můžu dát do ruky dodatečně.

:D
Sem si představil, jak během nějakejch nepokojů přijedu do Budějic a tam pudu po ulici a budu potkávat sérii mrtvol s nožema v rukou...

...jen doufám, že kdybych došel na konec řady a řekl "ahoj Jersone", tak by to Jerson nepochopil jako "šefiku, nemáte vohe-"
Autorská citace #44
18.1.2016 07:49 - Jerson
sirien píše:
Čistě technicky vzato nebyl - dostali jsme se mu tak blízko, jak jsme mohli, ale skutečně nebylo v našich silách dát situaci patřičnou míru stresu a hlavně nejistoty a fatality

To video, o které šlo, ukazovalo modelovou situaci, nikoliv reálnou. A bylo v něm jasně řečeno, že týpek s nožem několikrát jasně řekl, že policistu zabije (ještě předtím, než zaútočil). Nevím co se učí teď, ale když jsem před lety studoval příručky pro sebeobranu pomocí pistole, vždy tam doporučovali při vstupu na podezřelá místa zbraň připravit - natáhnout, pokud je to možné, tak odjistit, rozepnout pouzdro, rozepnout kabát, přehodit tašku do druhé ruky, atd.
A pokud si vzpomínáš, tak start nebyl na žádný výkřik, dohodli jsme se, že vystartuješ až budeš chtít. Srovnání střelby do lidí kuličkovkou a ostrou zbraní nemůžu provést, to druhé jsem neprováděl. Kámoš z URNA ano a když jsem se ho na to zeptal, tak jen pokrčil rameny, jako že nic zvláštního. Asi je to o tom, zda to člověk v sobě má nebo nemá, těžko to posoudím.
V můj neprospěch hrál stres (protože jsem tuhle situaci zažil poprvé) a taky to, že jsem se nechtěl ztrapnit před tolika lidmi. Nutno říct, že v reálném nebezpečí bývám zcela bez emocí a jednám mechanicky, zatímco v tomhle případě se mi klepaly ruce.
Tvoje výhoda taky byla v tom, že jsi věděl, že budu střílet, a nebude to ostrou zbraní - kdybych na tebe při útoku vytáhl bouchačku a ty jsi to nečekal, taky budeš reagovat jinak.

sirien píše:
Na druhou stranu - no, asi takhle: jak moc by sis, zcela upřímně, pro takovou situaci věřil v reálu, se všemi těmi zmíněnými proměnnými, které jsme na Dálavě neměli?

Být na tvém místě nějaký podezřelý týpek v relativně dobře osvětleném parku v lese, od kterého bych čekal potíže a nůž, a mít pistoli, věřil bych si víc. Už jen pocit nesené zbraně se projevuje na větší sebedůvěře nositele (možná neoprávněné), ale v takové situaci bych byl připraven.
Osatně bych si nejspíše věřil víc, i kdybych měl jen automatickou airsoftku, protože dávka kuliček do hlavy a očí by mi dala lepší výchozí pozici a šanci provést něco dalšího.
(Když o tom mluvíme, pokud mám dojem, že bych se pohyboval v ne úplně bezpečné oblasti, jako třeba když vidím nějakou podezřelou skupinku, připravuju se i teď - už párkrát jsem šel parkem a v dlani nesl svůj otevřený švýcarák (protože nemá otvírání jednou rukou). A jsem si celkem jist, že kdyby mi nějaký týpek s nožem řekl, ať mu dám prachy, tak levačkou sáhnu pro peněženku a pravačkou s nožem bych ho švihnul po krku, zřejmě bez ohledu na riziko.)

sirien píše:
Nejseš vůl a nechytáš to tak, abys to nechal mířit na sebe - ten pohyb se vede tak že tu zbraň odstrkuješ z úhlu předtím, než ji uchopíš. Což je reálně docela dobře proveditelné.
Takže další test? :-) Už jsem dlouho neprovětral svého Deserta, až bude tepleji, můžeme to na Dálavě zkusit. Sám nevím, jestli bych byl dost rychlý.

sirien píše:
Osobně sem vždycky preferoval úchop za ruku (protože přes vyvrácené zápěstí do mě stejně nevystřelí a narozdíl od zbraně mi ta střela do prostoru neserve dlaň), můj trenér dával osobní preferenci na úchop přes grip a kohoutek (tj. chytnete přímo hřbet ruky, kterou útočník zbraň drží, a volitelně podle toho jak moc hustě si připadáte narvete prst nebo dva do kohoutku zbraně - teoreticky byste tím měli vyřadit její schopnost vystřelit... mě se ta představa že rvu prsty mezi (dost možná rozžhavené) kladívko a kovadlinku nikdy moc nelíbila)

Má to dva háčky:
1) některé zbraně, jako třeba poměrně rozšířený Glock, žádný vnější kohout nemají.
2) pokud mě chytíš za zápěstí přes zbraň a já vystřelím, jedno zda se do tebe trefím nebo ne, závěr mé pistole tě praští do vnitřní strany zápěstí, kde jsou žíly a nervy. Pak bys byl možná raději za čistý průstřel ruky. Rozžhavení se bát nemusíš.

Ale vyzkoušení, alespoň nanečisto by rozhodně bylo lepší než teoretické řešení.
Autorská citace #45
18.1.2016 15:02 - sirien
Jerson píše:
A pokud si vzpomínáš

Popravdě právě že už mám dost detailů zamlžených.

Jerson píše:
To video, o které šlo, ukazovalo modelovou situaci, nikoliv reálnou

...nicméně video v diskusi které si pamatuju já bylo reálné z pouliční kamery, kdy policista řeší v uličce nějakého týpka, za asi 10 metrů se fláká jinej, začne se přibližovat, polda si ho všímá na těch cca 7 metrech, okřikuje ho a týpek ho v ten moment z těch 7 metrů nacharguje.

Nedivil bych se ale, kdyby tam tehdy těch videí proběhlo víc, ale nechce se mi to tam teď hledat.


Jerson píše:
Srovnání střelby do lidí kuličkovkou a ostrou zbraní nemůžu provést

Můj dávný trenér se k tomu vyjádřil následovně: "pokud se vám to ještě nikdy nestalo, vždycky počítejte s tím, že to v sobě nemáte, protože praxe na ulici ukázala, že ať si myslíte cokoliv, tak jestli to v sobě máte nebo ne zjistíte až v momentě, kdy bude příliš pozdě".

Vzhledem k tomu že té sebeobraně věnoval hafo a hafo let a prošel X školama než zakotvil u Pekiti a živil se i tím že dělal instruktážní semináře pro policii, mám tendenci věřit, že věděl, o čem mluvil.

Jerson píše:
Tvoje výhoda taky byla v tom, že jsi věděl, že budu střílet

Moc ne... když naběhnu na někoho ozbrojeného, tak obvykle čekám, že tu zbraň vytáhne. A co se pamatuju, tak tenkrát na Dálavě sem si zprvu ani nevšim žes vůbec vystřelil, protože mě těch pár metrů stihlo tak nahypovat.


Každopádně pointa všech těhle pouček je, že se staví na pesimistické varianty. Pokud si v situaci face-to-face na 5 metrů stihnul třikrát vystřelit, tak jako věřím, že to jde provést - ale nevěřím, že to je "bezpečná" vzdálenost ve smyslu "kontrolovatelná".


Jerson píše:
Takže další test?

Ne. Už sem hrozně dlouho netrénoval a ty drily už v sobě nemám.

Můžu Ti ukázat tu techniku, je poměrně jednoduchá (musí být, složité techniky jsou kraviny), ale jestli chceš něco zkoušet, tak si najdi někoho kdo to má ve svalové paměti (nebo mi dej rok a doufej že si konečně najdu čas se na ty tréninky vrátit - posledních 5 let se mi v tom zoufale nedařilo)

Každopádně není moc co zkoušet, je to poměrně základní technika která se dostala do "arzenálu" takřka všech živých bojových umění (kali, systema, krav maga, wing-tsun...)


Ono to ani není nic překvapivého když se nad tím zamyslíš - existují určité obecné odpozorované poučky a zrovna tady je relevantní že připravená obrana je rychlejší než útok (protože se koná na kratší vzdálenosti) a že na close range je iniciátor ve výhodě.

Jakýkoliv úchop-držení (za ruku, za zápěstí, pod krkem, za tričko, jednou rukou, oběma, zezadu pod krkem... všechno vyjma znehybňujících pák, ale to je jiná diskuse (plus zezadu pod krkem když si prohnutej, ale to je už v podstatě páka)) je výzva k tomu abys skončil s přeraženejma pazourama nebo skopanej na zemi právě protože obránci tu ruku prakticky přímo nabízíš plus je jen na něm v kterém momentu zareaguje (a nelze být "ready" permanentně, ani v krátkém časovém úseku).

Pokud na někoho míříš zbraní na close range, tak si přímo říkáš o průšvih. Ano, je to riskantní, jenže na close range je riskantní všechno. Popravdě, na pistoli na close range bych asi reagoval radši než na nůž (což je ale už o vlastnostech boje s nožem, zejm. nože proti neozbrojenému bojovníkovi, což je prostě situace totálně nahovno).

Jerson píše:
Má to dva háčky:

však taky píšu, že sem si to sám nikdy neoblíbil a že jsem driloval jít po ruce těsně za zápěstím.

Btw. zkoušeli jsme to s kuličkovkou (doslova - dětskou kuličkovkou od čongů, žádná airsoftka, taková ta věc co "plivne" kuličku na pár metrů) a vycházelo to docela dobře (v porovnání, samozřejmě to není něco co chceš naostro zkoušet každý den).

Míření na hlavu je psychologicky hezké, ale dost nanic (hlavou se hrozně dobře - a hlavně rychle - uhybá z výseče). Dokonce ani míření zezadu na hlavu (z hodně blízka) není žádné terno.

Míření na tělo je větší problém, protože pohnout tělem včas z výseče už nebylo tak příznivé, ale jako taky to nějak šlo.

Opět jsme u toho že když dva dělají totéž není to totéž - když už bych v takové situaci musel bejt ale mohl jsem si obědnat kdo na mě bude mířit, tak s chutí samozřejmě šáhnu po debilovi co mi bude mířit na hlavu takřka na dotyk bouchačkou drženou gangsta stylem... když mi nějakej zjizvenej ruskej mafián bude mířit z půl metru na hrudník, tak to bude mnohem horší.
Autorská citace #46
20.1.2016 14:15 - Ebon Hand
To jsou teda romány.. :-)
Kamach píše:
Samozřejmě pro účely sebeobrany v domácnosti je nejlepší mít ji volně na dobře dostupném místě (za čelem postele, pod deskou stolu...), ale to nikdo samo sebou nedělá, páč by to odporovalo předpisům pro přechovávání zbraní a střeliva :)

Tak samozřejmě bych měl nejradši útočnou pušku na chodbě pár metrů od dveří, abych případné agresory mohli vyprovodit bez trochu trapného: "Pánové počkejte prosím u dveří, já musím do pracovny odemknout trezor, nabít, pak přiběhnu a budeme pokračovat." :-)
btw, ta nabídka taktického nábytku mě dost pobavila :-)

Jerson píše:
validní pro situaci, o které jsme vedli spor - celé to začalo videem, kdy maník s nožem zcela viditelně měl nůž v ruce, policista ho vyzval k odložení, týpek mu řekl, že ho zabije, pak po něm na pět metrů vystartoval

OK, tohle zadání mě nějak minulo. Já jsem totiž až dotěď nemohl pochopit, co simulujete westernovým soubojem, když se čekalo na první pohyb. V tom případě mi přijde, že to video k tématu tady není validní, protože se věnuje simulaci jedné konkrétní situace, ve které hraje hlavní roli selhání policajtova úsudku (patrně měl pocit, že umí hovořit s použitím force) :-).

Jerson píše:
A čemu to pomůže? Pistole přeci vystřelí, i když ji držíš za závěr, jen muže nenabít nebo se zaseknout. A vzhledem k tomu, že závěr běžné devítky má dost síly na to, aby střelci utrhl špatně položený palec, nedělám si iluze, že by někdo dokázal chytit závěr tak silně, aby kromě průstřelu ruky neskončil ještě s ošoupanými prsty.

To se nedělá, aby si zabránil výstřelu, ale aby si odvrátil směr výstřel mimo trup. Ošoupaná ruka je zlatá proti díře v pupku.. :-)
Zároveň tím trénovaná osoba útočníka rovnou odzbrojuje. Je to základní technika většiny moderních combat systémů.

sirien píše:
...jen doufám, že kdybych došel na konec řady a řekl "ahoj Jersone", tak by to Jerson nepochopil jako "šefiku, nemáte vohe-"

:D :D voe, dobrý

sirien píše:
zejm. nože proti neozbrojenému bojovníkovi, což je prostě situace totálně nahovno

jj, to je situace úplně na piču
Autorská citace #47
20.1.2016 16:33 - sirien
To video je cool, některý ty techniky co se tam používaj sem vůbec neznal (a způsobů, jak někomu funkčně sebrat pistoly na close je zjevně tak 2x víc, než jsem myslel - a to jsem i tak měl za to, že jich je fakt hodně :D )
Autorská citace #48
20.1.2016 16:59 - Aegnor
Ebon Hand píše:
Je to základní technika většiny moderních combat systémů.

Dost se mi líbilo znehybnění protivníka za pomoci jeho pušky... hodně cool věc:-)
Autorská citace #49
20.1.2016 17:53 - sirien
a hodně dobrá na předváděčky, ale už ne moc do praxe;

Zaprvé doufáš, že bude mít na té pušce popruh (a pušku, když jsme u toho) právě té správné délky.

Zadruhé pokud bude mít xicht od bahna / krve a ten popruh mu z čela sjede, tak máš dost problém.

Zatřetí to chvíli trvá a musíš se tomu pár vteřin věnovat, což není vždycky žádoucí.
Autorská citace #50
20.1.2016 18:13 - Aegnor
Věřím, že v praxi to rozhodně není tak užitečné, jako na předváděčce... ale vypadá to kchůl:-)

K délce popruhu - pokud bude jiné délky, šel by ten popruh dát na krk? (S ohledem na to, že chceš danou osobu na konci ideálně živou)
Autorská citace #51
20.1.2016 18:24 - sirien
přemejšlej nad geometrií dřív, než nad bojovými uměními :D

Pod pažema protáhneš zbraň - abys ten popruh dostal na krk (který je užší a blíž podpaží), musíš ho přetáhnout přes hlavu (která je dál a objemnější) - tj. pokud popruh stáhneš na krk, zbraň poklesne a protivník z ní může vytáhnou ruce.

Samozřejmě, mohl bys popruh na krk natáhnout a pak ho pod tím krkem trochu doutáhnout podle potřeby, jenže ve skutečnosti to nebude ani zdaleka tak užitečné - to, že mu dává ten popruh na čelo, má svůj význam, protože mu tím zvrací hlavu do zádu, což má dva důležité efekty:
1) zhoršuje to úhel, do něhož protivník vidí
2) zvrácená halva prohybá záda a prohnutá záda jsou zlo sebeobrany (pokud Tě např. někdo chytne zezadu pod krkem, tak by se Tě měl snažit i zvrátit - pokud se mu to podaří, máš dost fatální problém; pokud ale udržíš rovný nebo ideálně lehce předkloněný postoj, má problém útočník - pokud teda víš, co dělat)

Pokud ten pás provlíkneš pod krkem, ani jedno z toho platit nebude - protivník bude moct volně otáčet hlavou a i s rukama zpříčenejma za zádama bude moct stát v pocici, která mu umožňuje něco dělat. Teda, aspoň o něco víc, abych byl přesnější.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.075949907302856 secREMOTE_IP: 54.197.64.207