Střípky

alef0
1.4.2012 22:20
Robin D Laws v Praze a Brně!
Díky Quentinově a Ecthelionově iniciativě přijede na krátkou návštěvu Česka legenda RPG scény Robin D. Laws. Kanadský autor mnoha her (Over the Edge, Hero Quest, Essoterorist), esejí (Laws of Good Gamemastering) a herních přístupů (Hamlet's Hitpoints) se na své cestě zastaví v Praze 1. a v Brně 2. června. Robin D. Laws by rád poznal českou herní komunitu, popovídal si o zdejších herních systémech, vyjádřil touhu popovídat si o českém fenoménu Dračího doupěte a možná s vámi bude i hrát.
Autorská citace #1
1.4.2012 22:54 - Alnag
Nebýt prvního dubna, tak bych ti to věřil, protože jede do Německa. :/
Autorská citace #2
1.4.2012 23:22 - Sparkle
Já jsem slyšela, že dlouho váhal jestli mu ta návštěva stojí za to, ale pak byl informován o projektu Void a to rozhodlo.
Autorská citace #3
1.4.2012 23:27 - Shako
A to rozhodlo, ze ma prijet, aby to videl na vlastni oci, ne? :D
Autorská citace #4
2.4.2012 01:45 - Gurney
Nebýt těch Ecthelionů, Quentina a Dračího doupěte, už bych zjišťoval, kde že se to přesně hodlá zastavit.
Autorská citace #5
2.4.2012 13:19 - skew
To je po dlouhé době první aprílovej joke na kterej jsem naletěl.
Science damn you!
Autorská citace #6
2.4.2012 22:22 - sirien
Moje první myšlenka byla WTF, moje druhá "alef0? WTFH" a moje třetí "Ecthelioni? hh". Každopádně mi přijde že i pro někoho kdo se tak moc neorientuje musel bejt ten závěr s DrD kapánek příliš...
Autorská citace #7
2.4.2012 22:37 - Alnag
Tak to já se asi neorientuji. Protože mně třeba ten závěr sám o sobě nijak "mimo" nepřišel. Dračí doupě je skutečně svým způsobem fenomén - v ČR je to pořád nejrozšířenější RPG a to navzdory svým kvalitám i dalším okolnostem jeho publikace, dostupnosti a doplňků. A protože o tom (jak tuhle někdo psal) už bylo psáno i na zahraničních diskuzácích (Frank Trollman) a i dříve mělo čestné místo jediného českého RPG v Kimově seznamu RPG z celého světa, tak proč ne.
Autorská citace #8
2.4.2012 23:21 - sirien
s tou orietnací sem měl namysli, že info o tom, že na tom mají podíl Ecthelioni, u kterých nemám absolutně žádnou asociaci k RDL (jakože dokonale žádnou - ani že by se kdy objevili v nějaké relevantní diskusi nebo ho třeba někde jen namátkou zmínili - tím neříkám že se to nestalo, ale jestli jo tak mě to minulo nebo se mi to totálně vykouřilo) je víc než krajně podezřelé. A popravdě ani Quentin mi k tomu nějak nesed - u toho sice i věřim že sleduje přímo Robinův blog, ale zase sem nikdy nezaregistroval že by byl takhle komunitně akční...

Jako vzhledem k tomu že jsem letošní Apríl úplně přešel a vůbec si ho nevšim a neuvědomil, tak kdybys sem tuhle zprávu napsal např. Ty a trochu jinak, tak sem to možná sežral i s navijákem, ale takhle prostě na-e.

Zmíňky o DrD v zahraničí mě taky nějak minuly, nemáš poruce link?
Autorská citace #9
3.4.2012 07:22 - noir
Já tomu uvěřil, protože jsem si to přečetl pozdě, ne 1. dubna.
Autorská citace #10
4.4.2012 09:25 - crowen
Sirien: naprklad tu
Autorská citace #12
23.6.2012 19:17 - Alnag
Quentin: Přečetl jsem si to. Přijde mi nesmírně zajímavé, že se to pokouší tvářit jako kritika a přitom autor velmi rychle sklouzne k tomu, že přebírá terminologii, kterou kritizuje. Závěr nechť si z toho učiní každý sám. ;-)
Autorská citace #13
23.6.2012 22:07 - Quentin
Taky mě to pobavilo :)
Autorská citace #14
24.6.2012 03:01 - sirien
Lawsovu knížku jsem bohužel stále nečetl, nicméně:

Píše:
but this analysis fails to account for so many of the essential details of so much of what goes on in a good adventure story that it's harmful to base a philosophy of gaming (or adventure stories in general) on it.

...Avengers - lawyered

(ty jeho kecy by šly rozebrat i podrobně po kouskách, ale nevidim k tomu důvod. Navíc potom co sem si přečet tohle sem to začal jen v rychlosti pročítat - příliš málo myšlenek an příliš dlouhém textu)

K jeho druhému "problému". Tohle jsme často řešili s Honzou, že to je (to co Lawsovi vytýká z pozice že to neni pravda) hrozná otrava a že by bylo super hrát RPG, kde to takhle nefunguje.
Bohužel, prakticky každé RPG do téhle pozice nakonec spadne, bez ohledu na zájem a ochotu hráčů na vlastní aktivitě - v lepším případě dočasně, v horším případě dlouhodobě nebo na trvalo, ve většině případů hned od začátku a na pořád.
Jediné hry, v nichž se lze tomuto elementu vyhnout, jsou cílené minikroniky - v čemkoliv jiném hráči dříve nebo později prostě odpadnou a přirozená sociálně-metaherní dynamika RPG (viz) posune GM přesně do Lawsem popsaného stavu.

Hm. Tohle by si možná někdy zasloužilo rozvést v článku nebo v blogu. Možná spíš v blogu, asi to není tak silné téma aby dalo na článek a navíc sem koukal že mám nasbíranejch dost blogovejch fotek, které by bylo škoda nevyužít :)

(pseudokritika Lawsovy terminologie bez většího komentáře - pro někoho kdo ví o čem je řeč se ta kritika dost efektivně kritizuje sama. Mimochodem, sem sám komu přijde, že si v ní vzhledem ke své předchozí obhajobě RPG jako prosté únikové zábavy vlastně sám sobě protiřečí?)

Tomu závěru s hráči jako zdrojem nemám fakticky co vytknout - jen snad že sem nečet toho kritizovaného Lawse, takže netuším, jak moc to je nebo není k věci (tj. zda to Laws opravdu vynechal nebo ne)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.07775616645813 secREMOTE_IP: 44.220.41.140