Střípky

brundibar
15.2.2012 17:00
Crowdfunding (kickstarter etc.)
Zajímá mě jestli máte někdo zkušenost s Kickstarterem.

Jde o způsob jak získat publicitu a prostředky pro svůj kreativní počin.

Prostředník si sice vezme 5-10%, ale na druhou stranu je to cesta jak získat sponzorský příspěvek nemalé výše na který by jinak takový kreativec nedosáhl.

více tady Kickstarter.com

U nás se chystá podobný projekt Starthead
(díky crowenovi za info)
Autorská citace #1
15.2.2012 17:06 - crowen
Da sa to pouzivat len v USA, pokial nemas tretiu stranu, cez ktoru financie prezenies. V Cechach sa pripravuje podobny projekt.

Na RPG scene si na Kickstarteri ziskal prostriedky Technoir.
Autorská citace #2
15.2.2012 17:08 - brundibar
Jak je vidět tak je to využíváno i pro stolní a rpg hry Board & Card Games
Autorská citace #3
15.2.2012 17:13 - brundibar
Nu financovat ty projekty jde i od nás :)

Však ona tu vyroste pobočka nebo konkurence. Crowdfunding je velice pěkný nápad a sílu má především pokud má systém dostatečnou návštěvnost (popularitu), jako má právě kickstarter.
Autorská citace #4
15.2.2012 17:31 - Kmet
Taky je tak financováno dost materiálu pro Pathfindera.
Autorská citace #5
15.2.2012 17:40 - alef0
Kickstarter funguje. Ale na to, aby ti vyplatili peniaze, musíš byť občan USA a mať SSN. Financovať (pledgeovať) vieš samozrejme aj od nás.

Akurát včera o tom blogoval Fred Hicks (Evil Hat: vydavateľ Dresden Files RPG, Don't Rest Your Head)

V skratke:
* záujem na KickStarteri ti umožňuje odhadnúť vopred, koľko máš toho vyprodukovať
* Kickstarter slúži ako doplnok predobjednávok
* vytvára komunitu hráčov a vie generovať „buzz“ ešte predtým, než projekt vyjde.

Viacero RPG produktov išlo takto, matne si spomínam na nejakú e4 či e3, čo mal byť nejaký hybrid medzi 3e a 4e, ale to vyfailovalo.

Ale nepadal by som do dojmu, že to je sponzorský dar, ono je to skôr o tom, že nahromadíš kapitál, ktorý by si inak nemal ako získať -- ale ten kapitál musíš nejak pledgerom vrátiť (no, viete, za $5 vám dám božtek na čelo).

Na RPG scéne u nás nie je problém s financiami, ale nápadmi a ľuďmi, ktorí sú schopní ich dotiahnuť do konca.

Ale je to megadobrý projekt.
Autorská citace #6
15.2.2012 18:50 - Kmet
Crowdfunding je velice dobrá myšlenka, ale je potřeba, lidí schopných uvažovat i jinak než "co za to dostanu" :)

U nás už si lidé celkem zvykají na charitu, což je krok správným směrem. Máme sice ještě daleko ke skandinavii nebo americe, ale i tak si myslím, že takový projekt tu má šanci. Lepší by samozřejmě bylo otevření kickstarteru celému světu - větší publikum = větší šance na úspěch projektu.

Jinak to co vracíš pledgerům je u těch co přispívají menší částky často opravdu jen děkovný dopis nebo něco podobného. U těch co přispívají více je potřeba něco zajímavější (kopie filmu a uvedení jejich jména v titulcích filmu) a u těch co přispějí opravdu hodně něco mimořádného jako je účast na natáčení, večeře s autory atd. Takže je potřeba počítat s tím, že část půjde na podobné odměny, ale je to jen zlomek z toho co se vybere. Dalších 5% si vezme kickstarter a dalších 5% firma s kreditkama.

Takže ve finále dostaneš tak 80%, ale pokud sis správně nastavil cílovou sumu, tak to bohatě stačí. Samozřejmě musíš realizovat slíbený projekt.

V podstatě jde o dotace s vynecháním toho drahého a neefektivního kolečka, kdy vybrané peníze putují přes výběrčí úřady ke státu, odtud do EU a odtud zase zpátky státům, úřadům a příjemcům. Cestou se zpravidla hodně ztratí - náklady na byrokratické kolečko a taky si sem tam někdo ukousne svůj díl. Ve finále se k příjemci dostane jen zlomek a to nemluvím o tom, že je to vlastně příjemce, kterého by ten, kdo platil daně často podporovat nechtěl.

Takhle putují peníze přímo od plátce k příjemci a za cestu si vezme zprostředkovatel jen 10% (což je maličkost proti tomu co se ztratí v příkladu výše) a především tak funduji projekt, který mě opravdu zajímá a o jehož výsledky stojím. Jsem angažovaný.

Takovým způsobem by jednou v utopické budoucnosti mohla fungovat většina výdajů společnosti. Stát si ponechá nezbytnou část daní na provoz zdravotnictví, školství a další infrastruktury a o projektech se bude rozhodovat podobnou veřejnou soutěží, kdy lidé sami rozhodnou co je pro ně smysluplné. Proces se stane mnohem efektivnější, levnější a odpadne tak věčné naštvání nad tím jak námi volení zástupci podporují úplně něco jiného než před volbami slibovali :)

ach ta utopie :)
Autorská citace #7
16.2.2012 09:17 - brundibar
Myslím, že u takových webu je nejdůležitější jakou mají publicitu. Pokud o projektu ví více lidí, tak je větší šance vybrat větší sumu ;) Důležitá je možnost rychle a snadno zaplatit. Kickstarter to řeší platbou přes kreditku, což bohatě stačí (i když to pak srazí dalších 3-5%). Podle toho co píšou přímo na kickstarteru, tak paypall nemají kvůli tomu, že jediná služba, která umožňuje ten jejich systém all or nothing (strhnout peníze až potom co je projekt podpořen) je právě amazon platební system. Nemám důvod jim nevěřit. Zásadní výhoda kickstarteru proti ostatním je obrovská základna přispěvatelů.

Zajímavé údaje ze stránek kickstarteru:

Podpořených projektů je o něco méně než polovina ze zahájených (už přes 15 000).
Průměrný projekt je pod 10 000 USD.
Průměrný příspěvek je 71 USD a nejčastější příspěvek je 25 USD.
94% podpořených projektů vybere více než byl jejich cíl (třeba i 400%).
Společnost si vezme 5% (pouze z podpořených projektů).
Kreditka 3-5%.
Je zde pouze občanská kontrola nad výstupem projektu - předpokládá se, že základnu fondu tvoří fanovská komunita autora a lidé z jeho okolí a ti pak vytvářejí tlak na realizaci projektu. Nicméně mám pocit, že není žádná právní povinnost projekt skutečně realizovat - u nás to bude potřeba ošetřit..
Daně se platí pokud fundování projektu přes amazon přesáhne 20 000 USD za rok nebo 200 přispěvatelů (tuším). Pak amazon zašle rovnou i daňový formulář. Kolik jsou daně netuším.

Jak by to vlastně bylo řešeno účetně/daňově u nás? Nemá někdo účetně-daňovou praxi? Je to určitě forma příjmu a tak by to nejspíš bylo potřeba danit..

A pro zajímavost jeden z RPG projektů čekajících na podporu:
next-the-next-edition-of-gaming?
Autorská citace #8
16.2.2012 16:30 - Lyška
Taky funguje český http://www.nakopni.me/
Autorská citace #9
16.2.2012 16:58 - alef0
Nakopni.me ale vyzerá ... dosť nenaštartovane. Je tam len deväť projektov, z toho len tri majú už roztočené nejak investície (6 je na nule), jeden je WTF nereálny (nazbierať 39 mega??) a ten najúspešnejší má zatiaľ investovaných 600 Kč, čo je 2%.
Autorská citace #10
20.2.2012 14:08 - brundibar
Pěkný případ jak kickstarter může prospívat hráčské komunitě:

Vampire companion deluxe edition

Píše:
Twenty-one years ago, Vampire: the Masquerade hit the tabletop RPG market like a black-clad bolt from Hell itself and changed the way games were played forever. It wasn't just about playing a game; VtM changed people's lives and defined a lifestyle. Last year, White Wolf created a deluxe 20th Anniversary Edition to celebrate all that Vampire: the Masquerade has meant to its creators and its fans and the response was astounding. It was clear to us that the players want more classic VtM, so we began work on the V20 Companion.zdroj: šiesta stěna šiesta stěna
Autorská citace #11
21.2.2012 22:11 - MassEffect
Fondomat je v češtině a používá českou korunu (a jen 4%). Na ČT24.
Autorská citace #12
21.2.2012 22:47 - brundibar
Fondomat dost nešťastně míchá dohromady charitu s kreativitou na jednom webu. Postavit vedle sebe natočení desky a příspěvek invalidovi na vozíček je hodně nešťastné řešení. Taky umožňuje projekty typu "potřebuji si koupit foťák"

Platí se 4% fondomatu za "udržování vašich projektových stránek" a 3,4% paypalu + 10 kč za každou platbu.

Píše:
Na naše služby se nevztahují standardní poplatky – namísto toho si odečteme 4% z vašich darů na udržování vašich projektových stránek. Vaše kontakty odesílají peníze přímo na váš účet PayPal. PayPal si může účtovat administrační poplatky. PayPal nám účtuje 3,4% + 10CZK poplatek za přijetí darované částky (více informací zde).


Peníze jsou z karty strhnuté hned a ne až po podpoření projektu (jako u kickstarteru).

Píše:
Pokud finančně přispěji, kdy budou mé peníze vyzvednuty?

Peníze jsou z vaší kreditní karty nebo z vašeho účtu PayPal odečteny hned, jakmile poskytnete svůj příspěvek.


Není to systém all or nothing, takže se běžně stane, že ten, kdo chce realizovat projekt dostane jen třetinu částky a co pak s tím? na projekt je to málo, vracet není komu (ani neví kdo mu to dal), tak ještě že fondomat sám dobře poradí - udělejte s tím co chcete..

Píše:
Co se stane, když projekt nedosáhne včas cílové částky?

Projektová stránka zůstane online, ale nebude již přijímat příspěvky. Peníze, které jste získali, jsou samozřejmě vaše! Neúplnou částku, kterou jste získali, můžete využít dle svých potřeb. Projekt můžete znovu odstartovat, abyste získali více peněz.V minulosti nemá fondomat jediný podpořený projekt. A podivná pravidla na stránkách to jen dokreslují:

Píše:
Poté, co je projekt ukončen, nelze získat další finanční prostředky. Stánka zůstane online, ale tlačítko „Poslat peníze“ je deaktivováno. Proto by vaše kontakty měly odeslat peníze čím jak nejdříve, s danou lhůtou na paměti.


apod.

Hnus velebnosti. Pevně věřím, že se tu včas ukážou nějaké rozumně fungující stránky (česká mutace kickstarteru nebo jiný český projekt) než podobné projekty jako fondomat nebo nakopni.me stihnout zničit důvěry Čechů v crowdfunding..
Autorská citace #13
21.2.2012 22:50 - alef0
Akurát, že http://www.fondomat.com/project/successful :-)

Tam je momentálne 21 projektov, a ako pozerám, žiaľ väčšina z nich je typu „prispejte peniazmi na X a ja vám poďakujem“, teda charitatívne projekty. Alternatívne „prispejte 5000 Kč a dostanete voľný lístok“.

Čo mi tam ale chýba rapídne, je stav projektu, teda či vôbec už niekto pledgol.
Autorská citace #14
21.2.2012 22:55 - brundibar
No vzhledem k tomu, že můžou i v průběhu času měnit cílovou částku, tak je jedno nakolik ji nastaví.

A nevím jak ty, ale já vidím 0 dokončených
http://www.fondomat.cz/cs/project/successful

Píše:
Dokončeno
Žádné projekty nebyly v poslední době dokončeny. Zkuste to později.
Autorská citace #15
21.2.2012 23:23 - pilaf
Kickstarter: 5% + 3-5% (Amazon)
Autorská citace #16
21.2.2012 23:24 - pilaf
Nakopni.me: 10% + ??
Autorská citace #17
21.2.2012 23:28 - pilaf
Starthead: 7% + 3-5% (Paypal/Amazon)
Autorská citace #18
21.2.2012 23:33 - brundibar
Podle mého názoru ta procenta nehrají větší roli. 7,4%+10kč za platbu nebo 8% je celkem jedno. Zvlášť, když s tím počítáš už při stanovení cílové částky.

Zásadní rozdíl mezi fondomatem a kickstarterem je v jiných věcech, které jsem zmiňoval. Dohromady to pak dělá fondomat neprůhledný, nedůvěryhodný a projekty na něm mají velice nízkou šanci na realizaci. Zato dárcům určitě odejdou peníze z účtu a fondomat dostane svůj podíl...

V případě kickstarteru se peníze odečtou pouze v okamžiku, kdy je jisté, že je vybráno minimálně tolik, aby se projekt realizoval. atd atd.

Jak jsem říkal - Hnus velebnosti. Snad fondomat a podobné paskvily neodradí čechy od crowdfundingu nebo se třeba poučí a trochu pozmění svou nenasytnou politiku více k podpoření důvěry darujících a pravděpodobnosti realizace projektů..
Autorská citace #19
22.2.2012 00:35 - alef0
No veď to som chcel povedať, nula dokončených projektov znamená, že Fondomat ktovieako rozbehnutý nie je.
Autorská citace #20
22.2.2012 00:43 - brundibar
Ok, špatně jsem to pochopil. Omlouvám se.

Nepříjemné na fondomatu je, že nula podpořených projektů může znamenat statisíce v kapse provozovatele a drobnější částky rozhozené po všech koutech, bez naděje na nějaký skutečný efekt. A jedeme dál dokud někdo nerozjede nějaký rozumný web nebo o tom nebude větší veřejná diskuze..

Říkám si jestli to bylo od pánu anglánu jenom nepochopení principu nebo jestli naopak chápou moc dobře a je to úmysl..
Autorská citace #21
26.2.2012 14:01 - jan
Nakopni.Mě ale má systém "all or nothing" viz jak Nakopni.Mě funguje.
Autorská citace #22
26.2.2012 21:29 - Sosáček
Kmet píše:
Takovým způsobem by jednou v utopické budoucnosti mohla fungovat většina výdajů společnosti. Stát si ponechá nezbytnou část daní na provoz zdravotnictví, školství a další infrastruktury a o projektech se bude rozhodovat podobnou veřejnou soutěží, kdy lidé sami rozhodnou co je pro ně smysluplné. Proces se stane mnohem efektivnější, levnější a odpadne tak věčné naštvání nad tím jak námi volení zástupci podporují úplně něco jiného než před volbami slibovali :)

ach ta utopie :)

d20.cz neni idealnim mistem na politickou debatu (pokud takove misto vubec existuje), takze to nechci nejak moc rozjizdet, ale zkusenosti s fungovanim charit ktere neco organizuji ukazuji, ze to by byla spis dystopie.
Autorská citace #23
26.2.2012 21:37 - noir
To je pravda. Však se na ty kostely, kláštery a univerzity podívejte. Stačí ubohých 1000 let a už po nich neštěkne ani pes.
Autorská citace #24
26.2.2012 22:33 - Sosáček
noir píše:
To je pravda. Však se na ty kostely, kláštery a univerzity podívejte. Stačí ubohých 1000 let a už po nich neštěkne ani pes.

Ano, takova rimskokatolicka cirkev byla jeden z prikladu ktery me napadl jako prvni. Ale jsou lidi co radi prispeji penize na sukani deti nebo paleni kondomu, zejo.
Autorská citace #25
29.2.2012 07:51 - Vojtěch
Autorská citace #26
29.2.2012 08:24 - brundibar
Vojtěch:

Jasně, to je jeden z jejich ukázkových projektů. Vybral 2.171% původního plánu a je to jeden z projektů nad mega.

Podobně jako Double Fine Adventure. To vybralo svůj goal několik hodin po startu a teď už má 572% a je tak jedním z nejvíce financovaných projektů na kickstarteru s 2.291.350 USD a to je ještě 13 dní do konce.
Autorská citace #27
29.2.2012 10:50 - Colombo
lool, to Double Fine Adventure je super, teda ty videa.
Autorská citace #28
16.3.2012 09:09 - werksoltan
Tak Double Fine trhl rekord a vybral $3,336,371 (834%).

A další zajímavý projekt: Wasteland 2 během krátkého času dosáhl svého cíle. A to má ještě 32 dní do konce. Že by další rekordní suma? Podle autoru čím více peněz vyberou, tím více zábavy si užijeme:

Píše:
To do this game right, we need to raise $1 million, but you'll notice our funding request is $900,000 and that is because Brian Fargo has offered to fund the last $100,000 if need be. That’s a lot of money needed, but not when compared with the budgets of most full scale RPGs made today. The original game sold over 100,000 copies—on the Apple and Commodore 64 platforms back in the day. If everyone who played it then backs the project at the most basic level, the game is on.

But we’re looking ahead to what we can do if you all back this project in force. At $1.25 million, the money will go primarily into making the world bigger, adding more maps, more divergent stories and even more music.

At $1.5 million, the world gets even bigger. You’ll have more adventures to play, more challenges to deal with, and a greater level of complexity to the entire storyline. We’ll add more environments, story elements, and characters to make the rich world come alive even more. We will even be able to bring Wasteland 2 to OS X for Mac lovers. And after $1.5 million the sky is the limit.http://www.kickstarter.com/projects/inxile/wasteland-2

A jeden pěkný postřeh z kickstarter blogu:

Píše:
Double Fine creator Tim Schafer closed their livestream with an impassioned speech: "I don't want to say this is the end of the game publishing as we know it," he said, adding: "I'm sure a few games will still need publishers."


http://www.kickstarter.com/blog

A pěkná reakce od autorů Wasteland 2 na to, že dosáhli svého cíle tak rychle:
http://www.kickstarter.com/projects/inxile/wasteland-2/posts

část update:

Píše:
YOU DID IT! We are funded and Wasteland 2 is a reality. A dream that began more than 20 years ago has actually come true. After years of attempting to get Wasteland 2 kicked off and countless pitch meetings to every major publisher out there, we had almost given up. Even six months ago we didn’t see any way that Wasteland 2 was ever going to happen. Then the world suddenly changed.

This is a paradigm shift that is way bigger than Wasteland 2. This is the beginning of a new era in gaming where the developer gets to work directly with the fans to build the type of product that the fans want. No focus groups, no pitches to the marketing team, no trying to get an executive committee to group-think their way to a project green-light. Now we just have a developer with a creative idea that resonates and a group of dedicated fans who are willing to lay down their money to buy it.
.......Rozhovor s Fargem o Wasteland 2

http://www.gamezone.com/editorials/exclusive-interview-brian-fargo-talks-wasteland-2
Autorská citace #29
20.3.2012 15:02 - werksoltan
Další projektík financovaný prostřednictvím crowdfundingu se blíží do kin. ;)
http://youtu.be/Py_IndUbcxc?hd=1
Autorská citace #30
10.5.2012 09:37 - pipux
Autorská citace #31
10.5.2012 09:44 - Vojtěch
jj, už se na tom nějakou dobu maká. Teď chtějí asi někde sebrat další fondy.

http://paizo.com/paizo/blog/tags/pathfinderOnline
Autorská citace #32
10.5.2012 09:57 - Colombo
A v čem to má být jiné než tuny dalších MMORPG?

Třeba i TES:Online vypadá velmi podobně, jako tuny jiných MMORPG.
Autorská citace #33
10.5.2012 10:27 - Vojtěch
Měl bys mít na povel i menší panství - celé to vzniklo na základě Kingmaker AP, ale uvidíme, co z toho nakonec vyleze...
Autorská citace #34
10.5.2012 10:33 - Shako
To, ze to bude totalne jine MMORPG zni fakt divne. Bud to bude tradicni MMORPG a nebo to nebude MMORPG.
Autorská citace #35
10.5.2012 10:58 - Vojtěch
Já to jako nějak výrazně nesleduju, takže podrobnosti moc nevím. Možná by se něco dalo vyčmuchat z diskuzí pod články. Autoři na Paizu bývají aktivní a dovysvětlující.
Autorská citace #36
10.5.2012 12:31 - Me-dea
Z toho "bude totalne jine MMORPG" a "sandbox" na úvodním obrázku se dá snadno vyvodit, že by mělo jít o hru podobnou spíš EVE online nebo přesněji jako Haven & Hearth, než "běžné" klony WOW.
Autorská citace #37
10.5.2012 12:58 - Blaine
Me-dea: Haven and Haerth jsem nikdy dele nezvladl hrat. Vetsinou jsem se nekde ztratil, umrel nebo neco takoveho. Samozrejme v tom take hraje roli grafika, ktera v HaH neni prakticky zadna.
Autorská citace #38
10.5.2012 13:11 - Colombo
Blaine: zkus prubnou Salem, od stejných autorů, podobný styl hry...
Autorská citace #39
10.5.2012 14:26 - Me-dea
Colombo, to už vyšlo? Kde? Na to čekám už nějakou dobu a asi mi to ušlo.
Autorská citace #40
10.5.2012 14:31 - Colombo
Me-dea: byla open/closed beta
Paradoxí fórum pro Salem
Autorská citace #41
10.5.2012 15:15 - Blaine
Colombo: NEMAM CAS NA TAKOVE SUPROVE HRY, PROC MI UBLIZUJES, TY ZLY, ZLY, ZLY CLOVECE! *krci se v koute a odmita se koukat na NADHERNE screenshoty a vsechno to stavnate info na Paradoxich forech*
Autorská citace #42
10.5.2012 15:16 - Me-dea
díky za info
Autorská citace #43
10.5.2012 16:12 - Colombo
Osobně se mi líbí i War of Roses, hlavně, když tam history geeci začali rozebírat každý centimetr brnění a zbraní, co byly na wallpaperech, teaserech atp. Takže relativně realistická hra...
Autorská citace #44
18.7.2012 13:00 - brundibar
Tak chlapci od shadowrunu právě spustili kickstarter projek na shadowrun online.
Myslím, že si ukousli příliš velké sousto, ale i tak jsem je podpořil. :)
(zrovna to spustili, takže zatím par bakerů, ale roste to)


http://www.kickstarter.com/projects/1964352341/shadowrun-online
Autorská citace #45
18.7.2012 13:13 - Colombo
Teď mě něco šíleného napadlo!

Kdyby v Shadowrunu Online vzali část hry (nebo celou) Uplinku jako tu hackerskou část...

to by bylo AMAZING!!!
Autorská citace #46
18.7.2012 18:20 - sirien
di jim to navrhnout ;)
Autorská citace #47
15.9.2012 14:27 - pipux
No, a co říkáte na Numeneru?

Monte Cook, oblíbený designer mnoha místních, ohlásil Numeneru před měsícem ... zatímco toto téma na českém internetu doposud vůbec nebylo diskutováno. Jak je to možné?
Autorská citace #48
15.9.2012 14:43 - alef0
Monte Cook a "It focuses on story and ideas over mechanics"? Vidím dobre??

Pozriem na to.
Autorská citace #49
15.9.2012 19:19 - Vojtěch
Mno, mezitím došlo k úspěšnému zafinancování 13 True Ways (rozšíření pro 13th Age) a Midgard compaign setting pro Pathfinder třeba...
Autorská citace #50
5.10.2012 11:35 - sir thomas
Robin Laws vydává na kickstarteru Hillfolk, RPG, ve kterém představuje svůj nový Drama System.

Už to má poměrně slušný backing, co je ale rozhodně zajímavé, pokud se sežene asi ještě 1000 dolarů, vydá Drama System pod otevřenou herní licencí. Další zajímavost, ilustrace dělá Jan Pospíšil, alias Merlkir, který se podílel například na ilustracích dračího doupěte 2.
Autorská citace #51
5.12.2012 11:27 - Dukolm
Fate core fate core

Ví někdo jak to je s dodáváním materiálů mimo USA konkrétně k nám?
Autorská citace #52
5.12.2012 12:09 - alef0
Fate Core prerazil strechu za menej než 24 hodín. Oni tvrdia, že za príplatok 10€ ti to doručia mimo USA, takže by som sa nebál.

Zafinancujem si hardcover; plus na RPGfóre sa debatí o nejakom združenom pledgi, kde by sme si objednali 6 príručiek naraz za zníženú cenu a nechali si to shipnúť do Čiech.
Autorská citace #53
5.12.2012 17:07 - Colombo
Autorská citace #54
5.12.2012 17:26 - Nerhinn
Ten CapsLock a sedm vykřičníků nechápu.
Autorská citace #55
5.12.2012 17:30 - Colombo
pardón, mělo to být 8 vykřičníků.
Autorská citace #56
4.1.2013 20:34 - alef0
Zjavne to ide, napr. Ron Edwards vyhlásil včera $5000 goal na vydanie komentovanej verzie Sorcerera a už mu to zafinancovali.

http://www.kickstarter.com/projects/847190685/sorcerer-upgrade
Autorská citace #57
5.1.2013 10:25 - Alnag
Alef: Přesně tak, bylo mi toho chudáka líto, když má tak nízké cíle (srovnej Lawsův Hillfolk), tak jsem mu ty drobné věnoval. Jé počkej, že tys chtěl začít flamewar dobře mířeným zamáváním rudého hadru býkovi před očima. Nebo jak jinak si mám tuhle tvoji "objevnou" hlášku vysvětlit. Pokud ano, pak sorry, ale na takové skopičiny nemám čas.
Autorská citace #58
5.1.2013 11:50 - Hrngz
Chudaka? Alnagu probohy poslouchas se nekdy?
Autorská citace #59
5.1.2013 17:20 - alef0
:D Alnagu, ty môj červenooký býk! Alebo vôl?

Osobne sa teším obom projektom: Hillfolk vyzerá fakt skvelo, plus je to nová hra, Sorcerer mi príde ako viac orientovaný na starých hráčov. Edwards asi ešte nevie ako na Kickstarter, je tam podľa mňa príliš krátky rozsah (15 dní) za ktorý sa to veľmi nastretchovať nedá. Podľa mňa keď sa mu podarí vydať tie softcovery ($10000), tak to bude nadmieru úspech.

Momentálne sa tiež teším z FATE Core, akurát sa im podarilo preraziť 215 tisíc dolárovú hranicu a môžeme sa tešiť na FATE Accelerated, teda turboverziu pravidiel.
Autorská citace #60
29.1.2013 16:17 - Sosáček
Wow. Fate Core dosahlo 400k usd, a 10 000 backeru.

To z toho dela totalne mainstreamovou hru. Kdybyste se nekdo chteli pridat (za $10 je neskutecne mnozstvi pdfek) tak je cas jeste dneska.
Autorská citace #61
29.1.2013 16:23 - Sosáček
A kdybych byl kurva, tak reknu "srovnej lawsuv hillfolk" :D
Autorská citace #62
17.2.2013 14:39 - Colombo
Autorská citace #63
17.2.2013 14:45 - Colombo
Autorská citace #64
24.3.2013 00:18 - Gurney
Kickstarter RPGčka Blade of the Iron Throne. - pokračovatel údajně legendárního RPG The Riddle of Steel (které jsem nikdy nehrál, takže nemůžu v tomto směru porovnat)

...po dvou cca sedmihodinových sezeních (z pozice hráče) můžu říct že jde o pozoruhodný počin a zatraceně zábavná hra. Pokud máte rádi sword&sorcery a zároveň taktické, brutální a poměrně rychlé (čti neporovnatelně rychlejší než mid-level DnD4) souboje i za cenu větší komplexnosti a především nutnosti seznámit se poměrně podrobně ještě před hrou s poměrně obsáhlými (cca 40 stran) pravidly okolo soubojů, můžu jen doporučit. A k tomu docela cool magický systém, zjevně hodně inspirovaný Conanovskými povídkami.

Zároveň bych chtěl zdůraznit že nejde o žádnou storygame, ale o opravdu plnohodnotné RPGčko se vším všudy, navíc poměrně dobře upravitelné pro vlastní účely (opět vyzkoušeno, téměř včechny prvky zaměřené na drama a/nebo přihazující nějaké ty hráčské pravomoci lze poměrně jednoduše ignorovat, u tvorby postavy nebo dovedností nabízejí autoři i základní rady k houserulování, ...); kdybych to měl k něčemu přirovnat, asi by mi jako nejbližší přišel Conan d20 hraný s nepovinými bojovými manévry - tedy až na to, že místo d20 se hází pooly d12tek a namísto class&level jde o dovednostní systém (a vynechám-li již zmíněný souboj, celé je to paradoxně vlastně o dost jednodušší).

Ke stažení bylo původně free pdfko, nicméně autoři se rozhodli pro naprosto WTF postup a stáhli ho cca při rozjetí kickstarteru, aby si ho případní zájemci nemohli prohlédnout. Tuto drobnou marketingovou chybu můžu napravit, pokud mi do PM pošlete svůj mail...
Autorská citace #65
25.3.2013 18:30 - crowen
GUrney píše:
Zároveň bych chtěl zdůraznit že nejde o žádnou storygame, ale o opravdu plnohodnotné RPGčko se vším všudy

Tak tuto vetu som velmi nepochopil, mozes prosim osvetlit cez nejake priklady hier?
Autorská citace #66
26.3.2013 14:19 - Gurney
Můžu.
Autorská citace #67
26.3.2013 14:53 - hadrian
:DD
Autorská citace #68
27.3.2013 01:01 - crowen
Gurney: A mozes prosim ta tie priklady aj uviest sem, ked uz is napisal, ze mozes? Vdaka
Autorská citace #69
27.3.2013 13:12 - Gurney
Můžu.

Bohužel, na základě tvých předchozích výstupů na tomto webu nemám nejmenší chuť se s tebou o čemkoli bavit, tím míň na téma, které má právě zásluhou lidí jako jsi ty tendence generovat v podstatě jen flame.

Z mé strany konec konverzace, ty máš samozřejmě možnost dělat cokoli uznáš za vhodné - včetně vítězoslavných skřeků nebo nářků jak jsou na tebe ostatní astronauti zlí...
Autorská citace #70
27.3.2013 18:22 - crowen
Nenutim, chapu :-)
Autorská citace #71
10.4.2013 03:37 - Gurney
Blade of the Iron Throne (docela mizernej název, ozvlášť ve srování s Riddle of Steel...) nakonec úspešné.

Na fialové (rpgnet) už se mezitím rozjela diskuze o grafické úpravě, kterou několik prudérních&rádobyfeministických jedinců nemohlo zkousnout jako sexistickou (což měli potřebu řešit na cca 15 stranách diskuze, kde porovnávali počet mužských a ženských postav na okrajích stránek + jejich oblečení a úplně přitom ignorovali nechutnou a šokující nahotu meditujícího Cthulhu tamtéž) a protože grafika okrajů nakonec zůstane je jak je, mám o důvod víc těšit se na své politicky nekorektní pdfko :)
Autorská citace #72
18.4.2013 13:42 - Dukolm
Autorská citace #73
18.4.2013 14:03 - sirien
Mě se ty jejich FATE dF nelíběj. Koupil sem si ty "ancient", bílý s černym a černý se zlatym, a sem naprosto spokojenej. Sice byly drahý jak sviň...

Gurney: chjo, suchaři... někdo by jim to už konečně měl vysvětlit
Autorská citace #74
19.9.2013 21:14 - sir thomas
Robin Laws zveřejnil SRD Drama systemu (tj. systému, na kterém je postavená jeho nejnovější hra, Hillfolk). Pokud vás zajímá, co Robin vymyslel, doporučuju k nahlédnutí. Chybí tam samozřejmě rady ke hraní a vedení -- pokud by ale někoho Hillfolk skutečně zaujal, dá se předobjednat na stránkách Pelgrane pressu. Bohužel, zdá se, že zatím nenabízejí samostatné PDF, možná až budou knížky normálně v prodeji.
Autorská citace #75
16.1.2014 09:38 - Dukolm
Autorská citace #76
16.1.2014 10:33 - Colombo
to je dost super!

Chtělo by to ten systém a 3D tiskárnu, pak by si mohl člověk přinést přímo figurku své postavy s aktuálním vybavením na sezení:/
Autorská citace #77
16.1.2014 10:37 - Nachtrose
Jen skoda, ze zase US...
Autorská citace #78
16.1.2014 15:58 - crowen
Nachtrose - preco len US? Maju tam aj international shipping.

Inac na Kickstarteri je celkom zaujimavy setting pre Fate Core - Iron Edda. Vikingovia krizeni s Mechmi, pardon, kostrami obrov :-)
Autorská citace #79
16.1.2014 20:22 - Vojtěch
Teď je tam taky nová edice Earthdawnu.
Autorská citace #80
16.1.2014 22:24 - Nachtrose
Crowen: no po shippingu 50+USD zrovna netouzim...
Autorská citace #81
17.1.2014 01:50 - Vojtěch
To máš kde? Cena je 25 USD za B&W edici + shipping z Drive Thru. Za to, co říkáš je tam sběratelská celobarevná edice v tvrdé vazbě s podpisem. Mě by spíš zajímalo, kdo mu dá 1000 USD za to, že mu přijede odmasterovat hru kamkoli do USA, nebo 5000 USD za podobný výlet kamkoli po světě.
Autorská citace #82
17.1.2014 06:58 - Nachtrose
Ja reagoval hlavne na ty custom build figurky a to, ze maji posilani do sveta. A co jsem zatim objednaval z US ( amazon, nobleknight ), tak postovne bylo pokazde kolem 50$.
Autorská citace #83
17.1.2014 07:04 - Nachtrose
Nicmene tohle presne byl duvod, proc jsem jednu dobu povazoval porizeni 3d toskarny za zajimavy napad.
Autorská citace #84
17.1.2014 08:15 - Sir_Pete
Co se týče "Customizable 3D Printed Tabletop Miniatures" projektu na kickstarteru, tak u každého pledge je připsáno, že mimo US je třeba přihodit dalších 15USD na shipping. Ve dvou připadech pak 20 a 25.
Autorská citace #85
17.1.2014 11:53 - Sosacek
Nekdo zkousi ozivit Earthdawn na kickstarteru.

Bojim se, ze ta hra bude priserna, ale fanousky by to mohlo zajimat.
Autorská citace #86
17.1.2014 19:13 - Vojtěch
Já to podpořil. Další setting k přečtení.
Autorská citace #87
17.1.2014 19:49 - York
Sosacek píše:
Nekdo zkousi ozivit Earthdawn na kickstarteru.


Earthdawn pro mě nikdy nebyl moc zajímavej na hraní, a to ani settingově, ani systémově. Na druhou stranu byl vždycky hodně zajímavej právě na čtení a hledání souvislostí - je to nedílná součást úžasně propracovaného světa Shadowrunu. V tomhle ohledu určitě stojí za to.
Autorská citace #88
1.2.2014 04:51 - Gurney
Autorská citace #89
18.2.2014 08:02 - Vojtěch
Tak se nám asi zvedá svět Mutatnt Chronicles (Warzone)

https://www.kickstarter.com/projects/modiphius/mutant-chronicles-3rd-ed-rpg
Autorská citace #90
18.2.2014 08:08 - Nachtrose
Koukam maji hezky naslapnuto. Uz temer 700%. Tak jsem celkem zvedavej. I kdyz tenhle svet znam jenom s DoomTrooper karet.

Jinak pred par hodinama skoncil uspechem i HeroForge KS, vysbirali 360k/95k. Skoncili tesne pred steampunkem.
Autorská citace #91
18.2.2014 11:48 - Blaine
Vojtech: Prodos uz udelali Warzone: Ressurection, coz je obnoveni wargame z MC vesmiru. Modely jsou dobre, kvalitativne nekde mezi FW a GW. Pravidlove je to skirmish s kartama (zajimavy vedlejsi prvek). A podporuji svyma figurkama to RPGcko.
Autorská citace #92
6.10.2014 09:29 - ShadoWWW
Castles & Crusades: Blacktooth Ridge - crowfundingový pilot k případnému TV seriálu z prostředí Castles & Crusades.
Autorská citace #93
7.10.2014 17:29 - Nachtrose
I kdyz stale nevim, co si o DW myslet, tohle nevypada tak uplne spatne: https://www.kickstarter.com/projects/53201108/no-country-for-old-kobolds-a-dungeon-world-hack
Autorská citace #94
7.10.2014 18:23 - ShadoWWW
Píše:
INTERNATIONAL KOBOLDS: You'll get 4 copies of the full color softcover, all the beta files, all the DRM free electronic formats plus I'll fly to you wherever you happen to be and run 3 4 hour games for you and your friends!

To by bylo vtipný mu to hodit a říct mu, aby doletěl na GameCon. :)
Autorská citace #95
7.10.2014 18:37 - Nachtrose
A proc ne? Pise tam "temer kdekoli na svete" :-)
Autorská citace #96
7.10.2014 23:30 - Shako
ShadoWWW píše:
To by bylo vtipný mu to hodit a říct mu, aby doletěl na GameCon. :)


No, ta cena mírně převyšuje celkové náklady rpg sekce na GC bych tak odhadoval... Ale jinak zajímavý postřeh.
Autorská citace #97
8.10.2014 00:06 - sirien
Gurney: škoda jen, že zrovna v tomhle dost pokaženym spin-offu z toho cool omnisexuála udělali nudnýho a bolestivě klišéoidně trapnýho gaye...

jinak tohle je cool:

Píše:
LOCKED: $1,000,000,000: Time Machine! When we reach this level we'll set about arranging for the invention of an actual time machine. Once invented, we'll give chronal tours to all pledgers at the $25 level and up. Pet dinosaur thrown in for free. We're awesome like that.
Autorská citace #98
17.10.2014 07:28 - kin
tak o tomhle i vážně přemýšlím :)
vtm: dark ages deluxe edition
Autorská citace #99
17.10.2014 14:14 - Lokken
Kin: vypadá to opravdu dobře!
26.1.2015 22:19 - Nachtrose
Tohle je spíše pro zajímavost: 24 dni do konce, požadovaná částka 10k USD, aktuální stav konta 3,977,569 USD. o.O

https://www.kickstarter.com/projects/elanlee/exploding-kittens
26.1.2015 22:30 - Shako
Nachtrose: Markeťáci musí šílet - tolik potenciálně mrtvých koťátek. :-D
26.1.2015 22:41 - sirien
boring. Osobně sem doufal, že to je nějakej vyděračskej kickstarter: dejte nám tolik a tolik, nebo vymyslíme něco, co přiměje koťátka explodovat!
26.1.2015 22:44 - Colombo
Oatmeal.
11.3.2016 07:08 - ShadoWWW
Wow. Kickstarter 2. edice 7th Sea překonal 1 milion dolarů (!) a stal se tak nejúspěšnějším stolním RPG kickstarterem všech dob!

Když si vzpomenu, jak ještě před pár lety byly na českých fórech nářky, že stolní RPGčka už netáhnou a že staré hry na hrdiny patří do sběru ve jménu nových...
11.3.2016 08:02 - Vojtěch
Tak sakra plachty a kordy FTW!
11.3.2016 09:18 - Shako
ShadoWWW píše:
Wow. Kickstarter 2. edice 7th Sea překonal 1 milion dolarů (!) a stal se tak nejúspěšnějším stolním RPG kickstarterem všech dob!


Pěkně udělaná kampaň. Ale jinak mi ten systém nic neříká, ale když už bude ta free verze, tak se na to nejspíš mrknu. :)
20.4.2016 12:42 - ShadoWWW
To vypadá dobře. Dnes vyšlo taky dobrodružství Night of the Yellow Moon z kickstarteru Primeval Thule 5e, tak jsem ho hodil na GD. :)
1.5.2016 16:30 - Gurney
1.5.2016 18:44 - Vojtěch
Ty Velikonoce jsou asi překlep, že jo? :)
1.5.2016 21:48 - Gurney
Vůbec ne :)


(opraveno)
6.5.2016 14:44 - Demonica
Na Kickstarteru běží kampaň pro The Dresden Files Cooperative Card Game od Evil Hat Productions.

12.7.2016 18:08 - Naoki
12.7.2016 18:47 - Nachtrose
Kdyby mi někdo GMoval hru stejným tónem, jak popisuje autor ve videu generování postav, usnu ještě než družina opustí hostinec...

Jinak to asi bude primárně o tom, jak komu co sedí. Zrovna u toho "character creation" sjem se cítil, jako by víc než půlku četl z core 13th Age.

Zajímavý může být svět, ale taky se toho v mixu sci-fi a fantasy dá hodně pokazit.
12.7.2016 19:09 - Element_Lead
Píše:
Kdyby mi někdo GMoval hru stejným tónem, jak popisuje autor ve videu generování postav, usnu ještě než družina opustí hostinec...

Na me to pusobilo podobne. Nedokoukal jsem ani na dva pokusy. Ale ja nejsem moc na ty scifi/fantasy mixy. Ani Eberron ani Numenera a ani tohle si nedokazu hrat dyl nez jeden oneshot.
12.7.2016 22:50 - Naoki
Tak pro ty co usnuli u character creation: (:D)

na 1st lvlu vybíráš
rasu (bonusy 2, 1, 1, 0 na 4 atributy)
rozdáš bonusy na atributy (+1, +1, 0, -1)
přidělíš 5 bodů na backgroundy (fungují jako v 13th age)
zvolíš si jeden core path povolání (např. casting priest vs warrior priest)
rozdělíš 3 body na powery (jako v 4e)

IMHO vydím že muselo z toho 13th age čerpat hodně inspirace, ale podle popisu powerů je to taktičtější
12.7.2016 23:16 - Nachtrose
Naoki: přílady? Já to ještě nečet, ale kolik prostoru na taktiku dává "gridless combat" případne "diceless GMing"? ( btw. Proč mi jako GMovi bere kostky? o.O )
12.7.2016 23:44 - ShadoWWW
Věděl jsem, že jsem o té hře už někdy slyšel... Už vím! :-)
13.7.2016 06:55 - Naoki
Combat jsem ještě nečetl. Co jsem akorá zahlídl je, že mají vzdálenosti řešené pdoobně jako v 13th age (melee, near, far, very far). Diceles GMing může být něco jako že si neháže na dmg, ale jak říkám ,tohle jsem ještě nečetl.

Shadow: kdes o ní slyšel? :D
13.7.2016 08:19 - Vojtěch
Nachtrose: Protože chce udržet pozornost hráče prý, zatímco se ty soustředíš na vyprávění*... ne, mám rád svoje kostičky :)

*Jako kostky mít můžeš, ale dává to možnost je vynechat až na nějaké monstrózní schopnosti. Funguje to tak, že DM popíše hráči co se děje a sdělí mu obtížnost, pokud se postava o něco pokouší (ať už je to útok na potvoru, nebo uskočení před jejím útokem). Jinak je to jen modiifkace toho, kdo má házet na co, jako svého času 4E převedla kouzla z DC na útok/obranu a stejně jednoduše by to šlo hrát, že si DM bude házet na útok proti statické obraně hráče.
26.7.2016 15:36 - Demonica
Úspěšně zakončený Kickstarter RPG Godbound: A Game of Divine Heroes od Kevina Crawforda (Stars without Number). Podle reakcí na netu se jedná o hru podobnou Exalted založenou na jednoduchém d20 systému. PDF je k dostání zdarma na DriveThruRPG.
27.7.2016 17:27 - pivolil
Na kickstarteru startuje Zweihander RPG, v podstatě neoficiální Warhammer Fantasy Roleplay 4e (vzhledem k tomu, co v GW udělali s Warhammerem se už asi oficiální čtyřky nikdy nedočkáme). Podle autorů je systém perfektní pro kterýkoli low-fantasy setting jako GoT nebo svět zaklínače.
Pravidla vychází z WFRP 2e. Zachovávají základní mechanismy (classy místo povolání, d100 systém) + přidávají některé nové (změna základních charakteristik, překopaný boj, zrušení hit pointů, podpora RP, minihra pro cesty divočinou a další).
Btw poštovné do EU je zdarma.
27.7.2016 19:39 - Vojtěch
Kde se tam píše, že je to d100?
27.7.2016 20:37 - pivolil
Vojtěch: na svých stránkách mají přístupnou beta verzi pravidel
28.7.2016 06:13 - Vojtěch
Ah... tak dalších 25 USD ušetřeno. Na d100 systém nesáhnu ani násadou od smetáku.
28.7.2016 22:44 - Malabar
Zajímavý kickstarter pro free program pro 3d modelování postav. Soubor si pak můžete vyexportovat a třeba si ho vitisknout doma, nebo kdekoli chcete: Desktophero.

Jedná se vlastně o reakci na Heroforge, které funguje na principu vytvoř si u nás model, nemůžeš ho nikam exportovat, ale rádi ti ho vytisknem a pošlem.
5.9.2016 10:12 - Gurney

Steve Jackson Games rozjeli Kickstarter na GURPS Dungeon Fantasy.

ENWorld píše:
[dungeon Fantasy RPG] bude samostatnou hrou, krabicí obsahující vše co budete potřebovat ke hře: kartonové miniatury, mapy na kterých můžete svádět souboje, kostky a pět celobarevných příruček s nádhernými a originálními ilustracemi. Knihy budou obsahovat všechny části GURPS Basic setu a GURPS Magic pro vedení "hack ‘n’ slash" hry i zestručněnou verzi všeho důležitého ze série pdf GURPS Dungeon Fantasy. A to vše v jedné krabici, jen začít hrát! Vše je samozřejmě kompatibilní s pravidly GURPS, která však nebudete potřebovat. A i když nepůjde o žádnou odlehčenou verzi pravidel, budou příručky psány s ohledem na začátečníky. A proč by celá věc měla zajímat stávající fanoušky GURPSů? Třeba kvůli revizím a změnám, vycházejícím vstříc kritice a podnětům ohledně série GURPS Dungeon Fantasy, nebo zcela novému, dosud nepublikovanému obsahu.

zdroj
10.9.2016 11:15 - Xyel
Tohle mě docela zaujalo:

Trudvang Chronicles
13.9.2016 16:49 - Gurney
Xyel píše:
Trudvang Chronicles

Všiml jsem si a vypadá to dost luxusně, navíc už získali docela dost bonusových cílů, takže momentálně to vypadá nějak takhle:

Nemluvě tedy o fakt nádherných ilustracích, seversko-keltské stylizaci nebo tomu že používají verzi BRP systému, kde se namísto d100 podhazuje nejlepší kostkou (což je pozivitní i v tom, že autoři můžou věnovat víc času psaní fluffu a míň ladění systému).
13.9.2016 19:23 - LokiB
No jo, je to fakt krásný ... ale i když třeba není problém každý týden kupovat nové krásné materiály, tak je smutné, když vím, že to asi nikdy nebude šance hrát :(
13.9.2016 22:01 - Gurney
To už za tebe autoři bohužel nevyřeší.
14.9.2016 00:30 - kin
Já si to asi pořídím i kdybych to neměl hrát, ten jejich setting a ilustrace jsou boží, doufal jsem že to někdy přeloží do aj, a stalo se :)

Jinak další projekt co asi backnu je tenhle (i kdybych to neměl hrát, ten obsah je prostě cool :) )
https://www.kickstarter.com/projects/montecookgames/invisible-sun
14.9.2016 01:06 - LokiB
Odkaz tu na invisible sun nejak nefunguje, nahradni je tady
14.9.2016 10:45 - Vojtěch
Blbé je, že si to člověk buď pořídí papírové, nebo má smůlu. Obvyklá možnost backnout PDFka u Trudvangu není :(
14.9.2016 18:08 - kin
Už jo, stěžovalo si na to víc lidí, tak jí přidali :)
18.9.2016 09:56 - Gurney
Kickstarter na sestavitelný terén pro tisk na 3d tiskárně aneb ideální stavebnice pro rpg pozitivní nerdy a jejich potomstvo :)
19.9.2016 12:33 - Mildar
Gurney píše:

Trochu drahe, na to ze ti daj jenom par modelu a ty si to musis vytisknout a namalovat.
19.9.2016 13:55 - LokiB
Mildar: na naše poměry trochu ano. ale zas ne úplně nestravitelně ... ne každý by si to byl schopný takhle pěkně nakreslit a do STL převést sám
6.10.2016 16:49 - Malabar
Není to špatně ale dají se najít i free STL k tisku na 3D tiskárně pro modulární 3D dungeony. To mi přijde jako lepší varianta, ale na druhou stránku ten FatDragon je aspoň dobrý pro inspiraci co se může dále tvořit, nebo zkoušet modelovat vlastní silou.
22.11.2016 15:28 - ShadoWWW
Tyto dva projekty mě zaujaly:

Game of Blame

Lovecraftesque
8.12.2016 15:35 - Gurney
Tales from the Loop
Píše:
In 1954, the Swedish government ordered the construction of the world’s largest particle accelerator. The facility was complete in 1969, located deep below the pastoral countryside of Mälaröarna. The local population called this marvel of technology The Loop.

Acclaimed scifi artist Simon Stålenhag’s paintings of Swedish 1980s suburbia, populated by fantastic machines and strange beasts, have spread like wildfire on the Internet. Stålenhag’s portrayal of a childhood against a backdrop of old Volvo cars and coveralls, combined with strange and mystical machines, creates a unique atmosphere that is both instantly recognizable and utterly alien.

Now, for the first time, YOU will get the chance to step into the amazing world of the Loop. With your help, we will be able to create a beautiful printed RPG book about the Tales from the Loop.

This game is our third international RPG, after the critically acclaimed Mutant: Year Zero and Coriolis - The Third Horizon. The lead writer is the seasoned Swedish game writer Nils Hintze, backed up by the entire Free League team who handle project management, editing, and graphic design.

8.12.2016 16:59 - crowen
JJ, toto vyzera paradne, uz som to zakickstartoval
4.1.2017 09:39 - Jerson
Nikdy nepochopím, proč jsou papírové figurky z obou stran stejné, a nedá se určit, kde mají předek. Papírové figurky z ABC byly v tomhle mnohem lepší už před třiceti lety.
4.1.2017 09:45 - LokiB
Jerson: jak které. třeba ty co mám z DriveThru http://drivethrurpg.com/product/63079/Crusaders-II-Set?filters=0_2270_0_0_0 jsou "dvoustranné.
Jsou tam i "trojstranné" s různými boky,
A viděl jsem i čtyřstranné s vyznačením boků.
Ono není problém si to upravit, že tu "zadní stranu" vyšedneš nebo vyčerníš.

Jednostranné bývají ty, které dělá někdo zdarma, například tak, že bere obrázky ze všech různých materiálů DnD/PF/... a dělá z jednotlivých postav/monster šablony figurek. Pak logicky nedělá manuálně "neexistující zadní stranu"
4.1.2017 12:22 - Dukolm
Jerson píše:
Nikdy nepochopím, proč jsou papírové figurky z obou stran stejné, a nedá se určit, kde mají předek. Papírové figurky z ABC byly v tomhle mnohem lepší už před třiceti lety.


Pro podporovatele na Pateronu mají i zadní obrázky :-)

www.patreon.com/PrintableHeroes píše:

Rewards

By becoming a Patron you can gain access to bonus material: back view art for the minis, art and color variations, and other neat perks each month.
4.1.2017 14:49 - Nachtrose
U hry, ktera neresi facing je to podle mne jedno.
4.1.2017 16:22 - LokiB
Nachtrose: u takových her na tom technicky nezáleží, jen ze zkušenosti bych řekl, že je to na pohled a pro člověka příjemnější, když si to i tak odliší.

EDIT:

celkem velká sada těch, co jsou z obou stran stejné, zjevně posníraná ze všech možných materiálů, systémů, knížek a her, je tady:
http://www.seven-wonders.co.uk/pf_fantasy1_page_01.html
16.2.2017 21:46 - sirien
Kdyby někdo chtěl podpořit projekt dalšího "realistického" systému jehož mechaniky nejspíš nebudou mít s realitou vůbec nic společného...

https://www.kickstarter.com/projects/2006613790/song-of-swords-tabletop-roleplaying-game
23.2.2017 18:17 - ShadoWWW
Poslední den na podporu Midgardu. Je to herní svět, který vyjde ve variantě pro 5E i variantě pro Pathfinder. Je silně inspirovaný evropským středověkem a evropskou mytologií.

Tady vyšlo krátké preview pro PF.

V současnosti to má přesně 1600 backerů. Škoda, že na 2000 to už asi nedotáhne, protože od 2000 backerů Kobold Press slíbil zcela otevřenou licenci, že kdokoli by mohl vydávat cokoli pro Midgard, pro 5E i PF.

Já jsem zvědavý, jak se to Kobold Pressu povede svět inspirovaný evropskou historií.
23.2.2017 20:04 - Nachtrose
ShadoWWW píše:
Já jsem zvědavý, jak se to Kobold Pressu povede svět inspirovaný evropskou historií.


Aktuální verzi si určite můžeš někde dohledat.
23.2.2017 22:27 - Vojtěch
Tak tak... ti kteří již vlastní podepsanou verzi první knihy už nakopli alespoň PDF (protože to poštovné je ještě nehoráznější než posledně).
25.2.2017 11:19 - ShadoWWW
Midgard nakonec dosáhl $191 428 a 1 933 podporovatelů. Tj. chybělo $67 k pokoření vybrané částky na KS Tome of Beasts a 77 podporovatelů k otevřenému světu. I tak je vybraná částka i počet odemčených stretch goalů úctyhodný. Na $200 000 čekaly ještě dva neotevřené cíle: doplněk pro Swords & Wizardry a dobrodružství Return to Castle Shadowcrag pro PF a 5E.

Ještě pár suchých dat: 76% lidí s preferencí jednoho systému zvolilo 5E variantu (tj. 64% všech podporovatelů). Pathfinder zvolilo 23%, respektive 20% podporovatelů. 16% podporovatelů zvolilo buď oba systémy, nebo jen settingovou knihu bez systému. 63% podporovatelů zvolilo tištěnou variantu, 37% jen PDF variantu. 127 podporovatelů podpořilo projekt bez odměny (zde je možné, že přispěli třeba jen jeden či několik málo dolarů, aby se dosáhlo cíle 2000 podporovatelů).

Kobold Press ještě poznamenal, že je hrozně rád, že se podařilo dosáhnout tak štědrého cíle a že jim to výrazně pomůže s prohloubením toho světa. Prvotní finanční cíl, o který žádali v tomto KS, bylo $20 000, což byl jejich celkový rozpočet na edici Midgardu vydanou v roce 2012.

Jinak Kobold Press to má pěkně rozjeté s podporou DnD 5E. Připomíná to podporu Paiza v období třetí edice.
25.2.2017 11:53 - sirien
ShadoWWW píše:
a 77 podporovatelů k otevřenému světu

Jestli maj Koboldi trochu sebeúcty, tak tohle odmávnou že jakože benevolentně cajk.
27.2.2017 23:34 - Vojtěch
sirien píše:
Jestli maj Koboldi trochu sebeúcty, tak tohle odmávnou že jakože benevolentně cajk.


Koboldi via Kickstarter píše:
Midgard Open World: Not Yet
Now for the big Open World question. A large part of setting the goal of 2,000 backers was to determine just how strong the broader community support for Midgard is. Did enough people want to design and publish Midgard material that it was worth pledging $1 toward making it happen? In the end, the answer was no…at least for now.
The feedback has been really interesting. We heard a few voices saying that doing a DMs Guild-style shared world was not open *enough* for their tastes, even though DMs Guild seems to be doing okay by both creators and companies. Others wanted a system that accommodates Roll20 releases by fans, or Realm Works releases, or crowdfunding by third party publishers. Some called for us to make Midgard part of the public domain. None of those options were in our original plan, because that’s not part of the OneBookShelf legal and financial framework.
Overall, these questions and suggestions make us think that maybe it's just not the time for a Midgard Open World yet, or that we should rethink our approach. It might be smarter to partner with a small number of trusted 3PPs to start with. While we won't say never, we are saying "not now." Our goal is to continue to build the Midgard setting and audience, so that next time we propose a shared publication system, it's a slam dunk, whatever form it takes.
28.2.2017 00:09 - sirien
Když je baví dělat blbosti... dávat sliby a experimentovat tím na komunitě je povolené, nicméně vyžaduje to vstřícnost. Když missnu slíbenej target o míň, jak 1%, tak nad tim zaskřípu zubama, vezmu si informaci, kterou sem chtěl a pak oznámim, že sem z toho teda jako hrozně smutnej, ale že jako teda jo v naději na hrozně lepší zítřky, protože přeci svému produktu tak hrozně věřim.

Říct (de facto), že svému produktu nevěřim a že si myslim, že jestli bude kdy dobrej tak až možná někdy v budoucnu, je fail. Zahodit velkej slib z okna protože komunita splnila jen 99.23% zadání a ne 100% je trapné "chá chá sme vlastně ani nechtěli a teď ani nemusíme!" přímo do xichtu.

"You trust yourself, you trust your product, you ignore irrelevant criticism and you go straight forward" - community marketing 101.
28.2.2017 00:15 - ShadoWWW
Sice jsem backer, ale za toto palec dolů. Jak píše Sirien, dost blbej marketingovej tah.
28.2.2017 08:36 - LokiB
přijde mi, že je to opravdu krok, kterýho tak nějak litovali a nechtělo se jim do toho.
oproti jiným goalům, je ten "open world" tak trochu s otazníkem, jestli to není spíš sekera do vlastní nohy ... neměli to vůbec dávat jako cíl
13.7.2017 13:29 - captain66
The Yellow king, epicky vypadajici RPG od Robina D. Lawse v GUMSHOE enginu. Je zalozeno na knize povidek Roberta W. Chamberse The King in Yellow a kampan se odehrava najednou ve 4 realitach, Pariz 1895, Velka valka v Evrope 1947, Amerika po uspesnem povstani proti pro-Carcoskemu rezimu 2017 a soucasnost, kde neco neni spravne.
14.7.2017 06:43 - Colombo
Anyone got some info about this?
https://www.gamingonlinux.com/articles/pathfinder-kingmaker-an-isometric-single-player-rpg-has-reached-the-goal-for-a-linux-version.9963
14.7.2017 06:54 - Vojtěch
Zkus se zeptat Dalcora, jestli na něj máš kontakt. On to nějak sleduje.
23.7.2017 20:42 - Nachtrose
Něco pro všechny fanoušky Star Realm ( není to RPG, ale na srazech to celkem fičí ):

https://www.kickstarter.com/projects/1172937197/star-realms-frontiers
25.7.2017 02:11 - Colombo
About kickstarters and board games from Plague Inc: The Board game:
here
2.8.2017 08:00 - Demonica
2.8.2017 12:24 - Nachtrose
Mne nejak minula i 1st Ed... Ale libi se mi, ze si chlapik dava realisticke cile ve Stretch goals :-)
12.9.2017 20:09 - Nachtrose
Tak kdo by měl zájem, na startovači začla kampaň na lokalizaci Twilight Imperium 4e

https://www.startovac.cz/projekty/twilight-imperium-cz/
3.10.2017 10:00 - Vojtěch
Co myslíte? Bude to k užitku? Orbis Mundi 2
3.10.2017 10:07 - LokiB
Vypadá to jako podobná představa toho, co nám tu ze svého pohledu předkládá chrochta ve svých článcích.

Pro mě, protože GMuju hodně historickou kampaň, to nějaký užitek případně má. Do běžných fantasy her to asi není tolik třeba, tam se na věrnost reálií tolik nehraje.
3.10.2017 10:37 - Vojtěch
Já právě spíš myslel z toho pohledu tvůrce settingu. Pokud by se jim povedlo dosáhnout chrochtovy kvality, tak by to bylo fajn.
13.10.2017 19:59 - Naoki
Na Humble Bundle jsou teď k mání knížky pro Pathfinder (+ příslušenství + komiksy) za směšné ceny
https://www.humblebundle.com/books/pathfinder-worldscape-ultimate-book-bundle
18.11.2017 20:21 - sirien
Space command

YT intro

Podporuju to. Neplatěj mě za to abych to říkal. / Neil Gaiman

Podporují i tvůrci Farscape, Babylon 5, Star treku a dalších...

Jde o projekt samotného scénáristy.

Kickstarter
18.11.2017 21:32 - LokiB
Pane ju, tam hraje i Lo Pan ... to bude velký.
Teda rozsah možných levelů příspěvků je fatk velký. A možnost v tom hrát není ani tak drahá.
8.12.2017 15:53 - Maugir
ShadoWWW v jiné diskuzi píše:
Turncloaks
D&D5E Dark Fantasy
Low-magic, low-fantasy svět
Svět přímo inspirovaný středověkou Evropou (dle autorových slov)
Autor má pravdu. Nicméně čekal jsem něco jako Quentinův svět, ale ve skutečnosti je to fakt psycho. V první řadě velmi drsný svět, který se s nikým nemazlí.

Na Kickstarteru je dobrodružství ze světa Penumbry pro 3. až 5. úroveň - The Blood Plague.
13.12.2017 14:18 - Pjotr
Dneska dorazil balik s Trudvang Chronicles :) ale otevrit ho zvladnu asi nejdriv o Vanocich
13.12.2017 17:29 - Vojtěch
Jako PDFko vypadá příjemně.
4.1.2018 08:40 - Skenderax
Už mám prečítané pravidlá pre hráčov i GM. Zatiaľ, ak sa na to pozriem z nadhľadu, sú samotné pravidlá vcelku jednoduché. Súboj však vyriešili zaujímavo. Je to celkom ... iné ... riešiť cieľové číslo pre zasiahnutie a vykrytie cez akcie v kole. A tie akcie sa na prvé prečítanie nepočítajú práve najlepšie. Idem ešte pozrieť na ich stránku, kde možno bude tool na to.

Celkovo si ale myslím, že keď sa dostane súboj hráčom do krvi, tak je to zaujímavé riešenie .-).
4.1.2018 09:05 - kin
Já jsem potom co jsem si zjistil že máš různá cílová čísla pro levou/pravou ruku, musíš si hlídat durabilitu vybavení, mění se ti iniciativa v souboji dle toho co máš za zbraň v ruce (a to i mezi koly pokud ti ji třeba někdo vyrazí) a v neposlední řadě že se 1 na d20 je kritika a 20 fatál neúspěch mě od pravidel hrozně odradili. Setting a art je boží, proto jsem to kupoval. Pravidla děsivý, nikdy podle nich hrát nebudu :D

Takže mi sice je polovina knih naprd, ale v únoru vydají další KS kampaň kde už budou settingové knihy :)
4.1.2018 10:24 - Gurney
Skenderax píše:
Je to celkom ... iné ... riešiť cieľové číslo pre zasiahnutie a vykrytie cez akcie v kole. A tie akcie sa na prvé prečítanie nepočítajú práve najlepšie.

Co to přesně znamená? Nějak si pod tím nedokážu představit, jak to vlastně funguje.
5.1.2018 09:55 - kin
Můžu ti "půjčit" pdfka pokud se chceš kounout :)
(nevím jak to funguje, po chvíli čtení jsem se rozhodl že pravidla mi vůbec nesedí a už jsem je přeskakoval)
5.1.2018 13:20 - Maugir
Skenderax píše:
Zatiaľ, ak sa na to pozriem z nadhľadu, sú samotné pravidlá vcelku jednoduché.

Já měl naopak pocit, že pravidla trochu zaspala dobu. Působila na mě jak GURPS, kde místo 3d6 podhazuješ pomocí 1d20.
Postavu tvoříš tak, že si za body nakoupíš základní atributy a skilly. Atributy moc neovlivňují hody, spíš cenu navazujících skillů a další věci (charisma třeba určuje počet fate pointů apod.)
Skill check je udělaný tak, že na základě svých skillů, disciplín (které jsou zaměřením uvnitř skillu) a specialit (které jsou zaměřením uvnitř disciplín) získáš DC (tady zvané SV), které podhazuješ (každá úroveň skillu zvyšuje DC o 1, každá úroveň disciplíny a speciality o 2). V základu máš každý skill na jedničce, takže pokud jsi třeba do Shadow Arts neinvestoval ani bod, podhazuješ při plížení jedničku.
Boj je trochu složitější, protože úroveň skillu a jeho zaměření nedávají DC, ale počet bodů, které můžeš rozdělit do svých útoků (jejichž počet za kolo se liší podle vybavení) a kolik bodů do útoku dáš, takové DC pohazuješ. Body z disciplín a specialit jsou vázané na konkrétní způsob boje, takže ve výsledku mohou tvoje bojové staty vypadat (zjednodušeně) třeba takhle:
Combat points: Free 8/ Armed 1 (One-Handed Light Weapons 4)/ Unarmed 1 (Brawling 4)
2 actions per 1 round

Což dává dohromady 18 bodů, ale nemůžeš udělat jeden útok dýkou s DC 18, protože 5 bodů z toho je vázáno na boj beze zbraně. Ale můžeš udělat například dva útoky dýkou, jeden s DC 8 a druhý s DC 5 (přičemž jsi utratil všechny volné, všechny zbraňové a všechny lehké jednoruční body). Akce jsou ale i obrana, takže pokud podhodíte svůj útok, může se pořád stát, že soupeř podhodí obranu. Další body a pravidla do toho přidává pohyb, jízda na koni atd. Na zranění se obvykle hází 1d10. Slabší potvory/zbraně mívají 1d5, silnější potvory/zbraně mohou mít 1d10 (OR 10), což je to samé jako "10 again" ve WoD, tedy že na hod 10 házíte dál (a házíte tak dlouho dokud padají desítky), nebo 1d10 (OR 9-10), čili na 9 a 10 házíte znovu, atd. (OR je zkratka pro open roll.)
Je celkem pět stupňů zranění, které se podílově určí z počtu vašich HPček (tady zvaných BP - body points) a dávají pak různé modifikátory k DC.
Je taky pět stupňů strachu, na které se hází stejně jako na zranění - od méně děsivých s Fear Factor: 1d5 (goblin), po velmi děsivé s Fear Factor: 1d10 (OR 6-10), což jsou draci a démoni. Stupně strachu se ale počítají lépe než zranění, protože jsou po deseti bodech. Čili po 50 bodech strachu postava zešílí a i konkrétní následky u jednotlivých stupňů strachu jsou fajn.

Je tam samozřejmě mnoho dalších pravidel, ale to už nemám čas rozebírat. Pro mě je to opravdu zbytečně složité a těžkopádné, ale stejně pochybuji, že si někdo kupoval Trudvang kvůli pravidlům.
5.1.2018 14:30 - Skenderax
Gurney píše:
Skenderax píše:
Je to celkom ... iné ... riešiť cieľové číslo pre zasiahnutie a vykrytie cez akcie v kole. A tie akcie sa na prvé prečítanie nepočítajú práve najlepšie.

Co to přesně znamená? Nějak si pod tím nedokážu představit, jak to vlastně funguje.


Tiež som si to musel prečítať 2x, aby som to pochopil :-D. Ale ide v jednoduchosti o toto. Skrz skilly a špecializované skilly dostávaš určitý počet Combat Pointov. Povedzme ako príklad 15. Tu sa môžeš rozhodnúť, že raz zaútočíš a minieš všetky. V takom prípade, aby si protivníka trafil, máš vyrovnať alebo podhodiť 15 na k20. Ale môžeš to rozdeliť i inak. Napríklad dva útoky, jeden po 8 a druhý po 7. Alebo si zaútočiť napríklad s 10 a 5 si nechať na krytie.

Uznávam (ako písal Kin), že je to na prvý pohľad ... iné :-D. Ale ak sa to tak zoberie, pravidlá sú pri druhom čítaní veľmi jednoduché a priamočiare.

I zranenie je zaujímavo vyriešené. Všetky zbrane dávajú rovnaké zranenie 1d10 OR číslo. To "OR číslo" znamená, že ak ti padne to číslo, tak si hádžeš znovu a výsledok sčítavaš. Respektíve hádžeš ďalej. Napríklad 1d10 OR 9-10. Hodím si 9, hádžem si znovu, padne 10, a nakoniec 3. Dokopy som spravil zranenie za 22 bodov. Ak by som mal brnenie 4 so 40 bodmi. Znížil by som si zranenie na 18 a brnenie by prišlo o jeden bod = 39.

Zdá sa mi to ako celkom zaujímavý nápad, ktorému by som dal šancu.
11.3.2018 23:12 - ShadoWWW
Mattův KS Strongholds & Streaming nakonec vydělal 2 121 465$, což je o třetinu víc, než vydělal KS Kingdome Come (po přepočtu z liber na dolary). Dostal se tak do první stovky nejvýdělečnějších KS všech dob ve všech kategoriích (na 94. místo). Původně žádal o 50 tisíc dolarů.
7.11.2018 14:16 - ShadoWWW
Autoři Seeds of Wars chtěli vytvořit novou settingovou knihu pro DnD svět Birthright. Bohužel ani po několika pokusech jim Wizardi nedali licenci, proto teď rozjeli Kickstarter se svým vlastním settingem, který ale více méně kopíruje Birthright.
9.11.2018 10:06 - LokiB
Do konce kickstarteru na Savage Worlds Adventure Edtion zbývá 5 dní a celková částka se blíží k $400.000 (žádáno bylo $15.000)
1.1.2019 19:11 - sirien
Jeden z mých oblíbených YTerů co dělá videa na SF vesmírné lodě (a různá související témata) minulý rok slíbil vlatní originální SF tvorbu. V podstatě má jít o... takový moderní mix mezi komiksem a web-seriálem (lehce animované obrazy, namluvené dialogy).

tady je ukázková minizoda ukazující jak to bude vypadat (v lehkém - je tvořená se zatím minimálním budgetem, ale i tak to IMO vypadá dobře)

tady je kickstarter projektu (první dva cíle to už hitlo)

Více informací (worldbuilding, technologie, design...) viz vide na KS stránce a Spacedok YT channel.
6.4.2019 08:27 - ShadoWWW
Kickstarter Critical Role dosáhl 9 milionů dolarů. Do konce stále zbývá 13 dnů.
15.4.2019 22:23 - Maelik
Eh..náhodou jsem se nějak při brouzdání po internetu proklikal až na kickstarter. Když už jsem tam byl, podíval jsem se co tam mají. Zaujal mě tam tenhle projekt. Ve zkratce: Nové povolání pro d&d5e, které není jen modifikací už existujících, ale přináší svoje vlastní mechaniky. Plus nová kouzla, subclassy, atd.
15.4.2019 22:29 - Šaman
No… jsem na to zvědav. Obávám se ale inflačního kolečka. Zjistilo se, že lidi na tyhle projekty štědře přispívají. Ale to nové povolaní bude muset být cool. A obávám se že bude muset být i silné. A pak bude nová kampaň… s ještě silnějším.
Je to jen moje domněnka, takže ji netřeba vyvracet - uvidíme časem.
15.4.2019 22:51 - sirien
Pokud to nebude uznané jako kánon (což nebude), tak se ten power creep IMO zastaví někde lehce nad standardem, protože ty další classy nebudou porovnávané s těmi ostatními externími, ale s těmi ofiko základními.

Samozřejmě i to je opruz a dlouhodobě to možná zkonverguje zpátky, protože když se ukáže že ty classy sou silově mimo rozsah základních tak to DMové budou buď zkazovat úplně nebo to budou proškrtávat a seškrtávat a to obvykle tak že to z nadprůměru pošlou defenzivně do podprůměru - což se hráčům nebude líbit, takže si na takové classy budou stěžovat.

Trik dobrého designu pak bude trefit se s novou classou na horní hranici power levelu těch základních. Což bude drsná alchymie, zvlášť pokud tam budou vkládat vlastní mechaniky.
15.4.2019 23:30 - Log 1=0
sirien píše:
Trik dobrého designu pak bude trefit se s novou classou na horní hranici power levelu těch základních.

Myslím, že ve skutečnosti bude stačit nebýt pod průměrem a být cool.

Btw. díval jsem se na tu jejich čarodějnici. Černokněžník na stereoidech.
28.4.2019 15:19 - Xeth
29.4.2019 00:46 - Kosťa
Log 1=0 píše:
Btw. díval jsem se na tu jejich čarodějnici. Černokněžník na stereoidech.

spíš wizard a s milionem utilit z jkinejch class myšlenka dobrá ale brutálně silnej
29.4.2019 20:14 - Dukolm
30.4.2019 00:33 - Magus
Vážně uvažuju o koupi Vampire: The Masquerade Heritage ale zbývá mi jen pár hodin. Co myslíte? Jsem velkej fanoušek PC hry a po zhlédnutí kickstarteru mi to přijde jako skvělá věc.

Taky mi konečně přišly rozšíření k Dark Souls: The Board Game, ale neměl jsem se školou čas si pořádně zahrát. Nekoupili jste ji někdo taky?
14.8.2019 16:11 - kin
26.8.2019 20:37 - Xeth
Náhodou jsem narazil na Realms Beyond: Ashes of the Fallen.
29.8.2019 20:44 - ShadoWWW
Tento setting - Grim Hollow - pro DnD 5E vypadá zajímavě.
15.9.2019 20:02 - Xeth
Opět velká náhoda - Solasta: Crown of the Magister. Nevypadá to úplně špatně a k dispozici je i demo.
15.9.2019 20:51 - LokiB
ad Solasta - Vizuálně se mi to líbí, tenhle styl dnešní gtrafiky mám rád. Nevím proč, ale ten svět mě nějak nevzal, další rozbitý high-fantasy svět, hmm. uvidím.
6.11.2019 14:55 - ShadoWWW
Pamatujete na ten fenomenální KS Critical Role Legend of Vox Machina?

Amazon oznámil, že zafinancuje druhou sezónu o 12 dílech + další dva díly první sezóny, aby obě sezóny měly 12 dílů (KS vybral na 10 dílů 1. sezóny).
6.11.2019 15:24 - sirien
Když Ti skoro 90k lidí dá přes 10 mega, tak věřim, že si Amazon rád poslechne, co nabízíš.

(A možná s tim má něco společnýho i jejich nedávná zkušenost s Expanse, kde zjistili, že zaplatit fanouškům jejich už oblíbenou show razantně zvedá jejich oblíbenost a cool factor, z čehož musí mít zejména marketingový oddělení značnou radost)
6.11.2019 15:28 - ShadoWWW
Plus Amazon vidí prodeje DnD, takže oproti třeba Netflixu je to pro něj safe bet.
6.11.2019 15:43 - sirien
Amazon si může dovolit riskovat a seknout se.
6.11.2019 16:19 - ShadoWWW
Může, pro něj to navíc nejsou žádné peníze, ale tady neriskuje.
6.11.2019 19:54 - shari
Kdyby se tu někomu chtělo dát nemalé peníze za sadu luxusních, shiny, sparkly kostek, tak tady máte příležitost.
6.11.2019 20:06 - Dukolm
Pěkné kostičky. Sakra rozlámat kartu a peněženku schovat někde do trezoru :-)
6.11.2019 22:35 - Šaman
No, sice se nedají pořádně přečíst, ale zato jsou drahé :D
Navíc jsem konzervativní ká-šestkař, takže tohle mi asi učet nezruinuje.
7.11.2019 08:31 - LokiB
Šaman: ty nemáš poslední dobou moc pozitivní náladu, co? :) Aspoň tedy dle příspěvků zde.

Jakože na kostičky mají upsáno už skoro 1,5 milionu USD, při průměrném úpisu nad 100, to svědčí o tom, jak se někteří lidé v tom dnešní světě mají dobře :)
A je dobře, že je za co vydělané peníze utrácet. Na mě jsou však tyhle moc blyštivé.
7.11.2019 10:05 - Jezus
Mně bude stačit ta sada kostek od Critical Role :-)
7.11.2019 12:46 - LokiB
7.11.2019 14:10 - Šaman
LokiB píše:

Spíš bych se měl asi odnaučit komentovat kde co, zvlášť když to jde mimo mě. Pak vypadám jako ještě větší morous, než snad jsem. :)
14.11.2019 15:05 - shari
Další kickstarter na shiny kostičky, tentokrát o dost levnější než ty předchozí. :D
15.11.2019 10:08 - Nachtrose
Z ceho probuh jsou ty prvni kostky, ze set stoji 50USD??? Kdyz uz bych si porizoval nejake fancy kostky, tak zrejme Haxtec Navy blue/Silver. Ale vuci kovovym kostkam jsem zatim stejne ponekud rezervovanejsi.
Tady tyhle
15.11.2019 11:38 - pilchowski
Nachtrose píše:
Z ceho probuh jsou ty prvni kostky,

ta cena je spíš asi založena na tom, že maj bejt vyráběný ručně
18.12.2019 15:29 - sirien
Jak upozornil Shako vedle, tak:

Startovač Strangers&Dragons na 120k... které nejspíš nevyberou, teda, vzhledem k tomu zbejvajícímu času...
18.12.2019 15:32 - York
Maj pěkný rekvizity a kostýmy.
18.12.2019 15:33 - sirien
Jinak pro mě osobně je zajímavý, že relativně "nenápadní" Strangers zvládli vybrat cca polovinu toho, co mediálně namachrovaný Krotitelé (jejichž členové se sami propagovali v ČT atp.) Počítám samozřejmě to, co Krotitelé skutečně vybrali od fanoušků, ne ty peníze co si tam cheatingem dolili od komerčních sponzorů - kdyby Strangers dostali jen zlomek toho sponzoring boostu (což... není asi nutně nemožné, např. když Skaven byl ochotnej poslat ty prachy Karpianovi, tak by možná moh i Strangers, ostatně sám z toho bude mít cca totéž)

Trochu si řikám, jestli tu úvodní částku trochu nepřestřelili právě v kontextu toho co viděli, že Krotitelé "vybrat" (ehm ehm...) zvládli.
18.12.2019 16:50 - Jerson
Jen pro srovnání, viděli jste kampaň Startovače na Dračí prsten. (odkaz doplním)
Ja o tom tedy vím jen proto, že se v jednom díle mihl jeden nenáviděný youtuber, ale když jsem viděl požadovanou a hlavně konečnou částku, byl jsem dost překvapen. A to i přesto, že na jednotlivé díly se nemůžu dívat, jak amatérské mi přijdou.
18.12.2019 17:13 - ShadoWWW
Ono monetizace čehokoliv, co se týká stolních RPG, je v ČR dost tristní. Zjistit, jak to zlomit, bude těžké.

A přitom v devadesátkách to bylo jinak.
Píše:
Zájem o Dračí doupě předčil všechna očekávání a nakonec se ukázalo, že vydávání knih a her může být lepším a jistějším zdrojem obživy než teoretická fyzika.
18.12.2019 17:16 - sirien
ShadoWWW: Tak zaprvé, teoretická fyzika je u nás mizerná obživa dodneška, takže to je dost laciný (doslova) srovnání, a zadruhý srovnávat dlouhodobou prodejnost produktu s nárazovou funding kampaní mi přijde dost ošemetný.
18.12.2019 17:19 - efram
sirien

Nevím co je na tom osemetneho, podobné, ne li doslovně, se vyjádřil tuším klima už v ikarii. Podle mého to sem shadoww dál pro kontext stavu jejich tehdejšího vnímání reality kazdodenniho zivota
18.12.2019 18:31 - LokiB
No, nevím siriene, jaký máš přehled o platech kvalitních teoretických fyziků, resp. o penězích, k jakým si mohou přijít třeba i díky grantům a jaké projekty se tu dělají :)

jasně, ne každý od nás se dostane k učení na Princtonu.

sirien píše:
Jinak pro mě osobně je zajímavý, že relativně "nenápadní" Strangers zvládli vybrat cca polovinu toho, co mediálně namachrovaný Krotitelé


A i tady by bylo stále fér říc, že prostě vyberou možná polovinu. Takže u těch jedněch můžeme mít výhrady vůči jejich pojetí a prezentaci ... ale prostě jestli vyberou 2x tolik, tak bych tomu neříkal, že jsou méně úspěšní.
Chápu, že je nemáš rád, ale dát kredit tam kam patří, je fér.
18.12.2019 20:09 - sirien
efram píše:
Nevím co je na tom osemetneho

Rozhodnout se o nákupu něčeho už existujícího co je prostě k dispozici je úplně jiné rozhodnutí, než se rozhodnout o sponzoringu něčeho v relativně krátkém časovém okně.

Doma mám hromadu koupených věcí, jejichž vznik by mě vživotě nenapadlo sponzorovat. A existuje spousta seriálů, které sem zkouknul a klidně bych za ně zpětně / za jejich pokračování zaplatil, ale existuje jen málo seriálů a seriálových konceptů, za které bych měl chuť platit něco předem na jejich samotný vznik.

Tj. to, že se něco prodává a tím to vydělává není nutně v relaci s tím zda jsou lidé ochotní něco podobného zasponzorovat předem.


Loki: tak vím, kolik si vydělávají VŠ učitelé a odvozoval sem to z toho. Že se pár jedinců dostane k nějakým super projektům nepopírám, ale nepřijde mi to moc reprezentativní. Na druhou stranu přiznávám, že profil výdělečnosti teoretické fyziky v ČR nastudovaný fakt nemám, tak sem možná mimo (na druhou stranu sem si nevšim, že by moji známí s vystudovanou fyzikou byli nějak zvlášť v balíku - rozhodně ne ve srovnání s lidmi co znám z jiných oborů... ale to může být zase mojí bublinou).

LokiB píše:
ale prostě jestli vyberou 2x tolik, tak bych tomu neříkal, že jsou méně úspěšní.

Celkově vybrali skoro 10x tolik. Jim neberu úspěšnost, spír porovnávám cost/benefit a disponibilní prostředky (zejména propagační) proti výsledku.
18.12.2019 20:26 - Colombo
Že má někdo grant na výzkum neznamená, že bude mít větší plat.
18.12.2019 20:27 - efram
sirien píše:
Rozhodnout se o nákupu něčeho už existujícího co je prostě k dispozici je úplně jiné rozhodnutí, než se rozhodnout o sponzoringu něčeho v relativně krátkém časovém okně


tak to sorry to jsem ti nerozumel presne jak to myslis
18.12.2019 20:28 - York
Colombo píše:
Že má někdo grant na výzkum neznamená, že bude mít větší plat.


Tak tak. Znamená to, že někdo jinej bude mít větší plat ;)
18.12.2019 20:50 - Colombo
York: Nejsem si jistý jestli to myslíš jako sarkasmus ale... jo, v podstatě to tak funguje.
18.12.2019 21:10 - LokiB
Colombo: no, na to znám až příliš mnoho lidí, kteří granty mají, a v podstatě si jimi narovnávají obecně spíše nízké platy v sektoru vědy a vzdělání.
Neznám všechny obory, ale znám takto lidi z míst jako je Zemědělská Univerzita, Organická chemie v institutu kde byl prof. Holý, i lidi z ČVUT i z VŠE, Historický ústav Univerzity Karlovy, atd.
A velké procento lidí by tam bez těch grantů nezůstávala. Mají třeba 35 hrubého a k tomu si dalších 18-25 vydělají na grantu/grantech.

sirien píše:
(na druhou stranu sem si nevšim, že by moji známí s vystudovanou fyzikou byli nějak zvlášť v balíku


Tak já mám třeba kamaráda, který tady vystudoval matfyz, a po škole začal dělat aplikovanou umělou inteligenci pro velké americké firmy a bere řádově desetinásobek průměrného zdejšího platu.

Tím nezpochybňuju, že to není teoretický věděc a tam je to zas trochu jiné, protože primární výzkum je někde jinde než aplikovaný. Ale věřím, že špičky na tom nejsou špatně. Pochopitelně je otázkou, jaká je šance, že je člověk špička :)

jako možná reaguju zbytečně, mi to srovnávání Strangers a Krotitelů přišlo trochu hejtový.
Mně ten jejich projekt byl sympatickej ... prostě zkusili neprošlapanou cestu "go big or go home". Neměli na to, udělali chyby, a poznali to v praxi. kdyby to ale nezkusili, tak by to nezjistili vůbec.
Mohli do toho jít s větší pokorou, snažit se získat podporu v komunitě, volili jinak. Aspoň se ví, že tudy to moc snadno nepůjde :)
18.12.2019 21:25 - Colombo
No, možná to v ČR funguje jinak. Tady na NZ to zpravidla tak neplatí.
18.12.2019 21:29 - sirien
LokiB píše:
po škole začal dělat aplikovanou umělou inteligenci

Sme sice dost OT, ale měl sem za to, že je řeč o teoretické fyzice, nikoliv o informatice.


Jinak máš pravdu, Krotitelé mě skutečně iritujou - a fakt, že ty chyby co udělali udělali opakovaně u víc projektů které selhaly bez jakéhokoliv poučení je jeden z důvodů.
18.12.2019 21:30 - LokiB
Colombo píše:
No, možná to v ČR funguje jinak. Tady na NZ to zpravidla tak neplatí.


V ČR na vysokých školách a různých institutech AV ano. A lidé jsou ke grantům tlačeni, protože z toho má peníze i daná škola/ústav + se jejich nadřízení často "nechají napsat" jako participující, aby si vylepšili zase svoje příjmy. Je to pokřivené.

No nic, zpátky k výběru peněz na vysílání :)
18.12.2019 22:26 - Colombo
Píše:
V ČR na vysokých školách a různých institutech AV ano. A lidé jsou ke grantům tlačeni, protože z toho má peníze i daná škola/ústav + se jejich nadřízení často "nechají napsat" jako participující, aby si vylepšili zase svoje příjmy. Je to pokřivené.

Počkej počkej počkej. To je něco jiného.

Rozdíl je mezi tím, že Uni/Ústav má nějaké peníze z grantu a z toho pak ta univerzita může platit platy (i.e., zvýší se rozpočet uni/ústavu), a tím, že člověk, který dostal grant, si může vzít část peněz grantu přímo jako plat.

Z grantu můžeš většinou: koupit věci do kanclu, koupit techniku pro výzkum, najmout lidi, cestovat na konference + platit občerstvení. Různé uni jsou různě háklivé na to, co si můžeš dovolit (i.e., alkohol nikdy vs alkohol sklenka k jídlu).

Když si pak úspěšný, tak si můžeš vykomunikovat s univerzitou to, že ti zvýší plat podle tabulek.

(alespoň co sem slyšel)

Ale to je na míle vzdálené tomu "Když mám grant, zvýším si plat".
18.12.2019 22:39 - York
Colombo: Možná to dostanou ve formě odměn, ty afaik můžou jít nad tabulkovou hodnotu platu. Ale není to žádnej nárok, šéf ti to musí chtít dát. A dost možná to maj univerzity jinak než ostatní příspěvkový organizace, to fakt netuším.

Standard každopádně je, že plat máš pevně danej tabulkou a ani tvůj šéf s ním nemůže hnout (leda by změnil popis tvojí pracovní pozice, ale to je nebezpečný, pokud to nebude odpovídat tomu, co opravdu děláš). Z grantu se tudíž nakupuje vybavení (což je zisk pro obchodníky) nebo platí firma, která projekt realizuje (a svým zaměstnanců platí několikanásobně větší plat, než máš ty). Zato když jsi garant nějakýho projektu, tak veškerý problémy jdou na tvoji hlavu (za stále stejnej tabulkovej plat). Je to fakt úžasně vymyšlený...
18.12.2019 23:48 - Jerson
Jděte do háje s granty.

Takže, ten Dračí prsten na Startovači

A následují videa na youtube.
Dračí prsten (S01E01) "Volání osudu"
Dračí prsten (S01E02) "Nepřítel na hranici"
Dračí prsten (S01E03) "Jed minulosti"
Dračí prsten (S01E04) "Vítr severu"

Herecké výkony amatérů mi přijdou asi tak na úrovni Dračáku, nicméně v boji se zdá, že to všechno jsou lidé od historického šermu, takže to nějak vypadá. A mají tam i profi herce.

Každopádně je zajímavé, že na natočení dalších tří dílů, tedy nějakých 72 minut, jim stačilo vybrat 30 000 Kč, a vybrali přes 150 000 Kč. 72 minut výsledné práce může být kolik, minimálně dva dny natáčení? Možná i víc.

Když to srovnám, Strangers & Dragons shání na natočení tří sérií 120 000 Kč. Jedna série jsou nějaké tři čtyři hodiny videí, přičemž střihů tam moc není, takže natáčení jedné série může trvat kolik, den? Prostě je to nějakých 40 000 Kč na sérii, přičemž točí v jedné místnosti, mají omezený počet lidí a o kostýmy až tak nejde.

Ne že bych si nedovedl představit, do čeho ty peníze půjdou, ale prostě u těchto dvou projektů mi poměr cena / výkon (nemyslím herecký, ale prostě vykonaná práce) přijde docela nepoměrná. Tedy Dračí prsten je relativně levný, zatímco S&D docela drazí. Krotitelé vedle toho vychází brutálně přepálení, ale to jsme už řešili.

Taky mi přijde, že docela záleží na tom, co za své peníze přispěvatelé dostanou. Tištěná pravidla Dračí hlídky už nějakou cenu mít můžou, podepsané fotky už tak moc netáhnou.
Osobně bych si ještě troufl tvrdit, že roli hraje i (ne)přítomnost holek, jakkoliv je to sexistické. Vsadím svůj měsíční plat, že pět sympatických hráček RPG by na podobný projekt sto tisíc vybralo mnohem snáz, a ani by za nimi nemusela stát nějaká super odvedená práce. S&D nemají ani jednu holku, Krotitelé mají tři, Dračí prsten ještě víc.
(Ano, vím že dokud to parta holek nezkusí, tak jen vařím z vody.)

Navíc mi přijde, že množství vybraných peněz nijak extra nekoreluje s kvalitou ukázané práce (tedy skoro bych řekl, že koreluje, a ta korelace je záporná), nicméně desítky (až stovky) nadšených ohlasů a stovky až tisíce lajků spíše ukazují, že můj pohled na kvalitu se od mnoha lidí liší (nic překvapivého).
19.12.2019 00:12 - LokiB
Colombo píše:
Ale to je na míle vzdálené tomu "Když mám grant, zvýším si plat".


Ještě než půjdu do háje s granty ... tak ne, takhle to není. grant má vždy část, která je na "odměny participantům", takže to jde přímo ve formě peněz lidem, kteří se toho grantu účastní. Nikoli do zvýšení platu, ale jako regulérní příjem. Prostě máš grant 1.000.000 na výzkum kvality vody v akváriích, z čehož 500.000 tě bude stát výbava novými akvárii, 250.000 bude na vodu, kterou tam neustále budeš lít a na spotřební materiál jako jsou lakmusové papírky, a 250.000 jsou odměny.

Resp. si to přečti zde :)

Jerson píše:
Když to srovnám, Strangers & Dragons shání na natočení tří sérií 120 000 Kč. Jedna série jsou nějaké tři čtyři hodiny videí, přičemž střihů tam moc není, takže natáčení jedné série může trvat kolik, den? Prostě je to nějakých 40 000 Kč na sérii, přičemž točí v jedné místnosti, mají omezený počet lidí a o kostýmy až tak nejde.


A kam jsi Jersone započítal všechnu práce na vymýšlení, přípravě, zkoušení (?) atd.?
nebo myslíš, že to nedělají?
19.12.2019 00:26 - Jerson
Tu jsem započítal stejně jako u Dračího prstenu - nikam.
Porovnával jsem požadované množství peněz a odhadovanou délku natáčení s profi výbavou v nějakém odpovídajícím prostředí ("fantasy" místnost versus hrad / hradiště). Plus případné cestovné a stravné pro účastníky.

Nechci hodnotit, o kolik peněz si říkají vzhledem k času, který tomu věnují celkově, ale o kolik peněz si říkají vzhledem k nějakým alespoň trošku srovnatelným projektům.
19.12.2019 00:30 - Log 1=0
LokiB píše:
Resp. si to přečti zde :)

Když jsem četl ten komentář, bál jsem se, že pod linkem najdu rozbor konkrétního projektu, zabývajícího se rozborem vody v akváriích.
19.12.2019 00:35 - sirien
Jerson píše:
Dračí prsten (S01E01) "Volání osudu"

Tak jako... komedie dobrá :D (srsly - schovávání se za kamenem, vpadnutí do zad v lese plném listí, ty výměny dramatickejch proslovů, zatimco poskok stojí bokem a meč má pořád v pochvě - tentokrát to nemyslim nutně zle, ale jako co záběr, to něco co fakt rozesměje :D )

Trochu mi přijde, že kolegové sou zvyklí spíš na divadelní stage než na kameru - ten jejich projev neni přímo špatnej, ale pro video je hrozně - well, teatrální. Takovej nepřirozeně "zvýrazněnej". Prostě jak pro živý publikum.

wheh :/ ty zrychlený záběry sou děsný :/ I když choreografie vcelku hezká. A je milý vidět před kamerou lidi, co ty zbraně uměj i ovládat.


Hej... popravdě... vlastně ve skutečnosti kdybych nechtěl dneska dokoukat poslední díl Killjoys, tak du asi dokoukat tohle :D
19.12.2019 01:17 - Dukolm
Jerson píše:
Osobně bych si ještě troufl tvrdit, že roli hraje i (ne)přítomnost holek, ...

S tím souhlasím.


Mě by osobně zajímal u těch projektů i poměr nákladů na odměny a to co jim zbude. Kdysi když jsem se s někým bavil tak říkal že není tak neobvyklé, že někdy víc jak 70% jde jen na výrobu a dopravu odměn.
19.12.2019 08:09 - Jerson
To by mě vůbec nepřekvapilo. Pokud poštovné za malé věci začíná na 60 Kč a větší je za stovku, tak jen pošta za odměny pro 100 lidí může vyjít na pět tisíc. Tuším, že 20% si bere Startovač, takže ve výsledku jim na samotné natáčení zbude ještě méně. Sto tisíc asi padne snadno, a věřím, že je lepší dát třeba do kostýmů a místnosti víc peněz na začátku a pak je používat několik sérií, ale jak se zdá u S&D tahle strategie nevyšla.
19.12.2019 09:11 - ShadoWWW
Sirien: Srovnal jsem to proto, že prostě počet peněz, co se točil v RPGčkách v ČR v půlce devadesátek, byl vyšší (vůči paritě kupní síly). Ty můžeš říct, že teoretická fyzika je blbě placená, ale dnes je situace taková, že autoři nejprodávanějšího českého RPG u nás - DrD II - mluví o tom, že "na pivo dobrý," (čti: možná to celkově hodilo i menší desetitisíce), "ale kdybychom šli místo toho pracovat za pokladnu, tak si vyděláme řádově více." Z toho čtu, že zlatá teoretická fyzika v devadesátkách.

Pak taky říkáš, že to nejde srovnávat s jednorázovou kampaní. Wolfgang Baur, autor několika úspěšných RPG kickstarterů (Midgard, Tome of Beasts, Creature Codex aj.) říká, že díky úspěchu DnD 5e se zvedla v USA monetizace RPG a díky tomu je i víc peněz v RPGčkových KickStarterech. Základem ale podle něj pro RPG autory a studia je pravidelný přísun peněz (ve formě pravidelně vydávaných dobrodružství, časopisu apod. např. ve formě Patreonu) než jednorázový úspěch.

Jde o to, že dnes je to fakt slabé, a tak se ani nedá počítat s tím, že by tyto KS vydělaly nějaké zajímavé peníze. Kde je ta mez se stále hledá. Krotitelé draků to nedali a ani S&D to (zatím) nedali, i když chtěli podstatně méně. Šavlozubka přestala vycházet, Dech draka přestal vycházet, Ikarie přestala vycházet a tak bysme mohli pokračovat. Drakkar je v posledních letech taky na vymření.

Co se v posledních letech hodně povedlo, tak vybudit fanouškovskou základnu a vytvořit fantastické překlady, které přispěly k rozšíření RPG v ČR v posledních letech. Recept na monetizaci to ale není.

Možná tím prubířským kamenem budou Jeskyně a draci...? Možná. Snad.
19.12.2019 10:26 - Jezus
Prubířským kamenem rozhodně bude. Otázka je, jestli tím testem projekt úspěšně projde ;-)

Nicméně je to o tom, co je to "úspěch". Jako "nové DrD" to asi těžko bude (na to už je tu moc systémů včetně "normálního" DnD), ale doufám, že zájem to vzbudí hlavně mezi nastupující generací :-)
19.12.2019 11:35 - sirien
ShadoWWW píše:
počet peněz, co se točil v RPGčkách v ČR v půlce devadesátek, byl vyšší (vůči paritě kupní síly)

oh my. Kde začít.

Zaprvé - "parita kupní síly" neznamená to, co si nejspíš myslíš, že znamená. PPP označuje reálnej rozdíl kupní síly měny v její lokalitě vůči jiné měně v její lokalitě (oproti nominálnímu rozdílu, tzn. obchodnímu kurzu těchto měn - rozdíl těchto ukazuje relativní reálné bohatství).

Tzn. tenhle ukazatel není v Tebou použitém kontextu vůbec definovanej a nedává žádnej smysl.

Budu předpokládat, že slovíčko "parita" se Ti tam vloudilo nějakým omylem a že si chtěl napsat "vůči kupní síle". To už aspoň dává smysl v tom významu, že to něco znamená (tzn. je to v daném srovnání definované a porovnatelné). Bohužel to (samo o sobě) neukazuje nic relevantního - porovnávat podíl X na celkové kupní síle v čase se dělá pro analýzu vývoje celých segmentů, společenských vrstev nebo společnosti jako celku, ne pro specifické produkty nebo úzké produktové skupiny. Podíl na kupní síle mohl pro DrD klesnout, přesto se DrD mohlo stát ještě výdělečnější než kdy dřív (menší kus z většího koláče etc.), nebo mohlo dojít k nárůstu segmentu, kam DrD patří, ale DrD samotné se prostě propadlo dolu v rámci tohoto segmentu jako takového (na úkor DnD nebo deskovek nebo třeba larpů...) atd.

Ano, v devadesátkách, kde DrD plošně dominovalo celému trhu RPGček a kde měl celej segment relativně malou rozmanitost (deskovky? Jů, Osadníci, tyvole, terno, ono deskovky nejsou jen Monopoly, kdo to kdy tušil... Larp? jakože dřevěný mečáky v lese za dvě stovky? Nějaký jiný hry? Jako táborový třeba? - dneska? Deskovkama se v čajovnách obkládaj zdi, za vysokoprodukční larpy platíš několik tisíc za víkend a stranou toho máš Escape games, zážitkovky a kdeco dalšího...) mohlo bejt DrD hrozný výdělečný terno (relativně vzato, samozřejmě), zatímco dneska má řádově vyšší přímou konkurenci v rámci RPG jako takových a řádově vyšší konkurenci v celém segmentu. Jenže to je výdělečnost jednoho produktu a neříká to vůbec nic o tom, kolik peněz je v segmentu onoho produktu (byť užším segmentu).

Tzn. peněz může být okolo ve skutečnosti mnohem víc, ale aby ses k nim dostal, tak se v dnešní době musíš snažit trochu víc, než jen že vydáš copypastu Americkýho produktu a pak k ní přihodíš 5 re-edic.

To nicméně stále neříká vůbec nic o vztahu mezi dlouhodobou výdělečností nějakého produktu (DrD) a ochotou lidí nárazově sponzorovat náhodné projekty okolo.

___

PS - a to neřešim fakt že mám od jisté doby značné rezervy ke Klímovejm výrokům ohledně toho, jak věci byly.

ShadoWWW píše:
Šavlozubka přestala vycházet, Dech draka přestal vycházet, Ikarie přestala vycházet...

...všechno zastaralý formáty, co v dnešnim digitalizovaném světě nemaj místo. Asi jako odvozovat úpadek fotografování od toho, že zkrachoval Kodak a Fujitsu přestalo vyrábět spotřebitelský filmy.

ShadoWWW píše:
Drakkar...

#pls

Ve skutečnosti žijeme ve zlatý éře. Nikdy dřív nebylo okolo tolik projektů, tolik zájmu tolik tvorby - a ani tolik peněz. O rozpočtech, co mají dnešní cony, si pořadatelé před deseti lety nechávali zdát divoký sny. O tom, že by nějakej vydavatel zatáh vydání dvou RPGček v poměrně krátkym sledu sis moh taky nechat zdát. Že by Krotitelům někdo zasponzoroval půl mega (...že se v nárocích o 150k sekli je jiná story...) by Tě pět let zpátky ani nenapadlo.
19.12.2019 12:14 - ShadoWWW
V čem tedy vidíš neúspěch Startovače S&D?
19.12.2019 12:49 - Dukolm
Podle mě je kupní síla stejná možná i větší ale konkuruje cz scéně už i ta zahraniční která získává převahu díky zlepšující se znalosti AJ. Osobně by mě třeba zajímaly počty prodaných RPG knížek na Fantasy obchodu.
19.12.2019 12:59 - ShadoWWW
Přesná čísla neznám, ale DnD Essentials Kit je na Fantasy Obchodě teď před Vánoci prodávanější než DrD II (a to někteří začínají hrát DnD až s PHB, který je na 3. místě).
6.2.2020 21:16 - Aegnor
7.2.2020 08:44 - Shako
Aegnor píše:
HtV 2e je na kickstarteru.


Nechtěl by si Skaven něco objednat do krámu? Je tam krásna sleva pro obchodníky. Rovnou bych si (před)objednal jeden vytisk od něj.
24.2.2020 13:46 - Aegnor
Vypíchnutí pár potenciálně zajímavých mechanik z HtV 2e manuscriptu (průběžně ho zvěřejňují pro backery).
Počítám s aspoň letmou znalostí CofD a HtV 1e.

Kotvy:
-Virtue, Vice (stejně jako obyčejní lidé) a Touchstone (někdo mimo Vigil, kdo lovci připomíná, za co vlastně bojuje) - Touchstone pomáhá udržovat integritu (viz níže).

Integrita a Code:
- Říká, jak moc je lovec pohlcen lovem. 2e verze Morality/Code.
- Klasicky 0-10, rozdělený po třetinách (7-10, 4-6, 1-3) na postupně drsnější a drsnější huntery (Viz Supernatural - Sam, Dean, Gordon Walker)
- Integrita 0 je pak ST character, potenciální Slasher.
- Code je seznam "pravidel", kterými se víceméně řídí každý hunter. Hříchy jsou postavené okolo ubližování lidem, monstra se dá vraždit po libosti.
- Na druhém a třetím Tieru se dá prohodit jeden bod z Code za úplně nový, provázaný s compactem/konspirací, které je daná postava členem (např. členovi Network Zero nemusí vadit mučení člověka pro informace, ale naopak musí udělat všechno pro to, aby z každého monstra zjistil co nejvíc informací).

Beaty:
- Krom klasických beatů jsou i Group Beats, kdy pak za proběhlou situaci dostanou Beat všichni členové buňky (např. když dva členové buňky narazí na breaking point, dostanou za to beat úplně všichni, ať už na místě byli nebo ne).

Willpower:
- Hunteři můžou WP obnovovat i za zkušenosti (1xp = hod WP, každý úspěch je jedna obnovená vůle, až do maxima).
- Riskování WP dává 2 benefity ze seznamu možných (+3 kostky, 9-again, protivník nemá 10-again, +1 k dmg zbraně ...), za risk WP je beat, jinak stejné jak předtím.

Taktiky:
- Primary Actor musí riskovat WP (bez jakéhokoliv dalšího benefitu). Ostatní můžou s vůlí pracovat jak chtějí.
- Buňka si při tvorbě postav vybere tři taktiky, které umí.
- To, že primary actor riskuje WP znamená, že taktika buďto (kriticky) uspěje, nebo dramaticky neuspěje, nemůže "pouze" neuspět.

Drobnosti okolo:
- Pravidla popisují i nějaký základ pro práci s pastma, upravování vybavení a pravidla pro plamenomety.
- Tier 2/3 postavy získávají při tvorbě free status 1 s compactem/conspirací a případně 2 tečky v endowments (pro T3).
24.2.2020 13:55 - sirien
By se možná hodilo dát sem? Ať to je případně snadno k nalezení.
24.2.2020 13:58 - Aegnor
Určitě, to tam překopíruju. Sem jsem to hodil jako takovou drobnou ukázku, abych připomněl, že ten KS stále běží a aby lidé případně věděli, co podporují. :-)
2.3.2020 12:09 - Aegnor
Tož, KS na Hunter the Vigil 2e se blíží do finále (poslední tři dny). A z požadovaných $25K je vybráno už krásných $87K. Pokud se vybere ještě dalších 5 tisíc dolarů, součástí Player Companion* bude i kapitola o Konspiracích, obsahující šířeji rozepsané konspirace ze základní příručky, včetně jejich dlouhodobých cílů a dalších Endowments.

*Player Companion je druhá příručka (kterou dostane každý, kdo backne aspoň pdfko), věnující se podrobnějšímu rozepsání Hunterského světa - buňky, kompakty, npc, jak s nimi pracovat a tak podobně.
4.3.2020 10:48 - Aegnor
Jo, ještě k tomu HtV 2e KS. Díky stretch goalům a tak si backer může, za nějakejch 32$, pořídit kompletní HtV 1e v pdf (na drivethruRPG). Jenom pro porovnání - stejný bundle je na drivethru za 150$.
9.7.2020 23:37 - Gurney
Chystá se kickstarter Iron Kingdoms coby settingu pro 5e (odkaz)
30.7.2020 18:34 - PetrH
11.10.2020 12:42 - sirien
RPG ze světa Hvězdné brány si žádá podporu

Autor má díry v aktuálním dění (4. seriál StarGate je v přípravě a vypadá to dost slibně - víc než kdy dřív), ale jinak si určitě zaslouží kredit na info o novince.

Point: kickstarter na SG PnP RPG podle DnD 5e.
11.10.2020 14:29 - PetrH
Jdete někdo do: Age of Antiquity: An Ancient World Setting for 5E? mě se to fakt líbí, mám pocit, že už jsem to někde postoval. Minimálně to pdf za 25 dolců stojí :)
12.10.2020 10:08 - Aegnor
sirien: tak jsem kouknul na ten kickstarter a quickstart PDFko, které tam je ke stažení ... a jako přijde mi to docela cool.
Pár věcí, co mě zaujalo:
- Povolání jsou pouze do pátého lvlu, nad pátý level si postavy vybírají featy.

- Zkušenosti jsou (jenom) za dokončené mise.

- Takzvaná "Tension Die" (Kostka napětí?), která říká, jak napínavá a nebezpečná současná epizoda/scéna je. Je to od d4 ("komické", "oddechové", "fillerové" epizody) po d10 ("vše je ztraceno", je slušná šance že nějaká z hlavních postav umře). Některá monstra prý používají Tension Die při vyhodnocování schopností a podobně.
Tension Die je veřejně známá

- V základu se počítá, že boje jsou non-lethal, příběhy, kde postavy umírají, jsou "vyhrazeny" pro Tension Die d10/d12. (Přemýšlím, jak tohle má fungovat s tím, že jsou stále pravidla pro Instant Death a podobně.)

- Vrací se "zkrvavený" stav z 4e! Postava může být scuffed (když jí chybí nějaké HP, ale je nad polovinou maxima), nebo wounded (když je na polovině a níž). Používají to jiné mechaniky - třeba med kity léčí 1d4 scuffed postavě, ale 1d8 wounded postavě.

- Jsou dvě iniciativy, jedna pro fyzické (Dex/Wis) a jedna pro mentální (Int/Cha) scény.

- Determination points - zdroj poukazující na odhodlání postavy. Sám o sobě nic nedělá, ale v některých scénách se dá sázet, aktivace některých featů stojí DP a tak.

- Struktura hry. Sezení = (Mise = ) Epizoda, Kronika = Série, Scéna = Scéna. Každá mise (/epizoda) by měla začínat briefingem a končit debriefingem. Po briefingu si postavy vybírají vybavení dle toho, kolik času mají na přípravu (0 - někdo na nás teď útočí, až 4 - připravuje se to měsíce dopředu).

- Existují pravidla pro non-combat encounters, v quickstartu jsou popsaný pravidla pro přesvědčování a pro vyšetřování.
12.10.2020 10:17 - Gurney
To vypadá ve skutečnosti velmi zajímavě. Obzvlášť ta kostka napětí, to jsem asi ještě v žádném rpg neviděl.
12.10.2020 10:46 - sirien
Gurney: 13th age, Escalation die.

(Trochu odlišná implementace, ale v zásadě stejná idea a pokud vím původní zdroj mechaniky - variace byly rozpracované mnoha house rules, viz i můj nedávný článek s GM nástroji)

Aegnor: moc hezké. Jako ono už původní SG RPG mělo hodně do sebe, dám sem ho moc nepotkal, ale SEB z něj byl kdysi dost nadšenej - zvlášť z konceptu "GM má víc planet=misí, hráči si při briefingu vyberou na kterou půjdou" a "za session se odehraje i víc misí, takže není tlak na délku epizod" a pak zejména na převzetí vcelku geniálního konceptu primary/secondary roles vzájemné zastupitelnosti v seriálu kde se postavy točí v kruzích (fighter Teal'c/O'Neill, leader: O'Neill/Carter, scientist Carter/Daniel, lore master Daniel/Teal'c...) Z těhle věcí něco přežilo?
20.10.2020 13:49 - Pjotr
Snad neurazi deskovka: Cactus town.

Svizna western oddychovka, dnes konci Kickstarter.
21.10.2020 00:24 - Aegnor
sirien: ohledně té zastupitelnosti nikde zmínka není, ale třeba vůbec není vidět, jak jsou designovaný classy. Třeba to tam bude nějak zapracovaný.

A k té escalation die ... jako nevím, přijde mi to hodně odlišný.
13th Age Escalation die funguje tím, že čím déle trvá boj, tím větší šanci na zásah postavy mají (a teda některý postavy mají na tu kostku vázané nějaké ability, pokud se pamatuju správně).
SG RPG má "stupně napětí", který se určuje na začátku série (kampaně), epizody (sezení) a scény. Teoreticky by to mohly být prostě stupně od jedné do X (tuším pěti?). Jedinej důvod, proč je to kostka, je že se občas ta kostka použije v nějaké schopnosti.
Kostka napětí slouží (dle mě) hlavně k informaci hráčů o tom, co mají od příběhu očekávat a jak vážně to mají brát. Když budu mít sérii s d8 a pak si dáme epizodu d4, tak to hráčům říká, že je to oddechová epizoda a můžou si to víc užít (Window of Opportunity, Extreme Wormhole ...). Naopak, když v sérii s d8 vytáhnu d12, tak jdou sázky nahoru, ukazuje to, že jde fakt o hodně (s06e22 - Full Circle, kupříkladu). Tohle u Escalation die nějak nevidím.
22.10.2020 09:21 - Gurney
Kickstarter na deskovku Darkest Dungeon (odkaz)
9.2.2021 20:19 - ShadoWWW
The One Ring 2E od stejného vydavatelství jako Forbidden Lands.
9.2.2021 20:20 - ShadoWWW
The One Ring 2E od stejného vydavatelství jako Forbidden Lands.

clip
9.2.2021 22:08 - LokiB
Už jen týden do konce Pathfinder for Savage Worlds kicstarter. Vybráno skoro 320 tisíc dolarů.
9.2.2021 22:15 - Log 1=0
Chápu správně, že chtěli 8 000 a mají skoro 318 000?
9.2.2021 22:28 - LokiB
Ano. Ale zrovna tohle je ten případ, kdy byl limit nastaven úmyslně nízko, aby ho splnili v podstatě určitě.
Pinnacle to takto s produkty k Savage Worlds dělá častěji ... mají velmi věrnou fanouškovskou základnu (viz kolik vybrali na Deadlands setting, nebo kolik vybrali na novou verzi základních pravidel).
Bylo to tak, že byli rozhodnuti, že to udělají (dohodli se s PAIZO) a kickstarter byla imho jen další cesta, jak zjistit zájem fanoušků a zarezervovat si peníze, či vydělat trochu víc
9.2.2021 22:36 - Tronar
ShadoWWW: super, pry se snazi udrzet maximalni kompatibilitu s Cubicle7 materialy. Tak jsem zvedavy.
12.2.2021 00:06 - crowen
Wow, ten one ring 2e za dnes vybral takmer pol miliona eur... A tie obrazky, co im kresli Martin Grip, to je masaker
12.2.2021 07:25 - Corny
Popravdě se nedivím. Vypadá to docela pěkně, mají na kontě docela zajímavý dřívější hry, artwork mají hodně působivý a za Pánem prstenů bude určitě neskutečný hype. To bych možná i sám skoro uvažovat to Kickstartnout, jen ještě budu muset zvářit, jestli jsem na to dostatečný "LotR", když pořádně ještě není patrné, jaké to bude po stránce pravidlové.
Každopádně 20 dní zbývá (odkaz výše od Shadowwwa)
12.2.2021 07:48 - Corny
Já sem přihodím odkaz na kickstarter na External Containment Bureau, rpg o vyšetřování, studování a řešení paranormálních úkazů a aktivit na bázi Forged in the Dark 'engine' (Blades in the Dark, Band of Blades, Scum & Villainy,...) inspirované médii jako jsou seriál Akta X, filmy Muži v Černém, PC hrou Control nebo projektem SCP Foundation.
12.2.2021 20:23 - kin
Když už jsme u těch kickstarterů, tak akorát probíhá zinequest.

Spousta nezávislých rpg vydavatelů a nadšenců tam má nové systémy, rady, dobrodružství, sandboxy, solo-hry, prostředí a všeliké rpg nápady a výtvory. Většinou kolem 5-10 dolarů a nějaké věci jsou tam hodně povedené.

Corny: koukám že to ECB je taky ZQ :)
16.2.2021 20:51 - Xeth
Sborník fantasy povídek Město králů na Startovači.
21.2.2021 20:31 - Dukolm
Na tenhle kickstarter na mě vyskočila reklama a vypadá to opravdu dobře Dungeon Alchemist. Generátor dungeonů ale spíš bych to popsal jako generátor budov a místností.
13.4.2021 15:12 - crowen
Ooooo, prasivci, zase zo mna vytiahli peniaze. Jeden z najkrajsich settingov dostane 5E verziu. https://www.kickstarter.com/projects/1192053011/ruins-of-symbaroum-for-5e

20.4.2021 19:13 - yoyotzin
Chris Metzen a jeho DnD Setting je na Kickstarteru.Vypadá to na další milionový TTRPG počin. :)
https://www.kickstarter.com/projects/warchief/auroboros/description
29.4.2021 22:51 - Dukolm
Court of Blades (FitD) Jsem na to zvědavý když jsme měly nápad na hraní šlechty v Doskvolu a zkoušely to v Hillfolku ale tohle bude tomu co jsme očekávaly nejspíše blíže.


Plus na mě na tviteru vyskočilo tohle Ironsworn: Starforged tuší někdo co je Ironsworn za systém slyším o něm poprvé?
29.4.2021 23:23 - KDolecek
Court of Blades jsem podpořil hned jak začal a nemůžu se ho dočkat <3

Ironsworn je jedna z pozdější generace PbtA her. Asi nejvíc jsem o níc slyšel díky tomu, že nabízí pravidla pro klasickou hru s GM, GM-less co-op a solo hru. Obzvláště ta solo hra, je prý překvapivě dobrá. Na RPGF tuším dva lidé dávali nějaké zápisky právě ze své solo hry.
Je to spíš gritty, low magic skrze rituály, zasazeno na frontiers po příjezdu do Nového světa. Obyvatelstvo žije v izolovaných vesnicích a všude číhá nebezpečí. Hodně silné téma ve hře jsou Iron Vows a celkově skládání slibu a navazující vytváření questů má své vlastní mechaniky.
Starforged je druhé rozšíření, které ale celou hru přenáší do sci-fi.
3.5.2021 14:08 - sirien
V chatu k poslednímu rozhovoru o JaD

Gergon píše:
máme za sebou první natáčecí den temných časů a musím říct že to bylo hodně náročné natáčení i hraní a neskutečně bojujem s nedostačující technikou, ​a ta podpora ze strany fanoušků není moc vysoká, nějakých 19 lidí na startovači. navíc problémy se startovačem, kvůli kterým přicházíme o peníze.

​někteří navrhovali že by seriál byl jen pro patrony, nebo pro přispivatele. ​já uvažuji o tom, že patroni a přispivatelé dostanou přístup k seriálu o několik měsíců dříve.

​navíc máme prostředky a možnosti natočit jen pár dílů. pak se uvidí co bude dál.

Byl bych moc rád, kdyby to šlo hladce. Ale nejde, finance na to nejsou, lámeme to přes koleno aby to bylo aspoň nějak hotové, desítky lidí píšou komentáře jak se těší, jak to chtějí. ​Ale ta pomoc a podpora je minimální a málokdo si dovede představit kolik stovek hodin práce to stojí. ​A komentáře typu - najdi si sponzora, jsou k ničemu. Tohle vím taky. Jenže když přijdu do firmy že točíme seriál pro fanoušky a že sháníme sponzory, a oni se zeptají kolik mám diváku - přes 2500. ​a kolik jich přispělo? - 19. ​Tak si firma řekne že o to zase tkaový zájem není a nic nám nedají. ​a já tady akorát stojím před prázdnou hernou a chci něco natáčet, ale není jak. ​

ve videu pro patrony jsem rozebíral podrobně technické problémy se kterýma bojujeme, nebudu to tady pitvat, ale je to prostě na houby a hrozně omezující ​a když pak vidím, že některé věci nevypadají ani zdaleka tak jak bych si přál, nebo nemůžou vypadat, protože prostě není šance jet natáčet na nějaký hrad například, ​tak dochází rychle síly i motivace se o něco snažit a něco tvořit pro lidi, které to nezajímá, nebo to nechtějí podpořit.

​chápal bych to jako nováček nebo jako první pokus, ale snad už v trilogii dračák jsme ukázali co umíme a jak to může vypadat.

​tady jsme nabízeli kombinaci dvou věcí o které psali diváci nejvíce - živé hraní a další dračák, spojili jsme to dokupy a vytváříme něco velkého. ​a podpora minimální. ​snad to časem půjde lépe, protože jinak by ten projekt skončil po pár dílech. ukážeme jak to může vypadat a pak to už skutečně bude na divácích a dokud nebude nějaký pevný základ na startovači, tak se do dalších dílů pouštět nechci, ​protože ty výsledky by byly slabé a něco co bych nechtěl prezentovat a publikovat.
3.5.2021 15:53 - Gergon
Jo byl to takový můj povzdech nad tím, že je to o dost náročnější a podpora o dost menší než jsem doufal. Když to srovnám s tím, že třeba Strangeři - nic proti nim, jen uvádím pro srovnání, měli Patron skoro třikrát větší než my a výsledkem je video natočené z jednoho úhlu, jednou kamerou jedním mikrofonem v jedné místnosti s holýma stěnama a jednou poličkou s rekvizitami, a my chceme vytvořit něco kde budou záběry nejen na hráče ale i detaily na stůl, na bojové mapy modely figurky, hody kostkama, grafické zpracování pravidel a hodů, a to nemluvím o mnoha záběrech ve fantasy světě... tak máme skutečně brutálně svázané ruce :/
A mě hrozně ubíjí, když bych chtěl vytvořit něco super, máme vizi, máme nápady, ale nemám tu možnost to tam dotáhnout.
3.5.2021 16:09 - York
Gergon píše:
A mě hrozně ubíjí, když bych chtěl vytvořit něco super, máme vizi, máme nápady, ale nemám tu možnost to tam dotáhnout.


Asi nemusím řikat, že ti naprosto rozumím. Nevzdávej to, cesta se vždycky najde.


Taky se podepíšu pod to, že zájem a podpora ze strany komunity, ne nutně jen finanční, rozhoduje o úspěchu a neúspěchu projektů. Pokud něčemu fandíte, tak ideálně zkuste něčím pomoct, nebo to aspoň autorům řekněte. Fakt to strašně moc pomůže.

edit: Ten příklad s hledáním investora je výbornej - úplně jinak se hledá investor nebo nakladatel, když můžete ukázat, že to hráče nebo diváky fakt zajímá.
3.5.2021 16:46 - Gergon
Mě mrzí že to pak je vidět i na výsledku. Například zrovna z toho posledního natáčení - neměli jsme dost financí abysme koupili druhou pořádně velkou kartu do kamery. Takže se rozehrála hra, bylo to celkem fajn rozjetý a pak byla plná karta a nebyla druhá, takže hodina pauza než se těch 400 giga překopíruje do počítače. Za tu dobu všichni vychladli, vypadli z rolí, vypadli z příběhu i z atmosféry... Nemluvě o tom, že se obávám, že se mi ani to všechno co natočíme do počítače nevejde, takže bude potřeba nakoupit jen kvůli uložení natočeného materiálu, několika terabajtový externí disky, ideálně nějaké rychlé aby se to pak pro střih mohlo načítat z toho disku a nemuselo se to zase kopírovat zpět do počítače. a to nemluvím o tom, že by bylo fajn to mít dvakrát, kdyby se něco pokazilo, protože selhání disku, na kterým máme 800 giga natočených záběrů je fakt problém. Tohle jsou věci, které nic jiného než finance nezachrání a nejsou to finance ze kterých bych něco měl pro sebe nebo pro lidi z týmu.
O kvalitnějších mikrofonech ani nemluvě, protože dokud nebude mít před sebou každý hráč svůj mikrofon, tak zvuk bude vždycky na houby :/ ale koupit každému mikrofon je začátek, pak je taky potřeba nějaké nahrávací zařízení, protože do jedné kamery vstup ze tří mikrofonů asi nezapojím atd ...
3.5.2021 17:03 - York
Gergon: Založ na to diskusi, třeba ti někdo dokáže poradit nějaký chytrý technický řešení. Úložiště bych například řešil cloudově, nedávno jsem to zkoumal.
3.5.2021 20:24 - ShadoWWW
Shodou okolností dnes Petr Horký, který má můj oblíbený youtube kanál, taky přemýšlí nad monetizací. Myslím, že lidé rádi zaplatí za to, co jim stojí za to. V dlouhodobém měřítku věci zdarma moc nefungují.

Osobně se ti Gergone nedivím, že chceš za svou práci aspoň částečně zaplatit a že tě štve, když ti to dlouhodobě negeneruje žádné peníze, zvlášť když jsou dnes lidi schopni platit za kdejakou blbost.

Je hloupost se dřít, pracovně i finančně, s něčím, s čím pak nebudeš spokojený a nikdo ti za to nic nedá a ještě se najde spousta brblalů. Na tvém místě bych do toho natáčení nešel dřív, než to bude dávat ekonomický smysl. Odloženým zveřejněním pro všechny IMHO moc peněz na víc nevygeneruješ. Ty potřebuješ vygenerovat peníze před natáčením, ne po něm.

Jedna z možností je IMHO víc komunikovat s diváky v živém vysílání. To přitahuje a vytváří publikum ochotnější platit. Dlouhodobě to přineslo peníze Collvilovi, Mercerovi a v našich končinách i Krotitelům draků a i Strangeři začali nabírat na komerční síle poté, co udělali pár živých chat rozhovorů s diváky. Druhou věcí je pak premiový obsah skrytý za paywallem. Ať si kdo chce co chce říká, za kvalitní obsah se nestyď říct si o peníze. Na tvém místě bych ale nešel stylem, že patronům dáš obsah navíc. To moc nefunguje. Naopak bych na tvém místě zkusil dát za paywall nejsledovanější sérii PJ Craftu. Méně sledované série dát zdarma (plus ten živý chat, kde se bavíš o placeném obsahu i věcech kolem). Třetí věc, co funguje, je skupina vzájemně se podporujících youtuberů. My tě tady na Kostce můžem podporovat, ale cílíme na jinou skupinu než youtube aktivní diváky. Krotitelé draků šli cestou pozvánek známých youtuberů, kteří si s nimi hostovaně zahrají a pak Krotitele na svých kanálech podporují (zmiňují se o nich). Strangeři šli zase cestou, že každý z nich si udělal svůj kanál, kde každý cílí na trochu jinou cílovku, ale ve výsledku se vše sbíhá na kanále Strangerů. (Plus si zvou fanoušky na hraní online, to taky dělá své.) Na Tahu šli zase cestou, že udělali navíc speciální pořad, kde zvou různé lidi na rozhovor. Ti se o nich pak zmiňují ve svých kanálech a zase to dělá důležitý věhlas.

Ty sice děláš skvělý obsah, ale jsi sám, interakci s fanoušky máš jen přes emaily a psané příspevky pod videy a věhlas ti na youtube dělá jen tvůj vlastní kanál. Neber to jako kritiku, spíš se snažím analyzovat tvou situaci a pokouším se najít nějakou paralelu, jak ti snad pomoci to zvednout.

Samozřejmě je možné, že se mýlím. Sám to vidím jen z pozice diváka.
3.5.2021 22:05 - Gergon
K tomu jen několik věcí
- já vlastně ani nechci peníze pro sebe, ale na ten projekt, aby byl skutečně dobrý. Na Dračáky jsme vybrali několik desítek tisíc, a pár desítek tisíc jsem do toho ještě investoval ze svého. Ale byl tam aspoň ten solidní základ.

- Živé vysílání je u mě spíš technický problém, já nemám ani web kameru :D jednu jsem si půjčil na rozhovor se Sirienem, ale tím to hasne, protože se zase vrátí majiteli.

- Krotitelé a Strangeři mají výhodu nějakého týmu, já tady 90% věcí dělám sám, takže veškeré ty věci jako třeba pravidelné hraní, zvaní si dalších youtuberů atd... jsou další časová nálož, kterou moc nestíhám řešit, natož realizovat. A opět na to chybí technika, třeba aspoň ta kvalitní web kamera, ne ten šunt na který jsem točil rozhovor co se seká, ej rozmazaný a přepálený :D

- A kupu věcí ani pořádně nevím jak udělat, jsem spíš umělec, takže monetizace určitého kanálu, nebo části videí vůbec zatím netuším jak udělat. někde bych to dohledal, ale opět další čas na tom strávený, který moc nemívám. ale postupně se probourávám přes všechyn tyhle překážky a někam se to posouvá.

- určitě to neberu jako kritiku a jsem vděčný za postřehy. aspoň vím co se třeba tak nějak dělá a na co se zaměřit dříve.

- a jít do natáčení teprve až to bude dávat smysl mi zase přišlo nefér, protože by několik diváku - cca 15 platilo několik měsíců a pak by třeba na ten projekt ani nedošlo, a byli by naštvaní, takže když už se tam něco sešlo, tak jsem to chtěl dokončit aspoň kvůli těm, co to podpořili, jen je to větší boj než jsem myslel.
4.5.2021 10:34 - Kirael
Zahlédl jsem naše jméno, tak přidám svou hrstku do mlýnu.

Ono patron a celkově podpora komunity je hrozně nejistá a zvláštní věc. My, Strangeři, jsme VŮBEC nečekali větší podporu, než 2-3 tisíce a když jsme v prosinci měli cca 12 litrů, byli jsme naprosto v šoku.

Ovšem co tomu předcházelo?

O podporu fanoušků jsme si řekli až po 2 letech a pár měsících tvorby. Za tu dobu do projektu nateklo několik desítek tisíc z našich kapes a stovky hodin času. A ani v tu chvíli jsme si nemysleli, že bychom měli po lidech něco chtít. Byly to popravdě časté dotazy diváků "kde bychom vám mohli něco poslat?" než náš vlastní nápad.

Ano, natáčíme na jednu statickou kameru aktuálně a celý projekt vypadá stále "low budget", protože nechceme jít ani o krok dál, než kam nás technika a naše zkušenosti pustí. Ta jedna kamera bude mít slušný záběr, za který se nestydíme a náš zvuk slušnou kvalitu ("Nový nepřítel" a dál. Jasně jde všem rozumět a nešumí to). Pokud bychom začali dělat nějaké větší a složitější věci, půjde to dolů. Radši dodáme menší a skromnější produkt, který je udělaný dobře, než složitý a nedotažený.

Stejně tak, jak psal někdo výš, nám pomohla při podpoře práce s komunitou na Twitchi. NIKDO Z NÁS neměl vlastní webkameru ani mikrofon. Opět se to neobešlo bez investice cca 4 tisíce na hlavu a hop nebo trop. Bude nás to bavit? Bude to bavit lidi? Vrátí se nám ta investice někdy? To nikdo nevěděl. A spoiler : Nevrátila se nám ta investice nikdy. Všechny peníze jsme použili na další věci. Hlas Zdeňka Junáka v intru, vlastní hudbu, stránky a pod. Začínáme dělat skeče o Dračáku na YT a dalších 10k zmizelo v domácím studiu a opět to není z peněz z patronu a opět je nikdy neuvidím. (Ne, nejsem bohatý. Dokonce jsem půl roku seděl na pracáku kvůli zavření restaurací. Ale mám priority nastavené a vím, co dělat chci)

Každý projekt, včetně nás a Krotitelů, kteří jsou zmiňovaní výš, měl své zádrhely, překážky a chvíle, kdy bylo třeba riskovat a učit se úplně nové věci, které jsme neznali.


Co tím chci říct je, že jsme se rozhodli jít cestou "Dodat dobrý projekt a možná nám někdo přispěje" než "Když nám přispějete dost, dodáme dobrý projekt". A samozřejmě si o naší tvorbě může kdokoliv myslet cokoliv a být v srdci přesvědčený, že to někdo jiný dělá líp a zaslouží si tu podporu, co máme my a za kterou jsme hrozně vděční, víc, ale pro nás to funguje.

+ ta spolupráce s jinými projekty je taky velice klíčová a dobré vztahy s ostatními. Dračí hlídka nám velice pomohla a rozšířila povědomí o nás a to je jen začátek plánované spolupráce. Video o tom, jak je špatná, přinese hodně shlédnutí a komenty pod ním, ale dlouhodobá spolupráce bude přece jenom o něco výhodnější. A to je rozdíl mezi tím, podporovat ostatní české projekty a být rád za to, že někdo něco dělá a pouze o tom mluvit.

Je to hodně složité a náročné téma, které by jsme museli probírat opravdu dlouho a ne přes internet, protože tady spousta věcí vyzní špatně a nedá se na to moc reagovat.

Každopádně tohle je náš pohled na věc a náš "bussines plan", když už vidím, že se tady o nás hovořilo.

Btw : patron jsme zase opustili po 4 měsících, ale to už je zase na další debatu.
4.5.2021 12:52 - sirien
Kirael píše:
Video o tom, jak je špatná, přinese hodně shlédnutí a komenty pod ním, ale dlouhodobá spolupráce bude přece jenom o něco výhodnější.

Tak ono ne každý chce chválit nebo mlčet o produktu co považuje za špatný jen protože mu to přinese víc lajků (obrazně řečeno). Ono autenticita je věc které si spousta lidí váží.
4.5.2021 12:55 - Gergon
Tak myslím že zrovna v tomhle mám naprosto čisté svědomí a že jsem dodával kvalitní produkty a obsah po mnoho let. A těch tisíc co jsem v tom utopil svých je taky už dost. Bez nároku na návratnost.
Navíc si nemyslím že bych měl kvalitnější obsah, nebo měl větší právo na finance, nic takového jsem nepsal. I když to tak z tvé reakce vyznívá, jako bych byl někdo kdo nikdy nic nevytvořil, nenarazil na žádné překážky a snaží se o něco na co nemá.
Narážka na moje kritické video na Dračí hlídku jen ukazuje že vám to stále leží v žaludku, i když u mě vůbec nešlo o snahu kritizovat, nebo nabrat sledovanost. Jen diváci chtěli můj názor, tak jsem ho natočil, takový jak jsem to cítil. Následné reakce komunity Dračí hlídky mě jen přesvědčily o tom, že je to někdo s kým bych spolupracovat nechtěl ani za milion, takže tam jsem naprosto v klidu a nemyslím, že bych o něco přišel.
Ale to už sem nepatří. Můj příspěvek měl jen ukázat co je za tím a srovnat jaké finance přinášejí jaké výsledky a jak se to podaří nebo nepodaří se teprve uvidí. určitě nepůjde ven něco, za co bych se styděl i kdybych měl celé sezení přetočit znova s novou kamerou a mikrofonem.
4.5.2021 13:22 - Kirael
Já reagoval hlavně na větu:

"Když to srovnám s tím, že třeba Strangeři - nic proti nim, jen uvádím pro srovnání, měli Patron skoro třikrát větší než my a výsledkem je video natočené z jednoho úhlu, jednou kamerou jedním mikrofonem v jedné místnosti s holýma stěnama a jednou poličkou s rekvizitami..."

A chtěl jsem trochu dovysvětlit, že za tím projektem bylo trochu víc a taky nemalé investice, protože tady to zní jako že jsme si "sedli ke stolu, pustili kameru a na tom rýžujem, zatím co jiní..." Práce s komunitou a platforma twitch odehrála velkou roli a stejně tak investice do streamovací techniky, jak jsem psal výš.

Kvalitu tvojich videí a odvedenou práci tady neřeším a pokud něco vyznělo jako útok (snad krom poznámce o videa Hlídky, tam to bylo cílené) tak to bylo spíš jen o tom, jaký je náš pohled na fungování těchto projektů. Kousek výše jsi psal, že jsi za kritiku rád a určitě doufám, že třeba alespoň něco z toho, co jsem psal je k zamyšlení. O ničem jiném to asi není.
Víme, náš projekt je ve organizaci trochu jiný, než ostatní, ale to neznamená, že nerespektujeme lidi, co se rozhodli jít jiným směrem.

PS : Sirienův příspěvek ignoruju záměrně. To fakt nemá cenu :D
4.5.2021 13:29 - Gergon
Pro mě k zamyšlení asi moc ne, protože nepíšeš nic, čím bych si neprošel už od dob natáčení Dračáku 1. Ale pro ostatní to může být třeba zajímavé podívání do zákulisí tvorby takových projektů.
4.5.2021 15:00 - sirien
Kirael píše:
PS : Sirienův příspěvek ignoruju záměrně. To fakt nemá cenu :D

Asi jako naprosto netoxický celodenní hate rant na Shariinu adresu na vašem naprosto netoxickém Discordu kterého se někteří z vás sami nadšeně účastnili - myslim, že co do toho co nemá cenu mi za svojí skupinu nemáš moc co vyčítat ;)
4.5.2021 15:25 - Aegnor
OT: Myslím si, že by se debata na téma "kdo má toxičtější komunitu" mohla přesunout do nějakého vhodnějšího tématu - třeba vnímání d20 komunity mi na první pohled přijde jako vhodný kandidát. Přijde mi, že to má docela explozivní potenciál.
4.5.2021 15:33 - Naoki
Píše:
Kočkostky! Už jen 10 dní!
https://www.kickstarter.com/projects/greenleafgeek/purryhedrals-kitty-cat-polyhedral-dice

*gasp*
to musím mít! :3 :3 :3
4.5.2021 16:15 - Corny
"Purryhedrals" No ty kráso...
4.5.2021 16:29 - Kirael
Siriene, naše komunita se jednou jedinkrát vyhradila proti něčemu, co osobně považuju jako naprosto zbytečnou šikanu vypravěče a to hlavně z důvodu, abychom vysvětlili, co se stalo lidem, kteří u toho nebyli a četli ty hloupé zprávy na FB, kde Tiruse přirovnávali memečkama k filmu V Síti. Potom už dále u nás nikdo nikoho neřeší. Do nikoho se neopíráme a hledíme si svého. Můžeš o sobě říct to samé?
4.5.2021 16:38 - shari
4.5.2021 16:44 - LokiB
ShadoWWW píše:
Ty potřebuješ vygenerovat peníze před natáčením, ne po něm.


Tohle mě zaujalo ... je nějaký nápad, jak toho (rozumně) dosáhnout v daném odvětví? Přímo cítím podnikatelský potenciál :)
4.5.2021 16:46 - York
LokiB píše:
je nějaký nápad, jak toho (rozumně) dosáhnout v daném odvětví?


Soustředit se na reklamu, vizuály a budování hype.
4.5.2021 16:53 - Jezus
Navíc jsou nějaké díly Dračáku, takže už dává smysl říct: "jestli se vám líbily, přispějte na další než je zkusíme natočit, protože budou ještě epesnější." (o což se Gergon snaží).

Startovače, Patroni apod. mi právě dávají největší smysl, když na for fun (zadarmiko) produkt, na kterém se předvedeš, navážeš vybíráním peněz od jeho fanoušků na další.

Strengerům to vyšlo a od Kiraela je imho hezké, že přispěl svými postřehy do diskuse (byť z logiky věci o většině Gergon už samozřejmě věděl/znal).
4.5.2021 16:53 - Naoki
aneb to samé co musí člověk dělat u každého crowdfundingu
4.5.2021 16:56 - Corny
Shari: Ty jsou taky dobrý. Škoda, že většinou jsou ty kostky docela drahý a pak ještě zaplatíš skoro jednou tolik za dodávku.
Nebo jsou kostky jako tyhle https://www.kickstarter.com/projects/pixels-dice/pixels-the-electronic-dice/, kdy jen za jednu dáš docela drsný peníze :D
4.5.2021 17:01 - shari
Corny píše:
Nebo jsou kostky jako tyhle https://www.kickstarter.com/projects/pixels-dice/pixels-the-electronic-dice/, kdy jen za jednu dáš docela drsný peníze :D

Na ty jsem taky koukala. A vypadají fakt dobře. Ale na hraní už mi přijdou jako docela overkill.
4.5.2021 17:08 - Gergon
York píše:
Soustředit se na reklamu, vizuály a budování hype


Což se někomu dělá dost špatně, pokud je to jeho první projekt a nemá třeba žádné materiály, které by mohl prezentovat a na jejich vytvoření už potřebuje ty finance. To není můj případ, máme tři Dračáky, jen konstatuju, že to není vždy tak snadné vytvořit reklamu a hype před vybráním peněz.
4.5.2021 17:09 - Jezus
Tak do d20 bych bez poštovnýho možná šel :-)

A vezměte si, jak cool by mohlo vypadat hodit fireball s těmahle šestistěnkama a ještě je nějak sincnout, aby udělali plamenný efekt :-D
4.5.2021 17:12 - Gergon
Kirael píše:
naše komunita se jednou jedinkrát vyhradila proti něčemu

Tohle nemůžeš myslet vážně - "jednou jedinkrát vyhradila"...
4.5.2021 17:14 - Jezus
Gergon: Je to tak. Ostatně imho i proto částečně pohořeli Krotitelé draků, protože prostě neměli ten solidní "meziprodukt", na kterém by vybudovali hype, a rovnou šli do rizika "megaprodukce".
Strangeři v zásadě předvedli nějakou hru za polních podmínek, pak budovali nějakou "značku" (a povědomí) a pak požádali o podporu na navazující projekt.

U tebe mě mrzí, že to vázne, mám za to, že je to i tím, že internety jsou trochu jako počasí - nedají se předpovídat moc dopředu :-/
4.5.2021 17:30 - Kirael
Gergon - Teď jsem reagoval na aktivity naší komunity na Discordu, na kterou Sirien narážel. Věci, co řešili i naši diváci a kde byla debata o turnaji Hlídky. Jinak u nás neřešíme jiné projekty ani jiné tvůrce a nikoho nehejtíme. U tebe u videa v komentářích jsme si vyměnili 3-5 názorů na Hlídku, ale to opravdu nepovažuju jako nějaké "vyhrazování" a "hejtění". Pak vím, že ti občas píše v komentářích Martin z RPG forge, ale ten už u nás není, tj. za jeho vystupování zodpovědní nejsme. Pokud narážíš na něco jiného ještě, tak nevím na co.

Btw pokud děláš 2,5h video, kde hejtíš něčí práci, tak tě ale nemůže urazit, že se v komentářích pár lidí ozve. To jako opravdu ne.
4.5.2021 17:35 - York
Jezus: Krotitelé se podle mě s vybranou částou dostali vysoko nad jakýkoliv očekávání*. Chyba byla, že to s požadavkem přehnali.

* Což je teda díky tomu, že jim tam přihodil hodně velkou částku Skaven, ale to na věci nic nemění - oni k tomu Skavena přesvědčili, Gergon zjevně ne.

Což je, Gergone, mimochodem cesta, kterou by určitě stálo za to zkusit, pokud jsi to ještě neudělal. K JaD máš zjevně pozitivní vztah, třeba se se Skavenem dokážeš na něčem domluvit.
4.5.2021 17:39 - Gergon
Nehejtil jsem ničí práci, jen jsem říkal svoje názory, i dobré i špatné, a dokonce jsem se ve videu několikrát omluvil jestli tím někoho urazim, nebo se ho to dotklo a taky že jsou to moje názory a že jde o to že to nevyhovuje mě, ale někomu jinému to vyhovovat klidně může.
z vašeho discordu se mi pak donesly reakce jak "si Gergon sere do huby", jak je "podplácený Mytagem aby schválně kritizoval konkurenční produkt", jak "všichni co se mnou souhlasí jsou děti které ničemu nerozumí a jen žerou cokoliv co řeknu" atd... Tomu neříkám, že se pár lidí ozvalo a inteligentně argumentovalo proti tomu co jsem tvrdil já. Jestli těmhle reakcím na moje video kde rozebírám pravidla, ale s konkrétními argumenty - tudíž to není nějaký bezmyšlenkovitý hejt, kde bych tvrdil - že je to sračka, nikdo si to nekupujte.... říkáš že nehejtíte ani nerozebíráte jiné produkty, tak s tebou nemohu souhlasit.
Hodnotím komunitu jako celek, ty jsi v komentářích reagoval úplně v pohodě a jen jsme si v klidu vyměnili názory, Martin psal asi dvakrát, ale to neřeším.
4.5.2021 17:41 - Gergon
Se Skavenem domluvení jsme a oni už natáčení seriálu podpořili. Mluvil sjem o tom v několika videích. Ale nikdy jsem nepočítal s tím, že by Mytago bylo primárním finančním zdrojem, to vždy měli být fanoušci, pro které to natáčím.
4.5.2021 17:47 - York
Gergon píše:
Ale nikdy jsem nepočítal s tím, že by Mytago bylo primárním finančním zdrojem, to vždy měli být fanoušci, pro které to natáčím.


No zatím vím o jedinym "průzkumu" tohohle druhu byznisu, a to je právě kickstarter Krotitelů. A podle něj bych spíš počítal s tím, že to bude naopak a podržet tě může právě jen nějakej silnej investor.

Časem se to nejspíš změní, ale aktuálně u nás diváci na crowdfunding těhle věcí nejsou zvyklí. To je holt důsledek toho, že jsi jeden z prvních, kdo se o to snaží, takže nemůžeš stavět na zavedenym trhu, musíš ho nejdřív vybudovat. Na druhou stranu díky tomu máš minimální konkurenci.
4.5.2021 18:00 - Kirael
A jo, to máš pravdu. Na to jsem zapomněl.
Tak to musím poupravit z "máme netoxickou komunitu" na "máme komunitu, která se ozve, když někoho brání". A to mi zas tak nevadí. Kdybychom měli komunitu, která útočí na jiné lidi, kteří se snaží tvořit, to by mě mrzelo.

Až někdo něco vydá a my mu to rozcupujem pro zábavu, tak pak budu přesvědčený, že máme toxic lidi.

A aby nedošlo k mýlce opět : není to narážka tvou komunitu. Tu já ani neznám.

Ale pro dnešek končím. Nechci tady Sirienovi spamovat.
4.5.2021 18:05 - sirien
York píše:
Což je teda díky tomu, že jim tam přihodil hodně velkou částku Skaven

Ve skutečnosti to byl PR fake, z té vybrané částky byly od firemních sponzorů asi 2/3.
4.5.2021 18:16 - Jezus
Kirael píše:
Tak to musím poupravit z "máme netoxickou komunitu" na "máme komunitu, která se ozve, když někoho brání".


Abychom si rozuměli: Bránit někoho znamená buď podpořit protinázor nebo se ho zastat ("mě produkt připadá super"), nebo nějak formulovat protiargument ("tohle je standardní vyhodnocovací procedura s plusy a mínusy...").

Neznamená
to nadávat autorovi kritiky. To je právě ta toxická věc.

Já vám přeju solidní fanouškovskou základnu - imho Strangeří hraní patří k těm lepším, co jsem viděl, takže je i zasloužená. Chápu, že nemůžete moderovat svšechno, ale neměli byste se pak divit, že tu komunitu označí někdo za hejtry nebo toxickou, když nadávají autorovi kritiky nebo nerozlišují mezi někým, kdo v nějaké recenzi poukázal na x věcí a tím, kdo z toho vytáhl narážky na nevhodný obsah pro děti a skutečně na tohle téma rozjel hejt.

Možná je to "bránění", ale nedovolené a hlavně - špatným směrem.
4.5.2021 18:18 - shari
4.5.2021 18:26 - Aegnor
Nowhereville vypadá na první pohled docela zajímavě.

A znovu si povzdechnu, že pro řešení domnělé toxicity komunity tu máme vhodnější témata.
4.5.2021 18:49 - Jarik
Když nad tím přemýšlím, Tak je to běžný současný vývoj.
Kdo chce dělat filmy, Tak to srovnává s Dracaky. A ty se už docela vypotrebovali- pro naši kotlinu.

Kdo chce dělat RPG, ten je srovnávám s těmi, kdo produkují obsah každý týden... A na svých DC mají trvalou službu... Krotitele, Na tahu, S&D,...
My ostatní - já, Gergon, RPG Forge,... jsme jen filler/ vlog,... treba dobry, ale s mensim zásahem.

A jak se tu řeší i v rámci pravidel. Podpořit produkt, který jsem nemohl vidět aspoň z půlky, se teď nenosí.

Je to vše smutné, pro autory, ale pravdivě.
4.5.2021 18:54 - Gergon
Mě překvapuje i Kiraelův úhel pohledu - Gergonovo video kde má výtky proti produktu, ale podložené argumenty i s návrhy jak to udělat jinak možná lépe, a dokonce s omluvami i vysvětlením že je to pouze osobní názor- je hejt. Ale očividné urážky, nadávky a nesmyslná kritika komunity DH je normální komentář pod videem =)

Ale zpátky ke crowdfundingu - je to náročné a těžko hledat sponzory a investory. Komunita skutečně není tak silná a když už se někomu něco zadaří, tak to občas vyšumí do ztracena. Případně to zazdí samotná platforma - viz,. Startovač, s tím máme takové každodenní problémy, že se nedivím, že Strangeři odešli.

Produkují obsah každý týden? Já produkuju čistě fantasy videa dvakrát týdně a to v délce 20-40 minut každé. K tomu teda jedno nesouvisející video, které nepočítám. Ale tak úplně bych to nepovažoval za filler svůj obsah. A od toho týdne jsem přibral na svůj kanál i mladší skupinu hráčů, kteří budou pravidelně streamovat, takže můj kanál bude v podstatě produkovat 4 videa každý týden, z toho 3 v délce přesahující 20 minut pro fantasy komunitu. Nevím co víc dělat. Na marketing, sociální sítě, propagaci jsem levej, chci tvořit, neumím se prodávat a vystavovat a propagovat a tak podobně. Ale vím, že by to pomohlo tohle umět =)
4.5.2021 19:38 - Kirael
Ten úhel pohledu je o tom, že i když jsi se tam omlouval a vysvětloval, jak to myslíš dobře, tak to podáni a jízlivé poznámku celou dobu jak ve videu tak i v komentech tomu vůbec nenasvědčovaly. Ale já neočekávám, že tě přesvědčím o svém názoru, takže to by byla ztráta času tady řešit. Navíc je to crowfundingové fórum, takže už se opravdu odsuď pakuju :)
4.5.2021 20:24 - LokiB
Gergon: předem se omlouvám za svůj názor, snad tím neurazím, ale kromě možnosti, že komunita není dost silná, je tu taky možnost, že té komunitě nic moc zajímavého není nabízeno. jakkoli se nechci pasovat do pozice průměrného člena komunity, protože o ní opravdu přehled nemám a mohl bych se šeredně seknout, tak svým způsobem jsem taková jakože "cílovka" ... fantasy a hraní RPG se věnuju 30 let, s penězma problém nemám, každý měsíc několik tisíc za věci související s RPG utratím (online produkty, předplatné nástrojů pro hru na různých platformách, fyzické materiály, kickstartery, balíčky karet, youtube kanály ... dokonce i tu Dračí Hlídku jsem si koupil a neprodal :)) ale ze zde zmiňovaných českých "tvůrců online obsahu" mi nic nepřišlo nějak zajímavé na to, abych měl zájem to sledovat či sledovat a podporovat finančně.
Těžko se to píše, aby to neznělo nějak blbě ... ale nějak moc tu není český twitch či youtube kanál, kde by mě představitelé spíše neiritovali :( Možná tu je, já ho nehledal nijak usilovně, ale ty kanály, které jsem viděl (namátkou třeba Mrkew a spol, pár tvých videí ...), jako je to asi záslužné (podle zdejších komentářů) je to chvílihodné, ale pro mě to není zajímavé a nepřijde mi to kvalitní. Probůh tím neříkám, že bych to sám uměl byť jen vzdáleně tak dobře, to v žádném případě, znám své meze. Stejně jako třeba nepůjdu do pěvecké soutěže, protože na to také nemám nadání. Někdy holt nadšení nestačí.

Na otázku, co víc dělat, by se mi chtělo říc ... co tam dát někoho, na koho budou lidi rádi koukat (tím nemyslím, že to má být modelka, aby zas někdo nehodil debatu jinam), koho budou rádi poslouchat a bude mít zajímavý projev.

Každý holt není David Letterman, i když talk show může zkusit dělat každý. Někdo uspěje, někdo ne.
Nebo kolik lidí dělá pořady třeba o fyzice, ale holt kanálů jako PBSSpaceTime, Vsauce, Veritasium nebo Dr.Becky taky není nějak strašně moc.

No a různé dohadování o tom, kdo je více toxický nebo nefér ... tak to tomu taky nepřidává. To má smysl až budete mít každý sto tisíc sledovatelů, dřív asi ne :)


TL;DR ... na komunitu bych to neházel. Když bude obsah kvalitní a podání výborné, sledovatelé i podporovatelé se najdou. A není to o mnoha kamerách a dokonalých mikrofonech. Ano, čas a úsilí je určitě nutnou, nikoli však postačující podmínkou.
4.5.2021 20:50 - Šaman
Ty zaklínačské se mi líbí, ale celkově mě nejvíc oslovují takové kostky, které vypadají, že se s nimi hrály vrchcáby před několika sty lety. Všechny tyhle moderní sety jsou na mě až moc moderní.

Dodatek: Aha, ona tu byla ještě další stránka. Týká se to samozřejmě těch kostek z minulé stránky.
Spolu s dalšími příspěvky mě to ale přivádí na myšlenku: Jestli je o další obsah opravdu takový zájem? Kdyby někdo řekl, že chce vytvořit zaklínačské kostky, určitě mu řeknu že to je super nápad. Ale pak bych si možna koupil šestistěnku, možná vůbec. Možná bych si vzal zadarmo kostku z čověče nezlob se, přestože není tak pěkná a řemeslně propracovaná. To jen taková úvaha, že komentáře jsou jedna věc, ale opravdový zájem o produkt je věc druhá.
4.5.2021 21:03 - Corny
Docela mě zaujalo tohle : Ginny Di’s Library of Witticisms

Šaman: Mě připadá, že zrovna do DnD lidi kupují ty kostky docela ve velkém. Ostatně třeba v US je hodně populární takový ten styl hraní DnD, kdy máš tunu figurek, hromadu spešl kostek, terény, atd.
4.5.2021 21:07 - Šaman
Corny: Jo, DnD je celý set, takže tam je jiná situace. Ale šestka je pro mě prostě jediná pravá kostka. :)
4.5.2021 21:17 - shari
Co se kostek týče, tak se mi opravdu hodně líbí ty od PolyHero - jejich poslední kickstarter je sice už ukončený, ale dá se předpokládat, že až dořeší tenhle, začnou nový. :)
4.5.2021 21:24 - Corny
Shari: To je hodně zajímavý koncept. S tím může být docela psina házet
Šaman: CO si budeme vyprávět, já taky beru šestistěnku jako královnu kostek :)
4.5.2021 21:43 - Dukolm
PolyHero jsou pěkný ale na živo už tak ne. Obzvláště ty d20.
4.5.2021 21:45 - Log 1=0
Dokud nebudou mít Warlock set, tak mne nezajímají.
4.5.2021 21:59 - shari
Dukolm: na druhou stranu takové d4 používám běžně místo standardních. :)
4.5.2021 22:26 - Gergon
LokiB píše:
snad tím neurazím,

Nejsem vůbec uražen, i to je možné. Kdyby můj kanál neměl sledovanost a nepsalo by mi desítky lidí že chtějí Dračák 4, tak bych to s klidným srdcem vzal, že prostě nic zajímavého nenabízím, a bez problémů bych přestal natáčet, protože by to pro mě nemělo smysl, pokud by to nikomu nic nedávalo. Ale tak to není, aspoň to tak nevypadá.
Mě spíš zaráží ten přístup kdy lidi píšou - moc mi tvůj kanál pomáhá, ej to super, hodně nám pomohl, děkuju za tvoje pořady, videa co děláš jsou super ... jo ale nepřispěju ti ani 20 korun, za to mi to už nestojí. Ale to je asi normální lidská povaha. Jsou všichni happy za to co je zadarmo, ale přispět něčím, at už finančně nebo pomocí, to ne. To mě asi mrzí víc.

Nebo možná jen nerozumím současné mentalitě lidstva. Kdy někteří (nemyslím sebe) tvoří zajímavé náročné věci a nesetkají se s uznáním ani úspěchem a pak přijde debil v růžových brýlích, dělá ze sebe 30 vteřin dementa a nasbírá miliony lajků a statisíce odběratelů.
4.5.2021 22:41 - York
Gergon píše:
Nebo možná jen nerozumím současné mentalitě lidstva.


Na tom není nic nepochopitelnýho. V naší společnosti je logický je chovat se tržně tj. za produkt zaplatit co nejmíň. Platit za něco, za co platit nemusíš, je nelogický, divný. Tak jsme všichni vychovaní.
4.5.2021 23:45 - LokiB
Gergon: a to se nějak liší od mentality lidstva kdykoli předtím? neřekl bych.

já vidím ten problém v tom "několik desítek lidí" ... to je prostě hrozně málo. Vím, náš trh je malý, není nás miliarda ani 500 milionů, tam se pár desítek tisíc příznivců hledá snáz.
Ale se vzorkem pár desítek lidí, co se ozvali, je to těžké. Z toho nikdo ani neodhadne potenciál, jestli tam je, nebo ne. Jestli těch pár desítek lidí je třeba maximum, co to kdy přitáhne, nebo je to zlomek procenta, co by zájem měl, kdyby se o tom dozvěděli a třeba se ještě něco "zlepšilo" (nebudu spekulovat, jestli produkce, obsah nebo cokoli, je to prostě jen otázka)

Nejsem expert na online trh a marketing, dlouhodobě ale mám pocit, že v ČR ten potenciál platících zájemců o cokoli z tohoto ranku bude spíše v těch desítkách. A dnešní doba tomu obecně moc neprospěla.

otázka je, jestli máš chuť, sílu a možnost dělat třeba nějaký obsah "jenom placený", s tím, že ho třeba dlouho neuvidí nikdo, a možná se časem nějací lidé najdou.

V tomhle vidím přínos crowfundingu oběcně - dává možnost v reálném prostoru ověřit, jestli nějaký zájem mezi lidmi je. Upřímně - jestli se někdo nedozví o kampani crowfundingu, asi se nedozví ani o samotné věci.

York: no, takhle se chovala společnost i před 50 lety, v tom žádná změna není. a tehdy byla výchova jiná :)
4.5.2021 23:53 - York
LokiB píše:
a tehdy byla výchova jiná :)


Zas tak moc ne, o penězích to bylo vždycky. Spíš o to hůř, tehdy každou korunu počítal skoro každej.
5.5.2021 00:25 - LokiB
York: Tak asi jak kde :) V mém širším okolí to tak nebylo. A není to tak ani teď, když vidím svou rodinu, rodiny kamarádů, jejich děti a výchovu. Lidi nemají problém dát peníze za to, co je baví, co mají rádi. Za koníčky. A je to vidět i daleko tržnějších ekonomikách než je ta naše ... lidé za koníčky utrácejí, utrácejí za produkty, které pro ně mají hodnotu, i když nemusí
I z toho vyplývá moje přesvědčení, že kvalitní obsah si případné platící diváky najde.
5.5.2021 01:42 - York
Loki: Jasně, i u nás jsou lidi, který dávaj někomu prachy přes patreno čistě protože ho chtěj podpořit. Velká většina ale pořád chce mít pocit, že za svoje peníze dostali nějakou hodnotu, něco co nemůžou mít zadarmo.

Srovnej třeba nadanýho ilustrátora, kterej by v jednom případě na kickstartru chtěl prachy na sérii 50 obrázků nestvůr, který pak zadarmo zveřejní na svym webu (a nic víc), oproti tomu samýmu ilustrátorovi, kterej nakreslí ty samý obrázky, ale za tvůj pledge ti pošle výtisk bestiáře, kde ty obrázky budou.

Film, kterej zveřejníš na Yutubu, je ten první případ.
5.5.2021 06:02 - ShadoWWW
Gergon: Je taky možný, že tu sledovanost máš od dětí na základní či střední škole, kteří si ještě nemohou dovolit ti pravidelně platit Patreon a tvoje chvíle (jejich dospění) ještě přijde.
5.5.2021 06:56 - Gergon
York píše:
V naší společnosti je logický je chovat se tržně

Pro mě třeba ne. Mě jde o peníze až na posledním místě. Neumím marketing, neumím propagaci, nechci si nechávat za nic platit a nejradši dávám všechno co vytvořím zdarma pro všechny kdo o to mají zájem. Bohužel, pak není za co tvořit =)

LokiB píše:
mentality lidstva kdykoli předtím

Nevím, nebyl jsem tam, ale nějak mám pocit, že dřív byla měřítkem úspěchu kvalita, nebo aspon víc než dnes. Což je vidět třeba ve filmovém průmyslu (pro mě známé prostředí). Nemyslím že by to peněžně bylo jinak, ale že když byl někdo dobrý, tak měl úspěch a kdo byl špatný tak neměl. Dnes mám pocit že to je naopak. V televizní zábavě přechod od Menšíka ke Gondíkovi .... tragédie. Ve filmech přechod od klasických českých komedií ke sračkám s Langmajerem, přestože on jako herec je super, tak ty filmy jsou tragédie, V českých pohádkách přechod od čertů k těm tragédiím na čt 1 na vánoce atd atd atd... Je to pro mě trochu smutný pohled na to, co má dnes úspěch/sledovanost.

ShadoWWW píše:
tu sledovanost máš od dětí na základní či střední škole

Jo i to je možný. Ale trošku se bojím, že než přijde chvíle jejich dospění, tak já to už dávno zabalím :D
5.5.2021 07:44 - Naoki
Píše:

Jo i to je možný. Ale trošku se bojím, že než přijde chvíle jejich dospění, tak já to už dávno zabalím :D

YT analytics ti nedává přehled o věku sledujících? to by mohlo trochu napovědět
5.5.2021 07:45 - Jerson
Gergone, nevím co myslíš tím "dřív", ale před v době před sto lety, o kterou se zajímám, dávali někteří důraz na kvalitu a jiní důraz na prodejnost masám podobně jako dnes.

A není pravda, že když byl někdo dobrý, tak měl (automaticky) úspěch. Být dobrý - tedy dělat dobré věci - bylo občas podmínkou úspěchu, ale nebyla to podmínka jediná, ani dostačující, ani nezbytná. Vytvářely a prodávaly se mizerné věci, nebo dokonce nebezpečné až zabijácké věci, a mnoho z těch, kteří vytvářeli kvalitní věci, se nikdy nedokázalo prosadit v konkurenci. To že ve výsledku si pamatujeme spíše ty dobré věci, které přetrvaly je obvyklý survival bias, protože vady těch špatných věcí se obvykle nakonec ukázaly a povědomí o nich rozšířilo do společnosti.

A navzdory tomu, co si myslíš, tak i naprostí diletanti měli občas úspěch u veřejnosti.

To že zrovna ve filmech je rozdíl markantní bylo speciálně u nás dané tím, že řada dobrých umělců a režisérů nechtěla či nemohla točit filmy, které by normálně točili, tak tvořili komedie a pohádky, takže zpětně mezi nimi najdeš dobrá díla častěji než dnes.

A to že mají úspěch Youtubeři točící debilní věci je mrzuté, nicméně důvody vidím u sebe doma, kdy můj syn na taková debilní videa chce koukat, protože je to pro něj jednoduchá zábava. A pokud je takových dětí hodně a vydrží jim to do dospělosti, tak prostě vyžadují jednoduchou zábavu a youtubeři jim jí nabízí. Navíc do toho zasahují zobrazovací algoritmy samotného Youtube, které sledují pravidelnost a sledovanost, a (podle lidí kteří se tím zabývají) jakýkoliv pokus o jiný obsah, který sníží sledovanost kanálu, má negativní vliv na promování tohoto kanálu a ukazování v nabízených souhrnech, což youtubeři nechtějí, takže vyrábí další a další obsah, u kterého ví, že budou mít sledovanost.
Což je podobný problém jako u filmů, kdy producenti filmů vidí jako risk v nějakých velkých pokusech, a tak se točí série filmů podle podobných modelů a přístupů (z pohledu řady lidí nesmyslné sračky nastavované vizuálními orgiemi).

Pro lidi jako jsi ty do toho hází vidle dlouholetá skutečnost, že úspěšnost lidí téměř v libovolném oboru je zhruba 5%, přičemž ta úspěšnost s kvalitou produktu příliš nekoreluje. Tedy i když vezmeš stovku lidí vytvářejících kvalitní obsah, jen pět z nich bude úspěšných díky souběhu řady faktorů, které moc nemůžou ovlivnit. Bohužel ti úspěšní tvůrci podléhají biasu, že to jsou právě jejich schopnosti či kvalita jejich práce, která jim pomohla k úspěchu, a často tvrdí, že když bude někdo dřít tak moc jako oni a bude tak dobrý, také se dočká úspěchu.

Verisatium má na tenhle bias moc hezké video, které bych ti doporučil, protože je to velmi úspěšný youtuber, který si je vědom toho, že kromě množství práce potřeboval i štěstí v těch správných chvílích, aby se stal takto úspěšným, a že by stačilo málo, aby na jeho místě byl třeba někdo úplně jiný.
5.5.2021 08:07 - Gergon
Naoki píše:
YT analytics ti nedává přehled o věku sledujících?

Asi dává, ale to jsou přesně ty věci, které už neumím, případně nestíhám sledovat a hodnotit a na jejich základě třeba i upravovat obsah :D

Jerson píše:
které bych ti doporučil

Mrknu, díky.
A je mi jasné že s tím souvisí i štěstí a vhodná doba a že i v minulosti se určitě točily sračky a kvalitní tvorba ne vždy uspěla. Neberu to co jsem psal jako dogma, jen mě to někdy prostě mrzí. Pak dochází k tomu že má největší sledovanost Ordinace a podobně kvalitní díla a dochází k degeneraci nejen diváků, ale i herců. Viděl jsem herce z Ordinace jak na filmovém place byli otrávení, že musí něco točit na víc pokusů, aby to bylo dobré, že v seriálu stačí dva pokusy a jede se dál.
5.5.2021 08:56 - ShadoWWW
Jerson píše:
A není pravda, že když byl někdo dobrý, tak měl (automaticky) úspěch.

Přesně tak. Stačí se podívat na jména jako Bohuslav Martinů, Božena Němcová, Nikola Tesla (a mnoho dalších). Výjimečné, často geniální osobnosti, které zemřely v absolutní chudobě.

Na druhou stranu nikdy nepochopím, proč ani jeden Harry Potter nedostal Oscara (v žádné kategorii). Prý proto, že byl komerčně úspěšný a současná akademie chce dávat Oscary těm v pozadí.
5.5.2021 08:59 - Jerson
Taky mě to mrzí, protože se snažím dělat dobré věci místo rychlé tvorby průměrných věcí, ale ani jeden z nás s tím nic neudělá. Tedy lze udělat to, že se přestaneš užírat, že se ti nedaří prosadit se a získat dostatek diváků a tím i financí, abys mohl vytvářet kvalitu, jakou si představuješ.

Když jsem byl doporučen do Pevnosti představit svůj RPG výtvor, tak první otázka byla "už o něm někde něco napsali?" Tohle je fakt WTF - kde jinde by o RPG systému měli napsat jako první? Ale zjevně je to obvyklá překážka, kdy všichni ostatní chtějí být určitým způsobem krytí, a pokud se chceš prosadit, musíš osobně znát ty správné lidi, kteří pak s klidem napíšou oslavný článek o čemkoliv, co jim předložíš, i když za sebou nemáš žádnou historii tvorby. A tak buď takové lidi nějak přesvědčíš, což vyžaduje určité dovednosti, nebo si uděláš vhodné kamarády, a tím nemyslím "komunitu", ale prostě známé, kteří mají známé a/nebo jsou sami známí.

Tedy - asi. Už mám sice určité jméno (které šíří i Strangeři, i když mě nejmenují :-) ), ale ne zrovna jako tvůrce.
5.5.2021 09:12 - LokiB
Gergon píše:
ale nějak mám pocit, že dřív byla měřítkem úspěchu kvalita, nebo aspon víc než dnes


Hele, já na Menšíkovi vyrostl, ale jestli máš pocit, že nenatočil spoustu sraček, tak žiješ v blažené nevědomosti. Z jiné tvorby pak, zda Televariété obstálo svou kvalitou - bych si dovolil silně pochybovat.

Bylo tehdy vygenerováno množství sraček a k tomu několik kvalitních věcí. Ano, pamatujeme si a předáváme si dál ty kvalitní.

Jestli dnes různí zlí lidé tvrdí, že se umělcům lépe tvoří, když jsou "hladoví", tak to nebyl případ minulé doby :)

O tom, co obstojí, tehdy moc diváci nerozhodovali ... rozhodovali na jedné straně tupí soudruzi, na druhé straně pak tehdejší Spáčilové. Filmový, literární či divadelní kritik měl tehdy velkou váhu ... co se určení toho, co je a co není kvalitní. Jestli má ale někdo pocit, že se u nás davy hrnuly více na Sedmou pečeť než na Slunce, seno, jahody ... tak se podle mě mýlí. Akorát že "vkus" určovala "elita", kdežto dnes "široká populace". Bylo to dobře? Pro koho?

Ale zpět ke crowfundingu - to je za mě velmi férový způsob, jak lidé mohou říc, o co mají zájem.
Na příkladu třeba Critical Role a jejich kampaně na seriál je vidět, že lidé JSOU ochotní dát peníze, a to dokonce dopředu, na něco, o co opravdu stojí. Tedy neplatí tvá původní teze.

Z toho se vracím ke svému předchozímu vysvětlení - o věci, které při crowfundingu neuspějí, lidé zájem spíše nemají. Jestli proto, že je to opravdu nezajímá, nebo je autor nedokázal přesvědčit, spekulovat nebudu, nevím.

Ad tvůj kanál Inferno Production - máš 2,63 tis. odběratelů (dle youtube), a tvoje videa mají v průměru sledovanost kolem 500 diváků (tak mezi 100 a 1000, co jsem koukal).

StrangersAndDragons mají 1,05 tis. odběratelů a jejich sledovanost je tak mezi 700 - 1500 u běžných videí, u záznamů her pak několik tisíc.

Zkoušel jsi analyzovat v čem je třeba rozdíl, proč tvá videa neshlédnou ani všichni odběratelé, zatímco u Strangerů to spíše odpovídá, ale nemálokdy i zajímavě přesahuje?

Stejně tak si asi musíš posoudit, jestli chceš dělat obsah hlavně podle sebe a čekat, jestli zaujme, nebo chceš primárně zaujmout a pak tedy generovat obsah takový, aby měl šanci zaujmout širší publikum.
Oba přístupy jsou validní, ale měl by v nich mít člověk jasno. Aby například nedělal to první a nečekal současně výsledky jako u toho druhého.


ShadoWWW: A který HP měl dostat Oscara? případně v které kategorii?
5.5.2021 09:23 - ShadoWWW
LokiB: No minimálně HP 3 za vizuální efekty by si to určitě zasloužil. Akademie ale prý obecně nemá ráda fantasy a dětské a rodinné filmy, což HP je podmnožinou všech těch tří kategorií.
5.5.2021 10:09 - Gergon
LokiB píše:
Zkoušel jsi analyzovat v čem je třeba rozdíl

No rozdíl - tedy nejspíš - je hlavně v tom že právě streamují živé hry, což já nedělám a nikdy asi dělat nebudu. Pravděpodobně si tím házím klacky pod nohy, ale je to prostě něco co mě nebaví ani sledovat, natož pak vytvářet.
5.5.2021 13:23 - Kirael
Já jen dodám, že živé hry jsme začali streamovat až v říjnu 2020, ale čísla na YT se chovala hodně podobně (popravdě ještě lépe, než píše Loki. Tam je třeba 4,5 tisíc shlédnutí na epizodě na tenkrát 500 subů)

Stream komunitu utužuje a to tak, že hodně, ale nemyslím si, že (tedy v našem případě) rozšiřuje.
5.5.2021 13:45 - Count
Gergone, zvažoval jsi přibrat někoho do týmu? Měl bys další názory, práce by se rozdělila a každý by měl prostor na to, co ho primárně zajímá. Další tvář i projev by mohla přilákat nové sledující. Vezmi si takový Top Gear (původní). Každý je jiný, ale dohromady dávají sehraný tým. Sleduji tvůj kanál a pokrýváš poměrně široký záběr - Rady PJ, recenze produktů, malování figurek, tvorba terénů, atd. Držet vysokou laťku ve všem je hodně, hodně náročné, zvlášť s konkurencí, která je na YT jen jedno kliknutí daleko. A další účinkující mohou přinést nové zdroje, zkušenosti, kontakty.
5.5.2021 15:19 - Gergon
JJ přemýšlel a i hledal, ale zatím nikoho nenašel. Ted - doslova dnes - začínám poskytovat prostor svého kanálu družině Mistři mystiky, aby se tam mohli prezentovat se svým streamem.
5.5.2021 15:20 - Gergon
Kirael píše:
živé hry jsme začali streamovat

Tak já pod to započítával i ty záznamy z živého hraní co tam byly na začátku, prostě hra naživo a je už jendo jestli online stream nebo natáčené hraní v herně.
5.5.2021 21:18 - ShadoWWW
Mně by zajímala jedna věc. V diskuzi pod tím novým DnD streamem se borec ptá, kdo je to Mat Mercer. Dal jsem mu tam odkaz na kanál Critical Role a sem na kostku na článek s titulky k tomu videu s Vin Dieselem. Můj post následně zmizel. Říkám si: asi jsem ho poslal blbě nebo kdoví, co se stalo, postnu ho znovu. A zase za chvilku ten post zmizel. WTF?

Pak se stejně ukázalo, že ten borec je jen troll, ale stejně mě zarazilo, že tam mizí moje posty.
5.5.2021 21:38 - Jezus
Nicméně máš karmabody +, že ses nenechal vytrollit :-)
5.5.2021 21:39 - sirien
YT má tendenci potlačovat posty obsahující odkazy (spam-ochrana) - pokud se nepletu tak default je vypnuto, autor může nastavit že je může schvalovat nebo že je může i povolit. Teoreticky to můžeš zkusit obejít tím že tu URL "rozbiješ" (např. vynecháním http://, vložením mezer atp. - odkazy z YT na YT lidi často vkládají jen tím že překopírují tu část od "/watch..." dál).

Ke Guffovu talku o detektivkách sem takhle házel odkaz na články o detektivkách které se s tím talkem dobře doplňovaly, ale taky to neprošlo.
5.5.2021 21:55 - Gergon
Jo ten člověk s otázkou kdo je Matt mě pobavil =) ale tvůj odkaz jsem neviděl a nevím že zmizel.
5.5.2021 22:16 - ShadoWWW
Asi to bylo tím, co píše Sirien. Jen jsem nevěděl, že ji má YT by default.
5.5.2021 22:56 - sirien
Aby bylo jasno já nevím jak to funguje přesně a ani jak jsou teď nastavené defaulty - co vim tak to YT beztak mění co každýho půl roku.
6.5.2021 14:28 - PetrH
Gergon: mě se třeba líbí to tvé poslední video s tím polystákem. to má hlavu a patu a takovýhle skládačky kdyby mi někdo prodával, já bych jako nešikovný člověk kupoval. Nechceš to dělat;) na zakázku? :) Přes FO prodávat? :)
6.5.2021 16:42 - Gergon
No to jsou přesně ty nápady, kterých mám plno, ale není kapacita v jednom člověku tohle všechno rozjíždět a řešit, ve chvíli kdy začnu na zakázku vyrábět Dungeon tily, nebude čas na natáčení Pj craftu atd ... natož k tomu ještě řešit, objednávky, prodej, rozesílání zakázek atd... a je už jedno jestli od sebe nebo přes dalšího prostředníka jako je FO.
31.5.2021 21:28 - crowen
Nova doskovka Zaklinac na Kickstarteri https://www.czechcrunch.cz/2021/05/date-gros-zaklinaci-deskovka-the-witcher-rozjela-kampan-na-kickstarteru-za-par-dni-vybrala-100-milionu-a-bude-v-cestine/

31.5.2021 21:44 - Log 1=0
Má to nějakou spojitost s tou starší sračkou?
31.5.2021 22:02 - LokiB
TTRPG Zaklínač by tolik asi nevybralo, co myslíte? Čím to je? Přitom tohle nemá být jednoduchá deskovka přístupná snadno všem, co jsem četl, má být dost komplexní.
Ale síla té značky Zaklínač ... je šílená. To bylo od Sapkowskiho (a následně od CD Projektu) geniální, všechna čest.
31.5.2021 23:31 - crowen
Netusim. Ta prva doskovka Zaklinac bola taka zla?
31.5.2021 23:38 - sirien
Ano.

Existuje malé tvrdé jádro jejích skalních fanoušků, které neskutečně baví hrát dlouhé hodiny hru co se pořádně nikam neposouvá, protože má super lore kartičky a můžeš se tam trmácet po mapě tam a zpátky ve snaze neustále pendlovat ze strany na stranu přes puntíčky co se menujou stejně jako věci v knížkách and other shits. A pak jsou všichni normální hráči co budou ochotný udělat cokoliv, jen aby probohy nemuseli protrpět celej večer hranim Zaklínače.

(Mluvím ze zprostředkované a svědecké zkušenosti, já dostal osypky jen když jsem tu hru viděl a byla mi popisovaná, takže jsem se jí vždycky zvládnul vyhnout.)
2.6.2021 11:44 - Shako
crowen píše:
Netusim. Ta prva doskovka Zaklinac bola taka zla?


Je špatná.
Je tam mapa, je tam mechnika a je tam lore (příběh, téma...), ale vůbec to spolu nesouvisí. Mechanika je generická (použili i tuším i později, ve Falloutu tuším...) a spíš špatná. Mapa je průměrná. Lore je dobrý. Ale dohromady je to nefunkční/špatné.
14.6.2021 10:45 - strucky
Kulaté kostky
Co k tomu říct no... vypadá to zajímavě. Ale nebude pak člověku chybět to clickety clack? :-D
14.6.2021 11:29 - Naoki
pokud jsou dělané jako tu co uý mám, tak to clickety clack stále je, jen zevnítř
14.6.2021 11:42 - sirien
Vybavuje se mi starej vtip se zajíčkem a mrkvovou zmrzlinou.
14.6.2021 13:04 - Jerson
Svou první kulatou kostku jsem měl někdy v roce ... 1996? možná tak nějak. Jen se mi jednou kamsi zakutálela.

Ale vypadají hezky, to nemohu říct. :-)
14.6.2021 18:33 - MarkyParky
Deskovka Zaklínač má zvláštní vlastnost, kvůli které ji mám rád.

Je to hra, která vás nonstop svačí a vy vlastně hrajete management těch pr*serů a snažíte se dostávat během plnění questů menší sodu než ostatní.

Do toho Zaklínačského lore mi tenhle feeling tak nějak patří, takže mi to v rámci zvolené stylizace přijde fajn. A vlastně je to i celkem originální koncept.

Co je naopak blbé je, že je to v podstatě soutěž v přežívání těch průšvihů, bez nějaké zásadní míry interakce mezi hráči. U stolu se to ještě dá, to alespoň komentujete, co se děje ostatním. V online verzi je to úplně sólová soutěž.
30.6.2021 23:08 - strucky
Naoki píše:
pokud jsou dělané jako tu co uý mám, tak to clickety clack stále je, jen zevnítř

Někde v tom představujícím videu, nebo na KS sajtě(?) byl průřez tou kostkou.
14.7.2021 19:41 - yoyotzin
Asi to tady moc neuspěje ale,
Steve Jackson Games' GURPS 2021 PDF Challenge
https://www.kickstarter.com/projects/warehouse23/steve-jackson-games-gurps-2021-pdf-challenge/description
Za tři babky 10 pedeefek, každé o deseti stranách(prozatím).
8.8.2021 15:07 - Demonica
Další kostičky na Kickstarteru: Dragon Eye Dice - The Chromatic Dragon Collection
11.8.2021 12:08 - fiska
jen takove FYI

https://www.kickstarter.com/projects/magpiegames/avatar-legends-the-roleplaying-game/description

"It uses a design theory called Powered by the Apocalypse and uses 2d6. You can find the Quickstart here: https://magpiegames.com/avatarrpg/"

mely by tam byt nejake zakladni demo pdf ke stazeni, ale nezkoumal jsem nijak
... a pak na uplnem konci je video ukazka z hrani: https://www.youtube.com/watch?v=6Zh9Hr9Fx38
25.8.2021 22:18 - strucky
Když už se o DS tak náruživě bavíte vedle - 3rd party Dark Sun pro 5e.
Red Dawn na KS
30.8.2021 12:55 - Čindi
RPG na motiv Avatara (Avatar: Legenda o Aangovi), zajímavá je částka, která se blíží 8 milionům USD
https://www.kickstarter.com/projects/magpiegames/avatar-legends-the-roleplaying-game
30.8.2021 15:23 - sirien
to je dost cool - bohužel to je PbtA engine :(
30.8.2021 16:15 - Markus
sirien píše:
bohužel to je PbtA engine :(


Říká překladatel Apocalypse Worldu???
30.8.2021 16:24 - sirien
Markus: yup.
30.8.2021 20:06 - Aegnor
sirien: že ty bys to rád viděl jako nějak silně modifikovaný Mt:A, že?
30.8.2021 21:36 - sirien
Fate nebo aktuálně trendující 2d20 by mi přišly naprosto v pohodě.
30.8.2021 22:32 - Colombo
2d20 (npř Mutant Chronicles, Connan) mi přišly trochu divné. Má to ale zajímavé mechaniky, třeba práci se sdílenými zdroji PJe.

Takže, co je na 2d20 tak super?
30.8.2021 22:40 - sirien
Vlastně nic extra - prostě to je hezkej lite systém. Osobně ho v praxi znám jen z Duny, která je co sem slyšel trochu zahlazenější než např. Conan nebo Star trek, ale přišlo mi že fungoval velmi hezky.

Ty mechaniky Momentum a Threat mi přijdou jako vcelku ideální míra provázání postav jako skupiny v AtlA duchu, ty "dvousloupcový" komba motivací a atributů mi tam seděj taky.

Ale hlavní pointa je hlavně v tom, že mám dost výhrad k PbtA a jedna z největších jde za tím že tam naprosto chybí nástroje na řízení narativu, zejména dlouhodobého (co víc, ten systém podobné věci v podstatě aktivně sabotuje) - což mi zrovna u Avatara který je legendární zejména svými precizně vybroušenými story arcy, přijde fakt špatně - 2d20 tohle nějak extra nepodporuje co sem si všim, ale ani to nerozbíjí a Fate je v tomhle naopak snad nejsilnější systém okolo.
30.8.2021 23:52 - LokiB
Kenji's Quest

Myslíte, že je pro dnešní mládež (sirien nemá rád, když píšu děcka) třeba přitažlivější deskovka s mnoha proprietama a apkou v tabletu, která člověka táhne předpřipravenejma scénářema, než přímo RPGčko? Ptám se pro kamaráda ...
31.8.2021 08:29 - Gergon
Není =)
31.8.2021 09:17 - Corny
Já bych se asi tvářil, že záleží hrozně o vkusu a zejména konkrétním provedení, než jestli to má apku, figurky atd. Pokud to bude špatná hra, tak to blbinky okolo nezachrání a naopak pěkně zahraný RPG žádné propriety okolo nepotřebuje, aby upoutalo. Ale určitě mají pěkné figurky u řady lidí trochu lepší potenciál minimálně na první dobrou upoutat pozornost (ostatně v DnD je ten trend spousty figurek, pestrých kostek, cool krajinek a map, docela rozšířený a populární).
31.8.2021 11:04 - Colombo
Jako, vůbec mě to neoslovilo. Ale pro mně jsou figurky, krajinka atp. jen pozlátka co ani nejsou moc důležitá.

Co mi to ale navodilo je, že by nebyly marné takové gamebooky-like příběhy s tlačítky pro řízení/moderování a komplikací, kostky, management oponentů a nějaká randomizace.
31.8.2021 16:11 - strucky
LokiB píše:
Myslíte, že je pro dnešní mládež (sirien nemá rád, když píšu děcka) třeba přitažlivější deskovka s mnoha proprietama a apkou v tabletu, která člověka táhne předpřipravenejma scénářema, než přímo RPGčko? Ptám se pro kamaráda ...

Za mládež mluvit nemůžu, ale tenhle koncept znám z Panství hrůzy (Mansion of Madness) a mě prostě ten "průvodce hrou skrz appku" nikdy nesedl. U takového Descenta je to volitelné (a přinese to mnoho nových scénářů), tak budiž, ale u Panství je to nutnost a tudíž otrava.
31.8.2021 16:12 - Jezus
LokiB: Já bych řekl, že to potenciál má. Může to být přitažlivější jako vstupní věc nebo jako samostatná věc na "one-shot".

Takovou krásnou deskovku (zejména když má apku, co ti ji pomáhá řídit = zjednodušení mechanik tahání "oponentů") s nějakým tím vyprávěcím lore zahraješ snáz než první rpg a zážitek je často podobný jako ve figurkovém combat RPG...

Já se třeba bavil (a hláškoval) už u Descentu a od té doby uplynulo hodně vody - k lepšímu.

Prostě "příběhová deskovka" má dneska slušné místo u hracího stolu. Samozřejmě se ohraje dřív než rpg, takže cenu/výkon RPGčka tak určitě nepřekoná, ale atraktivní určitě bude.
31.8.2021 16:22 - Corny
Já si třeba Panství hrůzy nemůžu v řadě věcí vynachválit. Ale pořád si nemyslím, že jde o to, jestli je to pro mládež nebo ne. Přijde mi jako docela nepodložený trope, že by "mládež" obecně nějak víc chytaly figurky, appky nebo jiné hračičky kolem, než kohokoliv jiného. Stejně tak může být deskovka mnohem komplikovanější a tak míň vhodná jako vstupní hra nebo one-shot friendly hra, než kdejaké RPG.
31.8.2021 17:18 - Jezus
Corny: +1

Taky bych spíš mluvil a vhodnosti/výhodnosti pro nováčky obecně (lhostejno jestli 13+ nebo 40+ :-) ).
31.8.2021 21:19 - snekoun
LokiB píše:

Pokud bych bral doslova děti, tak já se svými (5 a 7 let) hraji Descent 2e. Nehrajeme podle aplikace, ani podle scénářů (to jsem zkoušel a nebavilo je to). Já vyprávím příběh, dávám příšerky, poklady, obchodníky, používám karty pána zla. Kluci jsou nadšený a hrají a vždy jsou zvědavý co bude nového. Jsou zvyklý, že jim čtu, proto mají radši moje vyprávění než aplikaci. Zároveň už pokukují po mých pravidlech 5e a figurkách pro D&D. Občas jim čtu něco z bestiáře. Když to shrnu, tak ty mapy a figurky jsou pro ně lákadlo. Jakmile nějakou figurku namaluji, hned chtějí abych jí použil ve hře.
1.9.2021 11:48 - Jerson
Taky musím říct, že když jsme měli půjčený Descent, tak syna nejvíc bavilo skládat si jeskyni z barevných tilesů a rozmisťovat do ní všechny figurky monster, abychom je pak šli spolu vykydlit. Nicméně jen jednou jsme to zkusili hrát podle pravidel s házet kostky, a to bylo pro něj nudné a otravné, on chce spíše jedním útokem zabíjet. Tedy vlastně chce, aby nás všechny potvory obklopily, on pak unikl portálem pryč a mě ty potvory zmasakrovaly :-)

Ale počítám, že ve svých pěti až šesti letech ještě nebyl úplně materiál na hraní takových her.
1.9.2021 14:09 - snekoun
Jerson píše:
Nicméně jen jednou jsme to zkusili hrát podle pravidel s házet kostky, a to bylo pro něj nudné a otravné

Tak to moji kluci pravidla ctí a dokonce nekompromisně vyžadují jejich dodržování. Počítají si poctivě štítky, srdíčka, porovnávají sílu zbraní. Kombinují a vymýšlejí jakou další postavu si vezmou, nebo jakou zbraň s čím nakombinují. Zároveň dodržujeme počty příšer podle počtu hráčů. Jakmile má někdo výbavu II. už šaháme po II. příšerkách.
1.9.2021 15:45 - Jerson
Tvůj starší je starší než ten můj a myslím, že rok je znát, a dva hráči - bratři jsou něco úplně jiného než jedináček zvyklý na to, že se kolem něj točí rodina (i širší). :-)

Spíše i přišlo jako užitečné pozorování, že i za různých podmínek platí přitažlivost figurek, kostek, a nejspíše i tilesů / terénů. Ale musím získat dala z většího vzorku.

Jo, a jsme OT.
1.9.2021 16:00 - snekoun
Jako přitažlivost figurek, kostek a tilesů je jednoznačná. Kort u dětí, pro mě třeba také. Je to stejné jako z hezkými ilustracemi. Dnešní hry na telefonu jsou silnou konkurencí. Pamatuji si, jak jsem prvně viděl AD&D. Uchvátilo mě zpracování knížek, nejvíce MM. Včera mi zrovna kamarád posílal odkaz na toto: https://www.kickstarter.com/projects/dragorigames/tanares-rpg?ref=discovery&term=tanares%20rpg
Když se na to člověk podívá: figurky, mapy, ilustrace je to prostě pecka. Už to člověka naláká.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 1.0472881793976 secREMOTE_IP: 35.153.166.111