Střípky

Alwaern
22.8.2013 23:48
Battle mapy
Primárně to píši pro Maxe a Yashamaru-a, ale nechtěl jsem zahlcovat thread pro DnD Next, tak jsem z toho raději udělal vlastní diskuzi.

Původní otázka zněla - jak to vypadá, když na hraní, resp. taktické souboje použijeme VTT (= virtual tabletop). Je to v podstatě jenom taková malá exkurze do světa sdíleného hraní po internetu nebo live přes videochat.

Základem sdílení map pro hráče via DM je software, který bude umožňovat sdílet mapy, obrázky, tokeny pro bestie a spoustu dalších věcí. Na trhu a světě jich je celkem dost, dost se liší jeden od druhého a porovnávat je není mým cílem. Pro ukázku byl použit Fantasy Grounds II (který je licencován).

Po založení serveru se musí klient hráčů připojit ke klientu DMa, na kterém jsou uloženy i portréty jednotlivých postav.

DM Selection

To je začátek, teď jsou všichni pohromadě, připraveni k totálnímu zničení nebo-li TPK.
V DM klientovi si otevřu mapku, kterou chci použít (tady použiji klasickou mapku - defenziva mirabarské milice před předním vojem smíšené armády).

Odbočka k mapám - dají se samozřejmě použít různé mapy, nejlépe se osvědčí vlastní rukou dělané, je zde pouze časový problém. Tato mapa není dělaná ručně a chybí jí osvětlení, mlha a pád dalších věcí, které se dodělají v GIMPu nebo Photoshopem.
Smyboly pro potvůrky jsou ve formátu png (pro flexibilitu) a není nutné, aby člověk listoval cca 45000 různými tokeny, které má na PC (stačí ty, které používat bude, umístit do speciální složky, aby byly přístupné hned).

Zde vytvořím pouze mrňavou a nanicovatou skupinku goblinů, s orčí skvadronou jim za zadkem a několik pavouků, jenž zde slouží jako přerostlí pejskové + někde se tam připletl i gobr.
Jakýkoliv vyextrahovaný kus z pdf se dá použít jako token po správném scalingu.

Deployment

Pak je mapka připravená (nutno dodat, že tohle se může udělat kdykoliv předem, stačí mapu s tokeny uložit a pak jen vyvolat kliknutím)

Mapa připravena

A pak už jen sdílení s mrtvo...tedy, hráči, kteří vidí již hotovou věc.Samozřejmě, tokeny se dají normálně přidávat a odebírat, horší je to s alterací terénu, protože real-time to nelze. Co ale lze a velmi dobré, je možnost vytvářet efety (kužele, kruhy, čtvrce, AoE atd dle libovole přímo na mapě), takže pak není problém vidět, kde že to vlastně ten blbej mág zakouzlil Grease (Sádlo) nebo omotávací kouzlo.

Tak, asi nějak takhle to vypadá.

Edit 1: Opraveny obrazy.

Všechny mapky jsou ke stažení zde
Autorská citace #1
23.8.2013 05:17 - Element_Lead
Moc pekny, myslim si ze nazivo to vypada jeste o dost lip nez na fotkach :)
Autorská citace #2
23.8.2013 06:55 - Alwaern
teď mě napadlo, že jsem měl raději udělat PrtScr a ne to fotit jak retard...
Autorská citace #3
23.8.2013 07:27 - Merlin
no tos mohl :D, každopádně hezké
nicméně stejně pořád raději žmoulám kostku a posouvám figurkama po mapě :)
Autorská citace #4
23.8.2013 08:06 - Alwaern
To upravím, až se vrátím domů. Kostky žmouláme stejně, jde prakticky pouze o ten taktický rozměr při souboji.
Autorská citace #5
23.8.2013 08:18 - Merlin
alw: ale toho lze plně dosáhnout i tilesy a miniaturama :)..každopádně je to zajímavý a interaktivní, to se nedá popřít
kdysi dávno v dobách Drd, kdy na trhu nebyly prakticky žádné figurky (a my předělávali plastové indiány a snažili se sehnat rytíře) jsme pro větší boje používali obrácené vršky s barevnými čísly :)svým způsobem to dřív stačilo. dnes by mne to neuspokojilo a jsem nesvůj, když dodávám na plac figurku, která není úplně přesně ta, kterou chci :)
Autorská citace #6
23.8.2013 09:27 - Max
Když to vidím, bylo by to supr pokud bych to mohl použít jako placku na stůl. Figurky, alespoň pro hráče, mi přijdou dobrý ... hráč může vzít do ruky (něco jako házení kostkou) požmoulat a pak s důležitostí poloboha dát o šest políček dál :)

Co mě na tom hodně láká jsou ty mapy. Když vezmu že na http://www.wizards.com/dnd/archive.aspx?category=all&subcategory=mapgalleries leží k dispozici stovky překrásnejch map tak mě docela vytáčí že stále točim dokola nějakých pět oblíbených. Ty navíc vyjadřují "o co zhruba běží" než že by se trefili do toho jak si to představuju.

V poslední kampani se mi navíc příběh točí kolem zergů ... a těch v DnD moc není ... mít FG2, ikony jsou hračka a krásná slizovitá mapa je hračka ... kdežto co sem pátral tak jedinou možností jak to trochu zreálnit je koupit Starcraft Board Game za minimálně $100, kde jsou nějaké nenabarvené figurky a pokoutně si tisknout slizovité mapy které použiju přinejlepším dvakrát.

Ideální z mojeho pohledu by bylo mít tenkej plochej monitor na stole, kam bych dával obrázky nebo mapy (což vypadá že FG2 zvládá bez problémů) a na něj by hráči pokládali figurky.
Autorská citace #7
23.8.2013 09:29 - Alwaern
Ano, dá se toho dosáhnout i přes Tiles a Miniatures, ale já u mě narážím na problém - a to, že set-up mi může zabrat celkem dost času (ale to možná praxí jde rychleji) a druhá věc je, že ne pro každou potvoru existuje miniatura (zejména pokud vytáhnu obskurního ohyzdu odněkud z ranné sféry 3.0). Tento nedostatek se dá obejít tím, že místo miniatur to prostě vytiskneš na papírové tokeny.

No samozřejmě, to byly rané doby hraní, když jsme hráli ADnD ve svých 13-14 letech, tak jsem dělal hex mapy ostrovů přes půl pokoje a místo miniatur jsem používali figurky z člověče nebo barevné knoflíky.
Autorská citace #8
23.8.2013 09:36 - Alwaern
@Max, tenkej monitor na stůl by určitě šel taky s tím, že by na to hráči pokládali figurky.
Uvažoval jsem nad tím, ale pak jsem to zavrhl ze dvou důvodů.
a) mapy můžou být větší, než je zobrazovaná plocha a v tom případě je problém pamatovat si, kde kdo stál, když mapu posunuješ (to sa dá obejít tím, že tam prostě šoupneš normální tokeny, které označují místo, kde postava stojí a pak se naní jenom položí postavička)
b) mechanické poškození nebo tekutina a místo (tedy ne, že bych někomu nevěřil, ale dle Murphyho by se něco tak do hodiny určitě stalo...a s tím místem to trochu limituje prostor na házení kostek a místo pro papíry a další věci)
Autorská citace #9
23.8.2013 09:54 - Merlin
alw: jasně..to je problém, na který občas narazím, že nemám přesně tu figurku. Nicméně hráčům řeknu...nebo se zeptají: je to to co vidíme? a já řeknu..víceméně, místo kyje má ale sekeru, nebo ne přesně (a popíšu jak vypadá). Některý hnusky prostě nemám, nebo jich nemám dost.
Co se týká setupu.Žabere to nějaký čas, ale hráči si aspoň skočí na záchod, vyřídit fon, uvařit mi kafe, nebo zakouřit. když plánuju epický boj (no dobře ne epický jako epický), tak si to rozplánuju dopředu a nachystám do pytlíku :)
Autorská citace #10
23.8.2013 10:17 - wraiths
Merlin: a jak řešíš různé bojové výhody a nějaké přetrvávající efekty (hrajeme Pathfinder) jako jsou třeba různé výhody od barda(za békání), pokračující zranění od zloděje, různá prokletí od čarodějnic atd.? dáváš si na podstavečky nějaké papírky, tokeny(jaké, kde jsi sehnal) ?
V tom co co má Alwaern se to dá vyřešit lehce, domaluješ půntík nějakou barvou.
Autorská citace #11
23.8.2013 10:28 - Merlin
Wraiths: po Dálavě před třemi lety nebo kdy, jsem odkoukal od Nachtrose ňuchňátka. Jsou to různobarevné A4 z takového gumofilce, tenké asi 3 mm. Zatím je mám v barvách: černá,bílá, červená, růžová, sv.modrá,tm.modrá, sv.zelená,tm.zelená,žlutá, fialová,oranžová,sv.hnědá,tm.hnědá,šedá...a asi ještě něco co si nepamatuju.
Každá kondice má určitou barvu (na malé tabulce vedle mapy je nápovědník), takže růžovej ňuchník je marka (abych nasral babaje), červenej zkrvavení, černá zpomalení, sv.zelená trvající zranění, žutá slepota atd.
Ňuchňátka se dávají pod postavy, takže je jasně vidět kdo je zkrvavený a kdo má ještě nejakou kondici. Občas hráči závodí kdo má "vyšší" postavu :).
Má to občas nevýhodu, když se postavy přesouvají, ale nic co by bylo nějak dramatický...posune postavou a pak pod ní vrátí ňuchníky.

jedna A4 stojí pár korun a uděláš z ní hodně palcových čtverců (přípúadně pro větší potvory, dvoučtverců).
Používali jsme to efektivně i na Pathfinder a používám to i jako různé countery a značky pro úspěchy a neúspěchy při NCE, nebo SE...:)
Autorská citace #12
23.8.2013 11:05 - wraiths
Merlin: tak to jsi odkoukal dobře ;-), to je zajímavé, to se mi líbí.
Autorská citace #13
23.8.2013 11:55 - Merlin
wraiths: udělám ti nějaký fotky a pošlu. Jinak ňuchníky seženeš normálně v papírnictví
Autorská citace #14
23.8.2013 12:16 - Alwaern
@Merlin
Samozřejmě, oba přístupy mají svoje pro a proti, jde to, co preferuje DM a hráči.
By mě zajímalo, jestli by byla na d20 vůle, aby se zde zveřejňovali self-made mapky - je jedno zda mapy měst, mapy kontinentů nebo battle-maps (there is not enough tavern rooms in the world).
Použití by bylo samozřejmě pouze pro osobní účely, netuším však zda a vůbec kdo se tím zabývá tady na Kostce (tedy map making).

*ňuchňátka*, tedy obdobu jsme užívali ještě kdysi dááááávno na Slovensku a osvědčilo se to, nyní při mém stylu ale nemám příliš velkou potřebu, protože to vždy vaprší nebo aplikuje efekt automaticky.
Autorská citace #15
23.8.2013 12:16 - Alwaern
Hm, asi bych měl ty lidi v ambulanci poslouchat konečně, furt tady vypisuju celý dopoledne.
Autorská citace #16
23.8.2013 12:32 - Dukolm
jste mi připomněli tohle video https://www.youtube.com/watch?v=iPGPV4-e3JI Promítání mapy na stůl
Autorská citace #17
23.8.2013 13:13 - Merlin
alw: mapy mě a jistě i ostatní zajímají :)
Autorská citace #18
23.8.2013 13:17 - Alwaern
@Dukolm - tak to si pořídím, až budu stavět dům. Vypadá to ohromně a s tím jak letí ceny projektorů dolů, tak to za pár let ani nebude extra finančně náročné.

@Merlin Vzhledme k tomu, že se zde potuluje bezprizorně Wraiths i Fibrisio, tak jsem nebudu dávat ty, které používám já pro kampaň, ale ty, které jsou jaksi *navíc*, dnes odpoledne bych jsem něco zkusil dát.
Autorská citace #19
23.8.2013 13:42 - Merlin
alw: rozhodně :) inspirace se vždycky hodí :)
Autorská citace #20
23.8.2013 14:43 - Pepa
Co projektor. Rovnou celý stůl. http://www.youtube.com/watch?v=vXsFNPO_gUM

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.061522960662842 secREMOTE_IP: 54.144.95.36