Střípky

York
13.5.2014 11:49
Co nabízí kostka?
Když už tu máme neobvyklou motivaci pro čtenáře RPG fóra podívat se i jinam, bylo by možná škoda ji nevyužít. Takže: Co je zde zajímavého k vidění a přečtení? Dokáže někdo bodově shrnout nejzajímavější tématické okruhy, ideálně s přímými odkazy?

Některé zajímavé články, blogy či diskuse

RPG odborně:
WTF momenty v RPG (aneb hranice mezi zábavou a šíleností)
Závislost kvality hry na znalosti pokročilých forem
[Teorie] Velký model (GNS)
Polemika: Tvorba světa

Historie a pseudohistorie:
Středověká demografie pro začátečníky
Mytologie a náboženství
Nacisté a okultismus

Články ze série ekologie druhů v DnD 4e:
4e: Vílí divočina

Náměty na dobrodružství:
Zotročeni osudem
Na štítě
Belisarská intervence (scifi)

Vlastní hry a světy:
CREET: Renesanční fantasy svět
RPG O Fortuna
Čas pro hrdiny
Projekt Omega
Dakara
Neoficiální DrD 1.9 PPZ PH
Void
16.5.2014 14:50 - Wild West
Tak ještě speciálně pro Yorka by mohlo být hodně zajímavé tohle
http://www.d20.cz/diskuze/kultura-diskuze/51139.1.html#


paměť mi už neslouží, zda on tam dokonce nepsal.
16.5.2014 15:10 - sirien
Sosáček trollí jako obvykle, protože má z WoD depku vycházející z toho že si WoD zvolil jako objetního beránka pro svá traumata z RR.

Ebon: Zaregistroval jsi u DrDII krásnou aféru s "přepólováváním mozků"? Tak někteří autoři a hard-core stoupenci DrDII jsou velcí uctívači Velkého Roníka a "přepólování mozků" je v podstatě totéž co braindamage, jen trochu přebarvené aby to nevypadalo jako tak očividné plivnutí.

Logika věci je snadná a v obou případech: vám se nelíbí moje hra - možná protože je špatná, ale to si odmítám připustit, takže jediné pro mě přijatelné vysvětlení je, že jste idioti co jí nepochopili a je to vina těch her co vy hrajete a já je nemám rád - jejich hraní vám poškodilo mozek / vás duševně omezilo, takže jste "braindamage" a potřebujete vyléčit / takže potřebujete přepólovat mozek, abyste dokázali úžasnost mého geniálního výtvoru ocenit!

Mimochodem, Roník takhle plivnul na WoD, ale četl jsem originální text a v podstatě to WoD slízlo "náhodou" jako příklad, ten argument byl mířený i na DnDčkaře a další co Roníčkovi ubližovali tím že jeho hry odmítali. (teda, tak náhodné to nebylo - v době kdy Roníček tenhle brečivý výplod tvořil dostával zrovna těžkou sodu ze strany fanoušků World of Darkness, takže to bylo takové ublížené oplácení ani by jim ukázal, ale kdyby do něj tou dobou zrovna šili DnDčkaři, tak to nejspíš chytlo DnDčko)

Wild West: to je ta diskuse která slouží jako pomník toho, jak prasácky se tu tehdy choval jeden bývalý moderátor RPG F na své tehdejší proti-sirienovské křížové výpravě, nebo si to už pamatuju blbě?
16.5.2014 15:32 - Ebon Hand
Mě se líbil Sirienův článek ke sci-fi prostředí i jeho diskuze:
http://www.d20.cz/clanky/svety/hrani-v-sf-fialove-lasery-ruzova-torpeda.html
16.5.2014 15:33 - Sosáček
Sosacek pise, co si pamatuje z toho textu kde to RE popisoval. Sosacek ma skutecne trochu depku z WoD, protoze videl vsechen ten promarneny potencial nWoDu. Ale to neni moc dulezite.

sirien píše:
Mimochodem, Roník takhle plivnul na WoD, ale četl jsem originální text a v podstatě to WoD slízlo "náhodou" jako příklad, ten argument byl mířený i na DnDčkaře a další co Roníčkovi ubližovali tím že jeho hry odmítali. (teda, tak náhodné to nebylo - v době kdy Roníček tenhle brečivý výplod tvořil dostával zrovna těžkou sodu ze strany fanoušků World of Darkness, takže to bylo takové ublížené oplácení ani by jim ukázal, ale kdyby do něj tou dobou zrovna šili DnDčkaři, tak to nejspíš chytlo DnDčko)

Tady je genialne videt, "co nabizi kostka".
16.5.2014 15:50 - Wild West
Sirien:

na tebe a i na potírání Siriena si v tom moc nepamatuju; hlavně šlo o nadšence Baja, který se vydal k retropramenům oldschoolu, aby tam nalezl živého dinosaura, co hraje furt stejně a pojem jest mu neznám, a jejich konfrontace.
Asi jako kdyby se Jirásek ocitl mezi opravdovými husity.

Sosáček:
To je jaksi implicitně zřejmé. V tom se D20 a RPGF neliší - oboje obsahuje i šťavnaté flamewary s podobnými aktéry.
16.5.2014 16:12 - Ebon Hand
sirien píše:
Logika věci je snadná a v obou případech: vám se nelíbí moje hra - možná protože je špatná, ale to si odmítám připustit, takže jediné pro mě přijatelné vysvětlení je, že jste idioti co jí nepochopili a je to vina těch her co vy hrajete a já je nemám rád - jejich hraní vám poškodilo mozek / vás duševně omezilo, takže jste "braindamage" a potřebujete vyléčit / takže potřebujete přepólovat mozek, abyste dokázali úžasnost mého geniálního výtvoru ocenit!

To by mohl použít i autor Voidu. :-)

Sosáček píše:
Tady je genialne videt, "co nabizi kostka".

Sosi, tvé rádoby skryté připlížení ke zdejšímu písečku s kanistrem benzinu je neuvěřitelně průhledné..
16.5.2014 16:15 - sirien
Sosáček píše:
protoze videl vsechen ten promarneny potencial nWoDu

tak promarněného potenciálu je zrovna v nWoDu hafo. Třeba celý Mage the Awakening s jejich hrozně-moc-set stranama sem měl dlouhou dobu chuť autorům narvat do chřtánu a donutit je žvejkat dokud by si nezlomili čelist. Ale to je trochu jiná diskuse.

Sosáček píše:
Tady je genialne videt, "co nabizi kostka".

minimálně cenzurovanou upřímnost a pravdivá vyjádření? Někteří lidé si takových věcí cení...

Wild: Já myslel tu cos Yorkovi nechtěl posílat, ne tu odkázanou, sorry, měl sem upřesnit.

Ebon: To sem už zmiňoval - problém je, že když nehraješ SF, tak Ti to je k ničemu. Jinak těch článků kde rozebírám různé věci z čistě (převážně) herního pohledu je celá série, ten Tebou jmenovaný je až čtvrtý (samozřejmě, některé lepší než jiné a každý by asi ukázal na nějaký jiný...). A koukám, že mají i docela bohaté diskuse:

16.5.2014 16:30 - Sosáček
sirien píše:

minimálně cenzurovanou upřímnost a pravdivá vyjádření?

Tvoje prispevky.
18.5.2014 17:32 - Arten CZ
Já na Kostce nejvíce oceňuji rady pro hru - jak pro hráče, tak pro vypravěče - a různé náměty a postřehy plus překlady. V neposlední řadě mě baví číst pravidla, která se zde objevují. Většinou jsou plná zajímavých námětů. Snažíme se získané myšlenky s mojí skupinou aplikovat a hry jsou zajímavější, takže všem za ně děkuju (nechci vyjmenovávat, protože bych určitě na někoho zapomněl).

Kostku rád čtu, zato nerad sem píšu. Připadá mi, že nemám dostatečné teoretické znalosti, abych mohl napsat svůj názor a něčím odborným ho i podložit. Většina diskuzí ke článkům, které se mi líbí, je protkána termíny, které si musím dohledávat, co vlastně znamenají (a to nemluvě o zkratkách, které kolikrát ani nedohledám) a necítím se dostatečně fundovaný napsat jakýkoli svůj názor.
18.5.2014 17:34 - Shako
Arten CZ píše:
je protkána termíny, které si musím dohledávat, co vlastně znamenají (a to nemluvě o zkratkách, které kolikrát ani nedohledám) a necítím se dostatečně fundovaný napsat jakýkoli svůj názor.


Vůbec se neboj a napiš dotaz, co znamená který termín nebo která zktratka. Určitě se najde někdo, kdo odpoví. ;-)
18.5.2014 18:29 - sirien
hm.

Pokud jsou někde termíny kterým nerozumíš, tak bych naopak ocenil kdybys na to poukázal, protože je očividně vhodné je dovysvětlit :)

A teoretické znalosti netřeba - právě naopak, zrovna u tématu hraní her se cení každý názor z běžné praxe, takže to se ničeho neboj
18.5.2014 19:48 - ShadoWWW
Ač to tak nevypadá, tak i cokoliv o hraní Dračího doupěte, GURPS nebo Dungeon Worldu či nějakého old-schoolu se cení. Právě proto, že tu takových článků moc není a přitáhlo by to nové čtenáře a otevřelo nové zajímavé diskuze.
18.5.2014 22:12 - Quentin
Ty znáš někoho koho by oldschool (konkrétně dnd oldschool renaissance) zajímal? Bych řekl, že to moc lidí nepřivede :)
19.5.2014 08:24 - ShadoWWW
Například já. :-) Nebo Bubák.
19.5.2014 08:27 - Colombo
Quentin: tohle nejsou historické slohy, lidi to třeba pořád můžou hrát, aniž by to považovali za oldschool.
19.5.2014 08:30 - Vojtěch
Přečíst si něco zajímavého se hodí vždycky. Přestaňme se tvářit, že co je staré je nutně absolutně překonané a nic neříkající i k novým hrám.
19.5.2014 09:58 - Ebon Hand
Myslím, že by bylo na místě vytvořit slovník RPG pojmů, včetně skratek, který by na pevno visel na první straně a umožnil návštěvníkům se orientovat v terminologii místních matadorů. I já jsem se ptal co znamená brain damage...
19.5.2014 10:02 - Merlin
Ebon Hand píše:
I já jsem se ptal co znamená brain damage...

debata se Sirienem ve čtyři hodiny ráno?
19.5.2014 10:18 - sirien
Tyjo ale slovníček pojmů sem kdysi udělal. Nedávno jsem ho dočasně stáhnul z oběhu protože jsem ho chtěl přepracovat...
19.5.2014 10:59 - Ebon Hand
Merlin píše:
debata se Sirienem ve čtyři hodiny ráno?

Brain damage myself zvládám i bez debaty se Sirienem relativně často. :-)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.078166961669922 secREMOTE_IP: 18.191.228.88