Střípky

kin
29.10.2013 13:17
Deskovky do hospody
Ahoj,

chtěl bych se zeptat na radu ohledně deskových her. Rádi hráváme deskové hry v hospodě u piva a večeře, a chtěli by jsme s kamarády rozšířit reportoár her, a nevíme co pořídit.

Baví nás nejčastěji např.: panic room, dominion, red november...zajímali by mne spíš kooperativní hry, ale s prvkem možné zrady a "svinění" (+blafování, interkace mezi hráčemi, obchodování), které nejsou nějak extra náročné na místo (měli by se vejít na stůl společně se sklenicemi a brambůrky).
Taky by měli být trochu taktické (plánování tahů, bodů, atd.), ne moc o náhodě. Čeština, nebo málo textová anglická hra výhodou.

Když by jste mohli cokoliv doporučit (i kdyby to úplně nesplňovalo požadavky zmíněné nahoře).

Díky :)
Autorská citace #41
2.2.2015 14:06 - Chroust
Za mě momentálně - Terra Mystica (pro lidi co rádi přemýšlejí nad svými tahy dopředu), pak Dominant Species a nebo pro méně náročné,ale zábavné - Lords of Waterdeep. Jinak místo Descenta (kde druhá edice se mi nějak nelíbí - potvory (draci)..mrsk na jedno pole protahnu se všude, slabé zbraně, kde příšery jsou silnější atd. atd.. tak bych spíše volil - Zombicide - je to podobné, zbraně se dají nacházet každé kolo a míra počítání čtverečků/zón kam jít "abych tohle a támhleto" a aby mě příšerka nejméně ublížila a já ze svého tahu vymačkal nejvíc, je u této hry podlě mě víc monžostí, než u Descenta.
Autorská citace #42
2.2.2015 14:35 - Gurney
kin píše:
Rádi hráváme deskové hry v hospodě u piva a večeře, a chtěli by jsme s kamarády rozšířit reportoár her, a nevíme co pořídit.

Samurai sword - variace na Bangy, kde si až do konce hry nemůžete být stoprocentně jistí kdo s kým je a spojenectví bandity (aka ninjy) s šerifem (šógunem) proti odpadlíkovi (ronin) a pomocníkovi (samuraj), se zbytkem banditů útočící na kohokoli může být funkční strategie - pro všechny zúčastněné strany.
Autorská citace #43
2.2.2015 16:00 -
Píše:
Lords of Waterdeep.

lordi su super ale po polrocnom pobyte v hospode sa postracala stvrtina kociek
Autorská citace #44
2.2.2015 23:55 - Dungo
ehm co je to podnos? nebo spíš kde to najdu? to je něco tady? :)
Autorská citace #45
28.1.2017 03:09 - ShadoWWW
včera v Albertu hlásili: "Sbírejte body a získejte hry od firmy Hasbro." Říkám si... D&D taky? Ale né, měli tam jen nějaké pro mě neznámé deskovky a pak Monopoly, ale všechno to bylo v nějaké uniformní low-end edici, nejspíš vyrobené speciálně pro tyto účely. :-/
Autorská citace #46
28.1.2017 12:21 - Mildar
ShadoWWW píše:
Hasbro, DnD, Cesko

hahahaha
Autorská citace #47
30.1.2017 14:33 - Beltar
Jasně a potřebuješ 25 bodů, jeden bod za 200kč, v realu tam uděláš nákupy tak za 6-7k, aby jsi toho dosáhl. Nevadilo by mi to v Lidlu, kde mají kvalitnější potraviny, ale v Aholdu velké nákupy dělat nechci :-(.
Autorská citace #48
31.1.2017 09:22 - IrenicusIsMyFather
Možná je to už příliš profláknuté, ale já doporučuji "Bang". Karetní, pravidla ne moc složitá, na prostor nenáročné a má to i principy "svinění". Dnes i česká verze, mnoho rozšiřujících sad a taktizace je tu taky.


Doufám, že jsem sem vložil odkaz správně.
Autorská citace #49
31.1.2017 10:35 - Merlin
IrenicusIsMyFather píše:
Možná je to už příliš profláknuté, ale já doporučuji "Bang". Karetní, pravidla ne moc složitá, na prostor nenáročné a má to i principy "svinění". Dnes i česká verze, mnoho rozšiřujících sad a taktizace je tu taky.

Bang už je hodně zastaralá a poměrně nudná záležitost. Pokud někdo umře, ještě než se dostane na řadu a hodinu kouká jak ostatní hrajou, tak na tom nezmění nic ani rozšíření, které hráči umožní se na celé jedno kolo (to je darda) se zúčastnit hry.
Autorská citace #50
31.1.2017 10:47 - Gurney
Já bych doporučil místo Bangu spíš Samurajský meč, podobný princip, ale všichni zůstávají ve hře až do konce hry a kdo hraje jakou roli je méně předvídatelné než v Bangu.
Autorská citace #51
31.1.2017 11:19 - Merlin
Jak píše Gurney. Samurajský meč je lepší.
Autorská citace #52
6.1.2018 01:03 - ShadoWWW
Díval jsem se teď na pár dílů Deskofobie, konkrétně na nostalgický díl, kde mluvili o tom, že ve svých herních začátcích měli ohromnou radost z každé nové deskovky, zatímco teď mají problém, aby je nějaká hra nějak víc zaujala. Že jich vychází hrozně moc. A že mají doma i hry, co si koupili, ale nikdy nehráli.

Já to mám podobně. Vzpomínám si, jak jsem kdysi dostal pod stromek Talisman (2. edici, tu od Altaru) a hráli jsme to se sestrou a kamarády hrozně moc. A pak to nějak upadalo. Hodně jsem hrál později třeba i Osadníky nebo Agricolu.

Naopak třeba jednou jsem se vyhecoval a koupil deskovku World of Warcraft i se všemi rozšířeními a nikdy jsem to nehrál (a po pár letech, když už byla dokonce nedostupná, ji prodal). Ani mě to nemrzí. Podobně dopadla hra Tide of Iron, na kterou se mi ale ve sklepě práší dodnes (ale tu mám naštěstí bez rozšíření).

Když vyšla Studená válka, měl jsem radost, že konečně si budu moci zahrát hru, co je na 1. místě na BGG, ale nakonec jsem ji nehrál ani jednou a... moc mě nakonec ani neláká. Nebo Through the Ages. Chtěl jsem si zahrát nějakou Civku a na doporučení prodavače ji koupil, navíc byla od Chváti. Ale nikdy jsem se k ní nedostal a leží mi doma ještě zafóliovaná. Za tu dlouhou herní dobu a složitost mi to nějak stále nestojí. A slyšel jsem, že i lidi, co tu hru milují, ji často vytáhnou kvůli té herní době jen jednou dvakrát do roka. Teď ta hra vyšla na mobil, tak snad si ji někdy zahraji tam.

Ale třeba když vyšel Talisman ve čtvrté edici, tak ten jsme (z nostalgie) hráli hodně. Nebo teď Blood Rage mi udělal radost. Ta hra se mi hrozně líbí (nádherné komponenty!) a hrajeme ji. Taky díky tomu, že je tak na 90-120 minut. Do dvou hodin to dohrajem vždy. A Krycí jména. Ty taky hrajem hodně. Baví nás a hlavně jedna partie je zahraná do 15 minut.

Docela mě láká i Scythe. Ale kvůli té herní době do toho asi nakonec nepůjdu, protože mám tušení, že by dopadla jako Through the Ages.

Pro mě je dnes priorita, abych si deskovku koupil (nebo uvažoval o její koupi): 1) Herní doba max. 120 minut (ale ideálně spíš 90 či méně) a 2) v češtině (kvůli rodině i kamarádům).

A jak jste na tom vy?
Autorská citace #53
6.1.2018 01:42 - Log 1=0
Já dlouho chodil do klubu, ale co víc hraju DnD, tak nemám až tak čas, a vlastně ani chuť.
Ale nikdy jsem je nesbíral, většinu jsem vyzkoušel a stačilo.
Kdybych se k deskovkám zase vrátil, tak asi zase k tomuhle modelu.
Vlastně opačná filozofie, než tak která vede ke sbírkám nehraných her.

Btw, nechápu jak se mohla Studená válka dostat tak vysoko. Jako ne že by byla špatná, ale znám spoustu lepších her.
Autorská citace #54
6.1.2018 01:48 - Aegnor
ShadoWWW píše:
Za tu dlouhou herní dobu a složitost mi to nějak stále nestojí.

No, docela příjemná věc na Through the Ages je to, že má teoreticky dvě varianty hry (ve skutečnosti tři, ale tu začátečnickou vůbec nepočítám). Jsou sice navrženy na postupné naučení mechanik, ale ta kratší varianta už je plnohodnotná hra (z pohledu mechanik), jenom má cca o třetinu kratší dobu hry a nedostaneš se do posledního věku.

ShadoWWW píše:
A jak jste na tom vy?

No, když se rozhoduju, jakou deskovku koupit, tak jsou priority zhruba takto:
1. Nemá ji nikdo v mém okolí.
2. Bude mě bavit.*
3. Mám slušnou šanci, že si ji zahraju víckrát jak jednou za rok.

Co mě na současných deskovkách neuvěřitelně štve jsou inserty (ty většinou plastové mrchy, které mají držet jednotlivé herní komponenty) a krabice. Inserty často nezahrnují dostatek místa na všechny herní komponenty, nebo rozměry (jak insertu, tak krabice) nepočítají s tím, že by si majitel hry rád obalil karty (Z konceptu jsem kvůli tomu zahodil insert, Hanabi, Bylo Nebylo a Fluxxy kvůli tomu nemůžu mít v původních krabičkách ...).

EDIT:
Log 1=0 píše:
Btw, nechápu jak se mohla Studená válka dostat tak vysoko. Jako ne že by byla špatná, ale znám spoustu lepších her.

Je to jedna z nejlepších her pouze pro dva hráče. Ta kategorie není nijak extrémně obsazená a každý kvalitní počin je tam hodně vidět.


*Aby mě hra bavila, tak musí splňovat věci jako třeba max. střední herní doba (tj. do nějakých 3 hodin), ne extremně taktická (aby se u hry dalo i vykládat okolo) a nějaká rozumná míra náhody.
Autorská citace #55
6.1.2018 02:12 - Log 1=0
Aegnor píše:
Je to jedna z nejlepších her pouze pro dva hráče. Ta kategorie není nijak extrémně obsazená a každý kvalitní počin je tam hodně vidět.

Jo takhle.
To pak asi jo, zvlášť pokud chceš "velkou" hru.
Ale koncept velké deskovky pro dva hráče mne asi celkem míjí. Hry u mě vždycky měly dost socializační aspekt.
Autorská citace #56
6.1.2018 09:34 - LokiB
Tak já mám takovýto rest v deskovce Wojna o Pieršcieň, kterou jsou kdysi koupil. Pravidla byla jen v polštině, ale to nevadilo, přeložil jsem je pro kamarády ... a stejně jsme to snad nikdy nehráli. nebo jednou rozehráli, ale nedohráli.
Celkem dost jsme hrávali deskovky od mala, od Z pohádky do pohádky, přes Dostihy a sázky postupně k Miecz i magia, v době, kdy jsme začali hrát DrD. Pak to postupně opadalo, jedno vzepětí ještě přineslo Proroctví a jeho rozšíření ... a teď už jsem deskovku fakt dlouho nehrál. Není čas, ani lidi. Nebo se ten čas investuje do něčeho jiného. Lidem kolem chybí trpělivost :)

Občas po nějakých velkých deskovkách typu DOOM nebo ARKHAM pokukuju, ale kupoval bych stejně to jen na koukání.

Šance na dlouhé hry, které trvají více než 2 hodiny, jsou minimální.
Autorská citace #57
6.1.2018 10:46 - ShadoWWW
Mě zaujalo, jak velmi úspěšný je v Česku Descent.

Je to klasický dungeon crawl v moderním kabátě (krásné mapy, žetony, figurky, karty). Hodně deskovkářů to přirovnává k Dračímu doupěti, ale říkají, že je to lepší. Pěknější a rychlejší hra s jednoduššími pravidly a časově méně náročné; pro lidi, co nemají čas na pravidelné kampaňové hraní Dračáku. Taky mě zaujalo, jak jedna maminka psala, že její děti tato hra spolehlivě vždycky odtrhne od mobilů a počítačů.

Koncept, co jako RPGčko DnD 4E moc nezaujal a klasické dungeon crawly se už taky v RPG moc nehrají, ale jako deskovka to má ohromný úspěch (zopakovaný pak třeba ještě v deskovce DOOM). V žebříčku na Hrajeme.cz je to aktuálně na 2. místě. Překonalo to i hry jako Studená válka nebo klasická Agricola. Jediné, co tu hru překonalo, byla Agricola: Sedláci z blat. V Česku dokonce vyšla už i přeložená druhá edice, včetně jednoho rozšíření. Když si vezmete, že deskovková rozšíření v Česku obecně moc nevychází (kvůli malé poptávce), tak Descent je určitě úspěch, přestože není nejlevnější - základní hra 1800 a rozšíření 1100. Schválně to srovnejte s Dračím doupětem II, aktuálně nejprodávanějším českým RPGčkem.

Zaujalo mě to i to, jak York se snaží stále vymýšlet nějakou old-schoolovku či RPGčko s deskovkovými prvky. Ale taková hra tu už evidentně delší dobu je.
Autorská citace #58
6.1.2018 10:54 - Merlin
Descent (1.edici) mám doma prakticky všechen...a jsem s ním spokojen. Druhá edice je spíš na příběh a kampaň a neumírá se tam a je tam míň pokladů....:).
Autorská citace #59
6.1.2018 11:33 - ShadoWWW
Na Deskofobii říkali, že hlavní rozdíl v 2. edici je, že PJ (nebo jak se jmenuje) má taky svůj vlastní úkol, který má splnit, a je to za něj teď zábavnější.
Autorská citace #60
6.1.2018 11:45 - Nachtrose
Ja si zahral 1.ed s Merlinem a 2.ed jsem mel pujcenou a ji jako "GM". A teda v porovnani s 1e mi prijde 2e zoufale nezazivna ( obzvlaste pro gm ), ktery je temer bezmocny. Obzvlaste v misich, kde ma zabranit se hrdinum nekam dostat. Porazeny hrdina se totiz vrati do boje na stejnem policku, kde padnul a proste pokracuje dale. A muze to delat do omrzeni... To uz je to lepe reseno v Imperial Assault-u. Jo a taky ma Descent mensi figurky, tak to nekupuju ani kvuli tem :-/

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.062424898147583 secREMOTE_IP: 54.163.62.42